Beverwijk en Omstreken) „Bijna het salaris van een minister' is geen lokaas meer Helderse taai Agenda voor Velsen Velsen heeft een oecumenische jeugdraad Alma's dubbele taak Woensdag 12 October 1949 ENGELSE VISSERIJ VRAAGT JONGE KRACHTEN Tekort aan mensen kan ernstige gevolgen hebben Het probleem van het gebrek aan geschoolde werkkrachten is nog lang niet opgelost. Ook de visserij wordt erin betrokken en niet alleen in Ne derland. Het is een internationaal pro bleem geworden, dat elk land voor de nodige puzzles stelt. In „The FishiiANews" van deze week wordt een klacht geuit aangaande de Aber- deense visserij. Als er veel vis wordt gevangen, zo leest men, kunnen goede krachten gedurende enige weken bijna evenveel verdienen als een minister en dit zou voor de maats een stimulans moeten zijn. Het tegengestelde is echter waar. Er is een schreeuwend te kort aan ambitieuze jonge mannen, die zoveel doorzettingsvermogen hebben dat zij hun maats- en schippersbrevet kunnen bemachtigen. Dit tekort heeft een ernstige uitwerking op de hele visserij. Mannen op leeftijd, die in normale tijden reeds zijn uitgeschakeld werken nu nog steeds. Schippers en reders loven zelfs een premie uit voor de veteranen, als zij hun zonen weten te bewegen naar zee te gaan, waar het minder aangename zeker op weegt tegen de grote verdienste. De me ningen over deze gang van zaken zijn uiteraard zeer verschillend, maar over het algemeen is men het er over eens, dat, zo er geen verandering in de toestand komt, binnen enkele jaren de terugslag groot zal zijn. Eén vertegenwoordiger van de reders zei, dat het tekort sedert de oorlog was toegenomen en het was hem een raadsel waarom men geen cursus wilde volgen. Iemand die in hetsbezit van zijn schip- persdiploma is kan meer dan 4000 per jaar maken en een gediplomeerde stuur man komt ver over de 2000, zo merkte hij op. Hij achtte het mogelijk dat een van de oorzaken te zoeken was in het verzwaarde examen. Een van de schippers-veteranen, mr. James Findlay, zei dat het feit volgens hem zo gelegen was, dat bij het uitbreken van de oorlog de jonge mensen juist de leeftijd bereikt hadden waarop zij ge woonlijk hun examens doen. Inplaats daarvan zijn er toen velen getrouwd, wat tot resultaat had, dat hun verantwoorde lijkheidsbesef toenam. Toen ze terugkwa men uit de oorlog en weer naar zee gingen, waren zij van mening dat zij geen tijd, noch geld meer konden „vermorsen". Indien er geen financiële hulp komt op dagen, hetzij van de kant der reders, dan wel van de onderwijsautoriteiten, zo ver volgde deze zegsman, zijn de vooruitzichten ten aanzien van de Aberdeense visindustrie voor de komende tien jaren wel uitzon derlijk somber. Hij voegde hieraan toe dat op het ogenblik de visvoorziening en de vraag nog maar net tegen elkaar opwo gen. Er was geen voorraad, zodat men bin nen afzienbare tijd zeker op een tekort zou moeten rekenen. Er zijn op het ogenblik slechts twaalf leerlingen in opleiding in het Robert Gor don's Technical College aan de Zeevaart school. Dit is een grote achteruitgang vergele ken bij vorig jaar, toen niet minder dan 82 maxmen de cursussen volgden. De cur sus duurt slechts 7 a 8 weken. De maats moeten vier jaar practisch werk op zee hebben verricht en de schip pers een jaar, willen zij in bezit van hun diploma kunnen komen. De duur van het „zitten in de school banken" kan dus niet zo'n groot bezwaar zijn. Dit probleem is in Nederland in gelijke mate voelbaar. De vader, die zijn zoon voor geen geld naar de grote visserij stuurt, is eerder regel dan uitzondering geworden. Om het damkampioenschap van Nederland Er wachten de IJmuidenaren nog zware partijen In de strijd om het damkampioenschap van Nederland speelt Vrijdagavond in hotel Kennemerhof Suyk tegen van