Jmuider Courant Haarlems Dagblad De Oost-Duitse Volksraad promoveert tot voorlopige Tweede Kamer Nederland geeft per 10 October 24 procent van zijn invoer vrij Welig tierende misdaad baart Frankrijk steeds meer zorgen j 3rSane No- 19365 SSs6^l'm 154' Telef' Adm' 5437, l389i na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp. Haarlem: Gr. Houtstr. 93, -,-seg*' At» 10724 Jjdtf rif® op Directeur-Hoofdredacteur 15054. aanvrage by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboora rcgerine, over de Queuille vraagt ontslag rankrijk's achtste na-oorlogse regering hield het iets meer dan een jaar uit heid over loon- en prijspolitiek Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoor» en Omstreken van m -Spnxiite Haarlemisttic iourant (Iitno Donderdag 6 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „cOctober (Reuter). Gisteren mnse premier. Henri Quemlle. «uit d»< hii en z"n reseru,i! ^r^todeultebbeu. ink hart Auriol geweiserd hot W isrdeu, doch Queuille had 'e te kunnen handelen .ueuigheden <t {n prijspolitiek. regering, Mitterana dn fpite reeds afgetreden was". De «nlcens een communique naar t Senighedenoverdeloon- "£St besloten de pogingen om ';tl .,i on te lossen door de abnor- in te verhogen, gestaakt. Het de woordvoerder, was nog procedurekwestie tussen presi- i'jSvinden ich drie ministers H'? het zijn Ramadier Defensie, Buitenlandse Zaken, beiden in 'c Moch Binnenlandse Zaken, te ^invaarding van het ontslag zal kabinet als zakenkabinet de lo- K£üb afhandelen. Ifidien de pre- ®St het ontslag te aanvaarden, Sr het parlement mogelijk ver- iKartt bijeen te komen. Mocht ar aanvaard worden, dan zal het mogelijk Maandag of Dinsdag joelen. Oorspronkelijk zoi SfEil ZOU gaarne zien, dat m volledige uiteenzetting van de (13 - Br dag verklaarde de woord- op ;,arr Mitterand, dat de i het parlement geeft en de ver- Kwestie stelt. Premier Queuille Se zaak echter niet aan stemming te Serpen. Mogelijk zal hy als compro- Et parlement de redenen van zijn jujjg mededelen. Ruim een jaar «huidige kabinet heeft een levensduur 3 van iets meer dan twaalf maanden ttrsd 11 September 1948 in functie. Het -chtste regering sinds het einde van aiogen alle vorige regeringen bleven kstuur van de socialistische partij .-asïerenavond een motie van solidan- ce socialistische ministers aan, in v,onder met de minister voor arbeids- ec." Danie! Mayer. Mayer had de leiding •ei uitoefenen van druk om de laagste Versionen te verhogen. Tjiaro" noemt de vroegere minister van jandên René Mayer als mogelijke op to van Queuille. De ontslagaanbiedmg de premier'is volgens het blad het ge- n;van pressie van de vakverenigingen, lis thans niet meer mogelijk tegen de ri&r vakverenigingen in of zelfs maar ttór de vakverenigingen te regeren", al- het blad. „Hetzelfde verschijnsel doet d in Engeland en Amerika voor. De re- lag moet buigen voor organisaties, welke 3verantwoordelijkheid dragen". JUumanité" (communistisch) noemt het (reien dei' regering een overwinning der éadersklasse. Kt merendeel der Britse ochtendbladen =5 Engeland de schuld van de Franse Kingscrisis, door de wijze waarop het i devaluatie van het pond ten opzichte dollar bekend heeft gemaakt. Over i dganeen wordt het aftreden® van iaille betreurd. Onrust zraddels groeit de arbeidsonrust in iakrijk. Uit verscheidene delen van het worden demonstraties en stakingen hogere lonen gemeld. De -rfcialiste'n •ssn loonsverhoging voor 1 meeste fiegorieën van arbeiders, terwijl de radi um gematigden slechts loonsverhoging "i: de minst betaalden voorstaan. Synode der Geref. Kerken Geen aansluiting bij Wereld raad van kerken De Generale Synode der Gereformeerde to heeft zich Woensdag bezig gehou- sset een van de belangrijkste punten -har agenda: namelijk het al of niet gistten bij de Wereldraad van Kerken, •platen hadden een meerderheids- zo- r&een minderheidsrapport ingediend, fcas ce meerderheid voerde het woord or. G. Ch. Aalders uit Heemstede en gas de minderheid prof. dr. G. B. *3lh uit Kampen, oe discussie dienden zeven leden een in om thans geen uitspraken te -e voordat een nader advies hieromtrent woe volgende