c 3 Koningin Juliana's beeld bij Madame Tussaud De radio geeft Dinsdag Deze zomer bezochten 30.000Amerikanen ons land HrHwË ■Sr. Gedenkraam in het Raadhuis te Heemstede PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Wereldnieuws Maandag 10 October 1949 Goed geslaagde gelijkenis Van onze correspondent in Londen) In Madame Tussaud's wereldberoemde wassenbeeldenmuseum te Londen heeft thans ook de figuur van H. M. Koningin Juliana een plaats gekregen. Het is een staand beeld, gehuld in het oorspronkelijke donkerblauwe statiegewaad, dat zij droeg bij de inhuldiging en dat zij welwillend heeft afgestaan. Ook de versierselen van de Militaire Wil lemsorde ontbreken niet, evenmin als een copie van de juwelen, die de Koningin bij de plechtigheid droeg. De tiara is echter weggelaten en wel om practische reden. Het haar van alle 500 beelden, die het mu seum telt, wordt namelijk elke ochtend voor de deuren opengaan, door een be roepskapper geborsteld, gekamd en opge maakt. Het beeld van Koningin Juliana dat sinds enkele dagen in Madame Tussaud's was senbeeldenmuseum te zien is. Om de paar maanden worden de hoof den zelfs met shampoo gewassen. De Ko ningin leunt met de linkerarm op een stoel, waarop de figuur van Prinses Wilhelmma zittende is afgebeeld; aan het tafeltje tegen over beiden zit Koning Haakon van Noor wegen. Het beeld van Prinses Wilhelmina werd in het begin van haar verblijf in Lon den vervaardigd. Dit werd gedaan aan de hand van enkele portretten. Persoonlijk, contact met haar was door de oorlog niet mogelijk. Helaas moet gezegd worden, dat dit beeld zo goed als geen gelijkenis met de Prinses vertoont. Het treft daarom des te meer, hoe goed het beeld van Koningin Juliana is uitgevallen. De gelaatsuitdrukking is per fect en de houding volkomen natuurlijk. De enige critiek, die men kan hebben, is dat het gezicht iets te smal is genomen. De verhoudingen zijn echter uitstekend be waard. Het beeld is vervaardigd door Ber nard A. Tussaud, de achterkleinzoon van de oprichtster der collectie, Madame Tus saud. De kunstenaar is zeer dankbaar voor de grote medewerking, welke hij van H. M. de Koningin ondervond. In Juni werd hij op het paleis Soestdijk ontvangen, waar de heer Tussaud gedurende twee uur mini- tieus maten noteerde, terwijl zijn assistent, de heer Reginald Edds, enige foto's van Hare Majesteit maakte. •N AT U Uk A ZIJN OP ZN BE HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendgymnastiek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ochtend blad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lichte muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Pla ten. 11.10 Vioolspel. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano- voordracht. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Platen. 17.35 „De Ronde Tafel-conferentie''. 17.45- Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Toneelbeschouwing. 19.15 Orkestcon cert. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.25 Hammond-orgel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Kamermuziek en solist. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstan den. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.05 Piano concert. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Radio volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 ..Dit is leven". 19.40 Amusementsorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Phil- harmonisch orkest. 20.50 Boekbespreking. 21.20 Philharmonisch orkest. 21.55 Cause rie. 22.05 Pianovoordracht. 22.28 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.2524.00 Kamermuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.1514.00 Platen. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.20 Franse les. 17.40 Platen. 17.55 Kroniek' van de middenstand. 18.00 Pianovoordracht. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorspel. 