c 3 1 Over samenwerking van gemeenten De Commissie-Ter Veen constateerde daarvan weinig resultaat, daarom pleit zij voor samenvoeging Radio geeft Donderdag Hr. Ms. Zeehond (mei snuiver) gaat duikproeven nemen in de Oceaan Kamercommissie niet bevredigd door de jongste deviezennota Haarlem had de primeur van de automatische telefoon PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Wereldnieuws Woensdag 14 September 1949 De commissie-Ter Veen, die in opdracht van Gedeputeerde Staten van Noordhol land de gemeentelijke indeling van Noord holland bestudeerde, wijdde ook haar aan dacht aan de quaestie van de samenwer king van gemeenten. De kern der huidige moeilijkheden om schrijft zij aldus: „Vele plattelandsge meenten beschikken over een te gering aantal inwoners, verschillende steden heb ben gebrek aan grond. De ene categorie mist mensen, de andere- grond". De oplossing van dit vraagstuk lijkt, zo vervolgt het rapport, eenvoudig: ver enig plattelandsgemeenten en voeg aan grenzende gemeenten bij de stad, die be hoefte aan ruimte heeft. Los het vraagstuk op door samenvoeging. Inderdaad werden in het verleden reeds verschillende ge meenten samengevoegd, maar zulke voor stellen stuitten veelal op grote bezwaren. Voorstellen riepen in het parlement vaak sterke tegenstand op. Voor een deel waren de bezwaren van principiële aard, voor een ander deel werden zij opgeroepen door hen die streden voor plaatselijke en groeps belangen. Tegenstanders van samenvoeging zien een betere weg in de vrijwillige samen werking van gemeenten, waardoor de his torisch gegroeide eenheden de gemeen- sehapelijke belangen van aaneengren- zende gemeenten kunnen behartigen. De commis'sie merkt evenwel op: On danks de regeling, verval in de Gemeente wet, die de mogelijkheid tot samenwer king opent, heeft in de practijk daaraan veel ontbroken. Vandaar dat later ook de mogelijkheid van gedwongen samenwer king in de wet werd gelegd. „De betekenis van de al dan niet vrijwillige samenwer king van gemeenten is niet gering. Maar het is duidelijk, dat samenwerking, in welke vorm ook, nimmer samenvoeging als laatste middel overbodig zal maken. Die samenwerking zal toch steeds het bereiken van een bepaald omschreven doel beogen, zoals de stichting en exploitatie van een destructor, het beheer van een intercommunale gezondheidsdienst, of schoolartsendienst, of drinkwatervoor ziening. De verwachtingen, gekoesterd van sa menwerking tot behoud van zelfstandig heid van kleinere gemeenten zijn zo constateert de commissie niet vervuld geworden. Vaak was dit een gevolg van onwil, zelfs wanneer het belang der sa menwerking duidelijk sprak, maar des te meer, naarmate het gewicht der belangen uiteenliep. Veelal werd die onwil veroor zaakt door de zuinigheid, welke kleine gemeenten doorgaans kenmerkt, maar die overigens, gelet op de plattelandsverhou dingen en de wijze waarop de gemeente lijke huishouding haar inkomsten verkreeg, gemakkelijk te verklaren is, daar elk be sluit, waaraan financiële consequenties ver bonden waren, welhaast werd gevoeld als een onwelwillende daad tegenover de zo goed gekende belastingbetalers. Samen werking tussen stad en platteland werd nog bemoeilijkt door de vrees voor de grote stad: samenwerking tussen de sterke en de zwakke komt doorgaans neer op overheersing door de sterke. Een systeem van gedwongen samenwer king verslapt het initiatief der afzonder lijke gemeenten, dat het teken en de uiting is van gezond zelfstandig leven, omdat het de leiding voor een deel van het gemeentelijk leven verlegt van de gemeente zelf naar de provinciale of landsoverheid. Op deze overwegingen pleit de commis sie er voor om in verschillende gevallen tot samenvoeging van gemeenten te ko men, (Zoals wij reeds mededeelden wil zij het aantal gemeenten in Noordholland van 121 tot 58 verminderen). Samenvoeging van gemeenten beoogt het scheppen van een nieuwe gemeenschap op een nauwkeurig omgrensd territorium. Waar de oude, kleine gemeenten te zwak bleken om een eigen huishoudelijk leven te leiden, beoogt de samenvoeging de vor ming ener duurzame lotgemeenschap, be rustend op gelijke gezindheid en gelijk heid van communaal belang. De steden hebben zo stelt de com missie vast demografisch gezien de be- Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Septet. