c Het Hek van de Dam. Het weerbericht per telefoon De 9 Muzen Sport in het kort |'4 September 1949 District Utrecht krijgt op 1 October de primeur Mart van 1 October zal men Jfuaen van 0 0 I de weers- I"'mm per telefoon kunnen be- "r* VMrlopie kunnen alleen aan- iuütereP net telefoondistriet jtsloWC hct lcief0nisch weerbe- milteren. Het district Den Haag **K«M aan de beurt. Het ligt in ïïiSnl deze mogelijkheid gelei- uit te breiden tot andere distric ts «itserland is een systeem ontwik- !.rvan nu ook Nederland gebruik ,Wn Men beschikt hier echter pas f'ïfa 'weerberichtmachine", die uit gjïïnd aftomrtif la id kiezen van 001 krijgt men ver- "f. met deze machine, die is opgesteld telefoonkantoor te Utrecht. Het K. Ut' e De Bilt geeft hiervoor een spe- p.i. weersverwachting. Vier ir dag zal een nieuw bericht worden r Het eerste bericht, dat 's morgens Sliur wordt verstrekt, bevat de weers- Achting tot 's avonds. Op Zondagen en SSehet tijdvak van 1 November tot El zal dit eerste bericht om zeven uur S ee«even. Het tweede bericht, van ï'SatJ 12 Bee" eel'st de verwach- ,'r.aor's middags, daarna van 's avonds KJ avond van de volgende dag en ten vl, tan zeer korte beschrijving van de jpitne weerstoestand. avonds om zes ™r wordt het derde Jt11 verstrekt. Dit bevat de verwachting ,,5, .vond van de volgende dag, gevolgd ivr een iets uitgebreider toelichting op de ■Vimene luchtdrukverdeüng. Het laatste ïwrbcricht wordt gegeven om 's avonds ji uur mot de verwachting voor de vol- jr.de dag benevens een tamelijk uitgebreid «nicht. TM indeling van de berichten moet als voorlopige worden beschouwd. De in- irf zal zonodig aangepast worden aan v-aalde dringende wensen, die van de uk van de gebruikers worden geuit. Gedurende het wisselen van de tekst op f.machine is deze voor de telefoonabonnés V'bereikbaar. Dit duurt 10 a 15 minuten. De weersverwachting kan aan 10 abonnés Doodstraf geëist tegen SD-handlanger De officier van justitie bij de bijzondere rrJkamer der Leeuwarder rechtbank tolt de doodstraf geëist tegen de vroegere lialleraar F. L. uit Leeuwarden, aan wie ün laste was gelegd dat hij als medewer- jtr van de S.D. talrijke onderduikers en Joodse landgenoten aan de Duitsers heeft verraden. Velen van zijn slachtoffers zijn C, F. Bierens de Haan overleden Te Bloemendaal is in de ouderdom van 13 jaar overleden de heer C. F. Bierens de Haan, üd van de firma Pakhuismeesteren van de Thee, een handelshuis in Amster dam, dat ten tijde van de Oost-Indische Compagnie is opgericht. De overledene heeft zitting gehad in enkele besturen. Veertig jaar lang trad hij cp als penningmeester van de Christelijke Vereniging tot verpleging van lijders (essen) aan vallende ziekte, van welke vereniging zijn vader een der oprichters m en een aantal jaren in het bestuur titling had gehad. Zijn verdiensten voor deie vereniging zijn destijds erkend door de benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Bierens de Haan, die Haarlem- mei van geboorte was, woonde vele jaren In Bloemendaal. Ongeveer dertig jaar heeft hij het penningmeesterschap van de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde gemeente waargenomen. Kort geleden heeft hij deze functie neergelegd. De begrafenis van het stoffelijk over schot is vanmorgen in alle stilte geschied. Pe:I"^ri0e Koning Phumiphon van Thai- J) heeft, zich thans in Lausanne ui», i stu^eert> verloofd met de dochter wiii u ambassadeur in Londendie de Z? n "aam van Sirik.it Kitiyakara tomrn kroning van de jonge hiiTee?s een 'ceer uitgesteld opdat nu ürf1- $tUc*'e 20u kunnen beëindigen, zal hflpHft0 VeTsckoven worden tot na zijn u. met de zeventienjarige miss Siri- e men hier met haar verloofde op een recePCie in Lausanne ziet. