[jtteraire MORRIS Uit de schatten van het Frans Halsmuseum Wantrouwen jegens de valuta bedreigt Indonesië's herstel RESA HILVERSUM Bedrijfsleven in Nederland en België is voor de Benelux October 1949 I VROMAN „Gedichten" (Em. Querido's Uitg. Mij., A'dam); VROMAN: „Tineke" (idem). -TT ONTMOETING met Leo 3S»® met ziin werk althans, f-ctfan nic (vermaard) arts V t0"t - heb ik te danken gb^iSeldican is. zou ik niet •-•iiicar.- is onomschrijfbaar, - 'S want hij ontsnapt aan Juist daarom kies 'm? smibool van Vromans werk, 5 ikan worden als een der vele van het zogenaamde „nieuwe -*'-„iiln door hun oorspronkelijk- verzen uit de merkwaar- ';,sf Gedichten" stoeit deze dartele J' vrije veld van 's dichters "it de klanken en kleuren van \r«rdsamenstell^n,cm,,het ^"'(e vangen - het woord dat, ontko- - «ïnswachten van de orden en (■t rïelrecht kan doordringen tot P>:" 5 van ons onderbewuste le- mikans „woord" doet Vroman, 'ïs S zo nu en dan uit de hand 'Saaie pronkvogel van de note en kleine wonderen. Hu S merende herinneringen mee ;S 'i j .edachten, gevoelens dromen umïen kaleidoscopisch dooreen- S hêrbezlelt ze, in bewonde- "ltn'- "-voor al het geschapene, tot hergroepeert ze tot een 'van eeI1 heel andeie, SoV orde dan de door het ver- glSf* '•Tineke' ?iaa "ld-- aP is een fanta- als zijn gedich- voor dat Vro- proeve ge- 'Ediit het een onvoorbereide lezer volgbaar, zelfs „duister" Sun, het komt mij voo Snede een belangrijke 8Kt van dit, voor ee 5Le symtomatische streven naar Sijl/ormen. die aan een zich aüengs SÏÏnd levensgevoel uitdrukking n geven. Wie zich de jongste ont- ^rVherp'voor ogen stelt en de her os, belangstelling voor Oosterse wijs- occultisme, parapsychologie e.d. Ëjjk ^en modeverschijnsel houdt, zal dc -J| jj|jjj| ||jj| een zich afkeren van de opper- uiteenlopende geestelijke stro- L één gemeenschappelijk streven on- *%ij eer Rede en een bereidheid, .4 krachten der intuïtie vrijer spel te Zo tracht men boven de werkelijk- Eflds het Rationalisme haar sinds de Jssance moeizaam heeft opgebouwd, Stijgen, Welbeschouwd is er een gran- speurtocht gaande in nog onverkende bieden, waarvan wij de sporen jm ons heen kunnen waarnemen. T-in dit wordingsproces een naam pa, men zou het een „supra-realisme" róen heten. Efe litteratuur is een uiterst gevoelige «ó^raai; ze registieert de trillingen van «Jstesleven feilloos. Daarom verbaast 3 zich niet, dit onwakend levensgevoel Erkennen in het werk van vele negen- fcie-eeuwers; in dat der Romantici en E;enBaudelaire, Lautréamont, Rimbaud, fcireeks 1900 spreekt het zich in Fran- zelfs uit in een aggressief program, bij imie van Picasso, Apollinaire, Breton, het attesteert zich als cubisme, futurisme, idaisme en surrealisme. .Tineke" nu acht ik een knap-geschre- iproevê van woordkunst onder de vele, csan dit „nieuwe levensdoel" uitdruk- trachten te geven en een schone proe- Djovendien, omclat Vroman erin geslaagd stijlmiddelen aan te wenden, die daar- m. zij het nog tastend, in overeenstem- ij zijn. Want dat eenheid van inhoud en hi voorwaarde zijn tot litteraire schoon- léé, wil ons sinds de Tachtiger Beweging til meer uit het hoofd gelukkig. Wie Vromans proza-fantasie gaat lezen in haar verstandelijk te „begrijpen", zal an voor onoplosbare raadselen gesteld r zodra men de weerstand van iiojica laat varen en met de schrijver •ü-Ianlaseert en méé-associeert, openen wonderbaarlijke werelden, ongeziene •-.'gezichten, zeldzame levensdiepten, erin de lezer te