Het Hek van de Dam- gever wijk en Omstreken MOOY Tweed] assen Qemtd aan Jbaag- Wasmachines Visserij-varia j) v OctoRpr 1949 Jonks terugslag bevredigen- ;;ij!en ter veiling tarusslag beheerste het beeld ►ÜSÏÏE week rr dil ut klagen, wantdepru alle producten redelijk. Sla ruim vertegenwoordigd. S '"j bescheiden prijzen verlerend i oer krop. Andijvie daalde in de 1' cent per kilogram, voor I**"?,«ervan Partijen werïen varieerden de pruzen van 8— ij»!? ILmbonen werden weer in- Hervoor werd tot 90 cent per f*" 5- de goede kwaliteit sperciebo- wialtl' Qe e,Aa fin eent oer k.2 ™vSbo'vèn de 60 cent per k.g ï'-"5t"d" mindere sortering - het jjel van de aanvvjcr dir ■f» draaide cent per k.g. De pronkbonen 20 cent per k.g.; in het i prijs tot - week betaalde men nog 3o cent. - was weer meer in trek en bracht n!tf tol '2 cent per bos; ook de goede 1*5. «nc Vlot van de hand. Bloemkool KT in oriis: voor de goede kwaliteit feMeent per stuk besteed. liepen daarentegen sterk in .;'vooral daar het aanbod iets afnam; V-d van 1848 cent per k.g. betaald. jTkomkommers is het nu bijna ge- i De» blüven op prijs en gaan tot 28 7,,ituk naar de kopers. éS frultafdeling zijn het de appels en ,.;e jte overhand hebben; druiven Suil van 65—85 cent per kilogram op. Chrysanten spelen de eerste viool I aanvoer op de veiling bestaat groten- |tó uit chrysanten, de asters en andere wb'oemen raken op. I nThandel heeft een vlot verloop en voor „V kwaliteit worden hoge prijzen be- jri pê kwaliteit der bloemen laat veel te Iiesen over. De „tros" varieerde van 18— Ifsr't Per bos- Groot 1S ook het aanbod leJe?rootbloemige chrysanten, hiervoor pc lot 22 cent per stuk betaald. Fresia's er in een klein partijtje, cyclames en behoren tot de fijnere soorten Vervcor zijn vele kopers. De Heliantus ■treek in haar nadagen, dahlia's brengen Ie Voorlijke prijs op. Eikenblad komt in lobossen op de markt. 1 ;;'-f potplanten zijn het de cyclames goede kwaliteit worden aangeboden van de hand gaan. Voorts zijn er la's en Ster van Bethlehem. in 'i'1 Breestraat houdt aan je eivolle bovenzaal van veilingge- fcp „Kennemerland" heerste Vrijdag- bij de uitloting van de vele winkel- naprijzen weer een gezellige sfeer, waar- feie pittige muziek van een accordeon- Mp;e dat vele bekende melodieën speel- rfzescr bijdroeg. Ook in de Breestraat li vas het een drukte van belang. Alvo- js de conférencier de heer G. Bonnema 2! de trekking begon, deelde de voorzit- tm de Breestraat-winkeliersvereniging, felieerP. H, Schmit nog mede, dat Zater- ond meer clan 100 prijzen uitgeloot worden. Tevens las hij een serie fctn prijzen op die de laatste avond uit I: bus zullen komen. De twee fietsen, die feavond uit het grote vat met lootjes ploot worden, werden respectievelijk jannen door de heer A. Durge, Breëslag- 6 Heemskerk en de heer G. A. Theu- t, Boogaardlaan 21 Beverwijk. I;n extra prijs een klok werd ge tallen door de fa. Brukamp uit de Bree- mat, Om bij de tijd te blijven bemach tigde heer A. C. den Iseger, Arendsweg Beverwijk een horloge en de familie ice Haan, Arendsweg 217 Beverwijk zal de komende winter met de door haar (wonnen tweepersoonsdeken zeker niet hi hebben. De rest van de prijzen ging :nr verschillende inwoners* van Bever- Velsen, Heemskerk en zelfs Spaarn- Wie weet niet hoe laat het is? 10? het politiebureau te Beverwijk zijn '5 Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des I ïnndags tussen 17 en 19 uur inlichtingen krijgen omtrent de volgende gevonden r/mrpen: Een trekkarretje, atlas, jon- psjas, snoer kralen, alpinomuts, verschil de portemonnaies, bril, sleutel, hoofd- transportrijwiel, babysokje, zakdoek, ripotlood. gouden armbandhorloge, pop- pwgentje, zonnebril, kam, herenpols- teicge. een paar pantoffels, hangslot met fald, levensmiddelenkaarten, snoer imi- parels. Mannenvereniging „In dienst der kerk" bhet verenigingsgebouw aan de Schans h- de Nederlands Hervormde mannen- jeaiging „In dienst der Kerk" Vrijdag 'October een ledenvergadering beleggen. 