C VisseriJ-mia Smalfilm-amateurs vinden in Uitgeest sss*. een ideale ruimte voor hun werk Helderse taai j Tafeltennis 't Sporthuis Velsen Alma's dubbele taak Woensdag 5 October 1949 BELASTINGKANTOOR WERD STUDIO „Eigen" geluidsfilms en /cultureli le smalfilmavonden in het verschiet In het gebouw waar eertijds de ge middelde Uitgeestenaar met een lichte wrevel binnen ging om er in vijf minu ten een bepaald aantal belastingpen- ningen armer te worden, knipt thans de heer Herman Pot binnen dezelfde vijf minuten kunstlicht ter sterkte van acht duizend Watt aan, zodat het voormalige belastingkantoor herschapen blijkt te zijn in een kleine stralende studio, waar elk pril bruidspaar zich met graagte zou laten vereeuwigen. Deze meneer Pot is een man, wiens foto grafische en filmische kwaliteiten niet van de laatste jaren dateren en zijn plannen met de voor Nederland nieuwe studio heb ben dan ook ongetwijfeld een grote kans van slagen. Het nieuwe van deze opzet is het scheppen van een goed-geoutilleerde gelegenheid voor de amateur-smalfilmer, waar hij de binnenshuis-opnemingen kan maken, die in de huiskamer nu eenmaal onmogelijk zijn. Vandaar dan ook de 8000- Watt, die de kleine zaal in een felle gloed zetten wanneer er „gewerkt" wordt. Geen nieuweling De heer Pot was in 1921 al aardig weg wijs in de filmerij, want met een verplaats bare theaterinstallatie voor normaalfilm trokken hij en enige andere bioscoop-pio niers voorzien van een Ford-autobusje langs de dorpen van Noordholland, waai de burgerij in grote getale naar de fratsen van Watt en Half Watt en hun tijdgenoten kwam kijken. Welke beelden dan begeleid werden door een drie-mans-strijkje en het gezellig sis sen van de ouderwetse koolspitslampen. Twee keer per week in Egmond aan Zee, af en toen in Heemskerk en zo vaak als mogelijk was in aUe kleine plaatsen van Noord-Kennemerland, die zich toen de weelde van een eigen bioscoopje nog niet konden veroorloven. De heren zaaleigenaars echter ook niet van de vorige dag zagen dit vermaak geschieden en besloten op een voor de heer Pot minder prettige dag deze rendabele exploitatie zelf ter hand te nemen, zodat uit zijn reizende „cinema" eigenlijk de kleine theaters van de provincie ontstonden. Gelukkig voor hem had de heer Pot echter andere pijlen op zijn boog: het foto- persbureau „Hollandia", dat ook voor par ticulieren werkte. In dit opzicht waren zijn ideeën evenmin bepaald achterlijk, WEftit toen de eerste Leica in 1928 ons land kwam verbazen, maakte deze man al film-repor tages op het gebruikelijke 35 millimeter formaat, waar hij de beste foto's uithaalde, die dan tot 13 x 18 werden vergroot. Dat was dan wel wat grof, maar een oliefilter behoedde de afdrukken voor een te veel aan „korrel". De ontwikkeling van de onderneming die er inmiddels eën kunstnijverheidstak had bijgekregen om de improductieve krachten die in dit sterk fluctuerende vak van tijd tot tijd plegen voor te komen, bezig te houden ging gestadig voort tot de oorlog en de evaculatie er een abrupt einde aan maakten. Na vele omzwervingen kwam het be drijf, dat in Alkmaar was gestart, ten slotte in Hillegom terecht, waar een pak huis het weinig ideale onderkomen vormde. Zaterdag he-ïft burgemeester P. v. d. Ven van Uitgeest de smalfilm- en foto studio „Hollandia" in de voormalige be lastingkantoor aan de Middelweg ge opend. Deze onderneming kan voor de amateurs in Kennemerland van groot belang worden: de ideeën van haar lei der, de heer H. Pot zijn er althans fris genoeg voor. De opening werd opge luisterd dooi' een snapshot, die de bur gervader van Uitgeests oudste inwoon ster maakte en van heinde en verre zijn de Nederlandse smalfilmers naar het plaatsje gekomen