(Voetbal in Kennemerland Veel belangstelling voor jubilerend Sparta" Velsen on zeker voor Velsein Stormvogels moet leiding afstaan aan OSV, dat met 3-0 zegevierde Het postagentschap Driehuis kreeg een aiarminstaliatie (jjnda? 10 October 1949 Receptie en feestavond in Concordia viif-en-vcertig jaren behoort fastielvvereniging „Sparta" tot de t it-» "Xfraleort rtl-\ TTnar rto outlste ionistai' aaktni jjrig bestaan ^■eoudste sportvereniging. Daar de Ï5'ae *i-«ndigheden het niet moge- om tn 1944 het veertig- «tankte" om m iyit liet veeiug- ':;s Upst-ian te vieren, is Zaterdag de j^PLid aangegrepen om het Ijjjjfmsimm een feestelijk tintje te jfVfll. onderkomen, gebouw Concodia, SPf terdagmhldag door groen en bloe- feestzaal herschapen ter ge- 'van de receptie, die door vele in eeP- wenheidVL" 'leenwoord'gei. van bevriende vereni- ïnstanties werd bezocht en onder H. ae Boer, wethouder van ,r J. Tromp, directeur der Van Gelder Zonen N.V.; oud- ®|ensl je de heren t ■r<fjCvanGeel en A. Koene, mede- ®fSr konden worden opgemerkt. 4 rS"van „Sparta", de heer K. V. dille zich in een welkomstwoord p aanwezigen en speciaal tot de ver- „rdiaers van het gemeentebestuur, "riie Van Celder Zonen en vereni- 1km zich verder in een kort overzicht FfiJte tonen jegens de oprichters, de t® vom» Doorr., Daniels en Blom en de 2»der"papierfabriek voor de mate- financiële steun. Hij herdacht wij- P j»oüd-directeur, de heer G. Boeke, aan Cnsrta" zeer veel te danken heeft. Ooit voorzitter, de heer N. de Ligt, die 22 li hamer hanteerde, werd in de dank Sua wo' zij" vete verdiensten m een ae tijd- Daar „Sparta" door de oor- t®: ..„oral evacuatie vrijwel opnieuw Ut herinnen, was de heer Visser ver- Wd te mogen vaststellen dat het voor de leder,lal weer was bereikt, eerste spreker complimenteerde ir. -T. Ml namens de V.G.Z. directie en hoe- de werkzaamheden van „Sparta" y feon beoordelen, was hem uit voorlicn- dat de vereniging op een Vrijwel allé sprekers lieten hun felicita ties vergezeld gaan van bloemen. Van het K.N.C-.V.-bestuur was een schrif telijke gelukwens ontvangen, alsmede van de heren B. Doorn, mede-oprichter, ir. A. J. Allan, procuratiehouder V.G.Z. en tal rijke gymnastiek- en sportverenigingen uit de omgeving. De feestavond Voor de jubileum-feestavond had „Sparta" zich de medewerking verzekerd van het zich noemende Radio Variété-gezelschap „Charles Renê" met de bonte-trein-parade „Lacht u ook mee?" Het gezelschap, dat slechts uit vijf personen bestond, beant woordde jammer genoeg voor „Sparta" niet aan de verwachtingen, hoewel twee. mede werkers, de accordéon-vfrtuoos Johnny Stedou, „mr. Max", een duivelskunstenaar met zwarte en gekleurde tekenstiften, een uitzondering vormden. Billy en Willy, „radio-zangers van het dwaze lied bij de gitaar" waren wel geestig in hun producten, maar konden in de door hen opgevoerde schetsen allerminst boeien. Ook Charles Kené was zeer matig in zijn conférence. Wat de feestende Spartanen door dit programma aan stemming ontbeerden, ver goedde echter het geanimeerde bal met medewerking van Roemers dansorkest. Medische sportkeuring verwacht 500ste bezoeker Het bureau Medische Sportkeuring Vel sen, gevestigd te Santpoort, verwacht hedenavond de 500ste bezoeker om ziëh te laten testen. De leider van dit bureau, de heer H. J. Klaver, deelde ons mede, dat sportbeoefe naars (sters) in het algemeen, ondanks de verschillende bestaande bindende voor schriften voor deze keuring, toch wel door drongen blijken te zijn van het grote nut, dat deze keuring afwerpt. Voor vanavond zijn ruim dertig gegadig den opgeroepen, van wie één, thans nog onbekend, de vijfhonderdste zal zijn. Het ligt in het voornemen om deze vijfhonderd ste „klant" als aandenken een boek aan te bieden. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Parma" met een lading van ruim 860 vadem geschild hout uit Finland. Geslaagd De heer J. A. Hommes is aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het propaedeutisch examen in de geneeskunde. hUtntvan dienst kan terugzien. Spre- Simpte da' de volgende tijdsperiode {Ji en ieden nog meer voldoening i'SSStt'dt Boer tekende „Sparta" een der oudste verenigingen in de ge- Üe en zeide, dat de gymnastiek niet 5s tot de moeilijkste sporten behoor» «-r vooral oor, zuiver dienende taak heeft jjj ie instandhouding van een harmom- lichaamsontwikkeling. g. «mnastiekbeoefening oordeelde de ter De Boer ook als moeilijk, omdat de Seriële kant vaak zwaar is. Spreker was a bewust, dat „Sparta" nog wel meer rcaeilijkheden zou ervaren, maar zegde de 3( medewerking van het gemeente- bestuur toe, Als mede-oprichter schonk de nieuwe op- Iceivan „Sparta" de heer A. Koene grote voldoening. Namens alle „Concordia"-verenigingen belichtte de heer Joh. Hommes van de Con- jaï-commissie de jubileumviering en voor Foogovenstaten" herinnerde de heer J. J. Verswij veren aan de moeilijke jaren in en ca de oorlog. Als „Hoogovenstaten" „Spar ta" kan helpen, zal deze hulp niet achter blijven. goncurrentiegevaar achtte voorzitter K. jUóné van S.S.H. niet aanwezig en hij stelde laar goede nabuur- en vriendschap tegen- ner. Verder spraken nog vertegenwoordi- jbs van de Speeltuinvereniging „Kinder jeugd", de Voetbalvereniging „Kinheim", b Bloemcndaalse Gymnastiekvereniging Sparta", de oud-directeur de heer J. van Geel, de oud-voorzitter de heer N. de Ligt, ia heer G, Tabak namens de B.G.V. „Turn- lust" te Beverwijk; de heer A. Geerlofs na mens de Christelijke Schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome", waar „Sparta" tijdens ceoorlog onderdak vond; de huidige direc tor, de heer C. G. Schmidt, die „Sparta" een volleybal in uitzicht stelde en een .ver tegenwoordigster van de Technische Com- missie van de K.T.K. Het is een heel kleine moeite om een Luidspreker in dit blad te plaatsen. En geen andere moeite wordt zo beloond. Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. H. C. Spanjaart—Witte, iTerasweg 1 rd, Santpoort; A. Voogt Woudt, d„ van Dalenlaan 8, Santport; A. Heidema—Braamer, z., Tollens m 9, Biiehuis; L. P. KuijtGrapendaal, d.. Hof- dijklaan 90, Driehuis; I. KrolKeuter, d., Hofdijklaan 51, Driehuis; A. A. Rolvink Brouwers, z», Brederoodseweg 65, Sant port; B. H. BakkerPletting, d., Stephen- ionplein 11, IJmuiden. OVERLEDEN: N. Zwart, 72 j„ echtgenote van J. Wijker, Jac. van Heemskerkstraat 3',IJmuiden; H. C. Verbruggen, 66 j., echt genote van M. Zwanenburg, Dr. Schaep- fflïnlaan 7, Driehuis; B. van der Wal, 51 j„ ongehuwd, P. de Hooghlaan 13, Hilversum. .ONDERTROUWD: J. Schaap, Zanders- {jraat 38, IJmuiden-O. en N. Zwart, J. P. Ccenstraat 77, IJmuiden; D. Si'kkes, Nieuw- straat 1, Wormerveer en M. van der Pijl, {«oogstraat 4, Velsen-N.; C. A. de Ruijter, van der Zwaagstraat 11, IJmuiden-O. en van der Hoek, Van der Zwaagstraat 11, Jmuiden-O.: W. Kraaijenoord, Platanen- suaat 8, IJmuiden-O. en F. Tigchelaar, wiehmzerkerkweg 25, Driehuis; J. Bos. «ote Houtweg 137, Beverwijk en A. Broek, •JjnuiQerstraatweg,135. IJmuiden; F. van «r Molen, Van Spèijkstraat 46, IJmuïden- wstenH Spijkerman, Van Spèijkstraat 46, Ummden.O.; J. Smit, Zeeweg 314. Drie- ™Vn A. Vel. Wijkerstraatweg 264, Vel- iMPWJtJ. H. Demmers, Fr. Naerebout- ïN 9. IJmuiden-O. en M. M. Groot, h«Ïw aan 15' IJmuiden-O.: D. L. C. «Mgervorst, Van Walsumlaan B 222, Epe Maas, Velserduinweg 134. Het 28.000 ton metende nieuwe Engelse schip Himalaya" is in dichte mist uit Tilbury (Engeland)' voor zijn eerste reis naar Australië vertrokken. TTmi.'j ir- waas, velserduinweg iat. dnrf'm AI- Scholtes, Perponscher- irf.