muider Courant Haarlems Dagblad "1$ on9e^oorzame „Laszlo Rajk werd in Moskou murw gemaakt voor Boedap ester proces" Spoedige proclamatie van een Oost-Duitse volksrepubliek verwacht Haagse politie maakte met de blanke sabel een eind aan de traditionele studentenveldslag JanrtPng No. 19363 MMmarlam 154, Telef, Adm. 5437. •2* 5389 na 5 uur: 8061 (K 2560), ,7 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, P5**'b Directeur-Hoofdredacteur 15054. ca'óp aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen. IJmuiden, Santpoor; en Omstreken van ni Opmfjtc tnarintiBtöc éourant (Inno Dinsdag 4 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 4NDEN HEBBEN het voorbeeld I"53 «ortt-üusland gevolgd en hun I '"'".'vriendschap en wederzijdse Tneeo-Slavië opgezegd: Polen, Roemenië en Bulgarije. De volgen de leider gedwee en zeg- .-"t:'.,reênkomsien met de ongehoor- PcTïbalk Tito op. Het verdient f T;:,cht dat die verdragen een jaar c® .leden -esloten zijn voor twmtig kinhet niet meer als een bij- beschouwen, dat zulke papieren r'1 '](S niet in de verte haar officiële i&;0. Maar de herhaling van zulk "•°r;:u Maar de herhaling van zulk "5 col stemt wel tot ironie, temeer «ch* herinnert hoe innig de ver- T';:; "r llissen Moskou en Belgrado nog leden tot uiting kwam. Maar- Tifo kek Rusland's krachtigste ,'f Hii was iets anders: de krach- tfl1ctebondgenoten. Dat is iets Btt betekent de minst volgzame, oh niet door Russische raadgevers .minderen. Intussen zou het wel KÏSfnt zijn als de een of andere w 1 aangelegde historicus eens uit- LeS gemiddelde werkelijke üiH van internationale verdragen zich laatste halve eeuw verhouden heeft J'perioden, waarvoor zij op papier Merkwaardige in dit geval is dat de f bindende factor tussen de betrokken i ne communistische ideologie heette In Tito en zijn regering zijn die ïdeolo- Jw gebleven; niettemin zegt de ene inn.st.sche regering na de andere, na cchelden waarbij hij bij afwisse- i voor Trotskist en imperialist wordt ~-.a'kt hem de vriendschap op. Geen dat het schouwspel met verbazing i Vesten wordt gadegeslagen. Times heeft opgemerkt dat de Russi- inzegging van het verdrag een ver- ipi van de situatie betekent, omdat y rjen°Russische gewoonte is daar spoe- t-'-e over"te gaan. Men is in Moskou Ijjd zo'n overeenkomst zo lang mogelijk Schaven als een soort tweede pijl op toog voor het geval dat er eens een Zfe -vending in de verhoudingen zou •en komen. Blijkbaar zien de Russen r dus geen kans meer op. De Joego- .ijdie regering schijnt intussen voor- Ss te'zijn haar geschil met Moskou s de l' X.O. voor te leggen niet aan Veiligheidsraad, die door een Russisch Ja ie mond gesnoerd zou worden maar c cc Assemblée. En in een tot Moskou echte nieuwe nota heeft Tito zijn reeks «huldigingen jegens het Kremlin alvast "vik geformuleerd. Hij voert aan dat R'issen de beginselen in het handvest de U.N.O. hebben geschonden, dat zij ^cogd hebben agenten in de Joego-Slavi- Ée regering en in het leger onder te bren- p met het doel, de wettige regering om- te werpen, dat zij een bijna algehele I Maomische blokkade rondom het land jtbben gelegd en deserteurs en verraders - a het socialistische Joego-Slavië hebben I w-.|prcnnnJ jn Ifahp .■ripen en dat zij nota's vol grove be- WdltJf jIIUUU lil lldlie (diSingen en bedreigingen, „ondersteund fer troepenbewegingen" in Joego-Slavië's Manden", hebben gezonden. Ie Lake Success beschouwt men de zen- tg van deze nota aan Moskou als een stap ade richting van een klacht bij de U.N.O. ■M beeld doet wat vreemd aan: een brief Belgrado naar Moskou geldt als stap in iiiichting van Lake Success, maar de be- Ming is duidelijk. Wel kan men zich, rcnals m de dage«i van de Volkenbond, ikragcn welk 'resultaat een onderzoek van ai geschil door de U.N.O. eigenlijk zou innen hebben. Het staat bij voorbaat vast j iü de