r Herinneringen aan Zeppelin J De houding van Engelse en Franse politici forceerde Hitler's actie Radio geeft Donderdag Aantal repatriërende militairen wordt belangrijk uitgebreid Amerikaanse senatoren en afgevaardigd wijzigden hun mening over Indonesische^ Brieven aan Knickerbocker's westie PANDA EN DE MEESTER-GIDS tuHt&af Wereldnieuwsj Woensdag 12 October 1949 De oorlog begon na een reeks fatale vergissingen Russisch aanbod voor gezamenlijk front tegen Duitsland werd afgewezen Hoe ti ;ktc Hitier tenslotte verwikkeld in dat -«tastrophale complex van omstan digheden, dat hem naar de oorlog dreef? Liddell Hart ziet het aldus: „Het antwoord moet niet enkel en alleen in Hitiers zucht lot aanvallen gezocht wor den, maar ook in de aanmoediging, welke hij lange tijd geput had uit de welwillende houding van de Westelijke mogendheden, welke in tegenstelling stond met hun plot selinge ommekeer in de lente van 1939. Deze ommezwaai was zo abrupt cn zo plotseling, dat een oorlog onvermijdelijk werd. Sinds Hitier aan dc macht kwam in 1933 hadden de Britse en de Franse regeringen aan deze gevaarlijke autocraat oneindig veel meer toegestaan, dan zij aan Duits- lands vroegere democratische regeringen ooit toe wilden staan. Iedere keer toonden zij een neiging om moeilijkheden te ver mijden en onaangename problemen op de lange baan te schuiven om voor het ogenblik rust te kunnen hebben ten koste van de toekomst. Hitiers politiek was gegrond op de over tuiging dat meer „Lebensraum" een levens kwestie voor Duitsland was. In zijn ogen kon Duitsland er niet op hopen autark te worden, vooral wat zijn voedselvoorziening betreft. Evenmin kon het datgene wat het nodig had verkrijgen door dit in het buiten land te kopen, daar Duitsland dan meer deviezen zou moeten besteden dan waartoe het in staat was. De vooruitzichten om een groter aandeel in de wereldhandel en in dustrie te krijgen waren te beperkt door de tariefmuren van de andere landen en door Duitslands eigen financieel benarde positie. „Begrip voor Hitiers eisen" Hitiers gevolgtrekking was, dat Duitsland „meer voor landbouw geschikte ruimte" moest verkrijgen in de dunbevolkte gebie den in Oost-Europa. Het zou dwaas zijn te hopen dat deze ruimte vrijwillig afgestaan zou worden. Het probleem zou op zijn laatst tegen 1945 opgelost moeten zijn „na dit jaar kunnen wij slechts een ver andering ten kwade verwachten". Moge lijke wegen om te ontsnappen zouden dan geblokkeerd zijn, terwijl bovendien een voedselcrisis zou dreigen. Hoewel deze ideeën veel verder gingen dan Hitiers aanvankelijke verlangen om het grondgebied terug te krijgen, dat Duits land na de eerste wereldoorlog ontnomen was, is het niet waar, dat de Westelijke staatslieden zo weinig op de hoogte waren als zij later voorwendden. In 1937'38 spraken velen van hen er in particuliere gesprekken zonder omwegen over, zij het ook niet bij openbare gelegenheden. Ik' herinner mij te goed de argumenten, welke in regeringskringen naar voren gebracht werden om Duitsland toe te staan In Ooste lijke richting gebiedsuitbreiding na te stre ven en op deze wijze het gevaar van het Westen af te wenden. Zij toonden veel begrip voor Hitiers verlangen naar „Le bensraum" en.zij lieten hem dit weten. Maar zij deinsden ervoor terug zich de consequenties van het probleem te reali seren: hoe de bezitters er toe gebracht konden worden om toe te geven, zonder er door een overmacht toe gedwongen te wor den. De Duitse documenten onthullen, dat Hit- Ier speciaal moed putte uit Lord Halifax' bezoek in November 1937. Deze was toen president van de Privy Council" en nam als zodanig in het kabinet de plaats in, welke onmiddellijk op die van de eerste minister volgde. Volgens het verslag dat van het gesprek gemaakt werd, gaf hij Hit- Ier te verstaan, dat Engeland hem de vrije hand in Oost-Europa zou laten. Halifax heeft dit misschien niet geheel zó bedoeld, maar hij wekte in ieder geval deze indruk en zij bleek van beslissend belang