21.20 Omroeporkest. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22,55 23.00 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.5015.00 Platen. 17.40 Pianovoor dracht. 18.30. 19.00 en 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 21.15 Cabaret. 22.1522.55 Platen. j i De vervaardiging van het beeld, waarvan het model eerst in klei wercl gemaakt, nam vier maanden in beslag. Inplanting van de coiffure is een buitengewoon lastig werk, omdat elk haar afzonderlijk moet worden aangebracht. Het maken van deze wasfiguren, vooral wanneer zij zeer prominente personen af beelden, ia altijd een hachelijke onder neming. Ditmaal kan echter worden ge zegd, dat de poging volkomen is geslaagd. H. M. de Koningin staat in het centrum van de grote expositieruimte, rechts tegenover de Britse koninklijke familie. Zij wordt ge flankeerd door Stalin, Molotof en hun ge neraals aan de ene, en een Amerikaanse groep, welke aangevoerd wordt door de achttiende eeuwse staatsman Benjamin Franklin aan de andere kant. Het beeld van maarschalk Tito bevindt zich nog temid den van de Sovjet-kameraden. Aan de collectie, welke zowel beroemde als beruchte personen omvat, worden elk jaar twintig nieuwe beelden toegevoegd, waarvoor andere beelden dan moeten plaats maken. „Madame Tussaud" wordt jaarlijks door niet minder dan een milliocn mensen uit alle windstreken bezichtigd. H. M. de Koningin, die het beeld zelf nog niet heeft gezien, heeft de heer Tussaud be loofd, wanneer zij weer eens in Londen is. een bezoek aan zijn wassenbeeldengalerij te zullen brengen. Volgend jaar komen er ook 2000 oud-strijders De heer F. H. W. van der Laan, direc teur van het kantoor der Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver- 1 keer te New York, tijdelijk in ons land vertoevend, heeft mededelingen gedaan over de propaganda in de V.S. voor toe risme naar Nederland. Helaas kunnen wij niet op tegen Enge land, dat aan zijn toeristische propaganda in de Verenigde Staten niet minder dan 800.000 dollars besteedt. Nederland had dit jaar een half millioen gulden ter be schikking. Als men kostbare dollars ver dienen wil. zal men er wat tegenover moeten stellen. Er was in het afgelopen seizoen een onmiskenbare vooruitgang. Men schat dat er dit jaar in Nederland een dertigduizend Amerikanen zijn ge weest tegen twintigduizend in het vorige seizoen. Bovendien heeft de reclame bij de talrijke (ongeveer 3000) reisbureaux tot gevolg gehad dat vele Amerikanen niet langer tevreden zijn met een bezoek vatn twee dagen, dat dan voornamelijk Amster dam, Marken en Volendam geldt. Tal van reisbureaux hadden dit jaar een bezoek van vier dagen naar ons land geprojec- i teerd. De Amerikanen komen nu ook vroeg maar ook laat in het seizoen. De laatste i vacantietrip naar Nederland begon deze keer op 27 September. De Nederlandse propaganda is nu op een bezoek van zes dagen gericht. I In de volgende zomer zal naast de gewone vacantiegangers tevens gere kend kunnen worden op de komst van tweeduizend leden van de organisatie van oud-strijders uit de eerste en tweede we reldoorlog. Deze mannen zullen gekleed zijn in de uniformen daterend uit dé tijd van de oprichting van hun leger onderdeel. Het is niet onmogelijk dat zij een of meer tientallen muziekcorpsen meebrengen. Nederland zal zich op een zeer bijzondere parade kun nen voorbereiden. De heer Van der Laan moest intussen tot zijn spijt vaststellen dat de hotels in Nederland niet aan alle eisen voldoen. Men moet bedenken dat de Amerikaan binnen afzienbare tijd vermoedelijk nog de enige zal zijn, die vreemde landen kan bezoeken. Men moet dus alles doen om het hem naar de zin te maken. De Amerikaan klaagt bovendien over het algemeen over een tekort aan amusement. De straten zijn hem 's avonds niet licht en niet druk ge noeg en ook in de café's vindt hij het dan te stil. In 1950, voor de katholieken het Heilige Jaar