U.N.O. het toch niet tot oplossing zal TITO VERTELT: „Ik weet niet hoe ze het doen, maar ze gebruiken monsterachtige methoden" BELGRADO, 3 October (Reuter). Maarschalk Tito heeft tijdens een noen maal dat gisteren, na afloop van uitge breide manoeuvres van het Joegoslavische leger, aan zes honderd generaals en andere officieren, werd aangeboden, een toespraak gehouden waarin hij verklaarde dat het leger gereed staat om „Joegoslavië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en on geacht de zijde waarvan een eventuele aanval zou komen, te verdedigen." Volgens Tito hadden de legeroefeningen niet plaats gehad omdat er verschillende pogingen waren gedaan om Joegoslavië schrik aan te jagen, doch uitsluitend omdat het voor elk modern leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons levensdoel", aldus de Joego slavische leider, „hen te ontmaskeren, die leugens en lasterlijke aantijgingen over ons verspreiden. Door dit te doen dragen wij bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier geloof in dit socialisme aan het wankelen is geraakt. De oefeningen van het Joegoslavische leger hebben op mij een zeer goede indruk gemaakt. Ik ben er zeker van, dat ons leger in elk opzicht als uitstekend kan worden beschouwd. Omtrent het te Boedapest gevoerde pro ces tegen de vroegere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rsik, en diens medebeklaagden verklaarde maar schalk Tito onder meer: „Deze zaak is te Boedapest op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofdstad de meest corrupte lie den, die de belangen van hun land voor een buitenlandse mogendheid hebben verraden, aantreft. Een andere reden is, dat het Hon gaarse volk zeer ontevreden en om vele redenen de Sovjet-Unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de gevoelens der Hongaren tegen Joegoslavië op te zetten. hetgeen geschiedde door het voor te stellen alsof Joegoslavië de onafhankelijkheid van Hongarije zou bedreigen. Rajk heeft in het onzekere verkeerd over de houding, die Hongarije tegenover Joegoslavië moest aannemen. Het was om deze reden dat hij zich in 1948, zogenaamd voor herstel van gezondheid, naar Moskou begaf. Nadat Rajk was gearresteerd, werd Derfia doden door Vier provincies geteisterd ROME, 3 October (Reuter) De Itali aanse regering beeft tijdens een heden ge houden speciale kabinetszitting besloten een bedrag van vijftig millioen lire be schikbaar te stellen, opdat onmiddellijk hulp kan worden verleend aan de slacht offers van overstromingen in Zuid-Italië, welke de dood van ruim dertig personen hebben veroorzaakt-,.terwijl een gebied van naar schatting duizend vierkante mijl.onder water iö gekomen. Vier Italiaanse provin- 'ai c*es door de overstromingen geteisterd. - V- i Door verkenningsvliegtuigen is gemeld dat a-n brengen. Zij beschikt met over ae, overstroomde gebieden twintig stelen, die een lichaam tot handhaving meter »nder wat£r internationale rechtsorde zou moeten kitten om zijn wil ook tegenover sterke ypdheden te doen gelden. Van de be- kndeling van zijn zaak door de U.N.O. kan iaan Moskou ongehoorzame Tito niet veel ua verwachten dan omvangrijke publi cs': voor zijn grieven en een dienovereen- hsatige propaganda tegen de Russen. Kschien hoopt hij ook op het ontstaan nieuw geschil tussen Rusland- en is Westen. In zoverre lijkt een behande- 3 zaak in Lake Succes niet zonder Tito beroept er zich op dat Stalin in 1941, :h:. uiteenzetting van de beginselen der riet-Russische buitenlandse politiek, rilaard heeft dat de Sovjet-Unie zich -„ter zou inlaten met de binnenlandse «gelegenheden van een klein land. Deze verklaring is blijkbaar een der wei- 'f liefelijke herinneringen aan een storm- -1 jaar in de Tweede Wereldoorlog. Wat f overigens nog voor interessants in zit kan si moeilijk zien. Maar in een nota kan meespelen als een