Het Hek van de Dam- feefsel van legenden en verhalen om een lang-vergaan kasteel Agenda feSSE-7-"5 uur: "Ho1- Winterkleding verzorgen 17 Séptemljer 1919 erna? Grote stenen en een listige vrouwenfiguur •-„nke.it in Heynskerk de zon- J"?E0te et®™' uie hier e1 aar t neee oude woningen, schuren S vinden zijn. Zij zijn- af- eS*° ie ruïnes van het slot waarvan de oorsprong ge- •®fSet «orden in de 12e eeuw. s„rde dus met het kasteel van I oudste burchten van Ken- 1 Het huis „Haerlem" is klaar- I schakel geweest in het Hol- ik een tegen de West- ^"fttleg ongeveer 1200 meter ten fnaen; van Heemskerk en met meer meter van het huidige „Assum- Vt: ,.i moet door de Noormannen ver- j malen zijn belegerd, daar zij ^.Menswaardig bezit beschouwden, i'ffpringplnnK voor de beheersing van u:'"i'node slot is weinig meer bekend, ■""het na W" verwoesting vele jaren Ampzing - die W7 M de heren van Haerlem de waren van de stad Haarlem - gfoiJtreeks 1628: "Vït ligt Omgekeerd der stichters i« 1 sW E onzer steê. ,M hoe droevig daer de afgeworpe itaei steenen van 't Slot van 't Haerlems Huis bewenen, jammerlijk vernield en schandelijk jen kalen grond ellendig omgekeerd P* an denkt, hoe kan c^etag tJMS Huizinga heeft echter het slot ..I „aam ontleend aan het geslacht, dat V-aar zijn oorspronkelijke herkomst li'ae plaats aan het Spaarne „van Haer- ••-•noemde. Is vroeger eeuwen heeft een zijtak van fcRiin "elopen van Katwijk langs Rijns- Voorhout, Vogelenzang, Brederode, w huis te Velsen, het slot Haerlem naar of Rir.negom, om vandaar in zee Vlopen. De naam „Rijn en Berg" ver- dop een boerderij aan de Hoofddorper tij staat daarmee bijvoorbeeld waar- éinlijk in verband. Ook de eeuwenoude uani „Hoogdorp" vindt er zijn oorsprong 'ffaar zo weinig van de geschiedenis van M oude slot bekend is, hebben de legen den sagen vrij spel gekregen. De overlevering verhaalt bijvoorbeeld, ü;toen de burcht weer eens belegerd werd ede bewoners met de hongersdood wer- V. bedreigd, een dienstmaagd de laatste V- in de Rijn gevangen als teken V overvloed uit een der torenvensters tVp. Voor de vijand werd dat aanleiding o van het plan tot uithongering af te zien, ruma zij aftrok. Een ander verhaal vertelt van een trreedaardig burchtheer, wiens vijanden e hij had er vele op een goede dag het slot belegerden. Vrouwenlist Door gebrek aan voedsel besloot de be ierde zich over te geven, doch zijn trouwe |ide wist hem van de wisse dood te redden. Zij stelde zich in verbinding met de bele- Siraars en verzocht hun het kasteel te mo- j® verlaten met die goederen welke zij meest liefhad en die zij in één keer mi kunnen dragen. Dit werd haar toege staan, De burchtvrouwe sloot haar gemaal in E koffer en droeg hem met behulp van w~ over de valbrug naar leien. ..Rustig schreed zij met haar bemin de last voort langs de Hof laan, zonder door één woord gekrenkt te worden, langs de Gerrit van Assendelftstraat komende, vond zij in een van de weg afgelegen bosje een toevluchtsoord, waar de slotheer uit zijn benauwde toe stand werd bevrijd en door zijn trouwe 1 aangespoord tot de vlucht". i nog is de plaats, waar de burchtheer wijd werd, bekend onder de naam van Foppenburg of Vrijburg. Heden ten dage foe! de boerenhofstede, bewoond door de •Kr A. Dijkman „Vrijburg". En een feit ji verder dat het land gelegen langs Hof- «nen Gerrit van Assendelftstraat, waar- vrouwe moet zijn gegaan tot aan jrg" steeds „tiendvrij" is geweest. Uitslagen Bridge-drive heeft de bridge-club „De «öjeboom" het