ivpUBUEKISDEJllfir Bij H.F.C.'s zeventigjarig bestaan RESA HILVERSUM Sport in het kort Europese journalisten grandioos te New York ontvangen Alma's dubbele taak Zaterdag 17 September 1949 Een brief van Pim Muiier Het is zoals wij reeds eerder schre ven deze maand zeventig jaar geleden, dat H.F.C. door enkele jongeren met een zekere pioniersgeest werd Opgericht. Dat gebeurde dus in 1879 en deze oprichting, betekende liet begin van een in de Neder landse historie volkomen ongekende op leving van de sport voor iedereen, voor de massa. Want in die zeventig jaar heeft voetbal en ook andere sporten, maar vooral toch voetbal een triomferende op mars naar de allergrootste populariteit ondernomen. En daarom is dit een niet onbelangrijk jubileum, Eén van die pioniers, helaas ook de enige nog in leven zijnde van het kleine groepje, is de wel alom bekende Pim Muiier, be schermheer van H.F.C. en ere-voorzitter van de K.N.V.B. Van deze oudste „voet- balrot" in ons land, ontvingen wij het vol gende schrijven: „Slechts één sport, de athletiek die in 1947 haar zeventigjarig jubileum vierde, is ouder dan het voetbal. Het was in 1879, dat de eersteling, HJ.C. zich meldde. In Haarlem, de stad waar mijn geliefde Dami- aatjes ons trouw avond aan avond op hun klolckenklanken vergastten. Sinds mijn tweede jaar was ik inwoner van Haarlem wij woonden in een villatje op het Bol werk, tegenover de Jansstraat-spoorweg overgang. Drie jaar later op mijn vijfde dus zat ik tijdelijk op de kostschool van het Instituut Schroder te Noordwjjk en daar hoorde ik voor het eerst het doffe geluid van de voetbal; vijf jaar later in Ostende hoorde ik dat weer. En toen ging alles vlug. Kort daarop zag ik zo'n grote bal te koop hangen bij de Engels-geöriënteerde heer De Gruyter in Amsterdam. Mijn hart klopte, ik stoof naar binnen en kocht hem. Wild opgewonden sprak ik met een paar mak kers: jhr. W. Schorer, Peltenburg en D. van Lennep. We begonnen boven op het duin achter het Kolkje, maar werden weggejaagd. Toen vlak achter de Buitensoos en de Span jaardslaan, maar ook daar werden we weg gestuurd. We zwierven overal, tot ik aan tikte bij de huisvriend van mijn ouders, burgemeester Jordens, zetelend in het stadhuis. Ik huurde op veertienjarige leeftijd de Koekamp en het eerste voet balveld was er! Bij F. van Eeghen's ouders kregen we drinkwater (wassen deden we nog niet) en als publiek in onze wei had den we Herman Gorter. Er kwam een schuurtje van drie bij vier meter; de fa milie Prins betaalde met een lachend ge zicht de gebroken spiegelruiten in haar huis. Het begin was er. We doceerden het nieuwtje ook elders, in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Friesland. En het duurde niet lang, of we richtten een club op; Jan de Goeie maakte een reglement in het Ne derlands en ik werd voorzitter. Dat ben ik enkele jaren gebleven, daarna heb ik be dankt om mij te wijden aan andere takken van sport, zoals athletiek, hockey, schaat senrijden en wandelen. Na verloop van tijd kwamen er tekenen van enthousiasme uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het gevolg hiervan was weer een organisatie, de Voetbalbond, waar ik gedurende bijna zeventien jaar voorzitter van ben gebleven. Toen vestigde ik mij in België en mijn vriend Droog- Ieever Fortuyn volgde mij op. H.F.C. ver liet ik in 1895, zodat ik nog juist als captain beleefde, dat het eerste elftal kampioen van Nederland werd. Nadien bleef cle voetbalsport op de weg naar de overwinning, de Voetbalbond groeide en steeds nieuwe leden meldden Hockeydagen in Amsterdam en Heemstede In het Wagener-stadion wordt morgen de Ihockeydag voor heren gehouden, nadat vorige week de voorwedstrijden waren ge houden. BMHC bereikte de eindstrijd door in de finale van Amsterdam te winnen. Morgen spelen de Bloemendalers in de eerste ronde tegen Venlo. Winnen zij dan is de winnende ploeg van SCHCUnion de tegenpartij in de halve eindstrijd. De dames komen Zondag in de voorron den uit van