onweerstaanbaar wordt "--engeioverd, om niet stap na stap de svankelijke „duisterheid" verder en ver te: erhter zich te laten. "'et de vijftienjarige Tineke in haar zwe- lussen dromen en denken, tussen sla- ge en ontwaken op de klank van een fenpkgezang en de geur van een vroege, rare morgenstond ervaart in haar rag- t-verbeeldingsspel hoe ze vederlicht pasend van gedachte op gedachte, van HALF NEDERLAND liet zich daarover inlichten door W¥ GROSKAMP TEN HAVE HALF NEDERLAND zal ook geboeid worden door haar zo juist verschenen roman PgWPEDE WET t waarin niet te lezen staat „hoe bet hoort doch waarin we de schrijfster als een begaafd artiste ontmoeten, wier warme mensen- lielde en rijke levenservaring dit boek bestempelen tot e roman dam het a.s. najaar :=::::Gebonclen f 6.90 'V Dï [RKENDr Rncvuiuriti gevoelen tot gevoelen, het wonder der schepping en de lieflijkheden en wreed heden van de natuur herbeleeft hoe zij afscheid neemt van haar jeugd en in een vernieuwd verbond met de eeuwige moe derschoot der aarde herboren wordt tot jonge vrouw, die als een eerste Eva haar Adam ontmoet in het oerwoud hoe zij, gewekt door het jonge levensgevoel, dat de spinsels van haar bovenverstandelijke fan tasie haar geschonken hebben, het mense lijke leven leert aanvaarden zoals het in zijn onvolkomenheid is het zou alles niet omschreven, zelfs niet aangeduid kun nen worden zonder aan deze droomfanta- sie schromelijk tekort te doen. Men moet „Tineke" lezen met de ogen wijd-open voor kleuren, met de oren wijd-open voor klan ken en dan gaat er werkelijk iets schoons gebeuren. Wat Jeldicans woord vermag (al verlustigt het zich wel eens aan een on passende schoonheidsbedwelming) is be langwekkend en ontroerend genoeg om dit buitengemeen fraai uitgegeven boek in de bijzondere aandacht der lezers aan te be velen als een der vele, maar zeker niet een der minst-geslaagde proeven van een nieuwe, een supra-realistische litteratuur- vorm, waarvoor de toekomst wijd open ligt. C. J. E. DINAUX Investeringen afhankelijk Nieuwe olie-concessies |r~£ aangevraagd in Overijssel i E"ecten" en De „N.V. Nederlandse Aard-olie Maat-Geldmarkt schappij" heeft Gedeputeerde Stalen van I Overijssel verzocht hun bemiddeling te verlenen teneinde te bevorderen, dat de begrenzing van de concessie Schoonebeek wordt uitgebreid tot ongeveer 93.000 h.a. i i i i i De in 1948 verleende concessie, welke van rorlaliik*=» waarnnrriPn betrekking had op grondgébied van de ge- Van reaeil|Ke WaaTDOrgen meenten Coevorden, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen, besloeg een oppervlakte van ongeveer 15.000 ha. Borin gen en andere onderzoekingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessies slechts een deel vormen van een uitge strekt aardolieveld, dat zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel voortzet. Bij de nieuwe concessie-aanvrage zijn de vol gende gemeenten betrokken: Hardenberg, Avereest, Dalfsen. Ommen, Nieuwleusen, Zwollerkerspel, Staphorst. Zwartsluis, Vol- lenhove, Wanneperveen, Giethoorn, Steen- wijk, Sieenwijkerwold en Oldemarkt. i Jeu we Uil gaven Geslaagd dank zij.... (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen, Mulo dipl., H.B.S. Onderwijzers-akte, FRANS, DUITS, en B, Hoofdakte, Boekh M.O. Eng. L.O. en M.O.