TAXI? 4864 Taxi tel 4333 Tel. 5563 „De koffer" begon met de „Gem of the Ocean" en eindigde met vier trawlers OLD CLOTHES NEW Predikbeurten TAXI! TAXI! Kennemer t, Lantaarn Visserij-varitT) Zaterdag 17 September 1949 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Herinneringen aan feiten van rond de eeuwwisseling TOT EEN DER EERSTE van IJmui- dens trawlerrederijen behoort de maatschappij „De Kotter", die een kleine vijftig jaar geleden tegelijk ge noemd wordt met de rederijen van de Firma Groen, de mij. Kennemerland, de mij. D.oggersbank en de mij. Oceaan. Aanvankelijk is men met een kotter be gonnen. de „Gem of the Ocean" IJM 88 en als we in de eerste geschiedenis van IJmuiden teruggaan vinden we vermeld, dat dit schip op 20 Juni 1901 een proces verbaal kreeg van de commandant van Hr. Ms. Schoener „Argus", welk schip toen belast was met het politietoezicht op de visserij in de Noordzee. De kotter bevond zich toen op 1 Engelse mijl Noordelijk van de haven van IJmuiden met op de boeg de merken IJM 88, in het grootzeil LT 309 en in de druil LT 527. De „Gem of the Ocean" had daarvoor onder deze mer ken gevaren en men had verzuimd deze nummers uit de zeilen te verwijderen. Het geval is goed afgelopen, want de directie werd vrijgesproken. De eerste trawlers van de mij. „De Kot ter" zijn de Nelly IJM 9 en de „Luitenant Generaal De Beer Poortugael" geweest, di$ in het begin van deze eeuw in En geland werden aangekocht en daar respect. „Pavonia" en „Cephalonia" hebben gehe ten. Ook deze twee trawlers werden veelal in een adem genoemd, de lange naam sprak men niet uit; tot het einde toe ston den ze bekend als de Nelly en De Beer. Het waren zusterschepen, gebouwd iï 1899 bij Cochrane Cooper te Beverley. De bruto inhoud bedroeg 183 en netto 62 reg. ton. Voor die tijd hadden ze een groot machinevermogen, namelijk 370 ipk. Als schoorsteenmerk voerden zij een kotter. De .Nelly" werd in het begin gevoerd door schipper Toon Zwaan, terwijl op „De Beer" M. Zwart als eerste schipper ge noemd wordt. Trawler en logger In 1903 werd de mij. Kotter met twee schepen uitgebreid, waarbij zich een nieuw verschijnsel voor deed, want deze werden gebouwd zowel voor de trawlvisserij als de haringdrijfnetvisserij. Zij hadden een opvallend lang voordek en een ingebouwd voorroer. Hiermede werd beoogd een goed emplooi te vinden voor de grote IJsland- trawlers gedurende de tijd dat niet bij IJsland kon worden gevist. Het ene schip kreeg de naam „Anna" IJM 34 en het an dere is de „Wilhelmina" IJM 35 gewor den, twee schepen van groot formaat in die dagen. Wat de IJslandvisserij betreft hebben zij hun sporen wel verdiend; aan de haringdrijfnetvisserij hebben zij nage noeg niet deelgenomen. De Firma Bonn Mees te Rotterdam is de bouwer geweest van de Anna en de Wilhelmina en het was in 1903, dat de twee zusterschepen werden afgeleverd. Op de foto heeft de Anna de kotter nog in de schoorsteen. Het vaartuig was 234 bruto reg. ton groot en de netto inhoud bedroeg 99 reg. ton bij een lengte van 41.22, breedte 6.55 en een holte van 3.40 meter. Het Vermogen van de machine heeft 385 ipk. bedragen. Een paar jaar na het in de vaart bren- egn van bovengenoemde twee schepen telde de stoomtrawlervloot van IJmuiden 43 vaartuigen, dit aantal was binnen en kele jaren bereikt. De tweede periode van expansie wordt gevonden in de jaren 1909 tot en met 1913. in welk tijdstip de vloot zich uitbreidde van 77 tot 155 trawlers. De derde grote sprong heeft de stoomtrawlvisserij ge daan in de jaren 1928, 1929 en 1930, waarin de vloot met 34 schepen werd uit gebreid. De vier trawlers, die eens hebben be hoord aan de mij. „De Kotter" zijn tegelijk voor de sloop verkocht in 1936. Daarvoor zijn ze echter nog een paar maal van eigenaar veranderd. In 1909 ging de mij, „De Kotter" over naar de Algemene Visserij Mij., die in 1920 werd opgenomen bij de Verenigde Exploitatie Mij. De nummers IJM 9 en IJM 34 zijn weer gegeven aan andere, meer moderne sche pen, namelijk aan de Haarlem en de Allan Water, die als voorlopers de Nelly en de Anna hebben gehad. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem reiniging Desgewenst In écn dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Uitbreiding omslagplichtig gebied van het Hoogheemraadschap Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter gemeentesecre tarie, gedurende een maand een ontwerp besluit tot herziening en opnieuw-vaststel- ling van het Reglement voor het Hoog heemraadschap van Rijnland ter inzage ligt met toelichting en tekening, waarbij onder meer met ingang van 1 Januari 1952 aan Rijnlands omslagplichtig gebied zal wor den toegevoegd een op gemelde tekening aangegeven gebied binnen de gemeente Velsen ten zuiden van de Middenduiner- weg, de Noorderdorpstraat en de Westlaan te Santpoort. ZONDAG 18 SEPTEMBER IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden en ds. J. v. d. Berg, Gezinsdienst (opening van het winter jeugd werk); 5.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. R. D. Beukema; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). Marnix- school. Stephensonstraat. 10.30 ds. A. Jagersrna; 5 uur ds. H. Knoop, van Rot terdam. Chr. Geref. Kerk. 10 uur Leesdienst; 3 uur ds. J. C. Maris, van Haarlem. Doopsgez. Gem. Geen opgaaf ontvangen. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vespers; Woensdag, Vrijdag en Za terdag zijn quatertemperdagen; Woens dag (H. Matheus) 9 uur Heilige Dienst; 7.30 Vespers; Vrijdag 9 uur Heilige Dienst; Zaterdag 8 uur Heilige Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Ver lossingssamenkomst, onder leiding van majoor mevrouw Hovenier-van dei- Ploeg; Maandagavond 8 uur Oogstfeest- samenkomst. ÜMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur de heer H. Remiens. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 4.30 ds. R. D. Beuke ma. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur. da. Herfst, Rem. predikante te Haar lem. Verg. van Gelovigen. Gebouw Willems- beekweg 78. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. Casembrootzijstraat. 10 uur de heer Joh. van Oostveen, van Voorburg; Woensdag 7.30 uur ds. J. A. Visser, Baptistisch predikant te Amster dam. DRIEHUIS: Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 9 uur ds. A. C. van Nood. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. O. Noi-el; Populierenlaan, 10 uur ds. W. Oorthuis, Heilige Doop. Doopsgezinde Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 12 uur Zondagsschool; 7.15 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlos singssamenkomst; Donderdag 8 uur Mu ziek en zangavond ten bate van het zen dingswerk, onder leiding van kapitein L. Veeninga. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. de Vlugt, Em. preö. te Bloemendaal. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. de Graaf, van Haarlem. De Toorts. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur ds. G. Groótjans, van Am sterdam. Geref. Kerk. 9 en 5 uur dr. Knoppers Sr., van Amsterdam. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. N. Bruin. Mannenkoor „IJmuiden" komt in het Rijkenspark zingen Tijdens een bestuursvergadering van het mannenkoor „IJmuiden" heeft de voor zitter van deze vereniging een terugblik geworpen op de- eerste zes maanden van „IJmuiden's" bestaan. Spreker memoreerde de vele moeilijkheden die er aan de op richting van het koor vooraf waren gegaan, maar meende toch tevreden te kunnen zijfi over hetgeen in het eerste half jaar is ge presteerd. Reeds na enkele maanden werd onder leiding van de heer J. Beider een concert gegeven in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. Een voorstel van de heer J. Groot, om de komende winter nog een con cert te geven werd in overweging genomen. Dinsdag 20 September zal het koor in samenwerking met de muziekvereniging „Wilhelmina" en de gemengde zangvereni ging „Halleluja" enige liederen in het Bur gemeester Rijkenspark te Santpoort ten gehore brengen. K.A.B. opent winterseizoen De Katholieke arbeidersbeweging in IJ muiden-Oost opent Zondag 25 September in het Patronaatsgebouw, in samenwerking met de Katholieke vrouwenbeweging, haar winterseizoen. De Amsterdamse toneelvereniging „De schijnwerper" zal „De weg tot elkander" opvoeren, een toneelspel dat de Katholieke huwelijksmoraal contra de moderne huwe lijksopvattingen belicht. Jump-nieuws De bridgeclub „de Jump" heeft Woens dagavond de onderlinge wedstrijden voort gezet in haar clublokaal hötel „Kennemer- üof" met een duplicate- en een Howellwed- strijd. In de duplicatewedstrijden kwamen team 5 tegen team 6 en team 4 tegen team 7 uit. Team 5 en 6 speelden gelijk (4551 m.p.). Team 4 won van team 7 met 6548 m.p. De uitslagen van de Howellwedstrijden luiden: 1. MaarleveldSuyk, 24 !/2 P-t 2. Amsïng Van de Berg 20y2 p.; 3. Dames Slaats Rolloos, 19V2 p.; 4. Mw. BrouwerBoon 18 p.; 5. BoerBreur, 17 p.; 6. Mw. Kramer Baggerman, 13y2 p.; 7. Dames de Haas Kleij, 13 p. I.E.V. gaat ter jaarvergadering De R.K. sportvereniging „I.E.V." zal Woensdag 21 September in de R.K. Meis jesschool aan de Corverslaan haar veer tiende algemene jaarvergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen van secretaris en penningmeester zal een be stuursverkiezing plaats vinden. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren N. C. Roze- meyer en J. Smit. Door het vertrek van de heer W. Vermey, die de redactie van het cluborgaan ver zorgde, zal de betreffende commissie op nieuw worden samengesteld. Voorts zal een behandeling plaats heb ben van ingekomen stukken. De eerste volledige voetbaldag voor „Noord" Met twee uitwedstrijden en een ontmoe ting in eigen omgeving beleeft „Noord" Zondag de eerste volledige voetbalcompe titiedag. De derde klasser „Kinheim", welke de vorige week met een slechte wedstrijd 'te gen DIO de competitie inzette, trekt naai de Zaanstreek voor een ontmoeting met de oud-kampioen „Zilvermeeuwen". Kin heim heeft nu weer de beschikking over middenvoor A. Prinssen, zodat de geel zwarten verschijnen met: P. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; C. de Boer, W. Groeneveld en N. de Ruiter; Jos. v. d. Linden, H. Prinssen, A. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en J. Starreveld. In de eerste ronde van de O.H.C.-beker (Stadseditiebeker) spelen Zondag VSV 4 en Kinheim 2 en voor de Kennemerland- beker, eveneens eerste ronde, ontmoeten Zaterdagmiddag IJmuiden 2 en Kinheim 1 elkander. De „Breesapers" gaan ook uit en wel naar WMHO te Amsterdam, een geheel onbekende tegenstander. Bij WB komen geen wijzigingen voor, waardoor het elftal bestaat uit: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en W. v. Riemsdijk; N. Michel, H. Vers wij ve ren. A. Both, P. Helder en P. Hooydonk. IEV speelt in de nieuwe competitie de eerste wedstrijd thuis tegen BPC uit Am sterdam, waarvoor „onderdak" is gevon den in het Watervlietsportpark. Ten aanzien van de vorige competitie, toen het IEV lang niet voor de wind ging, is het