3e heer Van der Walle zal spreken over Communisme". Erres Castellum - Liwafa e.a. Oheoadmachines v.a f 240.—. Grote keuze - 100% service Vakmanschap I HWAFA I tlLSERDlJINVVEG 173 - TELEFOON 4402 (Adv.) %öda voor lm..ZA™RDAG 1 OCTOBER «d ?f !er' - 1 en 9-15 u"r: VU1 ihuwelijksreis. e", - 7 ».W uur: De laatste UUl: Het verraad °P 6e viff <CWWC0B». 7.15 en 9.30 I/?^PPen in de wolken. WtKAG 2 OCTOBER Bm-vi!# 2-30- 4-30> 7 en 9.15 Uxor Thi?P de huwelijksreis. HaSer;~2-15' 4-3°. 7 en 9.15 uur: K& n etaPPe- vtrraa?!" 2"30' 4 30 en 8 uur: Het op de prairie. e,.,1" (Castricum). 7.15 en 9.30 \,A»?Pe" ln de wolken. 0®AG 3 OCTOBER ~7m9 Um': Vij' °P fJPPe eater' en uur: ^aatste ffaide64'8'' 8 uur: Het verraad op de Ma' (Caslricum). 7.15 en 9.80 Pastorie aan de Laan van Kanaan In „Hervormd Beverwijk", het veertien daags kerkblad voor de Nederlands Her vormde Gemeente Beverwijk, deelt de kerkvoogdij meple, dat men spoedig met de bouw van een pastorie aan de Laan van Kanaan hoopt te beginnen. Aan het plan om er een wjjkgebouw naast te stichten kan de kerkvoogdij wegens de hoge kosten geen uitvoering geven. Voor de financiering van de bouw van de pastorie verkrijgt men een zogenaamd renteloze hypotheek van het rijk van on geveer 14.000.Het ligt in het voorne men. dat dergelijke hypotheken worden kwijtgescholden, wanneer de economische verhoudingen zich op het tegenwoordige niveau consolideren. Voorts zal voer de bouw van deze pastorie de opbrengst van de oude pastorie van voormalig Wijk aan Zee en Duin aan de Zeestraat worden ge bruikt, welke bezittingen aan de gemeente Beverwijk zijn verkocht. Ook beschikt men nog over een gedeelte van een bedrag dat beschikbaar kwam omdat de kerkvoogdij genoodzaakt was, een perceel weiland aan de gemeente Velsen te verkopen. Van laatstbedoelde koopsom is een zodanig be drag rentegevend belegd dat de kerkvoog dij aan rente ontvangt een bedrag onge veer gelijk aan de netto-pachtopbrengst van het land. Men kan dus zeggen dat de nieuwe pas torie schqldvrij-bezit wordt, waarvan al leen de onderhoudskosten de jaarlijkse be groting bezwaren. Tweede tennisbaan op Adrichem wordt nodig „Het is nodig", zo begon de voorzitter van de tennisafdeling der Rooms Katho lieke sportvereniging D.E.M. de heer P. C. Beers, op de jaarvergadering, welke deze vereniging Vrijdagavond in de bovenzaal van hótel „Ter Burg" heeft gehouden, „dat er een tweede tennisbaan op het sportpark „Adrichem" wordt aangelegd, aangezien het ledental der vereniging steeds groeiende Voorts deelde spreker mede dat in No vember met de indoor-training zal worden begonnen. Deze zal onder leiding van de heer J. v. d. Brink in het gymnastieklokaal van de Julianaschool plaats vinden. De penningmeesteresse mevrouw Hergarden Niesten maakte in haar jaarverslag mel ding van een batig saldo. Aangezien zij als peningmeesterësse be dankt heeft, werd in haar plaats de heer J. Zonneveld gekozen. De aftredende secre taresse mejuffrouw L. Hendrikse werd bij acclamatie herbenoemd. Voor het volgende seizoen zal het bestuur een zo goed moge lijk competitieschema opstellen. De vergadering werd besloten met een opwekking van de voorzitter aan de leden om de baan niet te laten verwaarlozen en door vrijwillige arbeid het geheel