Het Hek van de Dam- geverwijk en Omstreken j Kunstmatige bevloeiing is de „strohalm" der Kennemer tuinbouwers IJmuiden zag de „Vandersteng" Zaterdag 8 October 1949 njjomerwil nog niet volkomen 4 v"l' CU opbrenSen' lot [ken op de groentemarkt oeverwijkse groentemarkt neemt oer nu geleidelijk af. De zomer- ;j 3anvoe voeren nog wel de boventoon van het uitermate zachte weer bonen zijn het de pronkbonen '0lJ 0 nntf goede kwaliteit wordt aan- ^'ann nepprijzen liepen op tot 25 cent 7' Grote partijen sperciebonen ko- aan de markt en er gaan vele naar de fabriek' welke 45 cent 1 brengen, de betere kwaliteit cent per kg. Andijvie en spi- - ifnnicii in vrij grote partijen aan de hiervoor wordt rond de 20 cent betaald. Sla varieert van 2—8 r krop. De kwaliteit van de bloem- k deze tijd van het jaar wel eens ffeweest: voor de goede sortering tot 45 cent pcr stuk betaald. Bos- is heel goed te plaatsen, er komen Pi van prima kwaliteit waarvoor tot SS per bos besteed wordt. iJc de winterproducten is de prei in het der week heel goed te verkopen, frt naar België is hier niet vreemd «eweest, maar later nam de vraag af. minderen in aanbod voor de kas- Sx wordt tot 45 cent per kg. be- Komkommers zijn zo goed als op f, er »8 steeds veel vraag naar' met J en tot 26 cent per stuk. Appels en En slaan nog steeds laag genoteerd. Even varieerden In dezelfde prijsklasse ri week tevoren nl. van 6082 cent V* De bloemenveiling Oo de bloemenveiling zijn het de tros v 'santen waarvan grote partijen worden ongevoerd en die zeker 90 pet. van de 5 uitmaken. In de afgelopen week is b vraag in sterke mate toegenomen, met ï-oevolg dat de prijs flink opliep. De ,tros"-soorten noteerden in het al- caneen rond de 40 cent per bos, maar de m en witte chrysanten gingen hier ver toven uit en brachten het tot 76 cent per te Bij de groot-bloemigen was de prijs stabiel; hier werd voor de diverse soorten vgn g16 cent per stuk betaald. Gladiolen, dahlia's en asters raken op, maar profite ren mede van de grotere vraag naar bloe- -Tn' Herfstasters komen in grote partijen, Pervoor werd van 821 cent per bos be- iaald. Freesia's zijn er nog weinig, cycla men-bloemen en plumeragroen gaan vlot van de hand. Er zijn overigens weinig „kleine" bloe ien. Eikenblad en duindoorns zijn nog Seeds van de partij en in de afdeling der «(planten zijn het de cyclamens, die in jcenemende mate worden aangeboden, naar ook de sierkalabassen goed te ver- Jopen zijn. Winst en verlies voor „Klaver Twee" Het eerste team van de bridgeclub „Kla ver Twee" heeft Donderdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg de eerste wedstrijd voor de competitie van de twee de klasse van de Nederlandse Bridgebond goed gespeeld. Met niet minder dan 6815 ip. werd Haarlem-Noord V verslagen. Jet tweede team speelde een wedstrijd tegen Boekenrode II en moest met een lelijk spel 36—37 mp. genoegen nemen. Tenslotte verloor het derde team met 2059 mp. van Boekenrode III. Heijermans-herdenking Door de Beverwijkse Bestuurdersbond van het N.V.V. zal op Dinsdag 22 Novem ber in de bovenzaal van veilinggebouw s't Centrum" een Heijermans-herdenking worden georganiseerd. De heer P. Fiege za! een levensbeschrijving geven van deze grote auteur. Tevens zullen leden van de Rederijkers kamer „Kennemerland" fragmenten uit toneelstukken van Heijermans ten tonele Bureau voor Arbeidsrecht Het correspondentschap van het Bureau voor Arbeidsrecht, dat tot eind September werd waargenomen, is met ingang van 1 October overgenomen door de heer F. J. v. Galen, Alkmaarseweg 179 te Beverwijk. Op iedere eersste en derde Maandag van de maand wordt spreekuur gehouden. Excursie naar de sluizen Ce Algemene Bond van Ambtenaren, af' deling Beverwijk, organiseert op Zaterda; 15 October een excursie naar de Noorzee' duizen, de semaphore en de vuurtoren van Umuiden. •WAT IS VRIJZINNIG CHRISTENDOM?' In