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 14 SEPTEMBER deM>«rto€bouw: Chopin-avond Theo leven'' io Ulir- Rembraiidt: „Een dubbel r!LJ" -4'15' 7 9-15 uur. Luxor: tegelijkertijd worden doorgegeven. Het weerbericht wordt slechts eenmaal gegeven en dus niet herhaald. Wanneer men op roept op een ogenblik, dat de machine reeds bezig is een bericht uit te zenden, hoort men eerst de rest van het lopende weer bericht. Wanneer men na afloop hiervan even wacht, wordt nog eens het gehele be richt doorgegeven. In Zwitserland en Amerika zijn de tele fonische weerberichten reeds lang inge burgerd. Ook in Engeland zullen de tele fonische weerberichten worden ingevoerd. Plannen voor „Plan Export" Het Nederlandse Instituut voor Werk zaamheden in het Buitenland „Plan Ex port" heeft in Utrecht zijn eerste jaarver gadering gehouden. Het instituut stelt zich ten doel het bevorderen van de werkzaam heid van Nederlands intellect in het bui tenland, daarbij als uiteindelijk doel in het oog houdend het Nederlands economisch en cultureel belang. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zuid holland, herinnerde aan de omstandighe den, die tot de oprichting aanleiding waren: enerzijds de wetenschap, dat het Neder landse bedrijfsleven in vele gevallen op een te laat tijdstip ingelicht wordt over mogelijkheden in het buitenland, ander zijds de toeneming van onze bevolking en veranderingen in de structuur van ons economisch leven. Speciaal de gevolgen van internationale politieke factoren ma ken het wenselijk, dat Nederland voor zijn economische expansie en het in evenwicht brengen van zijn handelsbalans zich een breder arbeidsveld kiest. Naast de pogin gen tot het intensiveren van de Nederland se buitenlandse handel, bleef een arbeids veld braak liggen, namelijk de coördinatie van verschillende objecten en belangen en de indirecte beïnvloeding. De directeur van het instituut, drs. P. C. A. M. de Bruyn, gaf een overzicht van het geen het instituut heeft verricht. Omdat de wegen van overheid en „Plan Export" hier en daar parallel lopen en medewerking van overheidswege bij het werk op zeer hoge prijs wordt gesteld, is contact gezocht met verschillende overheidsinstituten. On danks de nauwe samenwerking met de overheid wil „Plan Export" in het alge meen belang werken als een normale han delsorganisatie, met dien verstande even wel, dat het instituut niet bedoeld is als een op winst gerichte onderneming, doch als een orgaan, dat uitsluitend diensten bewijst op basis van vergoeding van kos ten. Mr. J. Milius, directeur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, deed mededelingen over de reis der studiecommissie van het Comité-executif van de O.E.E.S. te Parijs naar de Verenigde Staten ter bestudering van de mogelijkheden tot het organiseren van een Europese tentoonstelling aldaar of van een deelneming van de Marshall-lan den aan een in de Vei'enigde Staten te stichten internationale jaarbeurs. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 15 September 1949, des namid dags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Passacaglia, D. Buxtehude 2. Auf meinen lieben Gott, D. Buxtehude (a. Koraal: b. Double; c. Sarabande; d. Courante; e. Gigue). 3. Preludium en Fuga b kl. t„ J. S. Bach 4. Fantasia super „1' homme armé". Joh. Nep. David 5. Variatiën op Psalm 107, C. F. Hendriks Jr. 6. Verset de procession sur „1' Adore te", L. Boëllmann Na de brand in de koelhuizen van Blaauwhoedenveem-Vriesseveem heeft men een herbouwplan ontworpen volgens hetwelk de koelhuisruimte van deze maatschappij aanmerkelijk wordt uitgebreid. Hierdoor zou echter de Oostelijke Handelskade voor deze panden te smal worden, waarom men thans tot verbreding van de kadewal is overgegaan. Een overzicht van de stand der werkzaamheden. Honderdjarig orgel. Vandaag is het 100 jaar geleden dat het orgel in de Noor- derkerk te Amsterdam, dat