Het Hek van de Dam- „Victor" werd geboren als „Tjepma" en eindigde zijn leven in IJmuiden Predikbeurten 31 K'a)'10,305 Helderse taai Egyptisch Linnen regenjassen joh. BVSeijer Zn. Commandant van de „Jason" heeft het niet erg op scheepsbranden Kleding van Zonneveld UW ADRES é»»=KG>A*,<CT 24 SeptemKcr 1949 yfi N DE ZUIDZIJ Verbindingen tussen de historie van Maassluis en die van IJmuiden V7SKEER beginnen we de revue fl t Z de Zuidgij maar in Maas- "like Plaats vroeger een belang- <1^ w.rii heeft gekend, maar nu !i;üc vl5Sof meer meetelt. Slechts éen ■Mt nie.r letters MA en het num- met ujt deze haven nog de 1 tt0'5 Kerft "ie' veel gescheeld _i. VMicic" \r<ar- de"laatste jaren if ho'e i™er e0n industriestad t«11,11 L„ en geniet internationale l*IÖ omdat de zeesleepboten Snit daar hun thuishaven heb- Sdhïan ze "fficieel in Botterdam dat wij nu uit het archief op- E<! hebben is de stoomlogger Victor !£«n die in 1902 nieuw in de haven Maassluis verscheen onder de naam (MA 2). keren op deze plaats genoem- tdÏÏi Bonn Mees had het vaartuig "a ïnnr de N.V. Stoomvisserij Mij. ÖÏÏer directie van de heer J. S. ^Ufttóen de vissersboot^van Maas- «Sé heer" Hegelmeijer af twee rl'wers in de vaart gehad: de Eer- MA 42) onder schipper C. van der ffjdeTertia (MA 44). schipper Nic. nsk Het jaar daarop kwam er een Kieren zeillogger bij de Noordster 35), die door schipper C. v. d. Gaag i. MA 42 nieuw werd „uitgehaald 21 Van Dijk kreeg toen de MA 42 de MA 44 kwam toen J. v. Wolferen. Pe eerste schipper op de JWepn»" is J. 17«irtveld geweest. Het volgend jaar ijawe Filippus van ',f Woudt als sehip- «-vermeld. en in 1905 voerde Joh. van der E „et commando, die het jaar daarop i.,1 «ccevolgd door Bastiaan Smit. Van S ,t «s de heer H. C. van der Lely Ultur van de Mij. „Tjepma". Geschrapt 0n2eveer in 1908 werd de „Tjepma" uit registers der vloot van Maassluis ge- rirspt en overgeschreven in die van Ruiden. Dit geschiedde doordat de Neder- 'j-dse Stoomvisserij, directeur de heer L. Grosn Jr. het schip had aangekocht. Onder •Aimer C. Zwart kwam het in de vaart 3:de naam Louis Groen Jr. (IJM 149). v maatschappij had bovendien nog drie jt'pen,tw. de Etty (IJM 22). de Celestine jitte (IJM 36) en de Burgemeester VÊsingMeinesz (IJM 97). Laatstgenoemd (jjjp vertrok op 22 September 1916 van L'muiden ter visserij en keerde niet terug, vin de opvarenden is niets meer vernomen. De „Celestine Juliette" werd in 1918 af- ttvoerd en ging naar Rotterdam voor de nachtvaart. In 1922 werd de „Etty" van k hand gedaan'aan de Visserij Mij. Vlaar- cingen, welk schip toen de Sophie Regina (VL 204) is geworden. Dit vaartuig is nog lang in de vaart gebleven. In de oorlog en 3 stoomschepen telde, ZONDAG 25 SEPTEMBER IJMUIDEN: Ned, Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds, D. C. van Wijngaarden; 7. uur ds. E. Dijkhuis, van Haarlem, Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur candi- dsat A. Wind, van Baarn; 3.30 uur ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). Marnix- school, Stephensonstraat. 10.30 en 5 uur és. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. Bee- kamp, van Meppel. Doopsgezinde Gemeente. 7.30 n.m. dienst te Driehuis in koffiekamer Westerveld: dj. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vespers; Woensdag 7.30 uur Vespers (H. Michael); Donderdag 9 uur Heilige Dienst (H. Michael); Zater dag 8 uur Heilige Dienst (H. Bavo). leger des Heils. Geen opgaaf ontvangen. IIMÜIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 11.30 uur ds. J. v. d. Wiel; herdenkings dienst 25-jarig bestaan C.J.M.V. