IJmuider Courant Haarlems Dagblad J fjgar Allan Poe Otto Grotewohl een Oost-Duits zal dit weekeinde kabinet vormen Talrijke functionnanssen van regeringsbureaux en partijkantoren gevangen gezet Ronde-tafelconferentie in tijdnood Koningin legt eerste steen voor nieuw paviljoen van studentensanatorium ik J«r?an- No. 19367 Kennemerlaan 154, Telel. Adm. 5437, 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 5# santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directeur-Hoofdredacteur 15054. '^veD op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ai ©prcrtjtE Dnorlnusrtic £ouront (Itmo <é?6) Zaterdag 8 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom I 1^ r-, - WAS GISTER honderd jaar geleden HL de Amerikaanse dichter, proza- 1 en criticus Edgar Allan Poe te l*vfflore onder ellendige omstandigheden -^Le vond. Poe was een genie en een geheimzinnige persoonlijkheid, ^gntiek heeft zijn werk zeker sterk r^'-ioed" anderzijds dreven de stormen in kwelde geest hem tot een zich steeds 5L verdiepen in het occulte, in het my- S m de koortsachtige dromen die hem Sden. Van de martelingen die hij Slvond getuigen zijn gedichten; van een Stmming. die vaak tot bezetenheid S te worden, vele van zijn korte ver- die hij als „Tales of mystery and .jjnation" verzamelde. Hij bezat een iderbaarlijke gave tot koel, logisch ana- wren. Dit verklaart dat hij ongetwijfeld schrijvers van detective-stories, in plaats wel een man als Conan life" moet hebben geïnspireerd. Maar de Uar van de vermaarde Sherlock Holmes- Sjien werd niet door die koorts en be- IlSming beïnvloed, die Poe's verhalen in t,fesrvan een bange droom doen leven, r- Ahreef over het mysterie van de Dood :f;t House of Usher, Red Death, The tef'oi M. Valdemar, The Oval Portrait, -r de misdaad in The Black Cat, A Cask •"-J~ Tell-Tale Heart, over het en Man of the vwilot in Assignation d Hii was niet alleen de herschepper fl benauwde dromen; vooral uit het Sn zijn jonge jaren spreekt de hun- IL naar schoonheid, naar de idealen die L bezielden- Edgar Allan Poe doet zich rT Mare geslachten voor als een ver- van grote, zelfs wonderbaar- •v hEeaafdheden, in wie twee persoon leen leefden die met elkaar in voort- strijd verkeerden. Zijn schitterend Meerschap over de taal komt wellicht het SL tot uiting in het bekendste van al «dichten: The Raven. Zijn streven "'ogica en verklaring was het zeker I.Vhem er later toe bracht, in een van zijn 1 ;he opstellen de wording van dit ge tto's een in scherp overleg samenge- egkaart te schetsen: een stuk dat •JE» eenvoudige bewonderaar teleur- «fyZ jje Zich naïeve voorstellingen om- Et rie onbegrepen arbeid eens dichters «naakt had. r rpoe was, zoals zijn vele biografen ver- hebben alleen in de Engelse taal .,ei een twaalftal boeken over zijn en werk verschenen zeer trots op fcjlj»ica en zijn scherpe waarneming van kleinste détails. Dit staat weer in con tinet zijn zoeken in het occulte en zijn Lliefde voor het mysterie. Zijn persoon- •ifceid en zijn werk kenmerken zich door fïreemdste en hevigste tegenstellingen: j-jjn latere arbeid schijnt hij geheel be- taan te zijn door de dromen, die hem mden. Zijn leven werd vergiftigd en te gronde Kicht door zijn drankzucht. Hij poogde Jfe te overwinnen na zijn huwelijk met U jong meisje, een kind nog Virginia Cain. Hij viel er volkomen aan ten prooi feas de langdurige ziekte, die tot haar heengaan (in 1847, twee jaar voor jgdood) leidde. Van een aantal van Poe's verhalen is Hertyd een uitstekende vertaling in het ïderlands door Henri van Booven ver- taen: in zijn