in stand te houden. Meisjesvereniging gaat een nieuw bestuur kiezen De Beverwijkse meisjesvereniging „Ora et Labora" zal op Vrijdag 7 October in het verenigingsgebouw aan de Schans het win terseizoen beginnen met een ledenvergade ring. De agenda vermeldt dat er een nieuw bestuur gekozen zal worden. voor alle soorten LUXE LEDERWAREN DIRK HARTOGHDWARSSTRAAT 24 (Adv.) Nederlaag wedstrijden van „Scheiwijk" In het raam van de nederlaagwedstrijden van de Beverwijkse biljartvereniging „Scheiwijk" die de laatste tijd elke week plaats vinden in café „Scheiwijk" aan de Arendsweg heeft deze vereniging vorige week met 18-6 gewonnen van de Bever wijkse biljartclub ..Excelsior". Deze week werd de strijd aangebonden tegen de bil jartvereniging O.V.S. uit Haarlem in wie „Scheiwijk" met 816 haar meerdere moest erkennen. Het hoogste gemiddelde van deze wedstrijd kwam op naam van de „Scheiwiik"-speler Lieftïng met 4.14. Eng- werda van O.V.S. en de Beverwijker A. Dekker maakte met 22 caramboles de hoogste series. „Foto van de maand" In het verenigingsgebouw aan de Schans werd de vergadering van de Beverwijkse Amateur fotografen vereniging Vrijdag avond geopend door de voorzitter de heer G. Broertjes. Spreker uitte zijn voldoening over de activiteit van vele leden tijdens de clubtochten. Als gevolg van de devaluatie deelde de voorzitter mede dat getracht zal worden het papier gemeenschappelijk te kopen, waardoor dè prijs waarschijnlijk lager komt te liggen. Men heeft het plan ook beginnelingen de principes van de fo tografie bij te brengen en hoopt de foto wedstrijden te animeren door eens per maand „de foto van de maand" te kiezen. Voor de beste inzendingen zal een wissel- prijs beschikbaar gesteld worden, zo ook voor de A en B klasse. Het bestuursvoorstel om ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum ëen expositie in te richten werd door de vereniging aanvaard. Na de rondvraag werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Jeugddienst Op Zondag 9 October zal er in de Grote Kei'k te Beverwijk weer een Jeugddienst gehouden worden. Voorganger is ds. M. Foeken uit Ilpen- dam, vroeger hulppredikant te Wijk aan Zee en Duin. Het dubbelmannenkwartet onder leiding van de heer P. J. Potgieser zal zijn medewerking verlenen. Drie „IJmond"-elftallen spelen Voor de handbalvereniging „IJmond" is het Zondag weer een belangrijke dag, daar alle drie de elftallen in competitie wedstrijden uitkomen. Het eerste dameselftal gaat op bezoek bij de sterke zusters van O.S.S. te Zand- voort, welke ontmoeting tot één van de zwaarste der competitie wordt gerekend. Toch moet het mogelijk zijn, gezien het vertoonde spel van vorige weck, om een alleszins eervol resultaat tc bereiken. De IJmond-nieuwelingen-dames, het tweede elftal, blijven op vertrouwd terrein en binden de strijd aan met H.O.C. 3 uit Haarlem. Ook het heren-handbalelftal maakt een uitstapje en wel naar de stad der kaas dragers. Alkmaar. In A.V.A. hebben de IJmonders een oude kennis door vriendschappelijke ontmoe tingen en als de verwachtingen juist zijn moeten de Velser handballers wederom op de volle winst beslag kunnen leggen. brengen wij in prima stoffen, moderne kleuren en uitstekende pasvorm ook in „Waterproof" Ph. de Koning Herenmodes KENNEMERLAAN 24 TELEFOON 4963 Assendelft Propaganda-kunstavond Uitgaande van de Nederlandse Blindcn- denbond, zal op Maandag 17 October in de Nederlands Hervormde Kerk te Assendelft een propaganda-kunstavond met filmver toning plaats vinden. Medewerking ver lenen de blinde solisten Gusta v. d. Heijden, viool, en Joh. Slcgtenhoi'st, orgel. Er zullen twee filmpjes