Taxi tel 4333 Rotterdams eerste trawler, de „Voorwaarts" ging ten onder als de „Irene" OLD CLOTHES NEW Predikbeurten VSV opent seizoen tegen ADO Steun Wettig Gezag gaat in Velsen grootscheepse propaganda beginnen Kennemer c, Lantaarn Agenda voor Veisen Zaterdag 10 September 1949 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Boot, die nooit „thuis" was Rotterdam is voor het eerst met een „eigen" trawler begonnen in 1899, dus op hetzelfde moment dat IJmuiden wat dat betreft aan hei begin stond en ook te Amsterdam trawlers stonden inge schreven. De pionier van het Rotterdamse trawlerbedrijf is de Voorwaarts RO. 3 geweest, tenminste als wij het zo mo gen noemen, want de trawler stond te Rotterdam ingeschreven op papier. Het schip was in de thuishaven nagenoeg niet bekend, net als tegenwoordig de Antje, de Claesje en de Dirkje, die hier in de haven „als kind aan huis" zijn. Het schip was in 1899 gebouwd op de werf van Edwards Bros te North Shields en het week iets af van de reeds in IJmui den thuisbehorende trawlers, afkomstig van deze werf. In de eerste plaats was de „Voorwaarts" ruim 30 ton groter, voorts was het een z.g. „voorstoker", hetgeen zeg gen wil, dat de vuren zich aan de voor zijde bevinden en men kon spreken van een aparte stookplaat, wat anders is dan bij de „achterstokers", waar de vuren in de machinekamer bediend moeten worden. De „Voorwaarts", zoals wij hem op de foto zien met zijn open stuurhut, mat 157 bruto- en 79 netto reg. ton. De trawler was 32,40 m lang, 6,15 m breed en 3,23 m diep. „Enig kind" De eigenaresse was de Rotterdamse Zee visserij en onder directie van de heer W. van Buren te Vlaardingen was de „Voor waarts" het enige schip- dat deze maat schappij rijk is geweest. Als eerste schipper wordt A. C. Spaans genoemd. Hij werd op gevolgd door Jan van Gijzen en daarna door Joseph Waaiers. Later zijn er IJmui- dense schippers op gekomen, o.a. A. van Strien en A. Schager, terwijl de directie in 1903 in handen kwam van J. P. Lucardie. Ruim 10 jaar heeft de „Voorwaarts" met de letters RO en het nummer 3 op zijn boeg gevaren. In 1910 veranderde het schip van eigenaar en het werd verdoopt in Irene IJM. 156. Van dat moment af behoorde dé trawler aan de Maatschappij „Irene", direc teur de heer J. N. Klein. Vier jaar kon het schip met zovele col lega's ongestoord de visserij op de Noord zee beoefenen. Toen brak de eerste wereld oorlog uit. De schepen kregen een ijzeren vlag in de voormast en ook werd het rood, wit en blauw aangebracht op de dekken van de stuurhutten. Met deze kentekens gingen de schepen naar zee. Ons land was neutraal maar voor de visserijschepen was het gevaar groot omdat men bij het vissen allerlei oorlogs tuig in de netten haalde. De „Irene" behoorde tot de eerste slacht offers uit deze oorlog. Met de Rijnland, de Texel I en de Letty keerde het schip in Juni 1915 niet meer in IJmuiden terug. Zij waren het begin van een lange lijst van schepen die met hun bemanningen in deze rampjaren ten onder zijn gegaan. Weer Rotterdammers Nadat men de „Voorwaarts" uit de Rot terdamse registers had geschrapt, heeft deze havenstad in geen jaren meer een trawler gehad, behalve dan de sleepboot trawlers in de jaren 19151918. In het begin der dertiger jaren begonnen weer plannen te rijpen om trawlers onder het Rotterdamse merk in de vaart te bren gen. De N.V. Nederlandse Zeevisserij onder directie van de heer G. G. Nuy liet een geheel nieuwe trawler bouwen, de Wielin gen RO 9. Bovendien kreeg de werf van P. Smit