voorrede deed Van Booven «scherpe aanval op Jacob van Lennep's tele poging tot het herscheppen van The pa in onze taal. In het Frans werden ■re's verhalen in de vorige eeuw vertaald |ïo: de dichter Charles Baudelaire in een voortreffelijke vorm, dat sommigen de hese editie boven het origineel verkozen. Stfeen zonderling en overdreven zou Éjr.en als niet de merkwaardige klaar- kc en helderheid van de Franse taal juist aanzien van Poe's streven naar logica t nauwkeurigheid in détail zulke onge- raasrde mogelijkheid gaf. Begaafder wtaler dan Baudelaire had dit proza ook aseilijk kunnen vinden. c de herinnering aan Edgar Allan Poe ondanks het vele dat in een eeuw over hem geschreven is, immer iets Ererklaard. Een zekere geheimzinnigheid 'ijlt deze vreemde figuur, plotseling op slaan in een Nieuwe Wereld die toen Uwelijks eigen litteratuur bezat, omge- a De nuchtere beoordelaar die zijn (weid zich verdiepen in dood en myste- fc aande gevolgen van zijn drankzucht tethrijft oordeelt verkeerd; de geschie- ®s van zijn moeilijk leven schijnt Wïer te bewijzen dat het de martelingen zlJn geest zijn geweest die hem tot het wen van vergetelheid in de drank *«n gedreven. R. P. Mg verdere samenwerking «P Europees luchtnet Tsjechische en Italiaanse machines op Brussel-Am sterdam lijn '"aansluiting op onze berichten inzake «nauwere samenwerking op de Euro- JT tentlijnen tussen de KLM, de Sa- en de Scandinavian Airlines System -•-mt het ANP nader, dat in het kader JT °,e ^interdienstregeling afgezien os lijnen naar het Noorden een i» m lichtlijnen door diverse Euro- Bi aatschappijen gemeenschappelijk "orden gevlogen. grotere samenwerking van vijf rnfT Maatschappijen, te weten de i!4« cncaAd® *ASiAe Ts^isc}f ,J en de Italiaanse lucht- 'ij zal de frequentie op een De uXr' aanzienlijk verhogen. 'c J uf11 van Brussel en Amster- fe .77 Mdaan zullen afwisselend wor- n?en met Nederlandse, Belgische -wpuon 'Se m,achines, zodat ook de Fiat- Con»a!«"k AIilalia °P deze Ujn naast «rats hun intrede doen. Te Fm.0'1 Van. Amstardam en Brussel vï>ina»,S Worden gevlogen in samen- .KLM, de Sabena en de e Maatschappij. (ie KT Sr J1 tot samenwerking tus- •^5terriaJ °n Sabena op de lijnen van fcm® Brussel naar Lissabon. Op te en Hp vt ,Tabena met Convairs vlie- tfsellej, Tp 1 met viermotorige DC 6 thaü v*ieSen de Sabena en W, AmsterHa^ gezamenlijk tussen Brus- Mam en Hamburg. Verkiezingen vastgesteld op BERLIJN, Reuter. Vrijdagmiddag kort voor drie uur werd de Oost-Duitse staat offi cieel opgericht, toen de Volksraad eenparig besloot zich tot „Volkskamer van de Duitse democratische republiek" (Tweede Kamer) te verklaren. Wilhelm Pieck, leider der communistische party, maakte bekend, dat op 15 Octooer van het volgende jaar alge mene verkiezingen zullen worden gehou den. Met algemene stemmen werd een mani fest goedgekeurd, waarin de volgende eisen zijn opgenomen: Opheffing van de West- Duitse staat, nietigverklaring van het Ruhrstatuut, beëindiging van de autonome status van het Saargebied, vorming van een Duitse democratische regering, terugtrek king van de bezettingstroepen, verkiezing van Berlijn tot hoofdstad van de republiek en invoering van uniforme Duitse valuta. Het manifest doet tevens een beroep op alle Duitsers te strijden tegen „de West- Europese alliantie, het Atlantisch pact, oorlogsstokers. Duitse verraders, in dienst van het Amerikaanse imperialisme Duitse separatisten". De vergadering keurde twee resoluties goed, die een beroep doen op de raad van ministers van Buitenlandse Zaken „uit naam van het gehele Duitse volk" om