te zijn. Toen werd in Februari 1938 Eden ge dwongen om als minister van Buitenlandse Zaken af te treden na herhaalde menings verschillen met Chamberlain. Halifax werd tot zijn opvolger benoemd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Enkele dagen later verzocht de Britse ambassadeur in Berlijn, Sir Neville Henderson, Hitler om een vertrouwelijk onderhoud en deelde hem mede, dat de Britse regering veel sym pathie koesterde voor Hitiers verlangen naar „veranderingen in Europa ten voor dele van Duitsland": „de huidige Britse regering heeft een duidelijk besef van de realiteit". Zoals de documenten toonden, verhaastten deze gebeurtenissen Hitiers actie. Hij dacht, dat de lichten op groen waren komen te staan en hem toestemming gaven om Oostwaarts te trekken. Rusland genegeerd Hitier werd verder aangemoedigd door de toegeeflijkheid, waarmede de Britse en Franse regeringen zijn intocht in Oosten rijk en de inlijving van dit land in het Duitse rijk opnamen. (De enige schok van Hitler in deze- gemakkelijke coup was dat zijn tanks defect geraakten op de weg naar Wenen!) Hij werd nog meer aangemoedigd, toen hij hoorde, dat Chamberlain en Hali fax na zijn coup de Russische voorstellen verworpen hadden om een gemeenschappe lijk beveiligingsplan tegen de Duitse op mars op te stellen. Hier moet aan toege voegd worden, dat, toen de bedreiging voor de Tsjechen in September haar hoogtepunt bereikte, de Russische regering wederom openlijk en vertrouwelijk haar bereidheid te kennen gaf om tezamen met Frankrijk en Engeland maatregelen te treffen voor de verdediging van Tsjechoslowakije. Dit aan bod werd echter genegeerd. Ja, Rusland werd ostentatief van de bijeenkomst van München uitgesloten, waarop Tsjechoslo- wakije's lot beslist werd. Deze onverschil- Captain Liddell Hart Captain Basil Henry Liddell Hartde schrijver van ons artikel „De oorlog begon na een reeks fatale vergissingen" is in Engeland zeer bekend als een militair expert en historicus. Hij maakte de eerste wereldoorlog mee in het Britse leger en hij bleef daarna tot 1027 in dienst. Hij legde zich toen al enkele jaren toe op het geven van militaire adviezen aan grote dagbladen en hij werd vervolgens militair mede werker van de Daily Telegraph", de ..Times" en ook van Encyclopaedia Britannica". Gedurende de tweede oorlog gaf hij zijn adviezen aan de Britse regering. Vele legersook buiten Engeland, maken nu van zijn ideeën gebruik. Hij staat voor al bekend als een pionier op het gebied van de gemechaniseerde oorlogvoering. In een vorig nummer van ons blad vertelde Liddell Hart hoe Hitier de oor log vreesde doordat hij Duitsland niet sterk genoeg achtte om de strijd te win nen, en hoe tenslotte de houding der Westelijke diplomaten meewerkte aan het uitbreken van een gewapend con flict. In bijgaande beschouwing gaat de schrijver na hoe de fatale omstandig heden voor een oorlog zich ontwikkel den. ligheid tegenover Rusland in 1938 had hel volgende jaar rampzalige gevolgen. Vals optimisme Aanvankelijk dacht Hitier er niet aan om tegen Polen op te trekken, zelfs ondanks het feit, dat Polen het grootste stuk grond gebied bezat, dat na de eerste wereldoorlog uit Duitsland was gesneden. Polen, evenals Hongarije, waren hem behulpzaam geweest om aan zijn bedreigingen tegenover Tsje choslowakije in het achterland kracht bij te zetten en aldus te bewerkstelligen, dat dit land zich boog voor zijn eispn. Nog de 25ste Maart '39 vertelde hij zijn opperbevelheb ber van het leger, dat „hij het pro bleem van Dantzig niet wenste op te lossen door het gebruik van geweld". Maar zijn opvattingen veranderden ten gevolge van een onverwachte Britse stap, die volgde op een nieuwe stap van zijn kant in een andere richting. In de eerste maanden van 1939 voelden de hoofden van de Britse regering zich ge lukkiger, dan zij dit gedurende lange tijd gedaan hadden. Zij wiegden zichzelf in slaap met het geloof, dat hun versnelde herbewapeningsmaatregelen, Amerika's herbewapeningsprogramma en Duitsland's economische moeilijkheden het gevaar van de toestand deden verminderen. Op 9 Maart gaf Chamberlain in een particulier gesprek uitdrukking aan zijn mening, dat de voor uitzichten voor de vrede beter waren dan ooit, en hij sprak de hoop uit, dat een nSteu- we ontwapeningsconferentie vóór het ein de van het jaar een feit zou worden. 