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metro- pole-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 1.00 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16,45 Pla ten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Madrigaal koor. 18.00 Platen. 18.15 Land- en tuin- bouwpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgel. 19.30 BBC- symphonie-orkest. 20.45 Platen. 21.00 Cau serie. 21.20 Lichte muztek. 21.50 Platen. 22.00 Kwartet. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Residentie-orkest en solisten. HILVERSUM II. 414.5 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Tuinbouwcauserie. 12.00 Platen. 12.30 Me dedelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Viool recital. 13.45 Platen. 14.00 Naaicursus. 14.30 Solistenconcert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Kaleidos- coop. 17.30 Platen. 17.40 Ronde Tafel-confe rentie. 17.50 Het Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje 18.30 Dansmu ziek. 19.00 Klankbeeld. 19.10 Causerie. 19.30 Pianospel en zang. 20.00 Nieuws. 20.15 Bhi[harmonisch Orkest. 21.00 „Jody en het Hertenjong". 22.15 Verzoekprogramma. 22.45 „Ik dacht zo". 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 12.15 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Symphonie- orkest. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Kinderuurtie. 18.10 Syndicale kroniek. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuille ton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 en 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22,00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.50 Nieuws. 22,55 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Orkest. 13.1-5. 14.00. 14.55 en 17.10 Platen. 18.30 Orkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.15 en 22.45 Platen, langrijke functie het bevolkingsoverschot van het platteland een bestaan te verze keren, In de periode 19311936 gaven 27 van de 125 gemeenten in Nnordholland een afneming van bevolking te zien, in de ja ren 19371939 zelfs 32. Dit waren alle, behalve Medemblik, plattelandsgemeenten. Ver-schillende kleine gemeenten vertonen in demografisch opzicht een kwijnend ka rakter, alle slaan een groot deel van hun geboorte-overschot af aan de steden. Opmerkelijk is dat de commissie in haar advies het woord „annexatie" geheel ver meden heeft. Wel stelt zij voor zeer veel kleir.e gemeenten samen te voegen, maar dit ziet zij blijkbaar als het scheppen van een nieuwe gemeente waarin alle bewo ners van begin af zullen ijveren voor de nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden. B.P.M. bestelt een gasturbine-generator De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft aan de ..Gasturbine Maatschappij N.V." opdracht gegeven een gasturbine- generator te leveren bestemd voor een boorterrein in VenezLiela. De gasturbine-generator zal een maxi mum vermogen hebben van 2000 k.W. Het electricileitsverbruik op de boorterreinen neemt steeds toe. Daardoor worden aan de terreincentrales steeds hogere eisen gesteld. De Bataafse Petroleum Maatschappij is van mening, dat de gasturbinetechniek thans ver genoeg is gevorderd, om tot toe passing van gasturbine-generatoren in cen trales op boorterreinen over te gaan. De opdracht wordt uitgevoerd door de vijf in de „Gasturbine Maatschappij N.V." samenwerkende ondernemingen, te weten de N.V. De Schelde, de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, Wilton. Werkspoor en Stork. De ondernemingen zullen ierier een deel van de opdracht voor haar rekening nemen. De onderdelen worden dan samengevoegd. Daarna zal het geheel worden beproefd op de raffinaderij van de B. P. M. te Pernis, waar gas beschikbaar