IJmuider Courant Haarlems Dagblad Nederlands economische positie moeilijk", zegt verslag Wereldbank Verdeling der stad in twee zones onder een „toeziend voogd" der UNO Bevin en Acheson plegen overleg Tegen commandant van Duitse vuurpelotons 12 jaar geëist jjf Jaar°an? - sememerlam \;0. 19346 154, Telef. A dm, 5437, 5 uur: 8061 (K 2560J, - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, v-srë l^rpirecteur-Hoofdredacteur 15054. l5'" -, aanvrage bij de Administratie. Santp- Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van nt ©praijtc lAradciratfic «Courant (ïrato Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 1 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het Nederlandse volk zal zich meer opofferingen moeten getroosten ,.,rWW 13 September (United In het rapport dat de ,t»", 'de Wereldbank, Eugene EL uitbracht aan de gouver- ,i«f bank, waarbij 49 landen fl wordt gezegd dat de eco- j »*p2lie van Nederland moeilijk is. van een gezonder basis, !!lï£l de opheffing van liet dollar s'"1 1. hptalingsbalans, zal misschien happen van de Ncderlandsa *Jg maken, alsmede verdere C? van het Nederlandse volk *iSg£°'''efiende Nederiand van de somberste delen van in Hat een opsomming gaf van de «van de bank in het afge- Jjf en bespiegelingen over de toe- f-sident van de internationale bank il de indiening van dit jaarverslag gis aangedrongen op herwaar- ■M-an Europese valuta's, als middel invordering van de export naar het XSgrijkste voor Europa, zo zeide de exportkosten te verminderen Expert naar het dollargebied min- k «Zn aantrekkelijk te maken als de J L op de binnenlandse markt of in jTebieden. ,.Naar mijn mening al- sV< moeten verschillende gedrags- S7avoigd worden om dit doel te be- Be eerste is invoering van een stel- f± wisselkoersen, dat de landen met :'--e!ie dollar-saldo zal helpen om op geldmarkten te concurreren, voor -nHbnrs een stimulans zal vormen om tevtrkopen in het dollargebied te ver- £n en 'de importeurs zal aanmoedigen kopen in landen, wier valuta zij het whinnen verkrijgen. Ik onderschat de «rüdteldheid en de verstrekkende ge- Sn van een dergelijke maatregel met, ^ik weet niet, hoe deze maatregel voor- gat kan worden". De tweede maatregel moet zijn, verlaging de binnenlandse productiekosten door de efficiency van bedrijfsleiding en ^krachten te vergroten als de last •••r indirecte kosten, voornamelijk rege- ^milgaven, die door de producenten ge- 'ïen moeten worden, te beperken. Om «meest effectieve gebruik van de be ulde productiefaciliteiten te maken zijn «lelijke stimulansen nodig, waarvan ïïschien wel de belangrijkste de druk concurrentie is. Verslag monetair fonds jaarverslag van het internationale :::;taire fonds over het boekjaar per 30 ld 1949 geeft uitvoerige beschouwingen sa het vraagstuk van het internationale teüngsverkeer, deviezenpolitiek, valuta- •srkingen, goudpolitiek, monetaire re nts en over het gevoerde beheer in het ölopen jaar. Set fonds waarschuwt er voor, dat ten- ffende maatregelen worden ge- ~en ter overbrugging van de kloof, wel- in vele landen nog bestaat tussen de Tu? en de productieve capaciteit en tus- ceinvoerbehoefte en de capaciteit hier- ■9:: te betalen, er weinig hoop bestaat voor ceeiken van een uitbreiding van de Geldhandel. betreft het probleem van de inter- ïSaale betalingen wijst het fonds er op, relfs indien de meest gunstige ramin- wraen gemaakt voor de indirecte dol- n^ntvangsten in andere gebieden, de kloof, moet worden overbrugd door uit ing van uitvoer der zogenaamde défi- pen naar het Westelijk halfrond, nog f-cot zou zijn, dat dit vraagstuk moet Geen beschouwd als de kern van het "'o.eem der dollarbetalingen. Dientenge- moet het voornaamste doel van de «rillanden zijn verhoging