IJmuider Courant Haarlems Dagblad festelijke betrekkingen met nieuwe luitse regering een der onderwerpen „Langzaam-aan" bedreigt het raderwerk van het Engelse verkeersuurwerk Haagse besprekingen over Unie zijn in een beslissend stadium Weerbericht he. 19348 ik I'3'- .merlaan 154, Tele). Adm. 5437, 5319. na 5 uur: 8061 (K 2560), 'santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, tpjjecteur-Hoofdredacteur 15054. aanVrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboora Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van at ©prcttjtc ttatlrmsrtE Courant (ïraio iéf£) Vrijdag 16 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom te Washington Voortzetting der financiële en economische besprekingen in wijde kring „«f-TON 15 September (Reuter) toanse Britse en Franse mi- buitenlandse Zaken hebben bespreking van vier uren de Duitse en Oostenrijkse f6'* ft het na de bespreking uitge- «^ilmimié werd gezegd, dat de l cemmuniquv d p- de betrekkingen met de "-«-Duitse regering bezien had- - "dfpiaÏÏsVerVangers fEi der ministers van Buitenlandse ?V? nderhandelingen te laten her- verdrag voor een onafhan- ?iWenrljk, °P 22 September te New hadden de ministers van gedach- over de huidige ontwikke- Ifjioegoslaviëenin de Balkan. Ontmanteling t, Amerikaanse Hoge Commissaris voor SjZ John McCloy. zal naar Washmg- om niet de drie Westelijke minis- wun Buitenlandse Zaken de ontmante- Siae te bespreken, zo wordt heden S vernomen. Hij zal vermoedelijk Sen na het eerste officiële bezoek 'kanselier Adenauer en nadat het be- ituut van kracht verklaard is, nlijk midden volgende week. nn ziin verzoek om de atmosfeer voor -voorgenomen besprekingen niet te ver velen hebben de Duitse leiders intus- besloten de parlementaire bespreking .-noties betreffende de ontmanteling op Adenauers mening ij een interview met de correspondent '■rj Britse conservatieve blad „Daily I,? heeft kanselier Adenauer verklaard stander te zijn van vrije concurrentie, in het binnenland als op de wereld- gij verzekerde echter, dat er van Cs rijde geen sprake zou zijn van on- Pie concurrentie of van dumping. Dat iüatsland zich noch om politieke, noch c economische redenen veroorloven. In fg-Duitsland zelf zou ernaar worden ge reide overheidsbemoeiing waar moge- Stcdoen verdwijnen. Üaauervond de persberichten over een fcringvan het nationalisme in Duitsland Éi overdreven. Het rechtse radicalisme -niet worden toegestaan ongelimiteerd rrereren. Zijn regering zou hiertegen stiahe maatregelen nemen. Fe kanselier was van mening, dat slechts Europese federatie de veiligheid van •staten tou kunnen verzekeren. Frans-Amerikaans overleg F; Franse ministers van Buitenlandse tin en Financiën, Robert Schuman en licice Petsche, hebben Donderdag op het slerie van Buitenlandse Zaken te féiogton besprekingen gevoerd met de •serüaanse minister van Buitenlandse iiia, Dean Acheson, de Amerikaanse mi ser van Financiën, John Snyder, Paul •ifcian, de administrateur van het plan- Mail en Averell Harriman, de reizende passadeur van het plan-Marshall. Tij- ki deze besprekingen werd aan de Franse telers medegedeeld, dat de besluiten, ëienomen zijn tijdens de jongste be ringen over de dollarcrisis tussen Mand. de Verenigde Staten en Canada, Bffiens van toepassing zullen zijn op kUNO krijgt nog geen •:eowe leden Veiligheidsraad wij'st alle aanvragen af Veiligheidsraad is er Donderdag niet in geslaagd een beslissing te tea over de aanbeveling voor het lid- -'-chap der UNO van Ierland, Portu- Italië, Oostenrijk, Transjor- Ceylon, Roemenië, Albanië, Bulga- Honarije, de Mongoolse volksrepu- fc en Nepal. die door het veto van de jM-unie de aanvragen van de zeven genoemde landen en Nepal had ver- !