Dijk. Het nog af te werken programma is voor Suyk bijzonder zwaar. Dukel komt Vrijdag avond tegen Onnick uit. Indien Dukel deze partij wint, is het niet uitgesloten dat hij bij de eerste zes geplaatst wordt. De D.C.IJ.'ers zullen de volgende partijen nog moeten spelen: Dukel'tegen Onnick, Metz, Vos en Laros. Laros tegen Keiler. Baas, Onnick, Ligt- hart en Dukel. Suyk tegen Keiler, van Dijk, Doornbos, Metz en Beers. Ligthart tegen Laros, Onnick, Keiler en van Dijk. Het programma voor Zaterdag en Zon dag luidt: DoornbosMetz, BeersDrenth, Vos- Baas, HamLigthart, LarosKeiler, Suyk Metz, LigthartKeiler, BaasLaros, DrenthDoornbos, GordijnOnnick, Beers van Dijk, VosHam. REPARATIE van ELECTROMOTOREN en APPARATEN VOLTA p/a Overd. Zwembad Tiberiusplein Tel. 4230, IJmuiden-Oost (Adv.) De echte var» PRONK Natuurlijk bij het bekende adres C. v. d. MEER KENNEMERI.AAN 151 - TEL. 5386 (Vert N.V.S.) Amandelen verkrijgbaar op vertoon van lidmaatschapskaart. WOENSDAG 12 OCTOBER Thalia, 8 uur: Palvu: „De Heilige Vlam" Rex, 8 uur: „Berlin Express". Raadhuis, 23 uur: Spreektuur Wethou der van Onderwijs. Huishoudschool, Casembrootstraat, 7.30 uur: Lezing: „De wederkomst van Christus en de gesloten deur". DONDERDAG 13 OCTOBER Thalia, 8 uur: Palvu: „De Heilige Vlam". Rex: Geen voorstelling. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken. Bevrachtingscommissariaat, Stationsweg, 8 uur: Vergadering „Schuttevaer". Patronaatsgebouw, 8 uur: VVY-toneel „De privé-secretaresse'. Toorts, 8 uur: „Steun Wettig Gezag'. Uitstekende cabaretavond in Patronaatsgebouw Een keur van artisten heeft Dinsdag avond een overvolle IJmuidense Patronaats zaal een gevarieerd programma van uit stekende kleinkunst voorgezet. Het orkest van Frans \Vouters speelde prettige amusementsmuziek en de muzikale komiek Ferry Barendse zorgde, voor een serie grollen, die danig op de lachspieren werkten. De beide accordéonisten van het ensemble bleken ware acrobaten op het toetsenbord te zijn en de „Twee Helgers" ontpopten zich al evenzeer als kleinkunste naars van de eerste rang. Na een pittige dansparodie voor het voetlicht te hebben gebracht, presenteerden zij een jongleurs- act, welke respect afdwong. De „Zingende Zwerver", Frans van Schaik oogstte wel het meeste succes. Op veler verzoek werd Ketelbinkie uit Rotterdam" maar weer eens uit het vooronder gehaald. Piëtro Nalcaro, een uitstekend illusionist, sloot de rij. De conférencière Louk Novell zorgde voor een geestige verbinding van de verschillen de nummers. Haar „liedjes en praatjes" werden, getuige het overweldigende applaus dat zij in ontvangst mocht nemen, zeer ge waardeerd. De avond was georganiseerd door de winkelcombinatie „De Spar". De heer C. Oud lid van Adviescom missie Staatsvissershavenbedrijf Bij Koninklijk Besluit van 21 September is lot lid van de commissie van advies voor het Staatsvissershavenbedrijf benoemd de heer C. Oud, oud-directeur van dit bedrijf. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 11 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Salurnus van GÖta. Echo van Rotterdam. Canada van Swansea Van Brakel van Sundsvall. Teuda van Nieham. Afina van Delfzijl. Vida van Kop- mansholm. Trianta van Stugsund. Roelf v La Palice. Evertsen van Sandvick. Vertrokken zijn: Tuco naar Schevenin- gen. Euterpe naar Gothenburg. Borthwick naar Immingham. Biervliet naar Newcastle. Julius naar Blyth. Concordia naar Londen. Saba naar Amble, Wota naar Delfzijl, Roe pat naar Hamburg. Lisa naar Rotterdam. Canada naar Rotterdam. British Might n. Falmouth. Durward naar Leith. Polarus n. Halmstadt. Jamaica naar Antwerpen. Ulla Dan naar Mantyluoto. Eben Haëzer naar Londen. Bullfinch naar Londen. Patria naar Huil. Galeon naar Helsingborg. Grebbe- stroom naar Londen. Bore naar