zo spoedig mogelijk een vredesverdrag te slui ten en alle bezettingstroepen terug te trek ken en op de provinciale parlementen (die deze maand opnieuw gekozen zouden wor den) nog een jaar in functie te blijven en afgevaardigden naar Berlijn te zenden, op dat Maandag de Senaat zal kunnen worden samengesteld. De enige Sovjet-Russische functionaris die men opmerkte was kolonel Nasarof, plaatsvervangend hoofd van het Sovjet- Russische voorlichtingsbureau. Hij was in burger. Bij het debat over de inhoud van het ma nifest richtte Pieck zich tegen de Westelijke mogendheden en het plan-Marshall. Hij verklaarde, dat het een van de eervolste taken van de nieuwe Duitse regering zou zijn de Oder-Neisse-grens als de „vredes- grens" te erkennen. Uit Duitse bron te Berlijn wordt ver nomen dat het gehele Sovjet-Russische garnizoen van Oost-Berlijn in de loop van de volgende week zal worden teruggetrok ken. Heden is een aanvang gemaakt met de ontruiming van het gebouw, waarin de Sovjet-Russische centrale „Kommanda- lura" was ondergebracht. In Duitse kringen, die zeggen nauwe verbindingen met het Sovjet-Russische hoofdkwartier te onderhouden, wordt gezegd dat het drie duizend man sterke Sovjet-Russische gar nizoen op Potsdam en op andere plaatsen in de buurt van Berlijn zal worden terug getrokken. Men verwacht, dat de nieuwe Oost Duitse regering tot de vier bêzettings- mogendheden het verzoek zal richten on middellijk aile bezettingstroepen uit Ber lijn terug te trekken. Johannes Dieckmann, lid van de liberaal- democratische partij, is tot voorzitter van de Kamer gekozen. Dieckmann verklaarde, dat de onder com munistische leiding staande socialistische eenheidspartij, die de sterkste partij in de Kamer is, licm had medegedeeld dat zij haar mede-voorzitter Otto Grotewohl can- didaat stelt voor de functie van minister president van de regering der nieuwe repu bliek. Grotewohl zal tijdens het weekeinde een regering vormen, die hij Woensdag aan de Kamer zal presenteren. October van het volgend jaar Friedrich Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn, deelde het nieuwsbureau DPA mede dat de Russische sector van Berlijn niet in de nieuwe republiek zal worden opgenomen. Dinsdag dictaat Brandstichtingen bij Bandoeng kostten 42 doden De strijdgroep van de Daroel Islam, de Tentara Islam Indonesia (Til) heeft in de eerste vijf dagen van October in het Soeme- dangse circa 40 km ten Noord-Oosten van Bandoeng op de weg van Bandoeng naar Cheribon in totaal 33 kampongs plat gebrand waarbij 42 doden zijn gevallen, aldus verneemt Aneta van bevoegde zijde. In de nacht van 2 op 3 October zijn in het Soemedangse 5 kampongs plus 37 hui zen van een andere kampong door de Til m brandgestoken. In de nacht van 4 op 5 October werden 24 kampongs met 800 wo ningen tengevolge van brandstichting door de strijdgroep van de Daroel Islam een prooi der vlammen. Bij deze laatste branden vielen 30 doden te betreuren. Enige nachten voor 2 October begon de „brandstichtingscampagne". Toen in het Soemedangse in een kampong 25 hui zen in brand werden gestoken, waarbij 12 doden vielen. Het laatste geval van brand stichting werd gemeld op 5 October toen in het geterroriseerde gebied van Soemedang weer 3 kampongs in vlammen op gingen. Langdurige kabinetscrisis te Parijs verwacht Onze correspondent telefoneerde ons vanmorgen uit Praag: Een langdurige crisis - wordt in Parijs verwacht. De algemene indruk in poli tieke kringen in Parijs was vannacht, dat de huidige minister-crisis waarschijnlijk door een slepend karakter gekenmerkt zal