IJmuider Courant roonrede gewaagt voor het eerst sinds jaren van een sluitende begroting Canada en Frankrijk al tot herwaardering overgegaan, België en Italië volgen wellicht Haarlems Dagblad ^ordering van industrialisatie kernpunt 0 het economische beleid der regering Gehele begrotingsdienst kan uit de lopende middelen worden gefinancierd Jaargaö? >o. 19351 •rlaan 154. Telef- Adm- 5437. sK'f«8S, na 5 uur: 8061 (K 2560), Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 1 Santp- I'^Xi Directeur-Hoofdredacteur 15054. '■p' i n aanwage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuideii, Santpoort cn Omstreken van ai "öpccttjte Uaartarartjc £onrant (Intra Dinsdag 20 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom iiilering van de export, de invoer .„««AGE, 20 September. h«ft vanmiddag de ge- U'X Staten-Generaal geopend lf.5prtken van de volgende Troon- der Staten-Generaal, V hel vorige jaar voor de eerste 1mijn inhuldiging in uw mid- 11 Sn sprak ik van de moei- waarvoor het Koninkrijk jtin een wereld, die in tegen- mS de bij het einde van de «SJSrferde verwachtingen, nog ,:f, enlijke vrede kent. De tegen- d e zich nog steeds open- tengevolge waarvan het ïke en economische herstel is ÏJ.!ïd hebben geleid tot funda- s' veranderingen in de interna- 'verhoudingen, waarbij Neder- -7..J nauwste betrokken is. Deze Hingen hebben de stoot gegeven 5Ce vormen van staatkundige, £ïïtche en militaire samen- "Aederland heeft in verband ie verdere schreden gezet op de in bijzondere statengroepenngen al naar vermogen bijdragen tot de insterking van deze bindingen van rntnictiet karakter. De internationale verdragen w de samenwerking met onze Zuide- Staren in het verband van de Benelux ju mssen de vijf mogendheden van het Ujï van Brussel verder gegroeid. In .ilielopen jaar trad Nederland toe tot iEsad van Europa ep het Noord-Atlan- a verdrag. De ontwikkeling van de or- van Straatsburg, waarbij twaalf landen zijn aangesloten, houdt in voor de groei der zozeer nood- tfiiiüe groter eenheid in Europa. In het jsrd-Atlantisch pact is samenwerking Ê-r^en tussen een aantal staten in teEuropa en op het Westelijk Halfrond. >-fcet duidelijk werd, dat de Verenigde v; de collectieve veiligheid vooralsnog voldoende zouden kunnen garanderen, aft Nederland in deelneming aan deze aktere, maar niettemin ruime kring, ei aanvullende waarborg voor zijn veilig- ïd gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook p::.den. Een waarborg, die medebrengt, s Nederland ook zijnerzijds zijn krachten 2 voor de bescherming van veiligheid, -i en recht. ree nieuwe aaneensluitingen passen in y.'asiel van het Handvest der Verenigde tries. Dat de belangstelling voor het bhi- ïlands beleid, dat voor ons land van Kte en steeds groeiende betekenis is, .•crk toeneemt, stemt tot voldoening. Nau- me samenwerking met de volksvertegen- •wdiging, ook op dit terrein, zal de rege- :i gaarne bevorderen. Economische samenwerking Andermaal zal Nederland in het komen d-ar de zeer gewaardeerde hulp ontvan- -r- van de Verenigde Staten van Amerika sier het Europees Herstelprogramma, .'fa door een gezamenlijk West-Euro- optreden zal dit programma de maxi me vruchten.kunnen afwerpen. Ondanks «vermijdelijkè onvolkomenheden is de nog .^organisatie voor Europese economi se samenwerking het aangewezen saam foor de vervulling van deze grootse ~77 Daa™aast zal van de Raad van Euro- ?- een stimulerende invloed kunnen uit ga. regering stelt zich onveranderd ten «- de verwezenlijking van de volledige TOonusche unie tussen België, Luxem- en Nederland zo krachtig mogelijk.te «vorderen. Niettegenstaande verheugende neringen die reeds gemaakt werden, M grote moeilijkheden te overwin- De verdere ontwikkeling der alge- li} rmnj ior, ll een modeljacht van '"door h »te9eb°uwd, dat hij binnen- 'alenï,f J??"0?-afstand" 't Kanaal Öe dit mnnoi-t 1l' e radio-installatie mocl hinken, zei zich aan t nn -."-^-^^ysuauTLuig bevin- rnhSle, miil afstand van het T°ootjacht -al varen. mene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij net voorlopig slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese ge meenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet op nieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Indonesië Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van defini tieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het mjzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dank baarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsver vulling. Het bijeenkomen van de Ronde iateV" conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen her leven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tus sen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kun nen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Neder landse Antillen is de weg, clie tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim regeling, die aan deze gebieden volledige autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschap pelijke aangelegenheden, spoedig in wer king zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn ge ruimd. De met deze interim-regeling te verknj- gen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Ko ninkrijk zal kunr.cn