Jeuk Gelukwens aan Van Deyssel, herbezieler onzer letterkunde DEBRALIIME Alma's dubbele taak Diiistlag 20 September 1919 Een duivelskunsfenaar op hef instrument der taal I ODEWIJK VAN DEYSSEL, Karei Jan i LodewijkAlberdingk Thijm, gelukwen sen en huldigen op zijn vijf en tachtigste verjaardag laat dat nog eens zijn een samenvatting van wat deze Lucifer der Tachtiger Beweging, die het licht ontstak in woorden en onze taal deed opbloeien in een wemeling van kleurschakeringen, heeft betekend voor de herleving, herbezieling. van onze letterkunde, als prozaschrijver en als criticus, als duivelskunstenaar op het taalinstrument en als duivels geselaar van de „poëten en prozaïsten van Sint Juttemus, de labberlottige beroerlingen, morsige za nikers. zeg-ellendigen, spreeknaren". De waardige ten Brinken, van Halls, Wallissen en al wie er nog verder waren onder de meer of min verdienstelijken, aan wie van Deyssel de litteraire eer aandeed, gast te zijn op zijn démasqué der middelmatigheid, ze zullen het hem vergeven hebben van af hun Parnassus, Frans Netschgr als eer ste; al was het alleen maar door deze laat ste Tachtiger, als „Wachter" over de zich steeds vernieuwende schoonheid der schrijf kunst. de tijd te gunnen, zijn hoop in ver vulling te zien gaan: „dat men zal weren wat oudbakken, uitgediend, lauw, vaag en krachteloos is" „dat meer en meer liet begrip „kunst" door de ogen der Neder landers in zijn ware daglicht zal worden gezien." En zo zal Zola het vergeven hebben, dat de van Deyssel, voor wie het vurigste woord van bewondering nauwelijks genoeg was om zijn verering voor de meester van „La Terre", „l'Oeuvre" en „Le Rêve" uit te jubelen, eens de dood van het naturalisme moest verkondigen en aan de Zola van „Le Débacle" zijn jeugdige geestdrift onthou den. Zijn liefde voor Zola verloochenen? Van Deyssel heeft het nooit gedaan en wie het beweert en het is beweerd heeft hem slecht gelezen. Dankbaar bleef hij voor dit „voormalig bezit ener bewondering", ook al bekende hij zich tot de mystiek van Maetei-linck en, langs de boog der eeuwen, tot de Middeleeuwer Ruysbi-oeck „Ruys- broeck L'Admirable". De zinnen verzadigd, keerde hij in tot de ziel, verinnigde hij de schoonheid der verschijningen tot de ver schijning der schoonheid. Zola had hem in de drift der jeugd „klimmend en actief" gebracht voor de poorten van het „lucht paleis der Sensatie", waarvan „de vloeren door aarde- en het dak door hemelkrachten is gebouwd". Maeterlinck's mystiek voerde hem. „zwevend en passief" in de wolken der Extase, waar de stille gemeenschap wordt genoten met wat van Deyssel noem de „het hoogere leven". Ook Maeterlinck zal het hem hebben vergeven, dat hij niet van Deyssel's blij vend geleider mocht zijn, zoals de andèren. Zij zullen hem van ganser harte vergeven hebben, omdat van Deyssel was en geble ven is: een persoonlijkheid, dat allereerst en bovenal. Een persoonlijkheid, wiens schrijven een leven-in-schoonheid en wiens leven een schrijven-in-schoonheid was, een hevig-geladene, een levensminnaar, een beeldenstormer, een hemelbetreder. een aristocraat van de geest en het woord, van het geestige, brillante, bezielde en bezeten woord, een taalrevolulionnair, verzot op litteraire razzia's, een vurig bewonderaar, een fel spotter. Dit alles was van Deyssel. En hij werd de milde beoordelaar, de be schouwelijke wijze, die in „Frank Roze laar" met de dankbare bewondering van een bijna vijftigjarig man, die niet néémt, maar ontvangt, de sfeer van „kristalhelle gelukzaligheid" binnen kon gaan. Veertien jaar eerder schreef hij een opstel, dat mij een gids is gebleven sinds het