Beverwijk en Omstreken 3 fjfo-isme" begint veld te winnen bij de Franse communisten Anderhalf millioen uit de winst der Hoogovens voor het personeel Maatregelen in bloembollenvak gehandhaafd Ingezonden stukken Agenda voor Beverwijk 20 September 1949 piasds? Trotzkyde Tweede gaat zijn ideeën exporteren ccrrcsponient te Parijs) „i Ier wereld nog ijverig ge- wsdovj( «ver de mogelijke conse- breuk met ric Comin- '.es ■'"2 '"et-pressie op Joegoslavië linord op vormde, geloven d. ernst, dat Moskou êïK,K jfrebel van Belgrado met rjjer® de orde te dwingen. pietro Nenni, leider der *:<s0 Xseartij. heett Mosl!t>u ff^ten dat het geschil met ^^"„elddadige wijze „geregeld p-jdeD. Tweede Trotzky apoerkt zich er voorshands ■■■-'i'" .«„Slavische maarschalk het *:'il f Sa scheldwoorden at te ,!f«.l vei ,el.propagandamachine rot tan. van „giftige slang" en ..r:»"'® „ader" tot aan „onwelne- tische ver welke iaatste betite- 1Invove rand *r„m v« gevoelige lezers nog mmzich indenken, dat «het Kremlin en hun geest- f^JSL het gevaar van Tito's ver- •c-»* onderschatten. Het gevaar .- Mof niet ZOZCCJ "Z - -r-- (0 *llie zelf, maar veel meer in voorbeeld de eenheid der «tf SIS» Internationale bedreigt. Stalin staat Tito in een positie WfÜnert aan Trotzky's houding ~!'i S juist als Trotzky voelt ook iSnltver navolger van de com- |fl5pr en erfgenaam van de Vnsels en Marx. ',S,L in hun inzichten omtrent de *rL het Kremlin als centrum der 'V*.ihe wereldpolitiek verschilden *"TSm respectievelijk Lenin vim 3 t£ verlangt grotere vrijheid voor si lende communistische partijen "fRuSnd, welker nationaal zelf- ïtlb verzet tegen de straffe dicta- volgens Stalin gebrek aan disci- JSC-"" I etrnffo /iiotü- ■:Sf dieUiets afweet van de mee- strijd, die het K ^.jgTrotzkisme heeft Suritrijd. die het Kremlin vroeger SwTretlkisme heeft gevoerd buiten ?r 1 Rusland men denke aan de '•^oskouse processen van 1936 zal gaJfofcouse dat gtalin en de tjg meer begrijpen, gfEch momenteel over Tito met hele- voelen. Te minder, waar de Schalk blijk geeft zijn lessen op de SZkaderschool maar al te goed ge- Ste hebben. Naar het voorbeeld zijner See leermeesters zendt namelijk ook aL veelvuldig invitaties naar ver- l? nrogressieve" kunstenaars en intel- in het buitenland om zich van vdavië's vordering op de weg naar de Monistische heilstaat op de hoogte te Stofleer Abend", een krant die in •Amerikaanse bezettingszone van Duits- -■ verschijnt, moet in de buurt van Bel- Ssal een kaderschool met 4000 'i-t'èn functionneren, waar toekom- buitenlandse agitators in de „Titoïs- 11 leer worden opgeleid. Toast op Tito toe ideologische „schoolvorming" in het irenland gaat gepaard met een propa- tda-offensief op buitenlandse ex- sa'-linkse politici en intellectuelen, die V, voor infectie gevoelig" acht. Zo heeft, «Éi men weet, het afvallige Labour-lid njcus, bekend onder meer door zijn op- r&n tijdens het Parijse Kravchenkó- ^es, onlangs Tito's land bezocht en uit tekrijk zijn sedertdien achtereenvolgens iischrijver Jean Cassou en de hoofdredac- s Claude Bourdet van „Combat" (een jat, die onder linkse intellectuelen een a:e en welverdiende faam geniet) ook in Idirado. te gast geweest. Bourdet is nog sd in Parijs teruggekeerd en heeft nog ian zich dden horen, maar wat Cas- Belgrado te berde bracht, heeft de communisten veel koude rillingen sorgd. Hij heeft, terug in Parijs, daar $ns een banket royaal op Tito getoast cdaarbij gesproken van „de leider en de p*e kameraad, die het menselijk geweten •.stegenwoordigt." Die verklaringen hebben in Parijs onder •i KEmunisten een pijnlijke indruk ge- rakt, vooral omdat Cassou beschouwd ■rd 2ls een der zorgvuldigst-gedresseerde ^'iepaarden uit de communistische larêge. Hij was voorzitter van de Natio- Unie van (communistische) Intellec ten en directeur van het (communisti- Êe) maandblad „Europe" (dat vroeger dxrRomain Rolland werd geleid). De dichter Aragon, voormalig hoofdman der surrealistische beweging en thans direc teur van het grote avondblad „Ce Soir". heeft aanstonds een spoedvergadering van de Nationale Unie van Intellectuelen bij eengeroepen, om zich over de houding van haar voorzitter te beraden. Cassou had in Belgrado namelijk ook verteld, dat ontel bare Franse communisten over Tito precies zo dachten als hij. Voorlopig manifesteert zich nochtans het Franse Titoïsme uitsluitend in de hogere partij-regionen onder de intellectuelen, en daarom is het zeker voorbarig reeds thans van een dreigende scheuring in de Franse communistische gelederen te spreken. Wel kan men echter zeggen, dat de voedings bodem voor zo'n schéuring gunstig is. Tij dens de herfsfagitaties van '45, '46 en '47 hebben de Franse arbeiders aan den lijve ondervonden dat politieke stakingen hun geen geld opbrachten. Zou toen een orga nisatie hebben bestaan, die aan de Titoïs- tische principes vorm had gegeven, dan was ongetwijfeld het morele verlies ook dui delijker in de communistische ledenlijsten tot uiting gekomen. Een der grootste krach ten van het internationale communisme zetelt ongetwijfeld in het feit, dat zijn leiders de arbeiders op een voorbeeld kun nen wijzen: de Sovjet-Unie, een land, dat een zesde van de wereld bestrijkt en waar het „socialisme heeft gezegevierd". Deze kracht heeft Trotzky altijd moeten ont beren. Daarom bleef hij een eenzame r'evo- lutionnair, een roepende in de woestijn, die op de Arbeiders nimmer vat heeft kunnen krjjgeis- Tito, de nieuwe Trotzky, kan daar entegen op feiten en resultaten wijzen, het geen 'Lij blijkens zijn invitaties dan ook ijverig doet. En daarin schuilt het voor naamste gevaar voor de Stalinisten. Prins Bernhard heeft een maagaandoening Prins Bernhard moet wegens een maag aandoening enige dagen het bed houden. De behandelende geneesheer heeft toege staan. dat de Prins zijn officiële verplich tingen zoveel mogelijk nakoYnt, doch ove rigens dient de Prins rust te nemen. Vriendschapstrein begon Nederlandse tournée Zaterdag te omstreeks twaalf uur is de intergeallieerde vriendschapstrein, die zijn tocht door West-Europa in Luxemburg be gon en geruime tijd in Frankrijk en België verbleef, officieel overgedragen aan de Nederlandse Spoorwegen. Deze overdracht geschiedde door de president van de „As sociation Interalliée des Resistants du Rail", Jules Wynand uit Brussel, in tegenwoor digheid. van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr, D. G. W. Spitzen, de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen en de oud-president van de N.S., dr. ir. W. Hup- kes; de directeur-generaal van de Belgische spoorwegen, De Lory en een groot aantal andere autoriteiten. Ruim 160 pakketten, door de trein uit België medegebracht, werden uitgereikt aan de wezen en de half-wezen van vijf tot veertien jaar van Nederlandse oorlogs slachtoffers onder het spoorwegpersoneel. De vriendschapstrein, bestaande uit drie tentoonstellingsrijtuigen en - een rijtuig, waarin o.a. de Belgische verzetsfilm „Breendonk" (het Belgische- Vught) wordt, vertoond, zal tot begin November een tour née door ons land maken. Hef vraagstuk der industrialisatie Minister Van den Brink installeert commissie De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft heden de Hoofdcommissie voor Industriali satie geïnstalleerd. Ter installatie van deze hoofdcommissie sprak de minister een rede uit, waarin hij de snel toenemende beroeps bevolking als eerste van de factoren noem de, welke het vraagstuk der industrialisatie stempelen tot een integrerend onderdeel van het economisch beleid. Deze stijgt jaar lijks