c J jakker aoorPUH AKKERTJES Uit de schatten van het Frans Halsmuseum [sserheem en „Bergveen lUjsvesten politieke delinquenten De Heer en Mevrouw. DOOF? BONTEKOE _HEEMSTEDE Collega's-dollarzoekers worden weer concurrenten 10 September 1949 3 VAN NORG zonder sloten en tralies :A!'WZmordeelden uit logeren stuurt J rier gestichten in Norg zijn wlitieke delinquenten. »S= tMr. Esserheem", waarin „éïrè'te artikel schreven) ZJS, en landlopers zitten, om- ..■lb!jelaats jn Beugeien, dat _Ht n()g slechts voor 230 i»"®, 'huisvest, ook 650 poli- «W»B Sn'die tot niet meer dan 10 Kft zijn Daaronder zijn geen gftffede werkin- ■zA*?Sten, voorzover zij niet boerderijen die bij de ge- IJim ingedeeld zijn, in de grote tfuS wordt vrijwel van alles ge- «mant is de klompenmakerij, hts*»sroie r°i speien- - «lopen alle gevangenen en ver- - a, Norg op klompen die hier ge- jS maar ook voor gevangenis- «dichten elders in het land worden 'C^(ie klompen gemaakt. Er zijn wel it w» ,nn0 De 9 Muzen Gijsbcrt Japicxprijs voor Fedde Schurer. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben voor dit jaar de door 'het provinciaal bestuur van Friesland ingestelde Gijsbert Japicxprijs toegekend aan de Friese dichter Fedde Schurer te Heerenveen voor zijn lyrisch-dramatisch werk Simson en zijn Friese psalmberijming. Kort verhaal door Steven Marsing t dat er 2000 paar de fabriek ^Miirakerij levert producten ai E.fhet beste werk dat in de stads- -Tiétriieen is kan wedijveren. 'fi mrkplaatsen doorwandelt krijgt ''"'.t i. aan de arbeid „Weet, je zeker, dat je niet even met de wagen thuisgebracht wilt worden?" „Heel zeker!" Leeuwenhart glimlachte zijn dank voor het aanbod. „Een wandeling door de nacht zal prettig koel zijn". „Ik moet dat toch ook weer eens doen. Ik geloof dat het wel een jaar geleden is, dat ik voor het laatst wandelde". Een uitbun- I dige lach rolde door de stilte tussen de 1 oude huizen, de spiegelende singel en de jjk dal ieder gestadig aan de^arbeid evénwel opgevoerd worden rn loont meer werklust dan de Zr niemand luiert. Het tempo 1 r< n t cv d iiznvHan <*§1 jn elk vrij bedrijf is dit ook zo! SSonw waarin de gevangenen en i-den (bedelaars en landlopers wor- verpleegden" aangemerkt) onder- S'liln, is oud. Hier en daar is wel «wderniseerd. maar de slaapzalen nog op hun beurt. Die zijn nog Üvfde als in de tijd dat er alleen zwer- Siaren ondergebracht. De bedden zijn tstin ijzeren kooien (offciëel alco- heten). Dat is uit de tijd. Nu is het dat men de laatste lijd „vergeet" Hooien af te sluiten, maar daarmee is de S toch niet gevonden. Het ligt in Lloeling in de toekomst (dat wil zeg- ê'ais er op de begroting geld voor be- ^oisris) twee kooien tot één kamertje (dauwen. lijkt ons wei spoed gewenst! Si Protestantse kerk. Evenals de R.-K. klit is deze bestemd voor alle gestichten r. lïorg. De gevangenen en verpleegden -''"ju gezamenlijk de diensten bijdie ook Mosiii zijn voor het personeel en hun jtiïnsleden, „Bergveen" is de inrichting veel t;te, Ook wat de slaapzalen betreft. Dit «n „open" gesticht, bestemd voor de fnstige gevallen onder de door de Tribu iten veroordeelde politieke delinquenten. Iris ruimte voor 120 man, maar voorlopig rordt de proef met niet meer dan 60 ge zoen, Van het begrip „gevangenis" is s niet veel meer over. Er zijn vrijwel .se tralies en sloten. Ook geen bewaking, ié&i wat toezicht. Ieder moet werken, bij de besteding van de vrije tijd «tsdt veel vrijheid gelaten. Zelfs is vrije ~"J'og toegestaan op een uitgestrekt