Op 64 meter boven Beverwijk werd een nieuw kruis geplant Olex JJieater' Agenda voor Alma's dubbele taak Vrijdag 16 September 1949 Nu de haan nog op de Wijkerforen OP VIER-EN-ZESTIG-METEE bo ven de kadetjes van bakker Smithuis in de Torenstraat heeft, sinds zeventien Augustus een stalen kooi om de grijze spits van de Wijker- toren geklemd gezeten. Bakker Smit huis zal wel eens naar omhoog hebben getuurd, waar een stuk of wat mensjes zich in die kooi met onzichtbare han delingen bezig hielden en op een goede dag heeft hij toen het gouden haantje en het kruis van de spits zien komen: tezamen zo'n vierhonderd kilo metaal in een onooglijk iakeltje en met druk gebarende mannetjes op de trans.... Gisteren was het grote vergadering, daar op de torenzolder en er klommen weer fi guurtjes naar de kooi. Het nieuwe kruis was door de oude smid Maarten Veerbeek in twee weken uit het gloeiende ijzer ge slagen en het lag nu in de regen en de wind van de hoge trans, al een paar dagen. Woensdag had het eigenlijk moeten wezen, maar met die harde wind vond Coppens, de aannemer-loodgieter het maar beter, even te wachten met het naar boven takelen. Donderdag dan. Ze zijn die ochtend allemaal al eens in de kooi wezen kijken, waar je naar toe moet klimmen langs steile ladders en krakerige vlondertjes om dan tenslotte je linkerbeen op zestig meter naar buiten te steken teneinde op de ijzeren pennen te stappen, die langs de spits naar boven naar die kooi leiden. Steiger-acrobatie Toen in Augustus de steiger om de spits j van de Wijkertoren gehangen moest worden, is er een specialist bij gekomen, die eventjes rond die spits liep, om de verbindingsbalk van de eerste stalen krans op haar plaats te timmeren. Daar hebben zelfs de loodgieters, die sinds dien ook niet veel last van hoogtevrees mochten hebben, het koude zweet bij j voelen uitbreken. Maar nu zijn ze wel zover gewend, dat ze van plan zijn het stalen geval er zelf j maar weer af te peuteren. De Wijkertoren met franjeen (door de afstand onzichtbaar) kruis,' maar zonder haan. Volgende week: zonder franjemet kruis en met haan. Alles was daar in de hoogte klaar, Springveld en Kuilman, de loodgieters knechts die zulke karweitjes meer hebben geklaard in Assen delft en Wijk aan Zee, hadden de takel nagekeken en de vier „veren", waar het kruis tussen moest komen, bleken bereid om de 350 kilo smeedijzer weer voor een serie jaren te steunen. Toen ging het zachtjes regenen; het zachtjes regenen werd hard regenen, zodat Coppens' mannen bijna van hun toren spoelden. Op de zolder is diepgaand be raadslaagd met hel resultaat, dat de middag voorlopig even werd afgewacht. En in een droge bui is het nieuwe kruis om twee uur naar zijn hoge standplaats gehesen, stotend langs de leien en hakend soms achter een van zijn ar menmaar het ging. Dat kruis staat er dus weer op, de stellage om de spits kan echter niet eerder afgebroken worden voordat ook de gouden haan weer op 64 meter victorie kraait. Op de haan, die al in 1838 uit het ei kroop, is de gemeente Beverwijk de eigenares van de toren niet zo'n beetje trots. Hij is van roodkoper en aan de binnenkant van de bal, die hem als recht geaarde torenhaan tot zitplaats dient, staan de namen dergenen, die in het begin der vorige eeuw direct of zijdelings bij de kerk betrokken waren. In het jaar van de torenbrand 1912 is de haan bijna gesneuveld, maar gelukkig kon het arme beest, nog net niet gebraden, gered worden uit de verkoolde spits en in 19 H werd hij voor het laatst opnieuw ver gul Zodat, nu men toch „boven" was, het nob ie stuk pluimvee ook maar in de revisie is gedaan: schilder W. C. v. Roon uit de Baanstraat heeft hem op zijn vliering liggen, waar hij een nieuw gouden pak krijgt aangemeten. Niet zomaar een confectiecostuum van wat goedkoop verguldsel, maar een stukje 1 maatkledij, waar een haan van hoge stand zich tenminste mee