Op het Sluiseiland gaat een nieuw ontvangstation verrijzen Agenda voor Velseo „DE BLADERENWEEK" G. DE JAGER EN ZN OLD CLOTHES NEW Alma's dubbele taak Donderdag 13 October 1949 EERSTE SPADE „Scheveningen-Radio" stak de vlag uit mm.wmm* I - 1 S Twee vlaggen in IJmuiden een in de top van de antennemast op het Sluisplein en de andere op de schooi aan de Houtmanstraat gaven aan, dat er iets bijzonders gaande was en toen tegen elven een groepje onopval lende heren het Sluiseiland betrad, wisten de ingewijden, dat er in feite een hoogst belangrijk uur voor IJmui den aangebroken was: de eerste spade van het nieuwe ontvangststation van „Scheveningen Radio" zou de grond ingaan. In een gedeelte van onze oplaag van Woensdag konden wij deze ge beurtenis nog in het kort melden. Voor het zover was heeft de heer J. Kuy- per, hoofd van de mobiele Radio Dienst der. P.T.T. ons in de gelegenheid gesteld, een stukje radio-techniek in een der vroegere Duitse bunkers op het eiland te bekijken, waar Nederland trots op kan zijn. Daar staat namelijk een grote telegrafie-ont- vanger voor zes golfbereiken tegelijk, die door één man bediend kan worden. Vol automatisch schakelt het toestel dat enig in de wereld is en door het staatsbedrijf der P.T.T. werd ontworpen en uitgevoerd van de ene frequentie op de volgende over en de telegrafist heeft slechts even de verschillende banden „af te tasten" om eventuele aanroepen op te vangen. De ontvangst op het sluiseiland is ideaal, zoals reeds met dit experimentele apparaat is bewezen. Om tien minuten voor twaalf stak de heer Kuyper dan de eerste spade in de grond van een werk, dat hopelijk tegen het eind van 1950 in een modern betonnen gebouw zal resulteren, waar Scheveningen Radio beter dan in de twee lokalen van de school aan de Houtmanstraat, de toenemende aether-drukte zal kunnen opvangen. „Er begint nu alweer Kerststemming te TRAININGSPAKKEN van 110 jaar f 6.25 tot f 11.25 v^XUeetib VOOR DE BABy DONDERDAG 13 OCTOBER Thalia, 8 uur: Palvu „De Heilige Vlam". Patronaatsgebouw, 8 uur: VVY-toneel „De privé-secretaresse". Zeeweg 351, Driehuis, 8 uur: Jaarverga dering Vereniging tot bestrijding der tuber culose. Bevrachtingscommissariaat, Stationsweg, 8 uur: Vergadering Koninklijke Schippers vereniging „Schultevaer". Toorts, 8 uur: „Steun Wettig Gezag". Rex, Geen voorstelling. De Toorts, Duinweg, Santpoort: Steun Wettig Gezag: Propaganda-avond met filmvoorstelling, 8 uur. VRIJDAG 14 OCTOBER Thalia, 8 uur: „Voor nu en altijd". Concordia, 8 uur: Filmavond „Het Zonne huis". Rex, 8 uur: „Micky als detective". Raadhuis, 34 uur: Spreekuur Wethou der van Financiën. Op de plek waar de lieer J. Kuyper, hoofd van de mobiele radiodienst van de P.T.T. gisteren de spade bij de Middensluis te IJmuiden in de grond zette zal het nieuwe Zend- en Ontvangststation van Schevenin gen Radio verrijzen. De heer C. v. Geel, directeur van Scheveningen Radio (geheel linksen de heer E. E. J. Wennekes, be heerder van Scheveningen Radio sloegen deze symbolische handeling gade. heersen", zei de heer C. v. Geel, de direc teur, toen wij hem over deze drukte vroe gen. De kleine ceremonie werd bijgewoond door de heren E. E. J. Wennekes, beheerder van Scheveningen Radio, D. G. C. v. Aken, namens de centrale afdeling „Radio" van het hoofdbestuur der