R&rejfl. Bovendien wordt op de binnen- jfflende en de uigaande post geen censuur oppast. Het meest opmerkelijke is even ed dat de gedetineerden elke maand een fëiemd naar huis mogen gaan. Hst zeer bijzondere regime van „Berg af gaat uit van de overweging: „Geef «mensen het vertrouwen, omdat iemand f 2'ctl M vertrouwen waardig toont, de toekomst behouden is". Het verblijf öoeze inrichting wordt voor de mensen, -riei eerste deel van hun straftijd in een "°""e omgeving hebben doorgebracht, 'ls overgangstoestand naar de vrije maatschappij. -Bergveen" werd 23 November 1948 in s ruik genomen. Men heeft dus een er ving van een kleine 9 maanden. Die is, directeur ons verzekerde, niet on- vertrouwen wordt niet be- gedetineerden die naar huis „Bergveen," de open gevangenis. de heropvoeding der politieke delinquen ten heeft. Zelf heb ik met verscheidene mensen op „Esserheem" en „Bergveen" gesproken en daarbij getracht het diep lood uit te gooien. Dit was mogelijk omdat ik hen van vroeger kende. Het bleek dat een deel inderdaad veranderd is, zij hebben ingezien dat het verleden verkeerd ge weest is.Maar daarnaast ontmoetten wij ook gedetineerden die toonden nog niets geleerd te hebben, zodat de oude N.S.B.-geest nog sterk overheerste. Wie zegt: „Ik zit hier onrechtvaardig" toont wel dat er van zijn heropvoeding nog niets terecht gekomen is. Het is nu slechts de vraag hoe groot elke groep is. In „Kouter en Kluit", het huisorgaan van het gesticht, schrijft een der gevange nen: „Je kunt niet leven in een „open" ge meenschap met een „onvrij" en gesloten hart. Je moet jezelf bevrijden van de last van de laatste jaren. Je moet je weer ver trouwen eigen maken, vertrouwen in ande ren bekomen, je moet weer gemeenschaps zin krijgen, en niet in ieder en allen enkel schoften zien. profiteurs, egoïsten, vijan den. Je moet hart en geest open zetten naai de vrijheid, zoals de deur openstaat erheen. Het is niet genoeg dat anderen het prik keldraad om je verblijf wegnemen je moet het zelf van je hart wegnemen. Het „open" kamp begint pas volkomen goed te werken, als je hart ook „open" is. Anders zegt het Open Kamp je niets". Een ander schrijft: „Ik wil weten, dat IK het heb, dat schuldgevoel. En daar ben ik helemaal niet trots op, want het is verbazend lastig. Ik heb in de oorlogsjaren iemand tengevolge van mijn politieke inzichten, ernstig leed gedaan, een leed, dat ik, nu ik er zelf mid denin zit, te beter begrijp. Naar die man moet ik nog heen, ik zie er tegen op als tegen een berg, om hem te vragen, ja, wat eigenlijk? Of hij het vergeten wil? Dat kan hij niet. Of hij het vergeven wil? Dat kan hij wel, misschien, maar als hij niet wil, moet ik hem dat kwalijk nemen? Neen toch immers. Het enige wat ik kan doen, is trachten hem te overtuigen van mijn goede wil, vaiy mijn spijt dat ik hem dat leed heb aange daan". In het volgende artikel iets over „Nor- gerhaven", de gevangenis voor jeugdigen. C. J. van T. Uitvaartdienst voor Jacq. Hout Voor de zielerust van Jacques M. W. Hout, die met de ramp van de KLM Con stellation „Roermond" bij Bari is omge komen en wiens stoffelijk omhulsel nog nimmer is gevonden, is Vrijdagmorgen in de R.K. Paterskerk aan de Groenmarkt te Haarlem een plechtige Uitvaartdienst ge houden. Voor deze plechtigheid bestond grote belangstelling onder wie ongeveer een twintigtal personeelsleden van de KLM. De voetbalvereniging „Kinheim", uit Velsen-Noord, waarvan de verscheidene van zijn jeugd af lid was, was vertegen woordigd