om te zien of dit toe komstige centrum van thun liefhebberij hun goedkeuring kan wegdragen. In Uitgeest raakte toen echter het belastingkantoor leeg (de inwoners bleven betalen) en dit pand leek de heer Pot uitermate geschikt voor het geen hij in de loop der tijden had uit gebroed: een kleine smalfilmstudio, die uiteraard geschikt moest zijn voor het fotografisch werk, een toekomstig centrum van de „onbehuisde" Neder landse smalfilm-amateur. Het lijkt wat vreemd maar de Hagenaar of de Oegstgeester, die zijn hart aan de smalle celluloid-strook heeft verpand, kan practisch geen enkele binnenhuis-opname maken omdat het gemeentelijk lichtnet geen sterke lampen toelaat. Dezelfde rem mende omstandigheden gelden in een deel van Utrecht, Schiedam en andere steden, zodat, de relaties van de firma, die zich „Hollandia" noemt, het idee van een kleine studio met vreugde begroetten. Kleine speelscènes, beperkte kinderoperettes en andere voor de doorsnee-smalfilmer onbe reikbare maar fel-begeerde onderwerpen kunnen nu in Uitgeest behandeld worden en bovendien kan het „gewone" fotogra fische werk normaal doorgaan. Eigen geluidsfilms Dat is echter nog lang niet alles. De heer Pot gaat verder: hij wil op den duur ook •elf filmen in de omgeving, die vooralsnog voor anderen bestemd is, maar dan mét geluid. De apparatuur, die de amateur ech ter voor de gelijktijdige opneming van beeld en geluld nodig heeft, is nog zo schrikbarend duur, dat dit toekomstmu ziek blijft, hoewel de plannen ongetwijfeld in het hoofd van de „Hollandia"-directie zitten. Documentaires enpoppenfilms (de kunstnijverheidsafdeling levert desnoods de spelers zelf) zijn de projecten, die in de lijn der bedoeling liggen. Om het perceel, dat voor Kennemerland geheel nieuwe mogelijkheden in zich bergt, ligt een royale tuin, die voor buitenwerk bijzonder geschikt -is en op den duur nog geschikter wordt. Er zijn bospaadjes voor handen, alle mogelijke soorten bloemen voor kleurenfotografie zijn er te vinden en een „Engelse tuin" kan de vraag naar stemmige borders en strakke gazons vol doende bevredigen. Het actived deel dei- gedeeltelijk uit gewerkte plannen wordt door deze binnen- en buitenoutillage voldoende gedekt, maar de heer Pot zal proberen er nog een „passief" verlengstuk aan te breien: eens in de maand wil hij in de toekomst een culturele smalfilmavond geven en boven dien heeft hij gedacht aan cursussen op foto- en filmtechnisch gebied, lezingen en dergelijke, zoals op 16 November er trou wens al een is uitgestippeld, want dan zal door Philips een demonstratie van flits lampen voor de amateur-fotograaf worden gegeven. De kleine studio met haar -perfecte licht-outillage en haar podium voor korte scènes, die desnoods tussen de coulissen" kunnen worden vereeuwigd. Heemskerk VERGADERING K.A.B. De Katholieke Arbeidersbeweging, afde ling Heemskerk zal op Dinsdag 11 October een vergadering houden in café „De Zon" aan de Deutzstraat. Op deze avond zal Pater Engelbert een causerie houden met muzikale omlijsting. A.D.O. HIELD HAAR JAARVERGADERING De ruim 190 leden tellende R.K. Sport vereniging A.D.O. '20, afdeling voetbal, heeft Dinsdagavond in de K.S.A. te Heems kerk haar jaarvergadering gehouden. Tot grote voldoening van de voorzitter waren er velen aanwezig. Hij deelde mede, dat Woensdag de training weer zal beginnen. De heer J. Bekker heette daarna de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan A. Barend- se welkom, die de nieuwe clubvlag, een ge schenk van oud-spelers, inwijdde. Een woord van afscheid werd gesproken tot de scheidende secretaris de heer H. C. Schram, die wegens ziekte deze functie niet meer kon vervullen. Toen men aan het punt van de bestuurs