argument. Gevaar voor het uitbreken van oorlog ie Balkan doet zich blijkbaar nog steeds ri voor. Kans dat Moskou door zijn actie ri'otio de regering van Tito „van binnen f '-en val brengt lijkt nog steeds aanwe- Misschien zal dat het einde van het zijn. R.P. «Manchester Guardian" over toekomst van de Veiligheidsraad -.Manchester Guardian" wijdt een «nisei aan de theorie, dat in het geval de »we Chinese regering de nationalistische c Veiligheidsraad zou vervangen, het UNO soepeler zou kunnen lopen. frankrijk als bemiddelaar. „Vroeg of «=t zal de nationalistische vertegenwoor dig door de communistische vervangen Men. Zo lang Frankrijk het binnen- :f evenwicht tussen kapitalisme en ^TUnisme zou kunnen handhaven, zou Kunnen optreden tussen twee groepen j, lWee Permanente leden met het recht nil ^'Gr.cloor 20U het Sovjet-Russische lriou,wen in internationale organisaties 6- '-J w-orc^n en de Westelijke afkeer riy ,lec^' Van vet° zou verminderen. -v' /n""n hebben sinds de afloop van de e.on zekere gave getoond om oppo- ie verzoenen. Indien wij minder S'f 0nz?- kracht en de Russen minder ri. 'ciÏa*''*' hHn ^vakte zouden zijn, zou- Partijen de UNO meer vertrou- ^'«rdiaji" 810113 «Manchester -j/eeds schip in botsing .ji wrak van de „Gneisenau" Jdja- h ?n metende Zweedse schip Sthii-n?- m een S.O.S.-sein onmiddel- Duitse C|!70C'lt; Hel is op het wrak van =£chip „Gneisenau" gelopen, Deense eiland Falstar be- rii en Uer bemanning zijn ge- De twintig duizend inwoners tellende stad Benevento is zwaar getroffen. Twee duizend ingezetenen zijn dakloos geworden. Als gevolg van schade, aan fabrieken in de stad toegebracht, zijn velen werkloos. De regering heeft besloten dat uitge breide schema's zullen worden opgesteld voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en de te velde staande oogsten door het geweld van het water zijn weggevaagd. Van officiële zijde wordt ver klaard, dat de aangerichte schade reusach tig is en dat deze thans nog op geen stukken na is te berekenen. De paus heeft opdracht gegeven met spoed levensmiddelen en medicijnen uit Vaticaanstad naar de geteisterde gebieden te zenden. Op sommige plaatsen in de geteisterde gebieden zijn de verbindingen verbroken, terwijl de openbare vervoermiddelen niet kunnen worden gebruikt. Op enkele nog wel te gebruiken trajecten in het over stroomde gebied zijn de electrïsche treinen door stoomtreinen vervangen. Leger, politie, de brandweer en vrijwil ligers waren heden bezig met het vervoer van levensmiddelen naar door het water afgesneden plaatsen en met het in veilig heid brengen van zich nog in de over stroomde gebieden bevindende gezinnen. hij opnieuw „voor herstel van gezondheid" naar Moskou gezonden en daar is hij murw gemaakt voor het proces te Boedapest. ïk weet niet, hoe men het klaar speelt, beklaagden er toe te krijgen, zichzelf tijdens een openbare rechtszitting zo veel mogelijk te beschuldigen, doch het staat vast dat monsterachtige methoden zijn gebruikt, om dit resultaat te ver krijgen." Communistische opmars in Zuid-China Nieuwe communistische versterkingen stromen Zuidwaarts de Zuid-Chinese pro vincie Kwantoeng binnen. Naar verluidt, zouden zij op een punt (in het Noord- Oostfn), 250 km verwijderd zijn van de natiiAialistische hoofdstad Kanton. Volgens in Kanton binnengekomen berichten drin gen twee communistische colonnes Kwan toeng een van de laatste provincies in nationalistische handen binnen. Natio nalistische verkenningsvliegtuigen zagen communistische strijdkrachten uit het Noorden de provincie binnentrekken. De troepen van de communistische generaal Tsjeng Keng zouden uit het Zuid-Oosten van Hoenan door nauwe bergpassen aan de grens van Kwantoeng naar het Zuiden doorstoten. Gewoonlijk betrouwbare Chinese berich ten mriden de val van Joeman, een petro- luem-centrum, 240 km van de Sovjet-Rus