is van ongeveer ge lijke samenstelling als op 'het boorterrein in Venezuela. Bij te lage druk krijgt de bemanning kiespijn en kan niet meer goed rekenen Honderden Londense brandweerlieden hebben in de Britse hoofdstad gedemonstreerd om hun eisen voor hogere lonen kracht bij te setten, nadat de onderhandelingen daaromtrent op een dood punt gekomen waren. Op de meegevoerde spandoeken vroegen zij: Betaal ons lonen als die van de politie". Nadere inlichtingen over details gevraagd Verschenen is het verslag der Tweede Kamer-commissie voor de handelspolitiek over de nota inzake de deviezenpositie. De commissie betreurt het. dat dit stuk hoofdzakelijk een geschiedkundig karakter draagt en vrijwel niet rept over het toe komstig beleid. Een prognose van de be talingsbalans voor het jaar 1949 zou zeer op prijs worden gesteld, opdat althans enig inzicht kan worden verkregen in het door de regering te voeren beleid inzake de de viezenpositie en niet alleen het in het ver leden gevoerde beleid zal kunnen worden beoordeeld. Een tweede bezwaar der commissie tegen de nota is dat door de opstellers van dat stuk een te grote deskundigheid in devie- zenaangelegenheden is verondersteld bij de genen, voor wie de nota is bestemd. De commissie betreurt het, dat de rege ring, voordat zij overleg pleegde met au toriteiten uit de Verenigde Staten over de besteding van het saldo der rekening, waar op de tegenwaarde in guldens van de Mar shall-schenkingen is geboekt, geen contact heeft opgenomen met de Kamer noch met de commissie. De commissie zou gaarne nadere gege vens ontvangen over het Nederlandse bezit aan Zuid- en Midden-Amerikaanse effec ten en verdere vorderingen op deze landen. Het blijkt, dat vooral de handel met Zwitserland achteruitgang vertoont. Op welke wijze, zo vraagt de commissie, denkt de regering deze onbevredigende gang van zaken te stuiten? De regering acht het bedrag van de aan Nederland toegekende trekkingsrechten op de Brits-Amerikaanse zóne te laag. Blijkens de nota zal het handelsverkeer bij de totstandkoming der economische unie met België wel worden vrijgegeven, doch het kapitaal-verkeer nog niet. De commissie betwijfelt, of dit wel uitvoer baar zal zijn, aangezien door verkoop van Nederlandse goederen in België kapitaal over de grens zal kunnen worden gebracht. Scheepvaart op de Waal ligt vrijwel stil De stand yan de Waal voor Nijmegen daalt met de dag. De vaargeul wordt door de Rijkswaterstaat steeds smaller afge bakend. De slepen, die op de Waal een grotere diepgang hebben dan gemiddeld 2 meter, moeten hun lading verlichten. De scheepvaart op de Waal wordt steeds min der. Soms ziet men geen schip op de anders zo drukke rivier. Men vreest, dat de Waal op het peil komt te staan als in 1947, toen het ook zeer droog was. Vele schepen uit Limburg varen niet meer door het Maas-Waalkanaal van Mook naar Nijmegen, maar gaan door de gekana liseerde Maas naar Grave. De Missie tot Opsporing van vermisten In verband met de stopzetting van de Missie tot Opsporing naar vermisten uit de bezettingsjaren, heeft het ministerie van Sociale Zaken geen voldoende crediet meer om de nog werkende ambtenaren bij deze Missie salarissen uit te betalen. Dit betekent dat bij ontslag op dit mo ment deze voortreffelijke opsporingsamb tenaren met een rijke ervaring genood zaakt worden elders emplooi te zoeken en straks niet meer beschikbaar zijn als de Tweede Kamer wat wij hopen het besluit neemt om alsnog een post op de begroting van Sociale Zaken te brengen ten einde het opsporingswerk, naar nog duizenden vermisten, voort te zetten. Zij vraagt of een, dergelijk voorbehoud betekent, dat ook geen bankbiljetten zouden mogen worden in- en uitgevoerd, dat der halve het geldverkeer ook niet vrij zou worden gegeven en de grenscontrole in stand zou moeten blijven. Op deze wijze zou van een economische unie nauwelijks sprake zijn. In de nota wordt opgemerkt, dat de binnenlandse financiering van nieuwe in dustriële objecten een grote moeilijkheid