vertoond worden en wel „Koningin Wilhelmina 1898-1938" eri „Tien bewogen jaren 1938-1948". Cabaret revue „Hokus-Pokus" Het Noordhollands cabaretgezelschap „De West-Frisia's" onder leiding van Henk Westerman zal op Maandag 3 October in de toneelzaal van het café „Assumburg" te Assendelft de vrolijke cabaret-revue „Ho kus-Pokus" presenteren. De medewerken den aan deze avond zijn onder andere Henk Borst, „de man met de gouden stem", en Oeb Bootsma, pianist. Prospectus en Aangifte-formulier voor Boekhoud, en andere examens van „Ver. voor Leraren" en „Federatie", 'natuurlijk vex-krijgbaar bij AB DE JONG Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7, Tel. 5326, IJmulden Het adres voor: Studieboeken. Schriften etc. (Adv.) Heemskerk Wie verloor een autowiel? In deze week zijn er in de gemeente Heemskerk de navolgende artikelen gevon den en verloren: Verloren: EHBO-boekje, 20 meter touw, een vulpen, een gouden armband, een re servewiel met band en een portemonnaie met inhoud. Gevonden: een damesvest, een beenpijp, een kinderportemonnaie, een wollen ge breide jurk en een stuk van een ploeg. „Spijkers met koppen" Maandagavond zal de Nederlandse Ka tholieke Jongeren-Beweging, afd. Heems kerk een bijeenkomst houden onder het motto: „Spijkers met koppen". Het winter- programma zal besproken worden en vele belangrijke mededelingen zullen worden gedaan. Tuinbouwcursus Tot en met 3 October kunnen alle tuin- ders, die interesse hebben, zich opgeven voor de algemene Tuinbouwwinteravonri- cursussen, die plaats zullen hebben in café „d'Oranjeboom" aan de Deutzstraat, te Heemskerk. R.K. MIDDENSTAND OPENT SEIZOEN Dinsdag 11 October zal de R.K. Midden stand, afdeling Heemskerk, weer met frisse moed aan het winterprogramma beginnen. Om de eerste vergadering actueel te maken bestaat er voor de leden gelegenheid om schriftelijke vragen of voorstellen bij het bestuur in te dienen. Deze vergadering zal plaats hebben in café Nijman aan de Deutz straat. R.K. VROUWENBOND Binnenkort zullen er weer verschillende cursussen worden gegeven door de R.K. Vrouwenbond te Heemskerk. De dameB, die de moedercursus, kook- en naaicursus wil len volgen, kunnen zich hiervoor opgeven bij het bestuur. Ook zij, die geen lid van de Vrouwenbond zijn, zijn welkom. JAARVERGADERING ADO De R.K. Sportvereniging ADO '20 zal Dinsdag 4 October in de K.S.A. te Heems kerk haar jaarvergadering houden. De secretaris de heer H. C. Schram zal wegens ziekte aftreden, zodat een nieuwe candidaat gesteld moet worden. a Egyptisch linnen jassen Tweedjassen W Demies Winterjassen Regenjassen Plusfourspakjes Plusfours Manchester schoolhroeken India lederen kleding OOSTERDUINWEG 29 - IJMUIDEN-OOST - TELEFOON 5501 (Wegens Grote Verzoendag a.s. Maandag de gehele dag gesloten) Castricum Veilingprijzen Sla 1318 c.; bloemkool 1231 c.; snij bonen 44—61 c.: dubbele bonen 3748 c. soepgroenten 3',24 c.; Andijvie 5'/2 c.; spruiten 1523 c.; sjalotten 4 c.; bospeen 1314 c.; komkommers 1523 c.: augurken 5 c.: meloenen 1861 c.; uiën 7V29Vè c-ï stamsnijbonen 20 c.; prokbonen 1024 c.: rode kool 3 c.; groenekoo! 