door de secretaris, de heer J. H. v. d. Wateren. Verschillende Kinheimers zullen in het bezit worden gesteld van een herdenkings kaartje, waarop een foto van de omgeko men voetbalvriend in KLM-tenue de her innering levend zal houden. Bond van gemeente-ambte naren hield jaarvergadering Critiek op de Unie-bonden De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren, die de laatste drie dagen van deze week zijn bondsdagen in de hoofdstad houdt, kwam gisteren in jaarvergadering bijeen. Tijdens zijn inleiding over „Onze bond en het georganiseerd overleg", uitte de bondsvoorzitter, de heer K. de Boer, critiek op wat hij noemde „de dictatuur van de drie zuilen", die op allerlei manie ren trachten de bond te weren uit het ge organiseerd overleg bij rijk, provincie en gemeente. „De vakverenigingspolitici, die onze bond liever zien verdwijnen, trachten het ambtenarencentrum, dat nog twee jai-en zal bestaan en waarin de ambtenarenorga- nisaties zijn verenigd, uit het georganiseerd overleg te stoten." De heer De Boer noemde dit alles een aantasting van het democra tisch recht van vrijheid van organisatie. Op voorstel van de voorzitter werd een telegram aan de Koningin verzonden, waar in de bond opnieuw zijn aanhankelijkheid en trouw aan de vorstin betuigde. De af deling Noordholland, die vorig jaar een halve eeuw bestond,' herdacht dit feit tij dens de bondsdagen. [Jf I'** 'sAfachts Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie: de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem 'n „AKKERTJE" als U wakker ligt van de pijn „AKKERTJES" zijn Ideale pijnstillers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezichtspijnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaak I helpen direct! op tijd terug. Ir. net al- l!*teder zich dankbaar voor de tkit 'iem nu ten deel gevallen *r 20 vervolgde de directeur We^ §ec°nstateerd, dat het niet l'p ,0 ^Veest is de vrije weekends ook al staan aan gedetineerden die hier nog tiff. JWeeJaar m°eten verblijven. Na üaiwhp S geweest te zijn, gaat het ïolmLer af en worden de mensen te FaaiS0men in de moeilijkheden thuis. bjidp J 2°rgen der vrouw, bezwaren I tiem 'ng ?ei' kinderen, enzovoort. War w .Z'-' bekommernissen mee Icos or J*** terwijl ze toch machte- 1 "aast staan. *-den, die eenmaal naar huis genen in' b^gen dit blijven doen, maar die Elm h.ier nieuw komen, krijgen vriilatino m maanden die aan hun voorafgaan. De heropvoeding der politieke delinquenten die 'Wiuurlijk het meest in- 06 vraag welke resultaten U KUNT NA ONDERZOEK HET VOOR U MEEST GESCHIKTE HOORTOESTEL OP PROEF KRIJGEN BEëDIGD DESKUNDIGE 17.TARIGE ERVARING SPOORPLEIN 4 TEl. 27427 BUS S (Adv.) zware bomen. „Nou t.abeh dan hoor r.ien jullie toch weer gauw?" „Jullie moeten eens bij ons komen. Har telijk bedankt en wel te rusten". Professor Leeuwenhart en mevrouw wandelden weg van het schijnsel, dat uit de vestibule de dingen in de duisternis grijs vex-lichtte. Even later was het ver dwenen de voordeur dreunde in het slot. Lize Leeuwenhart zuchtte wat van haar '.espannenheid uit. Theo had weer nauwe- 'ijks iets gezegd vanavond. Zij had de ganse last van de conversatie moeten dragen, Niet dat zij zich had hoeven uitputten in het zoeken naar onderwerpen voor gesprek: de gastheer praatte wel, over geld en zijn relaties het meest, en behendig improvi seerde zijn vrouw een begeleiding Van toiletten en restaurants. Maar daarom juist voelde ze zich dom en zwak, dat ze 't kale gepoch niet door een waardiger conver