_n' gesliste heden afwijzend op de ^sgen van de volksdemocratieën, ^aanvragen werden aan de raad voor- afzonderlijke resoluties, die gesteund door de Sovjet-Unie - Oekraïne. Eypte stemde voor de ^ng van Bulgarije, Roemenië en £-.we' terwijl Canada tegen alle vijf h-'>r?en stemde en China zich slechts ■Republiek6 toelating van de Mongoolse ivF;eve.n andere leden van de raad ont- crmmf °ver alle vijf resoluties van Tg. - J,at de vereiste meerderheid -V^worden behaald, tea,*:. I'^Rnie diende vervolgens een fetz® tot, toelating van alle 13 lan- £.v„, Hierop ontspon zich een wettigheid van een der- Sva?r«tma„Lie; waarbij de Argentijnse fea m-wV dreigde de zaal te ver ft. Li.,, de raad tot stemming er over fe -Mrpnien' De Westelijke mogendhe- ^'5 S ,™eni°e, du: iedere aan- n eieen Jfdmaatschap afzonderlijk dienste moest worden be- - een Amerikaanse motie met öe RÜ3 W6ed goedgekeurd, f.i'.cr d-,1 ij afgevaardigde verklaarde >1 dé mjJn l'eis°lutie de beste belangen iösÜgW of ?v 00g hacl en geen be- inhield. K'-Alevpn -I t rescdutie werd verworpen 'ófl de aJ!Emen en 4 onthoudingen, K bleef riiintllnse gedelegeerde in de tebam, nie^ aan de stemming F<j.den rip r^ovie1t:^nie en de Oekraine ^nd Woa e' die door Frankrijk, S°rw!gen Canada werd ei» Van andere gedelegeerden, be- 1111 Argentinië, onthielden zich. Frankrijk en andere aan het plan-Marshall deelnemende landen. De' door de Verenigde Staten te verlenen hulp zou in het bij zonder betrekking hebben op een mogelijke verzachting van de Amerikaanse douane bepalingen. In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd com muniqué wordt gezegd, dat tijdens de bij eenkomst in het bijzonder aandacht is besteed aan het vraagstuk van vrijmaking van handel en betalingen binnen Europa. „De vertegenwoordigers der beide landen", zo vervolgt het communiqué, „hebben op nieuw hun vertrouwen uitgesproken in de organisatie voor Europese economische sa menwerking". In het communiqué wordt verder mede gedeeld, dat de besprekingen een voortzet ting vormden van die, welke minister Sny der in Juli te Parijs heeft gevoerd. Econo mische en financiële vraagstukken van ge meenschappelijk belang werden behandeld in de geest van de internationale overeen komsten, waartoe beide landen zijn toege treden, met het doel om een internationale handelsstroom te ontwikkelen, zo groot en vrij als mogelijk is. Speciale aandacht werd geschonken aan het belangrijke en drin gende vraagstuk der vrijmaking van han del en betalingen binnen Europa. Men kwam overeen, dat de verschillende vraag stukken, die tijdens het onderhoud naar voren kwamen, de aandacht zullen blijven houden van deskundigen der beide regerin gen. Tijdens een onderhoud, dat Schuman daarna nog had met Acheson, en dat slechts twintig minuten duurde, werd een agenda voorbereid voor de bespreking met Bevin, die later op de dag gehouden zou worden. Justitieel optreden tegen handelsdictatuur in Amerika De Amerikaanse procureur-generaal, J. Howard McGrath, heeft de eerste stap ge daan tot decentralisatie van een van de grootste Amerikaanse filiaalbedrijven op levensmiddelengebied, namelijk de „At lantic and Pacific Tea Company". Drie jaar geleden is over de maatschap pij te Danville in Illinois een veroordeling uitgesproken volgens de antitrustwet. Thans heeft de procureur-generaal bij het federaal districts-gerechtshof te New York een verzoek ingediend om een bevel aan de maatschappij, haar productie te scheiden van de in- en verkoop en haar bestaande zeven détailverkoop-afdelingen tot afzon derlijke filiaalbedrijven in onafhankelijk bezit te maken. De maatschappij exploi teert een zesduizendtal winkels. Aan de maatschappij wordt ten laste gelegd, dat zij haar macht en positie zou hebben ge bruikt om „onredelijke handelsbeperkin