mij zó had geraakt als ik wens dat het een ieder zal raken: het opstel „Tot een Levensleer". „Wees stil", schrijft hij daar, „wil steeds dat het stil zij binnen in u. De plechtige schoonheid van het melodieuze dansen uwer levensbewegingen kan niet worden beroerd. Zij gebeurt op de plek uwer gemeenschap met dat wat boven alles uit is en geen duur kent". Dat was van Deyssel. Dat bleef van Deys sel. Het'was het standvastige in hem, dat hij zoals hij het zelf uitdrukte steeds nieuw samenstemde met het veranderende. En hij voegt eraan toe: „Van jeugd in zijn ouderdom kan alleen hij spreken, die zijn eigen veranderingen met die van het leven om hem heen gewaar wordt als de bevre diging van in zijn individuele wezenlijkheid vroeger reeds stamelende voorgevoelen". Deze passie-mens, deze licht-en-kleur- mens, droeg de kern van zijn wezen als een schoon ding door zijn leven heen en ver bond zo met een vitaliteit, die hem ook op hoge leeftijd niet verliet, zijn jeugd met zijn ouderdom. Verouderen, dat betekent, schreef Goetne, veel en velen overleven. Van Deyssel overleefde het naturalisme, impressionisme, sensitivisme in de littera tuur. Hij overleefde de „jongens van Tach tig. die nobele bende", met wie hij „hoog de beker des levens heeft geheven": Kloos. Verwey, Van Eeden. Gorter hij over leefde hen allen. Maar wat hij ook moest afstaan aan de Tijd, één ding bleef hem béhouden: zijn persoonlijkheid „Persoon lijkheid, op wier vleugelen de kunstenaar de onsterfelijkheidshemel zal binnen stij gen." Veertig jaar na van Deyssel's „scheld kanonnades" was er een jongere, die op nieuw om persoonlijkheid riep en de ban vloek uitsprak over de middelmatigen met een: „Verwei'p alles, aarzelloos alles, wat sloopt en verminkt". Zou de rasechte jacht hond van Deyssel toen niet het wild heb ben geroken? Deze jongere was MarSman. die van Gorter dichtte: „Hij was van vuur, een golf, een vlam, een stroomend stuk natuur". Een vuur. een vlam zo was van Deys sel. De milde weerschijn daarvan valt over zijn oude dagen, waarin hij zijn eigen woor den de onvergetelijke beschouwelijk herhalen kan: „Wanneer gij in een avond loopt te treuren om de ontbinding van ons leven, over uw losheid van alle stelsel, uw overtuigingloosheid, dan kan het u gebeu ren op te kijken en van den bleek-purpe- ren nacht, van den vreemd roerlozen land schapsnacht eene aandoening te ontvangen, die uw wezen zacht opvoert, in-eenen, tot de hoogste genoegzaamheid, feilloos en stil. Gij voelt u op een plekwaar alle sto ring heeft opgehouden, waar niets u kan naderen of het wordt licht en goed om u heen. Het leelijke, als onzichtbaar, ver dwijnt: het schoone beweegt, zonder scherpte, harmpniesch in uw zachte, licht". .Harmonisch", „licht en goed": dat te zijn is wabyan Deyssel in dankbaarheid en ver ering Svordt toegedacht op deze vijf en tachtigste verjaardag. C. J. E. DINAUX. In Amsterdam heeft de minister van justitie, mr. Th. R. J. Wyers, het 21ste internationale maritieme congres geopend. Dit congres wordt voor de derde maal in de hoofdstad gehouden. Benelux en devaluatie (Van onze parlementaire redacteur). België blijkt ook na de devaluatie van het Engelse pond alles te voelen yoor het doen doorgaan en slagen van de economi sche Unie der Beneluxlanden. Een opval lende aanwijzing in die richting vormt het initiatief van de Belgische minister-presi dent Eyskens voor een omstreeks half Oc tober te Luxemburg te houden bespreking tussen de ministers. Het ligt intussen voor de hand, zo kan elkeen die de toestand nader bekijkt con cluderen, dat de Benelux alleen verder goede mogelijkheden zou bieden indien