één der zalen van het Verenigings- gebouw aan de Schans heeft „De Jonge Kerk" een bijeenkomst gehouden, waarbij 1 Heydinga uit Haarlem sprak over «Wat is Vrijzinnig Christendom?" Na een woord van welkom door de voorzitter de beer J. Maurice, gaf ds. Heydinga een uit eenzetting over bovengenoemd onderwerp, Waarbij hij van de vraag uitging, waarom de verdeeldheid in het Christendom zo floot is. Op begrijpelijke wijze gaf de pre- dikant een beschouwing over deze veel sproken vraag. Na een gedachtenwisseling ?ver. gesprokene, werden nog enige huishoudelijke zaken behandeld. Agenda voor Beverwijk Oud-militairen zijn niet bijster tevreden In het gebouwtje van „Nieuw Leven" aan de Baanstraat te Beverwijk werd Vrij dagavond een vergadering belegd van de afdeling Beverwijk van de militaire pen- sioenbond, welke met de gebruikelijke toe spraak door de voorzitter, de heer J. Ree- ders werd geopend. Na het voorlezen van de notulen en enkele ingekomen stukken, las de secretaris de heer J. Verhaar, een motie voor, welker inhoud melding maakt van de noodtoe stand der gepensionneerde militairen, een motie die door de landelijke organisatie ter kennis was gebracht van de minister en de voorzitters der beide Kamers. De ver gadering was het geheel met deze motie eens. Vervolgens besloten alle leden na enige discussie, het „Noodfonds" dat voor bij zondere gevallen in werking treedt te steu nen. De heer P Schouten gaf tenslotte een uiteenzetting van de voorstellen, die op het 21e congres te Utrecht zijn gedaan. Om de band tussen de leden te verster ken zal het bestuur trachten regelmatig contactavonden te organiseren. Na de rondvraag sloot de heer J. Reeders deze goed bezochte vergadering. „Tempo-tempo" Uitgaande van de winkelvereniging „De Spar" zal op Donderdag 13 October in het KSA-gebouw een feestavond plaats vinden onder de titel „Tempo-Tempo avond 1949". De medewerkenden aan deze avond zijn onder meer Frans van Schaik („de zingen de zwerver"), Eddy Christiani, Finns Papti en Frans Wouters. Ook zal er een film v/orden gedraaid „Met de Spar naar Val kenburg". „LEVENSSCHADUWEN" De Beverwijkse R.K. toneelvereniging ,Tot Ons Vermaak" zal op Woensdag 12 October in het KSA-gebouw het toneel spel „Levensschaduwen" in drie bedrijven door Joh. v. Eekelen voor het voetlicht brengen. Het TOV-orkest onder leiding van E. Geldermans zal op deze avond zijn medewerking verlenen. „Hoe maak ik een portret van mijzelf?" In het geheel gevulde vergaderlokaal van het verenigingsgebouw aan de Schans hield de heer A. H. v. d. Akker Vrijdagavond voor de leden van de Beverwijkse amateur fotografen vereniging een causerie over het onderwerp: „Hoe maak ik een portret van mijzelf". Spreker zette uiteen dat voor hei fotograferen van een zelfportret het beste gebruik kan v/orden gemaakt van een tweetal spiegels, waarvan de ene dienst doet om het beeld in de lens te projecteren en de andere om te zien of de houding goed is. Om een en ander technisch uitvoerbaar te maken gaf de heer v. d. Akker verschil lende hulpmiddelen aan en om de zaak nog meer te verduidelijken maakte hij direct maar een foto van zichzelf, die vlot ontwik keld en vergroot werd. Het openingswoord kwam voor rekening van de voorzitter, de heer G. Broertjes. De foto's voor de onderlinge wedstrijd moeten naar zijn zeggen op 14 October worden ingeleverd. Ook bestaat de moge lijkheid deel te nemen aan de lantaarn plaatjes wedstrijd, welke door de landelijke organisatie te Amsterdam wordt georgani seerd. Heemskerk ZATERDAG 8 OCTOBER: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur '"'Ja om de atoombom". Luxor Theater. 