worden. Gisteren heeft president Auriol, die tegen het advies zijner medici zijn ziek bed te Rambouillet heeft verlaten, te Pa rijs een aantal fractieleiders en de voor zitters van de Kamers ontvangen. Men verwacht dat vandaag een kabinetsforma teur zal kunnen worden aangewezen, wiens Dieckmann zeide nog dat vertegenwoor- digers van de Sovjet-Russische regering ,aak ecM zij Dinsdag de vei emgde vergadering van Eer-I trj _j ste en Tweede Kamer, waarop een presi dent van de republiek zal worden gekozen, zullen toespreken. Men verwacht, dat in deze verklaring zal worden aangegeven welke bevoegdheden de nieuwe Oost-Duitse regering zal bezitten en in hoeverre haar gezag zal worden beperkt door de Sovjet- Russische eisen op het punt van herstel betalingen, bet legeren van troepen en door andere beperkingen, samenhangende met de status van bezet gebied. Onder de leden der Oost-Duitse regering zal ook een minister van Buitenlandse Za ken zijn. De regering zal bestaan uit een minister-president, drie - vice-premiers en veertien ministers. De „Landerkammer" (de Eerste Kamer) zal Dinsdag bijeenkomen, teneinde te wor den geïnstalleerd. Veelvuldig werd gisteravond laat de naam van de energieke minister van Bin nenlandse Zaken Jules Moch genoemd, die van socialistische huize is, doch ook bij de rechtse partijen veel crediet geniet, omdat men hem persoonlijk de algemene over winning toeschrijft, die het vorig jaar tij dens de stakingen door de regering op het communisme werd bevochten. Nehroe naar Londen en Washington De premier van India, Nehroe, is naar Londen vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met premier Attlee en andere Britse ministers. Hij zal vervolgens doorreizen naar Washington, waarheen hij door president Truman is uitgenodigd. Arrestaties in Tsjechoslowakije duren voort Uit Praag blijven berichten komen over nieuwe arrestaties, onderzoeken door de politie en zuiveringen. Waarnemers te Praag zijn van mening dat de huidige golf van arrestaties wordt uitgevoerd omdat de Tsjechoslowaakse regering rekening houdt met een ongunstige reactie op haar voor nemen de kerken in Tsjechoslowakije on der staatscontrole te brengen en van de priesters burger-ambtenaren te maken. De regering is voornemens deze plannen aan het eind van deze maand te verwezenlijken. Er heeft een uitgebreide en grondige zuivering plaats gevonden in regerings kantoren en organisaties van de communis tische partij. Een aantal afdelingschefs van ministeries is vervangen. De afgezette functionarissen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Gewezen zakenlieden en uitoefenaars van de zogenaamde „vrije beroepen", wier za ken zijn onteigend of wie het onmogelijk is gemaakt hun beroep verder uit te oefenen, zijn nu in arrest gesteld, nadat men hen eerst nog op vrije voeten had gelaten. Er zijn door de politie naar schatting dertig personen gearresteerd, die ervan worden beschuldigd leden te zijn van een bende die zich speciaal zou hebben toege legd op het bedrijven van sabotage en die zich van inkomsten zou hebben voorzien door zwarte handel op de geldmarkt. Volgens familieleden van de gearresteerde voormalige zakenlieden en uitoefenaars van vrije beroepen werden zij ervan beschul digd, nadat hun bedrijven hen ontnomen waren, geen productief werk te hebben verricht en omscholing te hebben gewei gerd. Deze arrestanten zouden als regel slechts korte tijd in voorarrest zijn gehouden, voor dat zij, overeenkomstig de bepalingen van de arbeidswetgeving, werden veroordeeld. In sommige gevallen zijn straffen van twee