van hun uit- naar het Westelijk halfrond, vooral SroeV. S. noodzakelijke verhoging van uitvoer ;'et Westelijk halfrond kan niet wor- wnvaeht, tenzij de binnenlandse vraag oeperkt door vermijding van inflatie, - "-ons moet de productie worden gericht ■•loederen. welke afzetmogelijkheden bie- •«ophet Westelijk halfrond, mits boven inlacihteiten worden verleend voor de van deze goederen. Over devaluatie iIsmIw6? vraasstuk van de herziening uj s wordt er in het verslag van hi, S °P gewezen- dat indien een va- SSF»f s.ucces wil opleveren, een i.,Ifei? f *s> dat de te verwachten tórwn »"le- on§edaan worden gemaakt ■'«'raiwff !lnf *n Pri-'zen en kosten in het M riüÜf'1 Een dergelijk besluit £hpno« de steun van de bevolking fscsfe vergezefd gaan van doeltreffende Wkiiw cr®dl?tmaatregelen. Als de be- i een uitbreiding van de adzakelïjk is ter handhaving van *n °ei'eid is hogere prijzen voor - Sn L? „nvaarden zonder aan te dringen U.: in corresponderende wijzi- fein» in j zou een valutaher- "^kcliiit 0 6 ei'citianden slechts een be- ^ndprvf111!6 st'iging in de kosten van 'Verhoud met zich mee brengen. Mansteins geheugen Wo«lt opgefrist ;Za|»tCICn;,Sat te Hamburg tegen de jkcitein Tum.jl veldmaarschalk Von ':^2zfV0o„ Jevoerd. heeft de openbare Von Manstein onder- "Uïsischf» S?rgelezen'. volgens hetwelk V;Erken ta„ gers' die in staat waren verriedmmste 10 uur Per dag aan kcéijfc w1 Slingsmstallaties aan het te werk moesten worden jon5pem„g^wongen werkkrachten keizerin9i3S;iets en aanstaande moe- lestralt Werken werd met de Wanneer echter de bevolking bij het zich voordoen van zelfs een geringe stijging in de kosten van levensonderhoud, zou aan dringen op een compensatie door hogere inkomens, zou het resultaat zijn, dat de voordelen van de valuta-aanpassing geheel verloren gaan. Uit het verslag blijkt nog, dat het fonds per einde April 47 leden telde, welk aantal inmiddels is gestegen tot 48 door de toe treding van Thailand. Ontwerp interimregeling voor Suriname ingetrokken Na daartoe door de Koningin gemachtigd te zijn hebben de minister zonder porte feuille mr. J. R. H. van Schaik, de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen en de minister zonder portefeuille de heer L. Götzen aan de voor zitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp betreffende een interim- regeling voor Suriname wordt ingetrokken. Daroel Islam sticht branden BATAVIA, 13 September (Aneta). De Daroel Islam heeft Zaterdag te Leles 119 huizen van de kampong Nagkalea in brand gestoken. Thans zijn in het district Leles in totaal circa 4000 huizen vernield. De leiders van de Daroel Islam, Hadji Zainal Abidin en Hadji Affendi zijn thans wegge trokken naar gebieden ten Zuiden van Ga- roet, vanwaar eveneens berichten over brandstichtingen Bandoeng bereiken. UNO-plan voor Jeruzalem De verzoeningscommissie voor de UNO voer Palestina, die in Lausanne de bespre kingen tussen Israel en de Arabieren leidt, heeft een plan gepubliceerd voor een inter nationaal bestuur van Jeruzalem, volgens hetwelk de stad permanent verdeeld zou blijven in twee gedemilitariseerde zones, die een hoge graad van zelfbestuur genie ten. Volgens het plan zou er een commis saris van de UNO voor Jeruzalem komen en een bizonaal parlement van Joden en Arabieren met een vertegenwoordiging van de minderheden. Het plan zal worden in gediend bij de algemene vergadering van de UNO, welke 20 September te Lake Suc cess begint. Volgens het plan zal de UNO-commissa- ris een toeziende en coördinerende taak hebben terwijl de andere bevoegdheden bij de plaatselijke autoriteiten in beide zones zullen berusten. De commissaris zou door de algemene vergadering moeten worden benoemd. Hij zou een garde mogen vormen voor de be scherming