satie kon vervangen; en Theo bleef maar sereen op de achtergrond, gehuld in een beschermende nevel van sigarenrook en wetenschappelijkheid. Het gepraat interes seerde hem niet, en dus plaatste hij een voudig een geestelijk scherm tussen zichzelf en zijn omgeving. En al zei Lize zichzelf dat het niet zo was, ze had toch het gevoel dat hij haar achter dat scherm zwijgend zat te bespotten. Daarom wist ze nu dat ze geen rust zou hebben voor ze hem ten minste had doen bekennen dat zijn zwij gen machteloosheid had weergegeven, en dat hij haar eerder had bewonderd dan uitgelachen. „Ze waren wel precies zoals je voorspeld had. Vreselijk, mensen die over niets dan geld en mooie kleren praten". Hij bromde afwezig vriendelijk zijn in stemming. „Hoe lang was het ook weer geleden, dat je hem voor het laatst gezien had? Zei je niet iets als twintig jaar?" „Twintig, ja iets dergelijks". „Toen jij nog studeerde, en hij ergens op een klein kantoortje zat, is het niet?" „Hmm-ja". „Ze waren gewoon patsers, hij met zijn dikke karmijm-ode wangen, en zij met haar gouden krullen! En er maar steeds de aan dacht op vestigen, dat ze toch al zo'n oude familie waren". „Ja". Lize voelde dat hij „neen" gezegd zou hebben als dat toevallig het eerste woord was geweest dat bij hem opkwam. Ze was zelfs nog niet door zijn buitenste beschermende laag heengebroken. „O ja, en toen ze het over hun hond hadden, herinnerde ik mij ineens het ver haal van Tineke over hun kleine hondjes. Heb je dat gehoord? Ze vertelde van de bouvier, die op een dag ontsnapt was aan de tijdelijke internering, hem opgelegd om dat het zo'n gedoe was met kleintjes. Al gauw bleek daarna dat er toch zouden komen en zonder idéé te hebben wie de vader kon zijn maar trots op de smette loze raszuiverheid van hun hond als bij drage tot hun stijl, hadden ze uitgemaakt dat het ook een bouvier was geweest. Ze noemden de eigenaars van het dier, dicht in de buurt, en baden dat de bevalling hen in het gelijk mocht stellen. Bittere ont goocheling: de vijf borelingen bleken alle in verschillende kleuren uitgevoerd, ieder wat bouvier en wat beetjes allerlei. De smaad was groot: eerst aarzelden ze, mis schien in de hoop dat een wonder de schan dalige mormels nog als bouviers zou doen opgroeien, maar daaraan na drie weken wanhopend verdronken zij ze in alle stilte. Tenslotte, ze hadden altijd gezegd dat ze er geen wilden hebben, en bovendien, waar moest je met zulke bastaards naar toe?" Het was duidelijk, dat Theo niet had ge luisterd. Lize was gekwetst en moedeloos. Ze zou hem willen bedriegen om hem te herwinnen. Als ze maar wat aantrekkelijker was geweestBovendien, er viel niets te herwinnen. Hij was altijd zo geweest: bril- lant, al jong een van de grootste autoritéi- ten op het gebied van de rechtsgeschiede nis, op zijn vier-en-dertigste jaar hoog leraar waarom zou hij zich bekomme ren om dingen die in zijn atmosfeer niet aardden? Er was geen reden, behalve dat zij het wilde. Maar dat wist hij niet, en als hij het gehoord had, zou hij haar in een enkele rustige opmerking het volmaakt onredelijke van haar verlangen hebben uitgelegd. O, ze wist het allemaal wel. Maar als hij zich dan voor haar niet kon veranderen, kon hij dan tenminste voor haar niet eerlijk zijn? „En dat oude schilderij boven het buffet van die Jacob Troosting moest je daar ook zo om lachen? Steeds waren ze weer bang dat je niet begrepen zou hebben dat het een zeventiende-eeuwse voorvader van ze was". Plotseling kwam er een