1 De volgende dag maakte de minister van Èin- nenlandse Zaken de hoopvolle opmerking, dat de wereld „een gouden tijdperk" tege moet ging. Het ontwaken uit deze mooie droom was wel bijzonder onaangenaam. Daarover laten wij Liddell Hart in een volgend nummer aan het woord. (Nadruk verboden. Copyright H.D.). De ministers van Justitie en van Sociale Zaken hebben op verzoek van het bestuur van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst ingesteld een commissie van overleg betreffende enige aspecten van het medisch beroeps geheim, in het bijzonder voor zover de justitie en de politie daarbij betrokken zijn. Met een Limerick -kwam ik vaak op de proppen, Maar een betere zag steeds kans me te kloppen. Ik deed voor een TIP toch mijn best Maar kreeg steeds nul op 't request 't Is jammer, maar ik zal er nu maar mee stoppen. Inz. Hr. Th. d. G. te Den Bosch ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Och tendblad. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Platen. 11.45 „.Binnen- en buitenlandse beminnelijkheid", causerie. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Medede lingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Zuid- Amerikaans orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Populaire muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd program ma. 17.00 Kaleidoscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Platen. 19.10 Pianovoordracht. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt. 20.00 Niéuws. 2Q.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest, kinder- en dames koor. 21.40 Klankbeeld over Chopin. 22.00 Philharmonisch orkest. 22.45 „Flitsen uit Papoelahd', causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Septet. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelcon cert, 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Populaire mu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Populaire muziek. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang. gitaar en luit. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole orkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.50 Koor. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muzikale canse- rie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Klein koor, orkest en solisten. 21.00 Fami liecompetitie. 21.35 Klein koor. orkest en solisten. 22.05 Reportage. 22.15 Buitenlands overzicht. q2.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 322 M. (Vlaams programma). 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor de land bouw. 12.40 Liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00—15.00 Platen. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.30 Omroeporkest. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Platen. 22.50 Nieuws. 22.5523.00 Platen. Frans programma. 12.05 Omroeporkest. 13.15 en 14.0014.30 Platen. 17.10 Ensem ble Joe Heyne. 18.30 en 19.00 Omroep orkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.15 Platen. Engels schip gecharterd voor het extra-vervoer Rotterdams binnenstad van een centrale uit verwarmd' Reeds in het begin van de oorlog heeft men het plan opgevat, de Rotterdamse binnenstad le voorzien van een buizennet om zodoende tot een centrale stadsverwar ming te komen. Bij de electriciteitscentrale aan de Schiehaven zijn dc warmte-verlie- zen zeer belangrijk. Men wil nu dit warm teverlies gebruiken om het benodigde wa ter op de gewenste temperatuur te bren gen. Deze centrale kan ongeveer 90 pro cent van de vereiste hoeveelheid warmte per stookseizoen produceren. Wanneer de dagen extra koud zullen zijn, komen twee a