eerste elftal geheel gewijzigd, mede omdat de „oude" Michel weer actief is geworden evenals Van Tunen onder de lat en een nieuwe middenvoor en linksbui ten konden worden opgesteld. Door een ongeval zal Stokman als linksbinnen ont breken, wat wel een verzwakking zal zijn. IEV treedt aan met: W. v. Tunen; J. v. d. Vlies en W. Michel; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; J. Schave- maker, J. Meurs, J. Niesten, C. Verkooyen en G. de Vries. Tegen de pas opgerichte Spaarndammer club SHS worden Zondag op het noodveld aan de Nieuwe Weg oefenwedstrijden ge speeld door de lagere elftallen, 's Ochtends spelen IEV 3 en SHS 2 en in de middag IEV 2 en SHS 1. Zaterdagmiddag komen de A adspiran- ten van beide clubs tegen elkander uit. Watervlieters wachten twee wedstrijden De korfbalcompetitie die voor de eerste en tweede twaalftallen van de Korfbalver eniging „Watervliet" uitstekend is ingezet, zal Zondag weer twee wedstrijden bren gen. Het eerste twaalftal ontvangt op „Wa tervliet" de Utrechtse ploeg SKVI, welke club blijkens de vorige week te Amsterdam tegen KVD geleden nederlaag van 9-1 niet zo sterk blijkt te zijn. Maar daar KVD tot grote dingen in staat is zal het toch voor de Watervlieters oppassen worden, hoewel het terreinvoordeel een woordje mee spreekt. Watervliet I komt uit met de dames T. Gieze, C. Broeksma, W. Jansen, M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weimar en de heren B. de Heer, R. Velthuys, M. v. d. Brink, F. Möhlmann, J. Broeksma en H. Gieze. Het tweede Watervliet-twaalftal, dat zich in de nieuwe N.K.B.-omgeving reeds aardig aanpaste door BEP 2 met 7-1 te ver slaan zal het morgen heel wat zwaarder krijgen in de ontmoeting tegen Koog Zaan dijk 3 in de gelijknamige plaats. KZ zal althans met haar jonge ploeg trachten Wa tervliet te doen struikelen. Watervliet 2 is samengesteld uit de da mes D. Dubbelman, S. Sanders, D. Schel ling, G. Kluft, T. Waagmeester, H. Voex-- man en de heren T. Heistra, W. Berghuis, F. Vos, M. Veerbeek, E. v. Lange en A. de Vries. Vermoedelijk zullen voor de lagere twaalftallen in de Haarlemse Korfbalbond de competities eerst op 25 September be ginnen. voor binnen en buitenland (Adv.) De grote weemoed Over de zee hangt de dunne mist van de naderende herfst, die Woensdag alweer over de mens heen komt rollen met zijn bijkomend geweld van storm en kouë regen. Dat is een veeg teken, maar ook een schoon gezicht, lieve lezers. Daar is een machtig mooi uur te beleven aan het stiller-wor- dend strand nu, waar de tneeuwen hun domein weer te rug-veroveren en het water zich gaat schoon wassen van zijn zomerse smetten. Als het strand u te ver is, kan ook de pier een kostelijke belevenis brengen de grijze kim en de loodsboot en het piepen van de baggermolens met een rookpenseeltje er bo ven ten teken, dat ze daar doorgaan met werk, al zitten u en Lampenier nou ook honderd keer in die herfst. Lampenier kan er eigenlijk nooit goed bij, dat er op de elfde September hele mieren hopen onder de strandzon lig gen en dat er de elfde October als het er veel mooier is alleen maar een krab vriende lijk knipoogt. De grote weemoed van het jaar, dat zich opmaakt voor zijn oude dag kan soms blijer zijn dan het twee-delig badpak, waarin Kitty zich onthult. De grote zonnebloem En nu Lampenier toch een beetje aan het weemoedige toe is, moet er een oratie van zijn herfstig hart over de kleuren van dit jaargetij. Moet u toch es op letten. Hoe transparant en hoe gloeiend een simpele zinnia kan zijn in een IJmui- dens voortuintje. Net of er een „con sourdino" boven stond, toen moeder Na tuur deze muziek te spelen kreeg. De zonnebloemen kunnen zo