winterseizoen geopend van de eerste bridge-drive waren de uitslagen: heren Koopman-De Vries 62Pd 2. ■«en Koopman-Groot 67% p.; 3. heren Wei-Commandeur 73 p.; 4. heer en TnJnj^'id' Pl0eg p,; 5' heer en me" Cnm r er p,; heren Floor- nelisse 74V2 p.; 7. heren Cornelisse- JfS? 75 P-; 8- heren Kater-Muyen r'inu heren Klessen-Schaafsma 83V-> v, u. heer en mevrouw v. d. Lee 86 p.: 11. C, K°opman-Adrichem 86% p. en 12. Pn mevrouw v. d. Wel 87% p. Van welke omvang het slot Haerlem is geweest, blijkt uit de huwelijksvoorwaar den van 23 October 1551 tussen heer Otto van Assendelft, heer van Assumburg en Vrouwe Johanna van Cruisingen. waarin ten huwelijk beloofd werd: „de Hofstede van Haerlem, daar dat slot op gestaan heeft, gelegen tot Eemskerck met dat Op- perhof en Nederhof, met dubbele Graften, met Cingels en daar binnen met hoge, lage en iniddele jurisdictie, met manschappen en collatiën van vijf beneficiën" behorende bij de goederen „allés te saam tot een on sterfelijk erfleen van de Prins van Oranje als Heer van Lecq". Hieruit blijkt tevens, dat niemand minder dan de toenmalige Prins van Oranje de leenheer was. ELFTAL VAN ADO Zondag moet de Heemskerkse voetbal- „balverenigïng ADO een wedstrijd spelen tegen QSC en zij verschijnt met het vol gende elftal in het veld: Kloes, Vrenegoor en Wilberen (achter); Dam, J. Dirks en Nijman (midden): van Hooff, C. Dirks, Strik, Voormeer en de Wit (voor). ST. CHRISTOFFEL'S REIS VERENIGING Op Dinsdag 20 September zal de St. Christoffel's Reisvereniging, onder-afdeling van de KAB haar jaarvergadering houden in het KSA-gebouw aan de Deutzstraat, Beverwijk Textielkaarten lagen op straat Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 19 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Vier textielkaarten, twee portemonnaies met inhoud, linker jongensschoen, een paar werkschoenen, kinderleesboek, deken, jute zak gevuld met kippenvoer, lipssleutel, zil veren broche, rozenkrans, jongens- en herenrijwiel, schildpad, tennisschoen, re genjas, tas met schildersgereedschap en ruitenwasser van auto. Kerstpakkettenactie in Beverwijk Het Beverwijkse N.I.W.I.N.-comité be gint Maandag 19 September met de werk zaamheden van de Kerstpakketten-actie. Enige Beverwijkers hebben reeds hun medewerking toegezegd en evenals vorige jaren zullen ook thans de plaatselijke bankiers het streven van het comité steunen. Een geluidswagen van de N.I.W.I.N. zal Donderdag 6 October Beverwijk doorkrui sen om de actie te stimuleren. Zij die hun medewerking willen ver lenen aan deze Kerstpakketten-inzame ling, kunnen zich wenden tot de secretaris van het N.I.W.I.N.- comité de heer Th. G. Kohier, Koudenhorn 3 te Beverwijk. Vriendschappelijke biljartwedstrijd In het café „Scheiwijk" aan de Arends- weg zal de biljartvereniging, die dezelfde' naam draagt op Maandag-, Woensdag- cn Donderdagavond een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de biljartvereniging „Excelsior", welke ook in Beverwijk ge vestigd is. Het programma luidt: B.V. Scheiwijk"B.V. Excelsior, de tussen haakjes geplaatste cijfers geven aan hoe veel caramboles elke speler individueel moet maken. Maandag 19 September: Th. v. Noort (135)—J. Lamers (350). Fr. Pleeging (80)—C. v. d. Haak (50). J. Nelis (90)—J. Wisker (90). M. Meyer (85)—J. Zijlstra (55). Woensdag 21 September: Th. Liefting (195)—D. Noordman (325). E. Horchner (140)—R. de Haas (155). J. v. Baar (70)J. Waterdrinker (60). P; Spindelaar (75)P. Muisse (80). Donderdag 22 September: J. Sakken (165)S. Oorthuis (140). C. Tromp (130)—K. Vessies (105). H. Meyer (90)L. Timmer (85). P. Slotemaker (130)E. de Groot (115). Esperanto-tentoonstelling In het Statenhuis aan de Zeestraat zal de Beverwijkse Esperantovereniging „Fra- tesco" op Zaterdag 1 en Zondag 2 October haar traditionele tentoonstelling organi seren. Een reis door het land van Haile Selassie Op Donderdag 22 September zal in het Luxor-Theater te Bever-wijk een cultu rele filmavond plaats vinden. Vertoond zal worden de film „Abessinië", een reis door het land van Haile Selassie. Stafford Cripps, de Britse kanselier van de schatkist (rechts) ,legt voor de Amerikaanse pers een verklaring af betreffende de overeenkomst van zeven punten, welke tijdens de Anglo-Amerikaans-Canadese monetaire conferentie te Washington bereikt werd. Van links naar rechts: Douglas C. Abbott, Canadees minister van Financiën; Ernest Bevin, Brits minister van Buitenlandse Zaken; minister Dean Acheson; de Amerikaanse minister van Financiën John W. Snijder en Sir Stafford Cripps. De kwaliteit is favoriet op de Beverwijkse veilingen Er is deze week veel vraag op de Bever- wijkse groentemarkt geweest, vooral naar goede kwaliteiten en de prijzen die besteed werden, waren over hel algemeen aan de hoge kant. De bonen nemen nog steeds de belang rijkste plaats in, de snijbonen minderen echter snel in aanvoer en voor de goede soorten werd nog tot 90 cent per kilo be- 'aald: voor sperciebonen liepen de prijzen •liteen van 3878 cent per kilo. De vraag naar pronkbonen wordt steeds groter, nu de fabrieken elkaar de „laatste vliegen" gaan afsnoepen. Er werd tot 26 cent per kilo betaald. Sla noteerde een lagere prijs dan een week geleden, hoewel de eerste kwaliteit nog voor 20 cent per stuk van de hand ging: andijvie noteerde nog 34 cent per kilo, maar liep later weer terug tot 15 cent. Naar bloemkool en bospeen bestond veel vraag. Komkommers handhaafden zich op een prjjs van 1228 cent per stuk; tomaten kwamen er in grote partijen, en vele par tijen verdwenen naar de fabrieken voor 16—28 cent per kilo. Fruit is nog steeds ruim vertegenwoordigd met uiteenlopende prijzen. Najaar en bloemen Op de bloemenveiling overheersen de herfstkleuren van de chrysanten en het eikenloof; de gladiolen raken op. Er bestaat voor die chrysanten veel belangstelling; voor de „tros" werd van 1245 cent be steed. De groot-bloemige in de soorten Utoyfia en Rayonanten varieerden van 8 20 cent per stuk. Voor de laatste gladiolen, waarvan de kwaliteit minder wordt, werd van 846 cent per bos betaald. Groot is de animo voor asters, waarvan een behoorlijk aanbod is, de kwaliteit loopt erg uiteen; er werd van 838 cent per bos betaald. He- liantus wordt al weer kleiner in aanbod, de goede kwaliteit bracht nog 34 cent per bos op. Vuurpijlen gingen tot voor 20 cent per bos van de hand en bij de potplanten zijn het vooral de cyclamen die iets ruimer ter markt komen, hiervoor werd rond de 1.50 per stuk betaald- Zevende lustrum van Christe lijke Fabrieksarbeidersbond Het zal Donderdag 22 September vijf-en- dertig jaar geleden zijn. dat de afdeling Beverwijk-Velsen van de Nederlandse Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders in de voormalige melksalon „Juliana" aan de Wijkerstraatweg werd opgericht en enige dagen daarna er in het vroegere café „Bloemoord" op de hoek van de Corverslaan met de eerste twintig leden een vergadering kon worden belegd. Wijlen bondsvoorzitter W. Strijbis Pzn. was in deze bijeenkomst