vormt. Wordt er naar een oplossing ge zocht. vraagt de commissie, waarbij de aan de institutionele beleggers toegevloeide be sparingen kunnen worden overgeheveld naar de sfeer van het risicodragend kapi taal? Tenslotte zou de commissie gaarne een nadere uiteenzetting ontvangen over de vooruitzichten inzake het Europees be talingsverkeer. De commissie zou het op prijs stellen, in dien de regering een duidelijk beeld zou kunnen geven van het standpunt, dat En geland, België en ons land daarbij hebben ingenomen. Ook vraagt zij of de regering haar ziens wijze kenbaar wil maken met betrekking tot devaluatie van de Europese valuta's of verhoging van de goudprijs. Over enige dagen zal Hr. Ms. Onderzee boot „Zeehond" haar duikproeven gaan voortzetten, nu in de Atlantische Oceaan. Het is reeds vel<* maanden geleden, dat dergelijke proeven in Zuidelijke streken werden genomen, toen men op de terugweg was van Curasao naar Ponta Delgada. Er zijn toen belangrijke ervaringen opgedaan en inmiddels is er het een en ander aan de „Snuiver", „Snort" of „Schnorkel" ge wijzigd. In de Atlantische Oceaan zullen de omstandigheden weer geheel anders zijn en men hoopt met nieuwe ervaringen terug te keren. Eigenaardig is het met de vinding van de „Snuiver" verlopen. Onze O-boten wa ren er het eerst mee uitgerust en aan de toepassing van het systeem is de naam van luitenant ter zee Wichers onverbreke lijk verbonden. Van hem ging het idee uit en het eerste apparaat werd in samen werking met scheepsbouwers vervaardigd. Maar toen onze O-boten na het uitbreken van de oorlog de zee overstaken, zag men in Engeland niet veel heil in de vinding. Dc „Snuiver" werd daarom weer ver wijderd, ook al omdat niemand er reeds zo vertrouwd mee was, dat men er goed mee om kon gaan. Maar de tekeningen waren in Nederland achtergebleven en vielen in handen van de Duitsers. Die heb ben aanvankelijk ook geen aandacht aan de vinding geschonken, totdat de geallieer den met haar nieuwe taktiek zoveel U- boten tot zinken brachten, dat de Duitsers maatregelen moesten nemen. Toen pas gin gen zij de noodzakelijkheid inzien van langer onder water te kunnen blijven. Dus grepen zij terug naar het idee, dat aan een Nederlands brein ontsproten was. Na de oorlog bleken vele Duitse U-boten voorzien te zijn van onze „Snuiver". Van dat ogenblik af trok het apparaat plotse ling internationale belangstelling. De En gelsen zijn „Snorts" gaan bouwen op hun bestaande boten en de Amerikanen ook. Inmiddels heeft Nederland een paar Engelse boten, met de Snuiver uitgerust, overgenomen en is men het systeem ook op de eigen boten gaan toepassen. Alle landen, die er onderzeeërs op na houden, hebben deze van de „Snuiver" voorzien. De kwestie, waar het bij het duiken nog altijd om gaat is volgens deskundigen: hoe wordt voor de bemanning het drukverschil weggewerkt of althans zodanig vermin derd, dat er geen noemenswaardige last van ondervonden wordt? De Diesel moto ren hebben als zij onder water gebruikt worden zuurstof nodig. Die is op den duur niet in voldoende mate in de boot aanwe zig en daarom wordt door middel van een lange holle pijp, die gedeeltelijk boven water uitsteekt, buitenlucht binnengezo gen. Die pijp is betrekkelijk nauw. De bin nenstromende lucht heeft een zekere weer stand te overwinnen en daardoor blijft ook de capaciteit van de pijp beperkt. Drukverschillen zijn voor de bemanning minder aangenaam. Wie in lucht van lage druk vertoeft heeft weinig reactievermo gen en kan moeilijk rekenen. Bij de proeven met de „Zeehond" wordt nagegaan hoe het personeel zich houdt, wanneer de boot dagen achtereen onder water blijft, maar vooral ook, welke spe ciale maatregelen er genomen kunnen wor den om de mensen physiek fit te houden. Het is al eens gebleken, dat'iemand voor KAMP WOENSDRECHT KRIJGT NIEUWE BESTEMMING Het interneringskamp te Woensdrecht, waarin reeds sinds December 1948 geen geïnterneerden meer verblijven, zal waar schijnlijk aan de gemeente Woensdrecht worden overgedragen. Dit