sische grens. Op 3 October 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutel stad van de tyrannic der Spanjaarden te bevrijden. Ieder jaar wordt dit jeit door de Leidenaren uitbundig gevierd en omdat het ontzet van de stad gisteren 375 jaar geleden was, kwam prins Willem van Oranje ditmaal „persoonlijk" de traditionele haring met wittebrood uitdelen. In Berlijn wordt druk gebouwd aan regeringsgebouwen LONDEN, 4 October (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Russische nota aan de Westelijke ge allieerden naar aanleiding van de vorming van een West-Duitse regering een duide- parlement beschouwd wordt, heeft een on derkomen gevonden in het vroegere mini sterie van Propaganda en de economische commissie in de Oostelijke zóne is onder gebracht in het vroegere ministerie voor de Luchtmacht. De Russische ambassade, die lijke aanwijzing inhoudt, dat ook in Oost- bij een luchtaanval geheel uitbrandde, is Duitsland een regering tot stand zal wor den gebracht. Inmiddels bevindt zich generaal Robert son, de Britse Hoge Commissaris in Duits land, te Londen, waar hij op het ministerie besprekingen voert over de situatie met. be trekking tot een eventuele Oost-Duitse re-- gering. Op het Russische hoofdkwartier Karls- horst waren gisteren- besprekingen gaande tussen de gouverneur, generaal Tsjoeikof, zijn politieke adviseur, Semjonnof, de mi nisters der vijf Oostelijke provinciale re geringen en de politieke leiders over de vorming van een regering, zo verkiaart men in gewoonlijk betrouwbare Duitse kringen. Na de uitwerking van de bijzon derheden zou de „Duitse Volksraad" bin nenkort bijeengeroepen worden voor de uitroeping van de „Duitse democratische republiek". Dit zou voorafgegaan worden door een Sovjet-Russische verklaring over de verantwoordelijkheden der regering, waarin tevens de herstelbetaling aan de Sovjet-Unie definitief vastgesteld zou wor den en waarin voorts een garantie zou wor den opgenomen over een periode binnen welke een vredesverdrag gesloten zou wor den. Men verwacht deze week een bijeen komst van de Volksraad. Onderkomens worden klaargemaakt In de West-Berlijnse pers verschijnen berichten over herstel van verschillende vroegere regeringsgebouwen in en bij de Wilhelmsirasse door de Russische autori teiten. Deze zouden bestemd zijn voor de Oost-Duitse regering. De „Duitse Volks raad", die algemeen als het toekomstige Vrijdag aanstaande zal Koningin Juliana de eerste steen leggen van het studenten- sanatorium ie Laren. De gelden voor dit sanatorium, waar de studenten in eigen kamertjes gelegenheid zullen hebben te studeren, zijn grotendeels bijeengebracht ioor Curagao, Suriname en Aruba als een bewijs van erkentelijkheid voor de sr.rt.id der studenten om het behoud van de geestelijke vrijheid. De colleges in de Amster damse Universiteit zuilen door een nieuw geluidsreproductie-systeem ook in hel sanatorium te volgen zijn. De' maquette van hel sanatoriumdat plaats zal bieden aan drie-en-tachtig patiënten. hersteld en verschillende andere regerings gebouwen en legaties worden of hersteld of geheel herbouwd. Deze werkzaamheden zijn volgens de pers door het Sovjet-Russi sche militaire bestuur gelast en de kosten komen ten laste van de begroting voor de Russische zóne. De Londense „Daily Telegraph" acht de vorming van een Oost-Duitse regering in Berlijn zeer wel mogelijk. De Franse pers is met uitzondering van het communistische partij-orgaan, „l'Hu- manité" van oordeel, dat het Russische pro test een voorspel is tot de vorming van een Oost-Duitse „volksrepubliek". „l'Humani- té" drukte de nota zonder commentaar af. „l'Epoque" verklaart, dat de vorming van een Oost-Duitse regering eerder bedoeld is om het herstel der Duitse eenheid te ver tragen, dan om dit te bespoedigen. Het gelijktijdig afbreken der diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China