de tolk van het streven der steeds toenemende organisatie. Het eerste bestuur bestond uit de heren P. v. Willigen, voorzitter; F. C. H. Koek, secretaris; J. Visser, penningmeester en D. Blok, tweede voorzitter, van welke de beide laatsten nog in leven zijn. In de loop der jaren heeft het bestuur nogal eens wijziging ondergaan ^n na enige tjjd van stilzwijgen tijdens de bezetting werd de afdeling weer nieuw leven inge blazen, met het gevolg dat deze thans on geveer 120 leden telt, waaronder ook ver schillende zeevarenden. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren H. Andrea, voorzitter; A. Slikker, secretaris; C. H. v. d. Aart, penningmees ter en J. Bosch, J. Blom en A. Zwart, leden. Oorspronkelijk bestond het voornemen om dit zevende lustrum in een bijzondere feéstbijeenkomst te herdenken, doch hier van werd om verschillende redenen afge zien. Wel kan binnenkort een vergadering worden verwacht, waarin aan het vijf-en- dertigjarig bestaan de nodige aandacht zal worden geschonken. Gisteren is in ChesterEngeland, de traditionele jaarlijkse tattoogehouden, bij welk militaire schouwspel de bezoekers onder meer dit pyramidale staaltje van motor-acrobaliek te zien kregen. Geslaagde contactavond van het P.I.T. In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" werd Vrijdagavond de derde contactavond gehouden van het Protestants Inter-Kerkelijk Thuisfront, welke door ziekte van ds. Schweitser werd geopend door de penningmeester de heer A. van Herwijnen, die tevens voorging in gebed. Spreker heette in het bijzonder welkom de wethouders de heren N. Passchier en W. Vessies. Voordat de spreker van de avond het podium betrad, zong het Gereformeerde Evangelisatiekoor onder leiding van de heer H. Slings „Een vaste burcht is onze God" en „Naar het licht". Vervolgens sprak de veldprediker lui tenant-kolonel ds. A. T. W. Nijenhuis, over het leven en werken van de jongens in In donesië. Spreker begon zijn uiteenzetting met het geven van een indruk over de grootte van het tropische gebied. In dit gebied zijn, aldus spreker een kleine 100.000 man gestationneerd, waaronder circa 2000 op de buitenposten. De verste buitenpost ligt op Borneo, ongeveer 15 dagreizen van de bewoonde wereld. Voor het werk van deze jongens had ds. Nijenhuis niets dan lof. Evenals voor de militairen die tijdens de tweede politiële actie in drie weken een gebied bezetten, zo groot als Frankrijk, België en Nedei-land tezamen. Over het werk van de veldpredikers deelde spreker mede, dat deze elk een gebied van onge veer de grootte van drie Nederlandse pro vincies onder hun hoede hebben. In de hospitalen liggen, aldus ds. Nijenhuis, ge middeld 6 a 7000 jongens. Indien ouders voor een of ander probleem gesteld worden ten aanzien van hun jongens in de tropen is het P.I.T. ten alle tijde bereid hen te helpen. De bijeenkomst werd tenslotte gesloten door de heer N. Passchier. „Scheiwijk" speelde gelijk De Beverwijkse biljartvereniging „Schei wijk" heeft het nederlaagtournooi, dat Maandag-, Woensdag- en Donderdagavond in het café „Scheiwijk" aan de Arendsweg werd verspeeld, met een gelijk spel 12-12 weten te doen eindigen. De tegenstander was de biljartvereniging D.E.S. uit Haar lem. De hoogste serie van 19 caramboles werd gescoord door de Beverwijker A. Dekker. Het hoogste gemiddelde kwam op rekening van een Haarlemmer de heer A. Corver, die 2,76 caramboles maakte. ZATERDAG 17 SEPTEMBER. Wmer .The»ter. 7 en 9.15 uur: ..Hol- ™9 op zijn kop". dr„1hraler' 6'45 en 9'15 uur: "30 «Waboven Tokio", tweêp"' *er' uur: «(Met revolvers en «I'"ln?eater (Castricum), 7.15 en 9.30 -Johnny Belinda", I W»NDAG 18 SEPTEMBER. Ili» „Ihe,to' 2'30' 4'30' 7'00 en Ui'fk. yw20d op ZU" kon". JlMleat?r' 2. 