brandend geel op hun lange stengels heen en weer deinen, maar de grootste hunner staat vermoedelijk wel in Velsen te wiegen aan de Kerkstraat, die wel vier meter naar de zon reikt. Diabollebozen De Kennemer dreven worden naar gelang van het seizoen onveilig gemaakt door vliege rende, knikkerende, touwtje- springende of papier-raketten de mensjes, wier genoegens op een goed moment als bij tover slag uitgeput raken om dan weer op te duiken bij een vol gende liefhebberij: de diabolo Wij hebben reeds onze he melse vreugden beleefd aan de blikken dekseltjes, die op fiet sen gemonteerd en met behulp derzelver wentelende spaken, tien motorfietsen te erg waren, wij hebben van tijd tot tijd pa pieren raketten op ons hoofd gekregen en nu moeten wij op passen voor laagvliegende di abolo's, oftewel duiveltjes. Deze doorgaans rubberen en daardoor zachtzinnige werktuigen vormen de vrije tijdsbesteding van hele lagen der bevolking, want denkt niet dat alleen de hope des vader lands haar behendigheid er op botviert. Het vergaat de dia bolo gelijk haar zusje, de yo yo: in het schemeruur grijpen grote broer en zelfs vader-zelf naar de stokjes met het touwtje en de grillige diabolo. Sommi gen zo vertelde een Lampe- niersknecht hebben het er vér in gebracht en dan is er sprake van een diabolleboos. Het schijnt de geest te ver kwikken. Voorstel Lampenier: gratis zending naar alle conferenties. Nieuwe fietspadpalen Velsens pedalisten weten nu weer waar zij wel en niet trappen mogen, want vele blauw-witte bordjes, die de fietspaden markeren, krijgen fonkelnieuwe remplaganten. Ergens in Velserbeek paste een nieuwe bout ondanks he vige dreigementen niet in het oude gat, maar dat is min der: de fietser ontvangt wat des fietsers is en wee degene, die buiten de palen komt Hij had het nu blauw op wit kunnen wéten. Wier schoenen? Er berusten ten Velsense politieburele twee vondsten, die door een Sanipoortse in gezetene bij de hoedster aller gevonden zaken zijn binnen- getorst: twee linker hoge zwarte chroomlederen dames schoenen, waarvan het ver lies zo veronderstelt Lam penier met de politie de bezitster in de grootst moge lijke ongelegenheid heeft ge bracht. Zij zijn evenwel eer lijk gevonden en eerlijk aan gegeven. Vervolg: Knip Janhagel Een goede vriendin van Lampenier heeft deze week herinneringen voor hem opge haald aan de Knip-Janhagel. Zij had vroeger een Tante „op" Katwijk, moeder van een tra ditioneel gezin, waar ze Zon dags voor kerktijd geen boter hammen aten, maar Knip. Knip zonder meer. in grote stukken, die de vorige Zater dagavond waren „ehaeld" in 'n omvangrijke, ritselende zak. En dan scheurde Tante de zak open op haar schoot en deelde de Knip kwistig rond aan de kerkgangers, bij een mok kof fie. Deze Tantezegster wist het recept echter ook niet, zodat de bereiding wel in de hoofden der weinige echte Knippers zal blijven. Wouingnoodzakelijklieid Aan de Velser Stationsweg werd een kamer ontruimd door de dochter van de hoofd bewoner en toen haar boeltje in de verhuiswagen werd ge stuwd, stond er prompt een mannetje van het Huisves tingsbureau naar te kijken zo seint de verbolgen vader. Lampenier vindt het feit op zichzelf niet zo onrustbarend en ziet er een bewijs in van de arbeidsijver der woonruimte- knobelaars in deze gemeente. De wagen had zijn nummer bord echter nog niet gelicht, of het mannetje hing al aan de bel om te vragen hoeveel woonruimte er nu wel vrij ge komen was. Er was dit keer niet meer ruimte vrijgekomen dan een slaapkamertje, dat het gezin zelf dubbel en dwars nodig had, zodat de oplettend heid des ambtenaars vergeefs ten toon werd gespreid. Vader stelt voor om eens