buiten kan vertonen: van bladgoud op een eerbiedig aange brachte ondergrond. Nu willen de mannen van Coppens de steiger wel van de Wijkertoren af hebben, want klaar is klaar: de schilder kan echter geen halve haan afleveren en wil met een beest voor de draad komen, dat de tand des tijds waardig afwijst. Maandag zal hij echter wel in het goud zijn gestoken en dan kan de steiger er af om kruis en haan. de aloude symbolen die bij de Nederlandse kerktoren horen als de toren bij de kerk, de gelegenheid te geven, hun blinkende glorie aan bakker Smithuis en alle Bever wij kers te tonen. Grootse reclame-winkelweek van de Breestraat-winkeiiers Ongeveer f 3000.aan prijzen Om de Beverwijkse Breestraat in de be langstelling te brengen van het kopend publiek in Midden-Kennemerland, oi'ga- niseert de vereniging van Breestraatwin- keliers een groots opgezette reclame-win kelweek. Van het plan om deze winkel week te oi-ganiseren hebben wij reeds eer der in ons blad melding gemaakt en nu de plannen hun vaste vorm hebben gekregen, hebben wij de voorzitter van de Breestraat- winkeiiers, de heer P. H. Smit, bereid ge vonden een en ander over de voorberei dingen uiteen te zetten. De winkelweek zal beginnen op Zater dagmiddag 24 September, waarbij Bever wij ks nieuwe wethouder, de heer W. Ves- sies, het openingswoord zal spreken. In veilinggebouw „Kennemerland" zal een versterkersinstallatie geplaatst wor den, waardoor de mogelijkheid geschapen is om via de luidsprekers, die aan de gevels en bomen geplaatst zullen worden, muziek en reclame te maken. De Beverwijkse Harmoniekapel heeft zich bereid verklaard, haar medewerking te verlenen en zal op de openingsdag een rondgang door Beverwijks straten maken. Iedere dag een hoofdprijs Donderdagavond was het aantal deel nemende winkeliers opgelopen tot 67 en het is zeer waarschijnlijk dat nog meer zaken mensen aan de winkelweek zullen deel nemen. Om de Breestraat 'n feestelijk aan zien te geven en het publiek erop attent te maken dat aan de winkelweek wordt deel genomen, kunnen de deelnemende winke liers beschikken over de oranje lampjes van de feestverlichting van de Breestraat, die in de vorm van een pijl aan de gevel kunnen worden opgehangen. Er is voor ongeveer 3000 gulden aan prijzen beschikbaar, waarvan iedere dag een gedeelte wordt uitgeloot. Naast de'vele grote en kleinere prijzen wordt elke dag een hoofdprijs verloot. Het publiek dat in deze week bij de deelnemende winkeliers inkopen doet zal een bon ontvangen, waar op naam en adres moet worden ingevuld. Deze bon moet in een speciale bus worden gedeponeerd. De winkelweek zal tot Zaterdag 1 Octo ber duren. Jonglisto in het Kennemer Theater Het optreden van een telepaath heeft voor het publiek altijd iets geheimzinnigs. Zo ook Donderdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk, waar een groot aan tal toeschouwers het optreden van de be kende telepaath „Jonglisto" bijwoonde. Na diens inleiding verstopte een drietal personen een naald, welke Jonglisto, zwaar geblindoekt, spoedig wist op te sporen. Een knappe prestatie leverde de tele paath toen een zestal personen een voor werp in een dichtgeplakte enverloppe aan boden, en hij prompt hun vertelde wat er in zat. Ook vertelde de telepaath zonder aarzelen levensbijzonderheden over ver schillende bezoekers. Succes voor B.D.C. II Het tweede tiental van de Beverwijkse Damclub heeft Woensdagavond in een uit wedstrijd tegen het eerste tiental van de Damclub Haarlem een opmerkelijk goed resultaat geboekt. De Haarlemse spelers, die vorig jaar nog in de hoofdklasse van de Noordhollandse Dambond uitkwamen, moesten met de stand van 9-9 genoegen nemen, waarbij het zeer waarschijnlijk is dat de afgebro ken partij van G. Heck en N. Vlaar door de Beverwijkers gewonnen zal worden. De gedetailleerde uitslagen luidden: Damclub Haarlem IBDC II 9-9. Chr. Visse-L. Haver 