J3ankenbosch": waar de deserteurs gevangen zitten De gemeenten en de industrialisatie Sport in het kort Din-'da? 13 September 194-9 t^WARTET VAN NORG |a[ was de oorzaak vaI1 hun desertie? „„.„muis „Bankenbosch" zitten In l Sneu die geweigerd hebben hun dejonge im donesië te vervullen, hun jifflitpteWmi wj, cr waren was hun "^.„Llopen tot 352. Daarmee was de aa3tal_°Pë ^op-capaciteit opgevoerd, W Wh komt er nog ruimte te kort. ii» en kampgebouwen geven me. W- neen gevangenis, maar wie ken- 1:1 ói,t met het regime unucru tutu wC1, "'"l mensen als gevangenen behandeld De eerste tiid is het leven er zelfs fie noemen, terwijl elke gunst, wat jtrfinë ^,-levannnin tl Vao+rof f - ol pn en ontspanning betreft, "!Jonthouden. Geleidelijk komen de ionen in een afdeling waar wat mil- gevangen ge^en( om tenslotte, als ufei^e van de straf in het uitzicht komt, laan naar de overbruggingsklasse, K het voorportaal van de vrije maat- ,iii is aan te merken. aften die aan de deserteurs worden wriSren van 1% tot 5 jaar. ft. d n evenwel uitzondering, regel is sa Blijkbaar gaan de Krijgsraden 1 mening uit, dat de jongens die de- 1 Herin niet gauwer hun vrijheid mogen tfjjge„ dan zij die hun plicht jegens Jet vaderland vervulden en naai- Indonesië gingen. 3e directeui de heer Fij.en, vertelde al er slechts zeer weinigen zijn die uit ïïlitke overwegingen gehandeld hebben. moeiliik de juiste motieven te Zir Het opvallende is dat de meeste ^.weigeraars uit de drie Noordelijke (Groningen. Friesland en Se) komen. Uit Zeeland is er geen Z en uit de andere provincies in ver- fn Hini? weinig. Een deel der dienst- ieSars handelt blijkbaar uit angst; .nest die bij hemzelf, of bij ouders of Sie aanwezig is. Soms hoort men „ik L niet weg, want mijn moeder huilde ,o" In weer andere gevallen blijkt, dat een vader of moeder gezegd heeft „als je gaat i« het mijn dood". Ook sommige jongge- tuwde vrouwen kunnen er niet toe komen om hun man naar Indonesië te laten ver- vertrekken. Wij kunnen gerust zeggen dat in zeer veel gevallen de jongens niet de verantwoordelijke daders zijn, integendeel die zitten thuis. De dienstweigeraars zitten, na hun aan houding. meestal een half jaar in het mili tair depót in Schoonhoven. Daar bedenkt zich nog zowat de helft, waardoor het mo gelijk is die zaken disciplinair af te doen. Na dit verblijf gaan de jonge mannen naar het Huis van Bewaring, waarna de behan deling van hun zaak door de Krijgsraad volgt, De veroordeelden die van hun von nis in beroep gaan worden naar „Spijker boor" gezonden. De overigen gaan, zo gauw er plaats is, naar „Bankenbosch". Onder de gedetineerden bestaat teleur stelling omdat zij niet in aanmerking ko men voor een „V.I."- Een „V,I." is iets zeer belangrijks in het leven van een gevangene. Het is de alge meen gebruikte afkorting van „Voorwaar delijke Invrijheidsstelling". De wet maakt het mogelijk dat een veroordeelde die zich In zijn straftijd goed gedragen heeft, nadat hij 2/3 van zijn vonnis achter de rug heeft, in vrijheid gesteld wordt, evenwel onder het beding dat hij zich stelt onder toezicht van een reclasseerder. Als hij niet meer tot een misdrijf vervalt wordt hem op de duur het resterende deel van zijn straf kwijtgescholden. Dat „V.I." heeft vele zwakke broeders geholpen in hun strijd tegen opkomende verleidingen. Het is voor onze rechtsple ging ten minste van zoveel betekenis geble ken als de voorwaardelijke veroordeling. Nu is evenwel bepaald dat dit „V.I." niet geldt voor deserteurs. Dat wil zeg gen. het kan alleen toegepast