r Alma's dubbele taak Zaterdag 8 October 1949 ,|.-J Een fraai stukje scheepsbouw van de werf van de Holland Nautic te Haarlem, de coaster Wotamaakte deze week zijn proefvaart op het IJselmeer, waar liet schip kon tonen dat het naast zijn mooie lijn, over goede technische kwaliteiten beschikt. Velsen-Noord Burgemeester Thomassen sprak voor „Steun Wettig Gezag" Het plaatselijk werkcomité voor ,;Steun Wettig Gezag", dat Vrijdag in gebouw „Concordia" voor de vierde maal een pro- paganda-avond in onze gemeente organi seerde, mocht de burgemeester van Zaan dam, de heer W. Thomassen, tot zijn pro pagandisten rekenen, die echter slechts een klem auditorium had, hoewel de hger J. Nuyens bij zijn begroeting het aantal be zoekers nog vrij behoorlijk vond. De avond werd ingeleid met het Wilhel mus, gespeeld door de stafmuziek van 10 R.I. uit Haarlem onder leiding van sergeant Van Willigen, gevolgd door de vei toning van de informatiefilm „Waarom wij vechten", vervaardigd door het Ameri kaanse ministerie van Oorlog. Burgemeester Thomassen herinnerde aan het evenwicht van recht en plicht in de democratische staat op basis van de grond wet. waarbij de regering samenwerkt met parlement of volksvertegenwoordiging. Dit betekent „wettig ge/.ag", dal steeds kan veranderen door zekere invloeden. Met een sprekend voorbeeld verduidelijkte hij, dat men een dictatoriale regering nooit meer kwijt raakt. Zoals het Nederlandse volk in 1940 heeft kunnen zien, kan dit wettig ge zag worden ondermijnd en dit. zei de heer Thomassen, moet te allen tijde worden voorkomen In de periode, die achter ons ligt. is men voldoende gewaarschuwd om ae vrijheid niet opnieuw te verliezen door toedoen van een deel van het volk. dat de vrijheid niet op prijs weet te stellen. Thans was volgens spreker, dit gevaar weer groot en hij wees hierbij op de verspreiding van de communistische ideologie door Rusland, welke elk wettig gezag ondermijnt en waar voor de ogen van het Nederlandse volk zijn geopend door de gebeurtenissen in Tsjech o- slowakije. Spreker was dankbaar, dat zijn gemeente het maximum aantal mannen voor de nationale reserve had geleverd en wenste vut.g, dat dit ook in de kwetsbare gemeente Velsen met haar havens en indu strieën het geval mocht worden. De heer Thomassen wekte vooral de jongeren op deel te nemen aan de nationale reserve en besloot met le zeggen, dat ieder moest begrijpen van niemand tyrannie te dulden, het rij van bulten of van binnen'uit. Na een korte pauze, gevolgd door muziek van het stafmuziekcorps, heeft de heer Smit de praktische ziide van de nationale reserve „Steun wettig gezag" belicht. Personeelsvereniging „De Plaatwellerij" De ledenvergadering van de Personeels vereniging „De Plaatwellerij", welke in het schaftlokaal van het bedrijf is gehouden en voornamelijk als doel had de bespreking- van het winterprogramma, was slechts door een vrij gering deel van de leden bezocht. In zijn openingsrede besprak de voorzitter de heer C. van Voorbergen de samenwer king met de Culturele Commissie van Be verwijk en omstreken, waaraan „De Plaat wellerij" haar medewerking toezegde. Vooral het doorgaan van de H.O.V.-concer- ten en de organisatie van een viertal cultu rele filmavonden werden voor de leden van groot belang geacht. Vervolgens werd het door het bestuur ontworpen winterprogramma aan de leden voorgelegd en in zijn geheel goedgekeurd, zodat met slechts enkele wijzigingen dit programma verder door het bestuur kan worden uitgewerkt In de rondvraag kwamen verschillende interne verenigingszaken nan de orde, waarna nog een opwekking werd gedaan om de culturele discussie-club te bezoeken. Watervliet-ploegen op eigen veld De reeks van overwinningen van Waler- vliets eerst.? korf bal twaalftal, die de groen gelen schijnbaar gemakkelijk naar het kampioenschap voert, wordt Zondag onder broken door een rustdag, zodat de „eerste lingen" die dag getuige kunnen zijn van de drie andere voor „Watervliet" op het gehiknamige sportpark te spelen wedstrij