verkiezing kwam, werd de sfeer enigszins geladen, want er heerste een zekere ani mositeit, zowel onder de leden als onder I de bestuursleden, doch- na veel onderhan- j delen werd het bestuur als volgt samenge steld: voorzitter J. Bekker; secretaris P. Koopman: penningmeester N. Tuyn en leden de heren KI. Schous, J. Veldhuis, Jan Beentjes en G. de Boer. Hierna volgde de rondvraag, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd. W. Th. Burger en T. A. de Visser. Getrouwd. C. B. van der Pouw Kraan en A. M. Welboren. Geboren. Peter, zoon van P. N. Jansen en H. Slootweg, wonende Breedslaglaan 2; Margaretha, dochter van P. H. Lammers en M. Nijman, wonende M. v. Heemskerck- straat 53c; Maria G. A„ dochter van G. de Boer en C. M. Kuil, wonende Rijksstraat weg 86: Margaretha C. M.. dochter van C. Veldhuijs en C. M. A. Bakker, wonende G. v. Assendelftstraat 20. Overleden. J. Th. Visser, oud 42 jaren. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat A. Zeelen. Trompstraat 113, IJmuiden- Oost. in dienst trad bij de Sluis-Centrale. Handbal wedstrijden Blauw-ZwartADO b 1-7 Direct na het begin ging ADO tot de aan val over en in korte tijd stond het 0-3 voor ADO. Blauw-Zwart zat echter ook niet stil en goede aanvallen werden opgezet, welke echter op niets uitliepen. Enkele ogenblik ken voor de rust werd de stand op 0-4 gebracht. Na de thee. werd het spel van de gast vrouwen vuriger en ook de doelverdedig- ster speelde beter. ADO hield echter het heft in handen en maakte nog drie doel punten. Vlak voor het einde doelpuntte Blauw-Zwart (1-7). COLLECTE Op Zaterdag 15 October zal er in Heems kerk een huis aan huis collecte worden gehouden voor de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen, n.l. voor het Karei Doormanfonds, Prins Bernhard Stichting en het „Fónds van 1815". REPARATIE van EIECTROMOTOREN en APPARATEN „VOLTA" p/a Overd. Zwembad Tiberiusplcin Tel. 4230, IJmuiden-Oost- (Adv.) Castricum Beverwijk Contactavonden „Slamat" In het orgaan van de ULO-scholierenver- eniging „Slamat" maakt het bestuur be kend, dat ook dit jaar weer een aantal con tactavonden op het programma staat. Al lereerst komen de jongeren tot 15 jaar op Donderdag 27 October bijeen en twee dagen later op Zaterdag 29 October de overige leden, dus zij die 16 jaar zijn of ouder. In December zal het bekende toneelstuk van Kasper Diederickx „Jeugd verzet zich" voor het voetlicht worden gebracht. In Maart zal het seizoen worden gesloten met de opvoering van een revue. „TROUWEN OF NIET TROUWEN" De lezing van dokter W. F. Storm uit Den Haag voor de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, welke Dinsdagavond in de bo venzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" plaats vond werd geopend door de voorzit ter de heer L. Otte. Spreker was verheugd over de opkomst en wekte de aanwezigen op onder hun kennissen propaganda te maken om deze nuttige en leerzame avon den bij te wonen. Hpt onderwerp dat dok ter Storm deze avond behandelde was „Trouwen of niet trouwen". De angst voor het huwelijk behoeft niet groot te zijn, maar de meeste mensen gelukt het niet op den duur iets van hun huwelijk te maken. Daarom hield dokter Storm een pleidooi voor het invoeren van de huwelijksscholen, die uitmuntend voorlichtend werk kunnen verrichten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele aanwezigen een dankbaar gebruik gemaakt. voor WOENSDAG 5 OCTOBER Kenncmer Theater, 7 en 9 uur: Vijf op de Huwelijksreis. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De laatste etappe. DONDERDAG 6 OCTOBER K. S. A.-gebouw, 8 uur: Eerste H. O. V.