0--2; H. Rozijn-R. Conradi 1-1; G. Heck-N. Vlaar afgebroken: F. Hol- lema-G. v. d. Outenaar 2-0; B. Oudkerk- A. C. v. Staalduinen 0-2; H. Abs-H. Engel hart 2-0; R. Broekmeijer-J. Hagenaar 0-2; J. Holm-W. de Smit 2-0; L. Huge-F. Bak ker 0-2; H. Berghuis-W. de Graaf 2-0. Ook BDC III speelde Woensdagavond een wedstrijd voor de Haarlemse Dambond en wel in de bovenzaal van veilinggebouw .,'t Centrum" te Beverwijk tegen Ooster kwartier II. Het is de Beverwijkers niet ge lukt de overwinning in de wacht te slepen en de gasten gingen met een 14-6 overwin ning huiswaarts. De uitslagen luidden: BDC IIIOoster kwartier II 6-14. W. J. v. Hattum-J. Kroon 0-2; E. Reinhout sr.-P. Venema 0-2; G. Noordermeer-H. Wals 2-0; J. van Zutphen- C. M. Beclc 1-1; W. v. d. Elzen-A. Douma 0-2; K. Kikke-H. v. Duin 2-0; C. van Dam- F. W. de Pater 0-2; B. Nyman-A. de Vries 1-1; G. Bakker-J. M. Schijvenaar 0-2; D. v. As-A. Venema 0-2. De wedstrijden voor de wintercompetitie van de Beverwijkse Damclub hadden tot resultaat: Hoofdklasse: J. A. Oussoren-C. M. Snel 0-2; H. Diederiks-H. Buis 1-1. Tweede klasse: J. Kabel-A. Hofland 0-2. Derde klasse: W. Waarts-L. Klein 2-0; H. de Ruyter jr.-H. Adrichem 0-2; E. Rein hout sr.-J. Pommerel afgebroken; P. Win- kelaar-T. Duin 0-2; L. Nijman-N. v. d. Sluis 0-2; T. Duin-C. Roos 2-0; H. de Rui- ter-T. Duin 0-2. Extra Junioren-competitie: H. Adrichem- H. de Ruiter 2-0; C. Roos-P. Winkelaar 2-0. Aquariumhouders rond de groene tafel Ondanks het slechte weer had de ver eniging van aquai-ium- en terrariumhou ders „Kennemerland" Donderdagavond in de bovenzaal van hötel „Ter Burg" in Be verwijk een flinke belangstelling der leden. Het was de voorzitter een genoegen een viertal nieuwe leden welkom te heten. Van de heer Droeken, leraar in de biologie, en de heer J. Spruit, directeur van de Rijks- HBS in Velsen, was een dankbetuiging binnengekomen voor de verleende hulp dei- vereniging bij het inrichten van het school- aquarium. De heer J. Prager, lid van de vereniging „De Natuur" uit Haarlem, hield vervolgens een praatje over de pas opgerichte stich ting „E. E. De Natuur", welke stichting be oogt voor eigen rekening en met eigen- ex peditie tropische vissen in te voeren. De avond werd besloten met een lezing van de heer F. Basstra over de voorkomende visziekten en de bestrijding daarvan. Na de lezing waren de leden in de gelegenheid de spreker vragen te stellen. BURGERLIJKE STAND Overleden: Maria van Til, oud 66 j., wed. van Wilhelmus Veenboer. Jacobus Zoon, oud 76 j., echtgen. v. E. Schellevis. Ida Wijnanda Braam, oud 42 j., echtgenote van S. G. de Goede. Geertje Grootes, oud 63 j„ gehuwd met W. Kluft. IETS B'3ZQNDERS in gestr. flanellen HERENPYJAMA'S f 13.50, 22 pnt. GERARD VAN PRAAG IJMTJIDEN-OOST Onze Najaars-collectie is gereed Wij etaleren o.a. EDEN HOEDEN f 15.90 in grijs. SPQRTMODEL f 14.50 in grijs, bruin, havana. Voorts: TWEEDJASSEN in verschillende kleuren. GUMMI-JASSEN Ph. deKoning KENNEMERLAAN 24 IJMUIDEN - TEL. 4963 Hoogovenschaaktournooi 1950 Hongaren, Tsjechen en Joegoslaven naar Beverwijk In zijn openingswoord, tijdens de verga dering der Hoogovenschaakclub, waarvoor Woensdagavond de leden in het Staten- huis aan de Velserweg bijeen kwamen, herinnerde de voorzitter, de heer P. A. Velheer, aan de prettige wedstrijden welke H.O.S.C. tegen clubs van andere industriële ondernemingen heeft gespeeld. Over hel Hoogovenschaaktournooi van elk jaar deelde hij mede, dat dit steeds meer een internationaal karakter gaat krij gen. Over dat van 1950 is reeds bekend dat de bonden uit Hongarije, Tsjechoslo- wakije en Joegoslavië enkele sterke spe lers naar Beverwijk zullen afvaardigen en ook zijn er besprekingen met spelers uit Engeland en Finland gaande. Voordat met de afwikkeling van de eigenlijke agenda werd begonnen mochten de afdelingskampioenen van de afgelopen competitie hun prijzen in ontvangst