Beverwijk en Omstreken Proeftuin der tuinbouw bouwt aan de toekomst Agenda voor Beverwijk Gemeente koopt beelden van „Spaarnbi nieuwe Alma's dubbele taak Dowfcrrlag 22 September 1949 J Voorbereidingen van Hoog- oven-schaaktournooi vorderen Uitgebreid internationaal programma De tournooicommissie van het Hoog- ovenschaaktournooi is onvermoeid bezig met de voorbereidingen voor het tournooi 1950. Helstaat reeds vast dat van Neder landse zijde zullen deelnemen N. Cortlever, Th. D. Scheltinga, H. Kra mer en J. Donner. Ook staat de deel neming van de Tsjech Foltys reeds vast. Verder heeft de Hongaarse Schaakbond toegezegd een schaker voor de eregroep aan te wijzen, waarschijnlijk worden hier bij de resultaten van het pas te Tsjecfco- slowakiie geëindigde schaaktournooi in aanmerking genomen. De eerste prijswin naar van het vorige tournooi, dr. X. Tar- takower, heeft nog geen vaste toezegging gedaan; hierover wordt nog corresponden tie gevoerd. Het medespelen van de Belgische „stam gast." O'Kelly de Galway is zeer waar schijnlijk. Het ligt in de bedoeling aan de eregroep vier buitenlanders te laten deel nemen, zodat nog twee Nederlandse scha kers zullen worden aangezocht de eregroep te completeren. Het ligt in de bedoeling dit jaar ook in de semi-ei-egroep enkele buitenlandess te laten medespelen. Besprekingen zijn gaan de met de schaakbonden van Hongarije, Tsjechoslowakije en Finlai^. Ook wordt correspondentie gevoerd met een Deense en een Engelse speler, die eventueel indi vidueel zullen deelnemen. Uitslagen schaakclub „Weenink" De Beverwïjkse schaakclub „Weenink" heeft Dinsdagavond in haar clublokaal aan de Baanstraat een begin gemaakt met de wintercompetitie. Op deze eerste avond werden van de 14 partijen, 8 partijen afgebroken. De uitslagen luidden: Groep 1: H. NijmanK. Slings afgebr C. KoomenA. Peekei afgebr.; J. C. Muijen C. Nijman 10. Groep 2: A. TervoortW. Nijkamp af gebr.; J. v. d. DoesD. Duinmijer 10; A. AldersJ. Verzevelt afgebr. Groep 3: J. W. LosA. Priester afgebr.; M. MetselaarA. de Vries 10. Groep 4: R. MeijerCasimir afgebr.; J. de VriesTeuning 01; H. StilWester 10; J. BakkerMeijnen 10; C. Mole naarsDe Koter afgebr. Showavond van „The Velno's" Hoogovenstaten's amusementsorkest „The Velno's", onder leiding van Barend Kuh- fuss zal op Zaterdag 8 October in het Ken- nemer Theater te Beverwijk een „show avond" geven. Op deze showavond zullen „The Velno's" vele bekende melodieën, onder andere „trumpet blues" en „12th street rag" ten gehorè brengen. De conférence is in han den van de radio-artist Han Verne. Verder werken mede „The Western Four", die op het amusementsconcours dat in Mei 1949 te Haarlem gehouden werd, een eerste prijs gewonnen hebben. De avor.d wordt besloten met een bal onder leiding van de heer A. Dors. De vlag in top De bouw van de 64 woningen op het land tegenover de Oostertuinen in Bever wijk, waarmee de fa. Evelein en Duiker is belast, is thans zover gevorderd dat de eerste dakspanten bevestigd zijn, zodat Woensdag de driekleur de gehele dag op het hoogste punt wapperde. Castricum „Vitesse" ontmoet „Schagen" De Castricumse voetbalvereniging „Vi tesse" speelt Zondag 25 September haar tweede competitiewedstrijd en wel tegen „Schagen". De zolder van „Velserbeek" wordt tekenkamer Nu het voormalige hótel „Velserbeek" sedert enige tijd in gebruik is als kantoor gebouw voor het bedrijf Openbare Werken, blijkt de ruimte aldaar te klein zijn om de diverse afdelingen behoorlijk te huisvesten. Dit nadeel doet zich wegens de personeels uitbreiding thans sterker gevoelen dan di rect na de verhuizing. Het gebrek aan ruimte kan worden ver holpen door de zolder van het gebouw in te richten als