met ongeveer veertigduizend personen, waarvoor werkgelegenheid dient te wor den geschapen. Slechts een aanzienlijke uitbreiding van het industriële productie-apparaat kan een oplossing brengen voor het vraagstuk der werkverruiming. Als tweede factor noemde de minister het tekort op de betalingsbalans. In overleg met de minister van Financiën, aldus minister Van den Brink, worden maatregelen beraamd om de transforma tie van het risico-mijdende kapitaal in risi co-dragend kapitaal in voldoende mate te doen geschieden. Ten aanzi&a van heft uiterst gewichtige vraagstuk der industrie financiering mag de overheid niet slechts een passieve rol spelen. In het bijzonder met betrekking tot de vestiging van de, voor een voortgaande industrialisatie zo belangrijke, basisindu strieën mag de regering niet aarzelen, in dien de mogelijkheden in de particuliere sfeer te kort schieten of andere overwe gingen dit gewenst maken, rechtstreeks aan de industriële ontwikkeling deel te nemen. Naast de genoemde vraagstukken zijn er nog vele andere, die door overheid en be drijfsleven iri gemeenschappelijk overleg dienen te worden opgelost, zoals bijvoor beeld de scholing van arbeiders en bevor dering van- technische en economische research. En meer in het algemeen: het treffen van die maatregelen, welke voor de ontplooiing van het ondernemers-initia tief en het scheppen van een gunstig indu strieel klimaat noodzakelijk zijn. De hoofdcommissie zal aldus de mi nister een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor een gecoördineerde behande ling van vraagstukken, welke op onderling verschillende sectoren van het zouitge strekte economisch geheel betrekking heb ben. De minister hoopte, dat de commissie zich niet zal beperken tot het adviseren ever de haar voorgelegde aangelegenheden, doch ook zelfstandig advies zal willen uit- brengen-over die industrialisatie-onderwer pen, waarvan nader onderzoek of bespre king haar goed voorkomt. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN 19 September: geen Binnengekomen schepen. Vertrokken 19 September: IJM 39, Schoort, IJM 85 Klaas Wijkei', IJM 49 Pet ten. IJM 34 Allan Water, IJM 129, Sham rock, IJM 6 Norma Maria en SCH 92 Hermann. Trawlharing: IJM 129 met 223 k.; KW 37 met 527 k.; KW 140 met 520 k.: KW 110 met 390 k„; KW 122 met 530 k.; KW 16 met 384 kantjes: KW 227 met 255 k. 'HaringÖrijfnétvisserif; KWS -mét "330 lc.; KW 147 mét 489 K.; KW 43 mét 526 k.; KW 13a met 430 k.; KW 50 met 414 k.; KW 83 met 537 k.; KW 20 met 543 k. en KW 39 met 503 k. Voor een recreatiegebouw f 250.000; f 150.000 voor de Wenekebach.fondsen: verbetering der pensioenen; Kerst, gratificatie en wellicht een extra uitkering. De directie der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden deelt per circulaire aan haar personeel mede, dat van de winst uit het boekjaar 1948'49 een bedrag van f 1.500.000,besteed zal worden in het belang van het personeel. Over de bestemming van deze anderhalf millioen kan het volgende gemeld worden: Voor de versterking van de beide Wencke- bachfondsen zal een bedrag van 150.000, worden bestemd: 100.000,voor het Wenckebachfonds-arbeiders en 50.000, voor het Wenckebachfonds-beambten. Verder is de directie tot de conclusie gekomen dat het wenselijk is mede werking te verlenen tot de stichting van een recreatiegebouw, dat de ge legenheid zal bieden grote bijeenkom sten van het personeel te beleggen en waarvan ook de personeelsverenigin gen gebruik zullen kunnen maken. Voor dit doel is als eerste termijn een bedrag van 250.000,uitgetrokken. Uit het resterende bedrag ad 1.100.000, zal in de eerste plaats een zeer aanzienlijk bedrag worden besteed ter verdere ver betering van pensioenen. Hoewel de pen sioenregelingen na de oorlog aan de Hoog ovens