gen op te leggen aan concurrenten in alle phasen van de voedingsmiddelenindustrie, van de boerderij tot de consument". Het Engelse vrouwelijke parlementslid mevrouw Barbara Castle is met de ..Queen Elizabethvan Southampton naar Amerika vertrokken waar zij als enige vrouw deel uit zal maken van de Britse delegatie bij de UNO-Assemblée te Lake Success. Me vrouw B. Castle voor haar vertrek op de Queen Elizabeth". Twee arbeiders gedood bij ontploffing Donderdagmiddag is bij de katoenfabriek der N.V. Van Vlissingen te Helmond door onbekende oorzaak een bak met cellulose stof ontploft. Tengevolge hiervan werden twee arbeiders, de 37-jarige H. B. uit Bakel, gehuwd en vader van vier kinderen, en de 30-jarige J. M. uit Helmond, gedood. Door de ontploffing ontstond bovendien brand. De Helmondse brandweer wist te voorkomen dat de brand een grote omvang aannam. Bovendien slaagde de brandweer erin drie arbeiders, die ingesloten en bijna door de cellulosedamp bedwelmd waren, tijdig in veiligheid te brengen. Géén devaluatie, zegt Londen Naar aanleiding van de talrijke geruch ten die in Amerika en over de gehele wereld circuleren heeft men in kringen van het Britse ministerie van Financiën giste ren opnieuw krachtig bevestigd, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd. Brits spoorwegconflict in critiek stadium Actie voor algemene symbolische staking Onze correspondent te Londen meldt ons heden: Het laat zich aanzien dat de strijd om Engelands economisch herstel niet zal wor den beslist aan de conferentie-tafels, maar op de perrons en emplacementen van het Britse genationaliseerde spoorwegnet en mogelijk ook in andere bedrijven. Indien dat zo is, dan zijn alle bezweringen van regering en verantwoordelijke vakbonds leiders tevergeefs geweest. Duidelijk is nu wel dat ten spijt van alle waarschuwingen dat loonsverhogingen over de gehele linie tot een catastrofe zullen voeren, de ledenmassa van de spoorweg- vakorganisaties voet bij stuk houdt. Tot tweemaal toe werden de looneisen door de officiële ónderhandelings- en bemiddelings organen onder de loupe genomen en beide keren was het resultaat afwijzend. Zowel werkgevers als werknemers hadden zich tevoren bij de uitslag neergelegd. Niet al leen de nationale economie kan deze nieuwe last niet verdragen, ook het spoorwegbedrijf zelf, dat er na een jaar nationalisering allerminst rooskleurig voor staat, is niet in staat de geëiste loonsvermeerdering, waar mee een jaarlijks bedrag van 20 millioen pond sterling gemoeid is, te verantwoorden, hoe hard het ook is voor de betrokkenen. Men begint nu weer- met het „kalm aan" te doén, hetgeen tot grote opstoppingen leidt. Op één goederenstation alleen al staan driehonderd wagons op lossing te wachten, De laatste ontwikkeling is dat het bestuui van de spoorvakbond bij de leiding van he': Lon dense transportsysteem, dat een afzon* derlijke organisatie vormt naast de gena tionaliseerde spoorwegen, opnieuw de eis van tien shilling en een extra-tarief voor Franse opdracht voor Fokker? Onderhandelingen over licen- tiebouw van de „Instructor" (Van onze luchtvaartmedewerker) Er zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande tussen de Franse regering en de bekende Franse vliegtuigfabriek van Louis Bréguet over een eventuele licentie-bouw van de Fokker S-ll in Frankrijk. Deze Fokker-Instructor is een één-motorig trai ningsvliegtuig. Op verzoek van de Franse regering is een S-ll naar Frankrijk gegaan en daar gedurende drie weken duchtig aan de tand gevoeld. Onder andere heeft de Franse minister van luchtvaart er persoon lijk in gevlogen. De Franse regering was zo tevreden over het toestel dat zij de licentie-bouw in Frankrijk zeer zou toejuichen en daartoe de nodige stappen