reactie. Leeu wenhart grinnikte. „Er is een bekende rechtzaak over die Troosting geweest", zei hij. „Het was een vrijgezel, die een zoon had bij een van de dienstmeisjes. Hij werd aangeklaagd omdat hij zich van haar en de jongen probeerde los te maken. Sociaal was het zijn einde". Met een slag was Lize's vertrouwen, dat hij zich eigenlijk ook wanhopig had ge voeld, vernietigd. Ze voelde zich hulpeloos in eenzame domheid. Waarom wist zij nooit zoiets? Ze snikte, gedempt. Leeuwenhart was verbaasd. Wonderlijk, de gevoeligheid van die vrouwen, en hun gebrek aan begrip voor iets grappigs. „Kom, kom, liefje", zei hij, „zulke dingen gebeu ren wel ééns meer". Een nieuwe snik ontsnapte Lize; haar smart was te groot dan dat zij op zou merken, dat Leeuwenhart zich links en hulpeloos voelde. (Nadruk verboden). Twee Nederlanders liftten door half Europa Totale kosten: tien gulden Twee Nederlandse studenten. Jan Weers- ma en Bert de Ruiter, zijn Woensdag met de K.L.M.-Convair uit Parijs in Nederland teruggekeerd na een „lift"-tocht door tien verschillende landen, die zij tien weken geleden aanvingen met het gezamenlijke kapitaal van zegge en schrijve tien gulden. Dat bedrag bleek voldoende om België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland te „doen" en toen het op was. hebben zij er gens in de Alpen geholpen bij de wegen aanleg. Zij bedienden pneumatische boren, verdienden een goed loon en trokken er toen opnieuw op uit, nadat zij „eventjes" naar Nederland teruggelift waren om visa voor Duitsland in ontvangst te nemen. Via Duitsland belandden zij toen in Denemar ken cn Zweden, vanwaar zij overstaken naar Finland, welke overtocht hen ook geen sou kostte. Van Finland ging de reis naar Londen ook al gratis waar de BBC zelfs een vraaggesprek met hen arran geerde en uitzond. Tenslotte belandden zij weer in Frankrijk, waar zij het dagblad „Paris Presse" van een paar aardige be richten konden voorzien. Woensdagochtend besloten de jongelui dat het nu welletjes was en zij betrokken een strategisch punt bij het Parijse vliegveld Le Boitrget in de hoop, daar een liflje naar Noordelijker re gionen te vinden. Na een kwartier stopte er een grote Sedan, welks bestuurder een redacteur van de „Paris Presse" bleek te zijn. Toen deze van hun plan om huiswaarts te keren vernam, belde hij zijn directie op en binnen het uur hadden de twee onder nemende jongelui een gratis passagebiljet voor de K.L.M.-Convair naar Amsterdam in hun zak. Weer een uur later landden zij in de beste stemming op Schiphol, waar zij het een en ander van hun belevenissen vertelden. Zij hadden in hooibergen en in prachtige villa's geslapen hun „liftheren" boden hun soms dagenlang gastvrijheid in hun woningen aan en gewerkt als sti-aat- opbrekers, bordenwassers (tien uur wassen voor drie maaltijden, in Zweden), tolken en in vele andere toevallige baantjes. Effecten- en Geldmarkt Zakenlieden noemen elkaar collega's of concurrenten, al naar gelang van de om standigheden, waaronder ze verkeren. Zo staat het ook met de 16 bii de O.E.E.C. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) aangesloten landen, die door het Marshallplan op de been moeten worden geholpen. Zij zijn collega s in de grote dollarnood, die hen heeft samenge dreven en tot samenwerking noopt, aan de ene kant om door coördinatie van het Europees handelsverkeer hun gezamenlijke afhankelijkheid van Amerika te vermin deren, aan de andere kant om zoveel moge lijk dollars van Uncle Sam los te krijgen. Maar reeds in de Raad van de O.E.EC. te Parijs bleek, dat de collega's ook concur renten zijn, met name toen Engeland op bijna de helft van de Marshallhulp voor 1949/50 aanspraak meende te moeten ma ken. Gelukkig is dit door de kleinere lan den onder aanvoering van de Nederlandse gedelegeerde dr. Hirschfeld verhinderd. Weliswaar krijgt Engeland van het totaal beschikbare bedrag van 3.377 millioen dol lar nog het leeuwenaandeel (962 millioen), maar in elk geval, evenals acht andere ..Marshall-landen", waaronder ook Neder land, minder dan in het eerste jaar. Wat Nederland betreft, het krijgt voor 1949/50 per saldo 406.5 millioen dollar tegen 489 millioen in 1948/49, waarbij dan de hulp aan Indonesië (39 millioen tot 1 Januari 1950) buiten beschouwing is ge laten. Zoals bekend is heeft de Nederlandse handel zich in het algemeen de laatste ja ren niet ongunstig ontwikkeld. Ook het Na ons een blik gegund te hebben in de doelenzaal van de Oude Schuts van 1616, voert Hals ons thans ter tafel met de elf jaar later vereeuwigde officieren der Clu- veniers. Het is ongetwijfeld een der meest essentiële elementen in Hals' vertolking van de schuttersmaaltijd, die ons doet ge wagen van „ter tafel voeren". Want bij geen der beoefenaren van dit genre er vaart men zózeer dit de kunstenaar ons ongemerkt tot deelgenoot, of juister, tot tafelgenoot maaktDe banketterende schutters van Van der Heists befaamde maaltijd van 1648 in het Riiksmuseum bij voorbeeld, ademen zózeer in de sfeer van eigen tijd, dat zij daardoor in het oog van het nageslacht zijn gedegradeerd tot een gecatalogiseerd mensenras, dat nog slechts „bestaansmogelijkheid" vindt binnen de beschermende museummuren! Beperkt door eigen burgerlijke visie, noopt hun conter- feiter hen bewust tot het vertoon van wel stand, dat in elk gelaat, iedere hand en houding tot uitdrukking komt, terwijl de schilder onmachtig blijkt ons in de reali teit van de bijeenkomst te betrekken. Zo laten dergelijke overigens met on bestreden vakmanschap geschilderde por tretgroepen zich genieten als aantrekkelijke tableaux vivants, waarin wij echter niet - Maaltijd van ojficieren van de Cluveniers- of St. Adriaansdoelen. (Anno 1627). Doek 183 bij 266,5 cm. Brand aan boord van de „Laurenskerk" Aan boord van het ruim 7000 ton meten de stoomschip „Laurenskerk", dat in de haven van Rotterdam ligt, brak Vrijdag middag brand uit. Het schip had een lading stukgoed aan boord waaronder jute, katoen, thee, sisal, beenderen en blikken verf. In ruim twee, waar de brand uitbrak, be vonden zich balen jute en katoen. De brandweer was spoedig ter plaatse met een autospuit en de drijvende motor spuit „Havendienst 3" en trachtte eerst met twee en later met drie stralen het vuur te blussen. De smeulende balen werden uit elkaar getrokken en per hijskraan op de wal gebracht. Om vier uur had men het vuur onder de knie. Men vermoedt, dat de brand is ont staan door het achteloos wegwerpen van een sigaret. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. En wat de schutters betreft: hier draagt wekkend vrij. De climax in Hals> ontwik- meer dan de uiterlijke kant van het leven eik gelaat, iedere houding bij tot de uit- keling is gelegen in een steeds hoger uit- onzer voorvaderen herkennen. Hals daaren- drukking van het baarlijke leven. Is het bij stijgen boven de materie, hetgeen gepaard tegen vermocht zijn „zitters" dusdanig te Hals feitelijk geen bijkomstigheid dat we gaat met toenemende verzaking van het herscheppen, dat