worden als een veroordeelde zich dan alsnog bereid verklaart naar Indië te gaan. Over die uit- {luiting van een „V.I." zijn de deserteurs teleurgesteld. Zij menen er recht op te hebben als zij zich in de gevangenis goed gedragen hebben. Daartegenover staat evenwel dat door het toepassen van de „V.I." de meeste deserteurs gauwer van alles zouden afkomen dan de soldaten die naar Indië gegaan zijn en dat wil men in alle geval voorkomen. Bovendien meent men dat een „V.I." practisch niet kan gelden voor een deserteur, want die kan zich im mers niet meer op dezelfde wijze mis dragen, daar hem bij het vonnis tevens verboden is deel van de krijgsmacht uit te maken, Misschien zou het juister geweest zijn hij het bepalen van de strafmaat rekening te houden met de mogelijkheid van een "I. Het gevolg zou dan évenwei geweest hjn dat de meeste straffen met 50 procent zouden zijn verhoogd. Er zijn thans acht gevallen dat jonge mannen op Bankenbosch die al 2/3 van hun ihaf hebben uitgezeten, zich alsnog be reid verklaren om naar Indië te gaan. Zij zien dus in dat zij verkeerd gedaan hebben. Het gedrag der deserteurs in de ge vangenis is in het algemeen goed. Voor mm toekomst behoeft geen vrees gekoes- erd te worden. Te reclasseren is er aan non niets. Zonder die desertie zouden zij nooit in een gevangenis gekomen' zijn. Als nun tijd in „Bankenbos" om is, zullen zij uiurlijk weer met open armen door hun «Vatvangen worden, want juist die r. tamiliebanden waren voor velen de gaan6 zij weigerden naar Indië te Gebrek aan een waterleiding de hoofddirecteur, verklaarde do j-nv, e dat hi' het feit betreurt dat wals'i •j-neen noS steeds een behoorlijke missen. Alleen Bankenbosch taft een pomp-installatie, maar die is van Agend a voor Haarlem r,r,.."i!N^DAG 13 SEPTEMBER tandt r Orgelconcert. 8 uur. Rém- - Een dubbel leven' - - -- - uur. Lu *8 3-. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Jg^Vrouwr- =- 18 j., 2. 4.15. 7 j 2 iU^r-.^UXor: -Onder bedrieging", 18 Li.?:13'"-n 9.15 uur. Palace:: ..Het 'en in de nacht", „Het uur. 18 j.. 2.15, «naW,n ,V- sPaarne: „De geheime Hals t, 2"3n' 7 9-15 uur. Frans 'ffnte13 H ft. 2.30. 7 en 9.15 u. Concert^SDAC* U SEPTEMBER ter pat ,felj0UW: Ohopin-avond Theo Middag- Wij hebben nu de voornaamste ge vangenissen en gestichten in ons land beschreven. De reorganisatie van het ge vangeniswezen is evenwel nog in volle gang. Ter aanvulling van de door ons gedane mededelingen is nog te vermelden, dat het in de bedoeling ligt een speciaal ge sticht aan te wijzen voor debiele crimi nelen. Verder komt in Utrecht een ob servatie-centrum voor psychisch afwij kenden. Tenslotte is ook, in studie de oprichting van een centraal vrouwen gesticht. onvoldoende capaciteit. De andere gestich ten even wel niet. Nu was al voor de oorlog een project gemaakt voor een waterleiding, die door de provincie zal worden aange legd. Er kan begonnen worden met de stichtingen in Norg. Dit detail kan dan latei- aansluiten op het provinciale net. De kos ten van afschrijving, bediening en water verbruik zijn reeds op de Staatsbegroting uitgetrokken, maar men komt er niet toe dit plan uit te voeren omdat er nog geen gelden beschikbaar gesteld zijn om ook het maken van de leidingen en aanslui tingen in de gestichten te financieren. Wat heeft men er aan of er water gebracht wordt tot aan de gestichten als het niet mogelijk is het ook in de inrichtingen te brengen? Spoed is hierbij wel gewenst. C. J. van T. Houtloodsen op rijkswerf in Den Helder afgebrand Vonkenregen over de