„UNIC" Agenda voor Veisen IJmuidense visserij-scholieren kregen les op Waddenzee en IJselmeer Een murw gebeukte „C. A. Banck vertrok naar de sloper Alma's dubbele taak Woensdag 14 September 1949 Kanaaltocht van jeugdige Zaanse Tini Jonker uit IJmuiden naar Dover vertrokken „We zullen zien, hoever we komen" Dinsdagmiddag om kwart over drie is de achttienjarige Zaandamse lange afstand zwemster Tini Jonker in IJmuiden aan boord van de kotter de „Albatros" ges om tezamen met haar trainer Maarten de Ruyter en diens echtgenote, de reis naar Dover te aanvaarden, van .waaruit Tini bij gunstig weer, Vrijdagmorgen om kwart voor twee zal starten voor haar Kanaal- tocht. De afgelopen zomer heeft Tini Jonker verscheidene trainingstochten ondernomen. Zo zwom zij onder meer van IJmuiden naar Zaandam en van Zaandam naar Alkmaar. De laatste vier weken heeft Tini echter geen lange afstanden meer gezwommen en het ligt ook niet in haar bedoeling om eventueel in Engeland nog te trainen. De heer De Ruyter verzekerde dat zijn pupil in uitstekende conditie is. Voorspellingen over het al dan niet slagen van de tocht durfde hij echter niet te maken en Tini zelf zei lachend: „Ik zal het proberen, en we zullen wel zien, hoever we komen." Omdat men niet over de vereiste devie zen beschikte, heeft de heer De Ruyter, die deze Kanaaltocht heeft georganiseerd, de hulp van schipper Haasnoot van de Alba tros (IJM 277) ingeroepen en pas Maan dagavond laat is het tot een accoord ge komen. Het vertrek van de Zaanse zwem ster is dus wel een beetje onverwacht ge komen. Veel tijd had men echter niet meer te verliezen. Het is al laat in het seizoen en de weersomstandigheden zijn van dien aard dat een uitstel wel eens een afstel zou kunnen betekenen. Gehavend D.C.IJ.-tiental kans loos tegen Haarlemse Damclub Door een misverstand in de D.C.IJ.- gelederen verscheen het eerste tiental van de damclub IJmuiden met slechts acht spelers in de ontmoeting tegen de Haar- Iemse Damclub, waardoor de Haarlemmers al met een kostbare reglementaire voor sprong deze belangrijke ontmoeting voor de hoofdklasse der damcompetitie Noord holland aanvingen. Toch kreeg men in het IJmuïder kamp nog moed, toen voorzitter De Jong aan bord 10 spoedig twee stukken winst wist te behalen, maar het zal juist daardoor wel altijd een raadsel blijven, hoe hij kans zag om toch nog te verliezen. Met een zes nul achterstand was het voor de rest der D.C.IJ.-ers een wel heel zware taak om nog iets van de wedstrijd te maken. Toch speelden de IJm ui denaren voor wat ze waard waren en vooral de jonge D.C.IJ.- gardisten Swier en v. d. Steen speelden een paar technisch knappe partijen. Wel moest, de laatste, evenals Koetsier, ten slotte verliezen, maar het waren tenminste partijen met inhoud, waarin de IJmuidena- ren hun huid zo duur mogelijk verkochten. Dukel. Laros, T. Postma, Swier en J. van Straten speelden remise waardoor de wedstrijd met 155 in het voordeel dei- Haarlemmers eindigde. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Thalia, 8 uur: De Zwarte Pijl. Rex, 8 uur: Sensaties van 1948. Ned. Herv. Kapel, Santpoort, 8 uur: Dam- en schaakavond „Diagonaal". DONDERDAG 15 SEPTEMBER Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken. Patronaatsgebouw, 8 uur: Propaganda- avond „Steun wettig Gezag". Bioscopen: Geen voorstelling. Tini Jonker startin gezelschap van haar trainer de heer Maarten de Ruiter en me vrouw de Ruiter, voor haar eerste kanaal tocht aan boord van de „Albatros". De weg terug zal haar straks wel moeilijker vallen. Dokter P. C. de Weerdt 30 jaar in Velsen Op de eerste October zal het dertig jaar geleden zijn, dat dr. P. C. de Weerdt zich als arts in Velsen vestigde. De geneesheer, die voordien tijdens de mobilisatie van 1914-1918 als tijdelijk officier van gezond heid diende en daarna als gemeente-arts in Baambrugge praktiseerde, werd bij zijn komst in Velsen aan het Velsense zieken fonds verbonden, in welke functie hij thans nog werkzaam is. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK Bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te IJmuiden is beroepen ds. Jac. Overduin, predikant te Meppel, geboren in Katwijk aan Zee. „Steun Wettig Gezag" verandert data Met het oog op de eerder door ons aan gekondigde propaganda-avonden ten be hoeve van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", verzocht men ons mede te delen, dat van de vijf in onze gemeente te houden bijeenkomsten twee data gewijzigd zijn. Het betreft de avondbijeenkomst in het Jeugdhuis, Burg. Enschedélaan, Santpoort- Dorp, welke thans op 21 September zal plaats vinden en die in gebouw „Concordia" te Velsen-Noord, welke nader is vastge steld op 7 October. Palingvangst op IJselmeer minder dan vorig jaar De palingvangst op het IJselmeer blijft, ondanks de recente kleine opleving, dit seizoen ver beneden de verwachtingen. De vangsten waren niet half zo groot als de vorige zomer en de prijzen zijn be langrijk lager. Van het begin van het palingseizoen af tot heden werd aan de visafslag te Spa kenburg voor 400.000,minder aange voerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In visserskringen hoopt men nu, dat de snoekbaarsvangst in de volgende maanden veel zal goedmaken. BLOEMENVEILERS OP STAP Het personeel met de dames van de bloemenveiling heeft Dinsdag met de di rectie en enige bestuursleden het jaarlijks uitstapje gemaakt. Morgens werd van „Het Centrum" vertrokken, waarna men in Uitgeest enige personeelsleden afhaalde. De reis ging via Amsterdam naar de Veluwe en het eind doel was Nijmegen. Begrijpelijkerwijs werd onderweg verscheidene malen ge pauzeerd. Het was een uitermate geslaagde dag. Heb ik aanleiding om een Luidspreker te plaatsen? Dat is een vraag, die elke huisvrouw zich wel geregeld mag stellen tot haar eigen voordeel. Met de „Prinses Juliana" op oefentocht Even onbewogen als de „Schelde" gis teravond tegen tienen de IJmuidense mid- dcnsluis inkoerste, heeft Smit's sleepboot vanmorgen om acht uur de murw-gebeukte „C. A. Banck" de pieren uitgetrokken: op weg naar Hendrik Ido Ambacht, waar de snijbranders en de slopershamer van de firma Rijsdijk zich van haar moede romp meester zullen maken, tot er niets dan schroot meer over is. Het was donker op de sluis en er stonden welgeteld acht mannen langs de hekken, toen de sleper met een glïmmend-natte stuurhut binnenkwam. Want de natuur, die op de eerste Maart al haar kracht tegen het Zweedse scheepje liet samenspannen, heeft bij de uitvaart niet helemaal verstek willen laten gaan: kapitein Dries Kalkman van de Schelde kreeg een rumoerige heen reis toen hij de „Banck" in IJmuiden ging halen en na de harde wind kreeg hij van morgen de volle laag van het hemelwater. Tegen de rosse gloed van de Hoogovens lag sinds het late middaguur de getormen teerde schuit, nadat twee Goedkoop-boten hem uit Amsterdam hadden getrokken: een koppel runners zwierf over zijn dekken en een enkel vuur markeerde in de avond de omtrek van deze kleine vrachtvaarder, wiens laatste levensjaar besliste over een einde, dat zijn rechters in Amsterdam on danks alles als ontijdig heeft moeten vóór komen. Ontwricht en gehavend tot in de machinekamer en de spanten van zijn karkas is de Zweed vanmorgen op weg gegaan, de pieren uit, waar hij luttele weken terug vol hoop werd binnenge sleept, langs de plaats die hem