den. De Watervliet-reserves der 3e klasse K.N.K.B. hinden 's middags de strijd aan tegen Groen-Geel 2 uit Wormerveer, welke pleeg de vorige week in Amsterdam met 5—1 van Landlust 2 won. Dit zegt voor de Volsense reserves voldoende om na de eer volle nederlagen van de laatste weken de aanvallen uit te buiten en vooral schot vaardigheid aan de dag te leggen. De Watervlïet-ploeg tegen Groen-Geel is samengesteld uit de dames D. Dubbelman. S. Sanders. G. Kluft, D. Schelling. H. Voer man. T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, F. Vos, M. Veerbeek, T. Heistra, A. de Vries en E. v. Lange. Watervliet 3 ontmoet eveneens thuis, Oosthoek 2 uil Haarlem, waarbij de ver wachting van winst op de thuisclub wordt gesteld. De twaalftallen van Watervliet 4 en 5 ontmoeten elkander voor de competitie en gezien de zware nederlaag van het vijfde legen Oosthoek 3 (71) van vorige week blijkt hier het vierde de beste papieren te hebben. Thans is ook de competitie-indeling he kend van de Haarlemse Korfbal Bond. Voor de 2e klasse H.V.B. is deze: Haar lem 2, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 4, Oosthoek 2, Onder Ons 1, Sport Vereent 3, T.H.B. 2 en Watervliet 3 en voor de 3e klasse H.V.B. spelen mee Animo Ready 3, Aurora 4, Haarlem 3, Oosterkv/artier 5, Oosthoek 3, Sport Vereent 4, T.H.B. 3, Wa tervliet 4 en Watervliet 5. Oud-Katholieke Kerk Wegens de onlangs nieuw gestichte paro chie te Alkmaar van de Oud-Katholieke Kerk is mei ingang van 1 October tot de- servitor dezer parochie door de bisschop van Haarlem benoemd pastoor A. C. van de Poll te Krommenie, vroeger kapelaan te IJmuiden. Federatie Partij van de Arbeid houdt eursusbijeenkomsten In het raam van het winterprogramma van de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid met betrekking tot de afdelingen Santpoort. Velsen-Noord en IJmuiden wor den voor de leden cursusbijeenkomsten ge organiseerd. Deze worden gehouden in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken te IJmuiden-Oost. Donderdag, 13 October spreekt drs. A. Peschar over het onderwerp „Devaluatie" en Donderdag 27 October zal mevrouw Szekely -Lulofs een inleiding houden over: „De historische ontwikkeling van het hui dige conflict in Indonesië". VELSENSE VOETBALELFTALLEN O.S.V.Stormvogels Stormvogels vertrekt met de volgende opstelling: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; Goedhart. Snoeks, Snoeks Jr.; Deuling, Vis- schoonmaker, Smit. de Boer, Tol. Velox IIStormvogels II Stormvogels II heeft de beschikking over: Hamers; van Vliet, Hemken; Schuit, Zwem mer, Borst; Lappens, Meijer, Zwemmer, BlinkhoX, Broek. H.R.C.Terrasvogels Terrasvogels vertrekt naar Den Helder met het volgend elftal: Grund; Bus, Röb- ken; Siegerist, Dortmund, Heilig; v. Dun, Zaal, Akkerman, Cobben, Goedhart. Wijzigingen in Velser voetbalelftallen Voor de voetbalcompetitie-wedstrijden van Zondag hebben alle drie Noord-Velser clubs wijzigingen in de elftallen aangebracht. Kinheim, dat naar Amsterdam gaat om APGS te bezoeken, is na enige weken van zoeken weer in haar oude samenstelling gebracht, waarbij de gebroeders Prinssen ook weer op hun vroegere plaatsen zijn op gesteld. Kinheim vertrekt met: P. Keirsgieter A. Paap en S. de Vries: C. de Boer, W. Groeneveld en N. de Ruiter; Jos v. d. Lin den, H. Prinssen, A. Prinssen, J. H. v. d Wateren en J. Starreveld. De „Breesapers", die eveneens „uit" spe len en ook in Amsterdam terecht komen, ontmoeten R.K. A.V.I.C. De ploeg heeft nu een wijziging ondergaan door de ver vanging van Van Riemsdijk door De Boer een bekende van twee jaar geleden, die nu de linkshalfplaats bezet. Het is overigens niet zeker of N. Michel als rechtsbuiten van de partij is. V.V.B. komt in het veld met: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Sehriemer G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. N„ H. Verswij veren, A. Both, P. Helder en P. Hooydonk. I.E.V. krijgt op „Watervliet" bezoek van D.S.S. uit Bloemendaal en zal thans in een geheel nieuwe samenstelling