de dames-hockeydag. In het Heemsteedse Sportpark spelen clubs uit Haarlem en omgeving en Amsterdam. Het programma van de A-groep luidt: PinokéBDHC 1; Amsterdam 2Straw berries; BDHC 2—Rood Wit; HBS—Am sterdam 1. In de eerste ronde van groep B worden gespeeld: KraaienDEM: ZandvoortFIT; HurleyEechtrop; Ever SwiftVW. Geslaagd dank zij.... (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie - Praktijk Boekhouden - HandelscorresDondentie. (Adv.) zich aan. Nu hebben wij er 85.000En hoeveel andere voetbalminnaars zijn nog geen lid van de Bond? Maar in deze zeventig levensjaren heeft zich ook een probleem voorgedaan, waar we in de beginperiode nog niet over dach ten: de financiële kwestie, en daarmee nauw samenhangend: het beroepsspel. Bij dit laatste woordje haal ik de schouders op. Het is niet te rijmen met de sport voet bal. Wij zullen als ouderen trachten, dit streven in goede banen te leiden. Daar zul len wij voor werken; dit probleem blijft in onze waakzame aandacht". PIM MULIER Den Haag, 10 September 1949. Voetbaloverzicht De tweede competitiedag brengt in Haar lem de ontmoeting HaarlemFeijenoord, waarvoor grote belangstelling verwacht wordt. De Rotterdammers zijn met een zege van 21 op KFC begonnen. Gemak kelijk hebben zij het tegen de Koogse ploeg niet gehad. Als de Haarlemmers met even veel geestdrift als op Woensdagavond spe len hebben zij een goede kans de punten te veroveren. EDO trekt naar Xerxes en komt de Haar lemse ploeg volledig in het veld dan voor spellen wij een zege. Xerxes is weliswaar verzwakt door het vertrek van Wilkes, doch de Rotterdammers zullen zonder deze speler dit seizoen een goed figuur slaan. RCH opent het seizoen in de eerste klas met een wedstrijd tegen Ajax in Water graafsmeer. De Haarlemmers worden ter stond voor een moeilijke opgaaf geplaatst. Hoewel de voorzitter der Amsterdamse club een kampioenschap heeft voorspeld voor zijn vereniging, die binnenkort vijftig jaar bestaat, zullen de spelers het niet ge makkelijk krijgen, als de Racing op bezoek komt. Van VSV verwachten wij, dat ook Zon dag, als DOS de tegenpartij is, een ovei-win- ning behaald zal worden. Het was in lange tijd niet gebeurd, dat de voorhoede van Stormvogels zes doel punten maakte. Hetzelfde morgen te pres teren tegen West Frisia zal niet zo gemak kelijk gaan. De successen voor de derde klassers uit Kennemerland waren niet groot: Scho len, HBC en Velsen behaalden een zege en DIO deed goed werk door tegen Kinheim 11 te spelen. DIO zet de competitie voort door het spelen van een wedstrijd op eigen terrein tegen Terrasvogels. De Haarlem mers hebben een goede kans. Bloemendaal trekt naar DCG en zal het niet gemakke lijk la-ij gen. Schoten speelt op het terrein achter de Kleverparkweg tegen Allen Weerbaar. De kampioensploeg van het vorig jaar is goed gestart en het tweede succes is te ver wachten. In de afdeling, waarin HFC, HBC en TYBB met Zuidhollandse clubs uitkomen, zijn thuiswedstrijden voor de clubs uit deze omgeving vastgesteld. HFC ontmoet RK AVIC, TYBB GSV en HBC Wassenaar. Israel—Zuid-Slavië uitgesteld Zondag 18 September zou te Tel Aviv de ontmoeting tussen Israel en Zuid-Slavië worden gespeeld als voorwedstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap. Zuid-Slavië heeft zich telegrafisch tot de voetbalbond van Israel gewend met de mededeling dat de spelers geen toestem ming hebben gekregen over Turks grond gebied te vliegen. In Belgrado wordt naar een oplossing gezocht, maar men twijfelt er aan of de ploeg Zondag op tijd te Tel Aviv zal kunnen zijn, zodat de ontmoeting zal moeten worden uitgesteld. Korfbal Herstellen Oosterkwartier en Sport Vereent zich? Oosterkwartier ontvangt Zondag op het terrein aan de Zomervaart het sterke Rohda uit Amsterdam, dat j.l. Zondag met een overwinning van 13—8 op S.V.K. is gestart. Dus wacht Oosterkwartier een zware tgak, en er zal dan ook heel wat beter moeten worden gespeeld dan Zondag om enig succes te kunnen boeken. Oosterkwartier 