Rotterdam. Torquai naar Wilhelmshafen. Velsen-Noord Tafeltennisdemonstrotie in „Concordia" Du Buy, nationaal kampioen, winnaar De tafeltennisdemonstratie, die Dinsdag avond in de grote zaal van gebouw „Con cordia" door de Tafeltennisvereniging „V.G.Z." was georganiseerd met medewer king van de Nederlandse tafeltenniskam pioen Cor du Buy en de nationale team speler Will van Zoelen, beiden uit Amster dam, is voor de talrijke aanwezigen een openbaring geworden van wat deze sport kan bieden. De heer B. de Klein, voorzitter van VGZ, die de zeer vele belangstellenden, welke aan het motto „Maakt kennis met tafelten nis" gehoor hadden gegeven, verwelkomde, verklaarde waarom deze avond was geor ganiseerd. Deze sport heeft in onze omgeving nog niet die belangstelling, welke zij elders in het land geniet. Ook vertelde de heer De Klein, dat ping-pong niets met tafeltennis had uit te staan. Velen zijn echter deze mening toegedaan. Als inleiding speelden de VGZ-leden A. Koomen en F. IJzendoorn een partij van 2 sets, welke door eerstgenoemde werd ge wonnen met 21-16 21-18. De nationale team-speler Van Zoelen kwam vervolgens uit tegen Joop Weenink (Hotac). Reeds direct verried Van Zoelen een vrijwel feilloze reactie waartegen Wee nink weinig vermocht in te brengen en dan ook verloor met 21-5 21-7. De nationale kampioen Du Buy was nog sneller tegen de Rapidity-man B. Duyn (DEM), hoewel de laatste het soms tot verrassend goede momenten wist te bren gen. Het rustige spel van Du Buy leverde een 21-5 21-5 overwinning op. Een interessante strijd was het dubbel spel tussen Du Buy-Weenink en Van Zoe- len-Duyn. De eerste set eindigde in 10-21 voor Van Zoelen-Duyn, doch onder hevige spanning wonnen Du Buy-Weenink de tweede set met 22-20. De beslissings-set was nog span nender. Deze bracht de zege aan Van Zoe len-Duyn met 21-18. Uiteraard was de grootste belangstelling gericht op de demonstratie-ontmoeting in vijf sets tussen de vrijwel gelijkwaardige Amsterdamse „Sparta'Meden Du Buy en Van Zoelen. Eerstgenoemde speelde rustig en zeker met zijn temperamentvolle tegenstander. Beide beschikten over een brillante tech niek, zodat het een enerverende strijd werd met spelmomenten, die steeds veel waar dering van de toeschouwers kregen. Reeds de eerste set had een spannend Santpoort „Jong Santpoort" gaat jong Santpoort bezighouden De zomer is voorbij, het mooie weer is ten einde en daarmee is het spelen buitens huis afgelopen. Dit alles heeft het bestuur van de speeltuinvereniging „Jong Sant poort" doen besluiten om de jeugd nu bin nenshuis bezig te houden. Men heeft hier voor de beschikking gekregen over de Sant- poortse Adolf van Nassauschool en een der lokalen van de Hervormde Kapel. In de Adolf v. Nassauschool worden Woensdags middags de kleuters van 69 jaar ver wacht. Deze worden daar bezig gehouden met spelletjes en ook meisjes van 1014 jaar hebben hier Woensdagsmiddags hun club en wordt onderricht, in handwerken gegeven: aansluitend daarop wordt een cur sus in kindertoneel gegeven. De jongens van 1014 jaar gaan Woensdagsmiddags naar de Kapel. Daar is gelegenheid om zich te bekwamen in dam- en schaakspel. Philatelisten bijeen De postzegelvereniging „Santpoort" be legt Vrijdag 14 October een ledenvergade ring in het Jeugdhuis der Nederlands Her vormde Kerk aan de Burgemeester En- schedélaan. Behalve het zakelijke gedeelte vermeldt de agenda onderlinge ruil en handel en een kienpartij met aantrekkelijke prijzen. Vrijdag 28 October zal in hetzelfde ge bouw een beursavond worden gehouden. verloop. Du Buy won met 21-16. In de volgende set werd Du Buy door het goede positiewerk van Van Zoelen het zelfver trouwen ontnomen (20-22) en ook in de derde set had hij zich nog niet hersteld (18-21). De beheersing van Du