-A. <Adv.) Somenvoeging van Veendam en Wildervank? '"i^:piefn"aimse gemeenteraad heeft he OvjU 'l3" «et college van B. en W., om ten van Groningen te ad- b''-'c-.._,.,Sa.n}envoe2ing van Veendam en ^enome°m)' algemene stem" RteW t!!Qen was een rapport ter hand - si» 'mJ le!lgesteld door een studiecom- :ainS van dr. C. Mensch. In s---:cf7i- Zl"ln kanten van het maat- fciTPn' L/H §eestelijk leven in beide C'c!iü:ie.v°®r.de loupe genomen en de an de commissie vastgelegd. Op de grote Londense radio- en televisietentoonstellingde Radiolyvvpiais onder meer een radio-ontvangtoestel in een aquarium te zien. Dit is echter niet gedaan om de vissen op te vrolijken; de bedoeling is alleen de waterdichtheid van het toestel te demonstreren. OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Grotere concurrentie acht men in beide landen echter een der belangrijkste nadelen Terwijl aan de totstandkoming der1 Voor-Unie harcl gewerkt werd, hebben het N.I.P.O. en het Belgisch Instituut voor de Publieke Opinie onderzocht hoe het be drijfsleven in beide landen over Benelux denkt. Het publiek in België en Nederland is al eerder enige malen over Benelux on dervraagd. Steeds bleek dat een grote meerderheid in beide landen voor het tot stand komen van cle Benelux-Unie voelt. Aan de leiders van de Belgische en Ne derlandse industrie kan men meer gede tailleerde vragen stellen. Dat is deze zo mer gebeurd en bijna 800 directies in België en Nederland hebben geantwoord op 32 vragen, die hun over de Economi sche Unie gesteld zijn. „Bent u in principe voor of tegen de Belgisch -Nederlands-Luxemb urgse Unie op economisch gebied?", luidde een dei- eerste vragen. Dit zijn cle antwoorden: Voor Tegen Geen Nederlandse be- oordeel drijven84 pet. 9 pet. 7 pet. Belgische be drijven 81 14 5 In principe is de grote meerderheid dus voor. Maar verwacht men er in de prac- tijk ook veel goeds van? Of kwade resul taten? Het Belgische cn het Nederlandse Insti tuut vroegen hierover: „Verwacht u dat de economische unie voor Nederland in zijn geheel meer voor delen dan nadelen zal opleveren, of meer nadelen dan voordelen? België antwoordt: 51 pet. Meer voordelen dan nadelen 24 Meer nadelen 7 Geen verandering 18 Geen mening En het Nederlandse bedrijfsleven: 56 pet. Meer voordelen 16 Meer nadelen 6 Geen verandering 22 Geen mening Groter afzetgebied. Aan de Nederlandse directies werd ge vraagd: „Wat zullen naar uw oordeel de belangrijkste voordelen voor Nederland zijn?" 38 pet. antwoordt: Groter afzetgebied voor onze producten. 15 pet. noemt de grotere macht, die het Benelux-geheel zal kunnen uitoefenen en de sterkere positie op de wereldmarkt. Andere voordelen zijn: grotere vrijheid, minder „dirigisme", eenvoudiger handels verhoudingen en vrije invoer van meer en goedkoper grondstoffen. De belangrijkste nadelen voor Neder land vindt men: 40 pet. Meer en feller concurrentie (in clusief: overstroming met Belgische pro ducten). 9 pet. Hoger prijspeil, geringer concur- rentie-vermogen op de wereldmarkt. (Men antwoordde vóór de devaluatie van gul den en franc). Zeven procent antwoordt: „Geen nade len". Verder wordt door enkelen gespro ken over afhankelijkheid van het econo misch sterkere België en het verschil in Nederlandse en Belgische mentaliteit. Het Belgisch Instituut vroeg tegelijker tijd wat de belangrijkste Benelux-voor- delen voor België zouden zijn. Van de Belgische bedrijfsleidingen antwoordt: 52 pet. groter afzetgebied. 