Gereformeerde Oecume- Synode zal zijn uitgebracht. De nam met 45 tegen 4 stemmen ver- de beslissing, dat de Gereformeerde «en hi afwijzend standpunt ten op- va" de aansluiting bij de Wereld en Kerken, zoals dit door de synoden I»'T en Eindhoven werden ingeno- •A te handhaven. De Franse premier Queuille, die gisteren de ontslagaanvrage van zijn kabinet mede gedeeld heeft-, verlaat in gezelschap van minister Jules Moch het Elysée. Queuïlle's regering is een jaar aan het bewind ge bleven en had dus „de langste adem" van alle na-oorlogse Franse kabinetten. ontwapening in voorbereiding De Sovjet-Unie bereidt nieuwe voorstel len tot ontwapening voor en zal deze Dins dag in de Veiligheidsraad indienen, aldus heeft de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Malik te Lake Suc cess verklaard. Hij vroeg uitstel van het debat over een Franse ontwapeningsresolutie, die met Ruslands stem tegen door de commissie voor conventionele bewapening was goed gekeurd. De New York Times meldde heden, dat andere gedelegeerden Maliks aankondiging uitleggen als een poging om belangstelling voor de nieuwe Russische ontwapenings voorstellen te wekken. Een Westelijke ge delegeerde verklaarde te verwachten, dat de Russische regering met „iets opzienba rends" voor de dag zou komen. Ministers zeggen onderzoek naar oorzaak prijsstijgingen toe Bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1949 heeft de regering toegezegd, dat de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek overleg zou plegen met de Stichting van de Arbeid over de te nemen maatregelen op het gebied van de loonpolitiek. Dit overleg is op het ogenblik gaande en de ministers van Sociale Zaken, Economi sche Zaken en Landbouw hebben daarom de heer H. Oosterhuis, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid, in antwoord op zijn vragen meegedeeld, dat zij, hangende deze besprekingen, het on juist vinden van een bepaald standpunt over deze kwestie blijk te geven. De ministers stellen er prijs op te ver klaren, dat het verloop van de indexcijfers door hen steeds met grote aandacht wordt gevolgd. De loonbijslag, zo verklaren zij verder, heeft nimmer ten doel gehad alle fluctuaties in het prijspeil op te vangen, doch slechts prijsverhogingen te compenseren, voor zo ver deze voortvloeiden uit de vermindering der subsidies. De ministers zijn bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de prijs stijgingen, die hebben plaats gevonden, in het bijzonder bij voedingsmiddelen. Vrijere handel tussen de Marshall-landen Overeenkomst tussen twee Duitse regeringen mogelijk geacht, mdien de Oostelijke zich bmnen de zonegrens houdt ^"opende vrede tussen Roosendaal.se winkeliers C?e;,koude °°Hog" tussen de winke- 5e.ndaa} *s de vrede weer ge- Ü- ^winkeliers, die in een spoed- Gisteren zijn in het vroegere minis terie van Propaganda van Goebbels in Oost-Berlijn vooraanstaande politici uit de Sovjet-zone, leden van het prae- sidium van de Duitse Volksraad en het „blok van democratische partijen", bij eengekomen om de definitieve planhen voor de proclamatie van een Oost- Duitse regering op te stellen. Men be sloot dat de Volksraad Vrijdag bijeen geroepen zal worden en zich zal uit roepen tot „voorlopige Tweede Kamer" in antwoord op de vorming van de West-Duitse regering. Er zal dan een „constitutionele regering van de Duitse democratische republiek" gevormd worden, overeenkomstig de arti kelen van de in Mei j.l. door de Volksraad aanvaarde grondwet. In een communiqué worden de ^Westelijke geallieerden ervan beschuldigd door hun politiek een „ernstige nationale noodtoestand" geschapen te heb- ben. - De voor geheel Duitsland bestemde grondwet voorziet in een „Volkskamer'' van 400 vrij en geheim gekozen afgevaardigden en een Eerste. Kamer, bestaande uit ver tegenwoordigers der staten in de verhou ding van één afgevaardigde per vierhon derdduizend inwoners. De Tweede Kamer zou de eerste rechten hebben in verband met wetgeving en financiën. De grondwet voorziet tevens in de verkiezing van een president door beide huizen. Otto Huschke, voorzitter van de Chris ten-Democratische partij in Oost-Duitsland en