stad Omstreeks half acht is Maandagavond door nog onbekende oorzaak een brand uit gebroken in een der grootste houtloodsen van de rijkswerf in Den Helder. Terstond werden de vrijwillige brandweercorpsen van rijkswerf, marine en gemeente ge waarschuwd en tevens werd aan de brand weren van omliggende gemeenten verzocht zich gereed te houden om bij het tweede alarm terstond te kunnen uitrukken. Met een groot aantal waterstralen van acht brandspuiten werd het vuur bestreden Men wist het vuur te beperken tot de 50 meter lange houtloods en tot een pas gereed gekomen loods, zodat na ruim een half uur het gevaar voor uitbreiding van de brand was geweken. De Noordwestelijke wind blies een vonkenregen over de stad, zodat men de gemeentenaren via de radiocen trale waarschuwde, emmers water en brandslangen gereed te houden. .De rijkswerf politie en de gemeente recherche stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De schade is vrij groot, omdat enkele dagen geleden een grote partij scheepshout voor herstel van verschillende oorlogsbodems in de Joodsen was opgeslagen. De kippenfokker M. in de buurtschap Zuna bij Rijssen krijgt vam een zijner kip pen iedere morgen een ei op bed! De kip vliegt 's morgens het raam van de slaap kamer van de heer M. binnen, legt op het voeteneind van het bed een ei en vertrekt onder luid gekakel, zodat zij haar baas ook een wekker uitspaart. De gevangenen van „Bergveen", de open gevangenismogen vrij wandelen op een groot stuk heide en bos. Een conclusie der commissie-Ter Veen spreekt uit dat de grote industriën in de steden gevestigd moeten zijn De commissie-Ter Veen (van haar dezer dagen verschenen rapport, over haar bestu dering van de gemeentelijke indeling van Noordholland, gaven we dezer dagen reeds een overzicht) wijdt veel aandacht aan het vraagstuk der industrialisatie. Haar con clusie daarover is: „Ter handhaving van het karakter der plattelandsgemeenten dient te worden voorkomen, dat het proces der industrialisatie verder doordringt tot het platteland, dan na onderzoek noodzake lijk blijkt. Dit geldt niet voor industriële ondernemingen welke onmiddellijk met de productie der streek samenhangen." Allereerst wordt gewezen op de sterke stijging van het aantal industrie-arbeiders in het land. In 1889 (dus 60 jaar geleden) waren er in ons land 531.021, in 1930 was dit aantal al gestegen tot 1.235.912, dus met 132.7 procent. In de landbouw waren er in 1889 525.628 arbeiders, in 1940 639.026, wat neerkomt op een stijging van slechts 21.6 procent. Daaruit blijkt de betekenis van de nijverheid voor de plaatsing van arbeidskrachten tegenover die van de land bouw. De aandacht wordt gevestigd op het feit dat de ontwikkeling der techniek het mo gelijk maakt tal van producten, die voor heen slechts in grote, voor de massa-pro ductie ingestelde, bedrijven konden worden vervaardigd in kleine zelfstandige zaken rendabel te fabriceren. De ontwikkeling van het transportwezen en die van de electro- en verbrandingsmotoren als bron nen van energie, maken het bovendien mo gelijk zulke fabrieken op enige afstand van de grote industriële centra te vestigen. Er zijn dan ook nog tal van kleine bedrijven, die op het platteland zouden gevestigd kun nen wordén. Bij verschillende industrieën bestaat dientengevolge de neiging zich op het platteland of in de kleine stad te vesti gen, ter wille van de daaraan verbonden voordelen: de geest der beschikbare ar beidskrachten .is er in de regel beter, hun looneisen zijn in de regel lager, terwijl de lagere