8 pet. de sterkere positie van België, Nederland en Luxemburg samen. Als belangrijkste nadelen noemt 38 pet. der Belgen: Meer en feller concurrentie. Slechts minder dan 1 pet. verwacht een hoger prijspeil, Net als in Nederland ant woordt ook in België zeven procent: „Geen nadelen". De Nederlandse en de Belgische in dustrie, waarvan voor het succes van Benelux zoveel zal afhangen, zijn dus niet alleen in principe sterk voor de Unie, maar verwachten in de practijk ook veel meer voordelen dan nadelen. De grote belangstelling voor dit onder werp blijkt wel uit het feit dat 774 direc ties van grote en middelgrote bedrijven, tezamen representatief voor de industrie in beide landen, de moeite namen de lange vragenlijsten in te vullen en vaak nog van commentaren te voorzien. (Nadruk verboden). Dat Indonesië behalve staatkundig ook in economisch en financieel opzicht een probleem blijft, bewijst wel de absolute immuniteit van Indonesische waarden voor de over het algemeen gunstige on zeer gunstige bedrijfsuitkomstcn. welke over 1948 door Indonesische ondernemin gen zijn en worden gepubliceerd. Divi denden van 6 tot 9 pet. en meer van han delsondernemingen, 6 pet. dividend over 1948 door de Handelsvereniging „Amster dam", om slechts enkele moedgevende symptomen te noemen, dit alles blijft op de koersen van Indonesische fondsen te enen male zonder invloed en zelfs zijn deze van de week met de min of meer onlogische déroute op de aandelenmarkt meegegaan. Wanneer men constateert dat we ons in Europa, trouwens in heel de wereld, ook na de devaluatie nog altijd in een ver trouwenscrisis bevinden, dan geldt dat wel in zeer sterke mate met betrekking tot de toekomst van Indonesië. De Ronde- Tafelconferentie heeft hierin tot dusver geen verbetering kunnen brengen en ook de devaluatie van de Indonesische gulden heeft het bestaande wantrouwen niet kun nen doen wijken. Integendeel, nog meer dan tevoren vraagt men zich af of Indonesië in de naaste toekomst een element van bete kenis zal kunnen zijn in de versterking van de Nederlandse economie, waarvoor regering en bedrijfsleven thans alle zeilen bijspannen en waartoe ook de .devaluatie een hulpmiddel zal moeten zijn. Men kan lezen dat de prijzen van producten en goederen op de Indische markten, omhoog vliegen en dat bijvoor beeld voor suiker f 3 a f 4 per kg. wordt betaald, met andere woorden, dat cle vlucht uit het geld symptoom van wan trouwen na de devaluatie nog erger i dan voordien en zowel de economische verhoudingen 's binnenlands als 's buiten lands radicaal dreigen te ontwrichten. Steeds is gezegd en terecht dat een in hoofdzaak agrarisch land als Indonesië met producten, die op de wereldmarkt ge vraagd worden, niet alleen een groot her stellingsvermogen bezit, maar ook van de devaluatie niet die nadelen ondervindt, welke voor industrielanden met een grote import ontstaan. De Indonesische producten hebben een wereldmarkt en als de prijzen daar na de devaluatie gelijk blijven, ontvangt men voor eenzelfde hoeveelheid goederen eenzelfde hoeveelheid dollars en dus meer Indonesische guldens. Reeds werd een be drag van f 200 miilioen genoemd, dat Indonesië thans meer voor zijn export za! kunnen ontvangen. Maar wanneer in het binnenland dé prijzen en dus ook de lonen langs de beruchte inflatiespiraal omhoog gaan, verdwijnt het geldelijk effect van de devaluatie en blijkt het middel erger te zijn dan de kwaal. Het proces, dat zich thans in Indonesië voltrekt, bewijst de juistheid van wat vóór de devaluatie in Europe en Indone sië meer dan eens is opgemerkt, dat de valuatie alleen een hulpmiddel voor de sanering der nationale economie kan zijn als zij wordt