hqt leven kostte en over de Nieuwe Water weg naar „Hendrik Ido", het kerkhof van velen zijner collega's. De afgelopen week hebben achttien leerlingen van de gemeentelijke vis- serijschool te IJmuiden, die de cursus sen „Voor opleiding Scheepvaart" en „Opleiding scheepsmachinist" volgen, met het instructievaartuig „Prinses Juliana" een oefentocht gemaakt op het IJselmeer en de Waddenzee. Daar het onderwijs aan zeelieden-in-spi nu eenmaal oefeningen vergt die bezwaar lijk binnen de muren van een schoolgebouw kunnen worden uitgevoerd, nemen.leraren en leerlingen van de Visserijschool meer malen hun toevlucht tot de zogenaamde, instructievaartuigen van het „Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart". Aan boord van deze schepen is men niet alleen in de gelegenheid om lessen te geven die haar uitwerking in een schoollokaal zouden missen, maar lean men tevens het geleerde voor een groot gedeelte in praktijk brengen. De toekomstige zeerobben, die ditmaal met de „Pi-inses Juliana" een dergelijke tocht ondernamen, zijn grondig onderricht in het sturen, loden en peilen. Deze leer lingen, die bij de dekopleiding zijn inge deeld, hebben bovendien op de „reden" Op 5 October weer een hondenparade Met het succes van 4 October 194S nog in de benen heeft het bestuur van de Velsense afdeling der Vereniging tot Bescherming van Dieren besloten, dat er ook dit jaar weer 'n „hondenparade" ter gelegenheid van Dierendaggehóu den zal worden: en wel op Woensdag middag 5 October met het oog op de schoolkinderen. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan IS jaar (althans de menselijke deelnemers niet) maar de honden, die gekeurd zullen worden, zijn aan geen enkele limiet onderworpen: naar ras wordt niet gekeken slechts naar de liefde, waarmee het dier is ver zorgd. De wissel-lauwertak, die vorig jaar door zen bijzonder kleine bazin werd ver overd, geldt dit jaar weer als hoogste onderscheiding en daarnaast zullen vele grijzen en diploma's de zorgen voor de Velsense hond belonen. Het terrein voor deze parade moet nog gekozen worden. van Stavoren, West-Terschelling en Den Helder zeiloefeningen gehouden. De aan staande machinisten hebben gedurende de reis de dienst in de machinekamer waar genomen. Na inspanning ook ontspanning Als attractie stond een bezoek aan de vuurtoren de „Brandaris" op het program ma. Tevens werd de verzameling opgezette vogels, welke in deze vuurtoren is onder gebracht. bezichtigd. Natuurlijk viel dit feerzame intermezzo bij de cursisten zeer in de smaak. Mede door het prachtige weer kunnen de knapen op een onvergetelijke „dienstreis" terugzien. Weekprogramma nationaal damtournooi Zaterdag en Zondag wordt het tournooi om het dampkampioenschap van Neder land in Amsterdam voortgezet. In de derde ronde ontmoeten elkaar: A. LigthartB. Dukel; J. BaasJ. Metz; O. DrenthR. C. Keiler; F. GordijnH. Laros; P. Beers O. Doornbos; J. H. VosH. Onnick en F. HamG. van Dijk. Het rooster voor de vierde ronde op Zon dag in hotel „De Kroon" luidt: H. LarosP. Beers; R. C. KeilerF. Gordijn; DrenthJ. Metz; B. DukelJ. Baas en C. SuykA. Ligthart. De partijen H. OnnickF. Ham en O. DoornbosJ. H. Vos worden reeds Vrijdag 16 September eveneens te Amsterdam ge speeld. Vooral de partij KeilerGordijn kan van groot belang zijn voor de verdere strijd om de leiding. MARKTBERICHTEN 13 September 1949 Besommingen IJM 16 Bergen 14.470. IJM 241 78; IJM 249 130; IJM 226 87. Aanvoer 30 kisten tarbot en tong, 10 kisten tong schar, 480 kisten makreel, 4380 kisten haring, 200 kisten schelvis, 20 kisten haai. 10 kisten schar-, 40 kisten wijting, 200 kisten schol, 200 kisten koolvis, 100 kisten kabel jauw, 50 kisten diversen. Totaal 5720 kisten. Twee trawlers met f38.800 besomming. Prijzen Heilbot. 