van de heilige plaatsen in Jeru zalem en voorsteden en voor gebruik als lijfwacht voor zichzelf en zijn staf. Geschillen tussen de commissaris en de plaatselijke zöne-autoriteiten zouden voor gelegd moeten worden aan een internatio naal hof, samengesteld uit rechters, die door de algemene vergadering zouden moeten worden aangewezen. Een gerechtshof, samengesteld uit dooi de Joodse en Arabische autoriteiten aan gewezen rechters en door het internationaal gerechtshof benoemde rechters, zou de bur gerlijke en strafzaken moeten behandelen, waarbij Joden of Arabieren zijn betrokken. Het plan zegt niets over de wijze, waar op de Joodse en Arabische autoriteiten aan gewezen zouden moeten worden. Het plan voorziet in „passende economi sche en financiële onderhandelingen" tus sen de Joodse en Arabische zones van Palestina. Men neemt aan, dat de regering van Israel waarschijnlijk een eigen ontwerp statuut aan de UNO zal voorleggen. Zij zou dan echter eveneens internationaal toezicht op de heilige plaatsen voorstellen. De vier Arabische landen, die op de con ferentie te Lausanne vertegenwoordigd waren, hebben nog niet te kennen gegeven of zij ook een ontwerp zullen opstellen. De verzoeningscommissie, die door de algemene vergadering van de UNO vorig jaar is ingesteld, heeft met het ontwerp statuut voor Jeruzalem een deel van haar drieledige taak volbracht. Zij is er niet in geslaagd het probleem der Arabische vluch telingen op te lossen of de grenzen van Israel vast te stellen. De commissie, die de besprekingen te Lausanne heeft verdaagd, heeft Joden en Arabieren verzocht tussen 15 en 20 October opnieuw te New York bijeen te komen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Acheson, hebben gedu rende drie uur vraagstukken met betrek king tot het Verre Oosten en het Midden- Oosten besproken. In een gemeenschappelijk communiqué, dat na hun bijeenkomst werd uitgegeven, verklaren cle ministers, dat hun bespreking de eerste plaats gericht was op een analyse van de ontwikkelingen en proble men, waarvoor hun beide regeringen zich ieplaatst zien" in het Verre Oosten en Mid den-Oosten. In het communiqué wordt gezegd', dat de ministers niet bijeen waren gekomen om over een speciaal onderwerp overeenstem ming te bereiken, maar dat de bespre kingen werden beschouwd „als van het grootste nut bij het tot stand brengen van een gemeenschappelijk oordeel ten aanzien van de toestand en bij het vormen van een evenwijdig lopende politiek". De ministers zullen heden weer bijeen komen. De bijeenkomst van Dinsdag was de eerste van een serie, welke te Washing ton zal worden gehouden, aldus het com muniqué. Naar te Washington werd vernomen, zul len Bevin en Acheson verder veelomvat tende besprekingen voeren over de houding, die hun landen tegenover de nieuwe Duitse regering zullen aannemen. Tevens verwacht men, dat de twee mi nisters over de opneming van Duitsland in de West-Europese gemeenschap zullen spreken. Zijdelings zouden ook enkele ont mantelingskwesties worden aangeroerd. Een op de voorgrond tredend probleem is, naar men weet, de levering van ontman teld materiaal aan de Sovjet-Unie. De Rus sen moeten goederen aan het Westen leve ren in ruil voor het materiaal, dat zij als herstelbetalingen uit West-Duitsland ont vangen, doch op het ogenblik zijn zij op het ruilschema ten achter. MINISTER SCHOKKING: Opstandelingen in Bolivia doen een voorste! Generaal Rivera, bevelhebber van het Boliviaanse leger, heeft een nota van gene raal Froilan Callejas, bevelhebber der op standelingen, verworpen, waarin deze voorwaarden aanbiedt voor het beëindigen van de revolutie, die reeds drie weken duurt. Generaal Callejas vx-aagt generaal Rivera in zijn nota, een eind te maken aan de