grote uit stenen gebouwen bestaande kamp is in oorlogstijd, toen de bezetters het vliegveld Woensdrecht gingen uitbreiden, ontstaan en is geschikt om er bedrijven in onder te brengen. Van de zijde van het be drijfsleven is dan ook reeds helangstelling getoond. Oogst van „eigen teelt" is in volle gang Amerongen is van ouds het centrum van de inlandse tabaksteelt geweest. Ook dit jaar is een groot gedeelte van de bouw grond met tabak beplant. De oogst is thans in volle gang. Zoals Vele amateurs zich nog wel zullen herinneren uit de oorlogstijd, geschiedt het binnenhalen der bladeren in drie perioden. Eerst wordt het zogenaamde zandgoed geoogst. Jong en oud is op het ogenblik bezig met de tweede pluk, het aardgoed, dat veelal dienst doet als omblad. Straks volgt dan de derde oogst, het beste goed. Dit is de zware tabak, die meestal wordt gebruikt voor pruimtabak. De oogst van vorig jaar is grotendeels verkocht. Er is een redelijke prijs voor ge maakt, variërend van twee tot zes gulden per kilogram. Over het algemeen verwacht, de Amerongse teler ook dit jaar nog wel een aannemelijke prijs voor-zijn product. Er is belangstelling voor de cultuur zodat een goede tabak aan de markt komt. Werd vroeger gebouwd naar kwantiteit, thans heeft men ingezien dat kwaliteit het om vangrijke tabakswerk lonend houdt. Een goed rookbaar product zal zeker nog afzet gebied vinden. Ten nauwste hangt hier mede samen de prijs van de buitenlandse tabak. Blijft die tabak duur, dan handhaaft zich de vraag naar inlandse. Men hoopt in Amerongen, dat de Nederlandse roker het product van eigen bodem zal waarderen. Van groot belang is de wijze waarop de fa brikant de binnenlandse grondstof bereidt. Zaterdag en Zondag zal in „Tivoli" te Utrecht het derde congres der Katho lieke Volkspartij worden gehouden. de dienst aan boord een tijdje afgeschre ven moest worden, omdat de lage druk zozeer op de vullingen in zijn gebit werkte, dat hij het niet uit kon houden van de pijn. Daarom acht men het van zeer groot belang de proeven voort te zetten, te trach ten de „Snuiver" te verbeteren en de om standigheden voor de bemanning zo pret tig mogelijk te maken. Ook zijn er nog andere problemen, die de aandacht vragen. In ieder geval wil men nu in het Noor delijk deel van de Oceaan de proeven voortzetten, en zien of de gewijzigde om standigheden ook gewijzigde reacties tot gevolg hebben. Nederlander in België ten onrechte als spion gevat Een 23-jarige Nederlander uit Noord- wrik, die zijn vacantie in België doorbrengt, vatte Donderdag het plan op eens een be zoek te brengen aan zijn Belgische neef, die werkzaam is bij de Belgische lucht macht Hij reed met zijn auto naar het militaire vliegveld te Beauvechain en par keerde zijn auto in de nabijheid van de vliegtuigloodsen. Toen hij zich naar het hoofdgebouw begaf suisde er plotseling een Meteor-straaljager voorbij en' de jonge Nederlander trachtte enkele malen dit snelle vlieftuig op de gevoelige plaat vast te leggen. Groot was zijr> verbazing toen hij plotseling door leden van de militaire politie omsingeld en gearresteerd werd onder verdenking van spionnage. Hij werd aan een verhoor onderworpen en hierna in verzekerde bewaring gesteld. Zijn ge vangenschap was echter slechts van korte duur, want nadat vastgesteld was, dat in derdaad een familielid van hem op het vliegveld werkzaam was en hij geheel te goeder trouw was, werd hij in vrijheid gesteld. aan Indonesië De minister van c, aan de voorzitter, naneiën w. Tweede Kamer mes, 5 Eerstel «een gebruik zal mat„ 'eltl' tigmg, hem verstrekt t a"d( «itï 28 Mei 1949, tot het dt t de ten laste van i„hv!, ..Commodity Credit Com'® bii 5 'e sane geldleningen oP0™"®"u. >|ik bedrag van?»L®" Hoen dollars. De r„!s,ï 8 nn Corporation" heefl"MSS% Credit gegeven van het kennen leningen te willen afzien4ak Op 2 Juli 1948 Wai li,« van de Verenigde Staten^J?6 S9®» een overeenkomst tot werking gesloten. Krach 2 1 komst nam de regering ten op zich aan NederlandUS?,sdt Si- door beschikbaarstelling diensten en andere hijst,,,!