4.15, 6.45 en 9.15 uur: «5?® bov«n Tokio", rtvoivpr, eater' 4.30 en 8 uur: „Met p. ers en zweep". ttr'j„iïïatS 'Castricum). 7.15 en 9.30 '«nay Belinda". Snnm SAG 19 SEPTEMBER. ToMo"6" 9'15 UUr: "3° heep» ea*er' g ijur: ..Met revolvers en «John^r BeS^»(Cèstricum)8 uur: Zusterkom hier! Gisteravond hebben de vrouwelijke bedrijishoofden hier te lande op een vergadering in het Amsterdamse Von delpark een vereniging opgericht welke energiek zal streven naar verzustering. Wij zijn daarbij niet tegenwoordig ge weest, omdat wij noch een bedrijf noch een vrouwelijk hoofd bezitten hoe wel wij het in uitzicht gestelde kopje thee na afloop in gezelschap van maar liefst tweehonderd dames wel gaarne zouden hebben genoten. In plaats daarvan bezochten wij de voorzitster van de commissie van voor bereiding, mevrouw C. A. H. Haitsma Muiier van Beusekom, in de directie kamer Man de Nederlandse Spaarkas aan het drukke Rokin: een zeer levens lustige en scherpzinnige vrouw met een waarlijk barmhartig gevoel voor humor. Zij ontstak ons een licht over het hoe en waarom van deze nieuwe vereniging. „Men moet onze bedoelingen vooral niet voor onpractisch idealisme verslij ten. Wij stellen ons in tegendeel op het toppunt van moderne zakelijkheid. De gelijkwaardigheid van de vrouw aan de man is langzaam maar zeker histo risch gegroeid. Toen de mensen nog hol bewoners waren had de man, als hij lust in een vrouw kreeg, alleen maar te zeg gen: kom hier. Tegenwoordig is dat wel enigszins anders, maar toch staat de wel ver ten achter bij de werkelijkheid. In feite verkeert de gehuwde vrouw onder curatele. Zegt u nu eens zelf: zie ik er uit als een onmondig kind?" U moet van ons aannemen, beste vrienden, dat wij deze vraag met over tuiging konden ontkennen. Hierna her vatte de spreekster haar betoog. Zij had dit artikel even goed (zo niet beter) zelf kunnen schrijven. „De maatschappij zal er op vooruit gaan als de vrouwen de helft van het werk mogen overnemen. Zij brengen het practische element als aanvulling op het onbegrensde verstand van de heren der schepping. Mannen hebben een brede kijk op het leven, maar soms zijn het domme kleine schatten, die vaak de eenvoudigste oplossingen over het hoofd zien. De ideale rolverdeling zou die zijn, waarbij de mannen de huizen bouwen en de vrouwen voor de inrich ting zorgen". Onze wereldbeschouwing kreeg eer. gevoelige schok, toen wij vernamen dal de huishouding eigenlijk als een naam loze vennootschap moest worden be stierd. Het huwelijk, zei mevrouw Haitsma Muiier. is een bedrijfsschap. Het was een hele geruststelling voor ons te vernemen dat de gehuwde vrouw als zodanig echter niet officieel als be- drijfshoofd kan worden aangezien, om dat een dergelijke firma niet in de re gisters van de Kamer van Koophandel staat ingeschreven. De vereniging stelt zich ten doel te streven naar verbetering van het huwe lijksgoederenrecht, naar meer recht vaardige waardering van huishoude lijke arbeid en naar het leggen van in ternationale contacten. „Het is onze eigen schuld, dat deze dingen niet eer der zijn geregeld. We hebben immers al zo lang het kiesrecht. Het aardige is dat de mannen altijd weer bereid zijn ons op de been te helpen. Wij zijn dan ook geen feministen, wij willen voor