en de isolering van Joegoslavië zou er op duiden, dat Moskou de tijd gekomen acht alle troeven uit te spelen. Chinese regering verbreekt betrekkingen met Rusland De Chinese nationalistische regering heeft Maandag op een kabinetsvergadering besloten de betrekkingen met de Sovjet- Unie te verbreken nu de Sovjet-Unie de erkenning van de communistische regering van China bekend heeft gemaakt en ver klaard heeft, dat de diplomatieke vertegen woordigers der Sovjet-Unie in Kanton zouden worden teruggeroepen. De minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, verklaarde, dat de Sovjet- Unie thans waarschijnlijk zou voorstellen aan de Chinese communisten een plaats in de UNO in te ruimen ten koste van de nationalisten. Yeh was van mening, dat dit voorstel niet zou worden aanvaard even min als zulks het geval geweest was ten aanzien van Noord-Korea cn de regering- Markos. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft heden meegedeeld, dat Engeland het verzoek van de Chinese communisten om als regering te worden erkend zal bespreken met de landen van het gemenebest en „andere belanghebbende mogendheden". Het communistische verzoek is nog niet le Londen ontvangen, doch volgens be richten uit het Verre Oosten is het aan de Britse ambassade te Nanking overhandigd. Op de vraag, wie de andere belangheb bende mogendheden zijn, antwoordde de woordvoerder: „Ik geloof de landen van het Atlantisch pact". AMSTERDAMS BURGEMEESTER NAAR SURINAME EN CURACAO De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly zal Vrijdag per KLM-vlieg- tuig naar Suriname vertrekken. Hij zal ook Curasao bezoeken, eveneens voor besprekingen teneinde de bestaande banden tussen deze gebieden en Amsterdam te verstevigen. Meningsverschil over de Indonesische schulden „De weekeindconferentie der centrale commissie van de Ronde Ta fel-conferentie op de „Hooge Vuursche" heeft aan haar doel beantwoord, in zoverre dat de stand punten der drie delegaties thans duidelijk en tot in bijzonderheden zijn uiteengezet", aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. De delegaties hebben in mondelinge verklaringen him opvattingen uiteengezet en hierbij bleek, dat zeer aan zienlijk verschil van mening bestond in het bijzonder ten aanzien van het vraagstuk der schuldenregeling. Overeenstemming bestaat over overname van de schulden lot op het uitbreken van de oorlog met Japan. Over de schulden welke in generlei verband staan met de uitgaven voor de militaire acties in Indo nesië zal eveneens gemakkelijk overeen stemming kunnen worden bereikt. De moeilijkheden concentreren zich ech ter naar wij van republikeinse zijde ver nemen, rondom de vraag wat gebeuren moet met de schulden, die voortvloeien uit deze acties. Van republikeinse zijde heeft, men de gedachte ontwikkeld, dat ook de Het woord is aan.... Ida Heyermans: In de verhouding van mens tot mens is het bekennen uan een fou* altijd iets, dat> nader brengt. door de Nederlands-Indische regering ge creëerde interne schulden voor een groot deel voortkomen uit de politiële acties. Im mers, aldus deze republikeinse redenering, allerlei uitgaven bijvoorbeeld voor distri butie van rijst in gebieden welke tot het de facto gebied van de republiek behoorden en alleen als gevolg van de acties door de Nederlands-Indische regering geravitail leerd moesten worden, kunnen niet dooi de R.I.S. worden overgenomen aangezien deze schulden rechtstreeks een gevolg zijn van militaire actie. Van Nederlandse zijde heeft men toege zegd in de komende dagen het, exacte be drag van de uitgaven voor militaire acties over te leggen. Naar men mag aannemen is dit het be langrijkste geschilpunt in de financieel- economische commissie en indien dit ge schilpunt is opgelost zullen de overige pro blemen vrij gemakkelijk worden over