- concert. Luxor Theater, 7 en.9.15 uur: De laatste etappe. De echte van PRONK Natuurlijk bij het bekende adres C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TEL. 5386 (Vert. N.V.S.) (Adv.) FILM VOOR HET RESTAURATIEFONDS DER NED. HERVORMDE KERK. Donderdag 13 October zal in het Corso theater de film „Het leven van Beethoven" vertoond worden ten bate van het Restau ratiefonds der Nederlands Hervormde Kerk WEDEROPBOUW' IN VOORMALIGE POLITIEPOST. De voormalige politiepost achter het ge meentehuis is van bestemming veranderd. Het kantoor van de Wederopbouw, gevlucht voor het lawaai der kleuters die thans het voormalige Distributiekantoor bevolken, heeft daar onderdak gevonden. Eens in de veertien dagen op Maandag heeft er bo vendien een zitting van de vertrouwens commissie plaats. GERINGE WIJZIGINGEN IN DE SPOORDIENST. De wintel-dienstregeling van de N.S. brengt slechts wijzigingen van enkele mi nuten in de vertrektijden te Castricum. Deze zijn thans voor de richting Amster dam: 5.23, 6.23, 7.23, 7.34, 8.04, 8.23, 9.23 en zo vervolgens om het uur tot en met 23.23. Op Zondag rijden cle treinen 5.23, 6.23 7.34 en 8.04 niet. In de richting Haarlem kan men op werk dagen vertrekken om 6.42, 7.42, 8.42 en zo om het uur tot en met 23.42. Op Zondag rijden de treinen 6.42 en 7.42 niet. In de richting Alkmaar rijden er treinen om 6.30, 6.48, 7.30, 7.48 en zo vervolgens tot en met 23.48. De laatste trein vertrekt om 0.37. 's Zondags rijden 6.30, 6.48 en 7.30 niet. OPBRENGST COLLECTE. Het Centraal Collecte-comité voor Pro testantse Militairenverzorging had Zater dag een landelijke collecte uitgeschreven. In Castricum bracht deze een bedrag van 177.46 op. DAMCLUB "ST. THOMAS". De damclub „St. Thomas" zal dit seizoen uitkomen in de derde klasse van het dis trict Kennemerland van de Nederlandse Dambond. In deze afdeling spelen verder: DOS 2. HDC 4, Kijk Uit 2 en VKD 3, allen uit Haarlem, BDC 4 uit Beverwijk, Diago naal uit Santpoort en Halfweg 2 uit Half weg. Op 13 October zullen de Castricummers naar Haarlem trekken en tegen Kijk Uit 2 spelen. IJmuiden „Mercurius" zet het nieuwe seizoen in Tijdens een dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de afdeling Velsen- IJmuiden van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius" werd be sloten om het winterseizoen op Maandag 24 October in te zetten met een gezellige avond. Onder meer zal dan ook de defini tieve verkiezing van het voorlopig bestuur ter sprake komen. Gezien het succes van de zogenaamde huiskamer-bijeenkomsten welke in het vorige seizoen zijn gehouden, werd besloten om ook de wintermaanden op deze wijze het contact tussen bestuur en leden te ver stevigen. Reders zeggen Noordzee visserij-contract op Naar wij vernemen hebben de Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden bij de Unie Verkeer het collectief contract voor de Noordzeevisserij per 31 December 1949 opgezegd. In werknemerskringen achtte men deze opzegging enigszins onverwacht, hoewel onder de bemanningen reeds lang het ge rucht de ronde deed. dat het CAO zou wor den opgezegd. Beide partijen zijn het er echter over eens, dat het lopende contract enige punten bevat, die nodig „op de hel ling" moesten. „Het Zonnehuis" in Velsen en Beverwijk De christelijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" zal in Velsen en Beverwijk een serie filmvoorstellingen geven welke tot doel hebben belangstelling te wekken voor het werk van deze vereniging. Vertoond zullen worden „Doortje Verkei-k", een speelfilm met evangelische strekking, en „Draag zorg voor hem Vrijdag 14 October zullen deze films in „Concordia" te Velsen vertoond worden. Maandag 17 October in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Bever wijk, Woensdag 19 October in de „Goede Herderkerk" te IJmuiden-Oost en Donder dag 