ook België tot devaluatie van zijn franc zal overgaan. Zonder dat zou Nederland in het algemeen in staat zijn zeer goedkoop op de Belgische markt te komen en deze met Nederlandse producten te overladen, ter wijl het tegelijkertijd bovendien op tal van andere markten plotseling tegen veel lagere prijzen dan de Belgische zou kunnen leveren. Bovendien: afneming door Neder land van Belgische waren zou, ingeval de waarde van de Belgische franc onge wijzigd bleef, uitermate moeilijk om niet te zeggen bijkans onmogelijk worden. De berichten uit België wijzen er trouwens op dat de Belgische regering zich thans op dit vraagstuk nader gaat beraden. Aan te nemen valt dat er de laatste dagen onder meer het nodige overleg tussen Den Haag en Brussel heeft plqats gevonden. Mochten de Belgen tot devaluatie over gaan. dan zou meteen de mogelijkheid zich voordoen om ons tekort op de betalings balans ten opzichte van België te doen af nemen, indien wij een deel van onze be talingen met ponden zouden kunnen gaan doen. Die ponden worden in geval van devaluatie van de Belgische franc voor België aanmerkelijk aantrekkelijker dan zij thans zyn. Er zij in dit verband nog op gewezen dat wij ruim in onze ponden zitten. Het zou dan ook geen verbazing behoeven te wekken indien een regeling als hier be doeld tot stand zou komen, althans wan neer de Belgische franc zou gaan deva lueren. NEDERLANDSE RIJWIELFABRI KANTEN NAAR BOEDAPEST Op uitnodiging van ae directie van een der grootste Hongaarse machinefabrieken zijn vandaag per K.L.M.-vliégtuig oen 24- tal Nederlandse rij wielf abri kanten naar Boedapest vertrokken. Zij zullen vijf dagen de gast zijn van de directie der machine fabriek. De Nederlandse industrie zal in 1949 voor een waarde van 3.000.000 aan rijwiel onderdelen van deze fabriek betrekken. Tegenovex deze import staat een expert van De heer Vorrink sprak over actuele kwesties „Geen angst voor compromis met K.V.P." Voor het eerst na het hem in Denemarken overkomen vliegongeluk heeft de heer J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid zijn partijgenoten in een openbare vergadering in de Apollohal te Amsterdam toegesproken. De heer Vorrink keerde zich in zijn rede tegen de Sovjet-Unie en zei dat Rusland het enige land is geweest, dat zich als over winnende mogendheid aan gebiedsuitbrei ding te buiten is gegaan. Hij verklaarde dat volgens Engelse documenten, overgelegd op de laatste conferentie te Genève, in Rus sische concentratiekampen 10 millioen men sen. zijn omgekomen. Nadat hij het herstel van het productie apparaat in Nederland en de sociale rust geprezen had, wijdde hij enige woorden aan de samenwerking *tussen de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid. De democratisch-socialisten hebben voor het compromis geen angst wanneer het tot de verwezenlijking van hun idealen kan bij dragen, zeide hij. De vrij algemene devaluatie van Euro-' pese munteenheden kon naar zijn mening bijdragen tot het economisch herstel van de gehele wereld. Hij sprak voorts over de ideologische tegenstellingen, die het oude Europa ver deeld maken. Europese samenwerking was volgens hem al niet meer voldoende; moest samenwerking komen met het grote werelddeel aan de andere zijde van de oceaan. Voor het „Thuisfront Humanitas" van de Partij van de Arbeid hadden de ongeveer 6000 aanwezigen 1200 boeken meegebracht, die verzonden zullen worden als St. Nico- laas-geschenk aan de militairen in Indo nesië. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is herbenoemd prof. mi-. R. Kranenburg, lid dier Kamer. is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw 'huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Opnieuw Amerikaanse nota's aan „Gordijn-ianden" De Verenigde Staten hebben Maandag in nota's, die door de Amerikaanse legaties in de hoofdsteden van Roemenië, Bulgarije en Hongarije bij de respectievelijke ministe ries van Buitenlandse Zaken werden inge diend, de drie landen beschuldigd van „een ernstige nieuwe schending van verdrags verplichtingen". De beschuldiging is ge baseerd op de weigering der drie landen om deel te nemen aan de instelling van commissies, zoals voorzien in de vredes verdragen voor de regeling van geschillen over deze verdragen. De nota's zijn de jongste stappen in een i-eeks diplomatieke démarches, waarbij Engeland en de Ver enigde Staten de drie Balkanlanden hebben beschuldigd van schendingen van de clau sules van de vredesverdi-agen betreffende de mensenrechten. Naar men te Washington meent te weten, zullen soortgelijke nota's ook door Enge land worden ingediend. De Balkanlanden verklaarden eerder deze maand, dat hun acties in overeen stemming waren met artikel vijf van de vredesverdragen, dat van hen eist, fascis tische oi'ganisaties op te heffen. Britse conservatieven en liberalen willen spoedig parlementsdebat Winston Churchill heeft uit naam van de conservatieve partij verzocht, dat het par lement niet later dan de volgende week wordt bijeengeroepen om de nieuwe toe stand te bespreken, die is geschapen door de devaluatie van het pond. Volgens het schema zou het parlement niet voor 18 October.vergaderen. De liberalen hebben minister Attlee om de onmiddellijke bijeenroèping van het parlement verzocht ter bespreking van de devaluatie en de „voorstellen van de re gering tot een blijvende oplossing van de economische crisis". Reuters politieke correspondent schrijft, dat de regering niet voor het einde van de week over deze verzoeken zal beslissen. Canadese scheepsbrand eiste 235 slachtoffers Volgens de laatste berichten bevonden zich aan booi-d van het in brand gevlogen Canadese s.s. „Noronic" 685 personen, zo wel passagiers als leden van de bemanning. Volgens de tot nu toe bekende gegevens hebben 450 van hen de ramp overleefd. Er zijn tot dusverre 118 lijken geborgen, tei'wijl er nog 117 personen worden ver mist. Men vreest, dat er zich nog lijken van slachto'ffex-s op de beide benedendekken van het schip bevinden, die tot dusverre nog niet door de redders konden worden bereikt. Tot dusverre konden de stoffelijke over schotten van slechts 35 omgekomenen wox-den geïdentificeerd. „College van Europa" Belangwekkende proefneming te Brugge Heden zal te Brugge ter gelegenheid van de aanvang van de lesserx van het College van Europa, in de Gothische zaal van het stadhuis een plechtige openingsvex-gade- ring worden gehouden. Tijdens deze zit ting zullen als spreker optx-eden oud-minis ter Julius Hoste, voorzitter der culturele afdeling van de Belgische nationale raad der Europese Beweging en prof. Salvador de Madariaga, voorzitter der internatio nale culturele afdeling der Europese Be weging. Aan da leergangen van het College van Europa, welke thans nog een voorberei dend karakter dragen, zullen 25 studenten deelnemen, afkomstig uit de West-Éuro- pese landen. De studenten die deze lessen zullen bijwonen, zijn geen studenten meer in de eigenlijke zin van het woord, daar zij in hun eigen land reeds zijrx afgestudeerd. Zij werden gekozen uit diegenen van wie, op grond van hun bekwaamheid, kan wor den aangenomen, dat zij in de toekomst een belangrijke rol zullen spelen bij de vor ming van een Verenigd Europa. De eerste bijeenkomst te Brugge draagt nog het karakter van een