reeds belangrijke verbeteringen hebben ondergaan, zijn het vooral de oudere arbeiders en beambten, wier pen sioenen nog voor verdere verbetering vat baar zijn, omdat hun pensioenaanspraken voor een belangrijk gedeelte in vroeger jaren op een lager loon- en salarisniveau zijn gevormd. Over de wijze, waarop deze verbetering tot stand kan worden gebracht, zal overleg gepleegd worden met de raden van beheer der pensioenfondsen. Dank zij de gunstige bedrijfsresultaten zal ook dit jaar de Kerstgratificatie ten be- drage van een week loon of salaris worden uitgekeerd. Deze komt niet ten laste van de dotatie, waarvan hier sprake is. Men wil trachten het daarheen te leiden dat behalve de Kerstgratificatie van boven vermeld bedrag ad 1.100.000,een ge deelte zal kunnen worden besteed voor uitkering van een extra-gratificatie, die echter in geen geval meer dan een week loon of salaris zal kunnen bedragen. Er wordt echter nadrukkelijk op gewezen dat, gezien de moeilijkheden, die in verband met de geldende bepalingen te overwinnen zijn, het geenszins zeker is dat deze opzet zal slagen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zal het gehele bedrag ter verbetering van de pensioenen worden be steed. a-koning Peter wenst een stemming in Joegoslavië _!n«n exclusief onderhoud met het raise blad Combat heeft ex-koning Peter a Joegoslavië verklaard: „Er zijn geen Asielkwesties meer die mij van Tito Kwen scheiden, mits mij voldoende de- "xratische waarborgen zouden worden &den". -fair aanleiding van de laatste gebeur den zeide Peter: „Ongetwijfeld ver eert er iets in het internationale beleid Joegoslavië, doch dat wil niet zeggen .regiem is veranderd. Het-regiem !P is tot de ondergang gedoemd, in- 711 geen rekening houdt met vriend- ^PPdijke betrekkingen met het Westen, ;*,s een Joegoslavisch herstel niet -ogeiuk zonder de hulp van Joegoslavische i^mensen en intellectuelen die nu in bal- fmap feven. Er kan echter geen over- jsomst'tussen Tito en mij zijn zonder u,ï! I van c*e Politieke omstandig- J?,ln.JoeS°slavië. Indien echter het Mem volk zich door eén volks- on^el' internationaal -toezicht m liegen uitspreken over het a' llet verkiest en er voldoende C!n zouden zijn, zullen er tussen - imiJ,geen onoverkomelijke hinder- VJ meer bestaan." ^ru^0n'n® zoi^e onder democratische verstaan: het recht van alle Joegoslavische communis- 6„^e^en' °P de plaats die hun toe- - net recht op de grootst mogelijke 'ir;'d va.n meningsuiting. «Sm ?de niet: dat Tit0 op zulk een zou "'nSaa.n. .Persoonlijk bsamina vertrouwen in zulk een ■v„WlJ.zing door Toto betekent, k de J^suitspraak vreest, die boven- Hnd 5ioüviWeredd zou bewijzen, dat zijn is 5\hls °P geweld en terreur steunt. er de leider van een staat dan «eft'garty, welke ia geen geval de Joe8°Elavische voli! Door onbekende oorzaak verdween Vrijdagnacht een sleepbootje van de Verenigde Steenkolenhandel ih IJmuiden naar de bodem van de haven aldaar. Mét behulp van een bok werd het ambitieuze „duikbootje" weer naar boven gehaald;'de schade aan boord is echter aanzienlijk. Zoals bekend heeft de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur met grote meerderheid van stemmen zich uitgespro ken voor de afschaffing der saneringsmaat regelen in het Bloembollenvak. Dezer dagen heeft het Bedrijfschap van Sierteeltproducten mededelingen gedaan van een nieuwe teeltregeling voor het sei zoen 1949/1950, hetgeen derhalve automa tisch inhoudt dat de maatregelen worden gehandhaafd. De nieuwe regeling bevat als voornaam ste kenmerken: Een gesplitst teeltrecht voor tulpen en narcissen van dezelfde grootte als het teelt- recht op 31 Juli 1949 (dus na terugboeking van tijdelijke overschrijvingen 1948/1949): een surplusfonds voor tulpen en narcissen met dien verstande, dat