te gaan kijken in een serie villa's in deze gemeente, waar „best nog wat bij kan". Daar is Lampenier vlak voor. Er zijn op dit gebied nog al wat doornen in ogen aan te wijzen, meent hij. LAMPENIER ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Volgende week „Kinderflora" aan de Abelenstraat De afdeling Velsen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde reikte het afgelopen voor jaar, aan bijna alle scholen van het open baar en bijzonder lager onderwijs te Vel sen, een groot aantal potplanten, zoals geraniums, fuchia's en begonia's uit. Deze planten, ongeveer 2000 in getal, werden aan de zorg van de leerlingen toever trouwd met als doel om bij de kinderen meer liefde voor bloem en plant, te ont wikkelen en ook paal en perk te stellen aan de vernielingen van openbare parken en plantsoenen. Op Vrijdag 23 en 24 September zullen deze potplanten, zoals wij reeds voorlopig meedeelden, in de voormalige Centrale keuken aan de Abelenstraat ten toon wor den gesteld. Nieuwe industrie kon het niet bolwerken De directie van de Maatschappij tot ver vaardiging van stafmateriaal N.V. heeft medegedeeld, dat de fabriek in Brummen stopgezet zal moeten worden. Het faillisse ment der N.V. is aangevraagd. (Stafmate- riaal wordt gebruikt in de metaalindustrie en werd voordien niet in Nederland ver vaardigd). Door verschillende tegenslagen en moei lijkheden kon de fabriek der N.V., die in November 1946 werd opgericht, pas in No vember 1947 met proefdraaien beginnen. De verwachtingen waren hoog gespannen, maar door diverse omstandigheden kon pas in Januari 1948 met de productie op zeer bescheiden schaal worden begonnen. In tegenstelling tot de verwachtingen heeft 1948 geen gunstig resultaat opgeleverd. De productie was veel lager dan men verwacht had en de kwaliteit van het product bene den het normale. Het verliessaldo steeg van 66.051 per eind December 1947 tot 123.064 per eind December 1948. Alle pogingen in 1948 om het kapitaal uit te breiden bleven zonder resultaat. Ge dwongen door de grote schuldenlast werd in Maart 1949 surséance,, van betaling aan gevraagd. In Maart, April en Mei kon de fabriek volop draaien en werd voor het eerst niet met verlies gewerkt. Deze gunstige situatie kon echter niet blijven bestaan wegens de toenemende buitenlandse concurrentie. Engeland biedt stafmateriaal aan tegen een prijs waarvoor het hier niet gemaakt kan worden. Eind Juni werd door de N.V. Phi lips te Eindhoven het faillissement van de N.V. aangevraagd. Er zijn thans geen orders meer voorhan den en men is genoodzaakt het personeel te ontslaan en de fabriek stop te zetten. De commissarissen zijn afgetreden. Doordat de directeur transacties had verricht, die hij statutair niet mocht doen, werd hij op 1 Maart 1949 geschorst. Sinds 27 Juli heeft de N.V. geen directie en commissarissen meer, doch alleen een waarnemende directie. De waarnemende directie heeft geen mo gelijkheden kunnen- vinden om de N.V. nog te redden. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Zaterdag 3 September: stoomtrawler Tzonne SCH 93. Dinsdag 6 September: stoomtrawler Klaas Wijker IJM 85; Petten IJM 49. Woensdag 7 September: stoomtrawler Herman SCH 92; Vios I IJM 24; Bloemen daal IJM 71. Motortrawler Shamrock IJM 129. Donderdag 8 September: stoomtrawler Catharina Duyvis IJM 60; Mary IJM 61; Jacoba IJM 21; Abraham SCH 91. Molortrawler Dirkje RO 53. Vrijdag 9 September: motortrawler Tho- rina IJM 33; Claesje RO 46. Zaterdag 10 September: motortrawler Medan IJM 57. Maandag 12 September: stoomtrawler Limburgia IJM 54; De Hoop IJM 73; Adelante IJM 19. Motorlogger Arie Nico KW 17; Cornells KW 24; De Verwachting KW 