20 October in het gebouw voor Chris telijke Belangen te IJmuiden. Lezingavond voor Oud-Katholieken Reeds vele jaren bestaat tussen de Oud- Katholieke Kerk van Nederland en de Anglicaanse Kerk van Engeland, alsmede de Episcopale Kerk van Schotland een nauw verband, waarvan vooral in de na oorlogse jaren door de leden dezer kerken met vacantie-uitwisselingen veelvuldig ge bruik wordt gemaakt. Thans doet zich een mooie gelegenheid voor de Oud-Katholieken in Velsen voor om iets naders over 't wezen van de Epis copaalse Schotse Kerk te vernemen, daar Donderdagavond de Schotse heer Spurr in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw zal spreken op uitnodiging van de Oud- Kath. Jongeliedenvereniging „D.G.S." en in samenwerking met de afdeling IJmuiden van het O.K.O.F., welker leden deze ver gadering kunnen bezoeken. De heer Spurr bedient zich van de Nederlandse taal. Nu in ieders bereik Rubber bats prima kwaliteit v.a. f 2.25 Netten, posten, ballen in zeer voordelige prijzen. Komt U vrijblijvend even kijken KENNEMERLAAN 137 - TEL. 4071 IJmuiden en Beverwijk slaan slecht figuur in damcompetitie In de derde ronde van de Noordhollandse hoofdklasse damcompetitie verloor Bever wijk met 137 van Weesp. IJmuiden ver loor met 146 van „Gezellig Samenzijn". „Jozeph Blankenaar" won met 173 van Wormerveer en Oosterkwartier moest in Zaandam zijn meerdere erkennen: 119 .De wedstrijden HDCOostzaan en DSTO CDA moesten wegens het late uur worden afgebroken. De stand luidt: y O O Q O C 1} (l d <n o a 2. si •Jozeph Blankenaar 3 2 1 0 5 3921 Zaandam 3 2 1 0 5 3525 Weesp 3 2 1 0 5 35—25 C. D. A. 3 2 0 1 4 32—28 Gez. Samenzijn 3 2 0 1 4 3129 n. S. T. O. 3 2 0 1 4 34—26 Haarl. Damclub 3 1 1 1 3 3426 Wormerveer 3 1 1 1 3 2426 Oosterkwartier 3 1 0 2 2 3030 Oostzaan 4 1 1 2 3 4238 Beverwijk 3 0 0 3 0 1644 IJmuiden 4 0 0 4 0 2555 SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 4 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Benkalis van Batavia. Medee van Swansea. Avenis v. Antwerepn. Lipscomb Lijkes van Galveston. Ragni van Helsingborg. Breehelle van Goole. Mizar v. Liverpool. Seaham van Goole. Hast I van Newcastle. Bïinda van Goole. Vertrokken zijn: Crescendo naar Emden. Thor naar Menstadt. Stefanos S naar Rot terdam. Britt Mary naar Skoghal. Bounty naar Helsingfors. Oran More naar Bremen. Mona naar Malmö. Har jager naar Malmö. Bernisse naar Strahlsund. Solglint. naar Bei-gen. Fantee naar Liverpool. Bullfinch naar Londen. Eben Haëzer naar Londen. Arcturus naar Rotterdam. Patria naar Huil. Actinia naar Emden. Grebbestroom naar Londen. ,cv 1200 en de Allen Watafif Ufc?? Twee loggers der Katun «ei.,.1 gezamelijk 300 kisten hart,?1"- aanvoer van 40 kisten g'Voo>W Hoop" en wat Platvis van om vls haring bracht 12,50 w' Voor de Donderdag 0 °P- „Mary" (IJm. 6!) venvS *Ws staat uit 1400 kisten verse „De«lab,; m o Vermoedelijk a7i" 2 vangsl D°Meli„ ,e „Anje' heeft tot nu toe,2?i haring aan boord. „De te* zat Donderdag of Vrijaf rmg lossen. s 1,JUQ kisten h;. De Poolse trawler Pnt enkele dagen vacantie in'lwf is 'b komen. Schipper FoppeheSjt» «5 bijna 40.000 in Gdynia De Jowitsz is weer slecht begin van deze grooS?1,<8 Poolse vloot, die na een reis». in Grimsby 428 pond besomde w»'"5 per G. Visser drie pracktiae bracht met een totale besm f 180.000. De tweede PootaStV» heeft nu vier reizen in Gdvnb ?w schipper Eenhardt maakte een taf,™® summing van 223.000 De hJt vijfde haringreis vertrokken. 