de opdracht voor de bouw van drie motortrawlers, de Tarana, de Telene en de Tibiri. Met de beste bedoelingen is men begon nen, doch helaas heeft men het maar kort volgehouden. De Wielingen en de Tarana hebben maar even gevaren, toen werden zij verkocht naar Frankrijk. De andere twee werden tijdens de bouw aan hetzelfde land van de hand gedaan. Een hiervan is nu weer een IJmuidense trawler, de Alkmaar IJM 31. Bijna gelijk met de komst van de ..Wie lingen" begon een tweede maatschappij met toe heeft weten te handhaven. Deze rederij motortrawlers, die zich tot de huidige dag is de Visserij Mij. Piscator, die in 1931 be gon met de Antje RO 15 en de Bet je RO 16, een paar jaar later gevolgd door de Claesje RO 46 en de Dirkje RO 53. Hiervan zijn er nu nog drie in de vaart en met een paar schepen van de Rederij Roelofs de Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2 en Adjowico RO 9 vormen zij de Rotterdamse vissers vloot. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) Oos SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een teder ook voor Uw garderobe Chem reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag. Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Zondagsscholen beginnen in September hun werk De Zondagsscholen, uitgaande van de Doopsgezinde Gemeente in IJmuiden en van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Velsen-IJmuiden-Oost zullen deze maand hun werk beginnen. De Zondagsschool in IJmuiden begint op Zondag II September, die in IJmuiden - Oost op 25 September. Als leidster treden op mevrouw Deelder en mevrouw Kersier. ZONDAG 11 SEPTEMBER IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden. Bediening H. Doop: 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. R. D. Beukema; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5 uur ds. J. van Oene, van Schiedam. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur P. op de Velde, van Wormerveer. Doopsgez. Gemeente. Helmstraat. 10.30 uur ds. W. Veen. Oud-Kath. Kerk. 10 uur H. Dienst; 7 uur Vespers; Woensdag 19 uur H. Dienst. Legers des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlossingssamenkomst, onder-lei ding van luitenant L. Veeninga. ÏJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 ds. J. v. d. Wiel; 8 uur Sluitings- dienst in Evangelisatietent, ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 4.30 uur ds. R. D. Beu kema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 mevr. E. Calkoen van Thienen. Verg. van Gelovigen. Gebouw Willems- beekweg 78. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. Casembrootzijstraat. 10 uur de heer J. Kuyper, van Amers foort: Woensdag 8 uur Openluchtsamen komst Zeeweg, hoek Groeneweg; de heer G. Pasman, van Haarlem. DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. Geen opgaaf ontvangen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10 en 4.80 ds. A. Zweitser. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Maranatha. 10 uur de heer Ed. W. Pera, van Den Haag; 11.45 uur Zondagsschool. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlossingssamenkomst, onder lei ding van kapitein P. Vons. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tiche laar (gezinsdienst en Doopsbediening). De Toorts. 10 uur ds. J. Kroon, van Spaarndam. Kapel. 