vervaardigd is door de bekende orgelmaker H. Knip- scheer, werd ingewijd. De windtoevoer geschiedt nog steeds door orgeltrappers, reden waarom er zeer weinig concerten op worden gegeven. De huidige organist Piet Meyer zal vanavond het orgel bespelen. Aan de nationale beiaardwedstrijd die op Woensdag 21 September te Rotterdam gehouden wordt nemen deel te heren H. Bruyn, beiaardier te Almelo, Ch. Bos, leer ling-beiaardier te Utrecht. W. Créman, beiaardier te Zwolle, R. Heering, beiaardier te Leiden en te Haarlem, H. Teygeler, beiaardier te Nijkerk en Barneveld. Vrouwelijke bedrijfshoofden gaan zich organiseren Een aantal Nederlandse zakenvrouwen heeft het plan opgevat een vereniging van vrouwelijke bedrijfshoofden op te richten. Dergelijke verenigingen bestaan reeds in Frankrijk en België. Het doel van de ver eniging zal zijn: „vriendschappelijke ver standhouding met mannelijke collega's in bedrijven en organisaties, samenwerking met vrouwelijke bedrijfshoofden in andere landen, strijd tegen onbillijke toestanden zoals belastingen die in het bijzonder de gehuwde werkende vrouw treffen en mede werking aan het herstel van de goede za- kenmoraal, zoals die vóór de oorlog in Nederland bestond". De oprichtingsvergadering wordt Vrij dag in Amsterdam gehouden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Adrianus Casper Duivenvoorden, bloem kweker, wonende te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 132. Rechter-Commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. W. P. Wassenberg, schilder, wonende te Haarlem, Coornhertstraat 13. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator mr. E. J. Groenevelt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst, is geëindigd het faillisse ment van: Chr. Groebe, bouwondernemer, wonende te Zandvoort, Zeestraat 60. Hatta wijst emigratie van Japanners naar Indonesië af DEN HAAG, 13 September (Reuter) Drs. Mohammed Hatta, leider van de repu blikeinse delegatie, heeft heden tegenover Reuter verklaard, dat de toekomstige Repoeblik Indonesia Serikat elk plan voor emigratie van Japannezen naar Borneo, Celebes of Nederlands Nieuw-Guinea „vol komen zou verwerpen". Hatta verklaarde dit met betrekking tot recente berichten uit Tokio, volgens welke de adviseurs van generaal MacArthur een dergelijk plan voorstonden. Drs. Hatta noemde drie redenen, waar om hij er tegen was, dat Japannezen zich vestigden op Indonesisch gebied: Ten eerste, de bittere gevoelens, die in Borneo nog steeds bestaan tegen de Ja pannezen, die geleidelijk vooraanstaande families en intellectuelen van Borneo had den uitgemoord gedurende de bezetting. De familie van Sultan Hamid van Pontianak was eveneens vermoord. „Wij zouden de haat niet verder willen aanwakkeren door Indonesiërs te dwingen met de Japannezen om te gaan", zo zeide hij. Als tweede reden noemde Hatta, dat de toekomstige Indonesische regering geen be sluiten wenste te nemen betreffende de te volgen immigratiepolitiek, voordat de plannen voor herstel en wederopbouw wa ren uitgevoerd en het nieuwe bestuur goed functioneerde. Ten derde zou het niet mogelijk zijn de levensstandaard in Indonesië op te voeren, indien een groot aantal Japannezen toestemming kreeg zich in Indonesië te vestigen. „Een dergelijke immigratie zou namelijk de levensstandaard nog meer drukken", aldus Hatta. Hij wees er op, dat de haat tegen de Japannezen het sterkste is in Borneo, doch, zo zeide hij, hun gedrag gedurende de be zetting heeft een bitter gevoel nagelaten in geheel Indonesië. „Wij zouden slechts moeilijkheden tegemoet treden", zo ver volgde hij, „indien wij instemden met der gelijke grootscheepse immigratieplannen". Hatta zeide, dat hij niet op de hoogte was van de bijzonderheden der in omloop zijnde plannen, maar hij was er zeker van, dat de Verenigde Staten van