jaar dwangarbeid uitgedeeld. Waarschuwing De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft heden aan haar functionarissen een waarschuwing doen uitgaan, waarin wordt gezegd dat zij „hun waakzaamheid tegenover vijandige elementen moeten ver hogen en zich persoonlijk verantwoordelijk moeten gevoelen voor de zuiverheid der partijgelederen". „UNO"-handel Naar te Lake Success verluidt is Joego slavië bereid zijn candidatuur voor de Vei ligheidsraad in te trekken in ruil- voor ver zekeringen, dat het land steun zal krijgen van het Westen tegen de Sovjet-Russische druk. De Sovjet-Russische delegatie zou te kennen hebben gegeven, dat *ij meer over eenstemming tussen Bulgarije en Albanië over een oplossing van het Griekse vraag stuk zou aanmoedigen, indien Tsjechoslo wakije in plaats van Joegoslavië tot de Vei ligheidsraad zou worden toegelaten. In Engelse en Amerikaanse kringen ver klaart men zich echter tegen een derge lijke „handel". Men wil de onderhande lingen over verzoening op de Balkan ge scheiden houden van de verkiezing voor de Veiligheidsraad. Het woord is aan.. Petit-Senn: De dingen veranderen minder dan onze kijk erop. Vrijlating Nederlandse krijgsgevangenen Naar Aneta van bevoegde zijde verneemt heeft de republikeinse vice-premier voor Sumatra, mr. Sjafrocddin Prawiranegara, verklaard, dat de zich in Atjeh bevindende Nederlandse krijgsgevangenen plus de twee Nederlandse planters, die destijds z(jn ont voerd. uiterlijk 15 October door hem aan de territoriaal commandant van Noord- Sumatra of aan een door deze aan te wijzen officier zullen worden uitgeleverd. Verlenging waarschijnlijk noodzakelijk In het speciaal voor partij-functionaris sen bestemde orgaan, waarvan de hoofd redactie wordt gevoerd door één der meest vooraanstaande Tsjechoslowaakse com munisten, heet het: „De les van het proces te Boedapest (tegen Rajk c.s.) is dat wij waakzaamheid en nog eens waakzaamheid moeten betrachten. Indien het verleden van ambtenaren en partijleden niet vol doende bekend is, moet hiernaar een zorg vuldig onderzoek worden ingesteld. Hun afkomst, contacten, politieke gedragingen en werkzaamheden moeten worden nage gaan. Het is geen enkel lid en zeker geen functionaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij veroorloofd passief te blijven, indien hij een of andere afwij king ontdekt. Onze fabrieken, onze mijnen, onze landerijen, onze regering, ons leger, onze veiligheid, onze republiek en onze partij staan op het spel. De vijand neemt zijn toevlucht tot wan hopige maatregelen, zoals sabotage, uit daging en moord. Hij doet dit, omdat hij zwak is en omdat hij gedoemd is ten onder te gaan. Wij kunnen de vijand echter ver slaan, indien wij waakzaam zijn en getrouw blijven aan de onoverwinnelijke beginselen van het Marxistisch Leninisme". „De Nederlandse delegatie maakt zich i zorgen over het tempo van de Ronde Tafel conferentie in verband met het aantal on derwerpen, dat nog niet in bespreking is gekomen, b.v. de voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië", aldus verklaarde de voorzitter van de Nederland se delegatie minister Van Maarseveen gis teravond. De speciale correspondt van het ANP tekent hierbij aan, dat deze voorlopige staatsregeling, die door beide Indonesische delegaties wordt opgesteld, nog niet geheel gereed is. De Nederlanders achten het ech ter noodzakelijk de tekst van deze consti tutie zo spoedig mogelijk ter bestudering voorgelegd te krijgen, alvorens bepaalde punten van de agenda der Ronde Tafel conferentie verder kunnen worden opge lost. Van