zullen de Amerikanen in grote getale naar Europa komen en de heer Van der Laan zag mits goed georganiseerd grote mogelijkheden voor de Heilige Land stichting en voor de Passiespelen te Te- gelen, vooral omdat de toneelbouw te Tegelen veel mooier is dan die te Ober- rammergau. Alleen.verkoop voor Nederl.nd E. G. BOUWER', Hendel,,ereeni9in9 - Am,terdanvZ. Inbreker kan hef uitbreken niet lafen Gerrit B. ontvlucht uit gevangenis in Utrecht De Amsterdamse inbreker Gerrit B. die tot tweemaal toe uit een politiebureau en daarna uit het Huis van Bewaring te Am sterdam wist 'e ontsnappen, heeft Zater dagavond kans gezien ook uit de straf gevangenis te Utrecht, waar hij zijn ge vangenisstraf van vier jaar onderging, te ontvluchten. Het is niet uitgesloten, dat hij hulp van buitenaf heeft gekregen. Zaterdagavond was een aantal gevangenen, waaronder Gerrit, bijeen in de recreatiezaal, waar ge schaakt en gedamd werd. Deze zaal ligt builen het eigenlijke gebouw, maar binnen de ringmuur. Gerrit moet kans gezien heb ben dit lokaal ongemerkt te verlaten, waardoor hij op de binnenplaats kwam en is daania over de ringmuur, welke enkele meters hoog is. geklommen. Dit had hij eveneens gedaan toen hij destijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ont snapte. Maar toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en "had hij de tijd een tegelpad op te breken en met de tegels en vaten een soort trap te maken. Zaterdag avond was het zeer mistig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kunnen profiteren. Onmiddellijk nadat zijn ontsnapping be kend was, is de politie in het. gehele land gewaarschuwd. De Amsterdamse recherche Gerrit is Amsterdammer en zijn vrouw en zijn moeder wonen in de hoofdstad ging direct bij velschillende adressen een onderzoek instellen, echter zonder resul taat. Gerrit heeft tientallen kleine inbraakjes gepleegd in huizen waarvan de bewoners even weg waren en soms de deur open had den gelaten. Soms maakte hij gebruik van een loper. Hij schaamde zich niet bij de armste der armen distributiebescheiden of voorwerpen var. geringe waarde te stelen. Zelfs oude alleenwonende mensen waren voor hem niet veilig. Tot tweemaal toe ontsnapte hij na een arrestatie uit een politiebureau. In het Huis van Bewaring kieeg hij een paar schoe nen, in de zolen waarvan vijlen verborgen waren, zodat hij een spijl van zijn celraam kon doorvijlen en daarna over de ringmuur kon ontsnappen. Na deze laatste ontvluch- ling duurde het geruime tijd voor men hem in Den Hang weer wist te vinden. Meer dan zestig insluipingen en inbraken werden hem ten laste gelegd, waarvoor hij tot vier jaar gevangenisstraf was veroor deeld. (Adv.) Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING Brand en ontploffing door vonk in schakelaar De nieuwe foyer van de stadsschouwburg te Heerlen, welke pas twee weken geleden in gebruik werd genomen, is Zaterdagmid dag door brand beschadigd. Werklieden bewerkten de vloer met een mengsel van vernis en aceton. Toen de werklieden ge reed waren en hel licht uitdraaiden, ont stond een grote steekvlam, waardoor het plafond en rie muren ernstig beschadigd werden. Het nieuwe meubilair had men wegens de werkzaamheden aan de vloer verwijderd. Men neemt aan, dat de steek vlam veroorzaakt werd. doordat een bij het uitdraaien van net licht in de schakelaar ontstane vonk de acetondampen tot ontplof fing bracht. Een vonk in een schakelaar was even eens oorzaak van een ontploffing in de woning van de schoenmaker H. aan de Akenerstraat in Vaals. De schoenmaker kwam 's morgens tegen halfacht met zijn dochtertje op de arm naar beneden. In ile huiskamer draaide hij de knop van het electrisch licht cm, waarna een hevige ex plosie volgde. De kamer en het aangrenzend vertrek werden vrijwel totaal vernield. De zolde ring werd twintig centimeter omhoog ge drukt. Deuren en ramen werden weg geslagen. De