tekenkamer, welke thans ver spreid in verschillende gedeelten van het pand is ondergebracht. Hierdoor komt een vloeroppervlakte van 140 vierkante meter beschikbaar, waarmede een oplossing voor langere tijd is verkregen. De Kosten hiervan worden geraamd op rond 11.000, welk bedrag B. en W. aan de raad ter beschikking vragen. ,De Duinstreek van Holland" Framboos en zwarte bes als aardbei-remplacant De onrustbarende achteruitgang van de aardbeienteelt in Kennemerland heeft reeds voor de tweede wereldoorlog de gemoederen van de tuinders in beroering gebracht. Niet alleen het verschijnsel dat het plantenmateriaal in hevige mate door ziekten was aangetast, maar ook het feit dat de Kennemer grond „aardbeienmoe" was, is aan leiding geweest om zich ernstig over de problemen, die deze achteruitgang veroor zaakten. te beramen. Omdat de welvaar van de tuinders in deze streek voor een groot deel afhangt van het al dan niet slagen van de aardbeienoogst, werd allereerst gezocht naar een mogelijkheid cm de aardbeiencultuur weer op het oude peil te bren gen. In 1944 ging men in Heemskerk over tot de aanleg van een proeftuin, welke onder de naam „De duinstreek van Holland" de plaats is geworden waar proefnemingen van allerlei soort op tal van gewassen worden uitgeoefend. Heemskerk in cijfers „Klaver Twee" schudde de kaarten De wedstrijden voor de wintercompetitie van de Hoogovenstaten bridgeclub „Kla ver Twee", welke Dinsdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg werden ge houden, hadden het volgende resultaat: Groep 1: 1. heren Eekhout-Bosman 42 mp.; 2. Mevrouw Slaats-neer Klesser 40% mp.; 3. heer en mevrouw Vollaerts 3512 mp.; 4. heer en mevrouw v. Aalst 35 mp.; 5. heren OosterhoutAalbersberg 34]/2 mp.; 6. heren Bakker-Hendriks 34 mp.; 7. heer en mevrouw Steenbergen 3014 mp. Groep II: 1. heren v. d. Geer-Minneboo 48 mp.; 2. heren Worst-Wegman 45 mp.; 3. heren Luttik-Spanjaard 39 mp.; 4. dames Hamel-Plooi 37% mp.; 5. mevrouw Kamp huis-heer Groen 37% mp.; 6. heren Hol- leman-Veenstra 33 mp. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Luxor Theater, 8 uur: „Abessinië'. VRIJDAG 23 SEPTEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Lucht post. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Veilig, vlug, voordelig. W. B. Theater, 8 uur: Onbekend. Tal van groenten- en plantenrassen, maar vooral de aardbei, worden hier onder des kundige leiding aan velerlei onderzoekin gen onderworpen. Lange rijen bedden rijen zich over een oppervlakte van twee hectare aaneen; en op al die kleine afge bakende stukjes grond speuren tuinbouw- deskundigen naar de resultaten van de diverse toegepaste behandelingen. De tuindersverenigingen en verscheidene vei lingen zijn collectief tot het instituut „De duinstreek van Holland" toegetreden en de proeftuin is dus eigenlijk „een tuin van de tuinders" geworden. Zij profiteren ge zamenlijk van de vruchten die de onder zoekingen daar opleveren en krijgen bo vendien gratis adviezen in de methodes welke zij moeten volgen, willen zij kans maken op een goede oogst. Het werk van de proeftuin onder Heemskerk is van en voor de praktijk en hoe meer tuinders zich aansluiten, des te meer proeven kunnen er genomen worden. Het experimenteren kost nu eenmaal veel geld en de opbrengst van de oogst van de proeftuin dekt lang niet alle kosten. Aardbei-bloesem-belager Een van de problemen die onder meer de voortdurende aandacht vragen, is de be strijding van de vele soorten insecten die aan het plantenmateriaal grote schade berokkenen. En hierbij wordt dan hoofd zakelijk gedacht aan de bestrijding van dc aardbeibloesemkever. Tot voor enkele ja ren had men nog niet de beschikking over