drie onderstations in werking om de aan vullende warmte te leveren. Door de schaarste aan materialen kon niet direct begonnen worden met het leg gen van de verbindingsleidingen van de centrale aan de Schiehaven naar de bin nenstad. Daarom werd voorlopig volstaan met een buizennet van ongeveer 8000 m lengte. Het flatgebouw Pax aan de Groenen- daal heeft thans de eerste aansluiting op de stadsverwarming gekregen. Enige an dere gebouwen, onder andere dat van de telefoondienst, zullen nog vóór de winter volgen. Het volgend jaar zal het buizennet belangrijk worden uitgebreid. In normale tijd zal volgens de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf deze stadsverwarming voor de gebruiker goed koper zijn dan iedere andere verwarming. Als het oorspronkelijke plan, dat een op pervlakte van 120 ha. bestrijkt, voltooid is, zal een besparing van 30.000 ton kolen per jaar mogelijk zijn. Daar buiten een straal van vier kilometer deze verwarming niet economisch is, zal zij voorlopig tot de binnenstad beperkt moeten blijven. „LAATSTE GETUIGENISWERKTE VERHELDERD NEW YORK, 11 October (Aneta) Het door „Knickerbocker Magazine" gepubli ceerde werkje „Last Testimony" met de laatste artikelen der bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse jour nalisten, is toegezonden aan alle leden van het Congres der Verenigde Staten, verge zeld van het verzoek aan de leden van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden om mede te delen, ten eerste of de artike len van de journalisten die in het werkje zijn opgenomen een bij'drage vormen tot hun kennis en die van het publiek in het algemeen met betrekking tot de juiste fei ten ten aanzien van Indonesië en ten tweede, of de Congresleden het met de schrijvers eens zijn dat het Nederlandse volk in het algemeen in Indonesië baan brekend werk heeft verricht en dat de Nedei-landers een factor van betekenis zijn bij de weerstand tegen het aggressieve communisme in Indonesië. Op deze vraag zijn verscheidene bevestigende antwoorden ingekomen van bekende senatoren en af gevaardigden. John Foster Dulles, senator voor New York en deskundige op het terrein der bui tenlandse aangelegenheden gaf als zijn mening te kennen „dat de meer dan voor heen betrouwbare inlichtingen, die er in de afgelopen weken uit Indonesië werden Twintig jaar geleden voor het eerst boven ons land De directeur voor de demobilisatie van de Koninklijke Landmacht deelt mede: „Zoals reeds eerder werd bekend ge maakt zullen de militairen van de 7 De- cember-divisie en zij, die hiermee gelijk gesteld zijn, in de periode October 1949 tot en met Januari 1950 uit Indonesië naar Nederland vertrekken. Het totale aantal militairen, dat in deze periode zal terugkeren, werd oorspronke lijk op 20.000 man berekend. Het totale aantal militairen, dat van Juni tot en met September 1949 uit Indonesië zou vertrek ken, werd op 12.000 man begroot. Deze laatste groep is thans reeds voor het groot ste gedeelte thuis of thuisvarende. Reeds werd een begin gemaakt met de afvoer van de 7 December-divisie. Bij het opmaken van het definitieve af- voerschema bleek echter onder meer als gevolg van de door de minister van oorlog vastgestelde uitbreiding van het „Paas- coramuniqué" dat het definitieve cijfer van de troepen, die tussen October 1949 en Januari 1950 uit Indonesië moeten worden afgevoerd, belangrijk hoger ligt dan de oorspronkelijke berekening. Daar van het gepubliceerde schema on der geen beding zal worden afgeweken, zal het Directoraat-generaal van Scheep vaart extra scheepsruimte charteren waar door ook dit belangrijk groter aantal mili tairen op de vastgestelde tijd uit Indonesië zal kunnen vertrekken. Het eerste schip, dat voor dit doel wordt ingelegd, is het Engelse stoomschip „Empire Brent", dat als emigrantenschip een reis naar Austra lië heeft gemaakt. Op de terugreis, die ver moedelijk in de loop van deze week zal beginnen, zal dit schip Nederlandse troe pen thuisbrengen. Daar het huidige demobilisatie-centrum van onvoldoende capaciteit is om het gro ter aantal militairen van de Koninklijke Landmacht te verwerken, zal binnenkort een nieuw demobilisatiecentrum worden betrokken. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Willem Paul Röpke, uitgever, wonende te Haarlem, Luciferstraat 20. Rechter-com- misaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Jacob Arie Nieuwstraten, timmerman en aannemer, wonende te Haarlem, Paiiriaan 33. Reohter-commissaris: mr. C. G. Bijle veld. Curator: mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. De vennootschap onder de firma Aan nemersbedrijf „Bresta", gevestigd te Heem stede, Camplaan 25 en haar vennoot: D. van Breda, wonende te Heemstede, Camp laan 25. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: G. Oddens, zonder beroep, wonende te Haarlem, Achterweg la. Dirk van den Bergh, vertegenwoordiger, wonende te Heemstede, Pieter de Hoogh- straat 36. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: L. F. van Steenbergen, wonende te Heemstede, Glipperweg 61. Herinnert u het zich nog? Dat 248 meter lange luchtschip, de Graf Zeppelin"? Deze foto werd genomen, toen dit gevaarte in 1928 voor het eerst uit zijn hangar in Friedrichshafen werd gehaald voor een proefvlucht Zeppelin men hoort die naam tegen woordig haast niet meer. Maar wie weet niet wat hij inhoudt. Wie van de wat ouderen onder ons herinnert zich niet die dag, nh twintig jaar geleden, dat de Graf Zeppelin, dat enorme gevaarte van een luchtschip, voor het eerst boven ons land vex-scheen. Overal renden de mensen uit de huizen en stonden zich de nek stijf te kijken tot de schitterend-zilveren kolos niet meer was dan een stip in de verte. De kranten stonden er vol van. Van de Zeppe lin en van dr. Eckener, die er de bestuur der van was. Dat was op 13 October 1929. En bijna acht jaar daarna stonden de kranten overal in de wereld weer vol, toen bij Lakehurst in.Amerika de „Hindenburg" een tragisch einde vond. Een bliksemsnel einde ook, want het gas vormde een ge makkelijke prooi voor de vlammen. Het luchtschip kwam Dat zijn twee feiten, die wij ons allen nog herinneren en die wij ook niet licht zullen vergeten, want wie eenmaal zo'n in het zonlicht blinkend luchtschip over zich voorbij heeft zien gaan, in zijn volle lengte van een dikke honderdvijftig meter, blijft dit beeld lang met zich dragen. Men ziet ze nu niet meer die luchtsche pen. Ze zijn te duur en te langzaam en te trefbaar ook. Maar ze hebben hun grote tijd gehad. De tijd, dat niet de woorden „straalvliegtuig" en „geluidssnelheid" in de conversatie opdoken, zodra men over lucht vaart sprak, maar dat die naam van die Duitse edelman eigenlijk tot de naam van het voorwerp van ieders bewondering was geworden: Zeppelin. In de eerste wereldoorlog waren de luchtschepen al gebruikt voor patrouille mening meer begrip heeft M de ingewikkeldheid van bet een beter inzicht in de onvlProh1^ a tick van de Nederlandse^^*' van de buitenlandse commiif ^'a naat-J.W.Fullb^hUeiSS^S naar deze artikelen hij stelR^j ingelicht over de toestand m dat zij zijn kijk op de toestak hebben gewijzigd. „De Nederig hij verder, „hebben naar miin hun koloniaal bestuur 0Bhn,?„ verricht. Deze mening reeds toegedaan voordat ik wuste artikelen had kennis,® 5» zij hebben deze mening verSS?' voormalige minister van lanal fc i ton P. Anderson, thans senate Mexico, verklaart dat door hei i Q deze artikelen bij hem sommie, 5^ die hij voordien heeft gehad5^ terwijl de senator voor Nevada r Malone (die in het begin van jii5' bezoek aan Indonesië bracht) dat dit werkje bijdraagt tot L dering van zijn kennis stand in Indonesië. Hij voegde I S aan toe dat hij zich wenst Ir* van een positieve uitspraak, die SS zou zijn gegrondvest op het oo-f anderen. De senator van New v ving Ives, is van mening dat de -A van de Amerikaanse journalisten^ merkelijke bijdrage vormen tot h* p.emen van het onjuiste best-in A verkregen, een goed effect hebben