'Cr* Op naar de garnalen. Met hot tige najaarsweer is DinsdaemJ! de IJmuider garnalenvloot van weer uitgevaren. Des namiddag C" bootjes allen ongeveer 200 lritlT» garnalen. De aanvoer was wat Bet de prijs was „stevig maximum" Verwachting. Voor de markt wordt met haring de Tzt»°SI* 9S) verwacht. De vangst is 1800 £J®Ï ..Zeelandia" (IJm. 38) lost ff ff» vangst. Voor de Vrijdagmarkt komen Je mmgo (IJm. 25) en Bloemenda.1 Naar de Zuid. Nu de haring,]»,. de F adengronden is beëindigd, «X trawlers om de Zuid. Woensdag,™J? ren de boten, die voor de DondertLS lossen, reeds binnen. Met haring bijvoorbeeld de „Haarlem" lijnt 11 f de hoogste vanger van deze dag was kisten). De „Sumatra" (IJm. §)?JÏÏ kisten en met 1000 kisten nakreei eVlfl varia was de IJm. 16 „Bergen" aan markt. Drijfnetvisserij. Het is overbekend het met de drijfnetharingvisserij heel w minder is dan in 1948. In de maand fó 1948 werden 95.035 kantjes zoute nan? aangevoerd tegen een aanvoer van 47 M stuks voor Juli 1949. Een achteruitgang ongeveer 50 procent dus. Door de schrale vangsten is de export daald. Verkocht men in Juli 1948 38D0 ta haring voor 2.000.000, nu wist men slecht) 1205 ton te verkopen voor 600.000. Daarót drijfnetvisserij in het algemeen in a maanden Mei, Juni en Juli ver beneden i verwachtingen bleef, gingen vele schippa haring „trekken". De aanvoer van va* haring nam dan ook toe tot 1976 ton ten o? zichte van de maand Juli in 1948, toen 1145 ton verse haring werd aangevoerd. MARKTBERICHTEN 4 October 1901 IJM 73 De Hoop 13.910: IJM 15 Ctttói 13.000: IJM 34 A. Water 3745. KW 6 1914: KW 140 2175; KW 39ft IJM 11 3840; IJM 213 129. Aanvoer 45 kisten tarbot en tong. 2925 kisten v. haring. 25 kisten makreel, 10 kisten schefa 10 kisten schol, 20 kisten kabeljauw. Ji kisten wijting, 20 kisten koolvis, 10 knie: diversen. Totaal 3085 kisten. Prijiia Zalm 12,50; heilbot 3,05; tarbot 12.24- 2,05; gr. tong 2,552,45; gr.m. rong 2.20- 2,05: kl.m. tong 2.102.05: kl. tong II.1)- 1,85: kl. tong II 0,98—0,86. Midd. schol 47—40; kl. schol 35-Sü; makreel 2625; v. haring 13,70IO.öl;?. schelvis 65; kl. schelvis II 26,50—23:4 ting 20.30—13.50: midd. gul 37; kl. \1 2213,50, per 50 k. Kabeljauw 126119: koolvis 5756 ?c 125 kg. Woningstichting „Velsen" koninklijk goedgekeurd In de raadsvergadering van 26 Juli wer den in het bestuur der Woningstichtmi „Velsen" benoemd de heren W. F. Vis:, voorzitter; J. van Leeuwen, D. Verbaan. .V Hèinen en W. D. Wiljouw. Tot directeur- secretaris werd aangesteld cle heer J. Stuurman. Thans is zij, nadat in de laatste bijeen komst van de gemeenteraad het res®» der Woningstichting „Velsen" gpedteun, kreeg, dezer dagen bij Koninklijk E#M' toegelaten als Stichting, die in het belaag van verbetering der volkshuisvesting w a FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 81) Ze bedacht zich zenuwachtig, dat Eva haar altijd verteld had, dat Murray Farra- Clay erg achtemagelopen werd door vrou wen, en ze voelde, dat ze, vergeleken met de welverzorgde, wereldse vrouwen, die hij gewend was mee uit te nemen, weinig te feieden zou hebben. Ket had echter geen zin beider genoegen te bederven door onhandig en verlegen te zijn, besloot Alma kordaat, en ze voelde zich gevleid, dat hij een toneelstuk had uitgezocht, dat enige intelligentie vroeg zowel van de toehoorders als van de spe lers. Amuseert u zich? vroeg hij na het eerste bedrijf, en zijn stem klonk vriende lijk en gewoon. Ja, geweldig. U ook? Hij lachte. Het stuk zit goed in elkaar, lijkt me. Maar ik geloof niet, dat ik nog uw frisse ontvankelijkheid heb voor dit soort dingen, zei hij. Alma beet zich op haar lippen. Vindt u mij een beetje naïef? Nee, ik bedoelde, dat ik u eigenlijk benijd, zei hij, glimlachend. U mag op uw leeftijd nog niet zulke dingen zeggen, zei Alma ernstig. Heus niet? Bedoelt u, dat ik te oud of te jong ervoor ben? vroeg hij- Te jong natuurlijk! U bent toch zeker nog niet oud genoeg om niet meer te kun nen genieten