een middel dat intensief genoeg bleek om deze kevers succesvol te kunnen weren. Na vele proefnemingen kon men eerst in 1947 een advies geven, dat van dien aard was, dat er goede resultaten van verwacht kon den worden. De bestrijding van dit gevaar lijke insect is daarom zo moeilijk, omdat het voor normale spuitmethodes niet vat baar bleek. Dit gedierte is namelijk slechts zeer zelden waar te nemen en verricht zijn schadelijke werk alleenwanneer de zon schijnt. Maar niet slechts de verdelging van de insecten vereist de aandacht van de des kundigen in de proeftuin. Als gevolg van de aardbei-moeheid van de grond keek men uit naar een mogelijkheid om ook dit probleem van de baan te krijgen. De prac- tijk trachtte een oplossing te vinden in het zogenaamde diepspitten en aanvankelijk leverde deze methode inderdaad succes op. Bij herhaling echter werd het rendement steeds minder en al spoedig werd omgezien naar een andere manier om de dreigende devaluatie van de aardbeiencultuur het hoofd te bieden Chloorpicrine veelbelovend Men trachtte de grond weer gezond te maken door het toepassen van chemische ontsmettingsmethoden. Zoo werden onder meer bespuitingen met formaline en chloor picrine uitgevoerd en het laat zich aanzien dat vooral de laatste methode grote suc cessen zal afwerpen. Nog in een andere richting tracht men de welvaart van de tuinders te beschermen en wel door het introduceren van nieuwe producten, die waardige vervangers van de aardbei zou den kunnen worden. De proeftuin zoekt dit in de aanplant van klein fruit, zoals de zwarte bes en de framboos. Hoewel men reeds van beide vruchten heeft geoogst kan nog niet worden vastgesteld of de beoogde resultaten aan de verwachtingen voldoen. Behalve naar de bevordering of liever de instandhouding van de aardbeiencultuur wordt gestreefd naar een gezondere groen ten teelt. Er wordt hard gewerkt aan de verbetering van de verscheidene werk wijzen. In het raam van de cultuurproe- ven wordt op het ogenblik het gebruik van de perspotten gepropageerd. De pers- potten nemen de functie van de tot dus verre gebruikte stenen potten over en bieden vele voordelen. Het wortelstelsel van de over te planten gewassen kan door het gebruik van deze potten onbescha digd worden overgezet en de plant onder vindt bovendien geen groeistoring meer wanneer zij wordt oevrgepoot. Gebleken is dat er bij het volgen van deze werkwijze veel minder zogenaamde „uitvallers" voor komen en als een ander belangrijk voor deel kan de oogstvervroeging genoemd worden.. Dank zij de toepassing van dit systeem konden dit jaar enkele bloemkool- rassen tien dagen vroeger geoogst worden. Voorts wordt in „De duinstreek van Hol land" veel werk gemaakt van de bestrij ding van de koolvlieg, de wortelvlieg, de bonenvlieg, de preivlieg en de preimot. Hoe wel men nog in een begin-stadium ver keert zijn de resultaten van de proef nemingen van dien aard dat de praktijk reeds van advies gediend kan worden. Technische .onderdelen kunnen wellicht nog verbeterd worden. Heemskerk Secretariaat A.D.O. Het secretariaat van de R.K. Sportver eniging ADO '20 is tijdelijk ondergebracht bij de heer Th. Koopman, Marqucttelaan 14, alhier. Katholiek Thuisfront In de loop der volgende week zullen enkele leden van Katholiek Thuisfront langs de huizen gaan om boeken en tijd schriften voor de militairen in Indonesië op te halen. ADO-handbaliers krijgen het druk Het eerste elftal van ADO, afdeling hand- bal-dames, zal Zondag de strijd aanbinden tegen Blauw-Zwart uit Zaandam. Het tweede elftal zal tegen U.S.V.U. uit Uitgeest een wedstrijd spelen en het junio ren-elftal gaat naar Castricum om daar Vitesse te bekampen. Ruim 80 