Qjrtai&t «Iig IJmuiden Beverwijk Alma's dubbele taak Vrijdag 30 September 1949 Twee boerderijen afgebrand Vrouw verliet haar kinderen in Finsterwolde Zeventien personen dakloos geworden Te Finsterwolde is Donderdagmiddag brand ontstaan in de modelboerderij van W. ten Have. De brandweer van Finster wolde.. die te hulp geroepen was. kon niets uitrichten, daar de brandspuit weigerde. De ter assistentie geroepen brandweren uit Beerta en Midwolda moesten onder zeer moeilijke omstandigheden werken, 'daar de gracht, die langs de boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. Waterleiding is er in Finsterwolde niet. Weldra stond de boerderij in lichterlaaie. Het vuur sloeg over naar de modelboerderij van de beer O. Smith. Men kon niet voor komen dat ook deze boerderij, die op twin tig meter afstand van die van de heer Ten Have staat, een prooi der vlammen werd. Buren hielpen om de inboedels te redden. Een groot aantal landbouwwerktuigen ging verloren en enkele varkens kwamen in de vlammen om. Tijdens de blussingswerkzaamheden stortte een muur in, waardoor de brand weerman P. Jurjens uit Finsterwolde ge noodzaakt werd van zes meter hoogte uit een venster te springen. Hij werd daarbij aan armen en benen gewond en moest naar het Winschoter ziekenhuis worden overge- braeht. t De oorzaak van de brand is niet bekend. De familie Ten Have vertoeft op het ogen blik met vacantie in Zeeland. De schade, welke door verzekering gedekt wordt, be loopt volgens een voorlopige raming onge veer 300.000. De boerderij van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee arbeidersgezin- nen. Zeventien personen zijn door deze brand dakloos geworden. „De democratie functioneert onbevredigend7' Manifest van de Neder landse Volksunie De Nederlandse Volksunie heeft een manifest uitgegeven, waarin de politieke onverschilligheid van een groot deel der bevolking wordt toegeschreven aan de on bevredigende wijze waarop volgens de Nederlandse Volksunie de democratie functioneert. „Het ontbreken van een vaste lijn leidt tot een vermindering van vertrouwen en zal ons volk op geestelijk terrein zodanig verzwakken, dat de gevaren van deze tijd niet op de vereiste wijze bestreden kun nen worden. De deugd van trouw aan po litieke partijen en politieke leiders dreigt te ontaarden doordat men haar en hen ook trouw blijft wanneer zij dwalen".. Het kwaad ziet de N.V.U. niet in de be ginselen der partijen, maar in hun wijze van optreden. Het verlangt een krachtiger standhouden voor de nationale zaak. De Nederlandse Volksunie ziet slechts één middel om hierin verbetering te brengen. Niet door de integriteit der staatkundige groeperingen aan te tasten, doch door meer personen aan te moedigen doelbe wust en energiek aan het politieke leven deel te nemen en de politiek onverschilli gen te brengen tot politieke interesse. De N.V.U. wenst; versterking van' een krach tige buitenparlementaire actie ter bestrij ding van opportunistische partijpolitiek en aan onze volksaard vreemde practijken. Deze buitenparlementaire actie mag niet leiden tot de bestrijding of verzwakking van de in ons volksleven gewortelde con fessionele en andere beginselen. De buitenparlementaire actie zal in de politieke partijen een andere geest tot uit drukking brengen.. De trouwhartige volg zaamheid der kiezers zal ophouden te be staan. De politieke leiders zullen worden gedwongen om rekening te houden met de wil en de eisen van het volk. De N.V.U. verwacht hiervan, dat de Staten-Generaal dientengevolge een flin kere houding zullen aannemen, waardoor de regering gebracht kan worden tot het voeren van een krachtiger en constructie ver beleid. Op sociaal-economisch terrein zegt de N.V.U. te streven naar de ontvoogding van het particuliere initiatief, dat, zo wordt gezegd, de bestaanszekerheid van de steeds toenemende bevolking moet waarborgen. Als voornaamste gevaar ziet de N.V-.U. het communisme, dat bij het toenemen der economische moeilijkheden haars inziens steeds driester zal optreden. Voetbalier gedood door electrische stroom Na een oefenwedstrijd