van dit soort dingen. Hij keek haar nadenkend aan. Het is waarschijnlijk meer een kwestie van aanleg dan van leeftijd, juffrouw Brendal, zei hij, nog steeds glimlachend. Ik betwijfel het, of ik óóit van dingen zo heb kunnen genie ten, als u dat doet. U staat op een heerlijke manier open voor alles. Ik heb het leven inderdaad altijd heerlijk gevonden, antwoordde Alma lang zaam. Ik bedoel, ik vind het leven heer lijk. In welk opzicht? vroeg hij, als ver raste hem dit. Wel, ik ben jong, ik ben kerngezond en ik heb een heerlijk thuis. Ik heb een prettige baan en ik verdien een behoorlijk salaris. En ik ben verloofd met de liefste man, die er bestaat. Wat kan ik meer wensen? Het klinkt inderdaad nogal bevredi gend, gaf hij lachend toe. Op dat moment ging het gordijn omhoog voor het tweede bedrijf. Opnieuw werd Alma's aandacht volko men door het spel geabsorbeerd, maar toch was ze zich meer dan te voren bewust van de aanwezigheid van haar metgezel, en ze voelde, hoe deze haar zo nu en dan van opzij gadesloeg in plaats van naar het toneel te kijken. Ze vroeg zich vaag af, wat in haar zijn aandacht af kon leiden van het spel op het toneel, maar ernstig dacht ze hierover niet na, want daarvoor werd ze te veel door het toneelspel geboeid. Toen het stuk afgelopen was, bemerkte ze tot haar verwondering, dat hij het plan had haar mee uit souperen te nemen. Gelooft u niet, dat mevrouw Farra- day wil dat ik dadelijk terugkom? vroeg ze plichtmatig. Ik weet zeker, dat ze dat niét wil, antwoordde Murray Farraday lachend. Ze is op dit moment waarschijnlijk al in bed en vertrouwt het mij volkomen toe, u óp een behoorlijke tijd weer thuis te brengen. Ze zou het nooit goedkeuren, als onze avond in de trieste stemming van het slot van dit toneelstuk zou eindigen. Alma glimlachte. Ik vond het niet erg, dat het geen opgewekt slot was, zei ze, terwijl hij haar in de auto hielp, het paste logisch bij het geheel. Ja, gaf hij toe, het slot was conse quent. Ik was al bang, dat ze een of andere onbevredigende kunstmatige oplossing van het probleem zouden bedenken, maar ei genlijk is het min of meer onbeslist, dit einde. En je weet niet goed, met wie je het meest sympathiseren moet, zei Alma, die altijd graag haar warme sympathie gaf, en nu niet precies wist, wat ze er van moest denkei. Maar in het gewone leven is dat ook vaak zo, voegde ze er met een zucht aan toe. Hij keek haar even geamuseerd aan en startte dan de wagen. Heeft niet een of andere autoriteit eens gezegd, dat een tragedie niet een strijd tussen goed en kwaad is, maar een strijd tussen twee goede dingen? merkte hij op. Alma dacht even na. Dat is inderdaad waar, zei ze ernstig. Er zit iets stimule- rends in de strijd tussen goed en kwaad, maar niet iets tragisch. Het is, wanneer beide partijen menen, dat ze het recht aan hun zijde hebben, of in ieder geval een be grijpelijke, menselijke reden voor hun ge drag hebben, dat het tragische element naar voren komt. Gelukkig waren we vanavond slechts toeschouwers van wat er op het toneel ge beurde, zei hij luchtig. En ik hoop, dat u zich niet te somber voelt om een goed soupertje te genieten. O nee, natuurlijk niet, glimlachte Alma, terwijl ze even dacht aan mevrouw Farraday, zich afvragend, of er niet iets van een tragedie in de omstandigheden rondom haar te bespeuren was. Murray nam haar mee naar een zeer bekende en exclusieve nachtclub, waarvan de reputatie meer berustte op de uitste kende keuken, fraaie aankleding en ele gante cliëntèle, dan op goedkope sensatio nele effecten. Alma voelde zich opnieuw gevleid, dat hij haar naar een dergelijke gelegenheid meenam, omdat ze er zeker van was, dat hij rnin of meer zijn best deed om haar ergens