medevoorzitter van de Volksraad, heef c medegedeeld, dat de provinciale verkiezin gen. die deze maand zouden worden ge houden, voor onbepaalde tijd zijn uitge steld in verband met de uitroeping van de nieuwe regering. De verkiezingen zullen later gehouden worden volgens de kieswet van de door de Volksraad goedgekeurde grondwet. Hij zei, dat de ministeries van de komende regering gecontroleerd zouden worden door het parlement en dat de bui tenlandse politiek onder de verantwoorde lijkheid der nieuwe regering zou vallen en niet onder de controle van een vreemde mogendheid. S.E.D. heeft vele wensen De communistische S.E.D. aanvaardde I een negenduizend woorden tellende reso- lutie, die men algemeen beschouwt als een J program van de politiek, die de partij in een nieuwe'regering zal volgen. De reso- lutie wordt een „gemeenschappelijke basis j genoemd, „waarmede alle vaderlandshe- vende elementen het eens kunnen zijn Verzocht wordt een verenigd Duitsland onder één regering, een vredesverdrag en het terugtrekken van alle bezettingstroe pen. Verder wordt de nietigverklaring van het statuut voor het Ruhrgebied verzocht, onmiddellijke normalisering van het Ber- lijnse leven, wederopbouw van de ver- woeste steden, vrijheid van meningsuiting en volledige erkenning van de besluiten -«situering waren bijeengeroepen, tegen 8 stemmen, in No- rj gezamenlijke winkelactie voor 'is,' s® te organiseren. Daarna ïckttloif afzonderlijke acties ter -- Hevige concurrentiestrijd werd "ijpji ,?2e geacllt- Eveneens met 32 en g tegen werd besloten. Van.de winkeliersvereniging ïofPiiiVK1 !.ew^zigd- Men wit namelijk te onnciLÜ openen om degenen die is gehele mvu" tegen 'iet helang van te he ve,wde,lstand te royeren als lid '-tens de De vei'Sadering stelde te.at 0f ing yast, dat geen enkele daaraav, Ge? actie ma§ ondernemen Attracties leion,den Prijzen, premies V°ordat overleg is gepleegd atl de winkeliersvereniging. Onderhandelingen over het vrygeven van nog 60 procent zullen binnenkort beginnen Naar Woensdag op een persconferentie In Den Haag op het departement van Econo mische Zaken werd medegedeeld door de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de Buitenlandse Betrekkingen, heeft Nederland 24 procent van de totale invoer in 1948 uit de Marshall-landen quantit^tief vrijgegeven, zodat per tien October geen restricties meer voor deze goederen zullen gelden. Dit contingent omvat ongeveer 10 procent van de totale Nederlandse invoer. Duitsland valt buiten deze regeling, aan gezien met dit land onlangs een apart han delsverdrag tot stand kwam. Het aantal vrijgegeven goederen is vastgelegd op een Hist, die inmiddels bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is ingediend. Deze vrije lijst telt goederen ter waarde van 450 miJlioen gulden. Binnenkort zullen in Parijs (of elders) onderhandelingen plaats hebben over de vaststelling van een tweede lijst, die nog verdergaande vrijmaking van het Marshall- verkeer beoogt. Deze tweede lijst zal voor Nederland goederen bevatten die 60 pro cent van de totale invoer in Nederland uit de Marshall-landen gedurende 1948 ver tegenwoordigen. Wanneer dus de komende onderhandelingen een maximum succes boeken, zou de invoer in Nederland uit de Marshall-landen voor 84 procent wor den vrijgegeven. Ten aanzien van Zwitserland wordt medegedeeld dat de vrijmaking voor de invoer uit dat land eerst zal kunnen gelden, indien regelingen zijn getroffen waardoor wordt voorkomen dat verlies van goud of dollars het gevolg van de te verwachten grotere invoer zou zijn. Een zo groot mogelijke vrijheid in het handelsverkeer tussen de Europese landen De vrije lijst De lijvige lijst van goederen, die per 10 October voor invoer in Nederland quantitative vrij zullen zijn, ligt van heden al ter inzage op ons bureau, Grote Houtstraat te Haarlem. Zij geldt voor goederen die in een der Marshall-landen uitgezonderd Duits land worden gefabriceerd, of anders zins in een der Marshall-landen hun origine hebben. zal naast de onderlinge inwisselbaarheid der Europese valuta's een der voornaamste middelen zijn tot het bereiken van een economisch sterk Europa, dat