6.45 en 9.15 uur: „Duel in de zon". W.B. Theater, 8 uur: „Het Tijgermeisjè" evrens »Eer> Yankee in Texas", torso Theater (Castricum), 7.15 en »Het spel gaat beginnen". ZONDAG 9 OCTOBER: Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 f ■■"e st"jd om de atoombom". mor Theater, 2.15 en 4.30 uur: „Salu- H» g°s"; 6.45 en 9.15 uur: „Duel in ae zon". Ti!?' Theater' 2-30, 4.30 en 8 uur: Texas'"16'^6"' tevens "Een Yankee Corso Theater (Castricum), 3, 1 UUiri'Het spel ^aat beginnen", MAANDAG, 10 OCTOBER: Kennemer Theater, 7 en 9 uur V 0In de atoombom". ■C°nrkS"ater' 7 en 9'15 uur: "Ditte' e6n lev!?' '^leater> 8 uur: „Het Tijgermeisje" Cn« "^eLn Yankee in Texas". hëtdnH 3ter (Castricum), I mister van de nacht". ,De 9.30 i 9.15 „Het 7.15 en ,De .uur: „In Van het groene laken In café „de Oranjeboom" werd een competitiewedstrijd gespeeld tussen de biljartclub „d'Oranjeboom" en D.P.J. uit Zaandam. De uitslag was 62 voor de „Oranjeboom". Ongeluk met carbidbus Een Heemskerker, de heer J. S. was bezig een carbidbus te ledigen en toen hij dacht dat de bus leeg was, stak hij een lucifer aan. De bus was echter niet goed schoon en een steekvlam sloeg S. in het gelaat. De man is direct naar de dokter gegaan, die aanvankelijk vreesde, dat hij het licht uit zijn ogen zou moeten missen, maar later bleek de verwonding mee te vallen. Aanbesteding van negen huizen Vrijdagmorgen werd ten gemeentehuize te Heemskerk aanbesteed de bouw van negen woonhuizen, waaronder zeven du- plexwoningen voor rekening van de ge meente. De hoogste inschrijver was Fa. J. Meester en Zn. te IJmuiden voor f 122.400 en de laagste de fa. C. Smit, Beverwijk voor f 98.815. Tuindersproblemen Pompen of verdrogen Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw (Van een medewerker) De grondwaterstand van de Kennemer geestgronden het wordt langzamer hand een bekend probleem komt de laatste jaren steeds lager ten opzichte van het maaiveld en als gevolg hier van vechten steeds meer tuinders tegen allerlei moeilijkheden met de groei van hun gewassen. Natuurlijk worden de oorzaken opge spoord en elke tuinder weet er wel een paar te noemen: het Provinciale Water leidingbedrijf, dat enorme hoeveel heden diepwater oppompt en aan de steden leveit, dc Hoogovens of de pa pierfabrieken, die ook veel water ge bruiken in hun bedrijven cn de steeds toenemende droogte, waar geheel West-Europa in de laatste jaren mee heeft te kampen, wordt ook nog al eens Ier tafel gebracht. Zeker is, dat er diverse oorzaken zullen zijn. maar welke van de genoemde factoren nu de meest schuldige is, willen we hier m het midden laten. Vast staat, jammer genoeg, dat de gewassen meer en meer ver drogen en aan de andere kant dat de tuin ders niet bij de pakken neerzitten maar naar maatregelen hebben gezocht om deze verdrogingsverschijnselen het hoofd te bieden. Wanneer de gewassen als gevolg van watergebrek gaan „hangen" en dus geen oogst van betekenis meer kunnen leveren, is er maar één oplossing: water geven. Maar waar is in deze zo waterarme streek vol doende water te vinden? Kanalen of vaar ten zijn er zeer weinig, en zeker niet in de specifieke tuinbouwgebieden te vinden. Dus bleef er maar een mogelijkheid over en wel om liet water op te pompen uit de ondergrond en in de bovengrond te brengen. Hiertoe laat men dan gewoonlijk een nortonwel slaan, men boort een gat van een bepaalde diameter in de grond tot een zekere diepte, waar zich goede, veel water bevattende grondlagen bevinden met I bruikbaar water. Dit is in Kennemerland meest het geval tussen de dertig en de zes tig meter. In het gemaakte gat laat men dan een zuigbuis zakken met aan het einde een filter. Op deze zuigbuis wordt een eiectrische pump aangesloten, die in staat is een bepaalde hoeveelheid water naar boven te brengen. Stelt men de pomp in werking, dan stroomt het opgepompte water via een stortbak in een greppel systeem, waarmee men het water dan in de grond laat wegzakken. Zo is te bereiken, dat de grondwaterstand van het bedrijf op een hoger peil wordt gebracht, De wortels van de geteelde gewassen kun nen dan het c-nmisbare