pet. Katholiek, meer mannen dan vrouwen Blijkens de uitkomsten van de op 31 Mei 1947 gehouden volkstelling zijn de volgende statistische gegevens over Heemskerk be kend: Er bleken in Heemskerk 2809 mannen en 2571 vrouwen te wonen, een totaal aan tal inwoners van 5380. Hiervan woonden er 3459 in het dorp zelf en in Heemskerker duin met inbegrip van Noorddorp 1921. Kerkgenootschappen In Heemskerk zijn 2291 mannelijke en 2060 vrouwelijke katholieken, een totaal van 4351, hetwelk 80.9 procent van de be woners uitmaakt. De Ned. Herv. Gemeente telde 658 lidmaten, de Geref. Kerken 15, de Christelijk Gereformeerde Kerk 47, Evan gelische Luth. 3, Doopsgezinden 35, Remon stranten 5 en de overige kerkgenootschap pen 36 en 171 mannen en 152 vrouwen vrouwen behoren tot geen kerkgenootschap. Van de 5380 Heemskerkers waren er op 31 Mei 1947 1769 mannen en 1521 vrou wen ongehuwd. Gehuwde paren zijn er in totaal 943, terwijl er 89 weduwnaars en 102 weduwen waren. Acht mannen en 4 vrouwen waren gescheiden. Industrie Volgens de gegevens waren er 171 man nen en drie vrouwen werkzaam in de me taalnijverheid. In de bouwnijverheid werk ten 69 mannen en 2 vrouwen. In de che mische nijverheid waren 23 mannen en 3 vrouwen wei'kzaam. Leder en brood ver schaft aan 22 mannelijke Heemskerkers arbeid. In de papiernijverheid werkten 15 arbeiders. Van de 5380 Heemskerkers geteld op 31 Mei 1947 waren er 3924 in Heemskerk ge boren, In de overige gemeenten van Noord holland waren 1122 personen geboren. Uit Zuidholland kwamen 165 inwoners en uit Friesland kwamen er 28 Heemskerk bin nen. Drente en Overijsel volgden met elk 7 personen. De land- en tuinbouw staat, ondanks de steeds toenemende industrialisatie, nog steeds aan de kop en 915 mannen en 120 vrouwen oefenen hierin hun beroep uit. De nijverheid volgt hierop met 447 mannelijke en 56 vrouwelijke personen. Handel en verkeer verschaften brood aan 199 mannen en 90 vrouwen. 1009 manne lijke en 2091 vrouwelijke bewoners zijn „zonder beroep". Santpoort-dorp Weinig animo voor „Steun Wettig Gezag" Ook in het Santpoortse Jeugdhuis waren Woensdagavond maar weinigen aanwezig op de tweede propagandavergadering, be legd door het Velsense actie-comité van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". De heer J. Nuyens opende als voorzitter de bijeenkomst en sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat de belangstelling ook in Santpoort zo gering blijkt te zijn. Hij kon digde een tweede vergadering aan, die men animerender zal trachten te maken. Kapitein F. M. C. Offenberg uit Amster dam voerde vervolgens het woord over de doelstellingen van het Nationaal Instituut en zijn plaats in de huidige binnenlandse politieke constellatie. Zijn thema „wie de vrede wil bewapent zich" werd op vaardige manier uitgesponnen tot een pleidooi voor een reserveleger ter handhaving van de orde bijwijze van steun aan de politie. De vergadering werd besloten met de verto ning van een aantal films. Eerste filmavond in het Jeugdhuis De vereniging ,Santpoorts Bloei" hervat haar winter-filmprogramma Vrijdag- Zaterdagavond met de vertoning van de Deense film „Ditte een mensenkind". Zondag Jeugdappèl Het jaarlijkse jeugdappèl, uitgaande van de Nederlands Hervormde, gemeente Santpoort, zal Zondagmiddag gehouden worden in het Burgemeester Rijkenspark. Ds. J. M. de Jong uit Amsterdam spreekt over het onderwerp: „Medewerking wordt verleend door de muziekvereniging Wilhelmina", het ensemble „die Rooi- roks" en de lekenspelgroep van de V.C.J.B. Bij ongunstig weer zal het jeugdappèl plaats hebben in de grote zaal van het Jeugdhuis. Wellicht ter verfraaiing van het De „Provnciaal der Witte Paters te Boxtel", sinds kqrt