gordijnen in de kamer waren volkomen verbrand. Aan het meubilair werd ernstige schade toegebracht. De schoenmaker en zijn dochtertje lie pen vrij ernstige brandwonden op en moes ten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Men vermoedt, dat een gaskraantje niet goed gesloten is geweest, waardoor de kamer met gas gevuld werd. Daar de ontploffing ontstond toen de schoenmaker de knop van het electrisch licht omdraaide, staat het wel vast 'dat een vonk in de schakelaar het gas heeft doen exploderen. Receptie „Proza en Poëzie" Zaterdagavond werd door het bestuur van de Haarlemse mannenzangverenigmg Proza en Poëzie gerecipieerd in hótel Brinkmann, ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van dit mannenkoor. Een groot aantal bloemstukken gaf de kroonzaal van Brinkmann een feestelijk aanzien en divrse vertegenwoordigers uit Haarlemse zangerskringen, waren aan wezig. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door de weihouder van Financiën, de heer Bakker, die als eerste spreker op trad. Hij stelde in het licht, dat het gemeen tebestuur steeds in hoge mate geïnteres seerd is in het culturele leven, zoals dit zich in Haarlem ontwikkelt en zij voelt het als een deel van haar roeping dit naar vermogen te activeren. Zij is dan ook trots op de vele verenigingen van allerlei aard, die zich op gezonde wijze kunnen ontwik kelen in een stad, die vanouds een bol werk der cultuur is geweest. Proza en Poëzie is een van die vereni gingen, die de stad Haarlem alle eer aan doen. Tot verrassing van alle aanwezigen speelde tijdens de woorden van wethouder Bakker het carillon van de Grote Kerk werken, waarmede Proza en Poëzie in de loop der jaren op concoursen successen be haalde, onder anderen het zo bekende Boe renfeest van Sem Dresden. Deze'kunstzin nige attentie van het gemeentebestuur werd door alle hogelijk gewaardeerd. Een lange rij mensen voerde hierna nog het woord, waarvan wij noemen, de com ponist-dirigent Nico van der Linden, wiens „Messe in E kl. terts" voor mannenkoor, orkest en solo stemmen, als jubileum con cert zal worden uitgevoerd. De voorzitter van Proza en Poëzie, de heer W. Struys, beantwoordde alle sprekers hen dank brengende voor de vele vriende lijke woorden, tijdens deze receptie ge sproken^ In zijn slotrede memoreerde de heer Struys, de verminderde belangstelling voor de koorzang. Hij wekte alle aanwezige af gevaardigden van onze Haarlemse koren op, om niet in het isolement de kracht te zoeken, maar gezamenlijk de hand aan de ploeg te slaan tot behoud van het kostbare bezit dat georganiseerd zingen is. Operette De Hongaarse "De Czar«Jasvorstin" Kalman heeft zijn operetta loven principes gebaseerd 1 operette te hoog om goetlkn. "l!'s ziek voor haar te bestemm,„ ■iJ> kon hij zich gunstig ondersX? ;"'«S van veel-schrijvers die, langen boven tie artistieke op los componeerden. Een indrukwekkend lanHe ii* rettes kan Kalman niet van zijn hand kwam is van worden voor de operette-kun! operette „De Czardasvorstin" 'is Hoofdstad-Operette" Zaterdne °C<i: in Haarlems schouwburg ten ton"? werd en waarvan ook hedenavn opvoering gegeven zal worden Als zovele operette-- TWEE C.P.N.-RAADSLEDEN VAN AMSTERDAM BEKEURD De Amsterdamse politie heeft tegen de communistische raadsleden J. Brandenburg en L. Seegers proces-verbaal opgemaakt wegens hun houding in de vergadering van de Amstèrdamse raad van 13 Juli. In die vergadering gelastte de voorzitter de heer Seegers de vergadering te verlaten. De heer Seegers en ook enige zijner fractie genoten verzetten zich hiertegen. Recher cheurs verwijderden de heer Seegers daar na uit de zaal. Tegen de heer Seegers is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van artikel 139 Wetboek van Straf recht (wederrechtelijk zich bevinden in een lokaal voor openbare dienst). De heer Brandenburg wordt ten laste ge legd bedreiging met geweld tegen een amb tenaar in functie. Rapport over de ramp met de „Franeker" Dc regering van India heeft aan de Ne derlandse regering een afschrift gezonden van het rapport der commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Franeker" nabij het vliegveld Santa Cruz bij Bombay. De Nederlandse regering zal het rappoit waarschijnlijk met vóór November open baar maken. Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge in aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin liever van de andere kant - neem Rennies bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennies zijn sma kelijke pastilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de andeie on dervindt ge met Rennies de weldadige wer king. De brandende pijn verdwijnt even snel a Is ze opkomt. Gewoon een of twee Rennies laten smelten in de mond, zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Ren nies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pijn. (Adv.) Het gedenkbord van de Engelandvaardersdat is aangebracht in de kapel op de centrale begraafplaats der oorlogsgravenstichting te Loenendie dezer dagen officieel geopend zal worden. Amateurtoneel I D.V.O. en Heemstede-Wesl f/octobe? °P Woensdag hadden een goede avond Het comité „Heemstede Vrij" dat in 1945 welgeslaagde feesten te Heemstede organiseerde had nog een saldo in kas. Dit is bestemd om er drie gedenkramen voor te laten maken die geplaatst worden in de hal van het raadhuis. Dit geschenk wordt door het gemeentebestuur op prijs gesteld. De ramen zijn vervaardigd door het atelier Bogtman te Haarlem. Oorlog en bevrijding zijn er symbolisch in verwerkt. De aanbieding van de ramen zal plaats hébben op Woensdag 19 October te 4 uur. Concurrentie tussen luchtmacht en marine in Amerika Carl Vinson, voorzitter van de commissie voor de gewapende diensten van het Ame- ikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft in een zitting dezer commissie meegedeeld, dat het ministerie van Defensie heeft be sloten dat de marineluchtvloot met ruim de helft zal worden ingekrompen, de be groting van de vloot in het huidige jaar met 353 millioen dollar zal worden ver minderd en de luchtmacht een grotere rol krijgt toebedeeld, waarbij speciaal gedacht wordt aan lange-afstands-bommenwerpers. Francis Matthews, minister van de vloot, verklaarde hierop dat het ministerie van Marine van oordeel is, dat vermindering van de uitgaven voor de vloot de veilig heid van het land in gevaar zou brengen. 58. Nu, toen was alles dus achter de rug. Tsjoeketsjoek werd in een vrachtauto ge laden om voor reparaties terug gebracht te worden naar de werkplaats van de heer Ernest Klapper, en deze nam nu, met de zak daalders over de schouder en Joris' pak bankbiljetten in de vrije hand, afscheid van Panda. „Nu bent u toch erg rijk, hè, mijnheer Klapper?" vroeg Panda blij want die gedachte stemde hem natuurlijk vrolijk. „Tja.ach.hm.ik denk het wel!" gaf Ernest Klapper toe. „O.... misschien kunt u me nu dan zelfs wel een loon betalen!" zei Panda hoopvol. Hij vond het natuurlijk al erg prettig om te kunnen bedenken, dat hij die aardige mijnheer Klapper een dienst had bewezen, maar hij zou het toch ook wel fijn vinden wanneer hij nu nog een daalder kreeg. „Hè? Loon?" vroeg Klapper bedenkelijk. „Ja, kijk eens.... je hebt allerlei domme dingen gedaan! Je hebt Tsjoeketsjoek zelfs hele maal kapot gemaakt! Maarnu ja. je hebt je best gedaan. Je kon niet beter. En tenslotte heb je de wedstrijd gewonnen. Ik zal je dus een heel bankbiljet geven!" Dat vond Panda heel veel. „O!" was alles wat hij kon zeggen in zijn dankbaarheid. „En als je wilt kun je volgend jaar, voor de volgende Grote Knol Ren, wel weer bij me .terug komen!" sprak Ernest Klapper opgewekt. Toen namen zij hartelijk af scheid van elkaar en gingen elk huns weegs; Klapper terug naar zijn werkplaats om Tsjoeketsjoek te repareren en Panda. ja, waar