Indonesische zijde verklaarde men echter, dat de voorlopige constitutie niet geheel voltooid kan worden zolang de Ronde Tafel-conferentie niet tot bepaalde conclusies is gekomen, met name op de volgende punten: Nieuw-Guinea, het zelf beschikkingsrecht en het vraagstuk van nationaliteit en burgerschap. Over het algemeen valt in kringen van alle delegaties een gevoel van teleurstel ling op te merken over het feit, dat men na zes en een halve week vergaderen nog steeds zo weinig vaststaande resultaten heeft bereikt. Men herinnert in dit verband aan het bepaalde in het memorandum van 22 Juni, waarin staat, dat „de deelnemers op zich nemen de conferentie binnen twee maanden te beëindigen". De Nederlandse delegatie streeft ernaar, zich aan deze termijn te houden en stelt alles in het werk om voor 23 October a.s. met het werk gereed te zijn. Men is er echter van overtuigd, dat het tempo aan merkelijk zal moeten worden versneld, wil men hierin slagen. De Overveense glazenierster mevrouw F. Schult-Geesink, een leerlinge van prof. Roland Holst, heeft voor Zierikzee dit ge brandschilderd raam vervaardigd, de be vrijding van Zeeland voorstellende. De centrale figuur is een vrouw die zich door innerlijke kracht van haar kluisters ont doet; zij staat nog met haar voeten in de inundatievloed, doch haar rouwkleren vallen van haar af en achter haar doemt de nieuwe horizon op. Het raam .wordt Maandag aan de gemeente Zierikzee over gedragen. Chinese communisten dringen op naar Kanton De communistische troepen hebben zich naar te Hongkong bekend wordt, meester gemaakt van Koekong, het verkeersknoop punt op 118 mijl ten Noorden van Kanton. Door de val van deze stad wordt de hoofd- toevoerweg van Kanton naar ongeveer 300.000 man nationalistische troepen in de provincie Kwantoeng afgesneden. Officieel is de val van de stad nog niet door de Chinese regering toegegeven, maar gisteren werd reeds gemeld, dat Koekong „in een stadium van luchtledig" verkeerde, aangezien de nationalistische troepen zich hadden teruggetrokken. Naar hier vernomen wordt, heeft de re gering een laatste verdedigingsstelling op geworpen te Yingtak, ongeveer 75 kilo meter ten Noorden van Kanton. De communisten begonnen gisteren mét een offensief langs een front van 600 kilo meter. Het middenpunt van de opmars bleek te zijn gericht op Hengyang, 300 kilo meter ten Noorden van Kanton, waar de nationalistische generaal Pai Tsjoeng Hsi naar schatting 200.000 man regeringstroe pen bijeen heeft gebracht. Goede raad „De volken van West-Europa zouden willen dat de Amerikanen wat minder over oorlog spraken", zo verklaarde mevr. Bolton, republikeins lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden voor Ohio en lid van de commissie voor Buiten landse Zaken van dit Huis, bij haar terug keer van een reis door Europa. „In Frankrijk spreekt niemand over oorlog", aldus mevr. Bolton, die haar landgenoten verwijt „de Russen argumen ten in handen te spelen om hun oorlogs apparaat in gereedheid te brengen door .de bladen en redevoeringen te vullen met oorlogsnieuws". „Het is niet nodig moord en brand te schreeuwen om sterk en paraat te zijn", aldus mevr. Bolton, die een boek over de communistische tactiek heeft geschreven. Gistermiddag heeft Koningin Juliana de eerste steen gelegd voor het Curagao- paviljoen van het ontworpen studentensanatorium te Laren. Hare Majesteit metselt de eerste steen. De Koningin heeft Vrijdagmiddag in Laren de eerste steen gelegd voor het nieuwe paviljoen van het Nederlands Stu denten Sanatorium, in tegenwoordigheid van de ministef