gehad. is ontstaan met betrekking'S'? Ik geloof, dat de Amerikaanse openbare ding tussen Nederland en IncE** Van de leden van het Huisvtiw vaardigden was J. Caleb Bogg, -j. digde voor Delaware, van mening getuigenis, gegeven in dit bookie." wijst dat aan het Amerikaanse t nooit helder en onpartijdig voor L gesteld wat er door het Nederland*^ in het belang van de IndonesiërsH richt en welke inspanningen het m »J getroost om in deze gebieden het ca» nisme een halt toe te roepen. Ook vaardigde voor Florida, Charles P/2 is de mening toegedaan, dat de Kedri! ders veel hebben gedaan om de vtrcï ding van het communisme in .Ir.cS tegen te gaan en voegt er aan toe, dj- kennis van de toestand hem niet vW-i te verklaren, of de bevolking zelf i\- niet even effectief tegen het comn©» had kunnen optreden. W. F. Nonti afgevaardigde voor Arkansas, is mening dat de Amerikaanse contra denten een belangrijke bijdrage hefe leverd en dat te bevoegder plaatse aangelegenheid ernstig aandacht zali- te worden besteed.De afgevaardigdev^ 1 diana, Charles A. Halleck heeft, schrift door de artikelen een nieuwe kijk gêb» op het constructieve werk van de Us landers in Indonesië, terwijl Chr. .li ter van Massachusetts als 'zijn meni^ kennen geeft, dat de artikelen een jé waardering inhouden van het werk i de Nederlanders in Indonesië dan tot: toe ter kennis van het publiek is gebrii Alle brieven, waaruit hiervoren is j citeerd, zijn geschreven tussen 30 Ami tus en 4 October, Inmiddels heeft ook de „Overseas Pa Club of America" exemplaren van i I Testimony" doen toekomen aan Ak j kaanse journalisten. Naar aanleldifliS van schreef de „Daily New York Néif. welk blad de grootste oplaag heeft va» dagbladen in de Verenigde Staten-te j dag dat alle schrijvers in deze lut boodschappen de natie waarschuwen!t| het gevaar, verbonden aan de M plannen ten aanzien van „het met olie ff laden Indonesië". Ieder hunner grtiïfl dat het Amerikaanse departement nj Buitenlandse Zaken heeft gewerkt opilij porten, die een verwrongen beeld vai toestand gaven en dat het defeitecaf voorbedachte rade heeft verdraaid tó hunner waarschuwt er voor dat, ali!a> nesië eenmaal de onafhankelijkhaii hebben verkregen, het een gemalüji prooi zal worden van Rusland. 2. Nadat Panda daar zo enige tijd gezeten had, om uit te rusten na zijn maaltijd, ge beurde het dat er een vreemdeling met flinke, korte stappen op dat tentoonstel lingsgebouw toe kwam schrijden. „Ha!" sprak deze vreemdeling waar schijnlijk sprak hij tot zichzelf, want er was niemand bij hem hij sprak dus: „Ha!" Zo! Kijk! Daar is nu dat bekende Nationale Museum, Hm, Staan zuiltjes voor. Dat zal dan wel uit de Griekse tijd zijn, of zo. Interessant! Hé daar!" riep hij en nu sprak hij tot Panda. „Hé daar, Jansen! Ben jij een gids?" „Een.watte?" vroeg Panda verbaasd, maar de vreemdeling wachtte al niet eens meer op ivat hij zei en ging voort„Ik ben Bobberbroek. moet je weten! William T. Bobberbroek! Bill, voor mijn vrienden! De T. is van Tripple. De rijkste man uit Molleberg, mag ik wel zeggenHup, Jan sen, schiet eens op! Ben je gids of niet? Laat me dan die ouwe kast eens zien! Alle prenten en ouwe dingen en zo „Ozei Panda, die het begon te be grijpen, „dusof ik u het museum wil laten zien?" „Goed zo, Jansen! Dat was de bedoeling! En daar zal je geen spijt van hebben!" sprak William T. Bobberbroek, terwijl hij met een handvol bankbiljetten wuifde. en bombardementen, maar. toen in 1917 de luchtafweer zich al tot een doeltreffend wapen begon te ontwikkelen, veroverde het vliegtuig zich toch een meer blijvende plaats als oorlogvoerder. Maar het lucht schip bleef. Duitsland had er nog verschei dene, toen het in '18 wapenstilstand moest sluiten; het verdrag van Versailles voor zag er in dat deze luchtschepen vernietigd moesten worden, afgezien van enkele kolossen, die bestemd waren voor over dracht aan Engeland, Frankrijk en Ameri ka. Het duurde even, maar tenslotte, zes jaar na afloop van de strijd, werd