uitkomen, mede omdat Michel als linksachter de ver dediging opnieuw komt versterken en de ,oude" spil P. v. d Berghe plaats heeft ge maakt. Zijn functie wordt nu door Slote- maker waargenomen en Zoutman staat hem links ter zijde. In de aanval is Koek weer eens opgesteld. I.E.V. ontvangt D.S.S. met: W. v. Tui nen; J. v. d. Vlies en W Michel; J. Witte brood, S. Slotemaker en A. Zoutman: J. Schavemaker, Th. Koek, J. Niesten, C. Ver- kooyen en G. de Vries. Beverwijk Hervormde mannenverenigirig behandelde „het Communisme" Nadat de heer Baas een bijbellezing had ;ehouden sprak Vrijdagdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Schans voor de Mannenvereniging „In Dienst der Kerk" de heer A. v. d. Walle over „Het Commu nisme". Spreker zette uiteen dat niemand op dit ogenblik gelooft aan een eeuwige vrede, omdat twee wereldmachten Amerika en Rusland zich tot de tanden toe gaan bewapenen. Volgens spreker steekt het communisme overal de kop op, wat ge paard gaat met een massale geloofsafval en geest van atheïsme. Het communisme is een werkelijke kracht, welke niet met phrases en holle woorden kan worden af gewezen. „Met mooie programma's en flu welen handschoenen worden wij het", aldus de heer v. d. Walle, „geen baas". Oorspronkelijk beleed het Russische com munisme, aldus spreker, het principe dat het monogame huwelijk beschouwd werd als een uitvloeisel van het kapitalisme. Het is immers een vorm van privaat bezit. Men komt op deze stelling echter hoe langer hoe meer terug. De wet van 1944 maakte de echtscheiding zelfs moeilijker dan in enig kapitalistisch land. „Jam Session" De afdeling Beverwijk van The Forty- five Jam Club organiseert op Zaterdag 15 October in het Kennemer Theater te Be verwijk een Jam Session, oftewel een jazz- demonstratie. Aan deze avond werken mede „The Caldonians" onder leiding van H. de Jong, „Siem Dekkers Small Combo", onder leiding van S. Dekker, „Het Zaans Rhythm Combo", onder leiding en met zang- van Tine Hoorn, „The Blue Jam Guys" on der leiding van W. v. Driel, „The Stringing Footwarmers" onder leiding van A. Mo lenaar en „Forty-Five Bebop Combo" on der leiding van Egon Ekkers. Voorts worden uit de musici van de Forty-five Jam Club verschillende orkesten samenge steld. Na afloop vindt een bal plaats onder lei ding van Dick van Heemskerk en op de muziek van de „Music Players" uit Am sterdam. Castricum Nieuwe straten Volgens „Gemeentewerken" is er een grote verandering in Castricum te verwach ten. Het bouwland tussen de Torenstvaat en de Jacob Catsstraat wordt namelijk be bouwd. Op 25 October zal het doortrekken van de Van Egmondstraat en de Braken burgstraat en het aanleggen van een straat van dit kruispunt schuilt naar de Toren straat door de „Klaverweide" aanbesteed worden. Op diezelfde datum zal het doortrekken van de Henry Schuytstraat naar de Burge meester Mooystraat aanbesteed worden. Hierdoor wordt dan een directe verbinding van de „Forensenbuurt" met het hart van Castricum verkregen. De Bakkumer Kermis Zondag, Maandag en Dinsdag is er groot feest in de voormalige gemeente Bakkum, die thans deel uitmaakt van Castricum. Immers er is dan kermis en volgens de tra ditie trekken alle Bakkumers daar heen. In Bakkum heeft de kermis nog steeds een grote plaats behouden. Dit moge blij ken uit het feit, dat de Openbare Lagere School, de School met de Bijbel en de R.K. school, die alle op het grondgebied der voormalige gemeente Bakkum liggen, op Kermis-Maandag gesloten zullen zijn. Ook vele zaken zullen dit voorbeeld volgen; de echte Bakkumer laat zich niet gaarne zijn feest ontnemen. Sinds Woensdag is men bezig met de op bouw van deze kermis op de v. d. Mijleweg, een stuk van de provinciale weg over Cas tricum naar de Egmonden. Het hoogtepunt van de kermis zal zonder twijfel de harddraverij op Maandagmorgen om 10 uur zijn. Voor de jeugd duurt de ker mis langer dan de drie officiële dagen. Na schooltijd is zij „behulpzaam" bij het op bouwen en na afloop natuurlijk hij het af breken. Vooral de draaimolen mag zich in de belangstelling van de jeugd verheugen. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur hebben dienst: Dr. H. v. Nie- velt, Mient 33 en Zr. Meihuizen, Bakkum- nierstraat 41. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Johannes Antonius, zoon van J. J. Schuit en M. Hellemons, Poelven- straat 35 bv. Petrus Nicolaas Maria, zoon van J. Jonker en A. A. de Wolf, Bakkum- merstraat 36. Cornells Maria, zoon van L. Breetveld en M. J. van der Peet, Braken burgstraat 33. Ondertrouwd: Willem Aardema te Rotterdam en Maria Adriana Eikelenboom te Castricum. Petrus Beentjes en Maria Theresia Liefting te Castricum. Overleden: Nicolaas Wezelman, oud 28 jaar. ongehuwd, wonende te Amsterdam. Olsina Elisabeth Reijnicke, oud 86 jaren, wed. van A. Stubbe, wonende te Amster dam. IJmuiden MARKTBERICHTEN 7 October 1949 Besommingen IJM 25 Flamingo 17.520; IJM 71 Bloe mendaal 9545. KW 169 5050. IJM 249 54; IJM 226 111; IJM 241 114; KW 21 567. Aanvoer 90 kisten tarbot en long, 2750 kisten haring, 25 kisten makreel, 750 kisten schol, 130 kisten schar, 100 kisten wijting, 65 kisten kabeljauw, 120 kisten schelvis. 10 kisten poon, 10 kisten bot, 50 kisten diver sen. Totaal 4100 kisten. Prijzen Tarbot I 2,10—2; gr. tong 2,45—2,25: gr.m. tong 2,252,05; kl.m. tong 2,152; tong I 1,95—1,85: tong II 0,94—0,76, per kg. Tarbot II 76; schelvis I 4939,50: schel vis II 25—22: gr. gul 46—40; midd. gul 4034,50; kl. gul 2215: wijting 174,70; gr. schol 5654; m. schol 4029; kl. schol 23—13; bot 16; schar 22,50; v. haring 12,"" 10,50; kl. makreel 109,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 1,20, per 125 kg. Vangstberichten uit zee Nacht van 78 October KW 144 met 1 k.: KW 130 met 40 k.; KW 86 met 10 k.; KW 175 met 150 k.: KW 38 met 3 k.: KW 127 met 3 k.; KW 18 met 10 k.: KW 22 met 5 k.; KW 78 met 5 k.; KW 56 met 6 k.: KW 32 met 200 k.; KW 19 met 60 k.: KW 97 met 5 k.; KW 61 met 12 k.: KW 33 met 15 k.; KW 147 met 40 k.; KW 138 met 2 k.; KW 14 met 5 k.; KW 5 met 17 k.; KW 3 met 7 k.; KW 2 met 1 k.; KW 44 met 20 k.; KW 42 met 54 k.; KW 44 met 20 k.; KW 42 met 4 k.; KW 85 met 3 k. KW 173 met 32 k.; KW 50 met 5 k.; KW 170 met 3 k.: KW 167 met 25 k.; KW 151 met 4 k.; IJM 283 met 3 k.; IJM 74 met 8 k. Trawlharing KW 41 met 10 k.; KW 6 met 10 k.; KW 37 met 5 k.; KW 129 met 12 k.; KW 159 met 16 kantjes. Geen vangst hadtien KW 67. KW 73, KW 168, KW 48, KW 25, KW 65, KW 39, KW 23, KW 68, KW 29, KW 43, KW 70, IJM 268. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 8 kantjes Scheveningen: 7 kantjes Katwijk: 15 kantjes SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 7 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Evanger van Rotterdam. Faience van Barry. Matua Vidas van Hel sinki. Sandbergen van Sambrick. Rijm stroom van Londen. Empire Eli van Ant werpen. Julia Mary van Lowestoft; Bonaire van Southampton. Saba van Geffle. Horst van Mantiluoto. Lucas Bols van Tarno- vicken. Cormoran van Blyth. Polorus van Gravesend. Laurenskerk van Rotterdam. Aksi van Swansea. Gemma v. Northfields. Vertrokken zijn: Tudeholm naar Skoghal. President Roosèvelt naar Geffle. Benkalis naar Karlsham. Avenir naar Abö. Lips comb Lyke naar Stavanger. Faience naar Tyne. Navisella naar Curagao. Boskoop n. Antwerpen. Dina naar Wilhelmshafen. Deo Duce naar Kopenhagen. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Maandag 26 September: motortrawler Antje RO 15. Donderdag 29 September: stoomtrawler Vios I IJM 24; Schoorl IJM 39; En Avant IJM 8. Motortrawler Thorina IJM 33. Vrijdag 30 September: stoomtrawler Prin ses Beatrix IJM 117: Zwarte Zee IJM 94. Motortrawler Dirkje RO 53. Motor logger Wiron III IJM 221; De Vier Gezusters ICW 162. Zaterdag 1 October: stoomtrawler Claes Compaen IJM 41: Simon de Danser IJM 43; Klaas Wijlcer IJM 85; Norma Maria IJM 6; Herman SCH 92. Motor trawler Joh. Polderman IJH 20. Motorlogger Drie Gebroeders HD 79. Maandag 3 October: stoomtrawler Catha rine Duyvis IJM 60; Jacoba IJM 21; Petten IJM 49.' Motortrawler