«tri, De Nederlandse regering L daaromtrent door de Amnfaffi' h««8 geen enkele bindende toezemR gedurende de periode vnn i 8 s 30 Juni 1949 aan goederen HhLiï^ andere bijstand tot een i veer 496 mülioen dollar te deel daarvan ter waarde van Hr"1"1 ta lioen dollar zou voor S bestemd. De aan Indonesië?„W!r,B steun zou dus worde» verstrip Met een buiten de „Econnmio o tion Administration" staandeïiS^* "Commodity Credit CorporaSft4 onderhandelingen gaande over het ten van een credietovcreenkomaV,ff ?rSle ?,fe" 'j millioen dollar, ter bevordering'" productie en de export van coprs? 1 •she in Indonesië, teneinde het wJÏÏÏ aan eetbare oliën en vetten te verSH Op 1 April bood de minister vuFl™ eten aan de voorzitter der Tweede W de ontwerp-leningovereenkomst luM-'t regering van Indonesië en de „Com'modiw Credit Corporation" aan.. In Mei werd de minister van Finance gemachtigd de garantie van het rille a' deze lening te verlenen. Daarom kan het zilveren jubilé ook hier gevierd worden Een kwarteeuw geleden werd er hard ge> werkt aan de inrichting van de automa tische telefoon op de verdieping van het nieuwe postkantoor te Haarlem, die tevens zou dienen voor Heemstede, Bloemendaal en Aerdenhout. Haarlem kreeg de primeur daarvan voor ons land! Op 18 Januari 1925 kon zij in gebruik gesteld worden. Over enkele maan den kan het zilveren jubilé dus gevierd worden. Ongetwijfeld is er reden om daaraan aandacht te geven, want het was een be langrijk feit in de geschiedenis van de tele foon in ons land. Reeds in die tijd was de telefoon de wereld aan het veroveren. Dit is een snel proces geweest. Eerst ging het toen verschillende locale netten nog in particuliere handen waren, langzaam, maar nadat de P.T.T. deze bedrijven had over genomen en alles in één hand kwam, ging het vlotter. In Haarlem heeft de P.T.T. het telefoonbedrijf in 1916 overgenomen van de Ned. Bell-Telephoon Maatschappij, die haar bedrijf in 1883 begonnen was. Haar centrale was gevestigd op de verdieping van het politiebureau in de Smedestraat. De intei'locale telefoon is van het begin bij de P.T.T. geweest, die in 1881 de eer ste verbindingen tot stand gebracht had. Het aantal aansluitingen nam vooral na 1920 zeer sterk toe. Zó sterk zelfs, dat de P.T.T. de noodzakelijkheid inzag nieuwe moderner wegen te bewandelen. De handcentrales konden niet meer aan de sterk-gestegen behoefte voldoen, zodat de enige oplossing was tot de automatische over te gaan. Aanvankelijk werd die nood zakelijkheid alleen gevoeld voor de twee grootste centrales Haarlem en Utrecht, maar toen Haarlem in 1925 geautomatiseerd was en Utrecht in 1926, werd al gauw be sloten andere grote centrales te laten vol gen, totdat tenslotte de wenselijkheid werd gevoeld het gehele net in Nederland daarbij aan te passen, Tot het ooiiogsjaar 1940 is daar krach tig aan voortgewerlct. In de oorlog bleef het werk rusten en na de bevrijding had men de eerste tijd de handen vol met het her stellen van het vele dat de Duitsers ver nield hadden. Maar nu bouwt men weer verder aan het automatische net. Op het Telefoondistrict Haarlem hangt een kaart van Nederland waarop precies is aangegeven welke netten al geautomatiseerd zijn. Wij schatten dat ongeveer een kwart nog gemaakt moet worden, maar bij die schatting moet wel in aanmerking genomen worden dat de meest bezette netten voorrang verkregen hebben. Dat blijkt trouwens wel uit de cijfers, want de automatische netten hebben een capaci teit van 454.000 aansluitingen en de hand centrales slechts 82.000. In het Telefoon district Haarlem wordt thans West-Fries- 36. De Commissie-leden wisten eerst niet wat ze er mee aan moesten. Dat voorwerp lijkt op. een paard, dat is waar." zei de ene. En de andere vroeg: Staat er in de regle menten dat de deelnemende paarden niet van ijzer mogen zijn?" „Daar is niets van bekend!" sprak de eerste weer. „Er staat alleen, dat deelnemers niet ziek mogen zijn. Maar wanneer dit paard van ijzer is, dan is het