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds, R. D. Beukema; 3 uur ds. Boeienga, van Haarlem. Ver, v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. 10.30 uur mr. M. J. A, Moltzer, van Bloemen- daal. Verg, v. Gelovigen. Gebouw Willems- beekweg 78. 10 uur Eredienst. Vrue Evangelisatie. Casembrootzijstraat. 'O uur de heer Pasman, van Haarlem. Zondag- en Maandagavond in Abelen straat 1 de heren F. v. d. Horst, van Lei- DRIEHUIS A' ^isser' van Amsterdam, Doopsgc;. Gemeente. Koffiekamer Wes- terveld. 7.30 uur ds. W. Veen, van IJmui den, VELSEN: SM Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink; 1 Jeugddienst, ds. J. E. E. Scherrer, Winzspredikant te Sanggi. 'ÖfSEN-NOORD: ij"1'Kerk-10 en 430 uur ds-A-c-van ®'KW1JK: Herv. Gemeente: Grote Kerk. 10 -■ '11 Joh D. Jansen: Populierenlaan. iJJ?® 0 (forel, Em. pred. te Leiden: usDkape! (gebouw Harmonie). 10 uur ft heer J Maurice. "••Psseiinde Kerk. 10 uur ds. Hylkema, Krommenie. •Maakzee?" °p8aal ontvangen' Sri Herv. Kerk. 10 uur ds. W. Oorthuis; ït?1"' ffcrk. 10 uur ds. H. W. Duy- bÜ'B"V- 'ierk- 10 uur ds- P- A- Tiche- Joorts. 10 uur ds. D. Visser, van Zaan- '»Wmu™endS' C' Van w«n«aarden' Wind'tl01"]1-',10,30 en 5 uur de beer M. Baarn aa^ Vot de H. Dienst, van - ■time o' Enwlaiid- Kinderhuissingel. a2lervipi' fcl'cwed by Holy Com- Rev. R. o. Tasker. die werd het door de Duitsers gevorderd, het „zoek hebben gemaakt". Toen de „Etty" in 1922 werd verkocht verdween meteen de gehele stoomlogger- vloot van de Nederlandse Stoomvisserij, want ook de Louis Groen Jr. (IJM 149) ging in dat jaar over aan de Verenigde Exploitatie Maatschappij. Het schip kreeg, het VEM merk in de schoorsteen, werd verdoopt in Victor en kwam in de vaart onder schipper L. C. Langbroek, Op de foto ziet men de „Victor" in vol ornaat de haven van IJmuiden uitvaren. Het schip mat 195 bruto- en 88 netto reg. ton. De lengte bedroeg 38.93, de breedte 6.53 en de holte 3.58 meter. Het machine vermogen was 325 ipk. Later zijn D. N. Bruin en E. Overduin nog schipper op de „Victor" geweest. In 1933 is schipper B. van Duijn er op ge komen, die er tot het einde toe mee heeft gevaren. In 1936 verdween de oude „Victor" het schip was toen 34 jaar uit de haven om te worden gesloopt. ARIE VAN DER VEER. Nadruk verboden. Maandag naar de Barendszee Dmuidense reders werken samen Maandag vertrekt de „Tzonne" (Sch. 92) van de IJmuidense rederij „Petten" naar de Barendszee en de omgeving van Bereneiland, nu de Noordzee- haring „kuitziek" gaat worden. Er is een nauwe samenwerking tussen deze onderneming, dc VEM. Van Toor uit Vlaardingen en de N.V. Verre Visserij- maatschappU gaande, om de Baremls- zeevisserij in geregelde banen te leiden. Dit zal onder meer tot resultaat'heb ben, dat gelijktijdig markten voor komen wordt. De Engelse markt heeft de volledige aandacht der betrokken reders en gemiddeld denkt men 1 grote trawler per week uit te zenden. De echte van PRONK Natuurlijk bij het bekende adres C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TEL. 5386 (Vert. N.V.S.) Duitse kinderen vragen om gastvrijheid ..Ilumunitas" en het „Humanistisch Ver bond" hebben tesamen een bureau tot plaatsing van pleegkinderen in het leven geroepen, dat in October een tiental pleeg kinderen uit het Ruhrgebied aan Velsen zal