eigenaar van de buiten plaats „Spaarnberg" te Santpoort, heeft aan de gemeente te koop aangeboden voor de som van 3500 de beeldengroep en de vier afzonderlijke beelden, staande in de genoemde buitenplaats. De beelden worden ver-meld op de Voor lopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst en zijn van zo danig belang, dat gewaakt dient te worden tegen het verdwijnen in de handel of naar het buitenland. Uit de bij de stukken ter inzage gelegde correspondentie met de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, blijkt eveneens de grote belangrijkheid van deze beeld houwwerken. B. en W. van Velsen achten het van het grootste belang, dat deze voor de gemeente Velsen bewaard blijven en stellen de raad voor tot de aankoop van de beeldhouw werken over te gaan en daarvoor een cre- Een der jraaie beelden op „Spaarnberg" onverwoestbaar sterk sparen tijd en werk R. S. S f O K V I s ZONEN N.V. Zestien hectare voor het wederopbouwplan Het aannemersbedrijf P. Rings te Sant poort heeft de gemeente Velsen te koop aangeboden èen zevental percelen aan dp Overbildtweg met een gezamenlijke grootte van 16.139 m-, die op een zeer kleine ge deelte na gelegen zijn binnen de grenzen van het wederopbouwplan voor Santpoort. Het is dus voor de gemeente van groot belang, dat zij over deze percelen kan be schikken en na enige onderhandelingen heeft de firma Rings zich tot verkoop be reid verklaard voor 33.243.een prijs die naar de mening van B. en W. aanvaard baar is. Nieuwe doelen en netten op bijvelden van „Schoonenberg" In' hèt Velsense sportpark „Schoonen berg" zijn twee nieuwe voetbal-bijvelden gereed gekomen. De aanschaffing van doe len en doelnetten is hiervoor noodzakelijk en de kosten worden geraamd op ongeveer 500,—. B. en W. stellen de raad voor een crediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Evangeiisatieweek in Santpoort Zondag 25 September heeft de opening plaats van de Evangelisatielent welke aan de Hoofdstraat te Santpoort geplaatst zal worden. Gedurende een week zal iedere avond een bijeenkomst plaats hebben waar in tal van sprekers het woord zullen voeren. Verscheidene zangkoren en een muziek korps zullen deze avonden hun medewer king verlenen. Ook aan de jeugd is ge dacht: Maandag- en Woensdagavond wordt een speciaal jeugd-appèl gehouden en Zaterdag 1 October wordt een speciale filmmiddag voor kinderen georganiseerd. Driehuis (Adv.) Kolen- en materialenbergplaats bij de Katholieke scholen Enige tijd geleden heeft het kerkbestuur der parochie van St. Engelmundus te Vel sen de gemeente verzocht in aanmerking te komen voor een vergoeding in de kosten verbonden aan de bouw van een stenen bergplaats bij de Katholieke lagere scholen te Driehuis, welk verzoek door B. en W. om prae-advies in handen is genomen. Daar er voor het gemelde doel een les lokaal wordt gebruikt, stellen B. en W. thans voor, de vergoeding toe te kennen. 'erg raadhuis? beschikbaar te stellen van/,^ meente zo spoediir zal a* r werpen uit de tuin van sï/® kunsC verwijderen, omdat men hï^" schadigwg. Het 2011 dat een aantal der mi. ?n®»nlijk heelden als versie^"4»* ta raadhms wordt getaiif "fit* Ontslag van gehuwde ambtenares uitgesteld Naar het ANP verneemt terraad besloten de maahetl dï ontslag van het gehuwde vrolH» soneel uit de rijksdienst, in aS?' het door de commissie ter fe het vraagstuk van de huwend. ambtenares in rijksditS'tuf F™4 rapport zes maanden uit tes lit Het gehuwde vrouweliikp dientengevolge dus tot 1 Jwii &eel worden gehouden. m ^nst Melk gerantsoeneerd in Haarlem en omgeving In Haarlem is een vor„.,j houden van een deputatie vanTsv Inkoopvereniging en besturen van1 organisaties uifHaarlem, BadhoS IJmuiden-Velsen, ter w„,.