5 uur de heer H. W. Hofmeester, van Hilversum. Geref. Kerk 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10 en 5 uur ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel. Evening Service. Rev. R. O. Tasker. „Voorwaarts" RO 3, in feite van het begin af een IJmuidenaar VOETBALOVERZICHT VSV start in deze voetbalcompetitie met een wedstrijd tegen ADO. De roodwitten zullen dit seizoen vrijwel hetzelfde elftal in het veld brengen, dat in de vorige com petitie op zo'n kranige wijze beslag op het afdelingskampioenschap legde. Dit ge voegd bij het feit, dat de spelers alvast maar begonnen zijn de Spaernebeker mee naar IJmuiden te nemen ,doet verwachten, dat zij ook dit seizoen hun partijtje weer goed zullen spelen. Stormvogels zal zijn geluk in de tweede klasse gaan beproeven. De IJmuidenaren krijgen het Utrechtse Velox op bezoek, dat het vorige seizoen wel slechts de zesde plaats in zijn afdeling bezette, maar welks 20 punten uit 20 wedstrijden toch bewijzer. dat er rekening met de roodwitten moest worden gehouden. Nu Kraak weer van de partij is, zal het in de IJmuider verdediging wel weer lopen, maar of het voorhoedevraagstuk al reeds is opgelost, zal nog moeten blijken. Door de degradatie van Velsen en de Kennemers is het aantal derde klassers in ons rayon weer vergroot. Hoe zullen de Santpoorters en Beverwijkers op hun de gradatie reageren? De Kennemers ont moet als eerste tegenstander Succes, de club welke het vorige seizoen degradatie wedstrijden moest spelen, doch zulks met succes deed. Velsen krijgt DEM op bezoek en zal het lastig genoeg hebben, want de voorpostengevechten brachten Bakkum c.s. geen overtuigende successen. Terrasvogels opent het seizoen niet de wedstrijd tegen de oud-tweede klasser SDW, wat ook al geen gemakkelijke op gave is. WE aanvaardt de lastige uitreis naar de Alkmaarse Boys, welke club het vorige seizoen weer voor de poorten van de tweede klasse gestaan heeft, doch het in de promotie-wedstrijden lelijk liet liggen. Kinheïm krijgt het naar de derde klasse gepromoveerde DIO op bezoek en mag tegen deze nieuweling wel oppassen, even als Beverwijk, dat o.i. zal ondervinden, dat het met APGS nog altijd kwaad kersen eten is. Vitesse zal het tegen de kampioenen van het vorige jaar, Zilvermeeuwen, verre van gemakkelijk hebben, terwijl ADO 1920 aan Halfweg de handen eveneens meer dan vol zal hebben. WB neemt het in zijn eerste wedstrijd op tegen één der vierde klasse-kampioe nen van het vorige seizoen, nl. Oranje- Zwart. Wel eindigden de Amsterdammers in de promotie-competitie op de onderste plaats, maar oppassen blijft toch voor VVB de boodschap. De reserve-elftallen van Stormvogels en VSV spelen respectievelijk tegen DWS 3 en DWV 3. Elftalle» StormvogelsVelox. Met een invaller voor Snoeks Sr. komt Stormvogels als volgt uit: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; Goed hart, Snoeks Jr., Glas; Deuling, Visschoon- maker, Hamers, De Boer, Van Opbergen. TerrasvogelsSDW. De Vogels komen uit met: Vader; Kramer, Akkerman: Sie- belis, Dortmundt, Zaal; De Jonge, Röbken, Van Dun, Cobben, Goedhart. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) „WEE HET VOLK...." Vijf avonden van Noord tot Zuid De Velsense commissie van hel Natio naal Instituut „Steun Wettig Gezag"' beeft lot nog toe haar licht onder de korenmaat verborgen maar met ingang van Donderdag 15 September komt daar verandering in; dan zal namelijk op een grote propaganda- avond in het Patronaatsgebouw de nood zakelijkheid van de recrutering ener bin nenlandse reservemacht in woord en beeld toegelicht worden. Deze eerste avond, waar onder meer een film wordt vertoond en de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen en de heer