grondprijzen en mindere lasten ook een aantrekkingskracht vormen. Deze fac toren kunnen zo overwegen, dat de indu strie besluit zich op het platteland te ves tigen, vooral wanneer ook de verkeerslig- ging gunstig is. Sommige gemeenten zullen de industrie vestiging terwille van het materiële voor deel, dat zij verwachten, willen bevorderen. Zij zullen, wanneer zij bijzondere vesti gingsvoordelen bieden, in haar pogingen tot industrialisatie wellicht slagen. Des ondanks moet deze wijze van handelen aldus de conclusie van de commissie Ter Veen uit een oogpunt van nationale wel- vaartspolitiek als verouderd worden afge wezen. De industrie (die zulk een diep gaande invloed uitoefent op het geografi sche en sociale milieu, voor welke de strijd om het bestaan op de markt aanmerkelijk wordt verzwaard door onderlinge concui'- rentie en. die. om haar bestaansstrijd met succes te kunnen voeren, voortdurend eisen stelt tot verbetering harer standplaatsfacto ren (haven, harde weg, spoorweg) behoort bij haar vestiging en ontwikkeling mede van een „boven-gemeentelijk" standpunt uit te worden geleid. „Het vraagstuk der vestiging van industriën behoort, voor zo ver de overheid daarmee de bemoeienis zal hebben, niet alleen een onderwerp van ge meentelijke, maar ook van provinciale en rijkszorg te zijn: zij dient te worden be schouwd van het standpunt der volks welvaart en volks psychologie. De ge meenten kunnen ter zake niet autonoom worden gelaten." De plaatsing van het bevolkingsoverschot moet dus zo gaat de commissie voort gezien'worden als een „boven-gemeente lijk" vraagstuk, onderdeel van de algemene bevolkings- en welstandspolitiek. Het zou ongewenst, ja zelfs onjuist zijn, daarbij de gemeenten als vrije concurrenten tegenover elkaar te plaatsen. Onze toch reeds be perkte nationale bodem zou dan minder effecient worden gebruikt, terwijl het landschap ernstig zou worden bedreigd. De concentratie van gebouwen, weerspiegeling van het geconcentreerde industriële pro ductieproces, de concentratie van indu striële arbeiders, verbreekt het landschaps karakter en in veel gevallen ook het land- schapsschoon. Als uitzonderingen op de regel denkt de commissie aan de zogenaamde zuivel- Iandbou w-industr iën De commissie merkt op, dat van de in dustrie verhoogde welvaart voor een ge meente verwacht wordt. Maar dat is vol strekt geen algemene maatregel. Gewezen wordt op het voorbeeld van Zuilen. Tot voor kort was het een landelijke gemeente van 1000 inwoners, waar de gemeentelijke zorg nog slechts van geringe betekenis be hoefde te zijn, maar zij groeide in enkele jaren uit tot een gemeente van enige dui- zende industrie-arbeiders, werkzaam bij de daar gevestigde Ned. Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal, waardoor de zorg zo zwaar drukte op de gemeente, dat ze economisch geheel uit haar evenwicht geraakte. Dr. ir. M. J. W. Boegholt, die er een studie van maakte, schreef: „In Zuilen betalen de boeren de verlaagde productie kosten voor Werkspoor". Velsen en de industrialisatie Daarop laat de commissie volgen: „De gemeente Velsen heeft eveneens geleden onder de vestiging van industrie, zij het niet in die mate als in Zuilen. De geschie denis van beide gemeenten leert, dat ves tiging van industrie op het platteland volstrekt niet altijd een algemene ver hoging van de welvaart tengevolge heeft, of de gemeentelijke huishouding verlicht". Een der leden van de commissie, ir. W. Fuhri Snetlage, directeur van de Econo misch Technologische Dienst in Haarlem, is het