op het SVA- ter rein in Assendelft, welke bij kunstlicht gespeeld werd, wilde de 17-jarige J. van der Laan uit Assendelft het licht uitscha kelen. Toen hij een stekker uit een aan een paal bevestigd stopcontact trok, werd hij door de stroom getroffen en op slag gedood. De politie heeft de lichtinstallatie in beslaggenomen/daar deze waarschijnlijk niet voldeed aan de hiervoor bestaande voorschriften. om met man op stap te gaan Voor de Haarlemse rechtbank stond gis- teren de 22-jarige vrouw W. C. T.van R. terecht, die in Juni van dit jaar haar zoontjes, die respectievelijk drie en één jaar oud waren, in de steek had gelaten. Haar man was een jaar tevoren wegens een politiek delict gearresteerd en zij moest rondkomen van drie en twintig gul den steun. Zij was daarop begonnen man nen te ontvangen. Op deze wijze kwam zij ook in contact 'met een zekere H. die haar voorstelde met hem naar België te gaan. Zij ging op dit voorstel in en vertrok met H. naar de Belgische grens, haar kinderen achterlatend in wat een inspectrice van de Kinderpolitie een Augiasstal noemde. Zo erg was de vervuiling in huis, dat teilen met wasgoed enige dagen na haar vertrek al stonden te gisten. Haar metgezel, die nog een straf op te knappen had werd echter in Rozendaal gearresteerd en de vrouw keerde naar Haarlem terug. Haar kinderen waren inmiddels in een inrichting opge nomen. Ter zitting verklaarde verdachte dat zij gedacht had dat haar schoonmoeder wel voor de kinderen zou zorgen. Zij zei nog dat zij over haar zenuwen was. De Officier, mr. G. W. T. van der Valk Bouman, vond het feit diep-treurig en wilde haar niet eens als ontaarde moeder qualificeren, omdat 't woord moeder nog 'n eretitel zou zijn. Hij achtte de primair ten- laste gelegde verlating met de bedoeling zich van de kinderen te ontdoen bewezen en eiste acht maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. A. A. Th. Boenders, achtte niet bewezen dat zij de bedoeling heeft gehad zich van de kinderen te ont doen. Hij betoogde dat H. een grote rol in dit drama heeft gespeeld en wees op de jeugdige leeftijd van verdachte. Hij pleitte clementie. Van poging tot moord vrijgesproken De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de negen en veertigjarige P. J. D. vrij gesproken, aan wie poging tot moord ten laste was gelegd. Op 4 April bezocht hij een café op de Botermarkt en kreeg onenig heid met een andere bezoeker. Hij verliet het café, na meegedeeld te hebben spoedig te zullen terugkeren. Enkele uren later kwam de man terug, echter met een ge weer, dat op een wandelstok geleek. On verwacht volgde een schot, dat tegen een gordijn ging en langs het gezicht van eeij bezoeker van het café. De man werd spoe dig overmeesterd. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een gevangenisstraf van drie jaar geëist. Journalist hield zijn inlichtingenbron geheim De rechtbank te Amsterdam heeft de journalist H. A. Lunshof tot 100 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd veroordeeld, omdat hij geweigerd had de naam te noe men van degene, die hem ambtelijke stuk ken had verschaft, waarover hij in een brochure heeft geschreven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Drukkerij van valse eierzegels ontdekt De rijkspolitie heeft een inval gedaan bij een drukkerij van de Gebroeders H. aan de Keizersgracht te Amsterdam en daar verscheidene werktuigen gevonden, die ge bruikt werden voor het vervaardigen van eierzegels. Deze zegels worden uitgegeven door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren aan kippenhouders, die hiervoor naar rato van hun geëxporteerde eieren kippenvoer ontvangen. Tevens werd in de drukkerij aangetroffen een glasplaat met de beeltenis van het allernieuwste bankbiljet van 25,Het onderzoek, dat nog voort duurt, heeft aangetoond, dat deze glasplaat mogelijk zou kunnen dienen om in de toe komst ook valse bankbiljetten te maken, maar dat zulks tot nog toe niet is geschied. Ook bestaat er geen enkel verband tussen deze eventuele poging tot het maken van valse bankbiljetten en de aan