2 speelt reeds om 12 uur te Santpoort tegen Sport Vereent 2 en zal wel beslag op de punten kunnen leggen. Hierna wordt Sport; VereentSamos ge speeld, een mooie gelegenheid voor de thuisclub om de eerste winstpunten te behalen. Aurora gaat naar het sterke „Allen Weerbaar" te Amsterdam, en het zou reeds een aardig succes zijn, indien een gelijk spel werd behaald. Het tweede twaalftal van „Aurora" ont vangt thuis het sterke Westerkwartier 3. Watervliet kan de tweede overwinning behalen door S.K.V. uit Utrecht te slaan en Watervliet 2 kan door een overwinning op K.Z. 3 bewijzen, -dat het een rol wil spelen bij het behalen van de kampioenstitel. Tenslotte gaat Animo Ready naar Togo, dat zich wel niet zal laten verrassen. Motorsport Nederlanders rijden goed in de intérnationale zesdaagse Op de vijfde dag van de zware interna tionale zesdaagse betrouwbaarheidsrit in Wales hebben de Nederlanders laten zien, wat ze waard zijn. De wegen waren tenge volge van de regen zeer glad en modderig, doch ondanks de zware route legden Van Rijssel, Roest, Knijnenburg en Flinterman de 383 km zonder strafpunten af. Het is bijna zeker, dat ook Bestebreurtjc, Haaker, Van Dinter en Lichtenbeld zonder straf punten zijn geëindigd. Nederland maakt dus een zeer grote kans met tenminste vier gouden medailles te eindigen, omdat de route van de laatste dag slechts 60 km lang is en over goede wegen loopt. Dan volgt nog de snelheidsproef op het circuit van Eppynt, een parcours met een slecht wegdek, doch daar zullen de rijders hun voorgeschreven gemiddelde, dat voor alle klassen verschillend is, zeker wel weten te halen. Nederland klom in de strijd om de zilve ren vaas een plaats omhoog en werd derde. De Hongaarse ploeg verloor twee rijders. De trophee zal vermoedelijk in Enge land blijven, daar het Engelse team thans met één strafpunt leidt, voor Tsjechoslo- wakije met 9 punten. In totaal werden tot en met de vijfde dag 72 uitvallers geno teerd. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Zondag 18 September houdt de H.S.V. „De Kampioen" haar eerste rit voor een najaarscompetitie voor amateurs en nieu welingen op het traject in de Haarlemmer meer. De totale uitslag der zomercompetitie voor nieuwelingen luidt: I. A. v. 't Hof 17i/2 punt; 2. A. Harren 16V2 punt: 3. W. Rusman 12 punten; 4. G. v. Roon 10 punten; 5. J. Steenbakker 10 punten; 6. P. de Vries 8 punten. Om het Brittannia shield Frankrijk heeft het Brittannia shield voor militairen gewonnen met een totaal aan tal punten van 110 voor het boksen, zwem men, schieten, de cross country en het schermen. Groot-Brittannië werd tweede met 92 punten België derde met 74 punten, Nederland vierde met 70 punten, Noor wegen vijfde met 67 punten en Grieken land zesde met 52 punten. HARRIS SLOEG DERKSEN. Harris won Vrijdagavond in Kopenhagen in twee manches van Derksen. WIELERWEDSTRIJDEN IN HET OLYM PISCHE STADION. Voor de tweede keer zijn de internationale wieier wedstrij- den in het Olympisch Stadion te Amster dam wegens regen uitgesteld. Thans is het programma verschoven naar Donderdag 22 September. „Samba" is de rake naam die de Britse mode ontwerper Brian Hart aan deze satijnen avondjurk (in rose en „cham pagne") gegeven heeft. Hart die pas 23 jaar is, heeft zich reeds internationale be kendheid verworven en men mompelt dat zelfs de Parijse „haute couture" de con currentie van deze jonge Engelsman ern stig in haar beurs begint te voelen. „HET LEVEN KAN BETER" Hef Nederlands Volkstoneel speelt Maurits Dekker Mauvits Dekker had als wij goed zijn ingelicht al veertien of vijftien stukken geschreven, toen hij van regeringswege de opdracht kreeg om het répertoire van het Nederlands Volkstoneel met een nieuw werk van zijn hand te vermeerderen. Hij zette zich met bekwame spoed aan het ver vullen van deze eervolle taak, met als ge volg dat z(jn daaruit voortgevloeide „spel van wens en werkelijkheid" met de titel „Het leven kan beter" reeds in de eerste weken van dit nieuwe