Buy werd de temperamentvolle Van Zoelen in de vierde set van deze fraaie partij te mach tig (21-18), zodat de vijfde set de beslis sing moest brengen. De nationale kam pioen speelde nu veel aggressiever en hoe wel Van Zoelen zich uitstekend verdedig de moest hij toch de eer aan Du Buy laten met 21-16. Een langdurig applaus beloonde beide spelers. De heer De Klein was aller tolk in zijn dank voor het getoonde, waaruit eerst recht bleek wat goed tafeltennis is en liet in zijn lof ook de overige demonstranten delen. Hij hoopte, dat het succes niet alleen bij deze demonstratie zou blijven, maar wekte liefhebbers op elke Dinsdagavond „Concordia" te bezoeken. Als blijk van erkentelijkheid ontvingen de héren Du Buy en Van Zoelen een prachtige doos met oud-Hollands postpapier. Vrijdagavond worden de werkzaamheden nader geregeld Na enkele voorbereidende vergade ringen en besprekingen is er in Velsen een Oecumenische Jeugdraad tot stand gekomen, die al zeer binnenkort met zijn werkzaamheden denkt te beginnen. Deze raad, waarin diverse Protestants- Christelijke en de Oud-Katholieke ideolo gieën zijn vertegenwoordigd, wordt ge vormd door de heer A. Rijken, (Gerefor meerde Kerk) die als voorzitter optreedt, mej. G. Jongejans (secretaresse, Stations weg 97, Velsen), namens de Hervormde Kerk, de heren B. de Hoog (Hervormde Kerk), D. Scholten (Vrijzinnig Hervormd), P. Lamperts (Doopsgezinde Gemeente), kapelaan B. de Rijk (Oud-Katholiek)en mej. T. Schilder (Vrijzinnig Hervormd). Vrijdagavond 14 October wordt in het Oud- Katholiek verenigingsgebouw aan de Ka naalstraat de eerste bijeenkomst belegd. Er zullen enige films worden gedraaid over de Wereldraad der Kerken en het recente congres in Oslo en een der Velsense predi kanten zal een toespraak houden. De werk zaamheden, die door de gezamenlijke Pro testants-Christelijke Jeugd uit de gemeente kunnen worden verricht, komen daarbij nader in beschouwing. Deze belangrijke avond kan er zeker toe bijdragen de een heid onder de rijpere jeugd te bewerk stelligen. Maranatha-lezing In de huishoudschool aan de Casembroot- zijstraat te IJmuiden organiseert de Vrije Evangelisatie „Elon" op Woensdag 12 Oc tober een Maranatha-lezing. De heer J. A. Bruyn van Wassenaar zal spreken over: „De wederkomst van Christus en de ge- 'sloten deur". MARKTBERICHTEN 11 October 1949 Besommingen IJM 43 Danser 20.110: IJM 41 Compaen 23.400: IJM 17 Beatrix 13.600. IJM 213 329; IJM 249 288. Een VEM-trawler besomde f17.700. Aanvoer 8 kisten tax'bot en tong, 10 kisten tong schar. 4850 kisten haring, 400 kisten ma kreel, 100 kisten kabeljauw. 140 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 20 kisten poon, 25 kisten haai, 50 kisten schar, 30 kisten schol, 5 kisten bot, 5 kisten diversen. Totaal 5723 kisten. Prijzen Heilbot 3; tong II 1,120,92; tarbot I 2,101,90, per kg. Tai'bot II 108; tongschar 5755: midd. schol 4940; kl. schol 32,5026,50; schar 166; bot 3419; v. haring 13,5011.15; makreel 24,5010,50; gr. gul 40: midd. gul 2726; kl. gul 16,5015,50; gr. schelvis 5246; midd. schelvis 4941,50; kl. schel vis I 31,50—29; kl. schelvis II 26—25,50; wijting 17,504; poon 14,5010; kL haai 16,5014, per 50 kg. Kabeljauw 184118; koolvis 60, p. 125 kg. Adieu. en au revoir Een operazangeres, die het grootste deel van het jaar op toumée is en bij thuis komst bemerkt dat er een vei'houding is ontstaan tussen haar man en een nieuwe buurdame, is ongeveer het vrij versleten motief waarop Chris van BommelKouw en Henk Bakker het.toneelstuk „Adieu. en au revoir" geschreven hebben. Dinsdagavond beproefde de Beverwijkse toneelvereniging „Havenkwartier" er met veel succes haar krachten op in het Ken- nemer Theater. Het ensemble had deze avond enkele nieuwe leden in zijn midden en we hebben kunnen