stellig niet ziek. Goed! Wij zullen het inschrijven, dan kan het meedoen aan de ren! Hoe heet het dier?" „Het heet. ehhet heetstamelde Ernest, want hij had aan alles gedacht behalve aan een naam. Nil was intussen Panda een beetje aan het prutsen geweest met knoppen en schakelaars en zo, en op een gegeven ogen blik begon er weer leven in het apparaat te komen. Het zuchtte: „tsjoeke tsjoek" en stond weer op. „Ik leer het!" riep Panda verheugd. En Ernest sprak ernstig: „Tsjoe- ketsjoek! Zo heet het!" Uitstekendzei den de leden van de commissie, en zij schreven alles op een papier: Paard Tsjoe- ke-tsjoek; berijder: Panda; eigenaar: E. Klapper. „En nu zou ik maar opschieten," zeiden zij, „want de ren is nét begonnen land geautomatiseerd en als dan ook nog Texel op die wijze gemoderniseerd is, i» hier het gehele werk voltooid. Het zal evenwel nog zeker enige jarer. I duren voor alle netten in Nederland vol. tooid zijn. Dan zal het ideaal bereikt üjc dat men overal in Nederland zelf ook ft intercommunale aansluiting zal kieis. Thans zijn van Haarlem uit reeds veel stè". den en dorpen in ons land automatisch bereiken. Een deel der intercommunie j aansluitingen gaat evenwel nog door tui* senkomst van de telefoonjuffrouw,Erwt:, ken hier dan ook op dit ogenblik nog van zulke ambtenaren. Maar vélen daar* van zijn nodig voor de verbindingen mei het buitenland, terwijl door de dames cok I veel werk verzet moet worden voor de ge sprekken met Oost en West. Het is ever.- wel aan te nemen dat als de automatische I over geheel Nederland werkt, het aantal telefoonjuffrouwen nog meer verminderd kan worden, De automatische in Haarlem was wel de eerste van de P.T.T.'in ons land, nar de firma van Houten in Weesp had toch tl eerder zo'n moderne inrichting voor iaai bedrijf in werking gesteld. Brand. Door blikseminslag is brand Et- gebroken in een distilleerderij !a ct Parijse voorstad Puteau, De branówit: bestreed de vlammen, die soms 180 meter hoog opschoten, met 37 stralen. Na drie uur had men de brand In be* .dwang. Achtduizend hectoliter alcohol gingen in vlammen op. De bewoners van naburige straten werden geëva cueerd. De politie moest barricaden op richten om de duizenden toeschouwen op een afstand te houden. Solidair. Garry Davis heeft in MjW aan de Franse president verzocht om opsluiting in de gevangenis, aangezien een principiële dienstweigeraar, een zekere Moreau, tot gevangenisstraf ver oordeeld is. Davis schrijft het als een eer te zullen beschouwen om mdeg:- vangenis te verblijven totdat in Frans- rijk een wettelijke regeling komt te- aanzien van de principiële dienstweige raars. Het is zo ver. In grote gebieden van de V. S. heeft de koude thans haar intree gedaan. In Montana, Wyoming en Wj kota daalde de temperatuur graden Celsius onder nul. in woedde een sneeuwstorm waardoor zenden bomen ontworteld werae Veto. De Sovjet-Unie heelt 8is,er!IÏ; de 38ste maal .haar veto in heidsraad uitgesproken, toeni ij maal achtereen haar stem verih het meerderheidsbesluit om Italië, Oostenrijk, Finland, Eirfc Jordanië en Ceylon voor het BW» schap van de UNO aan de Vergadering aan te bevelen. Levenslicht-ultblazer. Een haifnaaW die de macht zou hebbeniornP met zijn adem te doden, kreeg jj bloeron en lddcrfm «a* wonden menigte, die zich ver r het politiebureau te KaBW^. politie de man De fakir had een moskee halfna£xt aftrad de politie de man een w--_ De fakir had een moskee jj den, doch omdat hij vuil was, had een Muezzin hem g£. Toornig had de fakir door U blazen en de Muezzin wa wjaan- vallen. Hij bleek later aan val te zijn gestorven. De verdedigingssttj Overgave. ~g vres in Zuid-Duitsland De veraecusu in de grote Amerikaanse lege - id-DuitslandzUngiaew de ingenieuze aanvauw hommen- proef gesteld. Zij werden be. werpers van de aanvallende P^,, strooid met vlugschriften, g(. van een verleidelijk en SP kleed meisje stonden. He fff3 luidde: „Zij en vele andere?»-^ wachten op u, als u zich

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2