wonnen. Vriendschappelijke strijd werd dit jaar beschouwd als „verstoring der openbare orde" De „veldslag", die der traditie getrouw op de derde October in Den Haag tussen de „groenen" van Delft en Leiden gehouden wordt, is Maandagavond anders verlopen dan in vorige jaren. Tegen de avond verzamelde zich een kleine groep studenten op het Buitenhof in Den Haag. Van deze studenten had de politie weinig last, des te meer echter van enige honder den opgeschoten jongelieden, die door hun uitdagende houding een charge van de po litie uitlokten. Tot twee maal toe werd het publiek be volen het Buitenhof te verlaten. Degenen, die onwillig bleken, kregen klappen met de blanke sabel, die voor het eerst op de derde October door de politie werd ge bruikt, meldt het A-N.P. Enige personen moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Pas tegen half twaalf keerde de rust op het Buitenhof terug. Intussen leverden de studenten in Sche- veningen op het Gevers Deynootplein en in de omliggende straten strijd. Om kwart over acht waren de Delftse „groenen" per speciale tram op het plein gearriveerd, waar zij werden opgewacht door hun Leid- se tegenstanders. De twee partijen nestel den zich op en om het Kurhausterrein en de strijd begon. Nauwelijks waren echter de eerste rotjes eh zevenklappers ontploft of een grote politiemacht, die in allerijl per auto uit de Haagse binnenstad was aan gevoerd, verscheen. De .politie chargeerde onmiddellijk met de blanke sabel en in een oogwenk waren de studenten verspreid. De studenten kregen geen gelegenheid om zich te hergroeperen. Van een Onderling gevecht was geen sprake meer. Leiden en Delft- keerden zich daarop gezamenlijk tegen de Haagse politie, doch deze trad zo kracht dadig op, dat de studenten weinig anders overbleef dan te retireren. De verspreide groepen werden onophoudelijk door poli- tiejeeps achtervolgd, die in razende vaart volgens het A.N.P.-verslag, over de boule- vaard snorden en de trottoirs steeds weer schoon veegden. Van een min of meer vriendschappelijke strijd tussen studenten en Haagse politie was toen geen sprake meer. De politie kende ditmaal geen pardon en wierp, geassisteerd door rechercheurs in burger, al haar machtsmiddelen in het vuur. De studenten waren hierover zeer veront waardigd. Zij verklaarden de politie tevo ren gewaarschuwd te hebben, dat zij, om de excessen van hét vorige jaar te voor komen, het Gevers Deynootplein hadden uitgekozen als terrein voor hun traditionele veldslag. De Haagse jeugd zov zich daar door niet ïn de strijd kunnen mengen. Zii hadden, zo zeiden zii. van de ILtie meer begrip verwacht voor deze tredi. Tonele ge beurtenis, welke thans door hot gebruik van de blanke sabel onmogelijk was ge maakt. Hun onderhandelaars werden dooi de politie niet ontvangen, ook niet toen de „commandant te velde" van de Leidenaars aanbood het gevecht te eindigen, omdat bui tenstaanders met lege bierflessen wierpen, pe politie deelde hem mede. dat „het ver storen van de openbare orde geen grond voor discussie vormde". Drie studenten, die in Scheveningen werden gearresteerd, wer den niet zoals gebruikelijk weer vrijgelaten. Toen de studenten voor het politiebureau het verzoenende ,,Io Vivat" wilden aan heffen, werden zij uiteengejaagd. Zij be sloten daarop zonder verzoening te vei-" trekken. Het standpunt van de politie De Haagse politie heeft haar krachtdadig optreden tegenover de studenten als volg! gemotiveerd De talloze klachten, die het vorige jaar naar aanleiding van de „Drie October- velrislag" van de zijde der Haagse burgerij binnengekomen waren, waren voor de I waarnemend burgemeester van Den Haag aanleiding geweest in te grijpen. De stu- dentencorpora, zo verzekerde de politie, waren tevoren mondeling en schriftelijk gewaarschuwd, dat zij bij het verstoren van Laatste SD-handlanger in Groningen berecht Voor de bijzondere strafkamer te Gro ningen had zich Maandag te verantwoor den de 31-jarige S.D.