IJmuider Courant Mensenkennis gegeven' Haarlems Dagblad Theodor Heuss gekozen tot president van West-Duitsland Belgische Katholieken gaan Leopolds terugkeer vrezen Programma van tien punten zal Engelands crisis moeten overwinnen Tsjechoslowaakse bisschoppen doen de staat een vredesaanbod Jjargao? tfo. 19345 erlaan 154, Telef. Adm. 5437, na 5 uur: 8061 (K 2560), :^ctl® Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. i Directeur-Hoofdredacteur 15054. m"n aanvrage bij de Administratie. "P Hoofdredacteur: Robert Peereboom JTSBOHG b!eek het bestaan P5 Europese samenhorigheid." •t* lü verleden week ook als s-5® vermelden. Mooi. Er zijn k'^Se adviezen met algemene met anderen, die tot uw concurrenten en zijn een eenheid tot 5#»SSr» dat geen gemakke- Teen wetenschap, waarm f's getoacht moet.hebben om Jbouw te slagen. Dat is men- °PD?.:_irt licht aanvaardbaar de practijk blijk- Ik'^WartVde benoeming van 1 wordt met de vraag, ol zij enners zijn, blijkbaar zel- ^"Teëhouden. Men vraagt zich Uundig mi"1 t0n aan21cn ™n ?Sie zij behandelen moeten. meet dan een algemeen be- i»aSS, veegt men hun knappe .e®.™ juristen, economen socio- fVZJ Deskundigen! Het woord b«it in menig land, ook in ^StetpuSek een toverklank. aSes te waarborgen en te om- afgevaardigden met hun staf maar deskundig zijn, lijkt het If Tie eisen heeft voldaan. Ver- de Hollandse degelijkheid op hun stuk weten te 'fifi ien knollen voor citroenen kooen. Maar mensen van zulke hphben wij altijd wel; hebben '"Jniels eeuwenlang handel ge- vraagt vrijwel niemand zich af, -„hte afgevaardigden deskundig ;i J fit van kennis van hun mede- Is! Sdt zich een knappe mensen- hen, dan wordt hij als regel K SSre kwaliteiten geprezen. mensenkennis dan ziet men «en, die in hun opzet een fians leken te hebben, met merk- vlotheid mislukken, vltennis is niet hetzelfde als ach- Het is niet de opvattmg, die Tiaar zwakheden en slechte eigen- TÏ bij medemensen veronderstelt. Catling is altijd onjuist en eenzijdig, ir..i bezitten tevens hun sterke punten l&^ a. .:-««e.AVionnpn. Het is dan ook verkeerd, zich jüife ILmtrouwen te laten"leiden, want dan "ün zeker vast. Men krijgt namelijk evenveel wantrouwen, als men £*<:ert, van de tegenpartij terug. De if jie men opzet, beantwoordt hij met Sijk aantal stekels. Aangezien men, i'-'d* ook precies evenveel vertrou- bzal krijgen als men geeft en het doel rMe is, tot samenwerking en eenheid "men, is het verstandiger vertrouwen wantrouwen op te wekken. Als hnd daar van nature niet toe in staat ;s hij onbruikbaar als onderhandelaar. M het nu niet over de zo vaak als klas- wbeschouwde sjacherpartij over de ver- tvan een koe, maar over het streven jat eenheid en samengaan moet leiden. Is bereikt die niet met sjacheren, üjkt een eenvoudige redenering en cok. Zij pleegt evenwel weinig aan zie vinden, juist omdat zij eenvoudig 1,1s onderhandelingen mislukken ge- \t& cat niet omdat men de ingewikkel- ;aken niet beheerst, maar omdat men jsnvoudige hoofdlijnen uit het oog heeft k-rer., of nimmer begrepen. Men ziet ;r ce bomen het bos niet meer. Men kt daarbij tekortkomingen in een men- ri&nis die niet uit een boekje en niet I; jcholen onderwezen kan worden, die es door ervaring mnet opdoen en die klttmin een leervak van overheersend ftn; is. De practijk des levens is immers belangrijkste leerschool van alle en ivcus de gestrengste? Dit is een oude ge kte. Zij geeft niet alleen een beeld, dat irdig moet geweest zijn toen het nieuw hi;zij is bovendien waar. (Voor iedere XK generatie is dat altijd weer irriterend noeilijk aanvaardbaar: allerlei versleten kien blijven, ondanks hun slijtage, waar. kis vervelend dat er zoveel voorouders geweest en dat zovelen van hen reeds rum waren). Mensenkennis, practisch toegepast bij ^•handelingen, schrijft bijvoorbeeld dat men niet de houding moet aan- men het beter weet