2,401,95; tarbot 2,302,10; gr. tong 2,50; gr.m. tong 2,45: kl.m. tong 2,40; kl. tong I 2,20—1,90; kl. tóng II 0,74—0,46, per kg. Stichting sociaal en cultureel werk „Velsen' Ruim een ton voor haar streven Naar wij vernemen heeft de Stichting Sociaal en Cultureel Werk „Velsen" thans de beschikking gekregen over 120.000. voor de verwezenlijking van de in haar naam omschreven doeleinden. Dit bedrag is uit diverse instellingen voortgekomen, een klein deel kwam onder meer bij de liquidatie van „Volksherstel" vrij en te zijner tijd zal een verdere organi satie in het leven worden geroepen om de gelden aan hun bestemming toe te wijzen. Hiermee is een basis gelegd voor een veelbelovende financiële „ruggegraat" van Velsens cultureel en sociaal herstel. Velsense huisvrouwen kregen onderricht in koffie- en theezetten De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseerde Dinsdagmiddag in het Patronaatsgebouw te IJmuiden een bijeenkomst, waar de heer K. Oskamp uit Heemstede enige leerzame en interessante zaken heeft verteld over koffie- en theecultuur. Aan de hand van films hebben de Vel sense huisvrouwen kennis kunnen maken met de aanplant en de bewerking van kof fie. Tevens werden verscheidene wetens waardigheden omtrent het mengen, de ver pakking en het branden van dit artikel op het witte doek geprojecteerd. Uit de vele vragen die de heer Oskamp werden gesteld bleek wel dat het nog niet zo eenvoudig is om thee of koffie op de juiste wijze te zetten. De heer Oskamp was van mening dat menig huisvrouw het thee zetten had verleerd, hetgeen, zoals hij zei, voorname lijk te wijten was aan het tekort van dit product tijdens de oorlogsjaren. Ter afwisseling werden enige geestige tekenfilms vertoond die zeer in de smaak vielen. Mevrouw de Boer-Harder, voorzitster van de Velsense afdeling der vereniging dankte de heer Oskamp voor het gebodene. Wintercompetitie van „Sans Atout" Hedenavond zal de bridgeclub „Sans Atout" een begin maken met de eerste wedstrijden voor de wintercompetitie. De technische commissie heeft hetzelfde sche ma aangehouden als vorig jaar, waarbij er tien groepen van vier paren gevormd zijn. Iedere groep van vier paren komt tegen een andere groep van vier paren uit, zodat dan een Howell van acht paren wordt ge vormd. Door deze methode te volgen speelt elke groep totaal 9 wedstrijden en ontmoet zo doende ieder paar van de vereniging. Die teams, die als de acht best geplaat ste eindigen spelen dan nog een vijftal wed strijden voor het clubkampioenschap. Verder deelde men ons nog mede dat „Sans Atout" dit jaar met 10 viertallen heeft ingeschreven voor de duplicate-wed- strijden van de Nederlandse Bridgebond. Nederland en vooral Bloemendaal heb ben hem geen grootse dank meegegeven voor zijn verblijf op het strand, maar de gedachten van hen, die vele spannende maanden aan hem sjorden of vele malen alleen maar kwamen kijken, zullen de hem toekomende eer posthuum bewijzen. I.E.V. heeft tijdelijk terreinen Dank zij sportieve samen werking van andere clubs Onder de verenigingen die bij de be oefening van de sport het meest zijn ge dupeerd is de R.K. Sportvereniging ,,IEV' ongetwijfeld het meest getroffen, daar deze grote vereniging van in totaal ruim 500 leden reeds een paar jaar zonder eigen ter rein zit. Hoewel de eerste voetbal-Zondag al voorbij is, kon pas na een Maandagavond gehouden vergadering van de betrokken terreincommissie van „Hoogovenstaten" aan IEV de toezegging worden gedaan ook in het nieuwe voetbalseizoen bij thuiswed strijden van één der „Watervliet"-velden gebruik te kunnen