constatei-en dat deze zich goed bij de toon van het gezelschap hebben aangepast. Mevrouw De Haan gaf bijvoorbeeld een rake vertolking van de operazangeres Anita Gramotti, en mejuf frouw J. v. Huyssteden zette de dochter van de zangeres met verve op de planken. Anita's man, Frank Andersen, werd mis schien iets te stroef gespeeld door de heer J. Stammis. Maar de moederlijke rol van Catrien de huishoudster-kindei'meid vond een gave vertolking bij mevrouw v. Huys steden. De regisseur de heer C. Blauw als impi'esario en mevrouw Winands als Stella Brend, waren in het begin iets aan de zwakke kant, maar zij kwamen er later veel beter in. Al met al kan Havenkwartier op een ge slaagde voorstelling terugzien. In het openingswoord van de heer C. Blauw zeide deze het te betreuren dat er in de Beverwijkse toneelwereld zo weinig onderling contact bestaat. Dit is dan ook de oorzaak van het feit, aldus de heer Blauw, dat de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven", die volgende week voor het voetlicht zal komen hetzelfde stuk speelt, dat „Havenkwartier" als openingsstuk ge kozen had. Na afloop van de voorstelling vond onder leiding van de heer A. Dox's een, gezellig bal plaats. Tentoonstelling Kennemer Pluimvee-vereniging in zicht De Kennemer Pluimveevereniging orga niseert op Vrijdag 13, Zaterdag 14 en Zon dag 15 Januari 1950 een nationale hoender-, konijnen- en duivententoonstelling in de grote veilinghallen aan de Bfeestraat te Beverwijk. Als bijzondere attractie is op deze ten toonstelling de eerste provinciale show van de Nedei'landse Hoender Bond ondei'ge- bi'acht. Beverwijk heeft de primeur ervan gekregen en de K.P.V. zal deze show dan ook zo goed mogelijk trachten te verzoi'gen. De ox'ganisatie van de tentoonstelling is in handen van de heer H. Vessies. „De man die terug kwam" Onder auspiciën van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" wordt op 20 October in het KSA-gebouw een toneelvoox'stelling ge geven. Door .de Haarlemse Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" zal worden op gevoerd „De man die terug kwam" van Gerard Nielen. De baten komen aan de blindenbond ten goede. MIDDENSTANDERS BIJEEN. In het Beverwijkse veilinggebouw ,,'t Centrum" heeft het comité „Voor de kleine zelfstandige middenstander" Dinsdagavond een contactavond belegd. De heer P. Bag german uit Haarlem hield een inleiding over de te verwachten pxibliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na een lange discussie werd besloten een voox'lopig comité van actie op te x-ichten waarin de heren J. Faber D. Vergunst en J. v. d. Kaak zitting namen. In Schiedam, aan de Rijksweg RotterdamDen Haagis men op het ogenblik bezig met de bouw van grote „pre-fabricated" woonhuizen. Honderden jonge gezinnen zien met verlangen naar de voltooiing van deze huizenblokken uit. H^mskerk „DE LUNETTE" De toneelvereniging „pe Zaterdag en Zondag het wintert"'' nen met het toneelstuk Vbrr,^*" ken", een spel van het"land drijven van Theo Luisterhoek Dumont. Ur» ea Cash/cum Jo Immink jubileert Maandagavond om 8 uur was en Bos" een feestelijke bijeenkomt zusterkoor, ter ere van Jo zer dagen haar vijf-en-twintigi teit als concertzangex'es herder Door zangeressen van het zuster^ de dxrectxe werd haar een schilder? "i geboden van een punt dat zij alsdini van het koor vaak gepasseerd ie Ho «rnninrf Tron Hn w.il1 "Vi de woning van de familie Duin en Bosweg, geschilderd door rfTr1! tricumse kunstschilder Heeek. Op verzoek zong Jo Immink enie?i ren, die zeer geapprecieerd werden d? aanwezigen. Ook Henk Marker en Le0 R0-> brachten enige vocale nummers ten"''?1 en het koor trad natuurlijk op Het koor, dat met deze feesta*™- winterseizoen inzette, is, zoals Jo r-J? in haar dankwoord zei, zeer vooruit»?1 Dat het koor