Indonesië er niets mee te maken zouden willen hebben. Hij voegde er aan toe, dat hij met grote belangstelling de verklaring gelezen had, volgens welke Australië elk plan voor eventuele Japanse emigratie zou dwars bomen. Hij wenste geen commentaar te leveren, doch bleek verheugd, dat een van Indonesië's naaste buren ook niets van deze plannen wilde weten. Verruiming op de geldmarkt Bankbiljetlencirculatie weer beneden 3 milliard Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 12 September blijkt de verrui ming van de geldmarkt uit de verminde ring van de voorschotten met ongeveer 13 millioen. Het saldo van de schatkist, dat vorige week vrij sterk was gedaald, heeft zich met ƒ11 millioen hersteld. Aan de saldi van banken is 5 millioen ont trokken. De ontwikkeling der deviezenpositie is minder gunstig als gevolg van een daling van de post correspondenten in het buiten land met niet minder dan 35 millioen. Voor het eerst in deze maand is de biljet- tenomloop gedaald en weer beneden de 3 milliard gekomen op 2994,3 millioen. Artikelen van drie omgekomen Amerikaanse journalisten gepubliceerd NEW YORK, 13 September (A.N.P.- Aneta) Bij Knickerbokker Magazine is Dinsdag verschenen de brochure „Last Testimony", die de posthuum gedrukte ar tikelen over Indonesië bevatten van S. Burton Heath van de Newspaper Enter prise Association, William H. Newton van het Scripps Howard Concern en radio- commentator H. R. Knickerbocker van het New Yorkse station W.O.R., die met de Franeker zijn omgekomen. De uitgave werd mogelijk gemaakt door particulier initia tief in Nederland en Amerika in samen werking met het Knickerbocker Magazine. De eerste oplaag van 10.000 exemplaren is gratis verspreid onder de leden van het Amerikaanse Congres en regeringsperso nen, 5.000 exemplaren zijn toegezonden aan Amerikaanse kranten, tijdschriften, bibliotheken, scholen en universiteiten. Paardensport Feest op Duindigf Motorsport Internationale zesdaagse Op de tweede dag van de internationale zesdaagse van Wales hebben de rijders het niet gemakkelijk gehad. De Engelse deel nemer Wheller (Triumph) moest naar een ziekenhuis worden overgebracht na een aanrijding, zijn landgenoot Littleford (BSA) viel 7 mijl voor de finish en liep een wond aan de rug op. Ook Christensen (Engeland) was betrokken bij een valpartij, waardoor hij vrij ernstige wonden opliep waardoor opnemen in een ziekenhuis nood zakelijk was. Volgens niet-officiële berichten van de KNMV is na de tweede dag het a-team nog steeds zonder strafpunten. terwijl de over gebleven rijders van het b-team, alsmede Bestebreurtje (Barendrecht), Haaker (Bad hoevedorp). Zuur (Voorburg) en Liohien- belt (Den Haag) eveneens deze dag geen strafpunten opliepen. Zoontjes (Tilburg) kreeg door kettingpech vier strafpunten op zijn naam. Helaas is de Hagenaar Pellikaan uitge vallen. Een onderdeel van de versnellings bak raakte in zijn ketting, waardoor de mo tor vastliep en een val veroorzaakte. Pellikaan kwam er met een paar lichte ont vellingen af, doch de schade aan de motor is niet te herstellen. Harry van Dinter heeft strafpunten opgelopen door een gebroken gaskabel, die niet tijdig gerepareerd kon worden. Dinsdag arriveerde hii 45 minuten te laat aan de finish. Tot' dusver zijn ongeveer 60 deelnemers uitgevallen, ongeveer 28 procent dus. De tweede dag was, mede door het prachtige weer, niet buitengewoon zwaar, doch enige vrij steile klims en kleine beekjes leverden over het algemeen de rijders nogal wat moeilijkheden op. ROBINSON WINT TWEE MAAL. Gisteravond heeft de wereldkampioen Ray Robinson door k. o. in de derde ronde Charlie Dotson verslagen in een wedstrijd in Houston (Texas). Enkele dagen tevoren had Robinson te Omaha door technische k. o. in de vijfde ronde van Benny Evans gewonnen. KrU 2,' 4.15, 7 en 9.1. 