één kant ge drukte valse biljetten, die enige tijd ge leden in Amsterdam zijn gevonden. Deze laatste waren een vervalsing van reeds eer der uitgegeven biljetten. Bovendien wer den in de drukkerij aangetroffen enkele jachtgeweren, die hier waren verborgen en die eigendom bleken te zijn van een ont vlucht politiek delinquent, die echter in middels al door de rijkspolitie was gear resteerd en veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. De rijkspolitie ontdekte dat een andere delinquent betrekkingen onderhield met de gebroeders H., reden waarom men in de drukkerij een kijkje ging nemen en daar de ontdekking deed dat er valse eier zegels werden gedrukt. De beide H.'s zijn in arrest gesteld. Deskundigen zetten het onderzoek voort. Het is niet zeker of al valse eierbonnen zijn uitgegeven. Belgische maatregel bij invoer van pootaardappelen Het Belgische ministerie van Landbouw heeft besloten de invoer van buitenlands pootgoed te koppelen aan de afzet van een zekere hoeveelheid Belgisch pootgoed en wel in een verhouding van 6 op 100. Dit wil zeggen, dat een Belgische importeur bij het aanvragen van een invoermachtiging voor buitenrands pootgoed het bewijs moet overleggen, dat hij een hoeveelheid Bel gisch pootgoed heeft aangekocht, welke overeenkomt met 6 procent van de door hem in te voeren hoeveelheid buitenlands pootgoed. Naar de mening van de Nederlandse des kundigen is de verklaring van Belgische deskundigen, als zou de Belgische produc tie van pootaardappelen 50 procent van de behoeften der Belgische landbouw kun nen dekken wel zeer optimistisch. Dit jaar is in België rond 1000 ha met pootaardappe len verbouwd, welke oppervlakte bij een opbrengst van 13 ton per ha in totaal on geveer 13.000 ton zal opleveren. De totale behoefte van België bedraagt 100.000 ton. Hoewel de door de Belgische regering genomen maatregel uiteraard afbreuk kan doen aan de Nederlandse export van poot aardappelen naar België, blijkt uit. deze cijfers duidelijk, dat de gevolgen niet zo verontrustend zijn, als men bij eerste ken nisneming zou verwachten. EXPLOITATIE DIENST VLISSINGEN— FOLKESTONE VIEL MEE De exploitatie van de zomertoeristen- dienst VlissingenFolkestone van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is, blijkens een mededeling van een der di recteuren dezer maatschappij, de -heer JET. J, van de Roemer, voor wat het aaïital passa giers betreft meegevallen. Dit geldt echter niet voor het aantal toeristische passagiers met'bestemming Walcheren. Men had ge hoopt. dat meer buitenlandse bezoekers gebruik zouden hebben gemaakt van de speciale regeling, die voor een verblijf in de hotels op Walcheren was getroffen. Als gevolg van de overeenkomst van de Plaatselijke Gemengde Commissie tc Poerwokerto. werden te Bobotsari zes tot dusver vermiste Nederlandse militairen uitgewisseld tegen negen-en-dertig gevangen genomen TNI-leden. De uitgewisselde Nederlanders (van links naar rechts) J. Boes uit Hazerswoude, P. Teeselaar uit Heer Hugowaard, A. F. Burghouts nit Grave, M. L. Bartels uit Tienraay, K. Trink- waard uit Hendrik Ido Ambacht en J. H. Dekker uit'IJmuiden. Kerkconcert Aerdenhouts Vrouwenkoor De zangeressen Jo Vincent en Annie Hermes hadden beiden haar medewerking toegezegd aan het concert, dat Aerdenhouts Vrouwenkoor ten bate van de Martha- Stichting te Alphen aan de Rijn (Protes tants Christelijke Inrichting voor verwaar loosde kinderen) in de Grote Kerk te Haar lem zou geven. Maar gisteravond moest vóór de aanvang van het concert de teleurstellende mede deling aan de vrij talrijke aanwezigen ge daan worden, dat Annie Hermes door ziekte verhinderd was te komen. De Hymne Jam Lucis van Alb. de Klerk voor alt en twee duetten van H. Purcell voor alt en sopraan moesten daardoor vervangen wor den door drie geestelijke liedbewerkingen voor sopraan van H. Reimann. Het aan deel van Jo Vincent in het programma be stond verder uit „Fiat Domine" en „Magna res est amor" van Hendrik Andriessen. De brede, gedragen melódiek van al deze com posities, waarvan de rustige ontwikkeling alle