maken. Echter met dien verstande, dat, nu het bij veld van genoemd sportpark aan de Nieuwe Schulpweg geheel zal vervallen door de bouwplannen, IEV niet zeker kan zijn dat het de competitie op het nu toege stane terrein kan beëindigen. Men is van VVB-zijde namelijk bevreesd, dat in de komende winter vermoedelijk nog weer één van de velden in het Watervliet-com- plex aan de uitbreidingsplannen zal moe ten worden geofferd en dus dan ook de Hoogoven-sportverenigingen in het nauw gedreven zullen worden. Door het verlies van het Watervliet- bijveld, dat thans geheel is afgezet, moest het IEV-bestuur voor de lagere elftallen naar een ander terrein uitzien. De geluk kige omstandigheid, dat de V.V. „Kinheim' aan de Nieuwe Weg het vorig jaar een noodveld had aangelegd en de lagere Kin- heim-elftallen ifli ook op „Tussenwijk' worden ondergebracht, deed het IEV- bestuur overleg plegen met dat van „Kin heim". Het resultaat hiervan was, dat IEV dit noodveld ter beschikking kreeg, al is het slechts voor oefeningen. Kinheim kreeg vorig jaar voorlopige goedkeuring op dit veld voor HVB-wedstrijden en ook IEV hoopt deze te kunnen verkrijgen. In dat geval zouden er wedstrijden kunnen wor den gespeeld, althans wanneer niet vele regens de klei tot een modderpoel maken. Er zal worden getracht dit noodterrein de finitief van de gemeente in huur te kun nen krijgen. Overigens bofte IEV, daar doelpalen en netten van Kinheim konden worden overgenomen. WASMACHINES Eries f 224— STOFZUIGERS Erres e.a. mer. ken v.at 94— MEEUWENLAAN 2 - TELEFOON 4206 ZEESTRAAT 48 - BEVERWIJK Kent U ons spaarsysteem? Velsen-Noord R.K. Fabrieksarbeiders bespraken congres De afdeling Velsen-Beverwijk van de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Bonifa- cius" heeft Dinsdagavond in het gymnas tieklokaal der R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan een vergadering gehouden met het oog op het tweedaags congres van de Bond, dat volgende week te Scheve- ningen zal plaats vinden. De besprekingen waren in hoofdzaak ge wijd aan de beschrijvingsbrief voor de Bondsraad en hadden een vlot verloop. Voor dit congres op Maandag en Dinsdag zijn als vertegenwoordigers van de afdeling Velsen-Beverwijk aangewezen de heren A. Boon. W. F. van Batum en N. J. Ruyter, allen leden van het bestuur. Santpoort-dorp Brandweer beproefde nieuwe waterleiding De in Santpoort gestationneerde motor spuit van de gemeentelijke brandweer is er Dinsdagavond voor haar wekelijkse oefening op uit geweest. De rit was naar de Hofgeestpolder, die nog niet zo lang ge leden van waterleiding' is voorzien. Een der brandkranen werd geprobeerd en naar het oordeel van de brandmeester was de zaak in de Hofgeest, ook uit brandweer oogpunt, geheel in orde. lossen de ..JowSJ'g'^WinG^ *5S*V. kisten verse haring bftj ra' g prijzen wordt de besomrSwDo°r «S record n.l. 65.000.-^ 5 Om verse vis it: tv de Zeelandia (IJM 38)l^g,Vert^ weer een lonende pr js „nKde schipper G. Visser op Zoute vracht. In d. een schuit met zout aangekStsh> il hulp van een kolenkraan 1!a bi- gelost. Dit zout wordt i„ S htt «bil de Zuidzij opgeslagen voofS?!: wal-seizoen in October-W vojen. isTe^tpiSal'ie^T8?