mee heen te nemen, waar ze zich op haar gemak zou voelen en niet al te zeer het „nichtje-van-buiten". Wat is het hier beeldig, zei Alma terwijl ze rondkeek met stralende ogen. Ik heb vaak van deze club gehoord, maar ik was er nog nooit geweest. Hij lachte, haar enthousiasme scheen hem te amuseren. En ze besefte opeens, dat hij haar om dezelfde reden in de schouwburg gade had geslagen. Amu seert u zich met de reacties van het „nichtje-van buiten", meneer Farraday? vroeg ze op de man af, hem met haar blauwe ogen strak aankijkend. Ik zou het anders willen stellen, ant woordde hij. Ik zou het zo willen zeggen, dat ik het erg prettig vind u mee uit te nemen. En laten we nu eens kijken, wat we zullen eten. Ze leunde voorover en met haar hoofd dicht bij het zijne, bestudeerden ze samen het menu. Ze lachten over iets op vrolijke, I haast vertrouwelijke wijze, toen een stem I zei: Goedenavond, Farraday! Ze keken beiden op en Alma zag een groepje van drie mensen hun tafeltje passeren. Maar degene, die Farraday had gegroet, was de I meest in het oog lopende. Hij was een lan- I ge, zeer knappe man, met donker haar, dat bij de slapen begon te grijzen, en met vriendelijke, intelligente ogen. Op zijn ge zicht was een uitdrukking van grote be- l langstelling, i Goedenavond. i Alma geloofde, dat ze nog nooit iemand j zo kort en ruw had horen antwoorden als 1 Murray thans deed. Hij concentreerde zich onmiddellijk weer op het menu en terwijl ze wat verlegen naar hem keek, zag ze j opeens aan de uitdrukking van zijn mond I en de vierkante vorm van zijn kaak, dat hij- een van zijn plotseling opkomende boze buien, waarvan Eva haar wel verteld had, aan het verwerken was. I Het groepje mensen was doorgelopen, maar Alma had de indruk, dat dit onbe- duidende voorval niet zonder betekenis was. Ze trachtte haar aandacht weer te bepalen bij het menu, maar de vertrouwe lijke stemming, die er tussen Murray en haar voordien geheerst had, was verdwe nen. Toen de ober genoteerd had, wat ze wensten te eten, en verdwenen was, zag Alma, hoe Murray met een ontstemd ge zicht op de tafel zat te trommelen, terwijl 1 hij zich over haar aanwezigheid klaarblij- 1 kelijk niet erg druk meer maakte. Dit griefde haar persoonlijk niet, maar wèl maakte ze zich bezorgd over zijn ver- anderde stemming. En toen opeens een vermoeden in haar opkwam, vroeg ze, zon- I der erbij na te denken, hoé nieuwsgierig haar vraag eventueel zou kunnen klinken: Mijnheer Farraday, wie was die meneer, die u daarnet goedendag zei? Zijn wonderlijk lichte ogen, die m soms zo in de war konden brengen, den haar met een harde, bijna vij blik aan. Weet u dat niet? u. Nee, natuurlijk niet, andeis het u niet vragen. Wilt u zeggen, dat u hem n B te voren hebt gezien? ..pr. De uitdrukking van zijn gezid" anderde duidelijk. s.nai Nee. Ik heb hem nog nooit gea* Ik zou me hem zeker herinneren. Murray's gezicht scheen op te hij deed zijn best om weer tanf tot de vriendelijke vertrouweWP»! er eerst tussen hen geweest w Dat is een zekere kolonel I» ver familielid van ons. Alma zweeg gedurende enkele ken. Dit verboden onderwerp ,t haar een wonderlijke aentreksw-,. En dat was het niet alleen. Z-e.^vaa graag iets meer weten, om dei v dLl| mevrouw Cardie in de juiste te kunnen zien. Zoals de zaa v£li. waren al haar vermoedens en ang» komen vaag. Meer dan eens ha Farraday haar als samenz\ fn bruikt, zij het dan tegen haar a zeer geringe mate, en misscm weer van haar diensten op cui s bruik willen maken. Ze moe ,ien te weten zien te komen, en m was hier een kans. Meneer Farraday, zei z= '"T, si wat is die kolonel Illion eigemJ soort man? (Wordt i""11'1' las»»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6