acoustische vertroebeling voorkwam, vond in de klare, van nature expressief klinkende en gave stem een prachtig ver tolkingsinstrument. Jo Vincents visie op „Magna res est amor" richtte zich, blijkens de frapperende reserve van uitdrukking, voornamelijk op een verstild extatische devotie. Een interpretatie, die zich verre hield van brandende geloofsbezieling en daardoor het sfeei-contrast tussen „Magna res" en „Fiat Domine" veel minder groot deed zijn dan te verwachten geweest was. Jo Vincent werd begeleid door de orga nist. George Robert, die een uitnemende voordrachtseenheid handhaafde. De dirigent van Aerdenhouts Vrouwen koor. Albert de Klerk, koos ditmaal voor het ensemble een ongebruikelijke opstel lingsplaats, namelijk in de Noorder zijbeuk naast het orgel. Het resultaat van dit expe riment was groter duidelijkheid van het melodische weefsel, maar daarbij een klankverstrakking, die een soms gewenste sublimering van de stemklank niet bevor derde. Het is evenwel gewaagd deze erva ring als geldend voor elke plaats in de Grote Kerk te aanvaarden. Hoe het zij, Aerdenhouts Vrouwenkoor heeft met een Sanctus van W. Byrd, een Crucifixus van A. Gabrieli en „O vos om- nes" van T. L. da Vittoria voortreffelijke vocale kunst geschonken. Het Crucifixus muntte uit door indrukwekkende eenvoud, het werk van Vittoria door een ontroerende zegging en fraaie klank. Een volgend optreden van het koor gold „O Salutaris" van André Caplet. opvallend door het behoudende karakter der harmo niek.^ En verder een „Pastorale" van Z. Kodaly, een merkwaardig werk, waarvan de naïeve tekst nauw aan de Middeleeuwse dichtkunst verwant is en de muziek voor een belangrijk deel vblkslied-achtig van aard is, melodisch maar ook door de vol gehouden gelijke rhythmiek. Ongetwijfeld zal de uitvoering nog aan vastheid kunnen winnen. De grondslag is evenwel met deze overigens zeer te waarderen vertolking gelegd en de keuze van déze kerstmuziek betekent een verrijking van het repertoire van Aerdenhouts Vrouwenkoor. De organist George Robert leidde het concert in -met een Canzone van Gabrieli en een Pavane van W. Byrd, het laatste werk met goed gevonden tegenstellingen in dynamiek en klankkleur. De ingetogen heid van deze voordrachten werd ook ken merkend voor de Fantasie en Fuga in c kl. .terts van J. S. Bachr waarvan de Fuga een heldere expositie verkreeg en de tussen?- spelen voor de organische samenhang be langrijk werden. George Robert besloot het concert met de spontane en geestdriftige Fête-Dieu van H. Andriessen, dat ook nu weer, ruim 30 jaar na haar ontstaan, getuigde van haar inner lijke sterkte en levenskracht. P. ZWAANSWIJK. Levenslang geëist tegen chef „beurspolitie" De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, eiste Donderdagmiddag levenslange gevan genisstraf tegen de Amsterdammer F. K. Deze wordt ervan beschuldigd dat hij in 1943 en 1944 te Haarlem en omgeving als chef van de zogenaamde „beurspolitie" van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem personen, die zich aan de Duitse „Arbeits- einsatz" onttrokken, heeft opgespoord, con trole heeft uitgeoefend op bewijzen van vrij stelling voor deze „Arbeitseinzatz" onder duikers heeft opgespoord, gearresteerd en naar de kampen Amersfoort en Ommen heeft getransporteerd.. Het hof zal in deze zaak op 13 October uit spraak doen. Nieuws per telefoon Door „23" te draaien kunnen abonnés op het telefoonnet te Berlijn' op een gramo- foonplaat opgenomen nieuwsberichten ho ren van „Rias", het radiostation in de Amerikaanse sector. De berichten zijn steeds tot het laatste ogenblik bijgewerkt. „Wij hopen, dat deze nieuwe dienst in het bijzonder van belang zal zijn voor de abonnés in de Russische-sector, die geen radio bezitten of misschien bang zijn in het openbaar naar een radiostation met Westelijke licentie te luisteren", aldus een woordvoerder van „Rias". IJmuiden in de mist Verscheidene schepen vannacht opgehouden De „potdikke" mist heeft in de afgelopen nacht het scheepvaartverkeer door IJmui den volkomen lamgelegd. Een zevental zee schepen