alles samenwerking en komen niet alleen op voor de rechten, maar ook voor de ver antwoordelijkheden van de vrouw, ge trouwd of niet". Ziezo, nu weet u het wel zo ongeveer. Zuster blijft daar Het past ons niet vrienden u in de finesses te beschrijven, hoe ontroerd wij waren bij het vernemen van de verkla ring dat de vrouw niet langer als een onmondig kind behandeld hoeft te wor den. En terwijl wij ons aan een tafeltje nederzetten teneinde de mode-show van de firma Metz en Co. in het Victoria- hötel gade te slaan, viel het ons in, hoe gelukkig wij nu zouden wezen in een wereld waarin niet voortdurend de (onmondige) kinderhanden gauw ge vuld zouden moeten worden. Een we reld waarin de vrouwen content zouden wezen met een fiks cheviot-mantelpakje en een paar ferme stappers om haar gelijkwaardige taak te vervullen. Een wereld van „jij" en „jou" en een klap op de kameraadschappelijke schouder. Nu krimpt ons het hart ineen. Want wij zullen de waarheid moeten schrijven Helaas, uw zuster me (zaken) vrouw blijft daar. In de wereld van de hoot- koetuur. In de wereld van de stemmig belichte Baladine, Démasqué en Gitane. Van het azjoertje hier en het smok je daar. Ach vrienden, wat zagen wij daar nog een ongelijkwaardige vrouwen. Sommigen hadden zelfs hun mannetjes meegesleurd en de stakkers zaten met de hand op de binnenzak somber in het rond te gluren. Zij begrepen wel dat zij voor de hopeloze taak stonden om door middel van een stukje van hun noest verkregen welvaart het mankerend teugdig schoon van hun ega's terug te winnen. Het was een belangwekkend gezicht vrienden om daar vele, eigenlijk niet zo heel erg mooie dames te zien kijken naar de zes wel erg mooie meisjes op de loopplank, in de abusievelijke mening dat wanneer zij die jurkjes maar aan hadden, zij even aantrekkelijk zouden wezen; een misvatting die het de mode huizen mogelijk maakt in imponerende percelen te zetelen. Daar waren nochtans fraaie toiletten. Wij zagen er één dat in het Frans Paquebot cn in het Hollands dus paketboot heette. Wij vinden dat een kiese manier om mede te delen, dat deze robe be doeld was voor wat minder eerbie dig wel eens een fregat met volle zeilen wordt genoemd. De mode gaat met haar tijd mee. En een andere robe, een cocktail-japon, heette Avant-scène en wij vragen ons af, wat voor scène dat wel geweest mag zijn, want wij zouden deze jurk niet anders kunnen beschrijven dan met een lange, lage fluittoon. Wij zagen peignoirs, huis pakken, mantels, complets, sportpakjes, ochtend- en middagjaponnen, cocktail- en avondjaponnen. En wat wij nu nifet meer over motiefjes, heupbanen, inge slikte halzen en craquelé-werkjes weten, kunt gij onder een postzegel plakken, zonder het op te merken. En onderwijl zaten al die dames maar met open monden te kijken en stopten dqar taartjes in. Gelukkig kwam er ook een ober bij ons en bood ons koffie en gebak aan, wat wij erg vriendelijk van hem vonden. Wij Waren echter minder gesticht toen wij daar een half uur later tien gulden voor neer moesten tellen. Wij dachten aan Max Havelaar en de koffie-veilingen van de Neder landse handelmaatschappij, en de blijkbaar zonder onze voorkennis ge stegen koffie-prijs vergalde geheel onze vreugde over een verrukkelijk, zojuist passerend smokwerkje. Nadat wij nog hadden opgemerkt dat vrijwel alle robes een bijzonder grote rugruimte hadden, als voerden de mannequins daar een draagbaar radio- tje in mede, zijn wij heengegaan mid den onder de voorstelling. Over de loopplank, mét