toewijzen. De kinderen moeten voor drie maanden ondergebracht worden en het bureau doet dan ook een beroep op de Vel- senaren om de Duitse jeugd gastvrijheid te verlenen. Er wordt bij dit verzoek aange tekend: „Wij weten dat nog bij veel mensen een bezwaar beslaat tegen het zich opgeven voor Duitse kinderen. Maar ieder die ei- dieper over nadenkt zal beseffen van hoe veel belang het juist voor deze kinderen is, die leven temidden van puinhopen, om een tijd te mogen zijn in een in alle opzichten harmonisch bestaan waar met waarden ge rekend wordt, waar het Duitse oorlogskind veelal volkomen onbekend mee is. Juist door onze huizen en harten open te stellen voor de kinderen die nog steeds te lijden hebben door de ooxiogsnaweeën kunnen wij een steentje bijdragen aan het helpen opbouwen van een zuiverder gerichte mens heid. Nu cle verbinding met Berlijn weer nor maal begint te worden, komt ook de moge lijkheid van een transport Berlijnse kinde ren weer naar voren. Ook hiervoor zijn vele pleeggezinnen nodig." Het secretariaat is gevestigd aan de Tol lenslaan 3 te Driehuls en ook bij de heer Zalm, VcrLoren van Themaatlaan 2 in Velsen (telefoon 4455) kunnen aanmeldin gen gedaan worden. kkkAkkkkkkLAAk. 4 alle maten. 5 EXCLUSIEVE COSTUUMS (ready made) TWEEDJASSEN JONGENS WINTERJASSEN KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN TELEFOON 4*53 4 HERENMODES MAATKLEDING TTTTTTTTTTTTVTTVTTTTTTTTTTTTTTTf rTTYTTVTTTTTTTTYTTT. YVYT (Adv.) Moderne middelen staan gereed voor de strijd tegen een nachtmerrie De VEM-mer Victorop weg naar de visserij. Ook in Velsen worden de belan gen van suikerzieken behartigd Door de Nederlandse vereniging tot be hartiging van de belangen van suiker zieken, welke in Augustus 1945 in Den Haag werd opgericht, is in de gemeente Velsen een werkcomité benoemd om te komen tot de vorming van een plaatselijke afdeling. Belangstellenden kunnen bij de volgende personen alle gewenste inlichtingen ver krijgen: Mevrouw E. KistemakerNukoo.p, Elzenstraat 34; Mejuffrouw M. Hullu, Bloe- mendaalsestraatweg 34, Santpoort, en de heer A. van Etten, Planciusstraat 14 te IJmuiden. Ponton passeerde pieren Twee Engelse sleepboten, de „Rumania" en de „Empire John" hebben Vrijdagmid dag een geweldig ponton de haven van IJmuiden binnengesleept, afkomstig uit Frankrijk. Het gevaarte was 39 meter lang en 10 meter breed, is in de Noordersiuis geschut en daarna naar de Amsterdamse houthaven gesleept. Net en sterk is ons werk le klas schoenreparatieinrichting G. OLDENBURG Kastanjestraat 31 - Bloemstraat 39, tel. 5753 ZEEBURGiA-V. S.V. Voorverkoop: Kapper Schoorl, Fr. Naereboutstraat Kapper Visser, Tuindersstraat ,(Adv.) Een ieder is gesteld op Voor goede maatkleding KANAALSTRAAT 60 - IJMUIDEN TELEFOON 4170 Vraagt vrijblijvend bezoek van onze vertegenwoordiger in stoffen Meubelfabrikanten beboet wegens prijsopdrijving Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde de drie gebroeders C., firmanten van een Velsense meubelfabriek, elk tot een geldboete van 2100. Met hun medefirmant J. S. waren zij door de economische politierechter te Haar lem elk veroordeeld tot een boete van 12.500.wegens het verkopen tegen te hoge pi-ijs vari slaapkamerameublementen. Zij gingen in cassatie. De Hoge Raad ver wierp het cassatieberoep van S. en verwees de zaak tegen de gebroeders C. naar het Amsterdamse gerechtshof. Dit hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met het