nemen. De clubkampioen, de heer M. P. Suiker, ontving uit handen van de voorzitter een mooi versierd kruis, benevens een zilveren beker beschikbaar gesteld door mevrouw Mulder. Ook de kampioenen van de lagere afdelingen werden niet vergeten en zij ont vingen eveneens hun overwinningstro- pheeën. Wegens het bedanken van de heer G. Paarclekoper als bestuurslid werd in zijn plaats gekozen de heer M. Soeteman, waarna een commissie werd benoemd, die een nieuw huishoudelijk- en wedstrijd reglement zal samenstellen. De tientalcom missie, die als overbodig beschouwd werd, zag zich opgeheven. De bespreking over de wintercompetitie had nogal wat tijd nodig voor een besluit viel en het bestuursvoor stel om in de eerste groep met 18 spelers uit te komen vond geen genade bij de leden. Daarvoor in de plaats kwam het spelen in een groep van 12. Om deze in deling in goede harmonie te verwezen lijken, zullen voor twee plaatsen in deze groep vier leden nog promotie- en degra datiewedstrijden moeten spelen. Over de bondscompetitie kon de heer Veldheer enkele korte mededelingen doen, doch deze zal definitief worden vast gesteld op de gedelegeerden-vergadering welke Zaterdag in Haarlem wordt ge houden. Na afloop van de goed bezochte vergade ring had de traditionele gong wedstrijd plaats, waardoor een tiental spelers met een fruitschaal huiswaarts kon gaan. Wintercompetitie van „Sans Atout" begonnen In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat is de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond met liefst 72 deelnemers begonnen met de eerste voor-wedstrijden der wintercompetitie. Zoals wij reeds eerder meldden zijn in totaal tien groepen gevormd, die elkaar in groepstrijden eenmaal zullen ontmoeten, waarna de eigenlijke strijd om het club kampioenschap zal beginnen. De voornaamste uitslagen van Woens dagavond luidden: Groep 10 tegen groep 1: 1. heren Tabak- Timmerman 37 y2 mp.; 2. heren Kok-v. Dam 36 mp.; 3. heren Krab-Tabak 34 mp.; 4. heer en mevrouw Striefner 33 mp.; 5. heren Groot-Plooy 31 mp.; 6. heer en me vrouw Thomas 30 mp. Groep 9 tegen groep 2: 1. heren v. d. Lin- den-Hoogeboom 41 mp.; 2. mejuffrouw v. Klaveren-heer Oosterveen jr. 33 mp.; 3. heren Spruit-Bakker 35y2 mp.; 4. heren v. d. Wal-v. Groningen jr. 33 mp.; 5. heren Reijmer-v. d. Wel 29 mp.; 6. heren Gelder mans-Kleine 27 mp. Groep 8 tegen groep 3:1. heren Bloemen- daal-Hoogeboom 42^2 mp-! 2. heren Ta- bak-Hoogeboom 37 mp.; 3. heren Hoen- Kerkhoff 3iy2 mp.; 4. dames Tand-v. Essen 32y2 mp.; 5. dames Hamel-Schaafsma 29]/2 mp.; 6. heer en mevr. van Capelle 28J/2 mp. Groep 7 tegen groep 4: 1. heren Braam- Stiphout 42 y2 mp.; 2. heren Nijman-Zoon- tjes 40 V2 nip.; 3. mevrouw Kerkhof-heer Biben 37 mp.; 4. heren W. en G. de Boer 35y2 mp.; 5. heren Schelvis-Peekei 35 mp.; 6. heren Hamers-Kuis 22 y2 mp. Heemskerk Geslaagd Mejuffrouw S. van Duivenvoorde uit Heemskerk is geslaagd voor het diploma (Adv.) Ziekenhuisverpleging A. Vrouwenbond op reis Woensdag heeft de R.K. Vrouwenbond, afdeling Heemskerk, een reisje gemaakt naar Amsterdam. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland" is bezocht. Castricum Na het seizoen 1949 Nu het seizoen ook in Castricum ten einde is, raakt het strand weer verlaten. Vele Amsterdammers, die het tentenkamp bevolkten, zijn naar de hoofdstad terug en ook de pensiongasten zijn goeddeels verdwenen. Castricum herneemt zijn na tuurlijke rust. De consumptietent van de fa. D. Bakker, de E.H.B.O.-keet, de C.R.B.