Medan IJM o7; Claesje RO 46. Motorlogger Heemstede IJM 53; Ver wachting I-JM 204; De Arend KW 7 naar Woubrugge; Arie Nico KW 17; Cornells KW 24: De Verwachting KW 28; Floris KW 59; Elizabeth KW 64; Saturnus KW 69; Wil- lempie KW 89; Alida KW 71: Jacoba KW 107: 'Gebroeders KW 108; Petronella KW 125: Gebroeders KW 166. Dinsdag 4 October: stoomtrawler Lïmbur. gia IJM 54; Adelante IJM 19; Abraham SCH 91. Motortrawler Alkmaar IJM 31; Batavia IJM 99 Shamrock IJM 129. Woensdag 5 October: motortrawler Allan Water IJM 34. Donderdag 6 October: stoomtrawler Haarlem IJM 9: Sumatra IJM 62; Bergen IJM 16: De Hoop IJM 73: Cornelis IJM 15. Vrijdag 7 October: stoomtrawler Mary IJM 61; Viking Bank IJM 183; Zeelandia IJM 38; Tzonne SCH 93. Zoulharingvisscri.i Woensdag 17 September: motorlogger Volharding KW 65. Zaterdag 10 September: motorlogger Neptunus KW 45. Maandag 12 September: motorlogger Wil- helmina I KW 25; Elizabeth KW 49 (7 Oct. binnen); Borneo KW 127. Dinsdag 13 September: motorlogger Hu- bertha Gerarda KW 9: Katwijk III KW 161. Woensdag 14 September: motorlogger Hollandia KW 18; Annie KW 54. Vrijdag 16 September: motorlogger Ever- dina Jacomina KW 173. Zaterdag 17 September: motorlogger Noordster KW 67. Maandag 19 September: motorlogger Gor- edijk IJM 75; Anna en Cornelia KW 14. Dinsdag 20 September: motorlogger Piet en Leendert Huibert KW 3: Nederland VII KW 130: Wilhelmina III KW 147. Woensdag 21 September: motorlogger Willem Cornelis KW 16; Rijnmond II KW 43: Jan KW 50. Donderdag 22 September: motorlogger Grietje KW 20. Zaterdag 24 September: motorlogger Bali KW 129. Maandag 26 September: motorlogger Ne derland IV KW 167. Dinsdag 27 September: motorlogger Henk KW 56. Woensdag 28 September: motorlogger Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Bertha KW 38; Rijnmond III KW 44 Van der Duijn van Maasdam KW 97; Wilhelmina V KW 144; Eendracht KW 168. Donderdag 29 September: motorlogger Orion KW 22: Huiberdina GijsbertQia KW 85: Onderneming KW 175. Zaterdag 1 October: motorlogger Dirk KW 19: Margrietha Maria KW 29; Rijn mond I KW 42; Vooruit KW 151; Zeemeeuw KW 170. Maandag 3 October: motorlogger Martha IJM 74; Sakina KW 32; Noordzee KW 47; Cornelis Marinus KW 48; Java KW 150 (trawl). Dinsdag 4 October: stoomlogger Robert William KW 123 (trawl). Motorlogger Fierman Eduard KW 5: Ver trouwen KW 6 (trawl); Nederland VI KW 37 (trawl); Aafke Jacoba KW 41 (trawl): Maria Jacoba KW 73; Wilhelmina II KW 138. Woensdag 5 October: motorlogger Cor nelis de Boer Jr. IJM 268; Martenshoek IJM 283: Machiel KW 33: Helena KW 39; Albatros KW 68: Nelly Maria KW 70; Ex celsior II KW 78: Sumatra KW 86. Donderdag 6 October: motorlogger Mar- garetha en Maria KW 23; De Vrouw Jacoba KW 122. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen 7 October: RO 15 Antje, haring, vertrokken 26 Sept. Naar zee: IJM 38 Zeelandia, IJM 183 Viking Bank, IJM 61 Mary, SCH 93 Tzonne. Drijfnetvisserij: KW 49 met 638 k.: KW 20 met 825 k.; KW 45 met 510 k.; IJM 75 met 715 k. Trawlvisserij: KW 16 met 551 k. SCHEEPVAART Mij. Nederland. Bali, 6 Oct. van Port Swettenham naar Penang; Johan van 01- denbarnevelt, 6 Oct. van Lissabon naar Port Said; Madoera, 6 Oct. van Port Said naar Amsterdam; Poelau Laut, 6 Oct. van Belawan naar Penang: Salawati, 6 Oct. te Montreal naar Philadelphia. HollandAfrika lijnen. Blijdendijk, 6 Oct. te Amsterdam van Hamburg; Em pire Ely, 6 Oct. van Antwerpen, 7 Oct. te Amsterdam verw.Gaasterkerk, 6 Oct. te Tanga naar Mombassa; Oranjefontein, 6 Oct. van Southampton, 7 Oct. te Antwer pen; Amstelkerk, 5 Oct. van Monrovia naar Port Bouquet; Congostroom, 5 Oct. van Port Bouet naar Amsterdam; Jaarstroom, 5 Oct. van Lagos naar Lome; Maaskerk, 8 Oct. van Duala naar Lagos. K.N.S.M. Ariadne, 6 Oct. te Oran van Rotterdam naar Patras; Bacchus, 6 Oct. van teken genoemd worden J? fa K- 2 grote zorg voor het maakten wij het i„ mee. dat. ppn ldl Van ir k IC'i'jsg 'Me kran; 7 11 «wier bij de werd leeggehaald en da gestaan, dat de lossing dag was