het leven zélf preyaleert met schutters te maken hebben; gaf hij détail. Men onderkenne hierin het genie, boven het welstandsvertoon en de étalage niet in de eerste plaats karakters in het dat met uiterst economisch gebruik van van aan tijd en zeden gebonden bijkom- kader van de kleur en de beweging, karak- middelen de volledigst mogelijke uitdruk- stigheden, geschilderd om haarzelfs wil. teristiek voor de doelenzaal! Doch hoe king bereikt. Dit boeiende proces is hier in Hierdoor voelen de opeenvolgende genera- dankbaar heeft Hals hier intussen met ge- volle gang, hetgeen men zich duidelijk rca- ties zich, gewijzigde tijdsfeer ten spijt, in heel zijn onstuimig schildershart gebruik liseert wanneer men deze schuttersmaaltijd volkomen harmonie met Hals' herscheppin- gemaakt van deze kleurigheid en beweging, plaatst tussen die van 1616 en de groep- gen. Ogenblikkelijk komen we onder de En welk een winst behaalde de virtuoos in portretten uit zijn laatste jaren. Hals schiep haar doel zal bereiken. dollartekort op de handelsbalans Neder- land-Amerika ging van 1145 millioen gul den in 1947 tot 800 millioen in 1948 terug. In 1949 was er echter geen vooruitgang, wat trouwens voor heel Europa geldt, vol gens de voorzitter en secretaris-generaal van de O.E.E.C. In de eerste vijf maanden van 1949 was het dollartekort op de Ne derlandse handelsbalans met Amerika reeds 375 millioen groot en op deze basis zou het dus in 1949 weer groter zijn dan in het voorgaande jaar. De collega's die te Parijs samenwerken cm hun gezamenlijke positie te verbeteren, zijn tot de conclusie gekomen, dat alleen een grotere export van Europa naaf Noord- Amerika hen redden kan en ook van Ame rikaanse zijde wordt op die grotere export aangedrongen, hoewel, zoals we al eens hebben opgemerkt, lang niet algemeen. En nu worden de collega's dus''weer concurrenten, want elk land en elke re gering is zich zelf het naast en nu dan een Europese „export-drive" op touw gezet wordt, spannen alle 16 landen zich in om van de naar veler mening in Amerika nog sluimerende koopkracht een zo groot mo gelijk deel te veroveren. Ook minister Van den Brink heeft het initiatief genomen tot een exportbevorde ring, welke nodig is om te voorkomen dat na de beëindiging van de Marshallhulp een drastische inkrimping van de dollar-im porten zal moeten worden tot stand ge bracht, tot grote schade van de Nederlandse economie en de volkswelvaart. De export zal niet alleen opnieuw en grondig worden georganiseerd, maar ook aantrekkelijk worden gemaakt door 10 procent van de netto-opbrengst in de Verenigde Staten ter beschikking te stellen van de exporteurs, een faciliteit, waarop reeds herhaaldelijk is aangedrongen en die vermoedelijk meer dan alle andere maatregelen samen effec tief zal zijn, omdat het een appèl is op het eigenbelang van de koopman, dat nu een maal voor zijn initiatief de sterkste prik kel is. Het zal nu moeten blijken in de eerste plaats of het Amerikaanse opnemingsver mogen inderdaad zo groot is als gezegd wordt en in de tweede plaats of de Ne derlandse exporteur de concurrentie met zijn Europese collega's aan kan. Wat het opnemingsvermogen der Ver enigde Staten betreft, dit hangt voor een groot deel af van de vraag of 't economisch leven zich daar in opgaande lijn zal blij ven ontwikkelen. Want dan blijft Amerika het land van grote mogelijkheden. Paul Hoffman meent dat in een tijd van vijf jaar twee a driemaal zoveel goederen naar Amerika zullen kunnen worden