voor nader door het bestuur van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten te bepalen variëteiten een afzonderlijk kortings- en heffingspercen tage zal worden vastgesteld. Dit laatste houdt in, dat het surplus van leze nader vast te stellen variëteiten wordt litbetaald onder aftrek van een kortings percentage, dat nodig is om de overschotten ïaarvan te financieren. Hiermee wordt beoogd die variëteiten, welke geacht worden hoofdzakelijk het surplus te vormen, administratief in een afzonderlijk fonds over te brengen, dat ge financierd wordt uit kortingen op die variëteiten. Het stelsel van vergoeding voor niet ver oorzaakt surplus, de z.g. vrijwillige inkrim ping, zal voor dit teeltjaar niet worden toegepast. Ook een verplichte inkrimping zal dit jaar niet worden ingesteld. Er zullen dus voor vroege tulpen, late tulpen en nar cissen twee afzonderlijke surplusfondseiV worden ingesteld met afzonderlijke heffin gen en kortingen. Misstanden weggeruimd Al heeft de. meerderheid uit het bloem bollenvak niet volkomen haar zin gekre gen, nu de maatregelen gehandhaafd zijn, heeft de minister blijkbaar rekening houden met verschillende klachten, Er waren kwekers, die teelden voor het surplusfonds; zij kweekten snelgroeiende soorten, waarvoor onder normale omstan digheden vrijwel geen markt zou zijn, maar waarvoor zij thans via het Surplusfonds een vergoeding kregen. Blijkbaar heeft de minister dit euvel willen wegwerken, door deze variëteiten extra te belasten, zodat een profitabele teelt in hoge mate proble matiek wordt. Ook de opheffing van de z.g. vrijwillige inkrimp betekent wegruiming van een steen des aanstoots. Die vrijwillige inkrimp toch was in vele gevallen een wassen neus, daar men z.g. slapende teeltbewijzen op kocht en dus wel op papier inkromp, maar in werkelijkheid het volle areaal beteelde. Die slapende teeltbewijzen waren in wer kelijkheid effecten die een aardig dividend- je opleverden aan de gelukkige bezitters. Maar thans kan het niet meer. Veisen Kerkconcert in Velsens oude kerk Op Woensdag 21 September zal in, de Oude Kerk te Velsen een kerkconcert wor den gegeven met medewerking van Corry JansenReder (cello), M. A. Koper (alt) en Adriaan Verschoor (orgel). Het programma luidt: 1. Oi-gelkoraal „Gloria in Excelsis Deo", (J. S. Bach); 2. Concert in Bes (G. F. Handel): a. Andante, b. Larghetto, c. Bour- rée (orgel); 3. Sonate in G voor cello en orgel, G. F. Handel (arrangement Adriaan Verschoor), a. Grave, b. Allegro, c. Sara- banda, d. Allegro (cello); 4. a. „Laszt uns singen" aria uit Paulus, F. Mendelssohn: b. „Im Abendrot", F. Sehub.er.t; (alt). 5. „Concerttussen koekoek en nachtegaal" G..F. 'Handel (orgel); 6. a. Adagio, G. Tar- tmï, b. Andante, J. S. Bach (cello); 7. „Liebster Herr Jesu", J. S. Bach (alt); 8, Variaties op een Oud Nederlands Lied, Jacob Bijster (orgel). De toegang is vrij. IJmuiden D.C.IJ. legde smadelijk het loodje in Oostzaan Het eerste tiental van de damclub „IJmui den" speeldè in Oostzaan en kreeg zijn der de achtereenvolgende nederlaag in de lopende competitie te incasseren. Was DCIJ voorheen in de hoofdklasse steeds een ern stig kampioenscandidaat en een gevreesd tegenstander, thans lijkt het er veel op, dat de IJmuidenaren volkomen uit vorm zijn en er zal ook heel wat beter gespeeld moe ten worden in de komende wedstrijden om dé onderste plaats te verlaten en het degra datiegevaar te ontwijken. Met een invaller voor Ligthart waarvoor Vóoys werd opgesteld, wist alleen Dukel aan het eerste bord van Kuyper te winnen. Remise speelden Suykj v. d. Steen, Koetsier en T. Postma en dè rest verloór. Vooral het verlies van Laros kwam wel zeer onverwacht. Koning slaagde erin deze crack in een klassieke partij te kloppen. Dinsdag 27 September