- '3, s Gravenhage en A. J. Jongens, ^enduinerweg 69, Santpoort. J- L. Enklaar van Guericke ft 4 t" Wüstelaan 90, Santpoort; iimai' Y,nelink en G. J. H. Koopmans, JWgrdlaan 14, Santpoort: A. E, Jensen W t c40Sima' Marconistraat 32, IJmuiden; rs'irct^ i ,an en M. Sipsma, van Wasse- enr m a IJmuiden-O.; A. Schuurman hvlnÜk A-Assink, Noorderwi.ikweg 35, van ^er Schaar en A. Faas, p gduwerweg 66. Santpoort; J. Zaal en Agenda U,ll.M^ANDAG 10 OCTOBER uaua, 8 uur: „De laatste etappe". nex- 8 uur: „Berlin Express" lio:rJ?NSiDAG 11 OCTOBER -c°pen als Maandag. IJmuiden „Muggen om de kaars" De toneelvereniging K.Z.O.S. luidde Zateragavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost het winterseizoen in met de opvoering van het luchtife blijspel „Muggen om de kaars". Die muggen waren drie verstokte vrij gezellen die door de heren J. Kok, J. van de Kolk en P. van Lieshout op komische wijze werden weergegeven. De aarzeling waarmee deze verdienstelijke amateurs hun iets te langdradige dialogen begon nen, werd in de loop der bedrijven opge lost in een uitstekend harmoniërend sa menspel dat aan vlotheid niets te wensen overliet. Na drie weken hun eigen potje gekookt te hebben zij wilden hun vrijheid terug en hadden daarom de huishoudster ont slagen vinden ze het toch maar beter weer een keukenprinses in dienst te ne men en plaatsen daarom een advertentie. Van te voren is uitgemaakt aan welke voorwaarden de nieuwe kracht zal moe ten voldoen en als dan Bertha met veel lawaai haar entree komt maken, zijn ze het er roerend over eens dat haar opdrin gerigheid wel eens afbreuk aan de vrede des huizes zou kunnen doen. Ans en Emmy voldoen evenmin aan de gestelde eisen, maar als Jo zich tenslotte heel bescheiden komt aanmelden, gaan ze er eenstemmig mee accoord dat zij de plaats van de vorige gedienstige zal in nemen. In enkele vrolijke scènes wordt dan verr haald hoe de drie heertjes door Amors peilen worden getroffen en Jo hun liefde verklaren. In een onbevredigend slot, blijkt Jo echter een oplichtster te zijn die zich op geraffineerde wijze van een aantal waardevolle kunstvoorwerpen plus de in houd van de brandkast meester maakt. Bertha (mevrouw Van de KolkVer steeg) was het juiste type van de bemoei zuchtige volksvrouw. Enige zwakke punten in haar voordracht verrieden echter nog een zeker gemis aan routine met welk euvel Ans (mejuffrouw R. de Ruiter) eveneens te kampen bleek te hebben. Emmy (mejuffrouw A. de Weers) zou stellig een minder bescheiden rol op be vredigende wijze kunnen vertolken, hoe wel ook bij haar het gemis aan routine soms remmend werkte. Jo (mejuffrouw J. van Leeuwen) ves tigde de indruk al eens eerder op de plan ken gestaan te hebben. Een vlot spel, met veel aardige momenten die door het vrij gezellen-trio goed werden aangevoeld en beantwoord. K.Z.O.S. kan óver deze eerste uitvoe ring van het seizoen zeer tevreden zijn. L. v. B. MARKTBERICHTEN Besommingen: RO 15 Antje f 8050; HO 79 f 5218; KW 162 f 5570; IJM 23 f 1680; IJM 230 f 1280; IJM 52 f 1480; IJM 203 IJM 213 f 219; WR 67 f 2400; HD 125 f 2070; KW 53 f 1420. Aanvoer: 260 kisten tarbot en tong; 10 kisten griet; 550 kisten schol; 5 kisten bot: 125 kisten schar; 200 kisten wijting; 220 kisten kabeljauw; 500 kisten schelvis; 2460 kisten haring; 30 kisten makreel; 50 kisten diversen. Totaal 4410 kisten. 1 Trawler met f 18800. Prijzen: grote tong f 2.45f 2.25; g.m. tong f 2.15—f 2.05; kl.m. tong f 2.25— f 2.05; tong I f 1.90—f 1.75; tong II f 0.94 f 0.74; tarbot I f 2.20—f 1.85, alles per kg. Tarbot II f 100—f 80; tarbot III f 86— f 75; tarbot IV f 46: gr. schol f 57—f 53; mid. schol f 56f 24.50; kl. schol f 29 f 12; schar f 20—f 6.50; bot f 15; verse ha ring' f 13.10—f 10.50; makreel f 25; gr. schelvis f 58—f 48.50; mid. schelvis f 55 f 43: kl. schelvis II f 20.50f 13; wij ting f 13—f 4.30; poon f 13—f 7.50; gr. gul f 38.50—f 31.50; mid. gul f 31.50— f 25.50; kl. gul f 18—f 14, alles per 50 kg. i Kabeljauw f 132— f 104 per 125 kg. Gelijk spel van Terrasvogels tegen H.R.C. Na het succes, dat Terrasvogels de vorige week tegen Zilvermeeuwen boekte, was het jammer, dat de Santpoortse ploeg in zijn volgende wedstrijd moest starten tegen het reeds als kampioen