geschied. Promnt v ken handelaar aan de de les te lezen, „Of ze d 1, schien vis verkodhtvan Als symptoom is «W2 - 'unuuit van pp,, -ia» Als symptoom is deze hsM.i t" heugend en al zal dit ol' dent binnen de grenzen vsX? Hl ven, het visetende publiek i "VS dat er werkelijk voor angen gevochten wordt. Het M ?"'1» lijk allemaal een kwestie ,7 ''--Ss maar het is toch een leit groothandelaar als de vent.:. lier meer en meer zorg 2t" en oog krijgen voordeUlfi* Minder ideaal is het vaak bekwaamheid. Verleden examens van de stichting Vaft uitgewezen, dat daar nog wel en ander aan hapert en al,a'9 luiden uit de kringen der sussen horen, die dit jaar de'? *1 voor het examen moeten kW blijkt het met de vakbek» velen nog lang geen „ze™TM schijn te zijn. Maar het striven ,P zijn waarde en elk jaar zal .M een vooruitgang laten zien, De arbeidsvrede in het gevoel!.. bedrijf is geruime tijd eewi ff? weest, maar zij komt sinds 2*' weer wat in het gedrang: htl S 3 contract is opgezegd. Gelukkig 73 beide zijden van de groene 11' Iingstafel bij voorbaat het bÏÏ' theorie van het contract de ff helemaal meer dekte zodat e° verschil van mening meer ken punten, die op de helling moet!! ff' interpretatie zal diepgaand en lijk langdurig gesproken moeten ÏJg Ten Zuiden van „'t*Zand»zi,'nffiJ.e maan van deze week de vangst? gend groot geweest en direct daari-ff de terugslag alweer, die dit ,eizoen2 regel dan uitzondering is gmortn die ene klap was dan ook een ff ^aaard:,de Excelsior II moest dt steff in de krebben stoppen, omdat alle a tot de rand gevuld waren en de gers hebben er ook van kunnen prof De Russische contingenten zoute1' men eigenlijk precies op tijd los' Buenos Aires naar Rio Grandedéfc' naire,, 7 Oct. te Amsterdam van S? ampton: Breda, 4 Oct. van Paiü Manta; Draco, 6 Oct. van Rotterdam Pasajes; Ganymedes, 6 Oct. van Gis naar Curagao; Mentor, 6 Oct van k naar Djidjelli; Midas. 6 Oct. te Saij van Barcelona naar Palma; Niobejf te Mantyluaoto van Abo naar Kemi- Sf tor, 6 Oct. te Catania van Barinaarf terdam; Theseus, 6 Oct. te Lissabon Gibraltar naar Amsterdam; Vulcaoj Oct. Dungeness gepass. naar Gibrak Groten Abbekerk, Rotterdam—Sydney,:? Bombay. Aldegonda, 6 Oct. v. Ban£i Singapore. Almdijk, 7 Oct. v. Galvfe Mobile. Bali, 6 Oct. v. Port Swettenk Penang. Breda, Valparaiso—Amsterdam Oct. te Buenaventura. Celebes, Java-As sterdam, pass. 6 Oct. Minicoy, Collin, Oct. v. Amsterdam te Paramaribo, Eeria 6 Oct. v. Buenos Aires n. Santos An sterdam. Esso Den Haag, Rotterdara-.k- ba, pass. 6 Oct. Terceira fAzoren~x Rotterdam, RotterdamRas Tanan a 6 Oct. Kaap Bon. Gaasterkerk, Sfcg Tanga n. Mombassa. Gadila poreKaapstad, pass. 6 Oct. Helena, Amsterdam—Barbados, pasitt. Dover. Hoogkerk, 3 Oct. v. Port E!u;sa n. East Londen. Johan van Oldetfaisvi, AmsterdamBatavia, 6 Oct. van Lata Jobshaven, 6 Oct. te Owendo, Kamerling Onnes, BataviaRotterdam, pass, Ouessant. Langkoeas, Batavia—Rotiercia pass. 6 Oct. Point de Galle. MadoerUin Amsterdam, 6 Oct. v. Port-Said. Wa (t), 7 Oct. v. Singapore te CoIomi»ö> wede, AmsterdamBeira, 6 Oct. trirr Salaam. Mirza, 6 Oct. v. Singaporelïi Nigerstroom, 6 Oct. v. Porto Am'ox" jZ Loanda. Oranjefontein, Beira—Amsteraa 6 Oct. v. Southampton. Poelaulaut,Ar^ damJava. 6 Oct. v. Belawan, Rijp'^ JapanRotterdam, 6 Oct. v. Aden. S* wati, 6 Oct. v. Boston te Montreal. rinda, Portland n. Los Angelos, pass- San Francisco. Saparoea, Singapore—Gl veston, pass. 6 Oct. Sabang. Saiar^v- Oct. v. Bassein n. Singapore. Somme-y Java—New York, 7 Oct. te Colon? binta, AmsterdamBatavia, Pa& j Kaap Bougaroni. Tarakan. New Java, pass. 6 Oct. Guardafui. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels S4) Gedurende de verdere dagen van zijn bezoek aan Londen was er geen gelegen heid meer. dat ze met elkaar over mevrouw Farraday spraken. De volgende dag zag Alma moeder en zoon nauwelijks, aange zien hij zijn moeder meenam in de auto om vrienden in Surrey te bezoeken, en de daarop volgende Donderdag was hij de gehele dag bezet met zakelijke aangele genheden, hoewel hij beloofd had Alma en z'n moeder des avonds mee uit le ne men. In de namiddag ging Alma bood schappen doen voor mevrouw Farraday I en toen ze in de felle zonneschijn op haar dooie gemak langs Regent Street wandel de, hoorde ze opeens haar naam roepen, en werd ze Nan Cardie gewaar, die door het open i'aampje van haar grote luxieuze auto naar haar wenkte. Alma liep op de wagen af. M'n lieve kind, wat een gelukkig toe val. Ik ben juist op zoek naar jou, want ik wilde je spreken, zei mevrouw Cai'die. Rijd mee, ik breng je waarheen je wilt. Ik hoef eigenlijk nergens speciaal heen, bekende Alma. Ik ben klaar met m'n boodschappen en ik liep alleen maar zo'n beetje te genieten van de zon. Schitterend, riep Nan Cardie uit, die vond dat er dus geen obstakels voor haar plannen waren, dan gaan we nu alleen maar een beetje rondrijden, en onderwijl kan ik met je praten. Enigszins tegen haar zin nam Alma in de auto naast mevrouw Cardie plaats. Ze hoopte, dat deze haar niet nog meer ont hullingen van minder aangename aard zou doen. Lieve kind, het gaat over Zaterdag avond, begon Nan Cardie, terwijl ze met groet handigheid de wagen door het drukke verkeer stuurde. Heeft Son ja je verteld over Zaterdagavond? Ze gaat dan bij u dineren, meen ik. Ja, dat is juist. En nu heelt ze mij overgehaald om hèm ook te vragen. Wie, mevrouw Cardie? vroeg Alma, die heel goed voeldewie bedoeld werd, maar die opzettelijk niet de indruk wilde wekken, dat ze alles onmiddellijk begreep. Gerald Illion natuurlijk. Wie anders? Ik geloof, dat Sonja van mening is, dat ze niet aldoor getweeën gezien kunnen wor den, zonder dat erover gepraat wordt. En omdat ik nu haar beste en oudste vriendin benKijk nu eens naar die man voor ons! Wat is hij van plan te gaan doen? Weet hij niet hoe hij rijden moet? DaarIk heb zijn achterspatbord geraakt, maar dat is z'n verdiende loon!Waar had ik het ook weer over? U zei, dat u mevrouw Farraday's oudste vriendin was, zei Alma droogjes. O ja. Begrijp je, ze vroeg me heel dringend dit dinertje te arx'angeren en ik vrees, dat ik zwak was en toegaf het wordt een dinertje gevieren, alleen zij en Gerald Illion en ik en Toby Carrick, die erg onbelangrijk is, maar wel heel goed hartig. En nu ik eenmaal toegestemd heb, voel ik me opeens erg verantwoordelijk voor de gevolgen. Maar nu heb ik een op lossing bedacht uit de moeilijkheid: ik vraag jou er n.l. ook bij enlaat me eens kijkenAndrew Urquhart als part ner voor jou. Ken je Andréw? Nee, mevrouw Cardie, maar. Wel, ik weet zeker, dat je hem aardig zult vinden. Iedereen mag Andrew. Hij is altijd erg gezellig op feestjes. Dat komt dus prachtig voor elkaar. En vertel me nu alsjeblieft niet, dat je al een andere af- spi-aak hebt gemaakt voor Zaterdagavond. Nee, dat heb ik niet, maar Goed zo, dan is dat afgesproken;; Nee, mevrouw Cardie, dat gaat werkelijk niet zo eenvoudig, zei Alma nadrukkelijk. Het is natuurlijk erg vrien delijk van u mij op uw dinertje te vragen, maar in welke hoedanigheid vraagt u mij eigenlijk? Als mijn gast natuurlijk! Ja, dat begrijp ik, maar ik bedoel, wat verwacht u, dat ik zal doen? U liet het voorkomen, alsof u een situatie ge schapen had, waar u tegen op zag, en dat u, door mij te inviteren, eventuële moei lijkheden zou kunnen voorkomen. Ik moet u zeggen, dat ik er niet aan denk als een soort spion wat betreft mevrouw Farraday op te treden, of welke invloed ook op haar gedrag uit te oefenen. Ik kan alleen maar. Och liefje, natuurlijk verwacht ik dat niet! lachte mevrouw Cardie met een zon nig lachje. Ik bedoelde alleen, dat ik niet de algehele verantwoordelijkheid wil dra gen. Stel, dat ze tot een of ander dwaas besluit komen in mijn huis, of dat ze van mijn huis uit samen er vandoor gaan of zoiets, dan zou iedereen denken, dat ik er iets mee te maken had en geholpen had, en dat is iets, dat ik niet zou kunnen ver dragen. Maar jouw aanwezigheid zal waar schijnlijk als een natuurlijke rem werken, als ik 't zo noemen mag en zal Sonja er vermoedelijk