-handlanger Harm B. uit Groningen, wie moorden, brandstichtin gen, arrestaties en nog andere wandaden ter. laste waren gelegd. De verdachte gaf alles toe. In zijn requisitoir tegen dit laatste lid van het Groningse S.D. hoofdkwartier eiste de officier van Justitie 20 jaar gevangenis straf. De verdediger beschouwde verdachte als een slachtoffer van zeer ongunstige om standigheden. de openbare orde gestraft zouden worden als iedereen. Ook de „goed bedoelde" mo lestaties van de politie zouden niet meev worden getolereerd, omdat de politie hierin een ondermijning zag van haar prestige. De studenten werden er verder van in kennis gesteld, dat de politie orders had om met krachtige hand in te grijpen. Eerst werd de studenten het betreden van de binnenstad verboden, later in de middag werd zelfs elke actie in Den Haag verboden. Het ingri,jpen met harde hand is. aldus de politie, noodzakelijk geweest, omdat men de studentenactie onmiddellijk in de kiem had willen smoren. Met de gummistok en een bevel was volgens de politie bij de stu denten niets te bereiken, daarom moest de blanke sabel getrokken werden. De hoofdinspecteur, die deze actie tegen de studenten leidde, verklaarde, dat zijn ondergeschikten tfin het belang der Haagse burgerij" op juiste wijze tegen de studenten waren opgetreden. De politiemacht, die de „groenen" be streed bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Een deel van hen was belast met het bewaken van de Passage en het Binnenhof, die voor elk verkeer waren af gesloten. Viering ontstaan Europese Raad Op 8 October zal de Europese Beweging in de grote zaal van het paleis voor Schone Kunsten te Brussel het ontstaan van de Europese Raad vieren. De Franse oud premier Georges Bidault, de Belgische mi nister van. Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland en de voorzitter van de adviserende vergadering van de Europese Raad zullen bij die gelegenheid het woord voeren. De leden der regering zullen deze bijeenkomst bijwonen. Politieke optochten in Londen voor drie maanden verboden De Londense politie heeft alle politieke optochten in het stadsgebied van Londen voor drie maanden verboden. Dit bevel, dat door Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, is ondertekend, werd hedennacht van kracht. De minister had protesten ontvangen tegen het plan van de neo-fascistische beweging van Oswald Mos- ley, morgen een mars door Londen te maken. Begrafenis H. Salm Hedenmorgen heeft op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van de op 1 October te Hil versum overleden heer H. Salm. De over ledene was de oudste vennoot van het be kende Amsterdamse Assurantiekantoor H. Salm en Zoon. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene geschiedde de begrafenis in alle stilte. ALARM-INSTALLATIE IN POST AGENTSCHAP IN DRIEHUIS Naar wij vernemen heeft een aantal Driehuizenaren het plan opgevat om de kantoorhoudster van het postagentschap Driehuis mej. Rie Aris als voorzorgsmaat regel tegen mogelijke herhalingen van de onlangs gepleegde roofoverval, een alarm installatie aan te bieden. Er is een comité gevormd dat een intekenlijst zal laten cir culeren. In het Comité hebben de heren J. H. A. M. Anten en P. v. Rensen zitting ge nomen. Verscheidene grote giften zijn bij het comité binnen gekomen. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist, Overigens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. 5 October: 6.46 uur, onder 18.10 uur 17.51 uur, onder 4.43 uur Zon op Maan op Hoog en laag water ïn IJmuiden Dinsdag 4 October: Hoog water: 213 en 14.36 uur Laag water: 10.12 en 22.23 uur Woensdag 5 October: Hoog water: 2.51 en 15.10 uur. Laag water: 10.52 en 23.06 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1