gedoodverfde HRC. Terrasvogels heeft zich echter van een en ander ..niets aangetrokken. Vooral de ver dediging speelde van het begin af met een zelfvertrouwen, dat de beste verwachtingen deed koesteren. Met Dortmund aan het hoofd, hield Terrasvogels stand tegen hel technisch beter spelende HRC. Na ongeveer 35 minuten spelen, werd een bal hard tegen Dortmund geschoten. Het leer ver anderde van richting en vloeg onhoudbaar voor Grund, in het doel (1-0). Na de rust zette de voorhoede van Ter rasvogels alles op alles en de achterhoede van HRC moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Na 30 minuten spelen werd bij een doelworsteling door één der achterspelers van HRC hands ge maakt. Onhoudbaar schoot Röbken de toe gestane strafschop in (1-1). Beiden doelen verkeerden hierna nog in gevaar, doch ge doelpunt werd er niet meer. De wedstrijd werd uitstekend geleid door scheidsrechter Busso. Kleine zege voor De Kennemers Het is de Kennemers na een vlotte en spannende wedstrijd gelukt DTS met een 1-0 nedei-laag naar huis te sturen. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snelle strijd en bij een aanval van de Kennemers schoot H. v. d. Sluis de bal keihard tegen de paal. Het spel bleef snel op en neer gaan. De achterhoede der bezoekers die een goede partij speelde, maakte gebruik van de bui- tenspelval, waar de voorhoede van de Kennemers steeds in liep. Met blanke stand ging de rust in. Na de thee voch ten beide partijen om de overwinning, doch door het missen van vele kansen kwa men de spelers voorlopig niet tot scoren, J. Albers slaagde er in de opgedrongen achterspelers van DTS met een schijnbe weging te passeren en doelpuntte (1-0). De Kennemers krachtte in de laatste tien mi nuten de voorsprong te vergroten, hetgeen echter niet gelukte. De doelman van de Kennemers, J. Bosman verdient hulde voor de wijze waarop hij zijn doel verde digde. Beverwijk deeide de punten met Zilvermeeuwen Met de Zilvermeeuwen voor de rust, en de Beverwijkers daarna het meest in de aanval, hebben de toeschouwers aan de St. Aagtendijk Zondagmiddag van een j spannende wedstrijd kunnen genieten. De achterhoede van „Beverwijk" was zeer goed in vorm. Zowel het afnemen van de bal als het wegwerken was zeer goed verzorgd. Desondanks heeft de voorhoede van de Zilvermeeuwen verschillende goede kansen gehad, welke echter niet tot het ge wenste resultaat leidden. Na ongeveer een half uur spelen brak H. Bouvré alleen door de verdediging van Zilvermeeuwen en met een fraai schot gaf hij de Beverwijkers de leiding. Vijf minu- Mevrouw Romijn—Verschoor over historische romans Voor de Velsense léden van het „Hu manistisch Verbond" hield mevrouw dr. A. Romijn-Verschoor Zondagmorgen in ?8.:Ri,jks "li'?: een.,™°fir.a»chL?W hi.l" tcnïateTbMchTE.'kiok uit een goYdgenö- men hoekschop van rechts, met een mooie torische romans. Allereerst gaf zij een antwoord op de vraag waarom wij histo rische romans lezen en schrijven en ver volgens doorliep spreekster de verschillen de wijzen waarop de schrijver aan zijn historische romans op grond van zijn his torische of literaire betekenis, waarde kan geven. Schrijver en lezer, aldus mevrouw Ro- i:ing en verantwoordelijkheid naar een mijn, vluchten uit een' wereld van verwar- wereld' van bonte romantiek waarin men zich zelf in exotischer omgeving terug vindt. Spreekster was van mening dat men veelal de indruk krijgt dat auteurs van historische romans de waarheid wel eens te kort doen door de problematiek van de twintigste eeuw te borduren op een zeven tiende of zestiende eèuwse achtergrond. De illusie van de waarheid die in een historische roman verankerd moet liggen, moet zo groot mogelijk zijn, aldus me vrouw Romijn. Er is een lijd geweest dat sagen en mythen werden vermengd met fabels en legenden en werden uitgegeven en aangezien voor historische romans. Tenslotte gaf mevrouw Romijn-Ver- schoor een beeld van het werkproces