2. j|i ,Ae' »Het dubbele gelaat", 18 j., 5 uur- City: „Vrouwen in Swïrn*. n J", 2:15- 4.30. 7 en 9.15 uur. '«n 9iV',„ g^eime zending", 14 j.. 2.30, 2 3n 7 F*"ans Hals: „La Traviata", ^-«0, 7 en 9.15 uur. D°NDERDAG 15 SEPTEMBER •>fieS?0U7WiUrg: "Tramlijn Begeerte" «Boeru uur? UUr' Grot€ Kerk' OTgel" Appelboom moet weg NOG NOOIT hebben wij de grote stad Amsterdam, die wij doorgaans zien als een handige concentratie van mense lijke activiteit en even menselijke ont spanning. zó dreigend gezien, als toen wij in het voortuintje van Hermanus Henricus Appelboom zaten. Appelboom is tuinder in de Sloterpolder, die men aan de Ortelius-kade in Amsterdam- West vindt. Zijn tuin van één hectare ligt er temidden van 99 andere tuinen. Samen met die 99 andere tuinders komt Rermanus Appelboom iedere ochtend voor dag en dauw uit de veren en brengt zijn sla, zijn spercieboontjes en zijn an dijvie naar de veiling. En net als zijn collega's werkt hij de hele dag op de beste tuinbouw-grond van Nederland om de groente te produceren, die des avonds in de Amsterdamse huiskamers op tafel staat. Zijn vader deed het ook al. Nu zit deze Appelboom niet erg vast aan zijn grond. Want hij pacht van de gemeente met een opzeggingstermijn van één maand. Dat zit zo. Ergens op het stadhuis is een kaart van Amster dam. En op die kaart is een man, die droomde van een grote, moderne we reldstad, met potlood en lineaal aan het tekenen gegaan. Hier een straat, daar een plein, hier een park, daar een fa briek, hier drie huizenblokken, daar een bioscoop. De stad moet groeien, de stad moet groter. Industrialisatie is het wachtwoord. Knappe mensen gingen aan het cijferen. Koele getallen onder elkaar. Zoveel duizend nieuwe inwoners. Zoveel duizend nieuwe cijfers. En zo werd Hermanus Appelboom weggecijferd. Het is prettig op zo'n warme zomer middag in de voortuin van Appelboom te zitten onder de schaduw van een oude beuk. Zijn huisje is ouderwets en met klimop begroeid. Op het dak koeren een paar duiven. In het kippenhok tokt lui een witte leghorn en schudt zijn veren eens op. Er ritselt een zacht wind je door het groene gebladerte. En aan de andere kant van de kroossloot rijen, de frisse kroppen sla zich aaneen. Er is de rust en de stilte van tevreden men sen. Dan wijst de grote hand van Herma nus Appelboom naar het Oosten. „Moet je-es kijken", zegt hij en wijst dan naar het Noorden en het Zuiden. Wij kijken naar de eindeloze huizenblokken van de stad Amsterdam, die de Sloterpolder aan drie kanten insluiten. „Ze komen al achttien jaar dichterbij", zegt Appel boom, „dan weer'es langzaam, dan weer'es vlug. Maar ze komen." De rode daken van de steen-kolossen glinsteren in het zonlicht. Nieuwe sti^j» ten, nieuwe huizen, nieuwe winkels. Een dreigend gezicht. Ook voor Hermanus Appelboom, die straks met zijn 99 colle ga's zal moeten verkassen. Geen kapi taal en geen grond om overnieuw te be ginnen. Geen kansen meer. „Er zullen er een boel de fabriek in moeten," zegt hij gelaten. En als wij vragen wanneer, zegt hij: „Misschien over vijf jaar, mis schien eerder, misschien later". Men hoort de koele stem van deze tijd: „Het algemeen belang gaat voor! Rege ren is vooruitzien." Het zal wel zo zijn, meent Appelboom, maar toch.... zou den ze ons niet kunnen laten zitten? Wat maken die honderd hectaren uit? Hij weet wel beter. Het algemeen be lang van die duizenden die nog komen moeten gaat voor. Een naamloze massa mét duizend maal dezelfde huizen, de zelfde kamers, dezelfde lampen, dezelfde lonen, dezelfde reclames en dezelfde levens zijn sterker dan de liefde van 100 tuinders voor hun grond, voor hun oude huisjes, hun rust en hun vrede. De stoomwals van de stad komt nader bij. Wij vinden het een huiveringwek kende gedachte. Over de brug Zaterdagmiddag wordt de nieuwe Overtoombrug in gebruik