en kan t ie wederpartij. Als bijvoorbeeld bij onderhandelaars inzake Benelux, "jenngs-vertegenwoordigers en mensen - verschillende bedrijfstakken, mensen X ie een air aannemen alsof wij alles :*:;r kunnen dan de Belgen is dat niet pen ongerechtvaardigd, maar ook fact 's Het is ongerechtvaardigd, want als hunnen bogen op grote geleerden, kun- ttuars, ingenieurs, medici enzovoorts ton de Belgen dat eveneens. Als wij Kn bepaald gebied boven hen uitblin- b doen zij het op een ander boven ons. «wjj willen stoffen op grote werken •-wn zij hetzelfde doen, met evenveel Het is tactloos zulk een houding ^superioriteit aan te nemen, want zij op de wederpartij of een irriterende ri 1 ontmoedigende uitwerking. Het laat- •f vergeeft hij nog minder gemakkelijk 22;jee"te- En men wil het immers in lympathie met hem eens wor- Jü}*} Benelux niet bij toeval Sf'- V wiJ straks in dergelijke on- -fKlwgen met de Fransen een supe- gezicht mochten gaap trekken van- cnze minachting voor „de Franse zuilen wij daarmee aantonen niet te Ès-iSS' j teSenovef onze ongetwijfelde Rdeugdelijk voorbereiden •- L. e"^e Franse eigenschap staat, -■£'.1, r(^ge snelheid en vin- 3L!? ?ea moeilijke, soms zelfs cri- pJ(P,h.'ie tot oplossing te brengen. Deze "I c'n J: e gave der improvisatie E-.-f'-', u' evena's de Duitsers en de missen- Het is in deze tijd ci! het vPMn n°.dlg' cl?or het rookgordijn, vcLVen hBOft aai! nationalisme tussen de iidev;erkelii¥h^gen' te gaan heenzien- ifiken, 3 eid weer eens te gaan ont- Van een Semeenschap- '■h: o.rtwernen mtn tevoren ziJn eigen 'r T.?!ecn?n tafpf+r ?6t 1S onmenskundig L;-hebt gü fip i CBgen en te zeggen: -•hi-,t hpt „i oplossing. kant en klaar. - •''gedlE! aatuurliJk wel gebruiken fc 42"^ b?alen-Ge ««- Jn WlJ gekomen; wat zijn uw Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn<5prctl)tr tftinrinnertjc iourant (atraio ifivS) Dinsdag 13 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Bij de tweede stemming beha aide de vrije democraat de volstrekte meerderheid BONN, 12 September (Reuter). Theo dor Heuss, de 67-jarige leider van de West- Duitse (liberale) vrije democratische partij, is heden tot de eerste president van West- Duitsland gekozen. Heuss heeft het presidentschap aanvaard. Bij de eerste stemming, waarbij Heuss 377 stemmen behaalde, de sociaal-democraat Schumacher 311 en de links-katholiek Amelunxen 28, kon Heuss niet de vereiste absolute meerderheid behalen. Er waren 76 onthoudingen en 2 ongeldige stemmen. 6 stemmen werden uitgebracht op Schlan- ge-Schoeningen, een op Karl Arnold, een op Josef Müller en een op Alfred Loritz. De overwinning behaalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 parlements leden hun stem uitbrachten. Dr. Heuss, die steeds na de parlements verkiezingen door de machtige christen democratische party van dr. Adenauer voor het presidentschap is gesteund, stemde als afgevaardigde van de liberaal-democraten in de rijksdag in 1933 voor de wet, die Hit- Ier aan de macht bracht. Later werd hij door de Gestapo verhoord. Hij is echter nooit gearresteerd, ofschoon zijn boek „Hitiers weg" door de nazi's in het open baar verbrand is. De voorzitter van de Bondsraad Kohier, nam Heuss de eed af. De rechter arm opgeheven herhaalde Heuss met duidelijke stem de zinnen die Kohier hem voorzei: „Ik zweer dat ik al mijn krachten zal wijden aan het welzijn van het Duitse volk, het verrijkend met datgene wat tot zijn voordeel is, afwendend datgene wat het kwaad kan berokkenen, steunend en be schermend de fundamentele wetten en de wetten der federatie, gewetensvol mijn plichten vervullend en recht doende aan elkeen, zo waarlijk helpe mij God". Heuss had de linkerhand op een in leder gebonden exemplaar van de nieuwe grond wet, toen Kohier de tekst van de eed voor las. Heuss wijdde in zijn inaugurale rede veel aandacht aan de Duitsers, die zich