H. G. Smit als propagandisten het woord zullen voeren, wordt gevolgd door een serie van vier bijeenkomsten, respec tievelijk in het Santpoortse Jeugdhuis op 21 September, in het Verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat te IJmuiden (29 Sep tember) in Concordia te Velsen-Noord op de 7e October (ook voor Beverwijk) en tenslotte op de 13e October in „De Toorts" te Santpoort. Dienst in eigen gemeente De overheid tracht met behulp van het Instituut en zijn provinciale en plaatse lijke commissies het Nederlandse volk wak ker te schudden voor de plicht der zelfver dediging en de ziel dezer defensie zal ge leverd moeten worden door het volk zelf. Jongelui, die na de le Januari 1950 in mili taire dienst worden geroepen aldus werd ons door het plaatselijk comité van Velsen meegedeeld kunnen reeds thans op vrijwillige basis hun dienstplicht ver vullen in de plaats hunner inwoning, wan neer zij zich melden voor het zich vor mende reserve-apparaat. Wat er dus op neerkomt, dat de „reservist" een paar uur per week oefent, geen kazernedienst heeft en vlak bij huis blijft. Zoals al uit eerdere publicaties is ge bleken, beoogt „Steun Wettig Gezag" voor al een betrouwbaar corps op te bouwen voor de vervulling van de binnenlandse bewakings- en orde-werkzaamheden, wan neer de nood onverhoopt aan de man mocht komen. De uitnodigingen vo.or de propaganda- avonden zijn inmiddels verzonden aan degenen, van wie het comité verwacht, dat zij voor reservist in aanmerking komen en verder aan de vooraanstaande figuren uit de voormalige illegaliteit, haar oud-instruc teurs en zij, wier werk hun in nauw con tact met de jeugd brengt. ;,Wee het volk, dat niet waakzaam is of de verdedigingsstelling verzuimt in te ne- Contactavond Protestants Thuisfront slaagde volledig In het IJmuidense gebouw voor Christe lijke Belangen werd Vrijdagavond een ge slaagde contact-avond van het Protestants Inter Kerkelijk thuisfront belegd. De bij eenkomst werd met een kort woord door de voorzitter, de heer A. ten Broeke inge leid waarna de hoofd-vlootpredikant, ds. J. H. Sillevïs-Smit een causerie hield over zijn ervaringen met de manschappen, zo wel aan boord als in Indonesië. Spreker legde de nadruk op de geest van kameraad schap, die de militairen in de tropen het leven heel wat gemakkelijker maakt en met een opwekkend woord om een werkelijk goed „thuisfront" te vormen, eindigde ds. Sillevis-Smit zijn toespraak. Pastoor Nieuwenhuizen van de oud- katholieke kerk kwam binnen met het be richt dat de zoon van de familie Dekker uit de Warmenhovenstraat, die door de repu blikeinen gevangen was genomen, weer vrij was gelaten en in goede welstand bij zijn onderdeel was teruggekeerd. Tijdens de pauze maakten enige ouders en familieleden gebruik van de geboden gelegenheid, hun stemmen op een gramo- foonplaat vast te laten leggen, welke pla ten aan de betrokken militairen in Indo nesië gezonden zullen worden. Vervolgens werden er films gedraaid, waarin een overzicht werd gegeven van het menslievend werk dat door het Rode Kruis in de tropen verricht wordt en enige beel den van leven en werken der soldaten aan de andere zijde der aardbol. Met een toepasselijk woord sloot ds. R. D. Beukema de bijeenkomst. fV De Driehuizerkerkweg kan door de meest ongeneeslijke optimist geen ideale verkeers weg genoemd worden en Lam penier zou haast willen zeggen: gelukkig. Want als men onder haar oude bomen het gaspedaal tot de plank kon indrukken, was het spoorslags gedaan met haar vriendelijke