vijandelijkheden door de regering van de Boliviaanse president Uriolagoita met be hulp van een militaire staatsgreep af te zetten, en het land de vrede weer te bx-en- gen, waarna verkiezingen gehouden zouden kunnen worden. Om de steden Santa Cruz en Camiri knijpen de regeringstroepen de tang nau wer samen. De voornaamste aanval op deze steden wordt binnenkort verwacht. In Zuid-Bolivia naderen regex'ingsstrijdkrach- ten Villa Monte. Het woord is aan.... Majoor Flinterman schaadde de Zondagsrusl Op vx-agen van het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (AR) over de op Zondag 28 Augustus gehouden snelheidspx-oeven met een straaljager der Nederlandse luchtstrijcl- kx-achten heeft de nxinister van Oox-log en van Marine geantwoord, dat met zijn goed keuring op Zaterdag 27 Augustus snel- heidspi-oeven zouden worden ondernomen met straaljagers door personeel der Ne derlandse luchtstrijdkrachten. De proeven konden op die Zaterdag niet doorgaan wegens weersomstandigheden. Zonder voorkennis van de-minister is toen Zondag 28 Augustus daarvoor bestemd. Mexx heeft niet gewacht tot Maandag of een daarna volgende clag om de kosten van het verblijf op Ameland zo laag mogelijk te houden, mede wegens onzekex-heid over de weei'stoestand op Maandag. De minister heeft waax-dex-ing voor het streven naar zuinigheid, dat aan die be slissing mede ten grondslag lag en ook voor de opdracht, die was gegeven, de proef niet tijdens kerkdiensten en wegens de Zondagsrust op voldoende afstand van het bewoonde gedeelte van Ameland te houden. Toch kan hij zich niet met de genomen beslissing verenigen, omdat zonder op dienstbelang gegi-onde noodzaak de Zon dagsrust geschaad wei'd en velen onnodig tot arbeid op Zondag genoopt werden. De minister is van oordeel, dat ook voor het personeel der luchtstrijdkrachten de Zondag een rustdag moet zijn, tenzij dienst belang zulks verhindert, te meer nu het juist voor het personeel der luchtstrijd krachten uitermate gewenst is, dat het voor zijn arbeid in de week, die zeer hoge eisen stelt aan moreel en physiek, tegenwicht vindt in hetgeen de Zondag met name in gezinsmillieu kan bieden aan godsdienstige bezinning, geestelijke en lichamelijke ont spanning. De minister zou het betreuren, indien de algemene belangstelling en de ook bij hem bestaande waardering voor belangrijke prestaties, als bij deze proeven geleverd, zouden moeten worden getemperd om redenen van geheel andere dan technische aard, maar nochtans hoger in orde. De minister heeft de chef luchtmacht staf opdracht gegeven in het vervolg met deze opvattingen rekening te houden. Bil lijkheidshalve wil de minister hierbij ver melden, dat deze militaire chef overigens tot dusvex're menigmaal eigener beweging blijk heeft gegeven voor het hoge belang van Zondagsrust voor zijn personnel een open oog te hebben. Sacchetti: Een mens heeft vaak spijt dat hij heeft gesproken, zelden spijt dat hij zijn mond heeft gehouden. Balkancommissie rapporteert Albanese misdragingen De Balkan-commissie der UNO heeft gerapporteerd dat Albanese militairen in de nacht van 13 op 14 Augustus, tijdens het jongste offensief der Gx-iekse regerings troepen in de nabijheid van de Giieks- Albanese grens, stellingen hebben ingeno men op Grieks gebied. Het door waarnemers van de commissie opgestelde x-apport vermeldt dat „20 sol daten, die deel uitmaakten van een Alba nese compagnie, werden gedood en dx-ie an deren gevangen genomen, hetgeen op Grieks grondgebied geschiedde". In het rapport wordt verder verklaard dat de Griekse regeringstroepen vanaf Al banees grondgebied tijdens de strijd met de rebellen met geschut en machinegewe ren zijn beschoten. De Griekse artillerie ging er na deze uitdaging op 14 Augustus toe over