^ IJmuiden aangekomen en naar 4??" I" doorgevaren. Een Poolse maL„? Jowitsz zal in een zieken£ 7" genomen. U1S worden op. Vermoeden. Voor de v-s-a komt vermoedelijk lossen de 4? (IJM 34). Schipper reeds 1400 kisten haring 5o ÏÏ?1 en 50 kisten diversen bo„rd Tontinen voor de Haarlem n.v mng van de trawler „Haarlem®,?,®- er tijdens de afgelopen reis in gesI grote tonijnen te vangen, die kocht voor 220, 180 en m K' Op de visgronden kwam een rw voor de tonijnenvangst, maar getn kotter langszij die speciaal was«ï"! meer aan boord had. In ruil vw eenf? haring kregen de „Haarlemmer?!? Deense tonijn-haken. Toen voorden5? herd de bemanning tijdens het vJS een beugje» plaatste, werd bet X* Dinsdagmarkt. Dinsdag was er ft aanvoer van de Haarlem (IJM 2300 kisten haring had, van de Bern.' (IJM 16) met 1800 kisten hartt logger KW 159 „Java" met 150 kisten ha ring en van de En Avant (IJM 8) Z 675 kisten verse vis, 180 stuks stijve kabel- jauw en 150 kleine kistjes haring schuitjes brachten platvis aan. Eind goed al goed. Na een reis van 12 etmalen was Dinsdag met 130 kist vis de kotter IJM 27 aan de afslag,'] ongewoon lange reis van het bootje was te wijten aan de mislukte tonijnenvangst Ruim vier etmalen werden in het beg- van de reis aan deze visserij besteed en het resultaat was, dat er niet één exemplaar werd gevangen. Toen moest de bemanning de bakens wel verzetten, hoewel de tonij nen uitdagend om de kotter dartelden. Het aas werd ingehaald en de nel gingen over boord. Het resultaat van ae visserij maalde de vier misse dagen weer goed. Er werden 130 kisten grote schol kabeljauw gevangen. Mosselziekfe niet dezelfde als die van 1918-1919 Maar Visserij-onderzoet is op zijn hoede Een nieuwe parasiet bedreigt, zoals ge meld, de mosselcultures in de Zeeuwse wateren. Er is echter geen spoor ontdekt van een ziekte in de consumptiemosselei Dat is het resultaat van het onderzcd dat dr. P. Koringa, de bioloog van ifi Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, Maandag ingesteld heeft op diverse mos- selbedden in de Oosterschelde en sj op de bedden in de Zandkreek. Mag het voor de kwekers een genist stelling heten, dat van een „ziekte" in hen consumptiemosselen geen sprake is, voor de kwekers van de zogenaamde „halfwas"- mosselen heeft het onderzoek minder pret tige dingen aan het licht gebracht. Dr. Korringa ontdekte dat de sterfte onder oe dieren niet veroorzaakt wordt door dezelfde ziekte die in 1918-1919 de kwekers zulke stroppen bezorgde, doch hij vond in de darmen der mosselen wel een soort parasiet die de dieren doet vermageren waardoor deze tenslotte doodgaan. Het is de eerste maal, dat men in Ne derland een dergelijke parasiet ontdext heeft. In 1939 hield deze parasiet in ae Middellandse Zee en vooral aan de West kust van Amerika onder de weekdieren danig huis, maar hoe hij zich hier gedragen zal, moet men afwachten. Het is niet >e voorzien, of deze parasieten extra goed ge dijen door de lange zomer, noch of de komende koude zijn ontwikkeling zal tegengaan. Men is echter druk oen,, proeven te nemen teneinde de pasasiet op doeltreffende wijze te kunnen bestrijden. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 13) Alma vind je het ook niet gemeen, 1 dat iedereen nu wat anders mag gaan doen, behalve ik?, vroeg ze met een klagend j stemmetje. Nee, heus niet, liefje. Je moet nu eenmaal een minimum van schoolkennis j hebben om naar welk baantje ook te kun nen solliciteren, verzekerde Alma haar. Jouw taak is momenteel, zo goed mogelijk je best te doen op school en zoveel moge lijk op te steken, dan kunnen we jou bij wijze van spreken als een tweede verdedi gingslinie beschouwen voor de toekomst. Pansy zweeg, maar voelde zich wel ge vleid bij dit idee van een tweede verde digingslinie, ook al wilde ze liever on middellijk haar bijdrage leveren. Er is één ding, dat je kunt doen, zei Alma tot haar, ofschoon het niet erg op windend is, Pansy. Ilc zou n.l. erg blij zijn, als je een paar kleine huishoudelijke werk jes van mij overnam, omdat ik het heel moeilijk zal vinden alles, wat ik nu verzet, voortaan in de helft van de tijd tot stand te brengen. Natuurlijk wil ik dat doen, riep