P.T.T. en de heer H. R. F. Huygens van Scheveningen Radio zelf. De bouw van het nieuwe station wordt uitgevoerd door de firma Serrelijn en De Haan uit Amsterdam. Jong Velsen leert zwemmen In het Velserbad hebben niet minder dan 32 jongelui, na een degelijke opleiding, proeven van bekwaamheid in het zwem men afgelegd. Dertien van hen wonen in Beverwijk, tien in IJmuiden, vier in Santpoort, drie in Driehuis en twee in Velsen. De heer J. Brondsema en zijn helpers hebben hen geëxamineerd en bevonden dat zij hun diploma ten volle verdienen. Het diploma geoefend zwemmer werd behaald door: Cora Winkel, Truus Grapen- daal, Henny Kramers, Tiny Bakker, Anne M. Smohl, Leni Poerslamper, Ineke van Dijk, Nico de Haan, Hans Klinkenberg, Fred van Nielterken en Jaap Bakker. Het voorlopig diploma kwam in het be zit van: Irene Pans, Carla Visser, Ina Zwaan, Gemona Zwart, Jopie Zonneveld, Jenny Warmenhoven, Anneke Schellevis, Ton In der Rieden, Ferry Veen, Gijs Mi chel, Tom Michel, Bob van Leeuwen, Jan van der Meulen, Johan Burghorn, Jan Burghorn, Wim Gravemaker, Lubert Brandwijk en Pieter Hoek. Hakhout mag niet zonder meer gerooid worden Volgens de Bodemproductiebeschikking 1949 Bosbouw en Houtteelt van 21 Septem ber 1949 is het verboden stobben van ge veld hakhout te rooien zonder vergunning van het Staatsbosbeheer. De algemene ont heffing van het kapverbod ten aanzien van hakhout, welke het vorig jaar gold, is dit jaar niet meer van kracht, zodat ook voor het vellen van hakhout vergunning van de directeur van het Staatsbosbeheer moet worden aangevraagd. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 12 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Kuwi van Ekerras. Prinses Marijke van Rotterdam. Titus van Bremen. Oranjefonlein van Antwerpen. Express van Rotterdam. Velocitas van Wal_ com. Eyldon van I-Iumber. Artvisie van Le Havre. Osbur van Vesteras. Ara van Otter backen. Stella Polaris van Gothenburg. Sylvesta van Skogsund. I-Iughin v. Lübeck. Doggersbank van Pernambuco. Jans van Londen. Luberti van Skoghal. Vertrokken zijn: Tony naar Delfzijl. Speedwell naar Rotterdam. Parma naar Gdansk. Empire Ely naar Tyne. Horst naar Trangsund. Wallonia naar Antwerepn. Michel Swenden naar Antwerpen. „Palvu" gaf „De heilige vlam" Er moet een onbestemde huivering aan weerszijden van het voetlicht hebben ge hangen, toen gisteravond het gordijn in „Thalia" vaneen ging en de Arbeiders toneelvereniging „Palvu" met het eerste bedrijf van ..De heilige vlam" begon, een tragedie van W. Somerset Maugham. Een zo diepgaande probleemstelling als Maugham in dit stuk behandelt, heeft een volledige toewijding van de acteurs van node, opdat het publiek zich niet onbe haaglijk gaat voelen met al deze drukkende verwikkelingen. Het gaat om niets meer en niets minder dan de vraag of een mens gerechtigd is een lijdend medeschepsel de helpende hand te bieden om aan dit lijden te ontkomen en dat de schrijver hier ter wille van de tragiek een moeder en een on geneeslijk verlamde zoon voor heeft uit gekozen, maakt deze kwestie slechte klem mender. Maugham antwoordt al is het langs een omweg „ja" en hij weet de repliek zo in te spinnen, dat de gevoelige wezens aan deze zijde van het voetlicht hem onwillekeurig gelijk geven. De taak waartoe „Palvu" zich geroepen zag, was niet