waaruit dé roman geboren wordt. De his torische roman is de verbinding van he den en verleden, waardoor de lezer wordt opgenomen in het patroon van de tijd waarin de geschiedenis zich afspeelt, zo besloot mevrouw Romijn. Uitbreiding rubberfabriek „Hollandia" Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt een verzoek, met bij lagen van de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, als gemachtigde van de Velser Rubberfabriek „Hollandia" te Vel sen (Noord), om vergunning tot het uit breiden van de rubberfabriek door het op stellen van een wasbenzine-installatie, be staande uit een ondergronds reservoir met een inhoud van 12.000 liter en een daaraan verbonden handpomp, in het perceel Dood weg 28 te Velsen-Noord. DE MIST STREMDE DE SCHEEPVAART In de nacht van Zaterdag op Zondag was de mist voor de kust zo dik, dat het scheep- vaartvérkeer in de IJmuidense haven stil kwam te liggen. Om elf uur kon Zondag ochtend het eerste schip weer binnen komen. tegemoet ging, want bij schoten van het Amsterdamse binnentrio hielpen lat en paal. Toen echter nam Kinheim het initia tief met snelle, goed gecombineerde aan- •allen en A. Prinssen scoorde onhoudbaar (3-2). Opnieuw kwam Kinheim terug. De Boer plaatste het leder goed naar voren en J. v. Linden bracht de balans in even wicht (3-3). Steeds weer viel Kinheim aan en 10 minuten voor het einde maakte Star- cveld er 3-4 van. Nu verzwaarde Kinheim de verdediging en behoefde Keirsgieter praktisch niet op te treden. Een ver schot van de A.P.G.S. rechtshalf liet hij echter glippen en de stand was 4-4. Eerste nederlaag van V.V.B. De „Breesapers" die voor rechtsachter Meyer in Aafjes een vervanger hadden, moesten het tegen RK AVIC in Amsterdam afleggen en incasseerden daarmede de eer ste nederlaag in de competitie. Er werd in hoog tempo gespeeld met een iets sterker RK AVIC. Een doorbraak van de middenvoor werd besloten met een on houdbaar schot (1-0). WB probeerde het nu over rechts en een voorzet van Michel kon Verswljveren niet inschieten, omdat hij tegen de grond werd gelopen. Hij speelde verder op halve kracht. Een harde vrije trap van Michel keerde een achterspeler. Uit de schermutseling voor het VVB-doel bij een hoekschop passeerde de midvoor Van Veelen opnieuw (2-0). De aanvallen van WB met schoten tegen paal en lat leverden geen succes op. Na de hervatting was WB het meest in de aanval. Voor het doel van RK AVIC ontstonden talrijke hachelijke momenten, maar met grote moeite hield de thuisclub het doel schoon. WB kreeg een strafschop toegewezen en Michel zag zijn schot dooi de doelman uitstekend gekeerd. RK AVIC werd nu volkomen overspeeld. In deze periode zette Verswij veren voor en Michel redde de eer (2-1) met nog tien minuten te spelen. Verswyveren viel uit. Arisz schoot nog hard tegen de lat en Both miste zijn kans, maar de stand,bleef ongewijzigd. I.E.V. speelde tegen D.S.S. gelijk kopbal de parttjen op gelijke voet (1-11 Mét deze stand kwam de rust. Na de hervatting had Beverwijk het beste van het spel; aanval op aanval verd-op het doel van de Zilvermeeuwen ondernomen. Eens had H. v. Lint een fraaie kans,.doch^ het schot ging naast. A.D.O.Z.V.V. 1—1 Direct werd in eer» hoog tempo gespeeld. ADO en ZW zetten diverse goede aanval len op, echter zonder succes. Na 25 minu ten spelen hadden de gasten geluk en uit een aanval over rechts werd het eerste doelpunt gemaakt (0-1). ADO ging nu tot de aanval over en nam het heft in handen. De vleugels konden beter werk verrichten, doch het was toch de linksbuiten, die een prachtige voorzet gaf. De bal werd op doel geschoten, sprong terug en werd opnieuw voorgezet, waarna P. Voormeer een prach tig doelpunt maakte (1-1). Na de thee werd er zeer zwak ge speeld. De stand bleef 1-1. Offensief van Kinheim kwam te laat Hoewel Kinheim vooral in de tweede helft de toon aangaf, besefte de ploeg tegen APGS te laat hoe zij de kansen moest uit