mét deze richtlijn van de commissie niet eens. Hij meent dat de commissie hier een uitspraak doet waartoe zij niet geroe pen is. „Zou de commissie zich over indu strialisatie hebben moeten uitspreken, dan ware haar samenstelling wellicht een andere geweest." De heer Fuhri Snetlage meent dat de richtlijn zou moeten luiden: „Ten einde het aantal gevallen, waarin de grenzen van plattelandsgemeenten moeten worden gewijzigd, omdat door industrie vestiging een plattelandsgebied zijn karak ter dreigt te verliezen, te beperken, zal bij het vaststellen van grenzen nagegaan moe ten worden, waar industrie-vestiging in de toekomst verwacht kan worden." Bejaarde Kampenaar door zijn huishoudster neergeslagen Maandagmiddag kreeg de bejaarde heer J. S., die met zijn broer in een huisje aan de Burgwal in Kampen woont, twist met zijn huishoudster. Na een hevige woorden wisseling greep de vrouw een hamer en gaf daarmee de heer S. een hevige sjag op het hoofd. Hij kreeg een schedelbreuk en is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De huishoudster is gearresteerd en in het politiebureau op gesloten. Kaas nog niet vrij Minister Mansholt heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. de Ruiter (C.H.) betreffende de kaasprijzen en de handhaving van de kaasdistributie geant woord, dat de opheffing van de maximum prijzen bij levering van jonge kiias aan détaillisten en consumenten een onderdeel vormt van een aantal punten, waarover op het ogenblik in het kader van de te voeren loon- en prijspolitiek overleg wordt ge pleegd. Hoewel ook de minister van oordeel is, dat een spoedige wijziging van de huidige trestand op het gebied van de binnenlandse kaashandel aanbeveling verdient, acht hij hel ongewenst thans tot vrijlating van de maximumprijzen over te gaan. Andere maatregelen zijn in overweging bij het Bedrijfschap voor Zuivel. Met de handhaving van de kaasdistribu tie werd onder meer beoogd een stijging van het binnenlandse verbruik ten koste van de zo noodzakelijke en in dit geval cok zeer lonende export te voorkomen. De noodzakelijke handhaving van de vlees distributie was hierop eveneens van in vloed. Theemuts van koningslaken voor Prins Bernhard Maandagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek aan het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht gebracht. De Prins was vergezeld door zijn secretaris, de heer W. Thomassen. De voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, en de directeur, mr. J. Milius, leidden de konink lijke gast langs de stands. Bij het gezel schap bevonden zich de Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, en een aantal Belgische gasten, deelnemers aan de Beneluxdag. Bij het vertrek werd Prins Bernhard een theemuts van rood konings laken aangeboden namens de deelnemers aan de Jaarbeurs. Gymnastiek Bondswandeldag voor gymnasten De Bondswandelcommissie van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond heeft besloten, evenals vroeger, een wandeldag te houden, welke bepaald is op 18 September in 15 plaatsen. Tegelijkertijd is het besluit genomen, niet meer voor iedere bondswandeldag een af zonderlijke herinnering te laten maken. Dit jaar wordt nu voor het eerst de offi ciële B.W.D.-hanger uitgereikt, zowel aan individuele wandelaars als aan groepen van wandelaars. In 1950. 