licht, maar gelukkig hebben de acht personages, wier sentimenten zo fel opeen-slaan, in grote lijnen de juiste vertolking gevonden. De lichte onzekerheid, waarmee het eerste bedrijf het komende grote probleem inleidde, zal aan het zomer reces gelegen hebben; zodra in twee het contact met de stof vollediger werd, kwa men de fijne tussentinten over het spel en Stella, de jonge vrouw wier liefde voor een verlamde man afbrokkelt tot medelijden, naarmate de hopeloosheid van zijn kwaal sterker wordt, bereikte de-hoogte, die zij tot het einde wist te handhaven. Ook de wijze moeder, mevrouw Tabret, die alleen het geluk van haar rampzalige zoon op het oog heeft en bereid is daarvoor alles te offeren, kwam los van haar aanvankelijke starheid. Zij werd de centrale figuur. De rollen waren ook verder sterk bezet. Maurice had helaas zijn sprgak tegen en zijn al te hevige, geveinsde vrolijkheid werd soms wat ergerlijk in situaties, die eenvoudig geen lachend gezicht verdroegen en zijn broer Colin kwam eveneens niet altijd uit de grondverf. Dokter Harvester en zijn tegenspeelster, de verpleegster Way- land waren scherp op elkaar ingesteld: hij gaf een gaaf beeld van de huisvriend-arts wiens menselijkheid de wetenschap- dreigt te verdringen en de zuster zette daar een koel-onderzoekende en zelfs aanklagende maar later toch (vrouwelijk) bezwijkende persoonlijkheid tegenover. De oude „vlam" van mevrouw Tabret, majoor Liconda, raakte steeds meer bezeten van zijn kiese rol en het moeilijke stukje ondervraging van Stella, wanneer zij haar liefde voor Maurice's broer en derzelver gevolgen be kent, was knap spel. Zo is „Palvu" met een zwaar stuk het nieuwe seizoen binnengegaan. Eerste succes voor IJmuidenaren in Haarlemse damcompetitie Voor de Haarlemse damcompetitie speel de dezer dagen het tweede tiental van de damclub Beverwijk in hotel Kennemerhof tegen het tweede tiental van DCIJ. Wegens tijdgebrek werd de wedstrijd met 10-8 in het voordeel van de DCIJ- reserves afgebroken. De uitslagen luiden: K. de Jong-L. Haver 2-0; J. Smit-O. Bleyendaal 2-0; J. Nanne- R. Comadi 0-2; L. Vooys-N. Klaar afgebr.; H. v. Nieuwenhuizen-J. Outenaar 0-2; D. Ott-A. v. Staalduinen 1-1; J. Waal-H. En gelhart 2-0; K. Meyer-J. Hajeman 1-1; J. Broek-W. de Smit 2-0; J. Post-A. Hofland 0-2. De voorlopige uitslag is 10-8 voor DCIJ. Amerikaan in Tsjechoslowakije verdwenen Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Praag heeft medegedeeld, dat de Amerikaan Field in Tsjechoslowa kije verdwenen is. Bij het proces-Rajk werd Field een „meester-spion" genoemd. Rajk, de vroegere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde toen dat Field in 1941 contact met hem opgenomen had. Rajk noemde Field „het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst voor Cen traal- en Oost Europa". De woordvoerder der ambassade zeide nog dat men meende, dat Field in Mei uit Zwitserland Tsjecho slowakije binnengekomen was en zich naar Bratislava had begeven. Sindsdien had men ieder spoor verloren. IJmuiden-Oost V.A.R.A. gaf feestavond in het Patronaatsgebouw De V.A.R.A. heeft haar Velsense leden Woensdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een uitstekend cabaret programma voorgezet, waaraan een keur van bekende radïo-artisten meewerkte. In vlot tempo werd een reis