het vuur te beantwoorden, waar bij de zich op Albanees grondgebied be vindende geschutsstellingen werden be schoten. In het rapport van de Balkan-commissie der UNO wordt verder nog verklaard dat de commissie er zich van vergewist heeft dat de Albanese autoriteiten in de Kame- nik-sector „hun grondgebied hebben open gesteld voor de operaties der opstandelin gen". Kist met Nederlands geld ver dween in New York in 1944 De arrestatie van de 40-jarige George Jessel te New York zal naar men hoopt thans leiden tot de aanhouding van de bende, die in 1944 niet minder dan drie honderd duizend gulden ten nadele van Nederland heeft gestolen. Bankbiljetten tot een waarde van genoemd bedrag waren in Amerika gedrukt, in opdracht van onze regering te Londen, voor betaling van strijdkrachten in het Oosten. Het geld was verpakt in een met ijzer beslagen kist, die op verzending te wachten lag'op een der piei'en van de Hudsonrïvier. Toen men de kist aan boord wilde brengen, bleek dat onbekenden al voor transport hadden ge zorgd. George Jessel was bij zijn arx-estatie nog in het bezit van 28.000 gulden in Neder landse bankbiljetten. Hij verklaax-de het geld van iemand te hebben gekocht wiens naam hem ontschoten is. Hij weet evenmin wat hij er voor betaald heeft. Da A.N.W.D. heeft aan een Nederlandse filmstudio opdracht gegeven tot. het vervaar digen van een film die de ontwikkeling van het verkeer en het toerisme in ons land in beeld zal brengen. In de buurt van Schipluiden is men thans begonnen met de opnamen voor deze documentaire, waarin postkoetsen, velocipèdes en loopfietsen en andere historische transportmiddelen een rol spelen. Australië nodigt Koning George uit Joseph Chifley, minister-president van Australië, heeft Koning Geoi-ge van Enge land voorgesteld, in 1951 met zijn gezin een bezoek aan Australië te brengen. Chifley deelde in het Huis van Afge vaardigden mee, dat volgens de laatst ont vangen inlichtingen de Koning nog steeds hoopt het bezoek aan Australië te kunnen brengen, dat verleden jaar wegens zijn ziekte moest worden afgelast. Daar in 1950 in Engeland een algemene verkiezing wordt gehouden kan de Koning in dat jaar zijn land niet verlaten, aldus Chifley. Vuurzee aan zee Een geweldige brand heeft het beroemde strand van Atlantic City (New Jersey, V.S.) in een ware vuurzee herschapen. Dinsdagochtend brak brand uit in het weel derige paleis aan de pier. In minder dan een uur stortte dit paleis, dat verscheidene millioenen dollar waard is, in, en bedreig de het vuux-, dat door de zeewind werd aan gewakkerd, de andere gebouwen aan het strand. Brandweerlieden uit de gehele streek werden opgeroepen, doch er zijn nog geen berichten dat men het vuur meester is kunnen worden. Militaire athletiekploegen van zes landen nemen deel aan de wedstrijden om het Brittannia Shield" die gisteren in Uxbridge, Engeland, begonnen zijn. Generaal Chassin, de leider van het Franse team dat het wisselschild vorig jaar wontoont de trophee aan (van links naar rechts): „air commodore" O. K. Griffin (Engeland), majoor Rieu (België), de heer Yirpsha (schenker van het schild) en rechts van werken werd met de de Franse generaal group captain" Chacksfield (Engeland), luitenant-kolonel B. Bolken Nederlanden kolonel Kostopoulos (Griekenland). Toestand in Zuid-Borneo spitst zich toe Ultimatum van de territoriaal commandant aan Bassri BANDJERMASIN, 13 Sept. (Aneta). De stakingen in Zuid-Borneo duren on verminderd voort. Hoewel incidenteel en kele mijnwerkers zijn teruggekeerd, zijn er geen tekenen die er op wijzen, dat de stakingen verlopen. Het stadsbeeld is rus tig, dank zij intensieve patrouillegang door de politie en militairen gedurende de nacht en overdag. Hoewel de incidenten, waarbij