buiten. De robuste Amsterdamse politie mannen werdén voor de rust niet voldoende aangevallen en zij behaalden zelfs een voorsprong (3-1). De uitslag 4-4 wijst er op, dat beide ver dedigingen niet in de beste vorm waren en vooral de doelverdedigers. Na de aftrap volgden direct zeer goede aanvallen van Kinheim, maar de kansen liet de ploeg voorbij gaan. Na 10 minuten loste H. Prinssen van verre afstand 'n hard schot en met succes (0-1). Nu viel APGS verwoed aan en trachtte een doorbraak te forceren. Dit gelukte en de middenvoor doelpuntte (1-1). Van nu af liet Kinheim zich in de verdediging dringen en de geel zwarte achterhoede had de grootste moeite zich staande te houden. Een ver schot van de Amsterdamse middenvoor verdween na 20 minuten spelen achter Keirsgieter (2-1). Direct hierna trapte deze de bal tegen de schouder van een tegenstander en opnieuw scoorde de middenvoor (3-1). Aanvankelijk leek het of de Velsense ploeg na de hervatting een zware nederlaag In een vrij matte ontmoeting, vooral van IEV, dat de spil v. d. Berghe miste, zijn op „Watervliet" de punten gedeeld. IEV kreeg door het technisch betere spel van de Bloe mendalers wel iets teveel. Na 25 minuten spelen nam DSS de leiding. Drie minuten later trok de DSS-linksachter de bal on houdbaar in eigen doel uit een voorzet van Schavemaker. Dit gaf IEV nieuwe moed. Een serie aanvallen, overigens erg onbe suisd, deed verschillende kansen verloren gaan. Na een half uur passeerde de rechts buiten van DSS Van Tunen met een kopbal uit een hoekschop (1-2), waarna de links binnen tegen de paal schoot. Aan de andere kant miste Koek een kans voor open doel. Een vrije schop, uitstekend door Schave maker genomen, sprong van de lat terug en Verkooyen kopte in (2-2). Na de her vatting viel IEV fel aan, doch het klopte niet in de voorhoede. De moeite werd beloond toen bij een schermutseling, ont staan uit een voorzet van rechts, de doel man van DSS viel en Niesten er 3-2 van maakte. Nu pakte DSS nog even aan. Zoutman redde voor het verlaten doel, maar IEV kon door beter combinatiespel van DSS met moeite stand- houden, totdat een verdedi rünggfóut na 35. minuten noodlottig werd en de Blpemendaalse - linksbuiten Tromp gemakkelijkvkon- scoren (3-3). Overwinning voor Waterloo Waterloo heeft in een goed gespeelde wedstrijd met 3-0 van DEM 2 gewonnen. Door doelpunten van Buding en v. d. Lin den ging de rust in met 2-0. Daarna speel de DEM veel beter en Waterloo werd op eigen helft terug gedrongen, maar de ach terhoede met W. van Zonderen als stopper- spil aan het hoofd, wist van geen wijken. Tenslotte maakte H. de Haas het derde doelpunt. Het tweede elftal verloor, na twee keer de leiding gehad te hebben, met 3-2 van VSV 5. Het was te verwachten, dat Stormvogels het in Oostzaan zwaar te verantwoorden zou krijgen. De OS Vers namen met even veel winstpunten de tweede plaats in en hadden in voorafgaande wedstrijden ge toond over een zeer hechte verdediging te beschikken. Stormvogels kon daar tegen over niet zijn sterkste voorhoede plaatsen. Niet alleen ontbrak Van Opbergen, maar ook D.e Boer kon niet medespelen. OSV is vrijwel de gehele wedstrijd in de meerderheid geweest. De Zaankanters speelden niet direct opzettelijk ruw, maar wel ontzettend hard, een spelletje, waar tegen de voorhoede van Stormvogels niet was opgewassen, zodat de doelman van OSV het betrekkelijk rustig heeft gehad, zulks wel zeer in tegenstelling met Kraak, die vrijwel de gehele middag in actie moest komen. Met de rust was de stand nog 0-0, dank zij het kranige werk van de IJmuidense verdediging, waarin Kraak en v. d.Oever wel zeer uitblonken en ook de overigen een goede partij speelden. Vooral Broekhuizen was thans stukken beter dan tegen Hercu les: Na de hervatting werd het eerste doel punt na ruim 20 minuten door De Boer gescoord. Het was voor Kraak onhoudbaar, want de van de lat teruggesprongen bal werd van dichtbij