Pansy uit, die eigenlijk een allerliefst behulpzaam j kind was. Ik zal b.v. thee kunnen zetten, j als ik 's middags uit school thuis kom. En ik kan je helpen afdrogen, zoals nu, voegde ze eraan toe, terwijl ze een bord ter hand nam en dit begon af te wrijven met be angstigend enthousiasme. Zeer bedankt, zei Alma, terwijl ze haar best deed niet huiverig te zijn voor de bereidwilligheid, waai-mee haar jongste zusje haar taak Aanpakte. Wat interessant hè, om op Benham Lodge t.e gaan werken?, zei Pansy even later. Ben je er niet opgewonden over? Ik zie er een beetje tegen op, als je dat bedoelt, gaf Alma met een glimlachje toe. Wel, ik bedoelde ook een prettig soort gevoel van zenuwachtigheid, legde Pansy ter verduidelijking uit. Ik begrijp het volkomen, verzekerde Alma haar. Eigenlijk had Pansy het gevoel, dat ze ten opzichte van haar nieuwe werkkring had, precies beschreven. Later op de middag greep Eva een ge legenheid, om haar even alleen te spreken, aan en vroeg: Vind je het heel erg om voor mevrouw Farraday te moeten gaan werken? O. helemaal niet! Alma keek haar verwonderd aan. Ilc ben er een beetje op gewonden over. OEva keek geamuseerd. Ik dacht, dat je misschien doodzenuwachtig was en ik wilde je zeggen, dat je jezelf moest dwingen het toch te doen. Nee, ik ben niet zenuwachtig. Mis schien was ik dat in het begin wel een beetje, gaf Alma toe. Ik heb nu eenmaal een soort lafheid, die me bang maakt iels buiten de vier muren van ons eigen huis aan te pakken. Maar nu het eenmaal nood zakelijk is, wel nu geloof ik, dat er in dit Farraday-avontuur iets opwindends kan zitten, en dat is iets, dat me zeer aanlokt. Hoe wonderlijk, dat zelfs jij dat ge voel voor sensatie hebt, dat we allemaal zo sterk bezitten, merkte Eva op. Het meest is 't natuurlijk bij Pansy ontwikkeld, voegde ze eraan toe, en beide meisjes lachten. Na enkele ogenblikken, zei Alma: Ik vind meneer Farraday, geloof ik, heus wel aardig, Eva. O ja? Nu, je hebt hem nog nooit in een boze bui gezien, antwoordde Eva, niet bepaald geruststellend. Is hij dan héél erg? Zijn boze buien zijn van een plotse linge hevigheid, hij zeurt nooit lang na, lichtte Eva haar in. Hij krijgt van die driftaanvallen en gebruikt dan een taal, die de ergste is, die ik ooit heb gehoord. O, zei Alma en keek enigszins ont nuchterd. Ontmoedigd?, vroeg Eva en ze lachte. Nee, ik bedacht me, dat zoiets meer duidt op overspannen zenuwen dan op kwaadaardigheid. Zenuwen! Eva's stem klonk sceptisch. Murray Farraday heeft geen zenuwen, als je 't mij vraagt. Hoe ziet zij er uit? Ik heb haar nooit gezien? Ze is erg knap van uiterlijk, zei Alma langzaam. Maar ik vermoed, dat ze heel lastig kan zijn. Meneer Farraday zei, dat hij, noch zijn vader erg goed met haar om konden springen. Hij dacht, dat ik het misschien wèl zou kunnen. Eva's wenkbrauwen gingen omhoog. Dat is heel ongewoon voor hem, merkte ze op. Maar misschien heeft hij gelijk. Je kunt over het algemeen heel goed met mensen omspringen. Werkelijk, meen je dat? Alma keek verwonderd. Natuurlijk. Als puntje bij paaltje komt, heb je ons toch ook allemaal op zeer doelmatige wijze onder de duim, zei Eva ernstig. Ik zou graag willen zien, hoe je met hèm omspringt. Alma glimlachte een beetje voorzichtig. Ik ben niet aangesteld voor hèm, merkte ze op. En op een ander onderwerp over gaand, zei ze: Ik loop even naar vrouw Jermyn met een pot frambozen jam. Ik heb het haar beloofd. Loop je mee? Maar Eva schudde haar hoofd. Een wandeling van meer dan een kilometer is niet wat ik versta onder „even", zei ze. Bovendien weet ik nooit goed, wat ik tegen die oude vrouwtjes in die huisjes zeggen moet. Ga jij maar alleen. Goed. Alma