genomen, het geen met allerhande vermakelijkheden gepaard gaat. Zo is er bij voorbeeld een grote historische expositie in een nabij gelegen autogarage. De daar ten toon gestelde curiositeiten zijn bijeengebracht door de room van de room van de room van de hoofdstedelijke oudheidkenners. Dat zijn er zoveel dat bij de opening de genodigden met inbegrip van de bur gemeester op straat ontvangen moe ten worden. Diezelfde dag barst ook de vreugde los in het lunapark onder lei ding van wel zestig spullebazen. Hét evenement echter belooft het wie- Iercriterium op Zondagmiddag door een aantal schone dreven van het Vondel park te worden. De organisatoren ge waagden van een geweldig veld renners, als u weet wat dat betekent, van maar liefst veertig kampioenen en uit blinkers. waaronder internationale keien als Schulte en Middelkamp benevens de beste Belgische ker- miskoersers. Wie als eerste vijftig keer de ronde van tweeduizend meter heeft afgefietst mag zich in het zweet zijns aanschijns winnaar noemen. Bij de amateurs zal Faanhof de komeet van Kopenhagen een gortig wieltje mee trappen. Kenners achten het echter zeer ie vraag of deze pronte sjasser ook rle oeste kei van het Vondelpark zal blij ken. In de reglementen van orde staat te lezen dat het verboden is om honden- en rijwielen mee in het park te nemen, om dat deze funest zouden kunnen werken. Bij informatie bleek ons dat deze bepa ling niet geldt voor de deelnemers, met dien verstande evenwel dat zij de hon den alleen achter op de bagagedrager mogen vervoeren en dus niet als trekdier gebruiken. Voor de start van de beroepsrijders wordt een wedstrijd gehouden op zes „hoge bicycles" uit de collectie van George Hogenkamp, Welke vélocipèdes bereden zullen worden door de laatste /ertegenwoordigers der stoere generatie van tachtig. Helaas zal de heer Lodewijk van Deyssel daar niet bij zijn, aangezien men deze niet als volslagen wielrenner kan beschouwen. Wij betreuren dit ten zeerste, want het zou een aardige atten tie jegens Vondel geweest zijn. In zijn plaats verschijnt nu Engelbert Gozewijn uit Zutfen, aan wiens jambische pedaal slag in sportkringen de meest lyrische herinneringen bewaard blijven. Nooit voerde deze gebaarde houtvester een demarrage uit zonder er zijn gehele ziel in te leggen. Geen Albert van Dalsum zou zijn doorleefde plastiek in de ach tervolging ooit kunnen overtreffen. Nog moeten talrijke landen zich herstellen van de verpletterende aanslagen op hun nationale eer door Engelbert Gozewijn met zijn hoge bicycle toegebracht. De laatste keer dat er een wieier- criterium in het Vondelpark werd ge houden was op de kop af 25 jaar ge leden. Toen stormde en regende het. Bo vengenoemde George Hogenkamp liep zodanig over van souvenirs aan deze pioniersdagen dat hij met zijn wijsge rige mededelingen de persconferentie, waar ons de stof voor dit artikel werd verschaft, radicaal omboog tot een huis houdelijke vergadering. Toen de gekrenkte voorzitter de orde had hersteld, vernamen wij dat het veel onderhandelen heeft gevergd alvorens men toestemming verkreeg om de wan delpaden te laten befietsen. Het bestuur van de vereniging, die geheel voor eigen rekening het Vondelpark in stand houdt, De iets meer dan vijftigjarige Mau- rits Dekker beleeft de voor een Ne derlands auteur zeldzame sensatie dat er twee van zijn stukken onge veer gelijktijdig in première gaan. Vrijdag de zestiende vertoont het Nederlands Volkstojieel het in rege ringsopdracht geschreven familie drama „Het leven kan beter" onder regie van Ferd. Sterneberg in de Doelenzaal aan de Kloveniersburg wal. Binnenkort brengt het A.T.G. zijn spel ..De wereld heeft geen wachtkamer" dat over de atoombom handelt. In de hoofdstad uit Geheel andere klanken laten Alice Heksch en Nap de Klijn diezelfde avond in de kleine zaal