28: Flor is KW 59: Elizabeth KW 64; Saturnus KW 69; Willempje KW 89: De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107: Petronella KW 125; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169. Dinsdag 13 September: stoomtrawler Zee- landia IJM 38. Motortrawler Joh. Polderman IJM 20. Motorlogger Verwachting IJM 204. Woensdag 14 September, stoomtrawler Vikingbank IJM 183: Bergen IJM 16. Motortrawler Antje RO 15. Donderdag 15 September: stoomtrawler En Avant IJM 8. Vrijdag 16 September: stoomtrawler Haarlem IJM 9; Cornelis IJM 15; Zwarte Zee IJM 94. Zouthariugvisserij Woensdag 10 Augustus: drijfnetlogger Everdina Jacomina KW 173. Maandag 15 Augustus: drijfnetlogger Piet en Leendert Huibert K W3. Dinsdag 16 Augustus: drijfnetlogger Fier- man Eduard KW 5: Rijnmond II KW 43: Wilhelmina III KW 147. Woensdag 17 Augustus: drijfnetlogger Nederland IV KW 167. Donderdag 18 Augustus: drijfnetlogger Jan KW 50. Dinsdag 23 Augustus: drijfnetlogger Grietje KW 20. Woensdag 24 Augustus: drijfnetlogger Wilhelmina V KW 144: Onderneming KW 175. Dinsdag 25 Augustus: drijfnetlogger Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Machiel KW 33. ^.Vrijdag 26 Augustus: drijfnetlogger Henk Maandag 29 Augustus: drijfnetlogger Ne derland VII KW 130. Woensdag 31 Augustus: drijfnetlogger Orion KW 22. Trawllogger Willem Cornelis KW 16. Maandag 5 September: drijfnetlogger Noordzee KW 47. Trawllogger Nederland VI KW 37; Aafke Jacoba KW 41: De Vrouw Jacoba KW 122: Voorwaarts KW 140. Dinsdag 6 September: drijfnetlogger Dirk KW 19. Trawllogger' Helena KW 39. Woensdag 7 September: trawllogger Rijn mond IV KW 15: Rijnmond V KW 110. Drijfnetlogger Cornelis de Boer Jr. IJM 268; Margrietha Maria KW 29: Bertha KW 38; Volharding KW 65; Vooruit XW 151; Zeemeeuw KW 170. Donderdag 8 September: trawllogger Excelsior II KW 78; Eendracht KW 168: Karei Doorman KW 227. Drijfnetlogger Neptunus KW 45. Maandag 12 September: drijf netlogger Margaretha en Maria KW 23: Wilhelmina II KW 25: Sakina KW 32; Elizabeth KW 49; Sumatra KW 86; Borneo KW 127. Trawlhsgger Bali KW 129. I DE GROTE HITTF T<5 Mn zal verademing komen TDïar en in de winkels waar de k* V"*' de zeeen niet langer onvetökt b,»> »n geuren en de kleine man i?' sector hoeft zijn hart niül j, ,BS- vast te houden over de vraa. h!' els er dit keer weer hij moet ÖfMftld heeft voor een tli„ke zorgo en dat kan de visseritTf5 van zorg er niet best bil all dEe l»i smal Santpoorts slraatji S gestegen - de man ach? AT"1™' zag zijn klanten met lede «I tonbank en de panharing en dètr EX'2i!'« gonnen om strijd hun c sct,olle,le'- te maken door de kleur L alleen de insider als „gevaarL" g6Ur d:e Ukkig is de doorsnee'SS J G«- land zo verstandig om de car tw- de circulatie te laten dan KL1** den klant over op zijn hals t„ i\ lKtl" Deze Santpoort* collega's in de zorg gel-ad I 1rtlt „visweer" naderbij aaat kom™ 5" beklemmingen weel zoeti« t voor de vreugde van een bder, !?a Uit deze hilteperiode heeft leren, dat de zorg voor hygiëne ,7® eerste eis is, waar de handJ? allet' reder rekening mee moet hoi"''!* daarmee staat of valt de duuimS het product. Nederland figuur tegenover zijn buren, maar h»? op sommige boten beter al heet 5, nomische neergang van het 51 f ook in dit opzicht velen de ogen .c J Het mag geen geheim meer ff bacteriën, die de visserman als onSchtba dekpassagiers en in de ruimen me. zee neemt, zijn duurste vijanden 1 VIS kottt vrijwel steriel uit hot wat "„2 wordt direct bij het sorteren en het 5 al belaagd door een leger die ter plaatse en onmiddellijk aan d braak beginnen. Zelfs in ijs kó4gjr soorten voor, maar de grote slag worst f wel gestreden, wanneer