voorafgegaan door of ge- ppard gaat met interne maatregelen, die het vertrouwen in de valuta en in de ecqnomsiche toekomst van een land kun- 1 nen schragen. En hieraan ontbreekt het in Indonesië tot dusver. Zoals we reeds opmerkten, ook op cle Ronde-Tafelconferentie zijn de problemen nog nauwelijks aangeroerd, laat staan dat ze tot oplossing zouden zijn gebracht. De Indonesische begroting toont een tekort van f 1 1/2 milliard, de schulden van het land worden op f 6 a f 6 1/2 milliard ge raamd, maar alleen de schuld van ander half milliard van vóór 1945 is door cle Indonesische gedelegeerden aanvaard. Overigens wil men alleen een zodanig deel van de staatschuld overnemen als in overeenstemming is met de draagkracht van cle Republiek. Hierover zal nog heel wat worden geredetwist, maar dat men op integrale aanvaarding en aflossing van de zich in hoofdzaak in Nederlandse handen bevindende Indonesische schulden zal mo gen rekenen, staat zeer te bezien. Indonesië zal er tenslotte door de ex port van zijn producten boven op moeten komen. Tegen het einde van 1949 leek het alsof het in dat opzicht in de goede rich ting ging. De uitvoer steeg van maand tot maand en over het tweede halfjaar was er zelfs een uitvoeroverschot. Maar blijkens de thans gepubliceerde cijfers, heeft Juli een iavoeroverschot opgeleverd en gaven cle 7 maanden van Januari tot Juli zelfs een invoeroverschot van f 24 miilioen te zien weliswaar een kleiner bedrag dan dat van de overeenkomstige periode van 1948 maar niettemin een teleurstelling tegenover de cijfers van het tweede se mester van 1948. Het stopzetten van de Marshall-hulp wreekt zich hier vermoe delijk ook, en voorts betekent cle prijs daling voor verschillende producten op de wereldmarkt uiteraard voor Indonesië een nadeel. Pearl S. Buck. Amerika en de strijd voor de vrijheid Vertaald door J. F. Kliphuis A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Een aantal artikelen en toespraken van Pearl Buck uit de oorlogstijd zijn in dit boek gebundeld. Zii drinct in alle voor namelijk aan op de vrijheid voorzover die verwezenlijkt wordt door de volledige ge lijkstelling van alle rassen, en gebruikt ter illustratie de Amerikaanse negers. China en India. Haar argument is gezond en de kwestie heeft ook /.oker de actuele beteke nis waardoor de uitgever deze iate verta ling gerechtvaardigd acht. Haar pleidooi heeft evenwel een eenzijdigheid die ten dele verklaard wordt door het algemene ver schijnsel. dat deze soort betogen bij Ameri kanen weinig meer zijn dan een toepassing van de beginselen, waarop de democratie van de Verenigde Staten is gegrondvest. En op omstandigheden waarvan de schrij ver met enig recht veronderstelt dat cle lezer ze. anders dan de beginselen, niet goed kent. Er kan daarom volstaan worden met'een simpele behandeling, die op een Amerikaan makkeliiker overtuigend zal werken dan op een Europeaan, nog afgezien ervan of die laatste zijn belangen door Pearl Buck's vrijheid bedreigd ziet. Dat komt er overigens ook bij. „Zou bet imperialistische Holland zo vol geestdrift aan onze zijde strijden, als het wist dat er aan het eind van deze oorlog geen koloniën meer zouden bestaan?" vroeg de schrijfster, rhetorisch, in 1942. Het zou in ieder geval anders bewerkt moeten worden; het plei dooi van dit boek is niet van zo'n universele betekenis dat het niet voor een buitenlan der meer over Amerika zegt dan over cle vrijheid. S. M. Maar hoofdzaak is, dat in het