is „Gezelüg-Sa- menzijn" in" h'ötèr Kennemerhof te gast. Woensdag 21 September speelt DCIJ 2 „uit" tegen Hillegom 1. Palvu opent seizoen in Thalia De arbeiders toneelvereniging „Palvu" komt Woensdag 12 en Donderdag 13 Oc tober in het Thalia-Theater te IJmuiden met het toneelspel „De Heilige Vlam" voor het vloetlicht. BIJBELLEZINGEN IN IJMUIDEN. Het Velsense comité tot het houden van bijbellezingen hoopt deze winter weer een serie voordrachten te organiseren. De eer ste avond wordt gegevën op Woensdag 21 September in de voormalige Centrale Keu ken aan 'de Abelenstraat te IJmuiden-Oost, waar als spreker op zal treden de he$r J. M. Visser uit Voorburg met als onderwerp: „winnen of verliezen". De volgende avond zal plaats hebben op Woensdag 19 October waar ir. Mol uit Dor drecht zal spreken over een nader te be palen onderwerp. Santpoort-dorp „Kinderhoofdjes" van de Hagelingerweg verdwijnen Naar wij vernemen zal Openbare Werken in October beginnen met de verbetering van het Zuidelijke stuk van de Hagelinger weg in Santpoort waar de weg smaller wordt en tot nu toe met „kinderhoofdjes" geplaveid is. Het wegdek zal gelijk worden aan de rest van de Hagelingerweg, maar van een ver breding ter plaatse is geen sprake, zodat de trottoirs dezelfde breedte zuil er, hou den als thans. Driehuis Philatelisten vergaderen De postzegelvereniging „IJmuiden en Omstreken" houdt Vrijdag 23 September een club-avond in café Middeloo, Driehui- zerkerkweg, Driehuis. Vangstberichten uit zee Nacht van 19 op 20 September KW 86 met 2 k.; KW 67 met 6 k.; KW 38 met 1 k.; KW 49 met 60 k.: KW 29 met 60 k.; KW 73 met 1 k.; KW 25 met 8 k.; KW 23 met 9 k.; KW 9 met 10 k.; KW 2 met 13 k.; KW 173 met 1 k.; KW 151 met 30 k.; KW 65 met 17 k.; KW 127 met 1 k.; KW 45 met 2 k.; KW 56 met 23 k.; KW 161 met 10 k.; IJM 268 met 15 k. Trawlharing KW 48 met 80 k.; KW 168 met 75 k.; KW 78 met 60 k.; KW 129 met 60 k.; KW 6 met 60 k.; KW 159 met 60 k.: KW 15 met 35 k.; KW 124 met 34 k.: KW 85 met 80 k.; KW 70 met 25 k. Geen vangst hadden KW 8: KW 42; KW 22; KW 23; KW 170; KW 68; KW 54; KW 167; KW 19; KW 44; KW 175. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 14 kantjes Scheveningen: 9 kantjes Katwijk: 9 kantjes Dodelijk ongeval op Alkmaarsestraatweg Maandagmiddag omstreeks half twee vond op de Alkmaarsestraatweg te Bever wijk een dodelijk ongeval plaats. Het twee en half jarig meisje E. A. K. uit Beverwijk, stak spelende de straatweg over. De be stuurder van een vrachtauto, welke in de richting Alkmaar reed, merkte het kind te laat op en raakte het toen hij naar links wilde uitwijken, met een der achterwielen. Zwaar gewond werd het meisje naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk ver voerd, waar het is overleden. Actie Niwin Kerstpakketten De geluidswagen van de NIWIN zal op October Beverwijk doorkruisen om de actie te ondersteunen van de NIWIN-kerst- pakketten. Zij die hun medewerking willen verlenen om deze actie te doen slagen kun nen zich opgeven bij de secretaris van het NlWIN-comité Beverwijk, de heer Th. G. KöhleV, Koudenhoorn 3. „Het Karpertje" tegen „Barsingerhorn" Voor de wedstrijd die de visvereniging „Het Karpertje" op Zondag 25 September tegen de visclub „Barsingerhorn" zal hou den aan het Noordzeekanaal, heeft de heer Lely een wisselbeker beschikbaar ge steld. Dit jaar nog zal er snoek, baars en karper in de Fortgöten worden uitgezet. Speeltuinnieuws De speeltuincombinatie Beverwijk heeft een wintercursus georganiseerdvoor de kinderen in het speeltuingebouw aan de Kerkstraat. Op Maandag 3 October zal deze cursus een aanvang nemen, bij welke gelegenheid de kinderen onderricht zuilen worden in fröbelwerk, houtsnijden, tafel tennis, naaldwerken, toneel en muziek. Wedvlucht van „De Reisduif" In totaal 291 postduiven van de Bever- wijkse postduivenvereniging „De Reisduif" startten Zondagmorgen om kwart voor tien uit Mons (België), over een afstand van 231 k.m. De eerste vogel streek om 14 minuten voor één bij de heer D. Philippi neer. De laatste arriveerde om één minuut over één. De uitslagen luidden: D. Philippi 1, 7 14: A. de Bot 2, 5, 15, 35: G. Visser 3; -Th. Kuijer-4, 12; L. Veldt 6, 44; H.