feit dat zij meer het technische en niet zoals S. het financieel-administratieve deel van het fabrieksbeheer onder zich hadden. De advocaat-generaal had veertien dagen geleden tegen ieder der drie broers 1100 geëist. Heeft Uw auto nog maar' drie wielen? Over de volgende voorwerpen zijn dage lijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering, van Zaterdagmiddag en Zon dag, inlichtingen te verkrijgen op het hoofdbureau van politie: 1 Kinderschoentje; 1 hond; 1 muts; 1 un ster; 1 armband; 1 slip-ovef; 1 ceintuur; 1 parapluie; 1 zwembroek met handdoek; 1 zakmes; 1 motorhandschoen; 1 sleutel; 1 autoped; 1 dubbeltjes armband; 1 zilveren rozenkrans; 1 mantel; 1 bos sleutels; 1 ket ting met zilveren hanger; 1 babyschoentje; 1 gouden polshorloge;-1 sjaal; 1 zadeltasje; 1 herenhoed; 1 zilveren broche;' 1 motor- bril; 1 autowiel met band; 1 hoofddoek; 1 regenjasje; 1 portemónnaie. Aanvoer van hout Vrijdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen het Finse s.s. „Dag- mar" aangekomen met een lading van bijna 1100 vadem geschild hout van de Finse haven Frederikstad. Dit schip heeft enige uren aan de ka naaldijk gemeerd gelegen en kon eerst 's middags na het vertrek van het Ne derlandse s.s. „Linge" ligplaats aan de steiger nemen. Een van de vertegenwoordigers van het dagblad „Scheepvaart" -heeft in een onderhoud met de hoofdbrandmeester Guntenaar van de Amsterdamse brand weer zich een en ander laten vertellen over de ervaringen, die het thans 75- jarige hoofdstedelijke apparaat heeft opgedaan met scheeps- en havenbran- den. De heer Guntenaar, die het waterkanon „Jason" onder zijn bevel heeft, noemde elke scheepsbrand een „nachtmerrie" om dat schepen stuk voor stuk anders zijn, ver schillend in constructie en verdeling, zodat men er als brandweerman nooit thuis kan raken. „Bovendien moet je altijd van boven naar beneden naar de hitte en de rook toe en is het op een vaartuig moeilijk een brand in te sluiten. Ten slotte is alles van ijzer, zodat eventuele hindernissen niet even gauw kunnen worden ingeslagen maar met snijbranders te lijf moeten worden ge gaan", zo vertelde de hoofdbrandmeester. Hij releveerde de grote brand in 1931 op de fruitboot Moldanger, liggende bij de N.D.M., waar de kurkinstallatie vlam had gevat. Een nachtmerrie op zichzelf, omdat het vuur in deze achter schotten en wanden weggewerkte isolatie moeilijk te bereiken was. Deze blussing hield de brandweer dan ook de gehele nacht in touw. De brand op de P. C. Hooft was aanlei ding om Ket materieel van de „Jason" uit te breiden. Deze brand is vermoedelijk ont staan door het warmlopen van één der ven tilatoren tot overmaat van ramp boven winds gelegen zodat het vuur zich over het gehele schip kon verspreiden. Zo ont stond tevens gevaar voor loodsen en kra nen aan de wal en moest het schip naar de boeien worden verhaald. Na deze brand werd de drijvende stoom.- brandspuit Jason uitgerust met een huid bordes, een platform dat, van buiten aan de scheepswand bevestigd, gelegenheid geeft om b.v. door een patrijspoort met een waterkanon naar binnen te spuiten. Het ruim-straalpijpstelsel dat men in een ruim kan laten zakken en waarvan het T-vormig uiteinde van boven af draaibaar is, kan uitmuntende diensten verrichten als op een andere manier de brandhaard niet te be naderen is. Dat bij een scheepsbrand ook wel eens een humoristisch voorval kan gebeuren, be wees indertijd een kleine „brand" op de