binnen land elk vertrouwen in de valuta ont breekt, omdat een gezonde basis daaraan ontbreekt, waar men ook thans, na de devaluatie, 3 a 4 Indonesische guldens voor een Nederlandse gulden betaalt en ter sanering van de monetaire positie een nieuwe en nog grotere devaluatie nodig geacht wordt. Zolang deze min of meer chaotische toestand aanhoudt, zal van cle buitenlandse investeringen waaraan het land dringend behoefte heeft, natuurlijk geen sprake kunnen zijn. Nederland is tot dusver telkens bijgesprongen het cre- cliet aan Indonesië werd onlangs van f 850 miilioen tot f 1060 miilioen verhoogd maar verdere hulp kan alleen worden geboden, wanneer redelijke waarborgen voor rente, aflossing en transfer worden geschapen. Er zijn ongetwijfeld voor een land als Indonesië grote economische mogelijkhe den, zoals in het verleden wel gebleken is. Maar die mogelijkheden zijn aan voor waarden gebonden en met de vervulling van die voorwaarden zal de Ronde-Tafel conferentie ernst en haast moeten maken Laatste K.B.'s inzake grenscorrectie De laatste Koninklijke Besluiten inzake Janna b la man J Senzaam Avontuur J 4e druk Geb. f6.90 Handel in valse briefjes van honderd gulden Twee Belgen gearresteerd Dezer dagen stelde de Nederlandse recherche te Den Haag cle politie van Luik ervan in kennis, dat zij te Den Haag de 23-jarige R. M.. afkomstig uit Luik had gearresteerd op het ogenblik, dat deze een vals biljet van honderd gulden ter betaling aanbood. Een handlanger van M, had even wel, na een vergeefse achtervolging dooi de politie, per auto weten te ontkomen in de richting van de Belgische grens. Dc Bel gische politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en hield te Luik de 26-jarige A. B., een Belgisch amateur zwemkampioen aan. B. hield aanvankelijk stijf en strak vol TRUCKS Direct leverbaar OARAGE BRINKMANN SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11025 gemaakt. Tot nog toe waven daden van be schikking over onroerend goed onmogelijk. Een nieuw Koninklijk Besluit trekt deze bepaling in, waardoor het rechtsverkeer in de toegevoegde gebieden is vrijgekomen. Voorts is bepaald, dat het Nederlandse recht op de beschikkingen over onroerend goed (verkoop, hypotheek, enzovoort) van toepassing is. Ook de minister van Finan ciën heeft enige nadere voorschriften open baar gemaakt. Het wordt voor voormalige Duitsers in cle toegevoegde gebieden moge lijk, een rechtsvorm van het Nederlandse recht aan te nemen. Deze bepaling, die bij voorbeeld voor boerenleenbanken van be lang is, werd in het leven geroepen om de credietgeving te vergemakkelijken, Eén dode bij auto-ongeluk Op cle Weesperzijde te Amsterdam slipte gisterochtend een personenauto die uit de richting Hilversum kwam. Met volle vaart raakte de wagen een gietijzeren lantaarn paal, die afknapte, waarna de wagen schuin vooruit de hoge berm afslipte, over cle kop sloeg, en tien meter lager met de wielen omhoog, zwaar beschadigd bleef liggen. De bestuurder-kwam er wonder boven wonder met enkele lichte verwon dingen af. Zijn echtgenote, die naast hem (Adv.» I zat, was echter op slag dood. Bij de beschouwing van de reeds gere produceerde schuttersmaaltijd uit het zelfde jaar is er op gewezen dat wij bij Hals' groepportretten nimmer uit het oog mogen verliezen dat de tastbaarmaking van het leven primair is geweest. Dit houdt dus de waarschuwing in dat onze waardering niet mag vastlopen in het uiterlijk vertoon alleen, hoe groot de bekoring ook