ingeschoten. Daarna kwam er plotseling een lichtpunt voor Stormvogels toen Deuling een penalty kreeg te nemen. De rechtsbuiten schoot echter hoog over de lat. Dit had het keer punt kunnen zijn. Vijf minuten voor het einde viel de beslissing. Toen werd Kraak voor de tweede keer door Stroo gepasseerd (2-0). Daarvoor had Kraak op schitterende wijze een strafschop gestopt. Even voor het einde maakte Splunter aan de onzekerheid een einde. OSV won verdiend met 3-0, maar met gelatteerde cijfers, Twee grote tonijnen van bijzondere lengte en gewicht bracht Zaterdag de kotter IJM 27 aan de markt. Deze kotter had tevens na een reis van 12 dagen de eerste „spawn" schelvis aan boord. Het was een partijtje van 30 kisten en klein van stuk. De totale vangst van deze kotter was 100 kisten. Einde. De snurrevaad loopt voor dit seizoen weer op het eind: de scholvangsten worden minder. De kotter van rederij Hamers uit IJmuiden, de IJM 23, heeft deze reis om tong op de kust getrawld, doch het resultaat was niet erg bevredigend. Toch waren de kotters uit Texel en Den Helder weer met 1400 en 1500 kilo tong aan de Zatcrdagafslag. Tegenslag. De twee haringtrawlers V.I.O.S. I met 1750 kisten en Antje (RO 15) met 700 kisten hebben Zaterdag wel pech gehad toen juist het grootste deel in de afslag voor ƒ11 per kist was verkocht. Er kwam nog bericht dat de export haring kon gebruiken. Als de export direct om zeven met de afslag had kunnen kopen was de haringprijs wel even steviger ge weest. De Antje was toch al de gehele reis met pech achtervolgd. Werden tijdens deze reis na 11 dagen slechts 700 kisten haring ge vangen; tijdens het vissen werd een net verloren en een net geheel aan flarden ge trokken. Aan de Zaterdagmavkt losten nog de trawliogger HD 79 met 250 kisten vis en een tvawllogger der Katwijk-vloot met 150 manden. Voorts was er grote aanvoer van schuiten. Van de Adrians (SCH 104) moest een lid der bemanning wegens ziekte naar huis. De thuisvarende logger Saturnus heeft de zieke man mee naar Scheveningen geno men De schipper van de Saturnus had nog een visser aan boord van een andere log ger wie een klein ongeval was overkomen. De Thorina (IJM 33) was wel heel zeker van de eerste losbeurt aan de Maan- dagmarkt. Schipper Groen was Zaterdags morgens zes uur al voor de IJmuider pieren en ging daar ten anker. Daar de stuurman ijs te kort had, moest de VEM sleepboot naar buiten om de Thorina 30 zakken ijs te brengen. Zaterdagsmiddags is de boot binnengekomen. De Poolse trawler „Pokucic" is na de vacantia weer ter haringvangst vertrokken. Schipper Foppe heeft nieuwe onderdelen voor de Polesië aan boord. Een welkome onderbreking van de ha- ringaanvoer der laatste maanden vormde de Maandagaanvoer. Nu was or slechts één trawler, de Schoorl, met 1550 kisten haring. Met verse vis kwamen de Thorina (2100 kisten), de En Avant (IJM 8) met 1100 kisten, hoofdzakelijk makreel, de Dirkje met 550 manden en 100 stuks stijve kabel jauw en zes Noordloggers met mooie vangsten rondvis. Twaalf week-kotters en tien weèk- kustloggers met platvis completeerden de visvelden. Verwachtingen. Voor de Dinsdagmarkt komen de Klaas Wijker (IJM 85) met 1400 kisten haring en de Claes Compaen (IJM 41) met 1450 kisten haring. Ook-lost de Simon de Danser (IJM 43) dan 1450 kisten haring en 300 stuks stijve kabeljauw. De Herman (SCH 92) vist niet erg fortuinlijk. Schipper Korbee heeft na negen dagen slecht 850 kisten haring buitge maakt. De Herman wordt eerst voor de Donderdagmarkt verwacht. Castricum Nieuw Clubhuis „Die Bogenheimers" De padvinders „Die Bogenheimers" had den na de oorlog de beschikking over een bunker bij. de „Zanderij", die hen tot clubhuis diende. Deze ingegraven bunker zal echter spoedig opgeblazen worden en dus moesten „Die Bogenheimers" naar een ander clubhuis omzien. Onder deskundige leiding werd een blokhut gebouwd en deze is nu gereed gekomen. Zaterdagmiddag 15 