de vis aa„ 2 gestript wordt. Dan krijgt het gevaar] to goedje vrij spel en als de visserm.. ongeluk de ingewanden van één kaba ja» op een mand verse dieren laat aïï! heeft hij theoretisch de kans. dat affi somming zaktEr is dus alles v»f zeggen, om de totale oorlog te verklaren aan de bacterie, die in niet geringe de opbrengst van de koopwaar kan invloeden. Een oorlog van producent U handelaar en missemen nog verder: lot i, de keuken, i a Vorige week hebben wij ons misnac®, geuit over de vreemde publicatie in L encyclopaedie ten aanzien van de beu?, visserij, waaraan een pleidooi werd vet bonden voor een betere voorlichting in het algemeen op visserij gebied. De voorlich- ters van IJmuiden hebben zich hierdoor enigszins geaffronteerd gevoeld, maar eer. verwijt als het onderhavige kan juist oer» mensen moeilijk treffen: op het gebied van vispropaganda is er aan onze Zuidzij vee! en goed werk verzet waarvoor het bedrijf slechts dankbaar kan zijn. Het Noordzee-drijfnet seizoen begint weer op zijn eind te lopen en al zal geen reder over het Kanaal en deszelfs ver leidingen peinzen, de haring begint te zak ken en de loggers „zakken" mee. Deze zo mer is niet grandioos geweest hopelijk kunnen de herfstmaanden nog wat goéd maken. Dinsdag' 13 September: drijfnetloggerHe- bertha Gerarda KW 9: Rijnmond I KW il; Katwijk III KW 161. Woensdag 14 September: drijfnetloga Hollandia KW 18; Annie KW 54'. Trawllogger Martha IJM 74; Marlens- hoek IJM 283: Cornelis Marinus KW Nelly Maria KW 70; Huiberdina Gijsbertha KW 85: Kees KW 124; Java KW 159. Donderdag lo September: drijfnetlogger Maria Jacoba KW 73. Drukke Vrijdag. Het is weer „hollen of stilstaan" met de visaanvoer. Vrijdag waren er vijf trawlers, vier met haring en één met verse vis. Donderdag daarentegen geen enkele trawler met, haring, Vrijdag had de „Allan Water" (IJm, 34) 1500kisten haring, de „Norrna Maria" (IJm. 6) bracht 1400 kisten haring aan, de „Assan Reis (IJm. 42) 1300 kisten haring en de Su matra" (IJm. 62) 1300 kisten haring en de „Prinses Beatrix" (IJm. 117) had 550 kis ten vis en 130 stuks stijve kabeljauw. Een trawllogger en wat schuitjes maakten van de Vrijdag een drukke dag. De pnJMn bleven over het algemeen goed. Repareren. De trawlers, die na (trie haringreizen een reis moeten maken verse vis, blijven die „verse-vis-reis meestal aan de kant om te repareren. Schoorl, de Claes Compaen en de Simon j Danser zullen volgende week weer aan haringvisserij gaan deelnemen. De Batav (IJm. 99) blijft voor motorreparatie ge durende zijn verse vis-periode binnen. Niet meer dringen. Nu de hanngP1- wat „steviger" wordt, komen de trav Zaterdags niet meer dringen omzicl11 dag van de eerste losbeurt te verz^, Voor de Maandagmarkt zullen PasQ^'^; binnenkomen de Herman (Sch. »-)• VIOS 1. de Thorina (IJm. 33) en de Jac m (Um. 21). M Meer wal vis jagers. De ruim eei J geleden door de Nederlandse Maatsc p voor de Walvisvaart aangekochte Jap< walvisjagers „Takunan Maru o eni nan Maru 2", welke destijds t aankwamen, zijn thans voor het üe f'J reed. De „Takunan Maru 5", welke is gebouwd bij Osaka Iron Woi'k> te - is verdoopt in Nellie Vinke AM- „Syonan Maru 2" is een iaar,e. heeft de naam Egbert Vinke AM- kregen. Eerstgenoemd vaartuig bruto en het andere 356 bruto reg. lengte bedraagt 40.50 m.. de bi en de holte 4,30 mtr. Elk schip met een triple expansie machine ipk. De vuren worden met olie t. schepen zijn voor het bedrijf 'n maakt bij de Scheepswerf De beide schepen hebben reeds op o - een proeftocht gemaakt. Binnenk zij naar Kaapstad vertrekken o aan 't-nieuwe walvusseiso®11 deel

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8