„i.; 0rp toestand, welke is ontstaan doordat er min' der melk m Haarlem te koop isna leiding van een conflict tussen h. bL schap voor Zuivel en de Melk Stat!' emgmg. Van de zijde van laatstseSi vereniging werd een overzicht gegcS de stand van zaken. De bestem. melkslijters-organisaties besloten, achter, de actie der standaardbeMj»",; Voor Haarlem en omgeving worst hi. sluitend melk aangevoerd door landbouw, bedrijven uit de omstreken. Dat betekent dat ongeveer twee derde deel ,an ifcb hoefte gedekt wordt. In September en Is i loopt de melkgift terug en daardoor is het mogelijk, dat de aanvoer minder woni< De bedrijven betrekken dus geen melk uit andere streken van het land, omdat dj prijzen te hoog geacht worden. De melk. slijters zullen zelf regelingen treffen over de wijze van distributie, De gecombineerde vergadering besloot verder een telegram te zenden aan de minister van Landbouw visserij ei voedselvoorziening en aan hti Bedrijfschap voor Zuivel, waarin verzocht wordt mee te werken tot een spoedige op lossing in deze zaak. Ook in Amsterdam, Den Haag, Utrechten Leiden hebben de melkslijters maatre gelen moeten treffen om de melk te rant soeneren. N.V.V. vraagt medewerking voor de prijscontrole Het dagelijks bestuur van het N.V.V, heeft een beroep gedaan op de arbeiders bevolking, nauwlettend toe te zien, dat hs door de regering afgekondigde verbod t« prijsverhoging wordt nageleefd. Het advi seert, indien- men prijsopdrijving vaststelt, zich te wenden tot de plaatselijke prijzen- commissie. Ook heeft het dagelijks bestuur van het N.V.V. zich tot haar vertegenwc-i:- digers in de plaatselijke prijzëncommisaei gericht met het verzoek, te zorgen dat on middellijk maatregelen worden genc-rr.fi voor een effectieve prijscontrole, alsmede voor een vlotte behandeling van klachten van het publiek. Reizigers naar Engeland, Beljöa Luxemburg kunnen weer in Nede:fi spoorkaartjes naar bestemmingen in landen kopen. Bagage voor deze landenh; ook weer rechtstreeks worden bevracht, „ACTIEF WIT" blijft sensatie verwekken Veel wittere en zachtere w Zoals bekend is, heeft de N.V. Dobbelman - Nijmegen, een opzienbarende vinding gedaan, die de huisvrouwen in staat stelt, zichzelf en haar huisgenoten te verrassen me; eer. vele malen witter en helderder was Dae vinding maak o.a. gebruik van een g«i® nieuwe methode, het optisch bleken. K daarvoor noodzakelijke stof het ..Actief Wit werd verwerkt in „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel en het is dit wasmiddel, dat zul een sensatie veroor&akte bij onze anders zo flegmatieke huismoeders. Nog altijd is ds- niet geluwd. Integendeel: dagelijks kaa o in de verste uithoeken van het land worcti geconstateerd, hoe de nieuwe vinding cm sc heen grijpt. En wie eenmaal de resultaten van het nieuwe wasmiddel heeft gezien, te wondert zich daarover niet. (Adv. Ing. MeoJ FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 20) In de eerste week van Augustus maakte mevrouw Farraday de opmerking, dat ze er bleek uitzag, en vroeg, of ze soms last had van de warmte. Maar nadat Alma haar verzekerd had, dat ze zich uitstekend voel de, liet mevrouw Farraday het onderwerp varen en ging over op een ander punt, dat haar bezig hield: Heeft dat jongste zusje van u langzamerhand geen vacantie? Ik dacht dat we afgesproken hadden, dat \i haar eens mee hier heen zoudt brengen. Mevrouw Farraday glimlachte vriende lijk en scheen er werkelijk voor te voelen Pansy te zien. Haar vacantie is de vorige week be gonnen, mevrouw Farraday, antwoordde Alma. Als u het prettig vindt, dat ik haar op een middag meeneem, dan zal niemand dat heerlijker vinden dan Pansy