een Zep pelin, de ZR III door diezelfde Hugo Ecke ner naar Amerika overgevlogen, waar zij op 12 October 1924 aankwam. Hetgeen vandaag dus 25 jaar geleden is. Zag Daarna begon het luchtschip zijn tijd van gedeeltelijke bloei. Bloei in zoverre, dat het vergroot werd en geperfectionneerd, dat 't grote vluchten maakte over alle oceanen en werelddelen en tienduizenden passagiers vervoerde in zijn luxueuze cabines. Maar toch geen algehele bloei, want al die tijd schenen dë mensen, die direct met de lucht vaart te maken hadden, te beseffen, dat niet hier, de toekomst van het luchtverkeer zou liggen: dat het publiek andere eisen zou stellen, dan met vijftig mensen tegelijk in een sfeer van de meest overdadige en ruime luxe in een kleine zestig uur de At lantische Oceaan over te steken. De Zeppelin-maatschappij in Duitsland ging verder op dit terrein, Engeland ont wikkelde zijn R-serie (die een abrupt einde nam na de ramp van de R-101 in 1930 bij Beauvais) en de Goodyear-fabriek in Ame rika legde zich ook voor een deel toe op de bouw van luchtschepen. In het begin van de dertiger jaren waren er werkelijk vrij veel in gebruik, maar tegen deze luchtschip-ontwikkeling in, be gon ook het vliegtuig zijn vleugels uit te slaan en, hoewel in het begin nog wat aar- zeiend, toch steeds meer bedrijfszeker en snel en economisch te wordèn. De belang stelling voor de mammoethen van de lucht begon weer te tanen en toen irn '37 de wereld opschrok bij het horen van het nieuws van de „Hindenburg" was het bij na gedaan met het luchtschip. Nog drie jaar duurde het en toen was het afgelopen. Want welk nut heeft een luchtschip, dat zich met een snelheid van 125 kilometer in het uur voortbeweegt, tegen een bliksem snelle Spitfire of Messerschmitt? En verloor Nu horen we niet meer van het lucht schip. „Constellation" en „Stratocruiser" hebben zijn plaats ingenomen. Maar op deze dag, die ons twee herinneringen weer doet leven aan die Zeppelin-tijd. is het goed te wijzen op het grote nut. dat deze kolossen voor de ontwikkeling van de 1 luchtvaart hebben gehad. De luchtschepen zijn het geweest, die de laatste stoot hebben gegeven tot het luchtverkeer met grote vliegtuigen op lange afstanden. De „Graf Zeppelin" maakte in de negen jaren van zijn bestaan 139 tochten over de Atlan tische Oceaan. Nu zijn het en zijn soort genoten uit de lucht verdwenen, maar hun roem, noch de uitwerking van hun pres taties is vergeten. (Nadruk verboden). W Gesneden? y. PILEI',STER Huldkleurlg snolverband' m Noodweer. Door een hevige ortei-j over Colorado heeft gewoed, personen omhet leven gekoxe--j orkaan heeft bovendien grote schade aangericht. Slagregens^ ..£3 overstromingen verwekt tot inTefö- Oklahoma. Als. Karl Arnold, de voorzitter vsj West-Duitse Bondsraad, heeft te *- chen verklaard dat samenwerkt sen West- en. Oost-Duitsland E is als Oost-Duitsland bewijst, tej geen satelliet van de Sovjet-UEi „Wij kunnen betrekkingen met we Oost-Duitse staat aanknopa- zeide hij, „als deze bewijst de vE democratisch geuite wil van de*' king der Oostelijke zóne te ve.U- woordigen." Botsing. Buenos Aires een KortToor middernacht W s Aires een passagiers- e- goederentrein met elkander u gekomen, waardoor vijl' Pers.°J'L>ri het leven zijn gekomen en nuffig; anderen werden gewond. Drie «-J-j werden geheel vernield. Sneller. De Amerikaanse luchW®*? bekend gemaakt, dat de Boeij1- stratosfeerstraalbommenwerpe^ 25 meer vermogen kan dan toen hij in Januari in nua vier uur de V. S. overvloog- Oog. Koning Mohammed Za'nirj; ghanistan is met zijn gereisd om e»n behandeling^ -£ te ondergaan. Het is mogeiP® verdere behandeling naar de Hij vertrok Maandag, doch reis te Bagdad onderbreKe motorstoring van zijn j- 'rfenls. De Britse regering heeft anderhalf millioen pond 5 successierechten ontvangen ..„j de dochter van de Engelse 1 p Sir Frederick Wills nage«Mj:«]£ van 1.787.399 pond sterling- drag kreeg de regering

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2