op dezelfde wijze vc^t gaan, is haar innige wens. 15 Sportpark voor Castricuu Het R.K. kerkbestuur „St. Pancry-' koestert grote plannen die reeds ineen? gevorderd stadium verkeren. Het wil k rnen tot een sportpax-k aan de rand van a gemeente en wel in 'de .driehoek, die? vormd wordt door de nieuwe weg, die?" van de Beverwijkerstraatweg naar debi> nenvoet der duinen, J- Beverwijkerstraatweg. Dit sportpark zal bestaan uit een drie» velden en eventueel zal later overgepa worden tot de aanleg van een (i tennisbanen. Het hoofdveld zal bu uit een voetbalveld van de maximale? metingen en een 400 meter lange sittt baan met een breedte van ruim zes me» zal dit veld omgeven. Op deze sinteltaj zullen ook speedwayraces gehouden b nen worden. De bijvelden, respectievelijk een balveld aan de Oostelijke zijde en t oefenterrein aan de Noordkant zulle sportpark completeren. Ook voor een drainagesysteem word: j. zox-gd. Zes kleedkamex's met douchecel en toiletten zullen aangelegd worde: a de Westzijde, benevens een scheidsred* kleedkamer, een bestuurskamer e cantine. Voor de toeschouwers zullen nasi kleedruimten aarden wallen komen, als staantribunes dienst zullen doen. fe tertij d zal boven de kleedgelegenheden a overdekte zittribune gebouwd worden a een accomodatie voor 1800 toesehousu Aan de andere zijden kunnen 6 kers plaats vinden. De ingangen tot het sportpark zullen? legen zijn aan de nieuw aangelegde die een goede afvoer van het publiek va borgt. Langs de Beverwijkerstraatweg zal 14 meter breed plantsoen van de gemsu komen over de gehele lengte van hl Sportpark, de achterzijde wordt begreui door een sloot. Over veertien dagen zal het werk a» besteed worden en in het seizoen 1355" hoopt „Vitesse" hier haar thuiswedstrijd te spelen. „Sint Pancratius" zet er ca haast achter. TERREINUITBREIDING Naar wij vernemen zal het terrein» plex van CSV aan de Zeeweg uitgas worden met een veld aan de OosxzijdiB het tegenwoordige veld. VERLOTING Op 22 October zal in het voormal?» tributiekantoor de door de „Dorcas" georganiseex'de verloting gehouden. KOPEREN JUBILEUM Voor de wijkverpleging is 13 Ochiff een heugelijke dag. Op die datum zal tri- lijk de populaire zuster De Wildt 12tj£ wijkverpleegster zijn. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 13 OCTOBER Keixnemer Theater, 7 en 9 uur: De w' om de atoombom. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Ditte. 5s mensenkind. ,.ói Corso Theater (Castricum), 8 uur. In® duister van de nacht. DONDERDAG 13 OCTOBER KSA-gebouw, 8 uur: WinkelcombinaW „De Spar'. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Ditteee mensenkind. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit hel Engels 87) Een andere keer, dacht Alma triest. Ze voelde zich zo ongelukkig, dat ze ge neigd was te geloven, dat er nóóit meer een andere keer zou zijn. Ze moest haar privé-moeilijkheden op dit moment echter terzijde stellen en haar best doen een amusante partner te zijn voor Andrew Urquhart Dit was geen zware opgaaf. Hij sneed op luchtige wijze enige onderwerpen aan, totdat hij iets gevonden had, waarin ze wederzijds enige interesse hadden, en daarna liet hij Alma de leiding van de con versatie. Ze raakten op deze wijze in een geanimeerd gesprek over films en voordat Alma het wist, vertelde ze hem uitvoex'ig over de première, waarheen mevrouw Cax'die haar had meegenomen, en over Pansy's boosheid, dat ze vergeten had Mario Frayne een handtekening te vragen. Het gezelschap was klein en de convex-satie was min of meer algemeen, zodat Gerald Illion, toen hij dit hoorde, met grote voorkomend heid opmerkte: Ik zou die handtekening wel voor uw zusje kunnen krijgeix Alma, die in *t algemeen een zeer goed hartig meisje was, kon nu toch een gevoel van boosaardige