afgezet. Hoe snel het beeld van de Amerikaanse economie zich kan wijzigen, blijkt wel hieruit, dat de voorraden gedurende de laatste vijf maanden met 2 milliard stegen, maar dat ze in de eerste vijf maanden van 1949 weer met eenzelfde liedrag zijn ge daald, vermoedelijk grotendeels als gevolg van psychologische factoren. Een feit is dat bij een nationale productie van onge veer 225 milliard en een stijging van het gemiddeld inkomen van 1319 dollar in 1947 tot 1410 in 1948, de Amerikaanse koopkracht een dynamisch begrip is en er dus slechts een kleine opleving der eco nomische bedrijvigheid nodig is om voor een paar milliard dollars meer uit Europa te kunnen importeren. Engeland heeft daarvoor zijn „Operatie Columbus", dat ten doel heeft, de typisch- Amerikaanse markt voor de Engelse ex porteurs te ontdekken en thans krijgt ook Nederland zijn adviescommissie, zijn di recteur voor de exportbevordering, zijn „trade-commissioncrs" en dergelijke en men mag slechts hopen dat deze samen werking van overheid en bedrijfsleven suggestie van het pulserende leven, waar- technisch opzicht tegenover de vaster ge- hier een apart mensenras, dat tot in de door wij zo onweerstaanbaar dat deelge- penseelde maaltijd van 1616! vingertoppen het merkteken draagt van zijn nootschap ondergaan, waarvan hierboven Het markeert een der kanten van zijn' originele persoonlijkheid. In tegenstelling werd gerept. Geen rijk-opgemaakte pas- genialiteit dat Hals niet stil stond bij en tot de schuttersstukken van zijn confraters teien en oogverblindende schutters-requi- vrede nam met het onvergelijkelijke mees- schijnen de volumineuze schutterslijven sieten zoals bij Van der Helst „pour épater terschap, gemanifesteerd in de groep van hun materieel gewicht te verliezen na aan- le bourgeois". de oude schuts. Hier geen illusionistische raking door zijn penseel: logische eonse- Vooral de twee schuttersmaaltijden van tendenzen meer, waarmee de publieke be- quentie van des kunstenaars toenemende 1627 zijn uiterst sober in de enscenering wondering tenslotte zo gemakkelijk gewon- onafhankelijkheid van de stof. Frans Hals van het banket als zodanig, terwijl de nen kan worden. De opzet is meer décora- is hier in de ban van zijn eigen virtuositeit, spijzen en tafel-accessoires op de maaltijd tief, zonder dat daaraan natuurlijk de ele- die hij de vrije teugel laat, hetgeen karak- van 1616 weliswaar de volle aandacht had- menten van oppervlakkigheid of vluchtig- teristiek is voor zijn kleurrijke productie den van de kunstenaar, doch gegeven zijn heid verbonden mogen worden, die met dit tot ongeveer 1641, toen zich wederom een in de klare, naturalistische vertolking, die begrip inhaerent zijn. De verf is uiterst dun kentering in zijn scheppen aankondigde, verschoond is van alle burgermanspathos. opgebracht en de penseelvoering verbazing- H. P. BAARD. Minister Van den Brink is realist. We kunnen, zo zegt hij, relatief alleen meer exporteren dan anderen, wanneer we zor gen goedkoper te zijn, betere waar aan te bieden en een grote activiteit aan de dag leggen. En de Nederlandse regering zal ook voldoende realiteitszin tonen om als Engeland, ondanks de opnieuw uitgespro ken onwil van Cripps cn Bevin, tot deva luatie overgaat waarop naar men zegt de rapporten van het Monetaire fonds zullen aandringen dat „voordeel" niet aan Engeland alleen te laten. Want ook in monetair opzicht zijn de collega's-dollarzoekers concurrenten.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5