October wordt het clubhuis officieel geopend, terwijl bij gun stig weer om half acht een kampvuur zal worden gehouden. ,VOOR EEN STIEFKIND" ,,lk hoop haar nooit te gebruiken" De Velsenaren, die in de omgeving van het postagentschap Driehuis wo nen, zullen Zaterdagmiddag wel even vreemd hebben opgekeken toen om 'precies één uur het lawaai op straat en het geroesmoes in de winkels werd overstemd door het eentonige gezoem van een sirene. Het waren de Driehuizenaren zelf die de middagrust verstoorden, want zoals wij dezer dagen reeds meedeelden hebben zij het op initiatief van de heer P. van Rensen mogelijk gemaakt, dat mejuffrouw Rie Aris, de kantoorhoudster van het agent schap, de beschikking kreeg over een al arminstallatie teneinde een herhaling van SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 8 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Niobe van Caen. Iris van Cadiz. Euterpe v. Lissabon. Danae van Swansea. Globe van Goole. Peter jon van Blyth. Zeehond van Goole. Michel Swenden van Yxpilla. Ringdove van Lon den. Toni van Rauma. Britt Wright van Abadan. Danae (Ned.) van Rotterdam. Winsum van Rotterdam. Ceres van Londen. Vertrokken zijn: Laurentia Lahr naar Cardiff. Tubo naar Emden. Friargate naar Goole. Baltic naar Helsingfors. Asta naar Gdansk. Pollux naar Antwerpen. Blijden- dijk naar Antwerpen. Hodder naar Goole. Aksi naar Emden. Mentua Frides naar Rot terdam. Jans naar Londen. Mixar naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Muider- kerk naar Hamburg. Rijnstroom naar Lon den. Delft naar Bremen. Goldfinch naar Londen. Gemma naar Aruba. Zondag 9 October kwamen binnen: Fol- din van Hull. Bullfinch van Londen. Greb- bestroom van Londen. Phoenix van Orns- koldvik. Concordia van Gdynia. Julius van Stettin. Maria Theresia van Lodden: Lisa van Stockholm (motorschade). Eber. Haë- zer van Londen. Delfshaven van Philadel phia. Eemsfroom van Forwey. Vika II van Romskar. Patria van Hull. Novian Coast v. Newcastle. Biervliet van Rotterdam (ma- chineschade). Birmingham van Newcastle. Ulla van Preston. Vertrokken zijn: Laurenskerk naar Bara. Hera naar Antwerpen. Globe naar Emden. Niobe naar Caen, de laffe roofoverval, die enige weken ge leden op haar werd gepleegd, te voorko men. En Zaterdagmiddag was het dan zover dat de installatie officieel door no taris J. H. A. M. Anten in werking kon worden gesteld. De heer Anten meende dat de P.T.T. de postagentschappen meer als stief- dan als troetelkindertjes behandelt en na de hoop uitgesproken te hebben dat mejuf frouw Aris nog lange tijd in goede ge zondheid de postbelangen van de Driehui zenaren zou mogen behartigen, stelde hij door een druk op de claxon, die even be zijden het loketje is aangebracht, de in stallatie in werking. In een straal van 1500 meter zijn de zoemende gevolgen van deze dx-uk-op-de-knop, drie minuten onafge broken hoorbaar en het zal dan ook wel uitgesloten zijn dat de een of andere on verlaat zich in het vervolg ongestraft met mejuffrouw Aris' zaken bemoeit. De vader van mejuffrouw Aris zei dic-p getroffen te zijn door de spontaniteit waarmee de benodigde gelden waren bij eengebracht en dankte de heer P. van Rensen voor het genomen initiatief. Ook mejuffrouw Aris sprak woorden van hartelijke dank en hoopte dat het nooit nodig zou zijn van het apparaat ge bruik te maken. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 10 OCTOBER Kennemer Theater 7 en 9 uur: De strijd om de Atoombom. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Ditte, een mensenkind. VVB Theater 8 uur: Het tijgermeisje; tevens Een Yankee in Texas. Corso Theater (Castricum) 8 uur; In het duister van de nacht. DINSDAG 11 OCTOBER Kenncmer Theater 7 en 9 uur: De strijd om de Atoombom. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Ditte, een mensenkind. Corso Theater (Castricum) 8 uur: In het duister van de nacht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3