door de wereld van de kleinkunst gemaakt, waaraan de zanger-conférencier Max van Praag, die als gids fungeerde, wel het leeuwenaandeel heeft gehad. Zijn orginele grappen, bekende liedjes en geestige voordrachten werden met een hartelijk en verdiend applaus be loond. De accordéonist Tony Bakkenes had al spoedig de sympathie van het publiek ge wonnen. Hij bleek niet alleen op het schip- persklavier, maar ook op de piano een ware virtuoos te zijn. De Russische zanger Wassia Krimsky kan tevreden zijn over de manier waarop de Velsense V.A.R.A.-mensen op zijn liederen en dansen uit de Kaukasus reageerden. Tijdens bijna iedere cabaretvoorstelling komt de laatste tijd een goochelaar de aan dacht van de aanwezigen vragen. Zelden echter heeft een illusionist als Clem Cle^ ments op IJmuidense planken gestaan. Deze exclusiviteit bleek dan ook wel dui delijk uit de ovatie die hem na afloop van zijn fenomenale trucs ten deel viel. Een even hartelijk applaus moest deze rasartist in ontvangst nemen in zijn hoedanigheid van Mr. Swips, de sneltekenaar. Ook als clown kon hij in alle opzichten gewaardeerd worden. De voordrachtskunstenaresse Julia de Gruyter vulde het programma met enkele zeer goede declamaties en de Wailana Ha- waïans van Aart Boender zorgden voor de romantiek van de Zuidzee-eilanden. De heer M. Sluyser hield een korte pro- paganda-rede waarin hij wees op de grote betekenis welke de V.A.R.A. heeft voor het progressieve denken in Nederland en op de belangrijke culturele arbeid van deze om roepvereniging. A.S. ZATERDAG BEGINT onze speciale reclameverkoop Leest vooral onze adverten tie van morgen. TROMPSTRAAT 66 (Adv.) MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 20 Polderman 13.630: IJM 94 Zw. Zee 14.880; IJM 57 Medan 17.130. KW 41 5770; IJM 213 183; KW 92 2245; SCH 2 940; SCH 17 240; IJM 249 117. Een VEM-trawler besomde f 19.780. Aanvoer 50 kisten tarbot en tong, 3330 kisten haring, 1420 kisten makreel, 150 kisten schol, 50 kisten koolvis, 150 kisten kabel jauw, 70 kisten haai, 100 kisten wijting, 20 kisten poon, 320 kisten schelvis, 50 kisten schar, 10 kisten bot, 20 Iristen diversen. Totaal 5740 kisten. Prijzen Heilbot 3,10; gr. tong 2,552,45; gr.m. tong 2,552,20; kl.m. tong 2,452,30; kl. tong I 21,80; kl. tong II 1,200.98; tarbot I 2,50—1,85, per kg. Tarbot III 78; tongschar 5751; gr. schol 5854; midd. schol 6131; kl. schol 32 19,50; schar 216; bot 3326; v. haring 13,8011,05; makreel 19,5010; gr. gul 53—47; m. gul 34—29; kl. gul 19,50—14; gr. schelvis 5339: midd. schelvis 4436,50; kl. schelvis I 3830,50: kl. schelvis II 3017; wijting 225; poon 1511; kl. haai 157,20; ham 61, per 50 kg. Kabeljauw 176136; koofvis 6551, per 125 kg. Het ss üiu de tijd Uw WINTERKLEDING te laten REINIGEN KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 (Adv.) Donderdag, 13 October 1949 Beste kinderen! Ja hoor, daar ben ik weer. Deze week kijken jullie dus niet tevergeefs in de krant. Gelukkig was mijn ziekte van korte duur; met een flinke griep moet je meestal een paar dagen onder de wol blijven, maar daarna gaat het wel weer. Jullie zullen zo langzamerhand wel branden van nieuwsgierigheid naar de uitslag van de September-tekenwed- strijd, die vandaag uit de bus komt. ZANDKLOKJE en GEORGE FORMBY waren de twee, die het meest voor een