glimlachte, deed haar jas aan, en vertrok in haar eentje. Naderhand zou ze zich dikwijls afvra gen, of vele dingen niet anders gelopen zouden zijn, als Eva die avond met haar meegegaan was. Het was meer dan een kilometer naar het huisje van vrouw Jermyn. En Alma had daar enige tijd nodig om te luisteren naar de woorden van dank van 't oude vrouwtje, gevolgd door een uitgebreid verhaal over haar kleinzoon's ervaringen bij de Marine, en commentaar op de ge dragingen van buurvrouwen. Toen Alma eindelijk weer terug kon gaan, begon het al te schemeren. En met een zucht over deze bijna geheel verloren avond, nam ze de kortste weg door de velden naar huis. Maar dan opeens realiseerde ze zich, dat de avond helemaal niet verloren was! Want door de velden kwam Gregory in haar richting aanwandelen, en toen hij haar zag, wuifde hij met z'n hand en hij zag eruit, alsof niets hem meer genoegen had kunnen doen, dan haar hier tegen 't lijf te lopen. Alma bleef tegen een hekje leunen, wachtend tot hij dichtbij was gekomen, en een warm gevoel, dat ze niet geheel kon verklaren, doorstroomde haar. Toen hij vlakbij was, zei ze wat verlegen: Hallo, Gregory. Ik ben op weg naar huis. Mag ik dan met je meelopen? Hij keek glimlachend op haar neer en zijn bewonderende blik zei haar, dat deze oude, crème-kleurige jas in zijn ogen de mooiste jas was, die een meisje aan kon hebben. Goed als je wilt, glimlachte ze terug naar hem. Maar je ging de andere kant op. Het maakt voor mij niets uit. Ik deed niet veel anders dan de luie benen even strekken, deelde hij haar mee. En met deze verzekering hielp hij haar over het hekje. Toen ze daarna naast elkaar voortliepen, liet hij haar hand niet los. En omdat het niet eenvoudig was deze zonder meer terug te trekken, liet ze haar hand in de zijne. Bovendien vond ze het gevoel van zijn vingers om de hare heel prettig. Ze wist, dat dit geen beleefdheidsvraag van hem was, maar dat hij werkelijke be langstelling had en dat hij graag wilde weten, of haar zorgen wat verlicht waren. En dus vertelde ze hem alles wat er ge beurd was en in de wonderlijke intimi teit, die er tussen hen hing sprak ze zelf over het gevoel van opwinding en sensatie, dat haar met betrekking tot haar nieuwe werk vervulde. Aan het eind van haar verhaal vroeg hij: Dus dat is allemaal al afgesproken? Ja, ik begin Maandag. Hij leek rusteloos en worde eatboi- siast. Wat is er Gregory?, vroeg ze verwon derd. Vink je het niet prachtig? Ik houd niet van het idee, dat jou orders kan geven, terwijl je zo Ute je eigen baas bent geweest, zei hij ong woon kortaf. Maar Gregory.... Ze hield jaar adem in, aangezien er een wonde HjM klank van ergernis in zijn toon «as horen. Alsof hij rechten op haar nao..„ Ik vind dat helemaal niet ere. Waar om zou ik? De meeste mensen, me brood moeten verdienen, moeten van andere mensen uitvoeren. het ergste is, dan zal ik daarmee veranderde omstandigheden rekemngm ten houden, en zal dat voor mij geei tot klagen zijn. in Bedoel je, dat een en ander m komende jaren voor jullie werkehj lijk zal worden? nm de Zijn vingers sloten zich vastei o hare. Ja, in menig opzicht wel. Alma.hij hield op en trok met de hand, waarmee hij n hield, naar zich toe, laat mij J j alles weghalen. Ik ben dol op je. d zo lief, zo kalm en je hebt inzicht. Iedereen zal op jou j' j^jj. je zult een dubbele last te Jg gen, omdat ze natuurlijk verw je je gewone werk blijft day's bovendien voor die ellendige Q-e zult gaan sloven. Laat de hele t steek, lieveling, en trouw met[t en alles krijgen, zoals jij het hebben wu, niemand zal je commanderen. (Vfoti t ttrM-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6