genoegdoening niet ondex'- drukken, toen ze antwoordde: Dat is erg aardig van u. Maar meneer Farraday is al zo vriendelijk geweest hier z'n bemiddeling te verlenen. Nat? Gex-ald Illion keek mevrouw Far raday verwonderd aan. Heeft die tegen woordig ook al filmsterren onder zijn ken nissen? Ze bedoelt Murray, legde mevrouw Farx-aday enigszins kortaf uit. Ik dacht ook al, dat het verzamelen van handtekeningen voor kleine meisjes niet speciaal op Nat's weg zou liggen, merkte Nan Cardie met een wat geforceerd lachje op. Dat weet ik nog niet zo zeker, als het Pansy betreft, zei Alma, toegevend aan een impuls. Hij is ontzettend aardig voor haar en Pansy vindt hem een soort afgod. Werkelijk? riep mevrouw Farraday met grote verbazing uit. Heeft ze hem is ze op Benham Lodge geweest, sinds wij vertrokken zijn? O ja, ze heeft me er over vex'teld, toen de hele familie laatst opbelde, antwoordde Alma, zich ervan bewust, dat iedereen met meer attexxtie dan haar verhaal verdiende, naar haar luisterde. Hij heeft haar laten paardrijden en hij heeft haar gezegd ik vind het ontzettend fijngevoelig en begrij pend van hem dat ze veel beter reed dan de meeste jongens en dat hij meisjes met een bril heel aardig vond. Ik vraag me af, hoe hij er achter is gekomen, dat dat de twee dingen waren, waarmee hij Pansy het allex-meest genoegen kon doen. Er heerste even een wAderlijk stil— zwijgen. Dan merkte kolonel Illion luch tig op: Wel. ik neem aan. dat ze inder daad goed rijdt, en die andere opmerking is natuurlijk volkomen toevallig. Nat heeft nooit uitgemunt in hoe noemde u het ook weer? fijngevoeligheid en begrip. Alma wierp de charmante kolonel een koude blik toe. Misschien kent u hem niet zo goed, zei ze kalm. Ik kan u verzekeren, dat die opmerking over die bril getuigt van véél begrip en fijngevoeligheid. Pansy lijkt oppervlakkig gezien een bijdehand, eigen gereid kind, maar ze is heel gevoelig en haat het dat ze een bi'il moet dragen. En meneer Farraday moet dat óf vermoed hebben, óf hij heeft haar vertrouwen zo danig gewonnen, dat ze hem bekend heeft, hoé erg ze het vindt. Gerald Illion stond op het punt de een of andere amusante opmerking te maken, toen mevrouw Farraday met ongewone scherpte reageerde: Nat is inderdaad erg aardig met kinderen. Niemand, die hem goed kent, zal dat ontkennen. En Pansy moet z'n hart wel gestolen hebben, anders had hij haar nooit op Benham Lodge ge in viteerd. Pansy vond, dat hij zonder u wat een zaam en onbestemd was, vervolgde Alma, zich over zichzelf verbazend, dat ze Pansy's verhaal op deze geheel eigen wijze inter preteerde. Toen ze echter de uitdrukking zag, had ze er geen spijt van, dat ze de waax-heid op deze wijze een klein beetje verdraaide. Werkelijk? Maar Nat is toch heus wel in staat zich zonder mij te amuseren, zei mevrouw Farraday met een geforceerd lachje. Ja, dat denk ik ook wel. Maar Pansy zegt, dat het huis dood lijkt zon der u, fantaseerde Alma verder. Ze zegt, dat het net is alsof alles de paarden en ook het huis zelf wacht op het moment, dat er weer leven in 't geheel komt. Mevrouw Farraday slikte even. Het klinkt allerlxefst, zei Nan Cardie sentimen teel. Maar Gerald Illion mex'kte op een wonderlijk koude toon op: Dat zusje van u lijkt me een wat ovex'dreven fantasie te bezitten. Misschien is dat wel waar, gaf Alma toe, maar ik begrijp wat ze bedoelt. Als een huis, een gezin, dx-aait om één bijzonder aantrekkelijke, chax-mante persoonlijkheid ze keek mevrouw Farraday met een glimlach aan, doch deze bleef haar strak, zónder enige vriendelijkheid aanstaren dan schijnt alles en iedereen te veranderen als die persoon in kwestie afwezig is. Ge looft u dat ook niet? wendde ze zich plotse ling tot Andrew Ux-quhart, in de hoop, dat hij haar bij zou vallen. En deze