moge zijn die uitgaat van deze doeken, welke door de opdrachtgevers zonder twijfel als para destukken werden bedoeld. Doch de geniale portrettist die Hals ge weest is, streefde van nature de enge zin van zijn opdrachten voorbij en greep hoger dan zijn confraters, die zich moesten be perken tot de tastbaarmaking van de pa rade als zodanig. En zo bestaat het gevaar dat de oppervlakkige museumbezoeker in deze tintelende maaltijden aantrekkelijke verkleedpartijen ziet, waardoor hij aan de eigenlijke grootheid van Hals voorbijgaat. De derde en laatste schuttersmaaltijd die Hals schilderde vertoont onmisken baar een culminatie ten aanzien van de stemming onder de disgenoten. In het ban ket van 1616 is de zoete verzadigdheid meer latent aanwezig, hetgeen in niet geringe mate bijdraag!, tot de innerlijke spanning dezer grandioze conceptie. Te oordelen naar yro^j^e Drinker; Leerdam, Lachende jon- beeld, dat herinnert aan een film, die piot- het feit, dat cle uitwerking' van de nectar gen bjeri5an)_ Deze beperking biedt seling blijft steken. Eenzelfde verstarring in 1627 meer ostentatief naar buiten treedt, tevens mogelijkheid in één bepaalde doet zich voor in tal van genre-stukken, schijnt het gezelschap op een later moment fjguur het leven te signaleren, dat in de- waar „beweging" bedoeld wil zijn (men tijdens het gelag „betrapt ze]fde mate Qok over de andere geportret- zie bijvoorbeeld de Vrolijke Speelman, in Het meest dwingend spreekt dit uit de teerden vaardig is. 1623 door Gerard van Honthorst geschil figuur van Michiel de Wael op de voor- willen dan trachten ons te realiseren derd Rijksmuseum). Bij Hals ontwaren grond gezeten de juist geledigde roemer doe fjais ^it leven aan deze notoire drin- we daarentegen geen spoor van aarzeling in demonstratief aan de toeschouwer tonend, kebroer vermocht tastbaar te maken. De de beweging, die zich in haar continuïteit De roes der dronkenschap, die uit verdacht kunstenaar heeft het hier bestaan in het voor onze ogen blijft afspelen. Op het ori- tintelende ogen spreekt is wellicht nimmer vastleggen van een onderdeel van een gineel kan men waarnemen hoe Hals het met zó beperkte middelen zó volledig ge- actie, de beweging in haar geheel te sug- centrale moment dezer beweging heeft geven. Daar deze verrukkelijk geschilderde gereren. Welk meesterschap daarvoor no- vastgelegd in de elleboog, die schijnbaar maaltijd evenals de andere groeppor- js_ WOrdt men zich bewust wanneer met vibrerend penseel werd geschilderd, tretten van Hals té overdadige stof tol men zich de beweging, die De Wael maakt, behandeling biedt om binnen het bestek gefotografeerd zou denken! De levendige Geen wonder dat onze De Wael (die wij van deze louter „opwekkende" beschou- arm-zwaai en de daarmee gepaard gaande 12 jaar later als een onverbeterlijke „bier- wingen te blijven, verdient het aanbeve- romp-beweging verstarren dan tot een haan zien paraderen op Hals laatste schut ting ons te beperken tot een vluchtige ana- tersstuk) als een der levendigste en meest lyse van de figuur van de De Wael, die levendige figuren in Hals' levenswerk wel, tevens kan gelden als vertegenwoordiger Donderdagmiddag om 2 uur en 2.15 uur haast een wereld-reputatie geniet. Dank- van het brillante genre-stuk dat helaas in hebben er in het Frans Halsmuseum baar gedenken wij intussen zijn goede Holland nog slechts op een enkele plaats deskundige rondleidingen plaats. dronk, die Hals tot zo gelukkige inspiratie te