prijs in aanmerking kwamen en ik heb werkelijk moeten wikken en wegen, wie nu wel het allermooiste getekend had. Tenslotte kreeg Zandklokje de eerste prijs; haar klein (maar fijn) tekeningetje staat dus vandaag'in de krant en GEORGE moet met de tweede prijs tevreden zijn, hoewel tussen zijn speeltuin en dit kam- peertafreeltje werkelijk niet veel verschil was. Punt drie is de nieuwe October-Novem- berwedstrijd, waarover je verderop zult lezen. Ook nu verwacht ik weer stapels inzendingen, want er liggen mooie boeken voor de winnaars klaar. En tenslotte nog iets over de postzegel- beurs. Ik kan me voorstellen dat de kleine philatelisten onder mijn schare wat onge^ duldig beginnen te worden enik moet dat geduld toch nog even langer op de proef stellen. Heel binnenkort komt de ruilhoek echter terug hoor! Zodat we dan nu naar de briefjes kunnen overstappen. Van ALPENKLOKJE ligt hier nog een heel oud briefje, dat per ongeluk tussen andere papieren verdwaald geraakt was. Ja meisje, dan moet je er oók maar een enveloppe omheen doen. Zo'n dubbelgevou wen vodje gaat gauw verloren. Het is nog een wonder dat ik het weer gevonden heb. Jammer dat je niet aan de tekenwedstrijd hebt meegedaan. Maar de nieuwe wedstrijd zal ie wel beter lijken, denk ik. Lees het stukje maar eens goed door. Heb je de theemuts al af en is hij mooi geworden? Zoals je ziet, GEORGE FORMBY, is er deze keer weer eens een prijsje voor je uit de mand gekomen. Het is wel jammer, dat je tekening er niet meer bij kon, maai de ruimte ontbrak nu eenmaal en dan is er niets meer aan te doen. Fijn, dat je weer helemaal beter bent. De boekenlijst krijg je wel één dezer dagen toegestuurd, hoor. BIJDEHANDJE is een oude vriendin van me. Leuk, dat je weer eens van de partij bent. meisje. Ik geloof, dat het jou wel goed bevalt op school, is het niet? De vacantie in Groningen was wel heerlijk, dat je nu nog zo vol pret er over schrijven kan. Ben je terug wel met de dieseltrëin gegaan of ook niet? Ga je volgend jaar weer? Ook ZILVERSCHOON kan zich best red den op de nieuwe school, schrijft ze. Het is wel heel anders dan de Lagere School, dat zul je al wel gemerkt hebben. Je verkoud heid is zeker allang weer over, maar je hebt mij vast aangestoken, want ik heb ook net een flinke griep achter de rug. Nee, de film van Jody en het Hertenjong heb ik nooit gezien, maar het boek wel gelezen. Een mooi verhaal is het, vind ik. Ben je al klaar met het zakdoekje en de kleren hanger? Dit was het eind van ons brieven-rijtje. Tot volgende week, kinderen! TANTE ELS Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven. DE NIEUWE MAANDWEDSTRIJD Tante Els heeft lang gepiekërd, voor ze een plannetje had voor de October/Novem- berwedstrijd. Maar ze gelooft wel, dat het werkje bij jullie in de smaak zal vallen, vooral omdat de lange avonden weer aan- Met dit smaakvolle tekeningetje van kam- Kpeer-genoegens ver wierf ZANDKLOKJE de le prijs van onze Y September-wedstrijd. V 'j, GEORGE FORMBY 'l maakte ook een prach tige tekening, die ech ter te groot is om in de krant af te druk ken; voor zijn speel tuin kreeg hij een verdiende 2e prijs. komen en dan wel wat tijd 0Veri%fl] een gezellig knutselwerkje aan talT In de kleding-advertenties van komen de laatste tijd nog al Gen aangeklede dames, heren of kindevS Je mag er nu een heer, oen dame kind uitzoeken, die je het leukste hem of haar.keurig uitknippen en 'ïi01 ton plakken. 