ging Panda heen? Daar maakte hij zich nog helemaal niet ongerust over! Hij had een heel bankbiljet! „Wat zou mijn brave vader blij zijn als hij dat wist!" dacht hij. „Nu kom ik toch aardig vooruit in de wereld!" En zo ging hij dus lachend naar.... ja, naar het nieuwe avontuur, waar we de volgende keer van gaan ver tellen! Twee toneelverenigingen uit Haarlem en omgeving toonden Zaterdagavond voor hun leden en begunstigers, dat zij geen lange aanlooptijd van node hadden om op toeren te komen. In het nog van nieuwheid glanzende „St. Bavo" kwam een Brabants blijspel van Henri 't Sas, „Zand of klei" door de goede zorgen van D.V.O. ten tonele. Het stuk behandelt de conflicten die ontstaan wanneer een man en een vrouw, de laat ste uit een geslacht van welgestelde, doch door de schraapzucht aangetaste kleiboe ren en de ander zoon van een minder florerende landbouwer op de zandgrond, meer uit wederzijdse berekening dan uit een wederkerige genegenheid besloten hebben de levensweg gezamenlijk af te leggen. De schrijver stelt nogal wat eisen aan de vertolkers van zijn figuren waar van de karakterisering overigens tradi- tioneel-schematisch blijft door toepas sing van dialect, waarbij dan voor stede lingen nog een omschakeling naar de sfeer van het platteland wordt gevergd. Henri 't Sas kan evenwel met de pres taties van D.V.O. ruimschoots tevreden zijn, al was het alleen maar omdat regis seur J. M. van Nunen zijn medewerkers met inzicht koos, zodat ieder een op maat gesneden rol kreeg toebedeeld. Met ere dient Joop Knaap genoemd te worden als Floris den Bels met zijn scharesliep: aan de door de auteur verlangde overvloed van primitieve rondborstigheid werd ten volle tegemoetgekomen. Rengert van de Outenaar als de oude zandboer Van Baal en Rob Roodselaar als kleiboer kwamen zo nu en dan op het randje van het carica- turale, meer er in ieder geval nooit Over heen. Leo Schmidt als Driek van Baal had kennelijk de meeste moeite zich in het boerse in te leven. De vrouwelijke rollen waren over het algemeen zwakker bezet, de prestaties van de invalster die het Bel gische zwerversvrouwtje Carlieneke voor haar rekening nam, verdienen in ieder geval waardering. Van de aardige décors was veel profijt getrokken. Op enkele minuten afstand lieten de to nelisten van „Heemstede-West" hun pu bliek lachen om de bekende klucht „Mil- lionnair tegen wil en dank" van George Barr in de bewerking van Jaap van der Poll. „Heemstede-West" heeft zo langza merhand een-homogeen ensemble gekre gen. dat, zolang het niet te hoog grijpt, in staat is liefhebbers van lichte kost, een genoegelijke avond te bezorgen. Een klucht als „Millionnair tegen wil en dank" is als geknipt voor Harry Akkermans en de zij nen. Er werd ook Zaterdagavond met een aanstekelijk élan gespeeld, zodat men bij de tekortkomingen graag een oogje dicht doet. Waarom ook niet? Deze amateurs spelen voor hun persoonlijk genoegen en voor dat van hun bekenden. En die be leefden veel pleizier aan de opvoering, hetgeen een niet geringe verdienste ge noemd mag worden. Zowel in „St. Bavo" als in „De Leeuwe rik" was er een amusant bal tot slot. J. H. B, het verhaaltje, dat Leo Stón** Jenbach voor „De CzardasvorsL® geschreven, niet zo belangrijk»®* samenstel van minder of rot». a spanningen van amoureuze airA^ verstanden en verrassingen aaiu onprettige, kan het opperbest di«?s om enkele uren van luchtig Mi?* schaften, wat bij de hier beiü stelling van Zaterdagavond gebleken is. Zeker is het aan bet gezelsch,. Hoofdstad Operette toevertrouw! komische kant van „De Czardasv™.' accentueren en vooral Fritz Stein»' dit opzicht niet licht overtroffen *5? Een merkwaardig talent, dat bliftbï* alleen in Steiner's hoofd, maar ook v beenen zetelt. Zijn kostelijke uitö van Graaf Boni maakte deze edelnW kens weer tot een centrale maximale dwaasheid. Op een bleef Otto Aurich met zijp Buth?