van weerhouden helemaal haar hoofd te verliezen. Alma zweeg. Ze voelde weinig voor deze opzet, afgezien van het feit, dat mevrouw Farraday er allesbehalve mee ingenomen zou zijn, dat zij ook geïnvnteerd was. En tóch zat er iets in het plan, dat dit onbe duidende luxe-vrouwtje naast haar zat uit te werken. Inderdaad zouden de dingen door haar aanwezigheid op dat dinertje waarschijnlijk op een normaler niveau blijven. Nan Cardie zélf zou nooit mevrouw Farraday kunnen weerhouden van dwaas heden, maar het was niet aan te nemen, dat iemand, die bij zinnen was, in tegen woordigheid van haar betaalde gezel schapsjuffrouw compromitterende dingen zou doen. Vooral als zo iemand wist, dat die gezelschapsjuffrouw een behoorlijk gezond verstand had en niet gemakkelijk om de tuin te leiden was. Nuwaarom zit je te aarzelen? vroeg mevrouw Cardie ongeduldig. Mevrouw Cardie, ik wil niet, dat er hier een misverstand is Er is helemaal geen sprake van mis verstand, dwaas kind! Je hebt niets anders te doen dan gezellig op mijn dnertje te komen. Ik wou, dat u het dadelijk zo een voudig gesteld had, zei Alma ernstig. Wel, het spijt me. Het was helemaal m'n bedoeling niet, je moeilijkheden te veroorzaken. Mevrouw Cardie verkeerde blijkbaar in de mening, dat Alma om het een of ander ontstemd was. Kom alsje blieft. Ik vind het erg prettig, als je erbij bent. En ik weet zeker, dat je Andrew Urquhart aardig zult vinden. Ik kan ook wel iemand anders vragen, als je dat liever hebt. Alma haastte zich te verklaren, dat ze tegen de haar onbekende meneer Urquhart geen enkel bezwaar had en dat ze ervoor zou zorgen aanwezig te zijn. Gelukkig, dat is dan afgesproken. Het is een pak van m'n hart, zei mevrouw Car die, die met haar vlinderaard geen enkele last, hoé gering ook, zou kunnen dragen, dacht Alma. Murray is hier de laatste dagen, hè? zei Nan Cardie, terwijl ze de auto voor het Gloria-Hotel deed stilhouden. Ja. Kun je nogal met hem opschieten? Ze keek Alma met een blik vol openlijke nieuwsgierigheid aan. O ja, uitstekend. Werkelijk? Hij stelt mij altijd weinig op m'n gemak. Ik geloof, dat hij me eigen lijk niet mag lijden, zei mevrouw Cardie, als kwam ze tot een ontdekking, waarover ze zich ten zeerste verwonderde. Hij toont zijn gevoelens niet erg ge makkelijk, legde Alma diplomatiek uit. Mevrouw Cardie stemde hiermee in. Daarna namen ze afscheid. Alma was van mening, dat ze zich minder bezwaard zou voelen, als ze mevrouw Farraday onmid dellijk op de hoogte stelde van de invitatie voor Zaterdagavond, en ze was blij, dat Murray ook al terug was, toen ze in de zitkamer kwam. Zijn aanwezigheid maakte het gemakkelijker om met enige noncha lance over de invitatie van Zaterdagavond te beginnen. Beiden keken op, toen ze binnenkwam, en mevrouw Farraday zei: i Lieve kind, wat zie jij ervr#J Je schijnt altijd om het een of ancer - zier te hebben. .j, Wel, er gebeuren ook zo aikwijisp tige dingen, antwoordde Alma, w beide anderen lachten. Wat is er dan nu weer? vroeg wa terwijl hij haar met die vaag blik aankeek, die hij gewoonlijk z'n moeder bewaarde. s Ik kwam mevrouw Caraie re vindt u dat niet aardig van haar: me of ik óók op haar dinertje op dagavond a.s. kwam. Alma keek mevrouw Farraday wijl ze dit zei, aangezien ze net n laten voorkomen, alsof ze niet op blik vermeed. Maar ze vond hetw de verandering op dit mooie ge te nemen. De verandering was Lgj] niet nauwlettend toeschouwer n-j waarneembaar. Maar Alma zag de flits van woede, gevolgd door drukking van stomme verbazino- j Het lijkt me met iets, «j, te verheugen, zei ze koel zal een weinig opwindende, aigj 5 eenkomst zijn. Nan geeft n0P g.. T> I met veel briljante mense"'0f ar.? veel beter voor je. dat ik het e excuus bedenk en dal Murr. neemt voor een werkelijke goeo iets dergelijks die avond. Natuurlijk, als u dat pre^ vinden Murray, die in de krant ha ken, keek op en bevestigde moeders voorstel. Nee, dank u. Het lijkt m om naar dat dinertje

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6