water beter berei ken en opnemen en dus een goede oogst op brengen. Do hoeveelheid water welke nodig is, kan wetenschappelijk nog niet precies worden nagegaan, maar de praktijk neemt aan, dat men per hectare land en per et maal ongeveer 60 a 70 kubieke meter nodig heeft. Omdat men dit water liefst in de nacht wil gever, met het oog op de sterke afkoeling, die de grond overdag van het koude water zou krijgen (de temperatuur t Adv.) is constant plus minus 9 graden Celcius) moet de pomp deze hoeveelheid water dus in ongeveer acht uur boven brengen. Anderhalf millioen Als we nu nagaan, dat er op deze wijze thans al ruim 250 hectare worden bevloeid, dan kan worden aangenomen, dat er per jaar 1.600.000 kubieke meter water uit de ondergrond naar boven wordt gehaald, ge rekend naar het aantal bevloeiïngsdagen per jaar op rond 100. Bevloeiïngsdagen zijn die dagen waarop het nodig is, water op te pompen, omdat de grond te droog is ge worden. Nu is al dit water niet alleen nodig voor de plantengroei, want er mag wel op worden gerekend, dat een gedeelte weer naai de ondergrond terug vloeit, en er ver dwijnt ook water naar andere percelen, dus zijdelings dour de grond heen, tot in de lager gelegen polders. Dat dit bevloeien overigens resultaat heeft, blijkt wel uit het feit. dat er dit jaar al ongeveer 70 a 80 nieuwe nortonpompen geplaatst zijn en nieuwe wellen nog dit jaar zullen volgen Voor de tuinder zelf geeft het een veel grotere oogstzekerheid. Moge de prijs, die straks voor de producten wordt gemaakt, ionend zijn, opdat de tuinders mede door het water een zekerder bestaan in hun toch al zo wisselvallig bedrijf zullen hebben. Burgemeester Kwint; „Niets is zo belangrijk als varen" Een overzicht van de ravage na het ongeluk bij Sharnbrookwaar een vrachttrein in volle vaart op een stilstaande trein inreed en vervolgens van een viaduct vijftien meter omlaag stortte. De machinist van de vrachttrein werd ernstig gewond en over leed nog voor men hem uit het wrak van zijn locomotief bevrijd had. Castricum Opbrengst collecte De collecte van „Het Hoogeland" bracht een bedrag van 112,op. Muizenplaag De muizenplaag, die lang beperkt is ge bleven tot de Noord-Oostpolder, neemt op het ogenblik in geheel Zuid-West-Friesland ernstige vormen aan. Sommige stukken weiland worden in korte tijd door de dui zenden muizen afgeknaagd. De dieren ver menigvuldigen zich buitengewoon snel. Nesten met 18 tot 22 jongen zijn geen zeldzaamheid. Volgens de boeren kan alleen een zeer natte periode deze plaag tot staan brengen. FABRIKANT VAN TAPIJTEN VERDACHT VAN SLUIKHANDEL. De directeur van een tapijtenfabriek te Breda is gearresteerd, verdacht van onge oorloofde tapijtenhandel. Hij zou zijn pro- ducten voor „zwarte" prijzen verkocht heb ben en bijna twee ton buiten de boekhou ding hebben weten te houden. In de wo ning van een zijner personeelsleden is een „zwarte" boekhouding aangetroffen. De fabrikant, die in Antwerpen woont, zou ook tapijten hebben gesmokkeld. Hij had een Belgische employé in dienst die bankbil jetten in zijn kunstbeen naar België zou hebben gesmokkeld. Het contactvaartuig van het comité Onze Murine, de Vandersteng", heeft voor enkele dagen ligplaats genomen in IJmuiden. 's Avonds is het sierlijke schip feestelijk verlicht De schijnwerpers van de „Vandersteng" hebben Vrijdagavond voor het eerst met de contouren van de kerk aan de Kanaalstraat gespeeld en toen de licht jes aan bakboord aangloeiden is er een zucht van bewondering door de rijen der toeschouwers gegaan: dit con tactvaartuig van het comité „Onze Marine" heeft de harten zowel van de landrot als van de zeeman veroverd. De eerste scholieren, die Vrijdagmiddag aan boord stapten, waren van de IJmui- der.se visserij school pn al zullen de jongens zo langzamerhand wel het een en ander over navigatie en radiotelefonie weten, de fijne puntjes