van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, een vertegenwoordiger van de gouverneur van Curagao, de rectores-magnifici van vrijwel alle universiteiten, talrijke profes soren, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, pater Möhlman, ver tegenwoordiger van het comité „Sanoc" op Curagao en vele anderen. Voordat zij tot de eerste steenlegging overging, zeide Koningin Juliana, dat zij met grote aandacht de ontwikkeling van het initiatief tot stichting van een hulde blijk voor het studentenverzet had gevolgd. „De houding der studenten tijdens de oorlog staat nog helder voor de geest. Het is begrijpelijk dat de neiging ontstond een gedenkteken te stichten voor wat deze groep jonge mannen voor onze geestelijke vrijheid heeft gedaan. Het is een gelukkig idee dit te doen in een vorm, die tevens tegemoet komt aan de reeds eerder geble ken behoefte aan verzorging van diegenen onder hen, die door tuberculose getroffen zijn. Ik weet hoe in de laatste jaren meer en meer aandacht gegeven wordt en gegeven moet worden aan de moeilijkheden, die de tegenwoordige tijdsomstandigheden aan vele studenten berokkenen. Ik weet. dat er nauwlettend op toegezien moet worden, dat in het bijzónder de z.g. werkstudenten niet bij hun dubbele taak hun gezondheid in boeten. De strijd tegen de tuberculose onder de studenten is zonder twijfel een belang rijk onderdeel van deze strijd in het alge meen. Het denkbeeld de psychiscne werktherapie onder medische leiding bij langdurige tuberculose voor studenten in toepassing te brengen lijkt mij gelukkig. Het zou mij niet verwonderen, indien het initiatief van het Nederlands studenten sanatorium in andere kringen navolging zou vinden. Moge uw sanatorium zijn schone bestemming ten behoeve van de zieke studenten en de verdere studerende jeugd vervullen. Terecht is bij de opening van het tijdelijk gebouw uw sanatorium als een bijzondere inrichting voor hoger onderwijs gekenschetst. De tot dusver daar bereikte resultaten wijzen wel uit, dat het deze naam inderdaad mag dragen. Ik ver trouw, dat de uitbreiding, die u nu aan uw sanatorium gaat geven, u in staat zal stellen werkzaam te zijn tot heil van de jonge mensen, die daar genezing komen zoeken Moge zegen rusten op de arbeid, die daar door uw medici en universitaire medewer kers in schone samenwerking zal worden verricht." Na deze woorden verrichtte de Koningin de eerste steenlegging. Tot besluit van de plechtigheid zongen alle aanwezigen het studentenlied „Io Vivat". Koningin Juliana begaf zich hierna weer naar het hoofdgebouw, waai zij een rond gang maakte langs de patiënten. Zij onder hield zich met alle zieken en informeerde belangstellend naar de vorderingen van hun studie. Geen directe souvereiniteits- overdracht Van republikeinse zijde bestaat de nei ging de besprekingen zoveel mogelijk te beperken tot de hoofdzaken en de alge mene beginselen en met de nadere uit werking en detaillering eerst na de over dracht van de souvereiniteit voort te gaan. Hiertegen bestaan echter aan Nederlandse kant ernstige bezwaren. Zou men er niet in slagen de conferentie binnen de gestelde tijd te beëindigen en het ziet er thans naar uit, dat dit niet mo gelijk zal zijn dan zijn drie mogelijk heden aanwezig: of de conferentie wordt verlengd, of zij wordt onderbroken met goedkeuring van het uniestatuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht en daarna in Batavia voortgezet, of men beëindigt de conferentie thans zo spoedig mogelijk met het houden van een plenaire zitting ter vaststelling van het unie-sla- tuut