rust. Eigen lijk moesten alle benzine-con- sumenten met een bordje ge weerd worden, althans van het Noordelijke stuk; als verbin ding tussen Driehuis en Velsen heeft vooral het deel langs „Schoonenberg" zijn on loochenbaar nut. Het is evenwel allemaal angstig smal en moedige wiel rijders, die zich wankelend op de smalle fietspaadjes voort bewegen danken meermalen hun gesternte, als er weer een auto zonder gevolgen langs hen heen is gescheerd. Zou het vegdek niet wat minder „rond" gelegd kunnen worden en zou den de scherpe kanten er ten gerieve der pedaalridders niet wat afgeslepen kunnen wor den? Zou zo vraagt Lampe nier vermetel na een brief van een Driehuizenaar het Wa terlandweggetje niet definitief als fietspad kunnen worden aangewezen? Het is daar al te vaak „bijna raak" geweest, zo als het meisje van verleden week kan getuigen, dat een schuiver maakte voor een auto langs, doordat de klinkerrand langs het fietspad heur het evenwicht ontnam. Schrik van het strand Laatste grote drukte van het IJmuider1 strand is wel ver leden Zondag geweest, toen blakerende drommen optrok ken naar ae lauwe wateren. Of het hun veel geholpen heeft, is nog niet bekend, maar er is rijkelijk met de zonnebrand olie gewerkt en kogelflesjes zijn in grote getale geofferd op het altaar van Zeus, de zonne god. De IJmuidense reddingsbii- gade heeft er een grote schrik aan beleefd, want in de mid dag kwamen er verontruste zandhappers opzetten met twee bundels kleren inclusief ver scheidene stuks ooft. Er hoorde niemand bij en ze lagen er al sinds de prille ochtend. Verder vertoonden de gezichten der aanbrengers vele bange vraag tekens en de Reddingsbrigade noch de politie wisten beter te doen, dan textiel en fruit tot de avondstond op te bergen. En ziet, door de schemer kwamen twee jongemannen vrolijk om hun omhulsels vragen. Zij waren een wandelingetje we zen maken en wat ver afge dwaald zo zeiden zij. Er is enige moed voor nodig om een strand in opschudding te brengen en dan kalm om je kleren te komen vragen. Prikkel-perikelen Het prikkeldraad in het al gemeen hoeft van de gemid delde Nederlander weinig waardering te verwachten, al moet gezegd worden, dat na tuurschoon tegen genoemde Nederlander vaak slechts af doende beschermd kan worden door dat. zelfde nare goedje. Een Driehuizenaar heeft er sinds kort echter wel een heel sombere kijk op gekregen,want toen hij met zijn gade over de weg van Wijk aan Zee naar Beverwijk peddelde, kwam zij zo raar te vallen, dat er vrij wat bloed vloeide. Door prikkeldraad. Dat prikkeldraad is daar wel wat overdreven gespannen, vindt de wederhelft, want er is niets dan onvernielbaar duin sand achter. „Wij zullen daar voorlopig niet meer komen" zegt de geprikkelde. Kippenslachting Aan de Zeeweg is het ge schied, dat een toom kippen op barbaarse wijze van het leven is beroofd. Een IJmui denaar huisvestte ziek pluim vee in zijn ren en het gedierte moest dus afgemaakt worden. Maar een familielid des kip penhouders vond dat zulks heel eenvoudig en ter plaatse kon geschieden met een flinke klap op de diverse kippen koppen. Een knuppel werd tot executie-werktuig verheven en de zieke kakelaars kregen een wilde ranseling, die het bloed in de aderen der om wonenden deed stollen. „Of het niet wat minder kon" vroeg een hunner aan de knuppelaar en er werd begrij pelijkerwijs met de politie ge dreigd. Het slaan ging echter dapper voort en de buren trokken zich in hun woon ruimten terug om het ijselyk misbaar niet langer te zien noch te