moest gisteravond buitengaats het anker uitwerpen en kon pas in de loop van de ochtend binnenkomen. Voor de sluizen wachtten eveneens enkele boten op beter weer, om naar buiten te gaan en twee schepen durfden de reis door het Noordzeekanaal naar Amsterdam niet aan. Het zicht was vaak minder dan 50 meter en de loodsboot heeft eveneens geen dienst kunnen doen tot vanochtend, toen het zicht weer wat beter werd. „IJmuidens Roem" bracht een goed programma in „Thalia" Het cabaret-gezelschap van Gerard Wal den heeft Donderdagavond in het IJmui- dense Thalia-theater een talrijk publiek laten genieten van prima kleinkunst. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem", die haar: donateurs deze geslaagde mani festatie aanbood, had het leeuwenaandeel van het programma voor haar rekening genomen. De manier waarop zij zich van haar taak heeft gekweten verdient alle lof. Met een pittig gespeelde Prinses Marijke- mars zetten de IJmuidense schipperspiano- virtuozen de avond in. De luide bijval die het ensemble voor haar entrée oogstte was volkomen verdiend. „IJmuidens Roem" heeft het aangedurfd om behalve de walsen en de marsen, die zij het publiek pleegt voor te schotelen, een Menuet in G-majeur van L. van Beethoven op het programma te nemen. Het was een experiment dat een beetje schuchter werd gebracht en qua uit voering hier en daar de vereiste zekerheid nog miste, maar over het algemeen kunnen dirigent en spelers tevreden zijn over het resultaat. De zaal was het zeker. Het duo P. van DijkJ. Buysman kwam met enkele bekende melodieën voor het voetlicht, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. De vier marva's, vier char mante muzikale meiskes uit de IJmuidens- Roem-gelederen, gaven een staaltje accor- deon-acrobatiek weg dat respect afdwong en ook de heer en mevrouw Wij ter die de aanwezigen op een vlotte polka vergast ten. bleken op het toetsenbord wonderwel thuis te zijn. Het jongste lid van dit voor treffelijke ensemble, een elfjarige knaap, kwam, wat onwennig nog, met een goede solo voor de dag. Gerard Walden en de zijnen zorgden voor een aangename afwisseling. Enige originele schetsjes en enkele vlotte liedjes werden met een élan die de ras- artist verraadt, voorgeschoteld. Een geslaagde avond, waarmee IJmui dens Roem het nieuwe seizoen bijzonder goed heeft ingezet. Vangstberichfen uit zee Nacht van 29 op 30 September KW 86 met 40 k.; KW 18 met 1 k.; KW 33 met 80 k.: KW 147 met 1 k.: KW 138 met 7 k.; KW 23 met 15 k.; KW 9 met 3 k.; KW 5 met 20 k.; KW 54 met 5 k.; KW 44 met 1 k.; KW 127 met 38 k.; KW 45 met 60 lc.; KW 163 met GO lc.; KW 68 met 65 k,.; KW 161 met 40 k. IJm. 268 met 8.; IJm. 75 met 2 lc. Trawlharing KW 48 met 10 lc.; KW 123 met 17 k.; KW 41 met 13 k.: KW 70 met 17 k.: KW 39 met 75 k.: KW 16 met 17 k.: KW 6 met 5 k., KW 140 met 30 k.; IJm. 283 met 17 k. Geen vangst hadden KW 144, KW 83. KW 67. KW 38. KW 78. KW 49. KW 20, KW 97, KW 73, KW 25. KW .14, KW 3. KW 2. KW 43, KW 73, KW 50, KW 168, KW 167, KW 56, KW 37, KW 29, KW 129. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 29 September; IJM 41 Claes Compaen, Verre Visserij Maatschappij, met haring, vertrokken 20 September. IJM 43 Simon de Danser, Verre Visserij Maatschappij, met haring, vertrokken 20 September. Vertrokken 29 September; IJM 39 Schoorl, IJM 183 Viking Bank. IJM 33 Thorina, IJM 24 Vios en IJM 8 En Avant. Haringdrijfnetvisserij: KW 32 met 484 k.. Trawlharing; IJM 74 met 464 k. GEEN NIEUWE SHELL-POMP OP HOOGOVENTERREIN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een benzinepompinstallatie op het hoogoventerrein te IJmuiden, door hen is verdaagd, op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daarom trent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Brandje in de Zeestraat In het clubgebouw van de hondendres- suurvereniging „Beverwijk en Omstreken" aan de Zeestraat, brak Donderdagmiddag door onbekende oorzaak brand uit. De schade bedraagt 400. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 27) Ik ben er nooit achter gekomen, hoeveel Nat weet, voegde mevrouw Cardie er pein zend aan toe. Ik vermoed, dat hij op een gegeven ogenblik wel zijn conclusies heeft getrokken. Mij persoonlijk spijt het, dat hij de hele zaak niet wat breder kan zien en dat hij thans Sonja niet haar vrijheid teruggeeft, door als goede vrienden te scheiden. Mij spijt dat helemaal niet, riep Alma heftig uit. Nee? Mevrouw Cardie keek Alma wat verwonderd aan, als bracht deze een geheel nieuw gezichtspunt naar voren. Hoe be doel je dat? Omdat mevrouw Farraday zijn vro»'w is en omdat ik er zeker van ben, dat hij altijd een goede echtgenoot voor haar is geweest. Ook al was hij dan misschien niet ideaal en hevig romantisch! Daar kan hij niets aan doen. Ze heeft hem bovendien niet genomen, omdat hij de held harer dromen was, maar om andere redenen, en het leven, dat ze leiden, hebben ze samen opgebouwd. Ze zijn nu dertig jaar getrouwd en hebben een volwassen zoon. Waarom zou hij dat allemaal weggooien? Alleen omdat de een of andere charmeur»van middelbare leeftijd ook hebben wil wat hij heeft? Ik vind het de moeite waard, om alles te doen en gèèn opoffering te groot te vinden om de waardigheid en onaantastbaarheid vari een huwelijk, dat zo lang in stand is ge bleven, ongeschonden te bewaren. Ik ge loof niet aan scheidingen, omdat iets anders plezieriger, of gemakkelijker of wat ook, zou zijn, eindigde Alma haar hartstochte lijke woordenstroom, waarover ze zelf enigszins verbaasd was, en ik vind schei ding in het bijzonder heel droevig, als men sen al zó lang samen getrouwd zijn. Mevrouw Cardie staarde haar aan en zei tenslotte: Weet je waar jij goed zou zijn? Op een podium, sprekend tot een groot publiek voor een of andere nobele zaak. Alma voelde zich belachelijk en bloosde. Het spijt me, het was niet mijn bedoe ling u toe te spreken als een groot publiek, zei ze een beetje ontstemd. Het is helemaal niet erg. Ik heb ge noten van je redevoering, zei mevrouw Cardie goedmoedig. Wat zou je ervan zeggen, als jij met me meeging naar die filmpremière in plaats van Sonja? We heb ben nog tijd genoeg en ik zou het erg ge zellig vinden, als je meeging. Alma aarzelde even. Ze had vaag ergens in haarbinnenste het gevoel, dat ze alles wat ze zo juist vernomen had, rustig moest overdenken en dat ze overleggen moest, of er iets gedaan kon worden. Maar dan bedacht ze zich, dat er toch vénavond niets meer te ondernemen zou zijn als het op haar weg zou' liggen iets te doen hetgeen ook nog een groot vraagpunt was. Aangezien ze toch van plan was geweest naar een film te gaan, kon ze net zo goed mevrouw Cardie haar die première verge- zellen.Het lokte haar zelfs wel aan. Ilc vind het heerlijk met u mee te mogen gaan, zei ze. Ik ben zó klaar met verkleden. Ze rende naar haar slaapkamer en was intens dankbaar, dat Eva er op gestaan had, dat ze de avondjurk en het bontjasje mee moest nemen. Al kon dit jasje in de verste verte niet wedijveren met mevrouw Cardie's kostbare pelsmantel, het stond haar toch goed en het was in z'n soort heel aardig. Terwijl ze zich haastig verkleedde, dacht Alma na over alles, wat ze zo juist van Nan Cardie had vernomen. Het had natuurlijk geen zin om al te veel gewicht te hechten aan de verhalen van een dergelijk onbeduidend vrouwtje, maar er kwam toch wel heel wat in voor, dat min of meer paste in Alma's eigen ideeën en waarnemingen, en diep in haar hart wenste ze, dat ze zich niet zo verantwoordelijk voelde voor de hele situatie. Deze verantwoordelijkheid had natuurlijk niets te maken met haar be trekking bij mevrouw Farraday. Als gezelschapsjuffrouw behoefde ze zich van allerlei privé-verwikkelingen, waarin me vrouw Farraday eventueel geraakte, niets aan te trekken. Maar ik ben dol op haar, bekende Alma zichzelf. En op een wonderlijke wijze voel ik voor het hele gezin. Ik zou het vre selijk vinden, als ze haar leven vergooide, door aan een of andere impuls toe te geven, waarover ze later vreselijke spijt zou heb ben. Dit is een heel ander soort verant woordelijkheid dan ik zou voelen, wanneer het een dwaas jong meisje betrof. Ik zou dan heel gemakkelijk een