in de Russische zóne bevinden, dus in het gebied dat valt buiten de jurisdictie van het ge bied aan het hoofd waarvan hij gesteld is. Hij verzekerde de inwoners van de rijks hoofdstad, dat Berlijn gebonden is aan het lot van West-Duitsland, doch West-Duits land evenzeer aan het lot van Berlijn. Herinnerend aan het lot der Oost-Duitse gebieden, zeide Heuss, die voor de vuist weg sprak, dat het Duitse land dat thans onder Polen ressorteert Duits gebied is en Duits zal blijven. Hij verklaarde zich tegen stander van centralisatie. „Wij hebben ge noeg van nazi-experimenten". Hij vervolg de: „Wat een geluk dat wij kunnen ver geten. Maar het bezwaart mij dat wij Duit sers te snel vergeten. Wij dienen niet te Dr. Baruch vreesde de Hollandse winter Dr. Herman Baruch heeft heden na een bezoek aan Truman tegenover de pers ver klaard, dat hij als ambassadeur in Neder land is afgetreden, omdat hij niet opnieuw een Nederlandse winter wilde doormaken. Hij vond het met het oog op zijn 77- jarige leeftijd raadzaam om, na drie jaar het koude Hollandse weer te hebben door staan, naar huis terug te keren. vergeten wat Hitler over Duitsland en de wereld heeft gebracht." Heuss' rede duurde 25 minuten. Hij werd na afloop luide toegejuicht door zijn aan hangers, doch niet door de socialisten en communisten die op hun plaats bleven zit ten en niet applaudisseerden. De nieuwe president vertrok daarna tezamen met Kohier in een grote Mercedes, een geschenk van deze automobielfabriek, naar het raad huis, waar Heuss een toespraak zou houden tot vertegenwoordigers van de stedelijke bevolking. Amerikaans militair hulpplan thans naar de Senaat De Amerikaanse senaatscommissies voor gewapende diensten en voor buitenlandse betrekkingen hebben met 20 tegen drie stemmen een bedrag goedgekeurd van 1.314.010.000 dollar voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact en an dere. Het ontwerp zal thans voor het uit eindelijke debat aan de Senaat worden voorgelegd. De verdeling is als volgt: Een milliard voor de pactlanden. 211.370.000 dollar voor Griekenland en Turkije. 27.640.000 dollar voor Perzië, Ko rea en de Philippijnen. 75.000.000 voor steun aan anti-communisten in China zo als het de president goeddunkt, zonder verantwoording aan het Congres te be hoeven af te leggen. Het wetsontwerp heeft de vorm van een machtiging, tei*wijl de gel den beschikbaar zullen worden gesteld door middel van toewijzingen. Bondsraad-president Kohier neemt de juist gekozen eerste president van West-Duits landprofessor Theodor Heuss (rechts), de eed af. (Telefoto-ANP). Bang voor agitatie Zij zouden naar compromis zonder presfige-verlies manoeuvreren Honderden Japanse Christenen hebben dezer dagen een grote betoging gehouden voor het keizerlijke paleis in Tokio, waarin zij voor uitbanning van de oorlogsgeest en actieve medewerking yan Japan aan de instelling van een vredelievende ordening der economische wereldproblemen demon streerden. Een deel van de stoet onderweg naar het paleis. ideeën? Die laatste houding wekt de in druk, dat ge de tegenpartij als volledig gelijke ziet en begrijpt, dat ge van zijn in zichten iets kunt leren. Gij kunt een soort dispuut-stelling opbouwen, met nauwkeu rige grenzen aan uw concessies en een koppige verdediging. Het resultaat zal zijn dat hij hetzelfde doet en ge alleen in minder-bloedige vorm de stelling-oorlog imiteert, waarin men geen stap meer op schiet. Voor een dispuut kan dit desnoods. Maar het doel is geen dispuut. Het is, over eenstemming te bereiken. Ge kunt voorts uw eigen methoden en werkwijzen koppig, onveranderd, blijven voorstaan, ofschoon de wederpartij ervaring heeft met de zijne, die hem goed zijn bevallen. Hij zal door uw koppigheid pessimistisch worden ten aan zien van een samenwerking, die ge u toch ten doel hebt gesteld. Dat acht gij immers het belangrijkste: het bereiken van het doel! Nietwaar? Niet de gelijkhebberij. U moet mij dit maar vergeven: ik weet dat het allemaal eenvoudig is en welbe kend. Het gebeurt alleen maar zo vaak niet. R. P. BRUSSEL (United Press) De sterk koningsgezinde C.V.P. tracht zich mo menteel te distanciëren van haar tot dusverre ingenomen standpunt ten gunste van de terugkeer van Koning Leopold, zo meldt de correspondent van United Press in de Belgische hoofdstad. Personen uit de onmiddellijke om geving van de regering zeiden dat de Katholieke partij vreest voor een lang durige periode van socialistische agi tatie indien de koning zou terugkeren. Onrust onder de arbeidende bevolking zou daarvan ongetwijfeld het gevolg zijn en de regering wil juist trachten op dit critieke punt in de economische toestand van het Westen onrust onder de arbeiders te voorkomen. Het voornaamste probleem voor de Katho lieke partij is thans, na een vijfjarige periode van hardnekkige pro-royalistische strijd een koerswijziging door te voeren zonder prestige te verliezen. Een senaatscommisise zal een door de Katholieken ingediend wetsontwerp be studeren, dat is opgesteld ter regeling van de koningskwestie door middel van een „volksraadpleging". Indien de commissie met het ontwerp accoord kan gaan zal het in eerste lezing door het Hogerhuis in be handeling worden genomen. Prominente Katholieke, socialistische en liberale politici onderhandelen op het ogenblik achter de schermen ten einde overeenstemming te bereiken over een quorum dat noodzakelijk wordt geacht om Leopold opnieuw de troon te laten bestij gen. Tot dusverre hebben de Katholieken aangevoerd dat een eenvoudige meerder heid voldoende is. De socialisten hebben steeds een twee derde meerderheid geëist van alle stemmen in een volksraadpleging en de liberalen hebben als hun oordeel te kennen gegeven dat een meerderheid van 60 procent vol doende moest zijn om ten gunste van koning Leopold een eind te maken aan.het regentschap. Geen van de drie partijen heeft tot dusverre een aanval gedaan op de monarchie. Nu 70 procent? Goed ingelichte bronnen z;jn van mening dat de drie partijen thans wellicht overeen zullen komen dat de koning pas kan terug keren op de troon, indien hij zich weet te verzekeren van een meerderheid van 70 procent der stemmen van de volksraad pleging. Leopold zou moeten aftreden in dien hij iiiet meer stemmen haalde dan 55 procent en dan zonder meer moeten abdi ceren ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Over een mogelijk vergelijk lussen die beide uitersten zal wellicht in het parle ment worden beslist. Het is de vraag of Leopold tot een onge schreven overeenkomst genegen zal zijn. Tot dusverre heeft hij voortdurend zijn standpunt gewijzigd. Waarnemers geloven dan ook niet dat hij zich inschikkelijk zal tonen. Tot dusverre heeft hij halsstarrig geweigerd zich neer te leggen bij een be paald percentage cmdat volgens hem een dergelijk quorum niet zou stroken met de grondwet. De Belgische grondwet Kent namelijk niet de figuur dat door middel van een volksstemming wordt bes'Lt over de toekomstige status van een regerend vorst. Aan de andere kant kent zij wel „volks raadplegingen". MINISTER STIKKER OVER: Pond-dollarvraagstuk en Indonesië De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, die gis teren met de „Queen Mary" te New York is aangekomen, heeft aan de pers verklaard: „Er zijn ditmaal drie redenen voor mijn bezoek aan de Verenigde Staten. Op 17 September beginnen de besprekingen over de practische tenuitvoerlegging van het At lantisch pact, op 20 September vangt de algemene vergadering van de UNO aan en reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dollar en pond sterling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden, doch dit probleem thans wellicht het belangrijkste voor de ge hele wereld en zeker voor het