11 enopkar- Maar dan komt het. Met behulp van moeders (dat mag toch wel, moeders, als zijn?) moet je je meneertje of mevr,,^ in de kleren steken. Je mag de W plakken of ze echt in de vorm vant of rokjes om de poppenlijven schuiven zelf maar eens, welke oplossing deaardigj Ja, stil maar jongens, ik hoor het» „Wat meisjesachtig!" hoor ik jullie „w pen. Valt beslist mee. Als je een keer zo'n karweitje begonnen bent, krijg een hoop plezier in. De mooiste „dame" of ..meneer" 0< - aardigste kinderpop wordt beloond me-"* prijs. Het zal mij benieuwen! TANTE ELS FELICITEERT! FLAPOOR, die de zevende van de maand het feestvarken geweest k SPERWER en APHRODITE, die W dag hun verjaardag zullen' vieren i ZUIDENWIND, die volgende jL Maandag jarig is en THEEROOSJE, die de Woensdag daar. op de bloemetjes buiten zal zetta, Van harte, hoor nichten en neven! VOOR JONGE HERSENS De oplossing van het weekraadsi veertien dagen geleden was: HAARLEM (Haarlem, Assen, Amstcr. dam, Rotterdam, Leeuwarden, E Maastricht). Goede oplossingen kwamen van: GEORGE FORMBY, BIJDEHANDJE, ZILVER. SCHOON en LODEWIJK O. uit IJmuiöa Muiier- en Velserbeekporl Militairen komen naar V Evenals vorig jaar zal de K.A.V, „Suomi" onder auspiciën van de Kon. Nederl. Athletiek Unie ook dit jaar weer de organisatie van de Muiier- loop op zich nemen, welke op Zonde? 30 October in het park „Velser'qed"' wordt gehouden. De MuLier-loop, genoemd naar de ness der Nederlandse sporten, de 84-jarige cee W. J. H. Muiier, is een voortzetting va de eerste veldloop, welke in Ncdef gehouden en dateert van meer dan 50 jsa terug. De heer Pim Muiier, die zich bijzone voor deze sportgebeurtenis interesseert a ook vorig jaar het startschot in „Vë beek" loste, blijkt zich thans in verbindki le hebben gesteld met verschillende hc? officieren van leger, marine en luchlmaï om de militaire athleten in de gek te stellen 'aan deze veldloop deel te nema Behalve de Mulier-veldloop, die ova een traject van ongeveer vier kïlomcfff gaat wordt voor de tweede maal de„\" serbeekpark"-loop geho'uden over een al- stand van ongeveer 2500 meter, waaraan deelneming openstaat voor niet K.N.A.Ü.» leden, zodat hierbij vele militaire deelne mers worden verwacht. Verder zal op dezelfde dag een ve!dl«? voor junioren-athleten plaats vinden eva 1500 m. De Mulier-loop onderscheidt zich van andere omdat hierbij wordt gestart al een handicap voor de verschillende kli> sen, waarin de athleten uitkomen. Tenslotte is inmidddels bekend gewoiöa dat de heren Muiier en burgemeester M. M. Kwint zich bereid hebben verklad als starter voor de respectievelijke veli- lopen te fungeren. De inschrijving sluit 20 October as. Gemeentelijke instructie wijzigingen De instructie voor de directeur van Oer bare Werken in Velsen zal in artikel 15 s wijziging moeten ondergaan in de volps* zin: Bij ongesteldheid of afwezigheid ra deze ambtenaar zal de dienst worden Weg genomen door de adjunct-directeur en" deze verhinderd is zijn bezigheden te ver richten, zullen burgemeester en wethouders voorschrijven hoe alsdan in de dienst» worden voorzien. Ook de verordening op het beheer va Openbare Werken en van cle reinigings-a ontsmetting'sdienst