7'/2 c.; tomaten 2236 c.; spinazie 1315 c.; stokbonen 32 c.; trosbonen 52 c.; aardbeien 25 c.; bramen 80 c. per slof. Filmavond De CoÖp. Winkeliersvereniging „de Een dracht" houdt op 13 October a.s. filmavond voor haar leden. Voor „Het Hoogeland" Dinsdag 4 October zal er wederom met de bus gerammeld worden. Ditmaal is de beurt aan „Het Hoogeland", een reeïas- seringsvereniging voor alle gezindten. De „Norma Maria" (IJM 6) voerde een vleet aan met een middellijn van twee meter en een gewicht van 70 kilo. Het beestje bracht 29.op. Op de kustvissers uit Den Helder en Texel speciale tong-vissers zijn. is niet bekend, maar het is wel opmerkelijk dat de HD 125 en HD 37 en enige Texelse schuiten Vrijdagmorgen met 1500 en 1600 kilo tong aan de markt te IJmuiden waren met bijvis. De tong is meest grote slips en kleine tong soort. De tongen zien er erg donker uit, zodat de conclusie kon getrokken worden dat ze in de modder-visgronden worden gevangen. De oude „Gloria" (IJM 37), thans bü de rederij Weimar omgedoopt in „Tubantia" vordert snel met survey. Half October kan de trawler weer in de vaart worden ge bracht. De Poolse trawler „Neptun" is heden weer naar de haringvisserij vertrokken, evenals de „Wulkania". Voor de Maandagmarkt worden de „Batavia" (IJM 99). de „Abraham" (Sch 91) en de „Alkmaar" met haring verwacht. Vrijdag was cr grote haringaanvoer. Door de grote vraag naar haring voor de export bleef de prijs ongeveer 11.per kist. Om die reden kon de „Jacoba" (IJM 20) voor de tweede losbeurt 1700 kisten haring lossen. „Herman" had 2000 kisten, ,Simon de Danser" (IJM 43) 2000 kisten :n „Claes Compaen" (IJM 41) 1600 kisten haring. De logger „Java" (KW 159) loste 150 kisten haring. De „Catharina Duyvis" voerde Zater dag 1000 kisten haring. „Medan" (IJM 57) 1700 kisten, „Petten" (IJM 49) 1500 kisten Claesje" (RO 46) 1100 kisten haring aan. Een groot aantal schuiten en enige log gers waren met verse vis aan de afslag. Verwachtingen. Met 100 kisten rond- vis, 50 kisten schelvis. 30 kisten wijting en 20 kisten varia wordt Maandag verwacht de logger „Verwachting" (IJM 204). schip per J. Plug. Voor de Maandagmarkt komen nog vijf loggers der Katwijker trawlvloot met rondvis. Tc laat. Vrijdagmorgen om halfelf kwam de snurrevaad-kotter UK 164 aan de afslag, doch het bootje was een half uur te laat om nog te lossen. Na 10 uur worden geen schepen met ijsvis meer gelost. De schipper was Zaterdagnacht om drie uur de eerste met het lossen en de verkoop van de 100 kisten platvis. De motor van de UK 95 sloeg op hol tijdens het vislossen. De bemanning had vergeten de motor „op de veiligheid" te zetten. Een matroos van de „Antje" (RO 15) is per thuisvarende trawler naar IJmuiden gekomen. Tijdens werkzaamheden met de jomper raakten twee vingers ernstig be kneld, waardoor de schipper radio-telegra fisch om medische behandeling vroeg. De „Antje", die Maandag is gaan varen, wordt Dinsdag of Woensdag aan de markt met haring verwacht. Koning Louise J. J. L. ten Kate leeft in de geschie denis van onze letterkunde om der wille van het spotrijm voort als koning der cantate. Wij hebben echter mogen con stateren, dat de handelaren die de da gelijkse markt bevolken in de naar hem genoemde straat, deze letterkundige monarch in waarachtig dichterschap naar de kroon steken. Hier geen torens van ongenaakbaar ivoor. Integendeel: de muze gaat er rond, gekleed in schort of boezelaar, tussen de manden met malse andijvie en de hoge stapels vers gestoken biet. Wie zou niet tot tranen toe bewogen worden bij het aanhoren van de ge durfde lyriek van tante Mijntje met dat rondborstige refrein: potverdikkie alles voor een prikkie! Waarom in 's hemels naam moest die Bertus Aafjes een voet reis naar Rome maken, als de bezieling voor het opscheppen ligt tussen karre- vrachten sperciebonen op de hoek van de Kinkerstraat? Eén knieval zou vol doende zijn geweest voor veertig klin kende sonnetten. Een dichterlijke vrijheid van onge kende diepte, getuigend van een sociale deernis als zelfs een Tollens, die toch ook een koopman was, niet heeft kunnen opbrengen, vonden wij in de slagzin van een simpele snoeptent: goedkoper