aan het doen is. De be doeling zou zijn de in Frankrijk geprodu ceerde machines als militaire trainers te gebruiken. Deze zouden dan van 'Franse motoren worden voorzien inplaats van de Amerikaanse Lycoming-motoren die in de Nederlandse S-11's zijn gemonteerd. De S-ll is een zogenaamde side-by-side- trainer, waarin instructeur en leerling dus naast elkaar zitten. Zo nodig kan een twee de leérling als „toehoorder" achterin zitten. De maximum-snelheid van de Instructor is met de 190 pk Lycoming-motor ongeveer 215 km. Van de Instructor die op de Pa- rijse luchtvaarttentoonstelling veel be langstelling trok, is in de Amsterdamse fabriek momenteel een serie van 100 stuks in aanbouw. De Fokker S-ll, die over enige tijd moge lijk in Frankrijk in licentie gebouwd zal worden door Louis Bréguet, in de lucht. Men ziet, hoe instructeur en leerling in 'dit toestel naast elkaar zitten. Zoon van communistenleider naar Britse zóne uitgeweken Josef Reimann, de 22-jarige zoon van de West-Duitse communistenleider Max Rei mann, is uit de Dost-Duitse politie gedeser teerd en heeft de Britse autoriteiten om „politiek asyl" verzocht, zo heeft een woordvoerder van het Britse bestuur ver klaard. De jonge Reimann vervoegde zich Maandag bij het Britse hoofdkwartier en verzocht bescherming tegen de politie uit de Oostelijke zóne, waarvan hij gedurende enkele weker, lid was geweest. Hij is per vliegtuig naar „ergens in de Bx-itse zóne" overgebi-acht. Het Duitse nieuwsbureau A.D.N., dat met Russische licentie werkt, deelde in Maart mede, dat Josef Reimann zich onder de uit de Sovjet Unie gerepatrieerde Duitse krijgsgevangenen bevond. Het agentschap zeide dat Reimann mijnwerker van beroep was en dit vak weer ter hand zou nemen als hij in de Britse zóne terug gekeerd was. Hij zou gezegd hebben: „Ik zal naar mijn vader en het werkende Duitse volk gaan en hen helpen in de strijd voor een verenigd democratisch Duitsland". Bezuiniging op de politie Er zouden bij de regering plannen be staan tot bezuiniging op het politie-corps door vervroegde pensionnering van krach ten boven de 55 jaar. Hun aantal zou on geveer 500 bedragen. Een deel van deze manschappen zou worden vervangen door gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers. Zaterdagmiddagen aanhangig zal maken. Het is echter wel zo goed als zeker dat de Londense directie, welke eveneens de eerste maal deze eis had afgewezen, één lijn zal trekken met het spoorwegbestuur, ook al omdat nieuwe moeilijkheden dx-eigen, wan neer er met tweeërlei tarieven zou worden gewerkt. Maandag zal het personeel van de Londense ondergrondse spoorweg op een massa-bijeenkomst beslissen over een 48 uur later in te zetten „kalm-aan"-actie. Wanneer de om Londen liggende graaf schappen zich daarbij aansluiten, waarvan sprake is, zouden hierbij 100.000 man be- ti-okken zijn, hetgeen de ernstigste gevol gen met zich mee kan brengen. Ook wordt er geageerd voor een symbolische algemene spoorwegstaking op Zaterdag 24 September. Indien de actie in Londen doorgaat, zal er zeker chaos ontstaan. Dagelijks maken twee millioen Lon denaren gebruik van de „tube", zoals de ondergrondse hier heet. Tussen half vijf en zeven uur verwei'kt alleen al het station van Piccadilly Circus tienduizend mensen. Er is weinig verbeel ding voor nodig te beseffen wat er gebeu ren zal als de controleurs aan de in- en uitgangen elk kaartje aan een grondige in spectie gaan onderwei-pen. Het knippen blijft thans meestal achterwege. Om de 9( seconden davert er een treiri binnen. In dien het personeel de reglementen lettex-lijk zou opvolgen, zal het hele soepele systeem het karakter ki-ijgen van een vertraagde film. Griekenland schort executies op De Griekse regering heeft de ten uit voerlegging