zullen ze met belangstelling in d< piaktijk hebben gezien, want dit schip is op elk gebied tot in de perfectie verzorgd en uitgerust en de bemanning heeft er slag van de honderd-en-één bijzonderheden uiteen te zetten. Eerste lijntrekkers Donderdagmiddag was het feest op Schiphol: ter ere van de viering van het dertigjarig bestaan van de K.L.M. arri veerden daar om drie uur aan boord van de hypermoderne Convair „Albert Cuyp" enige pioniers, die op de een of andere wijze betrokken waren bij de opening van de eerste geregelde lucht lijn ter wereld. In de cockpit zag men het tanige hoofd van captain Shaw (on der geen enkele omstandigheid te ver warren met de gelijknamige heer met de baard) welke op 17 Mei 1920 de een- motorige kist aan de grond zette, die in twee uur en een kwartier de sprong van Londen naar Amsterdam had volbracht. Naast hem zat de heer Harold Rhodes, destijds jongste verslaggever van de Evening Standard, op zijn gemak van de eer te genieten aan ongeveer drie millioen burgers het goede voorbeeld te hebben gegeven door zich tot eerste pas sagier te laten verkiezen. Ook de heer Spry Leverton was meegekomen. Tegen woordig is hij een van de ï-egionale di recteuren van de K.L.M. in Engeland, maar in het grijze verleden verdiende hij de kost als technisch verzorger der van Croydon opstijgende toestellen. Het ging bijzonder hartelijk toe bij hun ontvangst. Op een gegeven ogenblik kwam zelfs het traditionele oranje-zon netje te voorschijn om zich echter na een stralende blik op de kalender met bekwame spoed weer achter het laag hangend wolkendek terug' te trekken. De laatstgenoemde heer vertelde toen maar een vrolijke geschiedenis, die hier zeker niet mag ontbreken. In de dagen dat heel Schiphol in rep en roer geraakte als er iemand passage besprak en er vaak niet meer dan één passagier per vlucht werd vervoerd, ge bruikte men bij wijze van ballast een aantal tegels, die men van het primitieve platform langs de startbaan afbrokkelde. De heer Spry Leverton vond deze tegels zo mooi, dat hij ze na aankomst in Lon den ogenblikkelijk verwisselde met een hoeveelheid zandzakken tot een gelijk gewicht. Dientengevolge loopt nog heden ten dage de enige buitenlandse straat der gemeente Amsterdam door een ach tertuin in de omgeving der Engelse hoofdstad. Als men dit trottoir terug wil hebben, verklaarde de eerlijke dief, dan moet de K.L.M. maar weer voor het transport zorgen. Later op de dag ontdekten wij dat de heer G. Aylwen, burgemeester van Lon den, zich aan een ernstige overtreding van het internationale postverkeer heeft schuldig gemaakt, door aan de piloot een brief voor zijn Amsterdamse collega mee te geven. Deze handelwijze is streng ver boden, doch maakt het gebaar niet min der vriendelijk. De heer Shaw overhan digde deze gelukwens in een der recep tiekamers van het stadhuis. De edelacht bare heer mr. A. J. d'Ailly toonde zich zeer verrast door deze onverwachte at tentie en haalde vervolgens zonder om wegen het keurig getikte antwoord uit zijn binnenzak. Dit noemen wij een schitterend staaltje van vooruitziend beleid. Ale eregasten ontvingen vervolgens een fraai boekwerk en twee Delftse kruiken ten geschenke. In de loop van de avond heeft men zich te goed gedaan aan enige Schiedamse kruiken, zoals dat pioniers betaamt. Postaal genoegen Er zijn nog steeds hele volksstammen in ons land die menen het adresseren van een brief tot de blote vermelding „mevrouw J. Stofzuiger, alhier" te kun nen beperken. Daarom heeft de P.T.T.