na de beëin diging van de Amerikaanse hulp op eigen benen kan staan. De verplichting tot het indienen van bo vengenoemde lijsten is een uitvloeisel van de beslissing, die de Raad van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking op 4 Juli nam ten aanzien van het vrijmaken van het Europese handels verkeer. van Potsdam over demdcratisering en demt- litarisering van Duitsland. De S.E.D. ver klaart bereid te zijn met alle „Duitse va derlanders, inclusief voormalige leden der nationaal-socialistische partij, vroegere officieren, kleine en middelgrote kapita listen en die sectoren der hogere burger klassen, die de belangen van Duitsland in hun hart dragen" samen te werken. Bo vendien acht de Socialistische Eenheids partij het, volgens deze resolutie, nood zakelijk om aan voormalige leden van het Duitse leger, generaals en andere officieren inbegrepen, de volledige burgerrechten terug te geven. Professor Hermann Kastner, een 63- jarige gewezen advocaat, voorzitter van de Liberaal-Democratische partij en mede voorzitter van de Duitse Volksraad, wordt in politieke kringen als mogelijke candi- daat voor het presidentschap beschouwd. Amsterdamse politie treedt op Bij zijn recent bezoek aan de Sovjet-Unie Goederentrein botst tegen locomotief Treinverkeer bij Oudewater gestremd In de afgelopen nacht om kwart over twee is bij het station Oudewater een door een electrische locomotief getrokken goe derentrein uit de richting Utrecht in bot sing gekomen met een stoomlocomotief, welke via het spoor, waarop de goederen trein binnenreed, naar een ander spoor werd gerangeerd. Door de schok van. de botsing ontspoorden vijf goederenwagons en kwamen dwars over cïe rails te staan. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hedenmorgen vroeg moest het treinver keer tussen Utrecht en Den Haag over Lei den worden geleid. Om halftien had men een der sporen bij Oudewater vrijgemaakt. Er kon toen een pendeldienst tussen Gouda en Woerden worden ingesteld, zodat de aanvankelijk op dit traject ingelegde bus dienst kon worden opgeheven. Een onderzoek naar de oorzaak van de botsing wordt ingesteld. werd hij door Stalin ontvangen. Enige andere personen, die een rol in de nieuwe regering zouden kunnen spelen zijn Wilh. Pieck en Otto Grootewohl, voorzitters van de door de communisten overheerste S.E.D., Walter Ulbrich, plaatsvervangend voorzitter van de S.E.D. en lid van het politieke bureau, Heinrich Rau van de eco nomische commissie in de Sovjet-zóne, Gerhart Eisler en Otto Nuschke. Mogelijkheid tot overeenkomst Geallieerde functionarissen zijn van oor deel, dat tussen een Oost-Duitse en een'j West-Duitse regering een overeenkomst mogelijk zou zijn. Maakt deze regering ech ter aanspraak op geheel Duitsland, dan zou alle grond aan deze overeenkomst ont nomen worden. Ook de hervatting van de interzonale handel, die deel uitmaakte van de overeenkomst te Parijs, zou opnieuw in overweging genomen dienen te worden. De Geallieerden hebben tot nu toe „om tech nische redenen" het betreffende ontwerp- h andels ver drag tusen Oost- en West-Duits- land niet goedgekeurd. Vandaag zouden zij wederom bijeenkomen om hierover te spreken. tegen voetbalpool-exploitant De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam vestigt de aandacht op een zekere G. K., die sedert enige tijd per post weke lijks circulaires verspreidt, waarop de ont vangers de voetbaluitslagen kunnen ver melden en insturen aan de „Club van des kundige amateurs", postbus 5044, Amster dam. Gelijktijdig moet men een zelf te bepalen bedrag overmaken (minimum één gulden). Is het oordeel juist geweest, dan ontvangt de inzender een veelvoud van zijn inleg- geld terug. In het andere geval is hij zijn geld kwijt. Tegen de houder van de post box is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Loterijwet. De stukken en gezonden gelden zijn in beslag genomen. Van een vereniging zo bleek bij het on derzoek is geen sprake. De man was voornemens een club op te richten, maar wilde eerst een honderdtal leden bij elkaar hebben. Tegenover de politie verklaarde K„ dat hij niet met zijn werkzaamheden zou ophouden. Geld. dat nog gezonden wordt, zal door de politie in beslag worden genomen. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la- boratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 19 kan men kopen een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 tot en met H 18 en L 13 tot en met L 18 blijven voorlopig geldig. Zes en zestig schilderijen en 76 tekeningen van Vincent van Gogh, tezamen een waarde vertegenwoordigend van drie millioen dollar, zijn per „Westerdam" in Amerika aangekomen en zullen te New York ivorden geëxposeerd. Vincent W, van Gogh, een neef van de schilder, die de schilderijen op hun reis naar de Verenigde Staten verge zelde (rechts), en A. M. J. W. Hammachee (midden), directeur van het museum Kröller Muller, bij een der schilderstukken Het woord is aan.... Hon oré de Balzac: Er zijn dingendie alleen onwaar schijnlijk zijn in boeken. Gunstiger bepalingen voor oorlogsschade-vergoeding Uitkering van 100 procent voor schade aan huisraad Als resultaat van het mondeling overleg tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de minister van Financiën, over het wetsontwerp betreffen de de materiële oorlogsschade, is thans een Nota van "Wijziging verschenen. De commissie heeft aangedrongen op een bijdrage a fonds perdu tot een bedrag der prijsstijging voor woningen en courante bedrijfspanden. De regering gaf te kennen, dat op deze suggestie niet kan worden ingegaan. Wel is de regering op de gedachte ingegaan om de financieringsregelingen met haar hypo theken en credieten door een bydrage in eens te vervangen. Zij heeft te kennen gegeven, dat zij in studie heeft gegeven de vraag of naast de financieringsregeling een premieregeling in het leven zou kunnen worden geroepen, welke voor de betrokkenen zo aantrekke lijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financierings regelingen, die bestendigd zullen blijven. De commissie had bezwaar tegen het ar tikel van het wetsontwerp, waarin credieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor herbouw van niet courante bedrijfspanden en herinstallatie van be- drijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze bezwaren aan leiding geweest een bijdrage ineens in uit zicht te stellen voor de herbouw en de her installatie van alle bedrijven met een be drijfsvermogen beneden de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de herbouw van bedrijfspanden en schepen naar gelang de kapitaalsgrootte van het bedrijf variëren van 100 procent tot 40 procent der bouw kosten van Mei 1940 en voor de bedrijfs- uitrusting van 150 procent tot 50 procent van de verleende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft heeft de commissie vooral bezwaar gemaakt tegen de z.g. „beschadigingsfactor", welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke beschadiging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij volledige schade. De regering heeft nu verklaard, dat zij met betrekking tot het meubilair in de pan den met geringere huurwaarde de bescha digingsfactor buiten toepassing zal laten. In die gevallen zal dus in het algemeen ook bij gedeeltelijke schade de toeslag 100 procent bedragen. Buiten deze drie belangrijke wijzigingen zijn nog andere aangebracht, die voor de belanghebbenden verbeteringen betekenen. Vertegenwoordigers van mijnwerkers organisaties uit België, Luxemburg, Frank rijk, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Engeland, Noord- en Zuid-Amerilca en Nederland zijn in Amsterdam bijeengeko men voor hun eerste na-oorlogse congres. Politie kan pas radicaal ingrijpen als parlement meer geld voteert In Londen is deze week een kinderhötel geopendwaar ouders die voor zakelijke of andere redenen een of meer nachten van huis moeten zijn, hun nog niet schoolgaande kroost kunnen bezorgen. Overdag kunnen de jeugdige gasten van dit hotel, dat op Sussex Square gevestigd is en Panda Children's hotel" gedoopt is, in de recreatiezalen lawaai maken, spelen of aan ABC-lessen deelnemen. Hier brengt de eigenaresse van „Panda"'twee van haar logeetjes naar bed. (Van onze correspondent te Parijs) Eindelijk is Parijs dan toch energieke maatregelen