J. P. Coen. O.mstreeks 1935 was er brand uit gebroken in een ruim en hoeveel water de brandweer ook gaf, de brandhaard was niet uit te krijgen, zelfs niet met het ruim- straalpijpstelsel. Ten slotte werden met de snijbrander gaten in een tussenschot ge maakt, waarna men het vuur in wat bran dende bossen rottan direct meester was. Hetgeen de blussers echter in het begin voor de vuurhaard hadden aangezien bleek achteraf een op de rug liggende ruim-reflector te zijn. De langs de electrische lampen trekkende rook had de indruk van vuur gewekt. De moeilijke blussing van de koelpakhui- zen van Blaauwhoedenveem-Vriesseveen beschouwde de heer Guntenaar als een mooi stuk werk. Gezien de hevigheid van de brand is het een wonder dat de brand weer de machinekamer heeft kunnen spa ren en het pand Australië in zoverre heeft kunnen behouden dat het thans weer wordt gerepareerd. Ook heeft hij bewondering voor de schip pers van de drijvende spuiten Jason en Jan van der Heyde, die zelfs bij dikke mist blijk hebben gegeven zo goed in de haven thuis te zijn, dat zij hun vaartuig zonder aar zelen op de plaats van bestemming weten te brengen. De snelle Sam Op de oneven data van de maand staat weer of geen weer een man op de Dam, die een hemd draagt dat gemaakt zou kunnen zijn van een rode badhanddoek met witte ruiten, ware het niet dat zelfs voor badhanddoeken dit patroontje wat ongebruikelijk is. Hij heeft een bruin gezicht dat er net uit ziet alsof een man met beitel en hamei- er allemaal kleine putjes in geslagen heeft, maar dat willen wij niet aanne men en daarom zal het wel aan het weer of geen weer liggen. Sam Blaaser, want zo heet hij, is snel tekenaar. Hij gebruikt een lichtmast als ezel en bindt daar met ijzerdraad een tekenbord aan. Nadat hij met aller lei hupse uitroepen voldoende publiek om zich heen heeft verzameld, vangt hij aan snel te tekenen. Of eigenlijk snel te vegen, want de rechterwijsvinger van Sam vervult een importante functie bij zijn kunst. Sam tekent met krijt in alle kleux-en. Hij geeft met zo'n stompje een paar rode vegen over het papier en het publiek begint zich al op een afbeel ding van een huis in brand te verheu gen. Dan komt er ineens blauw aan te pas en men beseft verrast dat het een stil leven met een overleden patrijs zal wor den. „Een staumfink", roept een ben gel, maar wordt in zijn verwachtingen beschaamd nadat Sam wat geel over het geval heeft gesmeerd, dat de gehele compositie radicaal omverwerpt. Wan neer de wijsvinger dan met wat groen het geval weer heeft opgeraapt, blijkt er een baardige zendeling bezig te zijn een rijke sortering inboorlingen met het gebruik van tandenborstels vertrouwd te maken. „Poetse maar", roept Sam dan en rat? daar veegt zijn vieze vinger de zende ling weer van het tapijt. De inboorlingen worden wuivend riet en een molen com pleteert het rustieke effect. „As u visse wilt, zal ik u even in de gelegenheid stelle", kondigt hij beminnelijk aan en het pieremegoggeltje ligt al gereed, eer gij, zo die inclinatie u onverhoeds zou pakken, tot drie zoudt kunnen tellen. Men wordt vervolgens door Sam mei nadruk verzocht enige aandacht te schenken aan het spatten van de lint wurm, dat nu blijkens zijn mededeling staat te gebeuren. Wanneer de explosie heeft plaats gehad en het diertje ter aarde is besteld, blijkt het kunstwerk voltooid te zijn met een indrukwekkende weergave van de slag bij Nieuwpoort. Sam doet drie stappen