- Beentjes. 8; N. Rumping 9, 48; G. Vercauteren 10; A, Kat 11, 17; J. Luntz 13, 27. 28, 42, 43; G. Muijs 16; G. v. d. Winden 18; H. Timmer 19, 33; F. Martens 20; P. Bruins 21, 25; F. v. Goethem 22, 56; P. H, v. Monnen 23, 34, 39, 46, 58; L. Traa 24, 53; T. Gravemaker 26; J. Exalto 29; M. Remeijn 30; C. de Vries 31, 38; G. v. d. Outenaar 32; F. Blommaert 36, 40, 47; A. de Booij 37; R. du Crocq 41, 51; J. v. Roon 45, 50; C. J. Plijter 49; A. Minneboo 52; A. v. Son 54; C. Castricum 55; P. v. Dessel 57. „Maak 'm los" op de film In de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat zal de heer J. Faber hedenavond een door hem opgenomen film van de Hoogoven jubi leumrevue „Maak 'm los" voor allen die aan deze revue hebben medegewerkt ver tonen. Toneelvereniging „Tavido" Naar wij vernemen zal op Woensdag 26 October de toneelvereniging „Tavido" in het Kennemer Theater het blijspel „Grand Hotel" voor het voetlicht brengen. Heemskerk De duiven vlogen weer Aan de wedvlucht van Mons (België) hebben van de Postduivenvereniging „As- sumburg" in Heemskerk 50 duiven deelge nomen. De duiven werden om 9 uur 25 minuten losgelaten en na een afstand van 234 km te hebben afgelegd vloog om vier minuten voor één de eerste duif binnen. De laatste vloog om één minuut over één bin nen. De uitslagen luidden: Veldhuis 1, H. Nijman 2 3 6, Gebr. Lotterman 4, A. van Hoolwerf 5. Opdracht Aan de firma N. Visser en Van Roon is de opdracht gegeven voor het bouwen van een dubbel woonhuis te Castricum en een garage te Beverwijk. Geslaagd Voor de Nederlandse Associatie voor Fractijkexamens is dezer dagen geslaagd de Heemskerker W. Vendel, aan wie het diploma voor dubbelboekhouden werd uit gereikt. Biliarten De Heemskerkse biljartclub „De Oranje boom" zal, naar verluidt, deelnemen aan de door de Nederlandse Biljartbond uitge schreven competitie. Op 22 en 23 Septem ber zullen de wedstrijden plaats hebben in Zaandam en Wörmèrveer, waarna de week daarop de ballen in café „De Oranjeboom" zullen rollen. Bibliotheek weer geopend De bibliotheek van de Katholieke Jonge ren is weer geopend en men kan thans weer over een paar honderd goede boeken beschikken. Iedere Zondag is de bibliotheek geopend van tien uur tof half één. Kampvun- h^nenshuis Het kampvuur, dat Zaterdagavond in de openlucht plaats had moeten hebben, is vanwege de aanhoudende regen maar bin nen gehouden en rond een imitatie-kamp vuur hebben de gidsen, verkenners en welpen, onder veel belangstelling, hun liedjes en voordrachten ten beste gegeven. Ook burgemeester A. H. Nielen was bij deze gelegenheid aanwezig. „Ons Genoegen" De RK Toneelvereniging „Ons Ganoe- gen" zal op Zondag 2 Augustus een uit voering geven in de concertzaal van café „De Zon" aan de Deutzstraat. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Geef mij uw hand", in drie bedrijven door Wim Dumont. ORKEST ZONDER NAAM Op Woensdag 5 October komt het „Or kest Zonder Naam" onder leiding van Ger de Roos in het Marquette-theater met een programma van „Groeten uit Hilversum". De drie Musketiers, Roland Wagter, Toby Rix en Dick Harris zullen hun medewer king verlenen. Castricum Excursies naar de duinen tonen hun schoonheid De Castricumse en Bakkumer duinen zijn in elk jaargetijde een bezoek ten volle waard, 's Zomers is dat zeer goed te mer ken: maakt men een wandeling, dan komt men vele logeergasten en