horen. Later hoorden zij, dat de half-dode pluim veestapel onder de grond is gestopt „om van de rommel af te zijn." Hier past diep afgrijzen, meent Lampenier. „Knip Janhagel" Lantaarn-lezer, die zich graag op de hoogte houdt der culinaire geneugten van zijn tijd, vraagt wat nu precies „Knip Janhagel" is. Dat is een soort koekje, bijgenaamd bak sel lieve lezer dat in grote hoeveelheden door Kat- wijkse ingezetenen wordt ge nuttigd en zeer speciaal door trawlerschippers van Kat- wijks origine mee naar de woelige baren wordt geno men. Lampenier vindt Jan hagel „mmmmm", maar het recept is hem onbekend zijnde het geheim van de Knip-Janhagel-smid. Overi gens: ook aan onze eigen Zuid zij bakt men hagel. Handwerk in de avond De Huishoudschool, deze tem pel der nuttige IJmuidense vrouwen, gaat de nieuwe herfst beginnen met haar avondcursussen, waar de snelle naald door het stugge textiel zal vliegen tot stichtinge van de vrouwelijke cursisten. Zij zullen er buiten het passen van mouwen aan beperkte textielkaarten en het wrochten van boorden voor overhemden de heerlijkheden der fijne en gewone keuken bedrijven. Dit laatste doet de man in Lampenier deugd nog meer dan het feit, dat zijn boord voortaan onberispelijk gesne den zal zijn. De liefde van de man, nietwaar LAMPENIER. men" waarschuwt hel comité in een zojuist gereed gekomen circulaire en het om- schrijft de laak van de vr ij willig erscorp- sen als volgt: „Alle betrouwbare krachten bijeenroepen om de overheidsdiensten te versterken". Het plaatselijk comité wordt gevormd door de heren: J. Nuijens (voorz.). Rijks weg 466, Santpoort, C. Spoor (secretaris), Hoofdstraat 17. Santpoort, M. Roos (pen ningmeester), Julianakade 32, IJmuiden, P. J. v. d. Boogaard, De Savornin Lohman- laan 7, Velsen, M. J. Koelemeijer, Velser- duinweg 167, IJmuiden-Oost en J. C. G. A. Roest Bloemendaalsestraatweg 129, Sant poort-station. Deze comitéleden verstrek ken gaarne alle nadere inlichtingen. Geen kleine haring meer. De uitvaren de trawlers is op Zaterdag 10 September de boodschap meegegeven dat kleine haring niet langer aangevoerd mag worden. Daar na is aan alle schippers verzocht die op zee eijn niet meer op kleine haring te vissen. Omdat een schip een gedeeltelijke lading kleine Zuidhai-ing heeft gelost en daar IJmuiden goede haring van behoorlijk for maat wil leveren om daarmee te voor komen, dat de algemene zaak door aanvoer van kleine haring wordt benadeeld, is met) tot deze maatregel overgegaan. De kleine haring gevangen voor of op 9 September wordt nog geaccepteerd. Vrijdag was er aanvoer van twee ha ringtrawlers. De „Medan" (IJm. 57) voerde 1700 en de „Claes Compaen" (IJm. 41) 1950 kisten haring aan. Hoewel de vangst van de „Claes Compaen" gecfêeltelijk uit „Zuidharing" bestond werd door de export een goede prijs betaald. Een aantal Snur- revaadkotters voerden wat schol aan. In de omtrek van ,,'t Zand", op 56 gra den Noorderbreedte, bevinden zich in deze tijd van het jaar enorme haringscholen. De Polen die daar op het ogenblik ter visserij zijn, trekken hier profijt van. Zij maken zeer grote vangsten en hoewel de haring over het algemeen wat klein is worden in Stettin en Gdynia vaste prijzen betaald. De Poolse trawler „Jupiter" welke in de afge lopen twee maanden drie reizen naar dit eldorado heeft gemaakt, komt Zondag in IJmuiden aan. Na de laatste reis besomde schipper Eenhardt 56000, Aan de Maandagmarkt worden de „Jo hannes Polderman" (IJm. 20) en de „Simon de Danser" (IJm. 43) verwacht. „Zee- landia" (IJm. 