en het charter, draagt vervolgens de souvereiniteit over en gaat daarna nog na dere overeenkomsten opstellen. Deze laat ste mogelijkheid werd van Nederlandse zijde beslist van de hand gewezen, terwijl ook tegen de tweede mogelijkheid bezwaren bestaan in verband met de overeenkomst van 22 Juni j.l. Bondskanselier Figl hoopt op her nieuwde Nederlandse vriendschap De Oostenrijkse bondskanselier Figl heeft aan een bijzondere correspondent van het ANP het volgende verklaard: „Oostenrijk hoopt van ganser harte dat de schaduwen, die over de Oostenrijks- Nederlandse betrekkingen gevallen zijn door het feit, dat Oostenrijk met geweld in het kader van het Hitlerrljk was ge perst, thans verdwenen zijn. Oostenrijk zijnerzijds stelt er de grootste prijs op. de oude vriendschappelijke betrekkingen tot Nederland in volle omvang te herstellen. De Oostenrijkse regering ziet er in de hui dige situatie hoofdzakelijk haar taak in, de culturele en economische betrekkingen met West-Europa te intensiveren, en zij koestert de verwachting, dat ook het Oostenrijks-Nederlandse handelsverkeer nog aanmerkelijk zal toenemen". De kanselier verwachtte, dat de verkie zingen van Zondag geen verandering in deze politiek zullen brengen. Hij acht het niet waarschijnlijk, dat er een belangrijke verschuiving in de krachtsverhouding der beide regeringspartijen zal ontstaan en men houdt er dus rekening mede, dat de coalitieregering zal aanblijven. Alle voortekenen wijzen op een duide lijke overwinning der voor democratie en vrijheid op de bres staande Oostenrijkers. Aan deze overwinning zal aldus de kanselier verder ook de nieuwe onaf hankelijke beweging niets kunnen veran deren. De onafhankelijke beweging, een vergaarbak van voormalige nationaal-so- cialisten, acht hij geen Oostenrijkse partij. De overweldigende meerderheid der Oos tenrijkse bevolking zou zich tegen herrij zing van nationaal socialistische ideeën heftig verzetten en elke activiteit in deze richting in de kiem smoren. De Oosten rijkse bevolking aldus de kanselier is niet van plan partijen te laten ontstaan, wier optreden tot verwarring zou kunnen leiden, een verwarring, waaruit alleen el lende kan voortkomen. Gestolen auto ramt hek Gisteravond reed een auto met te grote snelheid door de bocht op de Nieuweweg naar Schiphol. De wagen raakte daardoor van de weg en ramde de afrastering van de brug ter plaatse. Een tegenligger die het ongeluk zag gebeuren, stopte om hulp te bieden, maar hij hoorde alleen nog maar het geluid van zich snel verwijderende voetstappen. De politie die even later ter >!aatse was, vermoedde al dat het een ge stolen wagen was en dit vermoeden werd ■ven later uit Amsterdam, waar de wagen ontvreemd was, bevestigd. PLAATSELIJK ENKELE REGENBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht nog hier en daar mist. Ove rigens geleidelijk toenemende bewol king. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen buien. Meest zwakke wind aanvanke lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. later uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 9 October: Zon op 6.53 uur, onder 18.01 uur Maan op 18.32 uur. onder 9.27 uur 10 October: 6.55 uur. onder 17.58 uur 18.49 uur. onder 10.42 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmulden Zaterdag 8 October: Hoog water: 4.22 en 16.38 uur. Laag water: 0.13 en 12.26 uur. Zondag 9 October: Hoog water: 4.50 en 17.05 uur. Laag water 0-44 en 12.52 uur. Maandag 10 October: Hoog water: 5.19 en 17.33 uur. Laag water: 1.12 en 13.20 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1