-keet, alles ver dwijnt deze week en hierdoor komt het strand weer vrij voor de meeuwen en. de jutters; de duinen worden weer het ge bied, waar men uren kan dwalen zonder iemand te ontmoeten. Toch wordt dit alles met een zekere weemoed geconstateerd, want Castricum kan niet zeggen, dat het seizoen zo goed was: niet zo veel pensiongasten als het vorige jaar en het weer niet zó prachtig dat elke week het kamp aan de Zeeweg overbevolkt was. Het aantal ongevallen aan het strand bereikte weer een respectabele omvang, zodat de E.H.B.O. het druk had. Ook de C.R.B. bewees in het eerste jaar van haar bestaan haar nut: twaalf red dingen verrichtten de leden van deze vrij willige vereniging. C.S.V. Zondag tegen Limmen Zondag speelt CSV haar eerste thuiswed strijd in het seizoen tegen haar buurclub Limmen. Gezien het resultaat van Zondag tegen „Assendelft", een 1-2-zege, zijn we ge neigd CSV de beste papieren te geven, maar dan zullen de Zeewegbewoners him tegenstanders niet mogen onderschatten. Hopelijk is Van 't Hul weer geheel her steld, zodat de Castricumse goalgetter dan zijn reputatie alle eer aan kan doen. Burgerlijke stand Geboren: Adrianus Gerardus Andreas, z. van C. Stuifbei-gen en A. G. Winder, Dorps straat 96; Adrianus, z. van H. van Velzen en L. de Leest, N. van der Veenstraat 40; Marion Joanna Henriëtte Ida, d. van J. J. J. Hendriks en M. J. van Bon, Oude Haar lemmerweg 32; Johannes Jacobus, z. van J. M. de Graaf en A. Admiraal, Mient 105; Jozef Cornells Maria, z. van H. Th. Dijk manDulkes, Dorpsstraat 77. Ondertrouwd: J. Hollenberg te Castri cum en P. M. Huijgen te Akersloot. Getrouwd: A. Bakker en B. de Kruijff, Castricum; J. H. Castricum te Heemskerk en A. Koppes te Castricum. J. Docter te Limmen en H. J. C. Eikel te Castricum. Overleden: 9 Sept.: T. Broersen, 88 j„ wed. van A. Kramer, te 's-Gravenhage; 8 Sept.: A. Marees, 65 j„ gehuwd met A. Mid- delveld, te Alkmaar. 12 Sept.: J. Brinkman, j„ gehuwd met B. C. Koblens, te Am sterdam. Santpoort-dorp Dinsdag jaarvergadering van de schaakclub „Santpoort" De schaakclub „Santpoort", die het nieuwe seizoen opende met een geslaagde massa kamp tegen het Beverwijkse „Weenink" houdt op 20 September haar jaarvergade ring. waarin het nieuwe winterprogramma aan de orde komt. Op 27 September begint de onderlinge beker-competitie, waaraan een 40-tal leden zal deelnemen. Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden t/m Woensdag a.s. de machtige actiefilm SAHARA met Humphrey Bogart VRIJDAG 16 SEPTEMBER Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: Holly wood op zijn kop. Luxor Theater 6.45 en 9.15 uur: 30 secon den boven Tokio. W.B. Theater 8 uur: Met revolvers en zweep. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Johnny Belinda. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: Holly wood op zijn kop. Luxor Theater 6.45 en 9.15 uur: 30 secon den boven Tokio. W.B. Theater 8 uur: Met revolvers en zweep. Corso Theater (Castricum) 7.15 en 9.30 uur: Johnny Belinda. ie, Archibalds ^ttSen veelal Arkje tegen hem nnis»» Agatha - wordt mag ik Taatje *Jr Vjï stoel verlaten heb tot m' boit AA' nen. Waar Arkje vertoeft", ™eaj« 5' aan en mi, meestal ook'T Tail eindelijk aangebroken wJ ,en ie »acam voor de hand dat wij I L hct «i» ra trouw, deze meestal rege° r ,lta4,'«S gedneen zouden doorbrSffe *4 ains was van mening ff?' y volmaakte rust rtmna: rara., volmaakte rust diende te veu va At:. Taatje dacht er ook zo ov„I0pw «4 stelde zich eveneens op dit7,06 ^it! standpunt. Eigenlijk is hel k '*"4 dat wij dezelfde adviezen L». Mn»a wij doorgaans dezelfde plegen. Omdat wij het gewoon zii» wijze raadgevingen van onzeh","1 te voegen, togen wij spoffAt«tatöt# naar een zogenaamd rusthuis n. °p !tt gebouwen bleken echter werS?."