proefneming. In dien de resultaten bevredigend zijn, zal met de geregelde colleges, welke acht maanden dui-en, inNovember 1950 een begin worden gemaakt. Het onderwerp dat tijdens de vooi-be- reidende cursus van 20 September tot 10 October zal worden behandeld luidt: „De bestudering van de geschiedenis en de vor ming van een Europese geest op de uni versiteiten". De colleges zullen worden gegeven door de Nederlandse hoogleraar prol'. H. Bx-ugmans, prof. Salvador de Ma dariaga (Oxford), Charles de Visscher (Leuven), Claude Bourdet (Parijs) en John Bowle (Oxford). De beslissing tot de instelling van het College van Europa, dat voorbestemd is een cultureel centrum 'te worden, werd dit jaar genomen door het uitvoerend comité van de Europese Beweging tijdens zijn eerste bijeenkomst te Brussel. Tot zetel werd Brugge gekozen. De eerste zitting van het College van Europa zal worden ge houden in het historisclie Grand Hötel, dat in 1600 door Don Juan de Peralta, consul van Navarre en schepen van Brugge werd gebouwd. Aan de lessen zullen drie banne lingen uit de Oost-Europese landen deel nemen. HET PROCES-RA3K Hongaarse communistische spionnen bekennen Alle acht communistische leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, die te Boedapest op beschuldiging van verraad en spionnage voor de Amerikanen en de Joegoslaven terecht staan, hebben thans bekend. Mogelijk zullen aan het eind van deze week de vonnissen worden uitge sproken. Lazar Brankof, die aan het hoofd gestaan zou hebben van de Joegoslavische inlich tingendienst in Hongai'ije, deed bij zijn Maandag vooi-tgezette verklaring medede lingen over de organisatie van de Joegosla vische spionnage in Tsjechoslowakije. Hij noemde Drndic, assistent-leider van de Joe goslavische militaire missie te Pi-aag, als de leider hiervan. Een der andere beschuldigden, dr. Tibor Szonyi. die tot zijn arrestatie centraal per- soneelsseci-etaris was bij de Hongaarse communistische partij, verklaai-de o.a. dat Alan Dulles; een broer van de Amerikaanse senator John Foster Dulles, tijdens de oor log chef was van de Amerikaanse inlich tingendienst in Zwitsex'land en een aantal politieke immigranten in Zwitserland, „Trotskisten", in dienst had genomen. Szonyi zeide verder, te weten van contact tussen Maarschalk Tito en de Amerikaanse inlichtingendienst. Hij zeide ook xxog, er prijs op te stellen te verklaren, dat zijn getuigenis „oprecht en waar in elk detail" was. „Ik weet uit ervaring", aldus Szonyi, dat er bij politieke processen, zoals dit, altijd mensen zijn, die menen, dat de be kentenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te wijten is. Ik als des kundige weet, dat dit onmogelijk is". De staatsgreep, waartoe de beschuldigden ge complotteerd zouden hebben, zou deel uit gemaakt hebben van een plan tot vorming van een anti-Sovjet-Russisch Balkanbloc onder leiding van Tito, aldus Szonyi. De laatste, die een verklaring aflegde, was Paul Justus, voormalig voorman van de Hongaai-se Sociaal-Democratische partij. Er werd luid gelachen toen hij zeide „zeer, zeer veel spijt" te hebben van alles wat hij gedaan had. Vandaag begon het verhoor der getuigen. Koning Gustaaf van Zweden ziek Te Stockholm is bekendgemaakt, dat Ko ning Gustaaf van Zweden aan bronchitis en aan algemene zwakte lijdt. De genees heer van de Koning verklaarde dat deze geen koorts heeft en dat de toestand van zijn hart geen aanleiding geeft tot onge rustheid. waarbij ltT> g met aftrek was vi 8 set'.