achteruit, geeft nog even één veegje hier en één veegje daar en zegt „Zie-zo". Op het doek staat dan een heel gewone burgerlijke boomgaard uit de bloeiende Betuwe. Sam kondigt dan aan dat hij met de pet zal rondgaan en voegt daar gerust stellend aan toe, dat hij niet van zins is iemand op te eten, die niets wil ge ven. Vele reeds weggesnelde toeschou wers keren dan wantrouwend op hun schreden terug. Hij nodigt vervolgens een iegelijk uit naar zijn woning aan de Staalstraat te komen om zijn werken te komen bekijken. Want op even dagen wijdt Sam zich aan de S.S.K. De Seri euze Schilder-Kunst zogezegd. Door ISieolaas, neus In het Kattegat te Amsterdam is een huis geopend dat in 1614 gebouwd werd. Ge zoudt nu kunnen zeggen: da's ook niet vlug maar er wordt mee be doeld dat het voor de zoveelste maal een nieuwe bestemming heeft gekregen. Het heet „De Silveren Spiegel" en werd eerst bewoond door Begitta Spie gel, die men zou het aan haar naam niet merken de vrouw van burge meester Bakker was, toen door een hele boel andere mensen wier namen wij niet kennen en laatstelijk door Piet van Tienhoven. Piet had in het mooie oude huisje een aai'dig cafétje, maar maakt nu plaats voor Theo Pronk, die de nieuwe eigenaar is. Het vertrek scheen Piet niet zwaar op ie maag te liggen want toen wij het beknopte café, dat iedere liefhebber van antiek in verrukking moet brengen, binnentx-aden, zei hij breed: „Ik zal eve een borrel voor jullie krijge". Hij zette zich vervolgens tot het doen van enige onthullingen over zijn gewezen eigen dom, dat door Hendrick de Keyser ge bouwd werd. „En sterker nog here", zei Piet indrukwekkend, „asder een steen tje uit de muur valt, is Hendrick de Keyser er as de kippe bij de zaak te reparere". Wij vonden dit een ontroe rende toewijding van de 300 jaar ge leden verscheiden bouwmeester, tot Piet ons meedeelde, dat hij de gelijk namige vex-eniging op het oog had. Piet van Tienhoven ontzag zich zelfs niet te verklaren dat dit huis het troetel kind van Hendrick de Keyser is. Van de vereniging dan. „Het hangt eigenlijk compleet door oudheid aan elkaar", zo zei hij. Hij wees ons vervolgens op de wandschilderingen, die wij eerlijk ge zegd niet zo fraai voncren, en deelde mede dat deze vervaardigd waren door de heren Joop Geesink, Mazure en Max Havelaar. „Niet de ouwe Max", zei hij oneerbiedig, „want die is sogesegd natuurlijk allang eigelijk meer dood eigelijk". Dat ouwe Max nooit echt be staan heeft, was blijkbaar aan zijn be lezenheid ontsnapt, maar hij is een kniesoor cHe daarop let. Wat Piet minder gunstig vond was de ligging van het perceel. „Je zit hier eigelijk meer in de indirecte binnestad", zei hij, „midden tussen die, nou ja je begrijpt me wel". Hij liet zijn massale linkei"-ooglid op en neer knippex'en en sloeg ons dreunend op de knie. Terwijl wij de oude tegels en bier kroezen bewonderden, verklaarde Piet :xog dat Nicolaas (De vijff' Vlieghen) Croese ook op het perceel gereflecteex'd had en voegde daaraan toe: „Maar ik ben toevallig ook 'niet van gisteren". Het toeval is hier naar het ons voor komt ernstig door Nicolaas' neus aan het boren geweest. Pluimpje voor IVim Toen Wim Sonneveld onlangs in het Leidseplein-theater zijn cabaret-pro gramma „Iene-miene-mutte" met een argeloze kwinkslag bij het publiek wilde inleiden, stond er plotseling een meneer op die (volgens de één bevelend en vol gens de ander vervelend) uitriep: „Wilt u voordat u begint