dan het goedkoopste! Wie te beweren durft dat dit onmogelijk is, geeft daarmee blijk van een meer dan ontstellend ge mis aan metaphysisch inzicht in het wezen van het ongerijmde. Laat hij zich schamen en zijn schoolgeld terughalen. In het voorbijgaan lazen wij in de éta lage van een slager boven een paar met kunstzinnig temperament versierde schalen: onze bloedworst enkel spek! Deze schijnbare tegenspraak openbaar de peilloze perspectieven voor ons naar schoonheid hunkerend gemoed. De krui denier die nu de geestelijke moed be zit om te adverteren: ons zout is enkel suiker, die schenken wij de lauweren van onze klandizie. Kocht u ooit drie pond goudreinetten voor een kwartje? Hoe bestaat het. zult gij u in kernachtig Nederlands afvragen. Inderdaad en toch hebben we ze niet gestolen, voegt Jacob Veldhuis aan zijn luide aanprijzing toe. Men behoeft de man maar even aan te zien om een dergelijke beschuldiging van plagiaat naar het rijk der afgunstige laster te verwijzen. Van de prozaschrijvers is voor ons de grootste, die boven het meesterwerk van zijn negotie de tot in merg en been ont roerende titel plaatste: Bonne Louise, de koning der maagdeperen. Maar ook het treurspel vindt er beoefening, daar in die straat van Ten Kate, doch daar tegen bleken onze zenuwen niet be stand. Wij kunnen nu eenmaal geen bloed zien en een „moord-afslag van Zeeuwse drielingen" zou ons werkelijk te machtig zijn. Daarvoor deinsde zelfs Shakespeare terug, die toch overigens, naar kenners beweren, talrijke helden aan zwaard en degen toevertrouwde. Maar een drieling.... en dan tergend langzaam met een aardappelmesje, dat lijkt ons zelfs artistiek niet verantwoord. Gretchen bij daglicht Na veel vergeefs telefoneren slaagden wij er gisteren eindelijk in om een ver binding tot stand te brengen met de to neelspeelster en filmactrice Maria Schell, die weldra ook in Haarlem naast de krasse Bassermann de rol van Gret chen in de tragedie „Faust" van Goethe komt spelen. Zij was echter geenszins treurig gestemd. Met enige overdrijving zou men zelfs mogen zeggen dat wij haar troffen kort na een feestelijke re ceptie in een toestand van lichtvaar dige spraakzaamheid, waaraan slechts een kop sterke koffie een redelijke ba sis kón verlenen. Om haar naar waarheid te- beschrij ven zouden wij onze penhouder met nectar en ambrozijn moeten vullen. Zij is kleine en slank, maar in haar vrien delijke ogen ligt stof voor een lijvig boekdeel aan sprookjes opgesloten. Het haar draagt zij strak langs de schedel gekamd met een forse scheiding in het midden. Zij deed soms denken aan een kostschoolmeisje als zij zich in het vuur van het gesprek naar ons toeboog om ons nieuwe regels voor deze rubriek te verschaffen. Net alsof zij ons een groot geheim verklapte. Welaan dan. Maria Schell werd gebo ren in Wenen, maar ging reeds op zes tienjarige leeftijd naar Zwitserland om daar in haar eerste film te verschijnen. Met het verdiende geld voltooide zij haar opleiding aan de toneelschool. Haar moeder was actrice, haar vader schrijft gedichten en korte verhalen. Op onze vraag of iemand dan in Zwitserland van zijn pen kan leven, antwoordde zij dat hij in elk geval genoeg verdiende om zijn vier kinderen een prachtige op voeding te geven. Zij speelde onder meer Ophelia, Pygmalion en Overschotje, doch verlangt nu naar minder sentimentele rollen, waar het succes niet zo gemak kelijk afdruipt. Na de oorlog besefte zij dat in de toe komst het Engels haar meer te pas zou komen dan het Duits en daarom wendde zij zich tot Alexander Korda, die haar een contract verschafte volgens hetwelk zij 's winters moet