- "'w- fiseaal was gronden de Sk naar een ^t WornoJ Wa was door officieren van het korpsSe HAARLEM EX os|e schuwmgslieht niet ,"a„d Scholten, "SScimmkJ'S h« tingen, invoerrechte e i Haarlem en voorzitter vL administratief nersmwS P tingen in Nedeïla™ bLfc¥ks'ÏÏ in de Orde van Kje-l®» kundr^uT^Grarenhage43™"/'''»- tegen oe achterkant van a£? 5! «W p™atehedelbaSis£ractul'r werkci Op een onbewaakte over™- Hexdeweg te Soest-Zuid isSf"° zestigjarige A. B., die de overwi half negen per fiets passeeiv£ !e uit Utrecht komende electrisché E grepen en op slag gedood lrein het feit, dat deze plaats in de a-Vr zomer door 250.000 personen Man schat de bWopbre ssïï den per persoon, zodat het vreSd 1 verkeer de gemeente het niet on™S bedrag van een millioen «uMmtaSS gebracht. Vele Amerikanen! En.,£ t ren, Denen, Belgen en Fransen WjZ dit „Hollandse Venetië". 6200510 vT °P f,e Cruquiuswee: in Heemst^ slipte Maandagmiddag door de eS van de weg. als gevolg van owUewïï matig remmen, een auto die dèarna k? seisde. Persoonlijke ongelukken"^'1 met voor en de auto werd slechts m beschadigd. De lietlertafel Haarlems Zanm«i heeft gisteravond op haar eerste Kra, van het winterseizoen twee leder, aV-r' dienste, de heren B. A. Cassee en H.Sip.ua Sr die de vereniging zijn ontvallen, her.: dacht. De voorzitter, R, M, van der Har4 ging uitvoerig in op de verdiensten die beidei leden voor de vereniging hebben gehad. li- De „Sirius" weer vlot Het tweehonderd ton metende Nt landse motorschip .Sirius" is, na ruim .w dagen bij Eccles ir_ Norfolk, tussen GitS' Yarmouth en Cromer, aan de grond te hei- ben gezeten, Maandagavond vlot gesleep'. Het werd door de Nederlandse sleepkt i^Maas" naar de haven van Yarmouth p sleept. De Parelvissers in de Haarlemse schouwburg De Nederlandse Opera geeft op Ms- dagavond 22 September in de Stadsen, burg te Haarlem een opvoering va j>. Parelvissers", opera in drie bedrijvtm Georges Bizet. De voornaamste rollen w den vertolkt door Marjo Ingen Soct,Ch:is Seheffer, Theo Baylé en Jan DuIvwe. De muzikale leiding berust bij OttoGlisn van Loon. Engelse league In de tweede divisie van de Engelse league werden Maandag twee wedstrijda gespeeld: Blackburn Rovers—Breatfel 4—1Leicester CityChesterfield 0-1. Jaarvergadering HBC In de jaarvergadering van de RK.sport vereniging HBC sprak de voorzitter, ce heer G. Athmer.in zijn openingsrede eve: a minder gunstige financiële positie deny eniging. De heer E. Kerker, secreten, merkte in zijn verslag op, dat de cluoe? moreel goed voorstaat. In het afge.opa! seizoen zijn enige successen geooeit. w heer P.Kemp, die aanvankelijk plannen om als bestuurslid te bedanken, aeelcery nog een jaar aan te blijven, echter me. «s penningmeester. Herkozen werd oe Mr. G. W. Toledo en in plaats van de heer u Ruigrok werd gekozen de heer J. van oen Berg. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 18> Alma zette de hele zaak uit haar ge- dachten als één van die kleine mysteries, waarvoor ze in haar nieuwe baan kwam te staan, en vroeg mevrouw Farraday, of ze nog iets voor haar doen kon. Nee dank je, lieve kind. Mevrouw Farraday was kennelijk in een zonnig hu meur, nu de brief téruggevonden was. Ga maar gauw naar huis. Ze keek op de klok en riep met oprechte wroeging uit: O, maar dat spijt me heel erg. Ik heb u veel te lang hier gehouden met dat zoe ken naar die brief. Nu hebt u net de bus gemist. Dat hindert niets, zei Alma. Wis en zeker wel! Het duurt een uur, voordat er weer een gaat, zei mevrouw Farraday. Wel, dan zal Murray u even met de aulo thuis moeten brengen. O nee, dat hoeft helemaal niet! Alma was ontsteld bij de gedachte, dat Murray opdracht zou ki-ijgen om voor haar als cliauffeur op te treden. Maar aangezien de beide mannen juist op dat moment uit