militairen betrokken waren, be perkt bleven tot één geval, waarbij een Nederlandse patrouille bij het opruimen van borden op 9 September werd bescho ten, wijst alles er op. dat de politieke strijd onverminderd wordt voortgezet. De Alri (republikeinse marine) streeft naar er kenning van hel door haar ingestelde Ko- mite Nasional Indonesia als bestuursor gaan, dat aansluiting van Borneo of Zuid- Borneo bij de republiek voorstaat. De be volking van Kandangan en Rantau in het district van de Oeloe Soengai is vrijwel geheel weggetrokken, guerillas oefenen in dit gebied een sterke druk uit ter handha ving van hun invloed op de bevolking. De x-esident van Zuid-Borneo en'de territori ale commandant hebben op 12 September een gezamenlijke bekendmaking doen uit gaan aan de bevolking van de Oeloe Soengai. Hierin wezen zij er op, dat Hassan Bassri niet als gouverneur erkend wordt door ge neraal Soehardjo en dus niet gerechtigd is de bevolking enigerlei opdracht te geven. Derhalve raden zij de bevolking en de ambtenaren van Rantau, Kandangan en Barabai aan terug te keren en mede te wer ken aan het herstel van het normale leven, waarbij iedereen hunnerzijds gevrijwaard zal worden tegen elke represaillemaatregel. Intussen werd door Hassan Bassri nog steeds geen contact opgenomen met de resi dent en de territoriale commandant, zoals hem bij de overeenkomst van 2 September werd opgedragen. In verband hiermede heeft de territoriale commandant op 12 September bekend gemaakt, dat hij Hassan Bassri tot en met Donderdag de datum waarop de order tot staken der vijande lijkheden van kracht dient te worden nogmaals vervoer aanbiedt en volledige persoonlijke veiligheid garandeert om per soonlijk of door bemiddeling van gemach tigden het staken der vijandelijkheden te bespreken. De territoriale commandant constateert, dat. indien het opgedragen contact niet ge legd wordt, Hassan Bassri in gebreke ge bleven is de. hem opgedragen orders naar behoren uit te voeren en wijst op de gevol gen van dien. Volgens getuigenverklaringen heeft hij ongeveer 200 arrestanten geholpen. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam behandelde Dinsdag de zaak tegen de 50-jarige Duitser F. C. F. V. die tijdens de bezetting „Kriminal-sekretar" van de Sicherheits-polizei in Amstex-dam is ge weest. Hem was ten laste gelegd dat hij vuurpelotons heeft gecommandeerd, die vele illegale werkers hebben doodgescho ten, onder andere in 1944 in de duinen te Overveen, waar veertien Nedex-landers, die deelgenomen hadden aan de mislukte over val op het Huis van Bewaring te Amster dam, gefusilleerd werden. Ook heeft hij deelgenomen aan „Silbertanne"-moorden. Verdachte verklaarde dat hij vaak be zwaar had gemaakt, dat men hem bij de executies betrok, maar dat hij als politie ambtenaar de bevelen van zijn chefs had moeten opvolgen. Als getuige a charge werden onder an dere gehoord een reeds ter dood veroor deeld ex-lid van het „Sonderkommando Feldmeyer" en de gewezen „Kriminalrat" Willy Lages. De laatste gaf toe, dat V. tegen deelneming aan „Silbertanne"-moorden bezwaar had gemaakt. Enige getuigen a décharge, onder wie Heuss wil Duitsland in een verenigd Europa binnenleiden De nieuwe West-Duitse president, Theo- dor Heuss, heeft, in antwoord op de tijdens een receptie ontvangen gelukwensen met zijn verkiezing, te Godesberg verklaard dat het Duitse volk oprecht wenst wederom lid te worden van de „grote Europese ge meenschap". In het bijzonder antwoordend op de door Frangois Poncet overgebrachte goede wen sen van de geallieerde hoge commissarissen zeide hij: „Wij zijn volgens de nieuwe grondwet bereid zekere souvereine rechten over te dragen aan internationale instellingen. Wij zien in de uitvoering van de plannen