seizoen kon worden vertoond. Gisteravond ging de première voor Amsterdam, na enkele proefnemingen in de provincie. De aan dit stuk voorafgegane hele en halve mislukkingen zijn in zoverre niet tevergeefs geweest, dat Maurits Dekker zich al proberende een bruikbaar inzicht in de primaire eisen van de dramatische kunst verwierf. Zijn stuk behandelt het probleem van een op 'n dwaalspoor geraakt huwelyk tussen een actrice, die haar loop baan heeft opgegeven terwille van een vakgenoot die steeds minder aan de door hem gewekte verwachtingen gaat beant woorden. De strekking luidt ten slotte dat men moet trachten te leven naar wat men denkt, teneinde geen willoze speelbal der omstandigheden te worden. Het blijft alle maal een beetje dicht bij huis, maar is ten minste vrij gehouden van oneerlijke senti mentaliteit of psychologische waaghalzerij. De hoofdpersonen bezitten voldoende menselijk formaat, al moet men het voor een goede gang van zaken betreuren, dat zij geen weerstand kunnen bieden aan de neiging om alles in den brede te gaan uit praten. Onder dergelijke omstandigheden neemt de romancier (die woorden in plaats van daden stelt) de plaats van de dramaturg weer in. De bijfiguren wekken de soms wel eens vervelende indruk alleen op het toneel te verschijnen om het be wijs te leveren, dat er voor hun geestelijke vader geen technische moeilijkheden be staan. Alleen de scène met de huisdokter verliep zo onbeholpen dat het onmiddellijk corrigerende gevoel voor humor van het publiek een vloedgolf van gelach deed ont staan. Verstandig zou het zijn de berijmde epiloog met een fors gebaar te schrappen. ,Het leven kan beter" is voorwaar geen meesterwerk, maar toch ook weer niet zo dwaas dat een opvoering achterwege had moeten blijven. De rolbezetting was helaas niet bijzonder indrukwekkend. Tine Medema slaagde er in haar tekst met vol doende gevoel te kleuren, maar regisseur Ferd. Sternebei-g wekte als de met roman tiek gevleugelde jeugdvriend, die hij vol gens de regels van het spel had behoren te zijn, eerder de illusie van een polder jongen met vacantie. In de mannelijke hoofdrol zag men Jan Grefe, die ongeveer twintig jaar geleden aan het Hofstad-Toneel van Cor van der Lugt Melsert was verbonden, voor het eerst terug op de vaderlandse planken. Over het geheel beantwobrdde hij niet aan de om schrijvingen, die wij aangaande zijn per soonlijkheid te horen kregen, maar toch bezit hij wel enige bekwaamheden die hem lot een acteur stempelen. Uitstekend was slechts Gerda Ruyters, fris en levensecht, als een bijfiguur van minder betekenis dan de duur van haar aanwezigheid op het to neel zou doen vermoeden. Over de anderen kunnen wij beter het zwijgen bewaren. DAVID KONING. Repatriëring 7 December- divisie begonnen Met het vertrek van de „Kota Inten" op 3 September uit de haven van Tandjong Prxok is een begin gemaakt mét de x-epa- triëring van de 7-Decembex--divisie. Aan boord bevinden zich in hoofdzaak onderdelen van specialisten, namelijk de 5de en 13de genie-veldcompagnie, het 1ste brugpeloton, het 1ste geniepark, het 1ste materiaalpark, de 3 de infanteriebrigade wex-kplaats (groep A en B) en de 2de hulpvei-bandplaats-afdeling. Koffie-smokkel leeft op De Duitsers aan de grenskant -in de buurt van Limburg schijnen hernieuwde belang stelling voor „bohnenkaffee" te hebben. Samenwerkende kommiezen en maréchaus- sée legden tenminste de hand op verschei dene personen, die zich met het smokkelen van koffie over de Duitse grens bezighiel den. Bij de arrestatie werd vijftig kilo koffie in beslag genomen. Bij het onder zoek bleek, dat Augustus een drukke maand voor deze mensen was geweest; er is toen meer dan 250 kilo over de grens gebracht. Amerikaanse marine demonst te hunner ere reer<ie hun boordwapens op een achtei' het onv.' aanvalt» Achter elkander doken i'tf kerheid af;** Driehonderdduizend New Yorkers heb ben Vrijdagmiddag op Broadway de vijf tig Europese journalisten, die in de Stra- tocruiser „Europe" van de „American Overseas Airlines" een veex-tiendaagsc tocht door de Verenigde Staten maken, een onvergetelijk welkom toegeroepen. Om half twaalf verscheen het vliegtuig na een vlucht van zestienduizend kilome ter' in tien dagen tijds boven de wolken krabbers van New York, cirkelde enige malen boven stad en haven en landde op het vliegveld Laguardia. Een ontvangst comité van het gemeentebestuur van New York en alle consuls van de veertien lan den, waarvan journalisten aan deze „Ame- - uCiC rican Discovery Flight" deelnemen, was nomei*1 geschenk voor Bcvaaj ter begroeting aanwezig. Met een groot motorescorte van de New Yorkse politie begaven de Europese persvertegenwoordi gers zich in twintig auto's dwax-s door New- York naar het gemeentehuis. Overal langs de route stonden hagen New Yorkers, wier aantal aangroeide naarmate de bin nenstad werd bex-eikt en het geloei der sirenes toenam. Op Bx-oadway daalde de bekende confettiregen op de journalisten neer. Het gehele verkeer in de binnenstad was stil gelegd. Uit de kantoren in de wolkenkrabbers wuifden de Amerikanen de journalisten uitbundig toe. Op het laat ste deel van de route werd de autostoet voox-afgegaan door militaire kapels van het eerste leger en de luchtmacht. Bui'gemeester O'Dwyer ontving zijn gas ten op de stoep van het stadhuis en leidde hen naar een podium, waarlangs eenheden van de New Yorkse politie, het leger, de bx-andweer en het Rode Kruis voorbij trokken. O'Dwyer zette in een korte redevoex-ing, die werd beluisterd door ruim tienduizend New Yorkers, die zich voor het stadhuis hadden verzameld, de waarde uiteen van dit massale bezoek van de Europese pers. Nadat de journalisten de burgemeester geschenken uit hun landen hadden over handigd, begaf de autofile zich naar het Waldorff-Astoriahótel om de lunch te ge bruiken als gast van het New Yorkse ge meentebestuur. Tevoren hadden de journalisten in de Stille Oceaan, zestig mijl van San Diego, manoeuvres van de Amerikaanse max-ine gadegeslagen. Het middelpunt van de ope raties was het 37.000 ton metende vlieg- dekschip „Valley Forge", aan boord waar van zich de vijftig Europese journalisten en een gi'oot aantal collega's uit geheel Californië bevonden. Eenmaal in de Stille Oceaan stegen veertig gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op en deden met Vreemde financiële manoeuvres van Hulstenaar De 34-jarige spoorwegbediende G. R. S. uit Hulst stond bekend als een goed huisvader: maar juist zijn kwaliteiten als zodanig brachten hem op de vex-lceerde weg. Hij vond namelijk, dat hij met zijn maand salaris van 180 zijn gezin niet behoorlijk kon onderhouden en daarom besloot hij geld te lenen. Zo verviel hij van kwaad tot erger en begon ovex-al geldschieters te zoe ken. Hij vertelde deze mensen onwaar heden om hen tot afgifte van de verlangde sommen te bewegen, b.v. dat hij met het inklaren van wollen garens flink kon ver dienen of dat hij de woning van zijn schoonmoeder voordelig kon kopen en met gx-ote winst van de hand doen. Diverse personen uit Hulst waren maar al te zeer geneigd om geld af te staan, omdat S. fan tastische rentevergoedingen in het voor uitzicht stelde. Soms beloofde hij 10 of 15% per maand rente te betalen; nu en dan zelfs 10 per week. Dit lokte met name de Hulster groentenhandelaar F. de B. aan, die toen hij zelf geen contanten meer kon opbrengen, bij vrienden en kennissen ging lenen, met het gevolg, dat hij nu nog ruim 30.000 terugbetalen moet. S. heeft in totaal 58.000 geleend, maar vijftig mille raakte hij weer kwijt door de absurd hoge renten. Een slager uit Hulst, die ongeveer 2000 leende, streek meer dan 11.000 rente op. Vrijdag stond S. te Middelburg terecht. De Officier noemde de handelwijze van de verdachte, maar niet in mindere mate die van zijn geldschieters, beneden elk peil en eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. GROTE JAGO ETALAGEWEDSTRIJD Nog korcc tijd! Dan begint dc grote Jago etalage wedstrijd. Hebt U het loodje of etiket van Uw Jago shawl bcw aard Het kan U een onbezorgde vacantie i hcc buitenland verschaffen. Voor rekening vanjaj -4, liep op uitersl Jenever in Later heerste er grotP u Amerikaanse marinebas"?baft' Ss <t der Euiopese journalisten ril aanstoots waren acht is jenever, dte de uit vier 111 staande Nederlandse deleaSft» it. nomen a s geschenk voor Lft "«it- van de te bezoeken AmeriS*"'1» Bij het uitladen van de baS' it<4« overbrengen van een deel?8 11 het vliegdeksehip „Vallev For,ft" de journalisten waren bieelS. door een misverstand de ft?