van het Con certgebouw horen. Zij beginnen dan aan de uitvoering van alle sonates van Beethoven voor viool en piano. De gehele serie zal drie concerten vergen. In de Oude Kerk zingt Jo Vincent, aan het orgel begeleid door Anthon van der Horst, liederen van Bach Brahms en Mozart. Donderdag 1'5 i September. y is tenslotte gezwicht uit pecuniaire over wegingen, hetgeen wil zeggen ten bate van het kasregister. Het publiek wordt door de hoofdinspecteur van het politie bureau .aan de Overtoom echter aange raden zich van vernielingen te onthou den. De voorzitter van de feestcommissie is naar wij ons veroorloven op te merken een handige baas, want hij heeft gedaan gekregen, dat aankomende studenten bij wijze van ontgroenings maatregel met reclameborden door de stad gaan lopen. Tevens moeten zij zich met de kaartverkoop belasten. Als wij daarvoor beroepslokettisten aanstellen worden we toch maar bestolen, zei hij met jammerlijke overtuiging. Gans Toen onlangs de Amsterdamse pianist die naar de naam Gans luistert, in In donesië arriveerde, werd hij op de kade in Priok met luid en krenkend gelach begroet. De pianist vond dat nu niet zo erg leuk. Zelfs niet toen men hem ver ontschuldigend verklaarde, dat op de oagage-lijst achter de naam Gans de vermelding „Twee vleugels" voorkwam. BOEDA. Op de renbaan Duindigt in Den Haag wordt aanstaande Zaterdag door het Stam boek van de Stichting Nederlandse draf- en rensport en de fokkersverenigingen van dravers en volbloeds een grote fok-verkoop- course-propagandadag gehouden. Zoals dit nogal ingewikkeld geconstrueerde woord reeds doet vermoeden, zullen op deze dag alle facetten van de ren- en drafsport on der de loupe komen en al is de fokkerij hier nog lang niet op buitenlandse hoogte, men kan er toch zeker van zijn, dat iedere paardenman Zaterdag naar Duindigt zal trekken om zijn hart op te halen aan dit evenement waarop alles aan „bloed-paar- den" dat in ons land de moeite waard is, in de keuringsring zal verschijnen om er een indrukwekkende show te maken. Het programma is gevariëerd genoeg. De keuringen van dravers en volbloeds zijn 's morgens. Fokmerrieën, hengst- en merrieveulens en 1-. 2- en 3-jarigen komen dan in de ring. 's Middags is er een défilé van alle bekroonde paarden en dan zullen de kampioenen worden uitgeroepen. Ver volgens is er de „Peter the Great-prijs", een draverij voor amateurs, dan een spring concours van de Zuidhollandse Jachtver- eniging en vervolgens de Godolphin Arabian-prijs, een ren voor amateurs. Na de huldiging van de dravers Volann, Lord Maire en Juggler, wordt het programma besloten met de Hambletonian 10-prijs, een heat-handicap-dravery. Voetbal Training candidaten Nederlands elftal De centrale training van de candidaten voor het Nederlands elftal is Dinsdagavond op het terrein van V.U.C. weer begonnen. De doelverdedigers Kraak (Stormvogels) en Saris (B.V.V.) waren reeds om zes uur aanwezig, waar zij speciaal door Van der Lek onder handen werden genomen. Een uur later traden de anderen aan. Na afloop van de training verzamelden de officials en de spelers zich, waarna de voorzitter van de keuze-commissie, de heer Herberts een toespraak hield. Hij dankte de spelers voor hun komst, aangezien zij hiermede toonden zich gaarne opofferingen te willen getroosten. In het afgelopen sei zoen is het Nederlands elftal ongeslagen gebleven, een prachtig resultaat, maar dat legt ons, zo vervolgde de heer Herberts, tevens verplichtingen op. In dit jubileum jaar van de K.N.V.B. zullen wij ons beste beentje moeten voorzetten om in het zware internationale seizoen goede resultaten te kunnen behalen. Slechts twee thuiswed strijden staan voor de boeg, tegen België en Denemarken, maar daar komen drie, indien mogelijk vier uitwedstrijden bij, n.l. België. Zweden, Finland en wellicht