dorpsbewoners tegen. In de zomer weet iedereen wat er in de duinen te zien is: vogels met hun nesten en hun jongen, broedende fazanten en, met wat geluk, zelfs de wulp. Wanneer men er zich wat op toelegt, onderscheidt men de roep der vogels en kan men ze soms verrassen. Hoe helder klinkt de roep der grutto, hoe schor die van de ransuil, die ook dit jaar weer broedde en als hoge zeldzaam heid: zelfs op de grond. Ook de flora loont een bezoek. Lichtplek ken in en op de kruinen der eiken en beu ken en op de gx'ond de verschillende welig tierende bosplanten. Hier vinden we het bosviooltje, daar de muurpeper, het mui zenoortje of een der orchideeënsoorten, welke hier voorkomen. Maar ook in het najaar, als het nog niet gevroren heeft kan men in de duinen volop genieten. Vele paddestoelen en zwammen bekoren het oog en doen het hart van de verzamelaar opengaan. Hoe interessant de duinen zijn, wijzen de vele excursies wel uit, die het hele jaar door gehouden worden. En als klap op de vuurpijl komt dan op 8 October een ex cursie van meer dan honderd leden van de Nederlandse Bosbouwkundige Vereniging, houtvesters' en boswachters uit het gehele land. Op 20 October wordt deze gevolgd door een excursie door studenten van de Landbouw Technische Hogeschool te Wa- geningen, onder leiding van prof. dr. Hout zager, jaren lang directeur van de Neder landse Heidemaatschappij en expert op het gebied van de bosbouw. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) STEUN WETTIG GEZAG Er was eens een tijd, waarin de Neder landers het gezag hebben moeten missen. Toch zijn voor velen van ons deze jaren de oorzaak, dat wij bewuster zijn geworden, bewuster door de schokken, die veroorzaakt werden door de mensonterende schandda den van de bezetters. Onze les is zwaar geweest, zeer zwaar. Maar hebben wij hem alweer niet vergeten? Heeft het genot van de herkregen vrijheid ons nu reeds ge maakt tot de gemakzuchtige wezens van vóór de oorlog? Weet dan, dat zo er toen een veront schuldiging was voor deze lichtvaardigheid, deze niet ten tweede male zal kunnen gel den. Want zo nog éénmaal in de geschiede nis de dictatuur de overhand zou krijgen, zo zal geen tweede bevrijdingsdatum meer aanbreken. Wij en wij alleen hebben te be slissen over het lot van de komende gene raties. Dit is de zware maar nobele taak die op de schouders rust van de volken, welke de zwaarste beproevingen hebben weten te weerstaan. Toch zal dit alles doelloos zijn, indien wij verzuimen een bolwerk te vormen tegen iedere aanslag die gericht zou zijn tegen de vrije volken die bouwen aan een toekomst zonder vrees. De inwoners van de gemeente Velsen. hebben de eerste kans voorbij laten gaan om te tonen dat het hun ernst is deze op bouw te helpen bestendigen. „Ronduit bedroevend" noemde de bur gemeester de opkomst van de eerste bijeen komst van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Nog resten ons vier bijeenkomsten in verschillende delen van de gemeente. Het eindresultaat diene te worden afgewacht, alvorens wij een conclusie kunnen trekken. Mócht dan onverhoopt blijken, dat de plaatselijke commissie tevergeefs een be roep op de inwoners heeft gedaan, zo zal het oordeel worden overgelaten aan het op komende geslacht, hetwelk u (indien op nieuw onze vrijheid wordt bedreigd) mede schuldig zal achten aan de gevolgen. De secretaris van de plaatselijke commissie C. SPOOR. (Door de redactie bekort). DINSDAG 20 September Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Holly- vood op zijn kop. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: 30 se- onden boven Tokio. Corso Thater (Castricum), 8 uur: Johnny Belinda. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Bioscopen: Zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3