* '•-<1 andere bagage terecht gekoft boord van het vhegdeksS Een officier op het benedendek ..«^«nizmmge pak" i„ zocht het en vond de jenever Lft van Amerikaanse oorlogsscharenCï:i zonder speciale vergunning ft ft?, "«vinden en de luiden, dat alle sterke 7, ft® onregelmatig aan boord Ie£J' vernietigd moet worden n laatste ogenblik echter verscheen a. '6 mandant van het schip ter jenever tot „goodwill-ammS' n u 6Ü ft "8ssen in 1* kluis v schxp deed sluiten. 5 van het De burgemeester van San Mem w laten weten, dat hij deze actie 1 marine ten zeerste heeft geappijj Snelheidsrecord gaUm De stratocruiser „Europe" heeft tM, een wereldrecord geslagen. H* 2* ffe'anti von San Diego naar Fort® a in Texas 1141 mijl - minuten, hetgeen een g„ heid van 341 mijl per uur betekent n rlo ortolctn srlit/iLt- h- -u af in 3 uur 2{ snel. de snelste vlucht, die S* vhegtuip Vlppft ïomnnl-t a dO'6'-' (Adv.) vliegtuig heeft gemaakt. Aan de E. knuppel zat Captain Craig, de vliem 7 als eerste Amerikaan met een cirei tuig na de oorlog op Schiphol landde Ook Texas heelt de Europese pers,,, grootse ontvangst bereid. Er was „u „Glamour" van Hollywood, maar de stat herd van de Texassers, die hun ogeim". mer neerslaan. Meisjes in eowboyeos'm vormden een erehaag bij het veria-en het vliegtuig er. langs de hele route den enthousiaste inwoners van F«t Worth, die bij een temperatuur van ]i) graden Fahrenheit de journalisten liii. toejuichten. „Getuigen van Jehova" in hoger beroep Venten of colporten! Voor de arrondissementsrechtbank tt Breda hebben vijf „Getuigen van Jehova" terechtgestaan, die van het vonnis van het kantongerecht, waarbij zij ieder tot 101 boete waren veroordeeld, in hoger bcrce;-' waren gekomen omdat hun colportage me: „De Wachttoren" strijdig werd geacht met artikel 34 van de algemene politieverorde ning van Breda, waarin het venten mei gedrukte stukken in bepaalde (echter niet bij name genoemde) straten is veroodei De Officier van Justitie was van mening, dat het vonnis van het kantongerecht jes was en vroeg daarvan bevestiging. Hij verklaarde dat deze zaak niets te maken had met godsdienstvrijheid1 of met de vrji» heid van drukpers. „Deze zaak heeft wel degelijk te c-tei met de vrijheid van drukpers," fcalxgii de verdediger, mr. L. C. van der I<; Amsterdam, in zijn pleidooi. „Het gaat rt: om bescherming van de eerste men# rechten en vrijheden". Pleiter noemde dit een principiële zaak, waarbij de gehele samenleving belang heeft. Volgens hem was het optreden tegen de „Getuigen van Jehova" in strijd met de Grondwet. De Hoge Raad heeft een aantal arresten ge wezen, volgens welke B. en W. ventverto- den mogen uitvaardigen, mits die geen be trekking hebberx op gedrukte stukken. „Indien men de activiteit van deze „Getui gen van Jehova" niet wil beschouwen als evangelisatiewerkzaamheden", aldus plei ter, „dan nog worden ze dus in bescher ming genomen door. artikel van de Grondwet". Hij drong tenslotte aan op vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging- Op 30 September zal de rechtbank uit» spraak doen. OM HET PERSOONLIJK DAMKAM PIOENSCHAP. De partij tussenk Onnink en Bh. J. Ham in de tweede .co-, om het persoonlijk damkampioenschap w» Nederland, welke Vrijdag te Rotterdam werd gespeeld, eindigde in remise, FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 16) Alma herinnerde zich haar taak, dat ze met mevrouw Farx-aday vooral op ver standige