1951, enz. zal aan hen, die de hanger reeds bezitten, een aanvul lende onderscheiding worden uitgereikt, waaraan men kan zien, hoeveel malen reeds aan de B.W.D. is deelgenomen. In de Kennemer Turnkring worden twee tochten gehouden, n.l. één voor adspiran- ten van 1216 jaar en één voor personen van 16 jaar en ouder. De organisatie is door de K.T.K. opgedragen aan de Turnvereni ging' „IJmuiden",. welke de tochten zal houden van het Park Velserbeek. Van hier uit voert de route door IJmui den en door de duinen naar Bloemendaal en via Santpoort-Driehuis weer terug naar Velsen. Inlichtingen voor Kennemerland zijn verkrijgbaar bij Mevrouw M. van Hof- ten, P. C. Hooftlaan 67 te Driehuis. Betere turnzaal voor wedstrijden is gewenst Op verzoek van enige verenigingsleiders had de Technische Commissie van de KTK een bijeenkomst gehouden met leiders der bij de Kennemer Turnkring aangesloten verenigingen. Een zeer belangrijk onderwerp was de indeling en het gebruik van turnzalen. Vele turnzalen blijken niet te voldoen aan de normale eisen, welke hieraan gesteld moe ten worden bij gebruik door turnvereni gingen. Ook werd de wenselijkheid be toogd, dat, met name in Haarlem, één grote zaal geschikt gemaakt wordt voor het hou den van wedstrijden. Voor dit punt zal contact gezocht worden met het gemeente bestuur. Voor de komende graadwedstrijden zal voor de derde graad voor alle onderdelen de oefenstof worden voorgeschreven. In overweging werd genomen het verzoek om voor de tweède graad voor drie onderdelen de oefenstof voor te schrijven en voor de andere drie de samenstelling vrij te laten. Voor de eerste graad blijft de bestaande toestand ongewijzigd. Nadat nog uitvoerig was gesproken over de samenstelling en de aanvulling van de Keurcorpsen (o.a. door het houden van speciale Juniores-wedstrijden en het in stellen van Jeugdcorpsen) en over de ver enigingswedstrijd in vrije- en gereed- schapsoefeningen, werd in principe accoord gegaan met het door de technische com missie opgestelde werkprogramma voor 1950, dat vrijwel hetzelfde is als voor 1949. De leider van „Bato" deelde nog mede, dat zijn vereniging in het winterseizoen voor de KTK-verenïgingen een wedstrdij tafelspringen voor dames en heren zal uit schrijven. De Nederlandse oorlogsbodem Tjerk Hiddes" vertrok dezer dagen voor een reis om de wereld uit de Annabaai op Curagao. Het eindpunt van deze reis is Nieuwediep. Paardensport Draverijen op Duindigt De uitslagen van de op Zaterdag gehou den draverijen op Duindigt zijn: Quo Vadis-prüs, afstand 2100 m, voor paarden, welke nog geen 500.hebben gewonnen: 1. Mientje O (A. B. v. d. Veen) tijd 3.16.6; kmlijd 1.35.4. 2. Nevada L (R. W. Laarman) tijd 3.18.T; kmtijd 1.36.5. 3. Nora Belwin (L. Ensing) tijd 3.22.2; kmtijd 1.38.1. Totalisator: winnend: 4.40, plaats 2.50, 19.00, 7.30. Quittewell-prijs, afstand 2500 m, voor paarden, welke 500,doch nog geen 3000.hebben gewonnen: 1. Louise de la Maire B (Th. Ponsen) tijd 3.46.8; kmtijd 1.28.5. 2. Lina Bonnie (N. Groot) tijd 3.47.1; kmtijd 1.31.2. 3. Lord Heny (J. de Vlieger) tijd 5.48.2: kmtijd 1.29.8. Toto: winnend: 3.50, plaats 1.60, 2.30. 1.90. Quivive-prijs. afstand 2120 m internatio naal, voor paarden, welke 4000.of meer hebben gewonnen. 1. Luxor (W. H. Geer- sen) tijd 3.41.6; kmtijd 1.44.5. 2. Irena Ha nover (J. Terlingen) tijd 3.42; kmtijd 1.45.7. Toto: winnend 1.10. Leerlingenkampioenschap IV. afstand 2100 m, voor paarden, welke 1000.doch nog geen 4500.hebben gewonnen: 1. Madame B (H. A. Hylkema) tijd 3.06; km tijd 1.26.1. 2. Lietse Mitzi (B. Leeuwen kamp) tijd 3.07.4; kmtijd 1.29.2. 3. Lieve ling (J. T. de Graaf) tijd 3.08.4; kmtijd 1.29.7. Toto: winnend 1.60; plaats 1.20, 1.30, 1.30, gekoppeld 3.80. Quadrantal-prijs, afstand 2000 m, han dicap b, voor paarden van 3 jaar en ouder, die dit jaar geen 1100 hebben gewonnen: 1. Taxiol (A. W. van Dijk) tijd 2.14. 