38) zal Maandag 1100 kisten haring lossen. De haringlogger „Rijnmond 1" (KW 42) is met 517 kantjes thuisvarende naar IJmuiden. Woensdagavond kreeg één der leden der bemanning plotseling hevige maagkrampen. Het hospitaalkerkschip was spoedig ter plaatse om de man op te nemen. Donderdag heeft het Kerkschip de patiënt in een der dichtstbijzijnde havens afgezet. Pech. De drijfnet-vïsser-haringlogger „Van Duyn van Maasdam" is thuisvarende. De schipper heeft de gehele reis met mo- torpech te kampen gehad. Zondag hoopt men in IJmuiden binnen te lopen. Naar huis. Naar Gdynia is thuisstomen- de de Poolse trawler „Wulken". De vangst bedraagt 2200 kisten haring en 200 kantjes 6teurharing. De trawler kan Maandag in de Poolse haven aankomen. Toen de KW 76 voor bodemonderzoek in dok werd geplaatst bleken van dit schip (één der oudste trawlers) 15 platen zodanig versleten te zijn, dat zij moesten worden afgekeurd. De KW 76 is reeds naar Am sterdam verhaald om daar nieuwe platen te ontvangen. Schipper K. Plug heeft nu al vier maanden stilgelegen in de IJmuider haven, omdat de motor uit zijn schip was verwijderd, maar als de platen zijn aange bracht, komt de KW 76 weer spoedig in de vaart. Kisten. Met kistenhout is de coaster „Zeeland" in de vissershaven aangekomen. IJmuidense havenarbeiders hebben het hout aan de Zuidzij gelost, waar rappe handen het materiaal tot kisten zullen ver anderen. Afscheid. Drie oudgedienden van de IJmuider trawlervloot, de „Rijnstroom" (IJm. 86). „Johanna" (IJm. 107) en de „Olympia" (IJm. 111) werden enige weken geleden voor de sloop aan de werf De Koophandel te Nieuw Lekkerland verkocht, doch lagen nog steeds in het binnen Spui- kanaal te wachten voor het maken van de laatste reis. In het begin van deze week is de Rijnstroom reeds weggesleept, van mas ten en schoorsteen ontdaan met de voor- piek vol water om het schip zo voordelig mogelijk te laten liggen voor de bruggen, die men onder weg naar Nieuw Lekkerland tegen komt. De Olympia zou heden ver sleept worden. De Johanna zal weldra vol gen. Schepen, die men dus nimmer meer in IJmuiden terug zal zien. E voor aanzien van de venasM"«"«Sag verbaasd doen Rtaan over «ft Wel chalance, waarmee ZT e he% na? afgedaan. mee vtaaf Wij lezen daar onder n regels, die er heus (vel 1 u, gen zijn, maar de rÏÏÏhadit» >S ]n <Jie paar poveï? c',e t»t E bestaan om over de beu*,,- 00röf2i L fout te lanceren, die^Sï^ wel een vreemd beeld eeeft K onbelangrijke onderdeel de v 6i' ploitatie. Er wordt name» ïrd®-«' mverkondigd, dat de beu* 1)nder blozen is alsof er nooit een liin 8r0ot Kt haken in die Noordzee cf Wanneer een standi^*"^ dijk s „De Grootvisserij op de\ Kle' er drie minuten op nag«i„„ Corc2^ deze blunder voorkomen JnSn^ ft De afgelopen week heeft dun» van ons bedrijf weer eens duËa> zien. Al werden de driifmatS1 beter, de loggers die het' zich kST*" oorloven hebben er wijs aanT?""*' het trawlnet bijtijds aan boordlfe™ hoewel overdaad natuurlijk schade kan toebrengen tot nadefe reder en de visserman zelf. dS£ 1 van diverse trawlloggers sehi£ minder „graag" te dan eens de boodschap van de ï.ilïK dat het kleingoed Sr taiï stand naar de afslag kon worden «taS En vandaag komt de oeka-e S. als klap op de vuurpijl, dat dè mS!,1* helemaal taboe is De exportcijfers van het Cenfa.i n„ reau voor de Statistiek hebben b gende en sombere feiten genoemd van de minst prettige was wellitS": van de benepen uitvoer naar w.' Maar er wordt in het land vanUndei straks een dure reclamecampagne