filmen in Londen en 's morgens toneel mag spelen. De En gelse taal moet men in Engeland leren en niet van een stel slordige Ameri kaanse soldaten, is haar mening. Zij vindt het toneel heerlijk. Er is nog niets veranderd sinds de tijden der rondzwervende zigeuners, betoogt zij hartstochtelijk. Want net als vroeger raken de acteurs in extase zolang zij op de planken vertoeven. Maar zodra het doek voor het laatst is gevallen, werpen zij het masker af om de inhoud van de kassa te tellen. Er bestaat geen mooier leven. Maria Schell is gewoon wég van Am sterdam en verkondigt aan wie het horen wil dat de hijskranen in de ha vens het geweldigste schouwspel ter wereld bieden. Kunst heeft geluk Schipper Kunst is sinds enkele dagen de gelukkigste mens, die wij kennen, want zijn reeds in de luiermand gekoes terde droom is eindelijk na jaren en jaren in vervullling gegaan: deze ver weerde rot op 's lands kanalen bezit thans een eigen veerpont over de Am- stel, die volwassen passagiers voor de magere somma van zeven cent van oost naar zuid vervoert. Zijn-1 fraai gerestaureerde dekschuit ligt aan de Omval bij de Weesperzij en zet om de tien minuten koers naar de uitloper der Rivierenbuurt aan de over kant. Maar het heeft heel lang geduurd voor hij de vereiste vergunningen kreeg, omdat van de zevenhonderd klotsende meters, die hij al varend oversteekt, achtereenvolgens brede stroken aan drie instanties toebehoren: het Koninkrijk der Nederlanden, de gemeente Amster dam en de provinciale waterstaat. Wie nu gedacht had deze eigendomsrechten in de kleuren van het water weerspie geld te zien, die komt wel zeer bedrogen uit. Het blijft allemaal troebel, van be gin tot eind, zonder zelfs ook maar een zweem van oranje. De zotste verwikkeling deed zich voor toen hij toestemming vroeg om een steiger te bouwen. De wallebaas (be lichaamd in burgemeester d'Ailly) vond het allang best, maar de watervoogd (met een provinciale inborst) had be zwaren tegen het neerlaten van palen in zijn domein. Daarom hangt er nu Regisseur G. W. Pabst en hoofdrol-\ speler Ernst Deutsch hebben Vrijdag nacht in het City-theater de première voor Nederland bijgewoond van hun film ,.Het Proces" ter verdediging van de rechten der minderheden, welke daar in elk geval een week lang wordt vertoond. Pabst verwierf zich vooral bekendheid door zijn verfilming van de Drie-stuivers opera. In het Leidsepleintheater staat deze maand het gezelschap van Wim Kan op de planken. Onder de titel „Mees ter A.B.C." worden daar levenslessen uitgedeeld. Van de medewerkers noe men wij: Corry Vonk, Sophie Stein Louis Borel en Chris Baay. In de kleine zaal van het Concert gebouw draagt Nel Oosthout op Zon dagavond het treurspel „Iphigeneia In de hoofdstad uit in Taurus" van Goethe voor in de vertaling van dr. P. C. Boutens. Het wordt een feest in dubbele zin: de herdenking van de geboortedag van de dichter en tevens de 75ste uitvoe ring van het werk door deze solo actrice. In de grote zaal geeft Alexander Brailowsky op de middag van die dag een pianorecital. Dinsdagavond be spelen Eileen en Joan Loveil twee vleugels en Woensdagavond is Nicole Henriot soliste op hel abonnements concert, dat uitsluitend werken van Maurice Ravel en Richard Strauss bevat. De tentoonstelling van West-Duitse kerkelijke kunst „Uit de schat kamers der middeleeuwen" in het Rijksmuseum wordt onherroepelijk op 31 October gesloten. U heeft dus nog een hele maand gelegenheid om deze unieke expositie te bezoeken. slechts een lekke autoband tegen de kade om de schok op te vangen, want een steiger zonder palen 'houdt niet lang, zoals het spreekwoord