voorzichtig ad vies kunnen geven. Maar in een geval als dit is zoiets uitgesloten. Het zou belachelijk zijn en aanmatigend lijken. Tenslotte was ze het met zichzelf eens, dat ze op dit moment niet veel anders kon doen dan rustig de loop der dingen afwach ten. En zo vertrok ze met Nan Cardie naar de filmpremière, enerzijds vrolijk en op gewonden over dit onverwachte uitgaan en anderzijds met een gevoel van bezorgdheid diep in haar hart. De première en het mondaine gedoe er omheen leidden Alma's gedachten echter volkomen af. Nan Cardie scheen iedereen te kennen in de overvolle foyer en stelde haar voor aan allerlei mensen, van wie ze de namen ternauwernood verstond en de gezichten zich later nooit zou herinneren. Er waren echter veel beroemdheden ge makkelijk te herkennen doordat persfoto grafen zich om hen verdrongen en Alma vond het zeer interessant diverse groot heden, die tot dusverre niets anders dan namen voor haar geweest waren, nu in levende lijve te aanschouwen. Ze nam spe ciaal de toiletten en de uiterlijke verschij ning van twee filmsterren goed in zich op, om Pansy naderhand een uitgebreide be schrijving te kunnen geven, die enthousiast was voor alles wat dergelijke grootheden betrof. De film zelf bleek bijzonder goed te zijn en Alma raakte er zo in verdiept, dat ze niet meer dacht aan moeilijkheden. En eerst toen de film ten einde was, de lichten weer aan gloeiden en het volkslied gezongen werd, gingen haar gedachten terug naar mevrouw Farraday en vroeg ze zich af, hoe deze haar avond met Gerald Illion door gebracht zou hebben. Misschien, dacht- Alma hoopvol, vind ze niets meer aan hem na al die jaren. Ten slotte kan ook een charmeur niet altijd charmant blijven. Hij is waarschijnlijk een jaar of twee ouder dan zij. Misschien is hij wel dik geworden of iets dergelijks. Dat is liefde-dodend. Een brave echtgenoot mag best een beetje dikker worden, als hij de middelbare leeftijd bereikt, peinsde ze met onbewust cynisme, maar een charmeur kan zich zoiets niet veroorloven. Ze moest even inwendig lachen om haar overpeinzing en mevrouw Cardie keek haar vragend aan. Waar lach je om? vroeg ze. Ik heb diep in m'n hart de stille hoop, dat kolonel Illion in de tussenliggende jaren dik is geworden, met een buikje, antwoord de Alma boosaardig. Mevrouw Cardie's gevoel voor humor reageerde niet prompt. Maar tenslotte merkte ze op, en het klonk haar spijtig: Dat soort wordt nooit dik. Hij hoeft niet eens op z'n eten te letten. Ze zuchtte, aan gezien ze zelf streng dieet hield. Toen ze in de auto naar het hötel terug reden, veranderde Alma snel het onder werp van gesprek, aangezien ze er verder niet met mevrouw Cardie over wilde spre ken. Bij haar hotel aangekomen, nam ze met een hartelijk bedankje voor de prettige avond afscheid. Boven in hun appartementen vond ze Chrissie bezig de nachtkleding van me vrouw Farraday uit te leggen.Van mevrouw Farraday zelf was nog geen spoor te be kennen. Alma keek op de klok en zag dat het nog niet veel over elven was. Het was dus nog niet erg laat, maar wel was het óver bedtijd voor iemand, die een kalm leventje moest leiden. Er bestond echter geen reden voor speciale bezorgdheid. Alma ging naar haar eigen kamer, trok haar avond kleren uit, slipte in een aardige, lange wollen kamerjapon en besloot nog even vom- uitspraken en kSfc*"5 - aan boeten en In hoger beroep léède ïB.,a" mt'b,-" bergen werden de Srklezi|ig te H- door twee andere lS°udeis v&*- fractie. Deze kregel Van 5 de andere in d?5L,even» de <-'v'- woordigde Partijen fieraaa "X? meerderheid van de K V p deze gang van ?nw p,*fraetieriM heeft medegedeeld Lac„C00r<i de raad voorie^^S °p 2001,1 iV- voor dronkaards, "üe £5?*32 meermalen geverbawJ2en Van hnf. openbare dfonkensfclï*^ worden gepULateWl»^5a moet worden opgeSeanIlencaf« aohtS verdmirzaam^rajgebr'^j "->±5 maximumprijzen lebS» ook de maximumverkMBwibS,21"8? overige soorten roggebmfe,,»^ In het afgeloDpn ia». erg druk geweest in Elte" R*" tie heeft de bewoners aeen gelegd. Naar schattin» JS.. Er kwamen ongeveer 20M»tuwt N een 16-jarige gehuwde TOuiSfig betrapt toen zij uit een tasje bijgangster een portefeuille wi en VWr moeder staat reeds 32 jaar bii dl ^VHair zakkenrolster bekend de Politie als n.