worden verwezenlijkt. Financiële toestand Met het oog op het zo gewenste mone taire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het jaar 195U voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich be vinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuur- phase, waarin de wereld verkeert, tot be zorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is inge treden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsmig slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp die ons land ten deel valt m het kader van het Europees Herstelprogram ma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard; zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalings balans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moei lijkheden, die slechts bij een gecooidi neerde actie op verschillende terreinen van regeringsbeleid en grote krachtsin- spanning van allen zullen zijn te over winnen. Met de gewijzigde economische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belastingontweipen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtingen die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echtei worden, dat de vervulling van die ver plichtingen door te verkrijgen materiele hulp zal worden vergemakkelijkt. Export-bevordering De zo-even genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke ma e beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich in een kopersmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straf re van een aanzienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het^ om staan van werkloosheid. Hier ligi een waarlijk nationale taak, waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal i moeten medewerken. rtDu;0d 'die De wijzigingen op monetan gebied, d bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het Internationale Monetaire Fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der ondei schei dene landen. Ook Nederland zal de om standigheden, waaronder het handels- en betalingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Industrialisatie Nochtans zal de taak, waarvan ik zo even sprak, slechts ten volle kunnen wor den vervuld, indien de krachten gorden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband con currerend niveau der productiekosten en vergroting van de productie. Verhogin0 i Het woord is aan.... van de arbeidsproductiviteit, mede door opvoering van de efficiëncy, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke in vesteringen voor vervanging, moderni sering en uitbreiding zijn hiertoe vereist. Deze investeringen zullen een uit- voerbevorderend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de regering de bevordering van de industrialisatie een van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzondere aandacht schenken. Minder overheids- bemoeiïenis Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mo gelijk is geweest, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Hand having van een goede samenwerking tus sen overheid, werkgevers- en arbeiders organisaties zal ook voor de verdere ont wikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg -zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhoudingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrij making van het internationale goederen en dienstenverkeer te geraken, worden door Nederland krachtig gesteund. Bin nenslands wordt een einde gemaakt aan détailbemoeienissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste-economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden» De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarste-maatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan 'de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichtên voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. Agrarische politiek Wees liever metselaar, als dat uw aanleg is. De toenemende behoefte aan voeding voor het snel in aantal groeiende Neder landse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leve ren, maken het noodzakelijk, dat de pro ductie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaanszekerheid op lan ge termijn door mid'del van productie- en marktordening en voortgaande verbete ring van onderzoek, onderwijs en voor lichting. Ofschoon op dit ogenblik de internatio,- nale verhoudingen, het Indonesische vraag stuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vrager?, wordt met kracht doorgewerkt aan de ver dere verwezenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook andere onderwerpen in verband met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ter hand ge nomen. Hoezeer de economische en financiële toestand beperkingen oplegt, het mo gelijke zal worden gedaan om het her stel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waar dige plaats te doen innemen in de in ternationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelom vattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." Heden verklaring van minister Lieftinck 's-GRAVENHAGE, 19 September. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De ministerraad heeft Maandagmor gen zijn standpunt bepaald inzake de devaluatie. Het voorgeschreven overleg met het internationale monetaire fonds te Washington zal thans terstond worden geopend. Dinsdagmiddag onmiddellijk na de indiening van de rijksbegroting, zal de minister van Financiën in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een verklaring afleggen. Hedenavond om 20.05 uur zal minister Lieftinck zich over beide Nederlandse radiozenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. De jacht op de Sicüiaanse bandietenleider Salvatore Giuliano wordt nog steeds met kracht voortgezet. Hier visiteren carabinierienkele boeren in de omgeving van het dorp Montelepre waar Giuliano's hoofdkwartiergevestigd was tot de massale razzia's van politie en troepen hem dwongen een veiliger schuilplaats in de bergen te zoeken. Giuliano heeft inmiddels bekend gemaakt dat hij op 30 September een groot offensief tegen zijn belagers zq.1 laten ontketenen. Lages veroordeeld tot de doodstraf f- Het Bijzondere Gerechtshof tc Amster dam heeft vanmorgen de 47-j;\rige voor malige .,SS-Sturmbannführer" en „Krimi- nalrat" Willy Lages uit Brutiswijk, ex-chef van de Duitse „SicherhcitspoHzci" en „Sl- clierhcitsdienst" in de Eutcrpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld. Generaal De Lattre de Tassigny op Paleis Soestdijk H.M. de Koningin heeft gisteren gene- raad De Lattre de Tassigny, opperbevel hebber van de West-Europese landstrijd krachten, op het Paleis Soestdijk ontvangen. Na de lunch vertrok de generaal naar Aalsmeer voor een bezoek aan de bloe menveiling, waar hij werd ontvangen dooi de burgemeester van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller en rondgeleid door de directeur van de veiling, de heer W. Maarssen. Drie Westelijke nota's aan Gromyko „Aanvulling op Oostenrijks verdrag" De Russische regering heeft er zich mede accoord verklaard, dat de plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier Donderdag te New York weer bijeenkomen om de bespre kingen over het verdrag met Oostenrijk voort te zetten. Dit is door Andrei Gromyko, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, meegedeeld aan de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten te Moskou, die hem Zondag bezochten voor de aanbieding van nota's, waarin het stand punt van de Westelijke mogendheden ten aanzien van het Oostenrijkse verdrag werd uiteengezet. Gelijktijdig is gisteren ie Washington. Parijs en Londen een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de drie ambassadeurs een bezoek aan Gro myko hebben gebracht „om nota's te over handigen ter aanvulling van het op 15 Sep tember door Acheson,. Bevin en Schuman te Washington uitgegeven communiqué". Er is „een uiteenzetting gegeven van de hangende geschilpunten". DE M1LLIOENENNO TA De minister van Financiën heeft hedenmiddag zijn Millioenennota aan de Tweede Kamer aangeboaen In deze nota is geen rekening gehouden met eventuele nieuwe monetaire maatregelen. Het stemt tot voldoening, zo zegt prof. Lieftinck, dat voor het eerst na de oorlog de gehele begrotingsdienst uiteraard met uitzondering van de kapitaalsdienst uit de lopende middelen kan worden gefinancierd. Bij een vergelijking van middelen en uitgaven van de gewone dienst en de buitengewone dienst tezamen is er zelfs een overschot, waaruit het tekort van het Landbouw- Egalisatiefonds ad ƒ171 millioen gefinancierd kan worden. Daarna blijft er nog ƒ20 millioen over Deze verbetering in de budgetaire toestand is verkregen ondanks de vele nood zakelijke verhogingen, welke in de begroting voor 1950 moesten worden opgenomen. De ontwerp-begroting voor 1950 wijst bij vergelijking met de gecorrigeerde begroting 1949 voor wat betreft de gewone dienst, de buitengewone dienst en het Landbouw- Egalisatiefonds gezamenlijk een budgetverbetering aan van f 242 millioen. De netto-beiastingopbrengst is voor 1950 geraamd op ƒ3.229,6 millioen tegen 2.919,1 millioen voor 1949. Voor militaire uitgaven is geraamd f 852 millioen, voor oorlogsherstel 490 millioen en voor de dienst van de staatsschuld f 559 millioen. Voor verschillende doeleinden moesten aanzienlijk hogere bedragen worden ge- 'aamd, welke verband houden met de ontwikkeling van het herstel en met de wenselijkheid, de werkgelegenheid zoveel mogelijk te stabiliseren. Ondanks de gunstige tëndenz baart het hoge niveau van de ontwerp-begroting de regering zorgen, omdat er, mede wegens de huidige conjunctuur-phase, gevaren in schuilen. (Een uitvoerig overzicht van de Millioenennota vindt men elders in dit blad). Steeds meer devaluaties en voornemens daartoe Frankrijk en Canada hebben zich gevoegd bij de landen wier munteenheid is gedevalueerd: De Franse franc en de Canadese dollar hebben een waardevermindering ondergaan. De Franse ministerraad nam de beslissing na een vergadering van vier uren en maakte het besluit tot devaluatie Maandagavond na tien uur bekend. De franc heeft tegenover de dollar thans een waarde van één op 350, voordien was de koers 330. Een pond sterling doet thans 980 francs, tegen 1.097 voordien. De Canadese dollar is gekomen op 3,0725 per pond sterling (verkoopwaarde) en 3,0875 (inkoop- waarde). De Amerikaanse dollar is thans gelijk aan 1 Canadese dollar 10 cents. In kringen van financiële deskundigen te Brussel, die met de Benelux te maken hebben, verwacht men dat ook de Belgische