zal een verandenü moeten ondergaan, evenals die op het be heer van het gemeentelijk --1—1"" zal in de eerstvolgende r< ter tafel komen. Dit FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 38) Ze scheen er dan ook volkomen mee in te stemmen, dat Toby Cartrick haar na tafel geheel en al in beslag nam. En onge lukkigerwijze had Andrew Urquhart een werkelijke belangstelling voor Alma op gevat en scheen niet van plan te zijn haar los te laten. Mevrouw Farraday en haar verre neef kregen op deze wijze volkomen natuur lijk gelegenheid samen te zijn en nie mand zou er iets van hebben kunnen zeg gen, toen ze na een poosje naar het andere gedeelte van de ruime vertrekken liepen om enige schilderijen te bekijken, waarover hij blijkbaar met haar gesproken had. En ook was er niets aan te merken op het feit, dat zc daarna samen op een onder de schil derijen staande bank gingen zitten om wat voor onderwerp ook te bespreken. Weinig op haar gemak, trachtte Alma haar aandacht te bepalen tot hetgeen haar partner haar vertelde. Ze had Nan Cardie uitdrukkelijk verzekerd, dat het niet haar bedoeling was mevrouw Farraday te be- spionneren of op andere wijze te hinderen. Maar daar zat nu, vóór haar ogen, de ge vreesde Gerald Illion in een kennelijk in tiem gesprek met mevrouw Farraday ge wikkeld. waarbij hij zich met de char mante limlach van hem vertrouwelijk naar haar overboog. Het was natuurlijk mogelijk, dat ze het alleen maar over een of ander onbelangrijk onderwerp hadden. Maar het was ook mogelijk, dat hij bezig was op sublieme wijze de schade, die Alma teweeg gebracht had door haar opmerkin gen over Benham Lodge en Nat Farraday, te herstellen. Alma keek tersluiks in hun richting. Hij zag er niet uit, alsof hij ie mand aan het overreden was, maar na tuurlijk zou hij uiterlijk nooit iets laten merken. En mevrouw Farraday leek ruste loos en weinig zelfverzekerd vond Alma. In de regel was ze volkomen zeker van zichzelf en wist ze altijd alles en iedereen naar haar hand te zetten. Maar nu leek ze besluiteloos en onzeker. Ze weet niet wat ze wil, dacht Alma bezorgd. Ze is in twijfel tussen twee dingen. En hij zet alles op alles om haar een besluit op te dringen. Als dit tête-a-tête van die twee maar beëindigd kon worden! Ze keek naar mevrouw Cardie, maar deze was druk bezig haar ideeën over bal letkunst aan een slaafs instemmende Toby Carrick te verkondigen. Van die kant was geen hulp te verwachten. Met een vrien delijk lachje, dat ze als 't ware op haar ge zicht verstard voelde, trachtte Alma op het juiste moment te reageren op de opmer kingen van Andrew Urquhart. Ze besefte echter, hoe weinig resultaat haar pogingen hiertoe hadden, toen deze tenslotte, enigs zins bezorgd, opmerkte: Verveel ik u met m'n verhalen, of voelt u zich niet goed? U hoort nauwelijks wat ik zeg, is 't wel? Het spijt me heel ergstamelde Alma werkelijk onthutst, en terwijl ze zocht naar een woord van verontschuldiging, wist ze dpeons, hoè ze het gesprek van Gerald Illion met mevrouw Farraday zou kunnen onderbreken. Een leugen meer of minder komt er niet op aan, dacht ze zonder wroe ging, en terwijl ze een hand naar het hoofd bracht, dat inderdaad loodzwaar was van bezorgdheid, zei ze: Het is erg vervelend, maar ik voel me echt niet goed, ik heb een barstende hoofdpijn. Kan