Verre Oosten. Het stormcentrum ligt naar mijn mening niet in Europa, maar in het Verre Oosten, zowel politiek als economisch. Politiek ge sproken bewegen wij ons, voorzover Ne derland betreft, niettegenstaande er grote moeilijkheden zijn, op de Ronde Tafel-con ferentie in de richting waarin met goede Het woord is aan.... Sanial-Dubay: Het is met spreuken als met wet ten: het grote aantal bewijst min der de naleving dan de schending. wil van weerskanten een oplossing kan worden gevonden. Doch welke besluiten ook bereikt zullen worden, zij kunnen niet van blyvende waarde zyn, indien er geen gezonde basis bestaat voor de economie van Indonesië. De monetaire en economi sche toestand daar is veel ernstiger dan de meesten zich bewust zijn. En daar In donesië een van de voornaamste producen ten van rubber, tin, copra en olie is, is het van essentieel belang voor de oplos sin»; van het dollar-sterling-vraagstuk, dat Indonesië zo spoedig mogelijk wordt ge holpen, opdat het kan terugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische be ginselen. Dit zal slechts mogelijk zijn dooi de gezamenlijke krachtsinspanning van alle vrijheidslievende landen wie een vreedzame ontwikkeling van het Verre Oosten ter harte gaat". Communiqué te Washington: WASHINGTON, 12 September (Reuter) De ministers van Financiën van de Ver enigde Staten, Engeland en Canada hebben vandaag bekend gemaakt, dat zü zijn over eengekomen maatregelen te nemen die er toe zullen leiden dat Engelands dollarcrisis in 1952 zal zijn overwonnen. In een officieel communiqué delen de ministers mede, dat het vooruitzicht bestaat, dat er in 1952 een „bevredigend evenwicht zal zijn in de betalingen tussen de gebic den van het pond sterling en van de dollar" Het communiqué bevat een programma om Engelands dollartekort te overbruggen, dat uit de volgende tien punten bestaat: Amerikaanse beleggingen in het buiten land. Alle drie de landen, die aan de con ferentie hebben deelgenomen, zullen trach ten de investering van Amerikaans parti culier kapitaal in het buitenland te stimu leren en te bevorderen, dat er bij de we reldbank en bij de Amerikaanse import export bank nieuwe aanvragen worden ingediend voor economische ontwikkelings projecten in landen buiten de V.S. Goederenovereenkomsten en voorraad- vorming. Canada is bereid stappen te doen om zijn reservevoorraden van tin en rubber te vergroten. Amerika zal met het zelfde doel zijn programma voor de vor ming van strategische voorraden herzien en inmiddels de gelegenheid openen voor grotere verkopen van natuurrubber in de Ver. Staten. Beperkingen van de gocderenaankopen met Marshall-gelden. De Verenigde Staten zien in, dat Engeland meer aankopen in het dollargebied met Marshall-gelden zal moe ten kunnen financieren dan tot dusverre het geval is geweest. Paul Hoffman, de lei der van de Marshall-administratie, heeft te kennen gegeven, dat Engeland toestem ming zal krijgen om Marshall-gelden te besteden voor het aankopen van Canadese tarwe. Douaneprocedure. Zowel Amerika als Canada hebben toegezegd de procedure, die bij de heffing van invoerrechten wordt gevolgd, te herzien, teneinde de goederen- Eed van frouw mits regering de kerk met rust laat Indringer met stengun in Israels parlementsgebouw Een 35-jarige man is er in geslaagd te Tel Aviv in de voorzittersloge van het par lementsgebouw te dringen met een sten- gun. Aanvankelijk hield men hem voor een lid van de lijfwacht van premier Ben Goe- rion, doch toen hij zijn wapen richtte was hij spoedig overmeesterd en weggeleid.: Na het incident werd het debat, dat over onderwijs handelde, voortgezet. De man, Tzfati geheten, verklaarde later, dal hij niet van plan was Ben Goerion te ver moorden, doch dat hij de hand aan zich zelf wilde slaan. PRAAG (Reuter). Door een gezag hebbende woordvoerder van kerkelijke zijde is gisteren