van alle doodvonnissen opge schort en het recht van beroep van dood vonnissen, opgelegd door militaire recht banken, opnieuw ingesteld. Tot dusver was beroep van dergelijke doodvonnissen niet mogelijk wanneer de rechtbank met alge mene stemmen tot het vonnis besloten had. Alle niet ten uitvoer gelegde doodvonnissen zullen onderzocht worden. Journalist weigert naam van zijn zegsman te noemen Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf geëist In een brochure heeft de journalist H. A. Lunshof te kennen gegeven, dat hij over ambtelijke stukken beschikte, waarin de heren mr. G. J. van Heuven Goedhai"t en F. Goedhart van enige ernstige feiten wer den beschuldigd. Voor de i-echtercommissaris gehoord over de vraag van wie hij deze documenten had ontvangen, weigerde de heer Lunshof de naam te noemen van degene die hem deze stukken had vei'schaft. De heer Lunshof beriep zich op het recht van de journalist, de naam van zijn zegsman geheim te hou den. Dondei-dag had hij zich deswege voor de Amsterdamse rechtbank te vei-antwoorden. Ook ter zitting bleef de heer Lunshof bij zijn weigering volhai-den. In zijn requisi toir laakte de officier van justitie, mr. H. Kist, deze houding waardoor ambtenaren kunnen worden aangemoedigd tot het schenden van geheimen en het laten ver dwijnen van stukken uit officiële dossiers. Hij eiste tegen de heer Lunshof een geld boete van 200 of 20 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maandwen met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr S. Gerbrandy, voerde aan dat zijn cliënt bij zijn streven het algemeen belang te dienen in een noodtoe- tasnd kwam te verkeren toen hij merkte dat de justitie niet reageerde op zijn be schuldigingen. De uitspraak volgt op 29 September. De heer Selden Chapin ambassadeur der V.S. De Nederlandse regering heeft haar be williging verleend voor de benoeming van de heer Selden Chapin tot ambassadeur der Vei-enigde Staten in Nederland. De heer Chapin is Amerikaans gezant in Hon garije geweest. Het woord is aan.... Oncken: Wie de goddelijke gave vati de geestdrift bezit wordt wel ouder, maar nooit oud. De 73-jarige leider der Duitse Christen Democraten dr. Konrad Adenauer die gis teren door de Bondsdag in Bonn tot kanse lier van West-Duitsland gekozen is. Verschil in opvattingen duidelijk geformuleerd 's-GRAVENHAGE, 15 September (ANP). De besprekingen betreffende de Neder lands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium gekomen, aldus ver neemt de speciale correspondent van het ANP in kringen der Ronde Tafel-conferen tie. Algemeen is men van opvatting dat de tegen het weekeinde aangekondigde con ferentie van bijzonder groot belang zal zijn voor het verdere verloop van de bespre kingen. De standpunten van partijen zijn thans voldoende duidelijk in infoi'mele be sprekingen uiteengezet. Zoals bekend wil men aan Indonesische zijde het internationale karakter van de Unie uitdrukkelijk zien vastgesteld terwijl daarnaast de Unie naar Indonesisch inzicht gesloten moet worden tussen twee partijen, die op het moment van ondertekening van het verdrag volledig souverein zijn. In de Nederlandse Unie-conceptie blijft men van Indonesische zijde te veel het karakter van „superstaat" zien. Overeen komstig het verschil in algemene karakteri sering van de Unie wordt ook een verschil lende functie en status aan de Unie-orga nen toegedacht. In Indonesische kringen leven ernstige bezwaren tegen permanente Unie-organen met uitsluitend beslissende bevoegdheden. Men ziet de samenwerking in Unieverband liever verwerkelijkt door incidentele samenkomsten van ministers der partners met het doel over bepaalde aangelegenheden met elkander te overleg gen telkens wanneer de noodzakelijkheid of