als er een datum gevonden kan worden, ook Zwit serland. De heer Herberts memoreerde nog het vertrek van Wilkes. „Het zal niet meeval len hem te vervangen", zoo meende de heer Herberts. „Maar het zal moeten gebeuren en daarbij reken ik op de medewerking van alle spelers." Hierna hield Van der Lek nog een inlei ding over de wijze van voorbereiding en training. Hij merkte op, dat een voortref felijke lichamelijke conditie van groot be lang is voor de prestaties. Hij kopdigde aan, dat er oefeningen in ploegverband en individuele training zullen volgen, waarbij vooral het tempo zal worden opgevoerd. Hedenavond: Haarlem—S.V.V. Ter gelegenheid' van de viering van het zestigjarig bestaan der HFC ..Haarlem" wordt hedenavond (Woensdag) bij kunst licht als ere-wedstrijd gespeeld Haarlem S.V.V., kampioen van Nederland. In deze eerste liehtwedstrijd in dit sei zoen komt Haarlem uit met: Doel: Kluit. Achter: Van der Linden, Laan. Midden: Meer tens. De Voogd, Van Gooi. Voor: Van Osch, Boeree, Roosen, Smit, Groene veld. Barends kan wegens een hoofdblessure in deze wedstrijd niet worden opgesteld. Tekort aan scheidsrechters Evenals vorige jaren zit de heer G. W. H. de Korte, secretaris van de Scheidsrechter commissie van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nedei'landse Voetbalbond voor moeilijkheden. Op Zondag 25 September begint de competitie en dan moeten er voor 160 tot 170 wedstrijden een scheidsrechter aangesteld zijn. Na afloop van het vorig seizoen hebben ongeveer vijf en twintig scheidsrechters, die verleden jaar hun medewerking hadden verleend, bedankt. In - de laatste weken hebben achttien personen zich aangemeld, doch het aantal is te wei nig, om een vlot verloop van de competitie te waarborgen. Zij, die de Haarlemse Voet balbond willen helpen en in de komende maanden wedstrijden willen leiden worden verzocht zich in verbinding te stellen met de heer De Korte, Mamixstraat 152 te Haarlem. Candidaat-scheidsrechters volgen eerst een cursus van twee avonden en krijgen dan een uitnodiging, om als fluitist te fungeren. Deze cursus wordt volgende week Dinsdag en Woensdag gehouden en de aanstaande scheidsrechter wordt op de hoogte gesteld van de belangrijkste punten. In de loop van cle winter móeten de nieuwe scheidsrech ters één maal per maand een b h eenkomst bezoeken, waarop spelregels besproken worden en vragen gesteld kunnen worden. Waterpolo Nederlands zevental gehuldigd Toen Dinsdagavond de trein van 9.02 uur op het station te Utrecht in aantocht was en de spelers van het Nederlands zevental zichtbaar waren, werd de ploeg stormachtig toegejuicht door honderden zwemsters en zwemmers, die uit Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Utrecht waren eekomen om de ploeg te huldigen. In de gereserveerde wachtkamer van het station werd het zevental met trainer Kuiper ontvangen. Allereerst nam de burgemeester van Utrecht jhr. De Ranitz het woord, die hulde bracht voor de prestaties en memoreerde, dat het Nederlands zevental de gehele we reld versteld had doen staan door de Coppa d' Italia naar Nederland mee te nemen. Achtereenvolgens spraken de heren W. Scheevelenbos. namens de kring Den Haag en Zian, die tevens de gelukwensen over bracht van moeder Triebeis, dr. W. Post- huma namens de kring Amsterdam. Th. Hölsken namens de kring Haarlem. Ten slotte prak de tweede voorzitter van de K.N.Z.B. de heer A. W. Sabel. Na een kort woord van de lei der van de ploeg de heer B. Planjer nam de aanvoerder van het zevental mr. Braasem de gelegenheid waar om dank te brengen aan allen die de ontvangst van Maastricht tot Utrecht tot een onvergete lijke hebben gemaakt. Aan de stations van Maastricht. Venlo, Den Bosch en Utrecht, overal heeft men de spelers met bloemen overladen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5