* penng van Vorst Leopold, Ruth Rhoden, die de hoofdrol ven- kon door goede zang hieraan glanst en voorzover haar rol dit toeliet dot- tige actie ook de kracht van ovefc Bijzonder aantrekkelijk was Helled jewsky als gravin Stasi en Hetty RUr zeer aannemelijk als vorstin Anhilte. De geremdheid, die aanvankelijkbl- van Joh. v. d. Zalm als Edwin kenmerV verdween vrijwel naar mate de opvSj vorderde, zodat men ten slotte ook deze speler tevreden kon zijn, Paul Hank gaf een gemoedelijke Von KerdcesfeS en Ad. Heerings maakte een voortri! lijke indruk met zijn natuurlijke foes van Von Rohnsdorff. De overige'skW bleken allen op hun taak goed voo£ te zijn, ook ten aanzien van het dans&S gracieus en lenig was. Het orkest, dat onder de bekwansS ding stond van Julius Susan, toonde» grote slagvaardigheid bij het begfe en kon bij het zelfstandig uitvoeren vüs ouverture en de entre-acte-muziek voldoening geven. P. ZWAANSWIJL Groot Shinwell, de Engelse minister p. Oorlog, heeft met hoge geallieerde eieren onder wie zich generaal sir 3rh Robertson, de Britse Hoge Commit in Duitsland en generaal De Latino j Tassigny, bevelhebber van de la der Westelijke Alliantie bevondens grote militaire parade afgenomenj der de aanwezigen bevond zich ges H. J. Kruis, de Nederlandse opp» velhebber. 16.000 Engelse, Amerika, Belgische, Franse en Noorse n pen, een gedeelte van de 40.000 nr.2 in het gebied van Paderborn grote a noeuvres in de lucht en op het =t houden trokken gedurende drie uutai i alle soorten oorlogsmateriaal lanss tt hoge militaire autoriteiten. Het défilé werd mede gadegeste door vier leden van de in de Britse bi- zettingszóne van Duitsland gestes* teerde Sovjet-Russische militaire»! sie. Dit is de eerste maal, dat Rti££ officieren in Duitsland officieel jé* eerd militair vertoon bijwoonden. Luchtbrug. De luchtbrug naar Berlijn in de vijftien maanden van haar staan in 277.728 vluchten 2.326.20"' goederen naar Berlijn vervoerd. In het steenkoolgebied van St, Efe (departement Loire) zijn Zaterdag mijnwerkers om hogere lonen in stas! gegaan. Zondagochtend heeft dedir® van 15 mijnen in Noord-Frankrijk arbeiders een half uiu' nadat zij king gegaan waren buitengesloten, (si Bisschop Mgr. Feltin de nieuwe aar$> schop van Parijs, is Zaterdagmiddag de Notre Dame in bijzijn van kanirn Spellman, aartsbisschop van Neff 1® en de apostolische nuntius mgr. calli, geïntroniseerd. De plechtiger- werd voorts bijgewoond door verleg woordigers van Protestantse en 0® doxe kerken, verschillende minis® en een vertegenwoordiging van het is? diplomatique. Voor de eerste «SU de intronisatie van een aartstós» van Parijs heeft zich ook de pres» van de Franse republiek doen vertes woordigen. Buit. Uit het paleis Morosin! te Vrf' een schilderij van grote wal» moedelijk van Palma Vecchio enw devolle manuscripten en boeken ntë-ff zegel van de Venetiaanse repM> kunstvoorwerpen, meubelen en 17e eeuw en antiek-porcelfcfl ter waarde van circa 25 gestolen. Het paleis is eigendom graaf Francesco Morosini, New afwezigheid van enkele dagen o, thuiskomst de diefstal heeft vastge*- Niet overdreven. De nieuwbenoemde-- bassadeur der Verenigde Staten m derland, Selden Chapin, za'n 'A Veendam op 13 October uit Ne vertrekken. De heer Chapin zeide Is :LieRRen. xjc neei u i een Aneta-correspondent: »«et overdrijving als ik vertel 03 verheugd ben naar Nederland 'e - Reden tot juichen. Luid juichend i de kinderen Zatermiddag hun - in Brussel, toen bekend wasje dat Leo Mundeleer, de nister van Onderwijs, huiswerk lagere school had afgeschaft. belang van de gezondheid ren", is deze maatregel gonnm het regeringsdecreet. Ontslag. De Bulgaarse minister Spoorwegen, Stefan Tontsjtt. plaatsvervanger Vassil Nlarko j slagen, „daar zij niet tegen -j opgewassen zijn". Georgi TS] van het politiek bureau, Tl; nister voor de Spoorwegen o®

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2