te Praag verklaard, dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen de staat een uit zeven punten bestaand vredesaanbod hebben gedaan. In de afgelopen maand is te Trnava in Slowakije een bijeenkomst van bisschoppen gehouden, zulks ter ge legenheid van het wijden van twee bis schoppen. Op deze vergadering werd het voorstel geformuleerd. De bisschoppen hebben de regering een memorandum, gedateerd 14 Augustus, doen toekomen, waarin zij verklaren bereid te zijn trouw aan de staat te zweren onder de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de Staat en het Vaticaan, en onder het beding dat de regering haar aanvallen op de kerk stopzet, godsdienstvrijheid ga randeert en het Pauselijk gezag in kerke lijke zaken erkent. De bijeenkomst is in het geheim gehou den, Omdat geen toestemming van de re gering was verkregen. Auto botst in Hoofddorp tegen onverlichte wagen Kinderen, die mochten mee rijden, ernstig gewond Maandagavond omstreeks acht uur reed de landbouwer Van D. met een onverlichte wagen op de Kruisweg bij de Sloterweg te Hoofddorp. Op de wagen, waarmee een ploeg en een eg werden vervoerd, reed een tiental kinderen mee. Een uit de richting Heemstede komende personenauto, be stuurd door de heer H., botste tegen de linkerachterzijde van de wagen. Door de hevige schok vielen de ploeg en de eg er af en werden enige kinderen, die zich aan de landbouwwerktuigen vasthielden, op de weg geslingerd. Twee meisjes, T. Stolk en A. de Haan, en twee jongens, A. en W. de Hoog, bleken ernstig gewond te zijn en moesten, nadat hun de eerste hulp was verleend, naar c-en ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. Van de andere kin deren liepen enigen lichte kwetsuren op. De p-jlitie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De bisschoppen zeggen in hun memoran dum, dat zij in „onbehagelijke" omstan digheden hebben vergaderd, omdat zij be zorgd waren over de schismatieke en door de regering geïnspireerde „Katholieke ac tie" en verantwoordelijk gesteld werden voor de gespannen betrekkingen tussen kerk en staat. Behalve aartsbisschop Beran en de oude bisschop van Hradec, Kralove, die de reis naar Slowakije niet kon ondernemen, wa ren alle bisschoppen aanwezig. Beran had medegedeeld, dat hij in zijn paleis te Praag „geïnterneerd" was. Het memorandum bevat de waarschu wing, dat de positie voor de regering zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou in voeren die de kerk niet kan aanvaarden. Het verlangt ook, dat de regering de „Ka tholieke actie" niet langer zal steunen. De bisschoppen vragen, zo resumeert men hier het memorandum, dat de regering van een groot deel harer aangekondigde poli tiek terugkomt. Pools UNO-gedelegeerde over Balkankwestie Julius Katz Suchey, de Poolse perma nente gedelegeerde bij de UNO, heeft bij zijn aankomst te New York, na drie weken lang besprekingen te hebben gevoerd met zijn regering, verklaard dat het geschil tus sen de Sovjet-Unie en Joegoslavië de UNO niet aangaat. Katz Suchey, die thans voor de opening van de algemene vergadering der UNO op 20 September in Amerika is teruggekeerd, verklaarde „geen conflict tussen Stalin en Tito te zien". „Er is een zeker meningsver schil tussen de Sovjet-Russische en de Joegoslavische regering, doch dat is haar eigen zaak", zo zeide hij. De Amerikaanse lening van 20 millioen dollar zou geen invloed hebben op de Rus sisch-Joegoslavische betrekkingen, doch zou „heel veel te maken hebben met de be trekkingen tussen het Joegoslavische volk en Tito", zo zeide hü. Op de vraag welke houding Polen zou aannemen tegenover de Griekse klacht tegen Albanië, verklaarde de Poolse gede legeerde, dat hij „een bedreiging van Al- baniës onafhankelijkheid door de Griekse i regering aanwezig achtte". invoer te vergemakkelijken. De Ameri kaanse regering werkt wetsvoorstellen in die zin uit, die