regering nog in de loop van deze week de moge lijkheid van herwaardering van de Belgische franc onder ogen zal zien. In gezaghebbende Italiaanse kringen te Rome gelooft men, dat de regering Woensdag zal overgaan tot devaluatie van de lire, teneinde de wisselkoers van het Italiaanse geld in overeenstemming te brengen met de koersen der meeste andere West-Europese munteenheden. Men verwacht, dat de devaluatie 10 a 20 procent zal bedragen. De Zweedse regering heeft besloten de koers van de Zweedse kroon ten op zichte van de dollar te devalueren van 3.60 tót 5.18. De wisselkoers tussen de kroon én het pond sterling blijft onver anderd. Dé Finse staatsbank heeft een nieuwe koers van de Finse mark vastgesteld. De deva luatie is zodanig uitgevoerd, dat de koers van het pond gehandhaafd wordt. De dollar is dus-.thans 231 mark waard. Scherpe Franse reactie Door een correspondent van AFP onder vraagt over de devaluatie van het pond sterling, heeft Paul Reynaud verklaard: „De Franse regering heeft- pas Zondag, tegelijk- met de overige regeringen, kennis gekregen van het besluit der Britse rege ring om het pond te devalueren. Ik beschouw deze houding van onze Britse vrienden niet alleen als weinig vriendschappelijk jegèns de Franse rege ring, doch ook als een verwaarlozing van een belangrijk element van de Europese solidariteit, welke de Britse regering, door haar aanwezigheid bij de Raad van Europa, nog onlangs heeft onderschreven. De devaluatie van het pond ten opzichte van de dollar maakt een devaluatie van de franc noödzakélijk. De oplossing van het eigenlijke financiële vraagstuk zal niet vereenvoudigd worden door de devaluatie van de. franc. De omwisselbaarheid dei- valuta. door de vergadering te Straatsburg aanbevolen, zal gemakkelijker worden ge maakt door de algemene aanpassing van de valuta die thans gaat gebeuren". Zwitserland In financiële regeringskringen te Bern werd heden verklaard, dat er geen sprake was van een onmiddellijke devaluatie van de Zwitserse franc. Een eventuele deva luatie zal uitsluitend afhangen van de toe komstige situatie, waarin Zwitserse ex porteurs zich zouden bevinden, aldus werd verklaard. Zuid-Amerika De gevolgen van de devaluatie van het pond sterling zijn langdurig overwogen door president Peron en de economische raad van Argentinië. Men heeft in buitenlandse financiële kringen de indruk, dat Argentinië eerst zal Snel naar huis Honderden nerveuze Britse toeristen belegerden Maandag banken en reis- bureaux in België, Zwitserland. Frank rijk en Italië met reischèques, die plot seling een dex-de minder waard waren geworden. Maar de banken waren ge sloten en de reisbureaux konden niet helpen. Vele Britten beschikken niet meer over middelen om hun hotelreke ning te betalen. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van financiën heeft ter tegemoetkoming toestemming gegeven, dat de banken gistermiddag aan elke buitenlandse toerist 10.000 francs uitbetaalden tegen de oude wis selkoers. De trek terug naar Engeland is al be gonnen. Honderden auto's met „G.B."- borden zijn Parijs al gepasseerd op weg naar de Kanaalhavens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toe ristenverkeer is toegebracht. .wachten op de aanpassingen van de diverse Europese muntpariteiten alvorens zelf een nieuwe muntpariteit vast te stellen. Het gerucht doet de ronde, dat verschei dene andère munteenheden van Latijns Amerika op het punt staan gedevalueerd te worden. De situatie in andere landen is de vol gende: Egypte: een devaluatie met 30.5 procent is aangekondigd. Nieuw Zeeland: devaluatie met 30.5 procent. Unie van Zuid-Afrika: devaluatie met 30.5 procent. India: devaluatie met 21 procent. De ban ken zullen drie dagen gesloten blijven. Birma: devaluatie met 30.5 procent. Nieuwe koers van de Birmaanse roepij 46 voor een Amerikaanse dollar. West-Duitsland: devaluatie in het voor uitzicht. Griekenland: devaluatie verwacht. IJsland. De regering van IJsland heeft besloten de IJslandse kroon te devalueren. Israel: devaluatie gelijk aan het pond sterling. Turkije: geen wijziging verwacht. Japan: geen wijziging overwogen. In de straten rondom de gesloten Londense effectenbeurs had zich gisterochtend een rumoerige massa effectenmakelaars en spe culanten verzameld, die trachtten contan ten te maken uit officieuze transacties in aandelen van goudmijnen en andere spe culaties op het gedevalueerde pond sterling. In enkele minuten werden vermogens ge maakt te midden van de dolste scènes, die het financiële leven van Londen sinds jaren had meegemaakt. Op vele plaatsen werd het verkeer door de massa's gestagneerd. Een overzicht van dc drukte voor dc effectenbeurs. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nanacht en vroege ochtend tamelijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Noor delijke wind. Elders weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 September: Zon op 6.23 uur. onder 18.42 uur Maan op 4.30 uur onder 18.34 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 September: Hoog water: 1-47 en 14.16 uur. Laag water- 9.49 en 22.11 uur. Woensdag 21 September: Hoog water; 2.35 en 15.00 uur. Laag water: 10.42 en 23.00 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1