wijze moest omspringen. De reis zou u waarschijnlijk erg ver moeien, gelooft u niet?, zei ze waarschu wend. O, ik zou het best kunnen volhouden, merkte mevrouw Farraday ongeduldig op. Het is alleen, dat mijn echtgenoot, en Mur ray nog meer, altijd denken, dat ik, als ik naar Londen ga, me veel te veel zal in spannen. En is dat niet waar?, vroeg Alma glimlachend. Misschien wel. Er kwam opnieuw dat schelmse lachje op mevrouw Fari-aday's gezicht. Maar het is ft waard! Dat hangt er van af, of u uzelf werke lijk benadeelt of niet, zei Alma. Dat u er werkelijk ziek van wordt, zou het toch zeker niet waard zijn? Ja, tóch v/el. De grote, schitterende ogen keken verlangend en uitdagend het waren meer de ogen van een meisje dan die van een vrouw met een volwassen zoon. Soms denk ik wel eens bij mezelf, dat het misschien beter zou zijn éénmaal nog eens, voor een week, écht le leven, om daax^ia dood te gaan. Maar dat denkt u alleen maar zo'n enkele keer, herinnerde Alma haar glim lachend, hoewel ze diep in haar hart een medelijden voelde opzwellen met deze on geduldige, levenslustige vrouw, die op zo wrede wijze tot nietsdoen was gedoemd. Als u zich een dodelijke ziekte op de hals had gehaald, zoudt u er wel anders over denken! Praat alstublieft niet net zoals Murray, I antwoordde mevrouw Farraday ongeduldig. En toen Alma niets zei, vroeg ze: U ge- looft toch ook niet, dat andere mensen alle belangrijke beslissingen voor je kunnen j nemen? Nee, natuurlijk niet, antwoordde Al- ma. Maar wat voor beslissing bedoelt u eigenlijk, meyrouw Farraday? I Wel. ik bedoel die betrekking hebben I op je eigen leven. Als ik het nu zou ver kiezen nog een korte tijd vrolijk en prettig te leven in plaats van me nog jaren zo in dodelijke verveling voox-'t te slepen, is dat dan niet enkel en alleen een zaak, die mij aangaat? In principe wel. Maar het gaat toch niet helemaal op, zei Alma voorzichtig. Ze voelde, dat ze op een terrein kwam, waar I ze op moest passen. Waarom niet? i Maar mevrouw Farraday, niemand leeft toch enkel en alleen voor zichzelf?, sprak Alma ernstig. Dat weet u toch ook maar al te goed. Mevx-ouw Farraday zei niets hierop. Stelt u zich voor, dat u iets ex-g onver standigs deed en u werd zwaar ziek b.v., voelt u dan niet wat dat zou betekenen voor uw echtgenoot en uw zoon? 1 Het zou me niets kunnen schelen, zei imevr. Farraday langzaam, terwijl ze Alma op charmante wijze toelachte. Maar laten we het over iets anders hebben. Vertelt u me eens .iets over u zelf. U hebt een knap pe moeder en oudere zuster. Vertel me over hen en over de rest van uw familie, als er nog meer zusjes en broertjes zijn. Alma was enigszins onthutst over me vrouw Fari-aday's openlijke bekentenis, dat het haar volkomen koud liet, of ze haai man en zoon angst en verdriet zou bezorgen en moest zich even aanpassen aan de snel heid, waarmee thans een ander onderwerp werd aangesneden. Maar mevrouw Fax*x-a- day verwachtte klaarblijkelijk bezig ge houden te worden met verhalen, die niet haar zelf betx-offen. En dus deed Alma haar best een zo amusant mogelijk verslag van haar diverse familieleden te geven. Pansy trekt me het meest aan, zei me vrouw Fax-raday na een poosje. Ze had haar borduurwerk weer opgenomen en deed hieraan opnieuw enige steken. De uitbarsting van ongeduld en weerbarstig heid scheen volkomen vergeten. U moet Pansy eens mee hierheen brengen. Ze zou het heerlijk vinden, daarvan ben ik overtuigd, glimlachte Alma. Mis schien in de vacantie een keer. Duurt dat nog niet erg lang? Ongeveer een maand, zei Alma. Mevrouw Farraday keek alsof ze dat een veel te lange tijd vond om te wachten. Pansy vindt het toch al veel te prettig om van fhaar schoolplichten afgehouden te worden, legde Alma nader uit. Ik ge loof wei'kelijk, dat het beter zou zijn tot haar vacantie te wachten. Mevrouw Farraday begon te lachen. Ik dacht altijd, dat kleine meisjes veel vlijtiger en braver op school wax-en dan jongens, merkte ze op. Pansy helaas