vwfc eten van vis op het kranten- en tijd*, ten-lezend publiek losgelaten, die w debiet in de Verenigde Staten misaC ongewild een handje kan helpen En we mogen constateren, dat Mem» bewezen wordt, hoe nodig pmtójS (maar dan juiste) is voor het visserijbedrijf. Gerepatrieerde militairen vragen werk Gratis advertentiu in ons blad De grote zorg voor de jongens, die ha I militaire plicht in Indonesië of de Wes vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zi zij in het vaderland werk voor mij heb»! En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureau werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend I werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is ais alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. „Millionnair in Nood" (Thalia.) Onder leiding van regisseur Allan Dwan maakt Dennis O'Keefe in gezelschap van Helen Walker en Eddie Anderson een ver makelijke reis door het land van de humor in de feestige film „Millionnair in nood'.'. De komische effecten die in velerlei scha keringen niet nalaten op de lachspieren van de toeschouwers te werken, zijn ongetwij feld van gezonde opzet, doch zouden hiel en daar nog meer uitgebuit kunnen worden. Het verhaal dat om deze reeks verma kelijkheden is geweven, bewijst dat het een hele toer is om een millioen dollar in twee maanden op te maken. De man die deze „zware taak" op de schouders krijgt gelegd, ziet dan ook maar net op het nip pertje kans om deze zonderlinge opdracht tot een goed einde te brengen. Hij verdient er echter een erfenis van zeven millioen dollar mee. De romantiek is in deze aardige rolprent ook vertegenwoordigd, zij het dan op be scheiden schaal. Al met al een amusante film. Zondagmiddag wordt in Thalia een ro mantische avonturenfilm vertoond, geti teld: „De zwarte pijl". Verbitterde gevech ten wisselen meer romantische momenten af en de middeleeuwse sfeer waarin deze rolprent is vervaardigd maakt het geheel tot een aantrekkelijk schouwspel. L. v. B. Zouden zij werk voor my hebben? Ons blad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatrieerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis a tot een maximum van vijf regels op 1 kmb breedte in dit blad te plaatsen. De inM» der advertentie mag alleen betreife hebben op het vragen van werk en njfc> aan onze adressen Kennemerlaan bi, IJmuiden; Terrasweg 15, Santpoort w Beverwijkse Boekhandel, Breestraat Beverwijk worden aangebodenonderflvcr- legging van enig bewijs dat de bebosXfc-. gerepatriëerd militair is en mei isn?* dan drie maanden geleden is gerepatrfc- Plaatsing zal geschieden in een sn» derlijke rubriek op door ons te bePalen of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. drie advertenties kunnen desgewenst ie gelijk voor achtereenvolgende P^j; worden opgegeven, maar kunnen oo.' - tussenpozen worden aangeboden, kan. met handhaving van het eerce. noemde voorbehoud, telkens ,v^rf ,t. dragen? "'dTaÏ» ZATERDAG 10 SEPTEMBER Tent Velserduinplein: 2.30 en4uu.. n'Se^dlamenkomit. Spreker ft» E'TliSTen 9,15 uw: „Millionnair n°Rex', 6.45 en 9.15 uur: „Sensaties 'Tent' Velserduinplein, 8 uur: Ja®»0®- k0mSt ZONDAG 11 SEPTEMBB Thalia. 3 uur: „De zwarte 0 7 en 9.15 uur: „Milbofflg^. Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „Sensaties Tent Velserduinplein, 8 bijeenkomst onder leiding vau MAANDAG 12 SEPWl®^,. Thalia, 8 uur: JNtaffÉf Rex. 8 uur: „Sensaties vaal»»^ Raadhuis, 10—12 uur: Sphö"- gemeester.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8