hier voor een vei'wex'kelijking van een groot vredesideaal. Wij hebben met vreugde van u vernomen, dat gij bereid zijt ons te lei den op de weg terug naar deze gemeen schap. Wees exwan verzekerd, dat ik alles zal doen om eerbied te winnen voor de nieuwe grondwet, die de voorwaarden voor een dergelijke vredespolitiek behelst." Behalve de drie hoge commissarissen wa ren aanwezig: de minister-presidenten van de West-Duitse staten, kax-dinaal Frings. de aartsbisschop van Keulen, leden van het consulaire corps, de apostolische visitator Muench, Kurt Schumacher en de voor naamste tegencandidaat van Heuss. Heinz Renner, communistisch afgevaardigde in de Bondsdag. Toen Poncet Heuss gelukwenste sprak hij van de historische betekenis van Heuss' verkiezing: „Voor het eerst na de verschrik kelijke gebeurtenissen in de afgelopen jaren begint uw land weer vaste vormen te krij gen. De inspanningen van het land en zijn hoop vinden hun belichaming in uw per soon, vrij en op democratische grondslag gekozen. Hierdoor zijt gij moreel zowel als juridisch gerechtigd dit land te vertegen woordigen." Poncet zeide te betreuren, dat niet geheel Duitsland verenigd was en hij zegde Heuss alle steun toe bij het vervullen van zijn taak. enkele ex-gevangenen, verklaarden dat V. bij de verhoren uiterst correct was, dat hij zijn gevangenen eten en sigaretten gaf en dat hij briefjes uit en in de gevangenis smokkelde. Een vrouwelijke getuige ver telde, dat V. er voor heeft gezorgd, dat haar huis niet in bx*and gestoken werd, toen in het huis naast het hare op de Apollo- laan was ingebroken en de Duitsers de huizen aan weerszijden in brand wilden steken. Toen haar echtgenoot gevangen ge nomen was, heeft V. haar in zijn kamer bij de S.D. met haar man laten telefoneren. De verdediger van verdachte, mr. G. N. Hovius, legde aan het Hof een aantal brieven over, waaruit blijkt, dat V. onge veer 200 personen uit de gevangenis heeft gehaald of op andere wijze heeft, geholpen. De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Féisser, zei in zijn requisitoir: ..Dit is voor mij geen gemakkelijke taak. Het wettig en overtuigend bewijs van alle ten laste ge legde punten in dezo zaak is geleverd, maar daarnaast heb ik de taak om de gehele figuur van de verdachte te belichten. Er is voor mij een aanzienlijk verschil in verant woordelijkheid met zijn hoogste chef. Uit de getuigenvei-klaringen blijkt, dat V. vrij wel altijd correct is opgetreden en ook is niet gebleken dat hij arrestanten heeft mishandeld". Mr. Louet Feisser besloot met 12 jaar gevangenisstraf te eisen. De verdediger was van mening dat zijn cliënt een beroep kan doen op overmacht en ambtelijk bevel. Het Hof zal op 27 September uitspraak doeix. Rood-wit, In de desa Sono in het onder district Boedoeran op Java heeft een ananasplant rood-witte bladeren en een rood-witte vrucht voortgebracht. Eerst werd aan een grap gedacht, doch na een onderzoek werd vastgesteld, dat de plant niet met verf behandeld was en dat het hier een speling van de natuur betrof. De plant is thans van een omhei ning voorzien om de mensendrommen, die naar Sono reizen, op een veilige af stand te houden. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te tien uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien en in de nacht tijdens opklaringen plaatselijk vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. 15 September: Zon op 6.13 uur, onder 18.56 uur Maan op 21.51 uur. onder 15.20 uur (Laatste kwartier) Hoog- en laag water in IJmuiden Woensdag 14 September: Hoog water: 7.25 en 19.44 uur. Laag water: 3.06 en 15.13 uur. Donderdag 15 September: Hoog water: 8.09 en 20.35 uur. Laag water: 3.38 en 15.51 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1