*» rust hunkerende vacantw, a" puilen en voor ons bleek K® li meer een plaatsje vrij te ziin n«iei Arkje verreweg de inl clubje, kwam echter om onze toevlucht tot tante lS ite Leida is os,, kreken Tante Leida is een achter" Arkje, woont m het Gelderse e, - zich in het bezit van een flinke ngivon on v> i f hOÊVCPlti.iJ neven en nichten, een groot Set??"' gewone kinderen, eef geld. Tante Leida leek Arkje en2 Taatje en ondergetekende je engel. Wij schreven haar een er/k T3 brief, waarin we belangstellend 1* uitgebreide collectie honden Si kanariepieten informeerden en h l langs onze welgevormde neuzen 3 komen dat we voor enkele weka, Jr?' zochten. Tante Leida begreep. Ze hapte Wu, Wij waren ieder uur van de dag eX dag van de week van harte welkom J ze. Taatje bakte toen onmiddellijkeeX? omdat je toch niet met lege handen aankomen, Arkje pakte de koffers cvw dat Taatje goed bakte en Arkje eoedtLw Toen dat allemaal gedaan ei Eft gingen we eerst in een tram, verveleend een trein en tenslotte in een bus haL En toen waren we waar we wezen moes Tante Leida stond temidden van ff" kruid dat haar tuintje-rond-het-huis vW< op ons te wachten. „Hè-hè", zuchüe „eindelijk". „Hè-hè", zuchtten ook' „eindelijk „Ik zit al drie dagen op julfï te wachten," mopperde tante van hi? brandnetels uit. „Dan zult u wel moe zijn- veronderstelde Taatje en toen zei tante boos dat we niet zo hard moesten praten want de honden deden net hun middagdutje u de poesen sliepen ook nog. Na deze stard- jesachtige mededeling wilden we stilzwf. gend over het knerpende grint naar a achterkant van het huis knersen. Wij den in deze edele pogingen echter plots, ling wreed - gestoord. Een viertal hondea van niet geringe afmetingen, sprongen wild tegen ons op en getuigden luidkeels va hun misnoegen over onze aanwezigheid Tante Leida lispelde enige onverstaanbat woorden legen het gedierte en de mom*) dropen af. „Let maar niet op hen, ze 'te. doelen het niet zo kwaad", vergoelijk» tante het brute optreden van haar inm- ning. „Ze wennen wel aan jullie." To?. 1 Taatje met twee ladders in haar nieuwe nylons, Arkje met maar één broekspijp, ik met een winkelhaak in mijn sportjssji >n tante Leida, slordig als altijd, ma;: tcó. ongedeerd, de huiskamer binnenkwamen, zaten de keffers al met een niet veel goeds belovende vernielzucht in de ogen, op om te wachten. Ieder op een stoel, Op de tafel lagen drie katten en in een kooitje, tó ergens aan het plafond bengelde, hielda zich nog enige geelachtige vogeltjes op. Voorzichtig gingen we op de divan2itta Tante Leida schonk lauwe thee, de hondea blaften, de poesen mauwden en de vogels „zongen". Niemand verstond dat Arkje üi dat hij het echt gezellig vond bij tante. „Kunnen wij niet wat in de tuin pa zitten?" probeerde 'Taatje over het lass heen voor te stellen. „Houden jullie mond eens, lieve kinderen", zei tante i versta niet wat Taatje zegt." „Wh zeg? niets", zeiden wij en toen keek tante a vernietigend aan en zei boos: „Ga near eens kijken of de kippen al gelegd hebto. „Daar zit iets in", juichte Archibalds si we gingen. De koffers namen we mee. LT.Ï SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 14 September kwamen.dela ven van IJmuiden binnen: Huehm v=] Stockholm. Horst van Ramsó. Roei: La Palice. Pacific van Rotterdam. State van Goole. Midas van Barce.o-i Sjobris van Stettin. Boschfonteini van w werpen. Belgian Coast van NewcasW. Viking van Spjutsund. Hoop van Noordz«i Nellie van Strahlsund. Zeeland van m Tony van Tramfors. Inspecteur Mcllemaw Geffle. Badzo van Kotka. Vertrokken zijn: Globe naar Emce,.. fc rents naar Willemshaven. C, A. Banc.-. Hendrik Ido Ambacht. Stad ArnMJi Danzig. Sandberg naar Vesteras, J«s. Emden. Pacific naar Hellas. FEUILLETON door Mary Burchell Yerlaald uit het Engels 15) Richard bleef doodkalm, zoals te ver wachten was. Maar Pansy, die al halver wege de trap was op weg naar bed en deze gelegenheid aangreep om terug te komen en het naar bed-gaan nog enige tijd uit te stellen, putte zich uit in harte lijke felicitatietoespraken en enthousiasme- betuigingen. Maak je er een Januari-bruiloft van? vroeg ze. Januari is altijd de vreselijkste maand van het jaar, met 'Kerstmis net achter de rug en niets om naar uit te kijken tot Pasen. Een bruiloft midden in Januari zou reusachtig zijn! Dat zou best kunnen, merkte Gregory op. We dachten over een verloving van een maand of zes, nietwaar