wenselijkheid zich voordoet. Een ander bezwaar van Indonesische zijde betreft het Nederlandse vooi-stel om in het Unie statuut een bepaling over „handhaving der algemeen menselijke rechten en vrij heden" op te nemen. De Indonesische dele gaties zijn van mening, dat een dergelijke bepaling thuishoort in de constitutie van de toekomstige Republiek zoals reeds tijdens de inter-Indonesische conferentie werd overeengekomen. Hoewel noch bij de UNO-commissie, noch bij de delegaties hiervan bevestiging ver krijgbaar is, menen welingelichte waar nemers dat de UNO-commissie de laatste dagen haar louter passieve houding heeft laten varen. Men dacht hierbij aan de mo gelijkheid, dat in het bijzonder het Ameri- lid, Cochi'an, bij een ontwerp- compromis betrokken is. Door dezelfde waarnemers wordt voorts de veronderstelling geuit, dat. het compro mis zou gaan in de richting van een „con sultatieve raad" min of meer te vergelijken met die der Westelijke Alliantie, In kringen der delegaties was men echter niet bereid deze veronderstelling te bevestigen. Tegenspraak In een gezamenlijk communiqué van de republikeinse delegatie en de delegatie van de B. F. O. wordt gezegd: „,in verband met berichten in de Nederlandse pers, als zouden de besprekingen over de Indone- sisch-Nederlandse unie vertraagd worden door de omstandigheid dat vooral de re publikeinse leden ter conferentie zich ge noodzaakt zouden zien ruggespraak te houden met hun regering en als zouden er in de tweede plaats vele geschilpunten bestaan tussen de republikeinse delegatie en de delegatie der B.F.O., wordt hierbij met nadruk verklaai'd, dat de beide Indo nesische delegaties een volledige volmacht van hun regeringen hebben gekregen, ten einde de besprekingen tot een goed einde te brengen. Wat betreft het tweede punt kan ver klaard worden, dat dit eveneens van elke waai'heid ontbloot is". Nieuwe Franse ambassadeur Tot ambassadeur van Frankrijk in Ne derland is benoemd de heer J. P. Garnier. De heer Garnier is geboi'en in 1904. In 1928 wei-d hij ambasade-attaché, in 1930 onder directeur voor Europa aan het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en in 1933 secretaris van de Franse ambassade in Den Haag. Van 1934 tot 1939 was de heer Garnier secretaris van de Franse ambassade te Rome. Na een rol te hebben gespeeld in de ondergrondse verzetsbeweging werd hij na de bevrijding benoemd tot onderdirecteur van de afdeling Zuid-Europa van het Fraxxse ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Garnier is eerste ambassadei'aad geweest in Bern en in Praag. De laatste tijd was hij werkzaam bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pariji. Proces tegen Rajk te Boedapest begonnen BOEDAPEST, 16 September (Reuter). Het proces tegen de voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk en zeven andere beklaagden, die beschuldigd woi'den van verraad en spionnage, is hedenmorgen in het gebouw van de bond van Hongaarse metaalarbei ders geopend. De rechtszaal woi'dt door politieke po litie, gewapend met geweren, bewaakt. Gewapende politie heeft de straat voor het gebouw afgezet, terwijl de huizen in de omgeving in het oog gehouden worden. De px-esident van het Hof, Peter Jan kof, verzocht de aanwezigen nadrukkelijk zich van betogingen tijdens het proces te onthouden. De chef van de Hongaarse politieke politie. Peter Gabor, die volgens de Joegoslavische pei's zich enige tijd ge leden ,had opgehangen" woont het pro ces bij. Ongeveer zestig journalisten van de bui tenlandse pers wonen het proces bij. On geveer \Teertig van hen zijn speciaal voor deze gelegenheid naar Boedapest ge komen. De Britse, Amerikaanse en Franse lega ties hebben elk twee waarnemers ge zonden. Er zijn tien telefoonlijnen in het