applaus dat wij voor onze costuums bestemd achtten. Wij, domme kleine schatten, die wij zijn, hielden het voor gezien. En wel boven alles het stralend besef dat de vrouwen Godlof nog altoos kleine, dure honne(ja)ponnetjes zijn. Lichtpuntjes? Amsterdam zou eigenlijk een speci ale inspecteur van het Munt-wezen moeten aanstellen. In Januari komt er weer een radicale verandering in dit centrum van verkeersellende. De agent met het opklapbare prentenboek, waar geen mens uit wijs kan worden voor het te laat is, moet plaats maken voor Dinsdag 20 September geeft de Ne derlandse Opera de eerste herhaling na het Holland Festival van het ge liefde zangspel „Mdnon" van Jules Massenet onder leiding van de Franse dirigent Charles Bruck, met Louise de Vries in de titelrol. In de hoofdstad uit Nieuwe toneelstukken zijn er de ko mende week in Amsterdam niet te verwachten, maar in theater Tus- chinski draait de vrolijke muzikale film „Moeder was actricemet de fraaie Betty Grable. Het gelijknamige boekje was erg aardig. In de zalen van „Arli et Amicitiae" op de hoek van het Spui en het Rokin wordt de negende internationale ten toonstelling van Fotokunst gehouden. Mochten er lezers zijn, die hun ver tier liever in de open lucht zoeken en zich niet wars van een beetje sen satie betonen, dan kunnen zij Zon dagmiddag in het Stadion bij de speedway (spreek uit: spietwee) te- yrechfi ruim dertig lichtpunten, waarvan een deel aan spandraden boven het wegdek *al hangen. Van een verkeerstoren uit kunnen de lichtsignalen bij extra drukte uit een bepaalde richting met maximaal tien seconden verlengd worden. Dat is >en hele tijd om het leven te wagen in ieze maalstroom van valse munters, vinden wij. 25 Jaar Hoek Stel dat er gedurende de laatste 25 jaar iedere avond in het Centraal Thea ter driehonderd plaatsen zijn verkocht, dan zou de heer Albert Hock in die tijd precies 2.737.500 keer een blauw kruis op de plattegrond van deze schouwburg hebben gezet om als tegenwaarde van deze moeite het niet onredelijke bedrag van 6.843.750 gulden in het laadje te strijken. Hij was daar namelijk enkele dagen geleden een kwart eeuw als bureaulist in de kassa gevestigd, het geen aanmerkelijk langer is dan wij het er ooit zouden uithouden. Voor zijn discrete toewijding werd hij beloond met vele geschenken, handdrukken en plechtige bloemstukken van half to neelspelend Amsterdam, dat zich zeer ingenomen toonde met deze interme diair tussen hun bijwijlen zéér drama tische kunst en het publiek dat altijd vooraf via hem het naadje van de ver toonde kous wil weten. Hoek kent de smaak van de uitgaande gemeente beter dan wie ook. Moge hij nog lang tot nut van 't algemeen in de oude Amstelstraat blijven hokken. BOEDA Speedway-motorrijder probeerde de DEM-baan Metselaar zeer tevreden Zoals wij reeds eerder meldden leeft bij de Kennemer Motorclub het plan om ook te Beverwijk de speedwayraces te introdu ceren. Daarom is contact gezocht met het bestuur van de R.K. sportvereniging D.E.M. en hoewel de regen bijna spelbreker was kon Vrijdagavond getoond worden hoe dc bekende speedway-renner T. Metselaar uit Limmen op de sintelbaan van D.E.M. enige proefrondjes draaide. Vooral op de rechte einden was de snelheid zeer groot en het nemen van de bochten met behulp van een sleepschoen gaven de enkele toeschouwers een idee, hoe sensationeel het bij een echte wedstrijd moet toegaan. Volgens de heer Metselaar is de D.E.M.