zegt. Hij is geweldig populair in Amster dam, deze schipper Kunst, die vroeger in loondienst het veer bij het Amstel- hótel bediende. Hij verklaarde trots dat passagiers, die zich hem nog van toen herinneren, speciaal naar de Omval ko men om zich door hem te laten overzet ten. Dit dunkt ons nu een vreemde ge woonte van lieden, die niets in de ove rigens zeer fraaie Rivierenbuurt te zoe ken hebben. BOEDA Bouw van 40 woningen Op het voormalige Vilesse-terrein bracht burgemeester H. Smeets hulde aan de aan nemers, die op zo'n vlotte wijze veertig woningen bouwen ten behoeve van de ge dupeerden. Dit werd gezegd op een feeste lijke bijeenkomst van de gezamenlijke aan nemers ter gelegenheid van het feit dat de laatste dakspanten geplaatst werden, zodat „de vlag er op ging". Deze festiviteiten werden bijgewoond door de burgemeester, de wethouder van Openbare Werken, de gemeentearchitect, vertegenwoordigers van het architectenbureau Kuipers te Amster dam, de aannemers Bedeke, Hammer, Kaandorp, Langereis, De Rooy en Tromp, en de opzichters der gemeentewerken. De heer De Groot van het architecten bureau, de eerste spreker, noemde vol tooiing van dit bouwwerk een mijlpaal. De aannemers hebben tijdens de bouw met veel moeilijkheden te kampen gehad, aldus de volgende spreker, Burgemeester H. Smeets. Steeds werden de moeilijkheden tot een goede oplossing gebracht. Dit is een staaltje van goede samenwerking geweest. Ook de arbeiders hebben hier een goede prestatie geleverd. Hierna werden de woningen bekeken, waarbij bleek, dat ze reeds bijna geheel voltooid waren Het is dan ook waarschijn lijk. dat ze reeds per 1 November betrokken zullen kunnen worden. Na deze rondwandeling werden de arbei ders verversingen aangeboden, waarna het gezelschap een gemeenschappelijke lunch gebruikte in Hotel Meyer. Zondagsdienst voor doctoren De dienst wordt Zondag waargenomen door: Dr. de Jongh, Julianastraat 1, telef. 534; Zr. -de Wildt, Torenstraat 29, telefoon 401. Winterdienst „Naco" De Naco begint op 2 October haar win terdienst. Voor Castricum zijn de gevolgen, dat de lijn AG naar het strand weer opge heven wordt en een wijziging in de dienst naar Alkmaar en Haarlem. De eerste bus naar Alkmaar vertrekt om 7.35 en de laat- sis om 22.35. Er zal een uurdienst gereden worden. Vervallen zijn dus de diensten van 5.35 en 6.35 op werkdagen en 22.35 op Zon- dag. In de richting Haarlem kan men van 6.3a af om het uur en met 22.35 uur. Hier zijn vervallen de diensten op werkdagen van 5.45 en 6.10 en die van Zondag om 7.25 en 23.35. MARKTBERICHTEN 30 September 1949 Besommingen IJM 41 Compaen 20.12,0: IJM 43 Danser 22.910. IJM 74 480: KW 154 3040. KW 94 1840: HD 125 2760. Aanvoer 330 kisten tong en tarbot. 10 kisten griet; 7540 kisten v. haring, 150 kisten makreel, 45 kisten kabeljauw, 15 kisten koolvis, 60 kisten schelvis, 45 kisten wijting, 460 kisten schol, 145 kisten schar. 5 kisten bot. 20 kisten poon, 25 kisten diversen. Totaal 8850 kisten. Twee stoomtrawlers besomden f 32.400. Prijzen Heilbot 3.20—2.60: gr. tong 2.65—2.45; gr.m. tong 2.502.05: kl.m. tong 2,402.15; kl. tong I 2.15—1.80: kl. tong II 0.82—0.66, tarbot I 2.502.20. per kg. Tarbot II 100: tarbot III 84: tarbot IV 4835,50: gr. schol 5752: midd. schol 5525: kl. schol 2413: schar 21.507,50: bot 17.5016,50: v. haring 1310,50: ma kreel 2014: schelvis 42; midd. schelvis 36; kl. schelvs* I 2017,50: kl. schelvis II 25.5021; wfjting 12,505; gr. gul 41; midd. gul 31; kl. gul 117: poon 7.503.80; kl. rode poon 1211 tongschar 55. p. 50 kg. Kabeljauw 15692; koolvis 43, p. 125 kg.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7