Alma? Alma wilde hem er op dit moment niet op attent maken, dat ze afgesproken hadden over zes maanden de situatie op nieuw te bekijken. Ze glimlachte dus enkel en vroeg, of Januari niet een weinig ge schikte maand was om er op je best als stralend bruidje uit te zien. Je kunt wit fluweel nemen voor je bruidsjurk, zei Pansy snel. En als ik bruidsmeisje wordt, mam, mag ik dan m'n bril afzetten? Januari is veel te koud, je zou dood ziek worden van zo'n trouwpartij, merkte Richard onverwacht op, zonder op te kijken van zijn schoolwerk. Maar Pansy keek boos in zijn richting en riep: O moeder, hoe vindt u hèm nou! We zullen het allemaal wel zien, liefje, stelde haar moeder haar gerust. Mevrouw Brendall liep in gedachten al de verschil lende data na, die haar het beste zouden schikken. Het zou eenvoudig idioot zijn voor een bruidsmeisje om een bril te dragen, zeurde Pansy halsstarrig door. Amy Bathurst had ook haar bril op, toen ze bruidsmeisje was bij haar nichtje, en ze zag er zo be spottelijk uit, dat het eigenlijk de hele bruiloft bedierf. Gebrilde bruidsmeisjes kunnen de bruiloftsceremonieën onmogelijk verstoren, verzekerde Richard haar nadrukkelijk. Op dit punt vond Alma het nodig tus senbeide te komen met de opmerking, dat het nog veel te vroeg was om nu al aller lei bruiloftsplannen te maken. Moest Pan sy al niet lang in bed liggen? Pansy, die zich heel langzaam begon terug te trekken in de richting van de deur, eindigde met de vraag, -wat voor verlovingsring Alma zou krijgen. Hetgeen Gregory eraan herinnerde, dat deze inder daad zo spoedig mogelijk gekocht moest worden. Ze spraken af de volgende morgen erop uit te gaan. Kan het niet morgenmiddag?, vroeg Alma eerst nog. De twee beste zaken zijn Zaterdag middags gesloten, herinnerde Gregory haar. Bovendien moet je zoiets geen secon de uitstellen. lik heb de neiging om op de drempel te staan, op het moment dat Saun ders morgenochtend z'n zaak open doet. Alma glimlachte. Ze wilde niet zeggen, dat Zaterdagmorgen haar drukste morgen was, en dat deze Zaterdag extra druk zou zijn in verband met alles wat ze voor de volgende week, als ze bij mevrouw Farra- day zou gaan werken, in orde moest ma ken. Maar zelfs het meest plichtsgetrouwe pas verloofde meisje mag zich toch wel vrijmaken voor het kopen van een verlo vingsring, wees ze zichzelf terecht. En dus beloofde ze Gregory, morgenochtend dade lijk met hem mee te zullen gaan. Iedereen was zeer tevreden en iedereen vond het normaal, dat Alma alles weer zo geregeld had, dat inderdaad iedereen het 'ermee eens kon zijn. Alma stond de volgende morgen alleen maar een uurtje eerder op, om alles klaar te krijgen, en al voelde ze zich, toen Gre gory haar kwam halen, wat gehaast en jachtig, toch liet ze niemand hiervan iets merken en liep alles vlot en normaal als altijd. Het was natuurlijk een zeer ontroerend moment, toen Gregory de prachtige dia manten ring aan haar vinger schoof. En Alma vergat even haar bestaan als moe der's„huismus je" en zelfs haar aanstaande betrekking bij mevrouw Farraday, waarin ze nog zoveel zou moeten leren. Geduren de enkele minuten was ze enkel en alleen Gregory's verloofde, het gelukkigste meisje van Midchester. Het weekend vloog voorbij en Alma wenste diep in haar hart, dat het niet juist deze week was, dat ze haar nieuwe leventje moest beginnen. Het zou zo heerlijk zijn geweest een beetje tijd te hebben die ze bij de haar vertrouwde werkzaamheden thuis zeker overhield om over haar geluk na te denken en allerlei feiten en herinne ringen op te halen. Maar zoals de zaken er nu voorstonden, moest ze zich van dat alles losmaken en zich volkomen concentreren, om van haar eerste middag op Benham Lodge een suc ces te maken. Toen ze er die eerste Maandagmiddag aankwam, was er niemand, die haar entree gemakkelijk maakte, zoals Murray dat gedaan had. De correcte huisknecht, die