die dame op de eerste rij vragen haar hoed af te zetten?" Sonneveld keek eens naar die dame en stelde vast: „Dat is geen hoed, zoiets noemt men een pluim". Obstinaat ging de man verder: „Dan moet die pluimhoed af. Wij hebben daar last van". Waarop Sonneveld weer: „Ik mag In de Stadsschouwburg is de komen de week veel te beleven. Zondag ver zorgt de Nederlandse Opera een ma tinee. Op het programma staat „De Troubadour" van Verdi. Des avonds geeft het Amsterdams Toneelgezel schap de 75ste voorstelling van het probleemstuk „De Lindenboom" van J. B. Priestley. Maandag spelen Al- bert Bassermann en de zijnen de tragedie „Faust" ter herdenking van de geboortedag van Goethe, twee eeuwen geleden. Woensdag brengt In de hoofdstad uit het Rotterdams Toneel onder regie van Joan Remmelts een reprise van het vooroorlogse successtuk „Golden Boy" van Clifford Odets. De filmpremières zijn haast niet te tellen. Om er een paar te noemen: in Tuschinski draait „De grote passie" met Ann Todd en Claude Rains, in Plaza en enkele andere theaters de romantische rolprent „Enamorada" met de oyiwaarschijnlijk mooie Maria Felix,dn City een dolle parodie op de stomme serie-films van enkele tien tallen jaren geleden onder de titel „Pauline in gevaar" met de spring- lustige Bettty Huton. Henriëtte Bosnians is de soliste op de volksconcerten op Zaterdag en Zondag in het. Concertgebouw onder leiding van Hein Jordans. Zij vertolkt het pianoconcert van Grieg. niet onbeleefd wezen, dus vecht u het zelf maar uit. Maar dan liever niet hier in de zaal" Wij begrijpen niet wat deze man, die zonder een grein gevoel voor humor kwaadaardig ging zitten, eigenlijk in een kleinkunst-theater kwam doen. Om de vijf minuten slaakte hij een ki'eet als een sombere supporter van een ver liezende voetbalclub: „Die hoed moet af, die hoed moet af". Als hem dat te eentonig begon te worden, schakelde hij t'hytmisch over naar een andere zender „Die pluim moet weg, die pluim moet weg". De volgende avond kreeg het -hele gezelschap een bos rode anjers aange boden. Met een kaartje: ..Ik kan mijn pluim niet missen, andex-s had ik die gaarne op uw hoed gestoken!" BOEDA DE VAL VAN POND EN GULDEN heeft in de buurt van de Nederlandse vis- vex-shaven een reeks vex'onderstellingen en geruchten vei-oorzaakt, welke echter niet opkonden tegen de verschillende span ningen, die om de haring-opvangregeling zijn gegroeid. Een dier verhalen vond gretig voedsel in de mededeling, dat de Ameri kaanse import uit Nederland met ongeveer 30% was toegenomen en dat kaas, bloem bollen en haring de gunstiger markt in de Nieuwe Wereld wellicht zouden kunnen ge bruiken. Financieel-technisch lijkt dat zo onwaar schijnlijk nog niet, maar daar reeds vaker de visserij profeten in het ongelijk heeft gesteld en de théorie een flink eind van de praktijk af lag, zullen we terdege reke ning moeten houden met de bekende „juf frouw", die ook in Amerika bepaalt, hoe veel haring zij uit de Nederlandse kantjes wil hebben. Want met die „haring" kan alleen de zoute bedoeld zijn, omdat ons debiet in de andex*e sectoren ongeveer ver waarloosd kon woi'den. Zoute haring is lange tijd een zeer goed artikel geweest in de States. Toen er nog rasechte Polen, Duitsers en Tsjechen rond liepen konden de Nederlandse exporteurs er graag een pax'tij plaatsen, omdat die maatjes hen immei-s herinnerden aan „thuis", maar nu de volksaard vervlakt en opgenomen 'is door „het Amerikaanse