zelf. Goed zo, breng haar dan morgenmid dag maar mee, zei mevrouw Farraday. Is er nog iets speciaals, dat ze erg graag bij de thee zou willen hebben? Geroerd door deze attentie, legde Alma uit, dat Pansy van taartjes met veel room en schuim hield Dan weet ik wel, wat we nemen moe ten, knikte mevrouw Farraday vol begrip. Murray hield daar ook zo van, toen hij op die leeftijd was. Ik zal er met juffrouw Dray over spreken en zien wat we haar voor kunnen zetten. Alma bedankte haar met oprecht ge meende hartelijkheid. En de volgende mid dag kwam Pansy, opgewonden en onge woon gezeggelijk, met Alma mee naar Benham Lodge. Allemensen, wat is het hier mooi! zei Pansy helemaal onder de indruk, evenals Alma de eerste keer was geweest, en tegen de tijd, dat ze in de kamer van mevrouw Farraday aangekomen waren, had de nood zaak om uitdrukking te geven aan haar bewondering voor alles wat ze zag, het bij Pansy gewonnen van haar verlegen heid, en de ene opmerking volgde thans op de andere. Mevrouw Farraday stak haar hand uit en glimlachte. Je ziet er precies zo uit, als je zuster je beschreven heeft, zei ze. Ik vind het erg prettig je eindelijk eens te leren kennen. Pansy begon zich meer en meer op haar gemak te voelen en ze stond op het punt te vragen, hoè Alma haar eingenlijk had beschreven, toen iets in de tuin opeens haar aandacht volkomen in beslag nam. Waarom staat die meneer daar in die boom te schreeuwen?, vroeg ze, waarop mevrouw Farraday haar gezicht met een blik van verbazing omwendde en de tuin inkeek. O, dat is mijn 'man, zei ze zonder enige interesse. Hij is waarschijnlijk de kat van de huishoudster aan het overreden om uit de boom te komen. Dat beest klimt er altijd in en is dan doodsbenauwd om weer af te dalen. Maar op die manier krijgt hij hem er nooit uit, verklaarde Pansy met het air van een deskundige. Hij pakt het helemaal verkeerd aan. Vindt u het erg, als ik hem dat ga zeggen? Helemaal niet, zei mevrouw Farraday, zonder acht te slaan op Alma's gebaar van protest. Ik zou het prachtig vinden, als iemand mijn echtgenoot daarop wees. Al leen zal hij je wel niet willen geloven. Dat zullen we zien. En met ogen vol strijdlust achter de ronde brilleglazen, holde Pansv het terras over en de tuin in. Meneer, begon ze beleefd, maar drin gend, toen ze naast meneer Farraday Sr. stond, zo moet u niet met die kat praten. U doet alsof u tot een bulldog spreekt. Hè?! Meneer Farraday keek vol ver bazing opzij. Ik wil u erop wijzen, dat u nooit die kat naar beneden krijgt, als u zo blijft schreeuwen, verduidelijkte Pansy. Honden vinden dat prachtig. Die denken, dat de baas geweldig is, als hij schreeuwt. Maar katten zijn anders, die verachten je erom, en vinden je alleen maar onbeheerst. Is dat heus waar? Meneer Farraday keek haar met verbaasde ongelovigheid aan. Mag ik vragen, wie je eigenlijk bent? Ik ben Pansy Brendall. Het zusje van de secretaresse-gezelschapsjuffrouw van uw vrouw. Terwijl meneer Farraday dit verwerkte, staarde Pansy omhoog in de boom. Zal ik die kat even voor u naar beneden ha len?, vroeg ze behulpzaam. Als je dat denkt te kunnen, zei hij sceptisch. Maar dit raakte Pansy niet, die zóveel ervaring met Fernando had opgedaan. Natuurlijk kan ik dat, lachte ze. Als u even mijn hoed wilt vasthouden tenminste. En haar hoed afzettend, reikte ze deze, ben- gelend aan een weinig fraai afgekloven elastiekje, over aan meneer Farraday. Deze nam het hoedje met een ietwat vies gezicht i aan, waarna Pansy zich met grote behen- j digheid via de onderste takken van de i boom omhoog werkte. 