Alma opendeed, stelde haar niet op haar gemak en ze voelde zich kleintjes en onbeduidend. De huisknecht verstond zijn plichten echter goed en wees haar, waar ze haar hoed en jas op kon hangen, en daarna geleidde hij haar naar de kamer, waar ze al eens eerder geweest was. Mevrouw Far raday lag op dezelfde plaats bij het raam en was opnieuw met haar borduurwerk bezig. Ze keek op en zei, alsof Alma al weken iedere dag kwam: O, bent u daar, juf frouw Brendall. Wilt u zo goed zijn me die brieven op dat tafeltje daar even aan te reiken? Ik heb ze nog niet opengemaakt, maar ik geloof, dat het allemaal rekeningen e.d. zijn. Alma haalde de brieven en trok een stoel bij de rustbank. Toen ze mevrouw Farra- day's borduurwerk van dichtbij zag, kon ze een uitroep van bewondering niet on derdrukken. Ja, het is wel aardig, stemde deze toe, terwijl ze het ophield en zonder veel en thousiasme bekeek. U moet wel èrg dol zijn op dit soort werk, als u het zo mooi doet, zei Alma vriendelijk. Nee, antwoordde mevrouw Farraday, ik haat het, ik haat elk soort werk, dat je zittend of liggend moet doen. Maar sinds ik niets anders meer kan, stel ik er een eer in het zo goed mogelijk te doen. Ik haat alles wat niet 100 procent gedaan wordt. Alma keek naar de volmaaktheid van haar uiterlijk, haar verzorgde make-up en haar dure, eenvoudige kleren, en be greep, wat ze zeggen wilde. Maar aan de weerbarstige trek om haar mond zag Alma ook, dat het belangrijkste van mevrouw Farraday's opmerking haar toespeling op haar gedwongen positie was geweest. U moet veel rusten, nietwaar, pro beerde Alma voorzichtig. Ja. En ik haat het. Eneen plotseling, haast schelms lachje verander de mevrouw Farraday's gezicht volkomen ik houd me er niet altijd zo braaf aan. Maar dat mag u niet aan Murray of aan mijn man vertellen. Wilt u nu die brieven openmaken. Daar ligt een briefopener. Alma deed wat haar gezegd werd. Er waren zes brieven. Wilt u, dat ik u de inhoud voorlees, mevrouw Farraday? Of leest u ze zelf? O, leest u maar. Ze zijn zeker getypt? Ja, allemaal. Dan zal er wel niets persoonlijks bij zijn, zei mevrouw Farraday. Ze vergiste zich echter. De laatste brief, die Alma uit een enveloppe haalde, was niet al te best getypt, en de brief begon zéér persoonlijk: „Liefste Sonja. Kun je die zoon van jou niet eens in de steek laten en naar Londen komen om wat plezier te maken?" Alma hield op met lezen. Ze keek op en zei: Ik geloof dat dit een zeer persoon lijke brief is, mevrouw Farraday. Wilt u die niet liever zelf lezen? Mevrouw Farraday stak verveeld een hand uit en nam de brief aan. Maar>n ze de eerste regels gelezen had, oego. uitdrukking van haar gezicht te yeranaer- Ze lachte niet alleen op een min oi «- opgewonden manier, maar er kwa iets stralends over haar, alsof er brnn haar iets van licht begon te branden, door haar tere broosheid en vervee heen scheen. a Terwijl ze voortlas, slaakte ze k bb- dan een kreet van plezier. Alma pr - te doen, alsof ze volkomen ve™e-° de diverse rekeningen, die inQ^ de andere enveloppen waren geko Na een poosje keek mevrouw F op. Deze brief is van een oud- van me, die ik in geen tijden heb legde ze wat vaag uit. En Alma Kr s eens de stellige overtuiging, uat nis géén vrouw was, maar een ma Mevrouw Farraday's volgende v king bevestigde deze overtuigds a niet. Ze vraagt me, wanneer i 1 Londen kan komen. Maar dat he schien zelf wel gelezen? Deze vraag werd terloops ges Alma voelde opeens duidelijk, c vrouw Farraday veel aan geieg weten, om welke reden dan oo veel Alma van deze brief had ge^' - dat ze hem aan haar overhandig^. - Ik heb alleen de eerste zui zei Alma, maar ik zag daanut dat uw vriendin graag wl'de' O, wat zou ik ervoor Seie" kunnen gaan! (póff Mevrouw Farraday had na* werk opzij geschoven en spee lange, fijne handen met de du (Wordt ixi'l11.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6