leven", is de belangstelling aanmerkelijk gedaald. Het-is niet zozeer een kwestie van prijs als wel van we zouden het haast „zin" noemen. En daarom verwacht men in han delskringen geen directe wonderen van de devaluatie al werd toegegeven dat er wel licht mogelijkheden in het verschiet liggen. Voor de verse haring-sector zal de deva luatie ongetwijfeld gevolgen hebben. Ho'e- wel de handel nog zwijgt over haar plan nen in Tsjechoslowakije, zal toch daar een nieuwe koers gevaren kunnen worden. Naar onze mening zullen de Tsjechen door de veranderde valuta-verhoudingen onge veer 30% meer kunnen besteden en hier kan een belangrijke kans voor de export nog steeds de i'eddingsboei van IJmuiden liggen. Aan de Zuidzij ligt de verhouding anders. Verhoogde materiaal-prijzen voor sisal en manilla, voor kolen soms en voor andere onontbeerlijke zaken zullen het de boek houder en de kassier niet gemakkelijk ma ken. En aan weerskanten van de haven, van elke haven, piekert men over het kleine stukje verovering op de Duitse markt, waar zulke droefgeestige dingen over te vertellen zijn. Is het geen treurig feit, dat voor alle bedrijfstakken slechts een mager millioentje beschikbaar is ge komen? De gevolgtrekking, die op dit moment uit de devaluatie en haarzelver consequen ties te puren is, zou ongeveer als volgt kunnen luiden: „de export-vex-betering zal de kostenstijging goed moeten en kunnen maken". Inmiddels vaart het bootje van de op- vangregeling in vrij woelig water. De voor waarden, waarop de werknemers de IJmui dense verse haring-opvangre- -ling goed keurden, kunnen volgens hen niet gelden voor „De Zuid", omdat de loongrondslag voor de haringvisserij een andere is dan die voor de trawlvisserij. Het aftrek-per centage is inmiddels bepaald op 4% waar mee de Centrale Bond accoord kan gaan. Hiermee kan dus een prijzenstrijd tussen Noord en Zuid als voorkomen worden be schouwd. Er is echter in de laatste zitting van de Loonraad een hartig woord gespi'oken over de opvangprijzen en daar kwam ook de regeling voor de trawlloggers opnieuw aan de orde. Het college van Rijksbemiddelaars heeft te kennen gegeven, dat de opvatting van de reders ten aanzien van de regeling namelijk dat deze niet in de eerste plaats bedoeld is als steun aan de visserij ter be perking van hun loswerkzaamheden en zelfs als vrijstelling hiervan bij een nor male aanvoer formeel wel maar mate rieel niet juist is. Zodat de zaak op dat punt weer eens vast zit en er een nieuwe losregeling op stapel gezet is. die hopelijk deze ruimte in de interpretatie niet openlaat. Dit neemt niet weg, dat de opvangrege- ling van redersstandpunt beschouwd een succes genoemd mag worden; zelden is er zoveel saamhorigheid ten toon gespreid en het beste compliment levert wellicht de af gunstige Belgische vissei'ij, wier beoefe naren „elkaar doodvissen" en onder die bedrijven door verkondigen, dat het Neder landse systeem toch eigenlijk wel heel goed is. Haring naar Polen in ruil voor rogge Met Polen is een compensatietransactie tot stand gekomen waarbij is overeengeko men, dat Nederland aan dat land in ruil voor een partij rogge 10.000 v%ten haring zal leveren ter waarde van 350.000. De haring, die op het ogenblik nog in Scheveningen. Vlaardingen en Katwijk ligt opgeslagen, is gevangen in hel seizoen 19481949. Met deze leveling is de vangst van deze periode vrijwel opgeruimd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7