partner bij uitstek voelde instinctief, wat er van hem verlangd werd. Ja zeker, stemde hij toe. 11c herinner me heel goed, dat ik eens op een keer een bezoek bracht aan het huis van een beroemde zangeres, toen deze zelf op tournee was of iets dergelijks. Ze was een zeer imponerende persoonlijkheid en het hele huis draaide om haar, precies zo als u dat beschreven hebt. Het was een schitterend huis met alles, wat men zich wensen kan, maar toen als Illion me toestaat dit te zeggen leek het huis een graf. Haar echtgenoot, het personeel, en alles scheen te wachten op het moment, dat het leven voor hen weer de oude waar de terug zou vinden. Het is inderdaad won. dex'lijk. Ik geloof wel, dat het een bijzonder soort vex-antwoordelijkheid meebrengt, voor andere mensen van zo groot belang te zijn. Maar het heeft ook compensaties, zei Alma, die Urquhart wel in haar armen had willen sluiten. Vindt u niet, mevrouw Far raday? Ik.... weet het niet. Het lijkt me allemaal onzin. Mevrouw Farraday's ogen schitterden onnatuurlijk en hoewel ze lachte, scheen het haar moeite te kosten iets te zeggen. Ik vind, dat jullie mijn belangrijkheid thuis erg overdrijven. Dat is niet waar, zei Alma luchtig, maai' toch met een zekere nadruk. Het is trouwens beter dan deze te onderschatten, gelooft u niet? Mevrouw Farraday antwoordde niet. En de conversatie ging op andere onderwerpen over. Alma was blij, want ze voelde zich wat onthutst over hetgeen er allemaal te berde was gebracht. Niet alleen was ze enigszins ontsteld over de wijze, waarop ze een niet geheel op waarheid berustend verhaal had opgedist (al was het dan met de beste be doelingen), maar ook had ze de wonder lijke sensatie, dat ze met haar opmerkingen Gerald Illion persoonlijk had tegengewerkt. Natuurlijk liet hij niets merken; hij zag er innemend en volmaakt vx'iendelijk uit, en de prettige sfeer aan tafel was op pervlakkig gezien niet in 't minst ver stoord, maar Alma was ervan overtuigd en voelde instinctief, dat hij dit ook begreep dat de gemaakte opmerkingen de uiterst delicate verhouding, die er tussen hem en mevrouw Fax-raday bestond, geen goed hadden gedaan. Natuurlijk konden werke lijk grote beslissingen door dergelijk sen timenteel gepraat over thuis niet in hevige mate beïnvloed worden, maar wél was mevrouw Farraday voor een ogenblik even herinnerd aan iets, dat eens veel voor haar had betekend en dat ook nü nog niet zo maar zonder meer opzij geschoven kon worden. I Mevrouw Farraday liet echter merken en nam opgewekt deel aan de versatie, maar op momenten, dat ze sprak, meende Alma iets van onruS' 1 verstrooidheid bij haar te ontdekken- Als ik het maar verhinder®» dat hij een lang, intiem gesprekn» heeft, dacht Alma, dan zal ik J avond mee terug kunnen nemen gevoel, dat ik haar door één van "j 2 1 vaarlijkste momenten van haar vöw Londen veilig heen geloodst heb. Maar Gerald Illion was van#j^ kend niet zo zonder meer uit te - len. Hij was eraan gewend Prec.ieS gen, wat hij hebben wilde, en hij niet van plan mevrouw Farradax-- j schap gedurende de avond steefl5 andere aanwezigen te delen. Hij geen genoegen nemen met enkel tige woorden met haar. Toen ze na afloop van het din gingen naar de ruime ontvangkamer*^ er de neiging te bestaan om P» zich verder te amuseren. Nan gastvrouw, was de enige, die had kunnen regelen, maar W j iemand om op dergelijke W I leiding in handen te nemen. hield ze ondanks haar ui ,,Sonja's vrienden er voor dat deze geen gekke dingen de. haar hart eigenlijk wel van j tische intrigue. En v°or°pgestai „geen vervelende dingen gebeu als zij het waarschijnlijk uit ZM zou ze haar geliefde vriendino g al te graag in de gelegenheid-.j aanvaardbare wijze van haar genieten' (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6