niet, zuchtte Alma. Waarop mevrouw Farraday opnieuw lachte en zei: Ik weet er natuurlijk niets van. Ik heb nooit meisjes gehad, alleen maar één erg zelfstandige, eigengereide kleine jongen. Alma moest glimlachen om het beeld van de gevreesde meneer Fax-raday als kleine jongen. U moet nog heel jong geweest zijn, toen u hem kreeg, zei ze, haar gedachten in woorden omzettend. Achttien. Ik trouwde op m'n zeven tiende, wat natuurlijk veel te jong is, lichtte mevrouw Farraday haar in. Geen enkel meisje kent zichzelf op die leeftijd en de meeste meisjes zijn dan nog veel te jong om iets van het leven te begrijpen. Alma vroeg zich af, of ze hieruit moest opmaken, dat mevrouw Farraday's huwe lijk een jeugdvei-gissing was geweest. Hoe oud bent u?, vroeg mevrouw Farraday. Twee-en-twintig. Zo! Een snelle blik uit de donkere ogen taxeex-de haar. U ziet er jonger uit. Bent u verloofd? Nee hè, tenminste ik zag geen ring aan uw vinger, toen Murray u laatst hier bracht. Wel, zei Alma, ik.... eh.... ben sindsdien verloofd geraakt, en een beetje verlegen spreidde ze haar linkex-hand voor mevrouw FaxTaday uit, zodat deze haar ring kon zien. Wat? Tijdens de weekend? Mevrouw Farraday's slem klonk verbaasd en ook enigszins ontstemd. Ja. Wat vervelend en dom van u. Maar u gaat er nu toch niet met een paar weken al weer van door, is het wel? O nee. Onze verloving zal betrekke lijk lang moeten duren, legde Alma uit. Mijn familie heeft me voorlopig nog nodig. U nodig? Waarom heeft die u nodig?, wilde mevrouw Farraday weten. U bent toch niet de oudste, en u hebt toch nog een moeder! Ja. maarziet u, ik ben degene, die altijd thuis was, zei Alma langzaam. Mijn oom, die tot dusverre de verantwoor delijkheid voor alles droeg, is plotseling gestorven, en nu is het nodig dat iemand iemand met.... eh.... ruggegraat aan wezig is om het gezin bij elkaar te houden, totdat we aan de nieuwe situatie gewend zijn geraakt. Iemand, die de scherpe kantjes van de verandering wat afslijpt, bedoelt u?, vroeg mevrouw Farraday. Ja, zo iets. En wat zegt die jonge man in kwestie daarvan? Mevrouw Farraday keek Alma met een enigszins cynisch lachje aan. Gregory? O hijwil natuurlijk liever dadelijk trouwen. Maar hij beseft ook, dat mijn familie enige rechten heeft, legde Alma ernstig uit. Hoe nobel van hem, mex'kte mevrouw Fax-raday droogjes op. Alma bloosde. Vindt u, dat ik hem niet fair behandel?, vroeg ze. Mevx-ouw Farraday keek geamuseerd: Unfair? O nee, dat niet, maar onver standig! O, schrok Alma, waarom? M'n lieve kind, zei mevrouw Farra day, weet dit, dat liet nooit kwaad kan een man te laten wachten onder het mo- tief dat er andere mannen in het spel aji Maar er is een groot risico aan verbomf hem in verband met een familie aan uk lijntje te houden. Op een familie kan niet eens jaloers zijn! Die is aheen in de weg. Er worden geen diepere em u door opgewekt. Een familie is belangrijk, maar ze laat iemand met g makkelijk los en stelt allerlei eisen - die van jou zal dat zeker doen, te oome naar de verhalen, die ik van je gehoo a en een familie kun je nooit zo zonder meer opzij zetten. Een rivaa een man stimulerend, en die kun j ieder gewenst ogenblik zn congé 8 Denk hier maar eens goed over na. Alma beet zich op haar lippen haar werkgeefster twijfelend aam .er niet helemaal zeker van, in dit alles serieus bedoeld ^atS| a "hjprover als een grapje. Maar vooroat ze zekerheid kon krijgen, veran vrouw Farraday weer eens van o en vroeg Alma haar chequeboek e mi gen om de rekeningen af te■ha Wilt u chèques uitschrijven drie x-ekeningen te betalen, zei 2;' ik ze tekenen, terwijl u de en«».>" SCAlma's hoofd was over de bogen, toen Murray Farraday Hij kuste zijn moeder en begr jjt die opmei-kte, dat mevrouw keer veel hartelijker tegen "e dent? de vorige keer. Tot haar fc-j reageerde hij hierop ha8; ging naast haar i-ustbank sta® ,ejeri neerkijkend, leek hij haast v (Wordt versoltf)' i

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6