- propaganda-dienst in het schoolgebouw Da Costastraat 38 een uiterst leerzame expositie ingericht, waar men jong kan leren hoe men het oud moet doen. Met evenveel goede smaak als jolige fantasie heeft men daartoe vier lokalen oehangen met kleurig en overzichtelijk materiaal. Men geraakt, bij het inspec teren van de duizendtakkige huishouding van tante Pos een beetje bedremmeld van ontzag. Dank zij de hier uitgestalde voorbeelden beseft de bezoeker pas goed hoeveel ingewikkelde moeite het kost om zijn hartelijke groeten aan nicht Clazina in Sgppemeer of zijn jaarlijks rantsoen chaippagne in Fleury-la- Rivière te bestellen. De opvoeding tot postale bekwaam heid wordt met kracht ter hand geno men. De jeugd mag er met stapels nage maakte formulieren agentschapje spelen, de klikkende sleutel van een seintoestel bedienen en tien minuten pret uit een sorteermachine halen. Allemaal zonder strafport. Want. hier, vrienden, heerst de loutere vreugde der hogere paedagogie. In een der lichtzinnigste vertrekken kan men zich scholen in het voeren van telefonische gesprekken op korte af stand. Daar maakten wij het mee dat Kareitje, een schoffie van een jaar of tien, zijn vriendje Louis van drie turven hoog, opbelde, die een paar meter ver der in de hoorn stond te blazen. Het ging letterlijk zo: „Ha die Loetje. Lang niet gesien. hoestermee ouwe taaie?" „Nou met mijn gaattut lekker jonge!" „En hoe is met je frou?" „Ach je weet wel hè?" zei Loetje met het tegen de heupen wikkende handge baar vap populaire weerprofeten. „Al leen dat gedonder altijd met die sente. Wij trokken hieruit de conclusie dat men in het gezin van dit jongmens, gelet op de dikte der muren, voorlopig nog geen huistelefoon van node heeft. Wachten met dichten Uit dooi'gaans zeer goed ingelichte leringen, die juist stonden aangetreden voor het aloude volksspel „zakdoekje leggen, niemand zeggen" op de binnen plaats van het stadhuis, vernamen wij nog net voor het ter perse gaan van dit nummer een zeer gewichtig besluit van (xet gemeentelijk conclave tot viering van feesten in het openbaar. In afwijking van vroeger gevolgde gedragslijnen zal dit jaar de intocht van Sinterklaas reeds op de laatste dag van November plaats hebben. Men is namelijk op grond van ervaringen bevreesd dat ons volk. in de dagen die onmiddellijk aan de verjaai- lag van de krasse eminentie vooraf gaan, zo door kooplust en dichtwoede zal zijn zijn aangestoken, dat zijn verschijning te paard niet die aandacht trekt, welke de vakbond van erkende kindervrienden wenselijk acht. Luizige zuivering „Der zitten wandluizen in de tram". Ziedaar vrienden de ontstellende mede deling, die het communistische raadslid Barning dezer dagen de Amsterdamse vroedschap inslingerde. Hij zei het wat links, omdat het nou niet zó'n prettig onderwerp is, maar hij zei het dan toch maar en voegde eraan toe, dat het komt omdat er onvoldoende poetspersoneel is. De raad die door zijn zuinigheid dus een lelijke poets gebakken is, luisterde belangstellend toe hoe deze niet-betalen- de passagiers, die bovendien nog dol zijn op overstapjes, hel parasiteren op de gemeentelijke vervoersdiensten onmoge lijk moet worden gemaakt. De heer Ear ning, zelf tram-bestierder, bleek een In het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark kan men op een expositie van zijn wer ken nog gedurende enkele dagen de voorstudies bezichtigen, die Charles Eyck maakte voor zijn veelomstre den schilderij van de inhuldiging der Koningin. Gisteravond begon in het Centraal- Theater een reeks voorstellingen van het blijspel „De zilveren fluit" door Robert E. McEnroe onder regie van Cruys Voorbergh. die er zelf een oude drankzuchtige juffrouw in speelt. Cnr Ruys vertolkt de hoofd rol. Vandaag en morgen hebben in de Stadsschouwburg herhalingen plaats van het probleemstuk „De Wereld heeft geen Wachtkamer" door Mau- rits Dekker dat een gunstig onthaal vond bij pers en publiek in de hoofd stad. Het Zwitsers Toneel-ensemble In de hoofdstad uit van Albert Basserviann geeft Zon dag bij wijze van matinée een extra voorstelling van „Faust" in theater Carré. In het Concertgebouw speelt Zon dagmiddag voor het eerst in ons land de Israeliscjie pianist Menahem Pressler, die