-baan als baan bui tengewoon geschikt. In de accomodatie moet echter nog wel een en ander gewij zigd worden. Voordat eventuele plannen definitief doorgang kunnen vinden, moet de baan nog goedgekeurd worden door de officials van dc Nederlandse Rennersbond en de Koninklijke Nederlandse Motorrijders vereniging. Hoewel het in de bedoeling van het bestuur van de Kennemer Motor club lag, dit jaar nog wedstrijden te orga niseren, zullen deze wedstrijden in verband met het gevorderde seizoen, wel tot volgend jaar moeten wachten. Laat tijdig Uw Wij maken deze naar de laatste mode. J. ZONNEVELD Dames- en herenkleermaker. KANAALSTRAAT 60 - IJMUIDEN TELEFOON 4170 (Adv.) Programma van de Maatschap- dü tot Nuf van 't Algemeen Het bestuur van het Nutsdepartement'- afdeling Beverwijk heeft voor het komen de seizoen het volgende programma aan te bieden. Er zullen vijf,avonden worden ge geven, welke alle in het Kennemer Theater zullen plaats vinden. In tegenstelling tot vorig jaar wordt slechts één voordracht of lezing per avond gegeven. Zo zal op 5 October de heer J. C. Marga- dant spreken over „De opsporing en win ning van aardolie" (met film). Tevens zal er een klein model boortoren te bezichti gen zijn. Op 16 November is er een lezing met geluidsfilms in kleuren door de heer A. C. Leenders van de K.L.M. over het on derwerp „Dertig jaar K.L.M.". Vertoond zal worden de nieuwste kleuren-geluidsfilm opgenomen in het West-Indisch bedrijf. En op 19 Januari 1950 zal de bekende jonge voordrachtskunstenares Aafje Top uit Am sterdam voor de leden komen declameren. Op het programma staat onder andere declamatie van „De Parel" van John Stein beck. De bekende natuurkenner Kees Hana zal op 22 Februari spreken over „Zwervend door het Hollandse Duin". Ook de water leiding tussen Wijk aan Zee en Egmond zal worden besproken. Over de laatste avond die op 10 Maart valt. heeft het bestuur nog geen beslissing genomen. Arbeider viel van steiger De arbeider J. B. uit Assendelft viel Vrijdagmiddag van een halve meter hoge steiger bij de nieuwbouw aan de Galgen- weg te Beverwijk. De man kwam zo onge lukkig terecht, dat hij aan het rechterbeen een diepe snijwond opliep. Een arts heeft hem eerste hulp verleend, in het Rode Kruis-ziekenhuis werd hij verder verbon den en per taxi kon B. daarna huiswaarts gaan. Openbare vergadering C.P.N. Tijdens een Vrijdagavond in het Ken nemer Theater te Beverwijk door de C.P.N. ..De Waarheid" belegde vergadering heeft de heer J. Zuidersma medegedeeld, dat noch de P. v. d. A„ noch de K.V.P. gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging van de C.P.N., om in het openbaar van gedachten te wisselen over enige politieke kwesties. De heer W. Swarts was vervolgens van mening dat de pers in haar raadsverslagen de communisten niet het volle pond geeft en raadde daarom de aanwezigen aan, zelf de gemeenteraadsvergaderingen te komen bijwonen. De heer G. Geelhoed, gemeenteraadslid van Den Haag, hield een causerie over de ontwikkeling van de politieke toestand in Indonesië en de besprekingen ter Ronde Tafel-conferentie. Er worden volgens hem geheime besluiten genomen, waar niemand in het land iets van weet. De conferentie bleek de heer Geelhoed overigens matig te interesseren, voor hem was de vraag belangrijker of en wanneer de Nederlandse mannen uit Indonesië naar huis komen. Over de duurtetoeslag van een gulden was hij evenmin tevreden. De „Rhythm Stars" zorgden voor muziek en de heer C. Swart declameerde politieke rijmen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7