ge bouw van de vakvereniging aangelegd ten behoeve van de buitenlandse journalisten. De beklaagden in het proces zijn in het bijzonder beschuldigd van vei-raad en spionnage en deelneming aan een complot om de Hongaarse regering met geweld omver te werpen, als agenten van de Amerikaanse geheime dienst en de Joego slavische regering. Naar later gemeld werd, heeft Rajk al les, wat hem ten laste is gelegd, bekend. Rajk beschuldigde zekere hoge functio narissen van Tito's intieme kring er van als agenten te zijn opgetreden van de Franse geheime dienst in een internerings kamp in Zuid-Frankrijk na de Spaanse burgeroorlog. De vi-oegere communisti sche leider vertelde het Hof, hoe hij 18 jaar geleden een spion van de politie werd onder de toen illegale Hongaarse commu nistische partij. Rajk noemde Vakma Novictemp en Kosta Nagy, beiden thans generaals van het Joegoslavische leger en vooraanstaan de leden van de Joegoslavische commu nistische partij, van de Joegoslaven, die agenten van de Franse geheime dienst zouden zijn geweest-in het kamp voor ge- interneerde oudstrijdei-s van de Spaanse burgei-oorlog in Frankrijk. Hoffman dringt aan op Europa's economische eenheid Paul Hoffman, de leider van de Marshall administratie, zeide in een te Michigan ge houden rede, dat verdere vooruitgang op de weg naar een blijvend economisch herstel van de Marshall-landen zal afhangen van de maatregelen, die genomen worden tot economische unificatie van Europa. In zijn eigen belang moet Europa zonder onnodige vertraging een economische unificatie tot stand brengen, die een enkele markt zal scheppen van 275 millioen consumenten, aldus verklaarde hij. Hoffman gaf als zijn mening te kennen, dat de uitvoering van het plan-Marshall bij het schema vooruit is, doch dat West- Europa nog steeds uiterst kwetsbaar is voor de dreiging van een economische cata strophe en nog niet werkelijk immuun tegen totalitaire „ismen". Slechts indien een ruime consumenten markt wordt geschapen waardoor de Euro pese industrie het voordeel zal hebben van productie op grote schaal, die het kosten- peil drukt, kan Europa zover komen, dat het wei'kelijk zichzelf kan bedruipen en kan een stijging van de levensstandaard worden bereikt. Hoffman merkte voorts op, dat „de reeds in Europa aanwezige instal laties niet goed genoeg zijn en de produc tiviteit der industrie-arbeiders niet groot genoeg is". De veiligheid van de Vei-enigde Staten vereist naar zijn mening ten eerste de voortzetting van het plan-Marshall en ten tweede verdere maatregelen om Europa's chronische dollartekort te corri geren. Opstand in Bolivia ten einde President Mamerto Urriologiotlia van Bolivia heeft heden bekend gemaakt, dat de „grootste revolutie, die het land ooit gekend heeft" heden met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroepen geëindigd is. De inneming van de twee andere bol werken der opstandelingen. Camiri en Matoi-al, is ook gemeld. Het radiostation van de rebellen deel de mee, dat de leider van de revolution- naire beweging, Froilan Calleja. Donder dagochtend met onbekende bestemming Santa Cruz verlaten heeft. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat 24 opstandelingen-leiders in twee vliegtuigen in Argentinië zijn aangekomen. oxoocca/ir«ooaw»oajcro MINDER BUIÏG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regenbui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 17 September: Zon op G.17 uur, onder 18.52 uur Maan op 0.00 uur, onder 17 06 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 16 September: Hoog water: 9.03 en 21.38 uur. Laag water: 4.22 en 16.44 uur. Zaterdag 17 September: Hoog water: 10.25 en 23.11 uur. Laag water: 5.25 en 18.00 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1