2. Ra- mena (F. Delbrassine). 3. Rincee (H. Pije). Toto: winnend 2.40, plaats 1.30, 2.80, 2.20, gekoppeld 12. St. Leger-prijs, afstand 2800 m. Voor Nederlandse hengsten en merries, inge schreven in het stamboek Nederlandse paarden (volbloeds): 1. Qualissa (J. van Yperen) tijd 3.10.4, 2. Arienne (L. Rance). 3. Constance (H. J. v. d. Kraats). Toto: winnend: 1.20, plaats 1.20, 2.30, ge koppeld: 5.50. De totale omzet bedroeg 31.390.—. ^^tofzuiqer VOOR ALLE REPARATIES HAARLEM-CR.HOUTSTR.94 X HAAR1. PAGBIAD (Adv.) AUTOMOBILISME. De race met 500 cc.-renwagens op de Stadion-baan die op 18 September zou worden gehouden, is voorlopig uitgesteld. Waarschijnlijk zal zij gehouden worden op een nader vast te stellen datum in October. ROOS VERSLAGEN. Job Roos. de Ne derlandse kampioen weltergewicnt, verloor Maandagavond in Swansea in een gevecht over tien ronden van drie minuten van Cliff Curvis op punten. Curvis staat op de Engelse ranglijst der weltergewichten als vijfde. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: eerste divisie: Stoke CityBurnley 11. Tweede divisie: Ches terfieldLeicester City 10. RESIDENTIE DAMGENOOTSCHAP NATIONAAL CLUBKAMPIOENE. In het clublokaal der Haarlemse Damclub werd de afgebroken partij uit de beslis singswedstrijd tussen de Damvereniging „Gezellig Samenzijn" I en het Residentie Damgenootschap I uitgespeeld. Deze partij eindigde in remise, waardoor de uitslag 119 in het voordeel van het R.D.G. ge worden is. Hierdoor legde het R.D.G. voor de vierde maal in haar geschiedenis beslag op de landstitel. SIMULTAANSéANCE J. W. VAN DAR- TELEN TE DEVENTER. Woensdag avond 14 September zal de heer J. W. van Dartelen uit Heemstede een simultaan- séance geven voor leden en genodigden der Christelijke Damclub te Deventer in het C.J.M.V.-gebouw aldaar. Hel oude Pruisische „Landdag"-gebouw in Berlijn wordt op hel ogenblik in opdracl. van de Sovjet-bezettingsaulorheiten met grote spoed gerestaureerd. Men leidt daaruii af, dat de Russen het gebouw bestemmen willen tot zetel van het toekomstige parlement van Oost-Duitsland. Motorsport Internationale zesdaagse van Wales begonnen Groot-Brittannië en Tsjechoslowakije hadden na de eerste dag van de internatio nale zesdaagse van Wales in de strijd om de „international trophy" nog geen straf- punten opgelopen. Italië liep één strafpunt op het vrij zware parcours der bochtige bergwegen op en Zwitserland kan reeds als uitgeschakeld worden beschouwd, immers het trophy team liep 100 strafpunlen op. te wijten aan een ongeval van Roth met Con dor, die 20 km na de start een aanrijding had. Ghiazza, die op Guzzi reed, kwam wegens bandenpech te laat aan een der controle punten. weliswaar slechts één minuut, maar dat kostte Italië juist een strafpunt. Slechts zelden ging het parcours over eerste klas wegen, in tegendeel, de organi satoren hadden beboste bergweggetjes en moeilijke paadjes, vol met stenen, uitge kozen. Hoewel de officiële lijsten met strafpun- ten Maandagavond nog niet bekend waren gemaakt mag toch op grond van informa ties, verstrekt door de KNMV-officials worden aangenomen, dat de Nederlandse vaasploeg er niet geheel zonder kleer scheuren is afgekomen. In de A-ploeg op BSA met Knijnenburg, Roest en Flinterman incasseerde de laatste twee strafpunten, waartegen echter in- mïdels bij de jury protest is aangetekend. De B-ploeg, tevens Jawa-merken-team, is waarschijnlijk kansloos voor de zilveren vaas, doordat Drikus Veer in botsing kwam met de Engelse rijder Breffitt, waardoor zijn machine vrij ernstig beschadigd werd. Veer zelf mankeerde gelukkig niets. Van Rijssel en Jansema bleven zonder strafpun ten. Het C.Z.