tuin kwamen, kon ze mevrouw Farra- ^iy niet ex-van weerhouden iets te zeggen. Murray, luister eens, het spijt me zo, ik heb juffrouw Brendall haar bus doen missen. Zou je haar even met de wagen thuis kunnen brengen. Natuurlijk. Hij antwoordde geleefd zonder enige aarzeling, maar Alma bedacht zich, dat hij na een lange vermoeiende dagtaak, dit karwijtje zeldzaam onaangenaam moest vinden. Ik ka'n heel goed wandelen tot het kruispunt, begon Alma. Maar hij onderbrak haar: Wel nee, bet neemt niet meer dan tien minuten om u even thuis af te zetten. Er zat dus niet veel anders op, dan het aanbod dankbaar te aanvaarden. Me vrouw Farraday zei haar vriendelijk goe dendag en zelfs de oude heer Farraday knikte haar op hartelijke wijze toe, toen ze met Murray de kamer verliet. Er stonden twee auto's voor het huis, die van Murray zelf en die, waarin z'n vader was gekomen, en Alma bedacht zich vaag zonder enige afgunst dat het heerlijk moest zijn om altijd een auto ter beschikking te hebben in plaats van afhan kelijk te zijn van trage en dikwijls niet geheel betrouwbare buslijnen. Waar woont u ook weer? O ja. op de Canberry Road, nietwaar?, zei Murray, terwijl hij naast haar ging zitten en de wagen startte. Ja. dat grote vierkante huis, juist voorbij 'de kei$. Het heet Barrowmead. Ik ken het, geloof ik, wel. Ik ga hier links af, in plaats van door de stad. Het is niets om. Het is werkelijk ontzettend aardig van u, me heelemaal thuis te brengen, zei Alma volkomen oprecht. Hebt u het ei-g druk gehad op kantoor? Verschrikkelijk, deelde hij haar mee. maar zijn stem klonk opgewekt,' en even I opzij naar hem kijkend, constateerde Alma, dat zijn mond eigenlijk zeer aantrekkelijk I was, als hij niet stuurs en verbeten keek. Maar ik vind zo'n ritje helemaal niet erg. Het is werkelijk niets, voegde hij eraan toe, en ze voelde, dat hij het meende. I Er heerste even een stilzwijgen tussen j hen. Dan vroeg hij haar opeens, en ze kreeg de indruk, dal hij werkelijk geïnte resseerd was: Hoe ging de eerste dag? Wat mij betreft heel goed, zei Alma, en oprecht voegde ze eraan toe: Ik vind mevrouw Farraday erg aardig, j Hij keek haar geamuseerd aan. Zo maar domweg aardig? J Wat bedoelt u? Wel, mijn moeder is nogal gecompli ceerd. Ik begrijp niet goed, hoe u haar zo, zonder meer, eenvoudigweg aardig kunt j vinden. O, bekende Alma, het is slechts een I eerste indruk natuurlijk. Maar eerste in- drukkeri zijn belangrijk, gelooft u niet? Ik moet in dit geval wel toegeven, dat ze dat inderdaad zijn, zei hij. Maar I in de x-egel? Ja, misschien hebt u toch wel I gelijk. Ik weet tenminste ook bijna altijd onmiddellijk, of ik iemand kan vertrouwen of niét. Jazei Alma en zweeg verder. Want dit laatste was nu juist een punt, I waarover ze het met zichzelf ten opzichte j van mevrouw Farraday niet geheel eens was, Ze vond haar aardig, ze hield van haar charme, haar wonderlijke schelms heid en haar gevoel voor humor. Maar was ze wel helemaal oprecht? Dat was niet zo heel zeker. Vaak waren de charmantste I mensen wat betrouwbaarheid en eerlijk- 1 heid betreft niet honderd procent! Als het hem opviel, dat ze op dit punt plotseling zweeg, deed hij in ieder geval, alsof hij niets merkte. In plaats daarvan vroeg hij zonder ehige wrok: Uw zuster heeft dus vlot een nieuwe baan gevonden? Alma keek hem snel aan. Hoe weet u dat? Wel, Birchingtons heeft mij inlich tingen gevraagd over haar. O ja, natuurlijk. Alma keek wat onthutst. Enehgaf u goede informaties? Zeker. Ze is een prima secretaresse. Ja, dat weet ik, maar aarzelde Alma, hebt u erbij verteld, dat ze wel eens brutaal is zo nu en dan? O