begonnen te nemen tegen het banditisme dat sinds de bevrijding in Frankrijk weliger tiert dan het. onkruid op het veld. Er is een soort oppercommando voor de strijd tegen het gangsterdom in het leven geroepen, er is zelfs tot oprichting van een vijftiental brigades „G-men" naar Amerikaans voorbeeld besloten en de mi nister van Justitie Lecourt heeft een serie wetsvoorstellen uitgewerkt, waarmee men spoedig de heren bandieten te lijf wil gaan. Zo zal bijvoorbeeld in de toekomst het bezit van een vuurwapen zwaarder worden ge straft een geweer komt nu op drie maanden tot een jaar te staan en een revol ver op één a zes maanden en wanneer een zware jongen zich gelijktijdig aan ver schillende misdaden schuldig maakt, dief stal en doodslag bijvoorbeeld, dan zal hij in den vervolge voor beide moeten boeten. Tot dusver was het namelijk gewoonte, dat in zo'n geval de rechter de lichtste over treding met de justitionele mantel der lief de bedekte. Verder wordt recjdivisme met de kogel gehonoreerd en tenslotte zullen van heden af de „lekke" gevangenissen wat zorgvuldiger worden bewaakt. Dat alles was hoognodig, maar volgens de politie nog volstrekt onvoldoende. Voor die een boef achter de tralies kan zetten, I moet zij hem namelijk eerst nog zien te j vangen en in die noodzakelijkheid is moei- I 1 ijker te voorzien. Sedert 1938 is namelijk de misdaad in omvang vertienvoudigd en de drie onaf hankelijke politie-organen die in Frankrijk bestaan, en meestentijds met elkaar over- I hoop liggen, kunnen hun tegenstanders dan ook zeer moeilijk de baas. Ofschoon het bestaan van meerdere politiemachten de strijd tegen de misdaad natuurlijk niet ver eenvoudigt, wordt reorganisatie nochtans niet overwogen. Vroeger was de Franse politie in het al gemeen veel beter in staat, de misdadigers van repliek te dienen en niet zelden kwam het voor, dat Scotland Yard of de» Ameri kaanse politie de hulp hunner Franse colle ga's inriepen, wanneer een erg lastig geval tot oplossing moest worden gebracht. Maar sedertdien hebben oorlog en zwarte markt het Franse gangsterdom nieuwe impulsen gegeven. Veel rijkgeworden zwarte pieten, die zonder emplooi zijn geraakt, hebben zich nu in de misdaad gespecialiseerd en zelfs uit de hoogste Franse kringen zijn velen tot in de onderwereld afgedaald. Een „gang" (bende) wordt door juridische en technische experts geadviseerd en 'n overval wordt, precies als een „commando" in oor logstijd, tegenwoordig tot in de puntjes voorbereid. Soms wordt er, zoals bij de aggressie op de Aga Khan bij Cannes, een bedrag van twee a drie millioen francs 20 a 30.000 gulden aan de „wetenschap pelijke voorbereiding" besteed als een baarsje, dat men in het water werpt om een snoek te kunnen verschalken. De politie, met haar veelal verouderde materiaal en half-lege kas, staat tegen deze wetenschappelijke misdadigers dikwijls machteloos. De inlichtingen over de nieuwe heren moet ze grotendeels uit de kringen van de misdaad zelf ontvangen en om een getuige tot spreken te krijgen, is het dus zaak, diens patroon te overbieden. Het „verraad aan de clan" moet duur betaald kunnen worden, maar het geld ervoor man keert. Aldus beschouwd, wordt door de bestrij ding van de Franse misdaad dus vooral een financieel probleem opgeworpen. Nog steeds telt het Franse politiekader mannen met moed en een heldere kop, doch de techni sche uitrusting en de fondsen mankeren hun. Het woord is dus nu aan het parle ment, dat het nodige geld af zal moeten schuiven. Tot zolang zal de Franse hoofd stad de naam verdienen, die een humorist, niet zonder cynisme, haar heeft geschon ken: Parijs, Chicago aan de Seine. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M. I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag wolkenvelden, afge wisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 7 October: Zon op -.6.50 uur. onder 18.05 uur Maan op 18.09 uur. onder 7.04 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 October: Hoog water: 3.25 en 15.40 uur. Laag water: 11.26 en 23.40 uur. Vrq'dag 7 October: Hoog water: 3.53 en 16.10 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1