-merkenteam met de rijders Bestebreurlje, Haaker en Van Dinter heeft volgens de laatste berichten drie strafpun ten, n.l. voor iedere x-ijder één. Van de individuele rijders bereikten Lichtenbeld, Zoontjes en Pellilcaan zonder strafpunten de finish. Herman Zuur met zijn zijspanpassagier Segaar waren minder fortuinlijk. Zij incasseerden door moeilijk heden met gebroken spaken tien strafpun ten. Voor de zilveren vaas heeft Nederland dus met de A-ploeg ten hoogste twee, doch wellicht nul strafpunten. Een van de En gelse ploegen moest de strijd staken. Van de overige ploegen zijn nog geen gegevens bekend. Schaken Tournooi voor de jeugd Voor de derde maal bereidt de schaak club „Rolland" een jeugdschaaktournooi voor, waaraan deel kunnen nemen alle jeugdige schakers tot en met n8 jaar oud. Vorig jaar, toen het tournooi gewonnen werd door J. Verleur, ondervond het nog al vertraging door uitstel van partijen. Daar om zal men dit jaar streng de hand houden aan de vastgestelde data en speeltijden, welke zijn op de Zaterdagen 24 September, 1 en 8 October. Evenals vprig jaar wordt in kwartetten gespeeld; de winnaars komen, al naar ge lang van het aantal deelnemers, in 2 of meer groepen, waarna uiteindelijk de num mers één van deze groepen zullen spelen om de wisselbeker uitgeloofd door Haarlems Dagblad) en andere prijzen. De wedstrijden der kwartetwinnaars worden Donderdagsavonds (clubavond van de orga niserende vereniging) gehouden. .Tot 19 September a.s. kan men zich voor deelname opgeven bij de heren: F. Groos, Rollandstraat 76, Haarlem en H. Kerkheide, Lambrecht v. Dalelaan 19, Overveen. Cricket in Engeland De Nieuw-Zeelanclers De Nieuw-Zeelanders hebben hun Engelse tour besloten met een overwinning op H.D.G. Leveson-Gower's Elftal, dat zij met zes wickets sloegen. Hun laatste hit was een zes van Wallace. Zij hebben in totaal 32 wedstrijden (met de Testmalches inbegrepen) in Engeland gespeeld. Daarvan wonnen zij er '13, Achttien werden draws en maar één wedstrijd (tegen Oxford Univer sity) werd door de touristen verloren. Len Hutton Len Hutton, openings-batsman van het Engelse elftal en van Yorkshire, heeft in het afgelopen seizoen in totaal 3429 runs ge scoord. Dit is een nieuw club-record voor Yorkshire. In de slotperiode van het sei zoen: van beein Augustus tot 9 September, maakte hij 1386 runs. Softball Gymnasion kampioen Een goede driehonderd belangstellenden waren naar het Heemsteedse Sportpark gekomen, om te zien wie zich het eerst in de nog jonge geschiedenis "an Softball Nederlands kampioen mocht noemen. De Utrechtse damesstudenten, die onder de naam „Slag op slag" spelen, begonnen met een serie goede slagen, zoals we dit iaar maar zelden zagen. Dat deze slechts twee punten opleverden was een meevallertje voor de Heemsteedse dames. Direct hierna had „Gymnasion" het juiste tegenspel ge vonden. Het veldwerk sloot prima; het wer pen van mej. Versluys was véél zuiverder dan van de tegenpartij, zodat geleidelijk de Heemsteedse voorsprong groter werd. Eén maal leek S.O.S. nog gevaarlijk te worden, maar met alle honken bezet maakte een snel uitgevoerd dubbelspel tussen ae werpster en mevrouw Van der Haak een einde aan de strijd. Met 9—5 won Gym nasion en werd kampioen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5