bewonderen is. (O.a. Rijksmuseum, deis geweest! H. P. BAARD Frans Hals (geboren te Antioerpen omstreeks 1580, overleden te Haarlem in 1666). Maaltijd van officieren van de Cluveniersdoelen. Geschilderd in 1627. Doek 183 bij 266,5 cm. biljetten, doch nadat hij naar Maastricht was overgebracht, bekende hij. B. verklaarde, dat de auto, waarmede hij was gevlucht 360 biljetten van honderd gulden had bevat. Hij had zich van dit valse geld ontdaan door het in een kanaal te Den Haag te werpen. Wat. de herkomst der valse briefjes van honderd betreft, be weert hij deze van iemand te Parijs te hebben gekocht. Hij kon slechts een vaag signalement van deze man opgeven; het onderzoek in deze zaak wordt zowel in Nederland als in België voox-tgezet. Kamerleden vragen een rege ling voor Belgische arbeiders Door de devaluatie is hun loon sterk verlaagd De Tweede Kamerleden Van der Fellz (CH) en Ritmeester (VVD) hebben aan de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken de volgen de vragen gesteld: Is het aan de regering bekend, dat Belgi sche arbeiders, werkzaam in Zuid-Neder landse industrieën, weigeren tegen dc hui dige koers van de Belgische franc langer in deze industrieën te arbeiden? Weet de regering, dat door het wegblij ven van de Belgische geschoolde arbeiders, die niet of niet onmiddellijk zijn te ver vangen door vakbekwame Nederlandse ax*- beiders. aanmerkelijke stagnatie, zo niet stopzetting, dreigt op te treden in de kera mische industrie, in de sigarenindustrie, bij Philips en in het bijzonder in kwetsbare bedrijven als de spiegelglasindustrie te Sas van Gent en in de beide suikerfabrieken aldaar, waardoor alleen reeds door de lagere productie van suiker en de daardoor noodzakelijke import bij te verwachten stopzetting een verlies zal ontstaan, ge laxeerd op 5.740.000 dollar en 9.000.000 Belgische francs. Is naar het oordeel van de regering dit verlies hetwelk slechts een gedeelte is van het totaal door de Nederandse industrieën te li.jden verlies, niet zodanig, dat het recht vaardigt het door de Begïsche werknemers te lijden nadeel van ongeveer 320.000 per week te dekken? Is de regering in ieder geval bereid op zeer korte termijn zodanige maatregelen te treffen, dat de hietbij betrokken indus trieën, waaronder 12 procent der Neder landse suikerindustrie, de gehele Neder landse spiegelglasindustrie, een groot per centage der Nederlandse maizena- en glu- cose-industrie, alsmede een groot gedeelte der sigaren- en lederindustrie, aan het werk kunnen blijven? Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 'Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 1 OCTOBER Stadsschouwburg: „Goud en antiek" (Co- media), 8 uur. City: „Jody en het herten- jong", 14 j., 2, 4.15. 6.45 en 9.15 u. Spaarne: ..Het tijgermeisje", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „De dertien lanciers", 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rem brandt: ,.Na regen komt zonneschijn"'. 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rio Rita", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gangster", 18 j.. 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 2 OCTOBER Concertgebouw „De gelaarsde kat", 14.30 uur. Optreden „Chandu", 8 uur. Stads schouwburg: „Goud en antiek" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. MAANDAG 3 OCTOBER De Leeuwerik: Tot Nut van 't Algemeen, Willem Andriessen spreekt over Chopin, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5