®1 tr?epenschip „Tabinta" -ai v S^LUitAmSterdamn»«&^ rechtstel' h^t dé AmsterdmSï Cl en H. K. ex-leden van de „Kolonne 'fi? nv£Se^OTmdeeistoli»aS Limb£g^ambuX\asKéer5St. ztjn nood klagen dat hij de niet kon betalen. In Vento ga! een hem f25, maar kreeg daarna waarschuwde de politie. Toen bit k i dig dat de „schipper" een 30-jarige li knecht uit Den Haag was, dié opd S nier aan de kost probeerde te ion,,, rzXyiJ" economische rechter teïia tneht hebben drie personen terediS wegens een vrij uitgebreide veesstM in de buurt van Smt Geertruid. DekS twaalf in getal, en heslemd voor BeltïS m beslag genomen. De hooMschuldSi vier maanden, de beide anderen ib«3 velyk 21/2 en een maand gevangen® Een personenauto ramde tfi Slum een stilstaande bakkerswagen Dê [t jarige mevrouw M„ die bij debatóm wagen stond om gebak in ontvarat t nemen, werd daarbij op slag gedcci 3 bakker, de 45-jarige Van der 0. iiitGü* werd zo erristig gewond, dat hij lata overleden. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdag 11 October viert mej J Rikker te Haarlem haar 25-jarig jubf als adj.-commies bij de Nederl, Sdcoi is al vele jaren werkzaam aan he: voor abonnementen en dus voor veel zetenen van Haarlem geen onbeier.de. Een bazar in de Wijk van ds. B:t geest wordt gehouden ten bate var ti. Wijkwerk der Ned. Herv. Gemeente, op 4, 5 en 6 October in de kapel „Bethesdj Sarepta". Als bijzondere attractie is er» miniatuur kermis te bezichitgen. Ter herdenking van Chopin's sltrfc* (17 October 1849) zal de Poolse Stefan Askenase op Maandag lOOclrara de Gem. Concertzaal te Haarlem eer mill te geven, waarbij de schoonste bkérjda uit Chopin's Oeuvre ten gehore pMiÉ zullen worden. Stefan Askenase weiMn- als Chopin in Polen geboren en kmis schien ook daardoor in staat het. werk va; zijn grote landgenoot intens zuiver u:a voelen, zodat zijn vertolkingen ine«£i;al en schoon zijn. Askenase maakte rei'vit malen concertreizen in ons land, va.tj het publiek hem ware „ovaties" brac: Prof ir. J. N. van der Ley zal Dinscag- avond voor de afdeling Haarlem van it Theosofische vereniging in gebouw ten- plein 8 spreken over „de mens op zoek naar de ziel". Het distributiekantoor te Heenutw zal met ingang van 3 October alletr a- opend zijn op Maandag, Dinsdag er; Wees. dag en dat te Bloemendaal alleen o? DX- derdag. Vrijdag en Zaterdag. Aan prof. dr. F. J. H. M. van der Va te Tilburg is op zijn verzoek eervol onlslif verleend als lid van de Voorlopige Kaai voor de Kunst. In zijn plaats is benoem- P. J. Witteman te Overveen. Aan de Amsterdamse Umvenitól geslaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heer A. IJzerman Haarlem. Voor de Antirev. Jeugd in Kenner*, land wordt Zaterdagavond in ne geou» St. Bavo in de Smedestraa een )W appèl gehouden met als spreker prof. U. Zuidema over het onderwerp „Begin» politiek, nu!". wat te gaan lezen, voordat ie dtfi» in bed stapte. Het was niet haar taak op m Farraday te wachten, maar zonder z.» zelf een verklaring ervoor te geven, be. o« ze nog niet dadelijk naar bed te. boek, dat haar eerder op de dag boeid had, kon haar thans echter m;;: ken. en na enige bladzijden hebben, merkte ze, dat haar ge a dwaalden. Ze stond op het pun-• dich te slaan, toen opeens de j Alma sprong op om deze te be Interlocaal, waarschuwd telefoniste en even later hoorde ze - - Farraday's stem zeggen: - naiw. daar juffrouw Brendall? -vwj. -Ja, zei Alma en ze maal niet op haar gemak. J Hoe gaat het met H Zijn stem klonk vriendehjk en ha - van onbehagen werd iets Ik vind het hier hea»'^, Alma hem enthousiast. Ik naar een filmpremière nooit zoiets meegemaakt en opgewonden van. hartehji. Goed zo. Zijn stem W» Mag ik mijn moeder «WigJ jt Nu kwam het moe'lB» P spijt me, zei Alma chalant te spreken. Uw mow terug, maar Nog niet terug.w neme,«kkl°nk.n zorgd. Waar is ze heen. Een (Yforèt vcmo¥t'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6