in 1946 in Amerika winnaar van de zogenaamde Debus- sy-prijs werd. Die avond geeft het Concertgebouw-orkest onder direc tie van Eduard van Beinum een volksconcert met medewerking van Samuel Brill, violoncel. Op het pro gramma staan werken van Elgar, Ghtck, Tsjaikofski en Ravel. In de kleine zaal zingt Jo Vincent op Maandagavond, begeleid door Gerard Hengeveld, liederen van Schubert en Hugo Wolf. Van het ook hier bekend gewor den toneelstuk „Huis der Dapperen" over rassenkwestie en oorlogserva ring door sergeant Arthur Laments draait met ingang van heden een filmbewerking in Alhambra, aange- \^kondigd als première voor Europa.j expert in doeltreffende uitroeiings methoden. „Uitroken", sprak hij op luistere toon, ..slechts een uitgebreide zuiveringsactie kan hier redding bren gen." De raad nam het graag van de heer Barning aan. En ging te voet naar huis. BOEDA. Kunt U mij vertellen. Dat Nederland nog niet helemaal „zee- bewust" is, blijkt wel uit dc opmerke lijke v-nyc n die de bemanning van de Vandersteng vaak te slikken krijgt, wanneer zij een plaats ergens in het binnenland aandoet. Een kleine bloem lezing zal deze uitspraak verduidelijken: .Kunt u mij zeggen, waar de rem van het schip zit?" „Kan dit schip ook onder water vai-en?" „Waar is liet gaspedaal nou?" Hopelijk zal IJmuiden zichzelf niet te schande hebben gemaakt, als de laatsie oezoeker Zondagavond van boord gaat Vrijdagmiddag om twee uur wei-den de genodigden door commandant T. Bijlsma in de smaakvolle messroom ontvangen en daar heeft deze de bedoeling van zijn be- zcex uiteengezet. „Bordjes met verboden toegang komen aan boord niet voor" zei de heer Bijlsma, zodat iedereen overal mag komen kijken. „Hij kon tot de bevredigende conclusie ko men, dat het Nederlandse volk de Vander steng gaat waarderen, zodat daarmee de belangstelling voor de scheepvaart even eens stijgende geacht mag worden. Burgemeester M. M. Kwint van Velsen merkte in zijn antwoordspeech op, dat IJmuiden weliswaar meer met de zee ver trouwd is dar. bijvoorbeeld Hengelo, maar dat het toch geen kwaad kan, met behulp van een schip als de „Vandersteng" nog eens op hal aambeeld der marine in haar algemene zin te hameren. „Niets is zo belangrijk als varen" meende ir.r. Kwint, diV deze uitspraak ontleende aan de historische ontwikkeling van ons land en de mogelijkheden der toekomst, „Moge dit scheepje meewerken om de Jan Saliegeest, die nog al eens onder onze jeugd woekert, uit te bannen", aldus eindigde de burgemetffeter. De „Vandersteng" is van onder tot boven doc-r het gezelschop bekeken en vooral be wonderd haar twee 200 p.k. dieselmoto ren en haar ruin ie stuurhut annex kaarten- kamer en radiohut, haar draairuiten" (die zich het buiswater door een snelle wente ling van het lijf houden en nadat er even contact was gezocht met Scheve- ningen Radio en een varend schip werd het hoge bezoek met een oorlam op de val reep besloten. Niet alleen de wethouders H. de Boer, F. J. A. Striibosch, W. F. Visser en de gemeente-secretaris J. Veenstra, maar ook commissaris J. P. Weijburg en hoofdinspecteur P. J. v. IJzendoorn. vele hoofden vm takken van dienst, de direc teur der visserijschool en andere bekende persoonlijkheden uit de gemeente waren aanwezig. Velsen-Noord Twee IJmond-wedstrijden op „Watervliet" De Handbalvereniging „IJmond" heeft Zondag slechts twee wedstrijden op haar programma, daar de dames van het eerste elftal vrijaf hebben. De IJmondheren van het eerste elftal krijger, daarentegen een van de moeilijkste wedstrijden tegen Tonegido (Westerland), maar hebben het voordeel van eigen ter rein. Mogelijk zullen de IJmonders opnieuw kans zien oen overwinning te behalen wan neer althans de voorwaartsen behoorlijk combineren. Ook IJmond 2 (dames) speelt thuis tegen de dames van B.G.V. 2 (Bloemendaal).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7