1 Hoe heet clie kat?, vroeg ze over haar j schouder. Daar heb ik geen idee van, klonk verbaasd meneer Farraday's antwoord, j Hoe is het mogelijk, zuchtte Pansy, en het klonk verbaasd. Stel je voor dat I iemand een kat had en niet eens diens 1 naam wist! De kat begon intussen eerst hoger op te klimmmen, onder nijdig geblaas en ge- mauw. Maar toen Pansy als maar voort ging met lieve woordjes tot het dier te j richten, begon hij langzaam bij te draaien, j Pansy klom niet verder en strekte een hand uit, terwijl ze niet ophield allerlei I bemoedigende en liefkozende woorden te uiten. De kat miauwde niet meer en keek voor zich uit. Gaat u wat verderop staan, meneer, hij is bang voor u! riep Pansy. En meneer Fax-raday, die waarschijnlijk nog nooit een dergelijke ox-der zo stipt uitgevoerd had, trok zich gehoorzaam op enige afstand i terug. Onmiddellijk kroop de kat naar vo- i'en en begon Pansy's hand te besnuffelen. Ze liet hem even begaan, streek het dier I over zijn kop, wat met snox-ren beantwoord werd, en daarna was het niet moeilijk voor j Pansy om de kat met deskundige vaardig heid stevig beet te pakken en ermee om laag te klimmen. Zie zo, dat is voor elkaar, hier hebt u het arme dier. Pansy zette de kat op de grond, die zich I vol extase om haar benen kronkelde. Zo dra hij echter meneer Farraday in de gaten kreeg, ging hij er vandoor. Dat is de manier, waarop wij zoiets opknappen, legde Pansy hem vriendelijk uit. Juist, .zei meneer Farraday, terwijl hij haar haar hoed teruggaf. Zijn ogen twinkelden. Hoe zei je ook weer, dat je heette? Pansy. Allemensen! Ja, ik weet het. Een bespottelijke naam, maar ik kan het niet helpen, zei Pansy, terwijl ze haar hoed weer opzette. Hebt u er wel eens over nagedacht, hoe volkomen hulpeloos een arme kleine baby bij de doop is? Nee, antwoordde meneer Fax-raday, en hij keek vol belangstelling, ik moet zeggen, dat ik daar nooit een gedachte aan gewijd heb. Nu, maar het is een feit, verzekerde Pansy hem. Zullen we maar naar binnen gaan? Tenzij je eerst met me mee zoudt willen lopen om de paarden te bekijken. Pansy had er géén idee van, dat dit een zéér bijzondere attentie van meneer Farra day betekende; maar haar gezichtje straal de bij dit voorstel. O, dolgraag, ik zou het heerlijk vinden, riep ze uit. En uit het raam kijkend, zagen Alma en mevx-ouw Farx-aday Pansy en haar gast heer in kennelijk zeer goede verstandhou ding verdwijnen in de richting van de stallen. Zo'n handig klein ding, merkte me vrouw Farx-aday op. Ze kan erg goed met beesten omsprin gen, stemde Alma toe. Mevrouw Farraday keek geamuseerd. Ze springt ook heel aardig met mijn ec genoot om, zei ze droogjes. Ik k311 niémand anders voorstellen, die nem op wijst, dat hij iets verkeerd doet, en daarna dikke vrienden met hem is. Pansy heeft een geheel eigen team» in allerlei dingen, lachte Alma- Evenals u. Mevrouw Farrada) Kees snel even in haar richting, als zien, wat voor effect deze opmerki g Alma had. Alma glimlachte. Is het heus., Ze— Ja, u hebt Murray overtuigd. een zeer betrouwbaar en goed soor bent. Ik geloof.... - re nam B» werkje op en begon er met ee achtig gebaar aan te werken loof, dat hij veel waarde aan uw oo zou hechten. *1*3 Werkelijk, mevrouw ff!* daaI. was verbaasd. Ik geloof, dat hij voor nog te weinig kent. Maar het is heus een fertjm b.v. dat u een erg goede mv hebf- M„ jif hoop dat Alma lachte en zei: - Nu, ik dat zo is. uptpr dan U begrijpt me inderdaad de meeste mensen, zei mevrouw plotseling. U begrijpt, dat dingen wil doen en iets wi j in plaats van hier maar stl' et $n dit mooie, maar doodsaaie h handwerkje, en langzaam Alma ik mag wel Aknafgê ik wil zo graag, dat jij ^"Lreenjx*sj< praat en hem overhaalt nuj naar Londen te laten gaan. (Wordt nWH®"

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6