aan het Congres zullen worden voorgelegd. Tariefpolitiek. Men heeft opgemerkt, dat hoge douanetarieven kennelijk onver enigbaar zijn met de positie van crediteur- landen. De Verenigde Staten hebben nog maals hun politiek bevestigd, die bestaat uit het streven naar het sluiten van nieuwe handelsovereenkomsten, die het mogelijk maken van de Amerikaanse douanetarie ven over le gaan tot verdere verlagingen. Vrijmaking van het inter-Europese han dels- en betalingsverkeer. Engeland heeft ter conferentie een plan ingediend, dat beoogt de handel tussen de landen van West-Europa te vergemakkelijken, en ver zachting verzocht van de in de Brits-Ame rikaanse leningsovereenkomst vastgelegde bepalingen, waarbij het Engeland verboden is discriminerende maatregelen te nemen tegen Amerikaanse goederen. Ten aanzien van dit punt zijn de Verenigde Staten en Canada overeengekomen, dat de Britse in voerregelingen „aan een voortdurend on derzoek zullen worden onderworpen", het geen kennelijk betekent, dat de Ameri kaanse regering bereid is in bepaalde ge vallen Britse discriminaties, die zij als gerechtvaardigd beschouwt, te aanvaarden. Storlingsaldi. De drie landen zijn in het kader van hun streven op lange termijn naar verbetering van Engelands econo mische positie overeengekomen het pro bleem van Engelands schulden aan andere landen aan een verder onderzoek te onder werpen. Petroleum. De drie landen zijn overeen gekomen. dat er een gedetailleerd onder zoek zal worden ingesteld naar de produc tie, raffinage en geografische distributie van petroleum, voor zover hierdoor het Britse dollarinkomen wordt beïnvloed. Scheepvaart. Overeengekomen werd de scheepvaartkwestie eveneens aan een verder onderzoek te onderwerpen in het licht van Engelands belang bij het verdie nen van meer dollars door het verrichten van scheepvaartdiensten. Voortzetting van het overleg. Daar de ministers bepaalde punten niet tot een op lossing konden brengen, stellen zij zich voor het onderzoek voort te zetten van de kwesties, waarover naar gehoopt wordt overeenstemming kan worden bereikt. De ministers waren het er volkomen over eens, dat noodmaatregelen geen blijvende oplossing van het probleem kunnen bren gen. Door alle betrokkenen dienen gron diger pogingen in het werk te worden ge steld om het dollarinkomen van het ster- linggebied te verhogen en de investeringen van Noord-Amerika in de rest van de wereld uit breiden. Nederlandse verliezen sedert staking der vijandelijkheden BATAVIA. 13 September. Naar Aneta van welingelichte zijde vernam, bedragen de Nederlandse verliezen sedert het van kracht worden van de order tot het staken der vijandelijkheden tot 12 dezer, 14 uur: Op Java 18 doden, 52 gewonden, 2 vermis ten; op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en in Zuid Borneo 2 doden en 4 gewonden. Consultatieve raad vergadert wel licht in November in Den Haag Reuters diplomatieke correspondent ver neemt dat de driemaandelijkse vergadering van de consultatieve raad der West-Euro- pese Alliantie, die voor het komende week einde was vastgesteld, is uitgesteld tot November. De vijf regeringen hebben de plaats van bijeenkomst voor November nog niet bepaald, maar vernomen wordt, dat de keuze waarschijnlijk op Den Haag zal vallen. OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Tijdelijk overdrijvende bewolking maar bijna overal droog weer. Matige, in het Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Oostelijke wind. Morgen overdag iets hogere tempera- 'uren dan vandaag. 14 September: Zon op 6.12 uur, onder 18.59 uur Maan op 21.11 uur, onder 14.09 uur Hoog- en laag water In IJmuiden Dinsdag 13 September: Hoog water: 6.50 en 19.07 uur. Laag water: 2.38 en 14.44 uur. Woensdag 14 September: Hoog water: 7.25 en 19.44 uur. Laag water: 3.06 en 15.13 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1