nee. Misschien is ze dat bij Bir chingtons helemaal niet. Waarschijnlijk was ze alleen maar onhebbelijk tegen mij, omdat onze karakters botsten, merkte hij droogjes op. Alma lachte en beet op haar lippen. Dat klinkt als een Amerikaans echt- scheidingsgeval. Maarhet was erg aardig van u, meneer Farraday: Wat was aardig? Wel, dat u geen wrok tegen haar koestert. Grote help, waarom zou ik? Hij keek haar geamuseerd aan. Twee mensen met karakter kunnen heel gemakkelijk ruzie krijgen. Het is echter een feit, dat ik op kantoor geen ruzies kan hebben. Daarom kreeg ze ontslag. Maar dat neemt niet weg, dat ik uw zuster kan zierx als een aantrek kelijk en wel goed soort meisje, ook al is ze te egocentrisch. Alma staarde hem verwonderd aan bij dit cx-itische ooi-deel over Eva, dat toch vriendelijk klonk. Ze was echter dankbaar, dat hij Eva tenslotte geen kwaad hirt toe droeg. Ik geloof dat Eva net zo over u denkt, zei ze tenslotte. Wat? Dat ik wel geschikt ben, maar nogal egocentrisch? O nee. Dat bedoel ik niet. Ik bedoelde dat ze ook geen wrok ten opzichte van u heeft, over wat er gebeurd is. Zp zei Maar Alma hield plotseling op, zich be denkend, dat haar openhartigheid nu ver genpeg was gegaan en dat het beter zou zijn niet te herhalen, wat Eva had gezegd. Hij lachte. Wat zei ze? Ik heb altijd horen vertellen, dat een man in de ogen van zijn secretaresse nooit een held is, evenmin als in die van zijn knecht. Mis schien kan ik mijn voordeel trekken uit een openbare critiek. Wel, ze zei, dat u een lastig humeur had en driftbuien, maar dat u nooit lang nazeurde en dat u niet een slecht karakter had, legde Alma wat aarzelend uit. Waarop u antwoordde Pardon? Ik vraag me af. wat u daarop zei! O, ik zei zo iets, dat dat meer wees op overspannen zenuwen dan op slecht gehumeurdheid, zei Alma, zó onthutst, dat ze hem precies vertelde, wat ze inderdaad gezegd had. Ze bloosde en voelde zich een dwaas. Gelukkig was het huis in zicht en kon ze zeggen: We zijn er, meneer Farraday. Hij liet de wagen stilhouden en leunde langs haar heen om het portier open te maken en toen hij zich terugtrok, glim lachte hij even recht in haar ogen. Ze con stateerde, dat hij er zo dichtbij, met die vriendelijke blik, heel aantrekkelijk uitzag, alleen moest hij niet die lijnen om zijn ogen hebben, die duidden op vermoeidheid en zorgen. Dank u zeer juffrouw Brendall. vte uw vriendelijke mening over mijn zei hij lachend, terwijl hij 'iaar ee" SAJma drukte deze hand instinctief tó warme hartelijkheid. Ze stapte uit en o-- dat hij zo aardig tegen haar gewtts' bleef ze op de stoep slaan en wuifde - nog even na, toen hij wegreed.» was hij een beetje verbaasd enteg? I tijd geamuseerd over dit gebaar.^ ieder geval nam hij zijn hoed in - mïskenbaar vriendelijk bedoeld nogmaals voor haar af. Daarna keerde Alma zich op huis toelopend, zag ze opeens Gr S- de deur staan, die natuurhjk M» scheids-scène tussen Murray haar moest hebben gadegeslagen. O Gregory! Ze rende de «P™ op en kuste hem. Wat heetlak bent. Ik wist niet, dat je al to komen. Ik.zag je niet dad* Hij beantwoordde haar tó - tederheid, maar zijn stem Won wrevelig, toen hij vroeg- day je voortaan elke avona th O Gregory, natuurlek n d Z< naar de huissleutel in haai tas. alleen, omdat ik de bus van gemist, en daarom bracht hij dat ik niet een heel u"r jju hoef wachten. Je moest er blij om J n, jij ook geen uur op nxij ^tf h,, Ze glimlachte naar hem P c-«i zijn ontstemdheid wel laten Maar als je maar weet. dat w dat mijn meisje in zijn e enM fc3, Royce rondrijdt, bromde ernstig. ^Wor£j{ v ttM

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6