ik iets voor u doen? Wilt u mis schien even met mevrouw Farraday spre ken? Hij zegt werkelijk precies alles, wat ik wil, dacht Alma met intense dankbaarheid. Ik stoor haar niet graag, maar.... als u zo vriendelijk zoudt willen zijn Natuurlijk. Met roerende bezorgdheid bracht hij haar eerst een glas wijn. en terwijl hij haar gadesloeg, dronk ze het op, vurig hopend, dat ze haar rol overtuigend speel de. Ze liet het voorkomen alsof ze op het punt van flauwvallen stond. Alma. die een door en door gezond jong meisje was en nog nooit in haar leven flauw was ge vallen, vreesde, dat ze allesbehalve over tuigend werkte. Andrew Urquhart begaf zich echter, na zich ervan vergewist te hebben, dat ze wel even zonder zijn assistentie kon, naar de andere kamer, waar mevrouw Farraday zat te praten met kolonel Illion, en Alma leun de met gesloten ogen achterover in haar stoel. Als mevrouw Farraday haar spelletje maar niet doorzag! En als Andrew Urqu hart zijn vriendelijkheid maar niet zó ver zou drijven, dat hij haar naar huis zou willen brengen! Wat is er aan de hand. Alma? klonk opeens mevrouw Farraday's stem naast haar en er was iets van vriendelijke be zorgdheid in te horen. O.Alma sloeg haar ogen op, het spijt me heel erg, mevrouw Farraday, ik weet niet precies wat me scheelt, maar. Misschien is het, alles bij elkaar, een wat tè opwindende avond voor je geweest, zei mevrouw Farraday, en Alma had de in druk, dat ze niet alléén op de scène met Gregory doelde. Wil je graag naar huis? Ja.eigenlijk wel, bekende Alma. Mèt dat ze dit zei, zag ze in, dat me vrouw Farraday, als ze nu de hulp van Andrew Urquhart inriep om haar naar huis te brengen, haar zo op een onverwacht gemakkelijke wijze kwijt zou raken, waar mee de situatie met betrekking tot Gerald Illion onveranderd bleef. Alma was hier over zo ontsteld, dat de tranen haar in de ogen sprongen. Maar dan hoorde ze mevrouw Farraday zeggen: Ik zal je mee naar huis nemen. En op dat moment had Alma moeite om niet werkelijk in snikken uit te barsten, ditmaal echter van pure opluchting. Dank u zeer.stamelde ze, en op nieuw verviel ze in de rol van de bijna- f lauw-vallende patiënt, terwijl ze verder alles aan mevrouw Fan-aday's regeling overliet. Het was niet gemakkelijk voor iemand als Alma, die gewend was de lei ding van dingen in handen te nemen, om nu lijdelijk toe te zien. Maar ze moest haar rol volhouden. Mevrouw Farraday bleek volkomen in staat handelend op le treden. Ze bracht Nan Cardie's bezorgde protesten en uit roepen tot zwijgen en accepteerde met een vriendelijk lachje Andrew Urquhart's aan bod om hen beiden naar 't hotel terug te brengen, aangezien de taxi, die ze voor terug besteld hadden, eerst op een veel later uur zou komen. Gerald Illion scheen ook enige woorden van protest gesproken te hebben, want Alma hoorde mevrouw Farraday enigs zins scherp tot hem zeggen: Onzin, Gerald. Ze is altijd zo engelachtig voor me geweest. Dat is niets voor haar! En Alma voelde naast dankbaarheid iets van schuldbewustzijn. Niemand had in een dergelijke situatie vriendelijker en attenter kunnen optreden dan Andrew Urquhart. Hij liet Alma op zijn arm leunen, terwijl hij haar naar de auto bracht, en toonde werkelijk zo'n grote bezorgdheid voor haar toestand, dat Alma zich haast schaam de over het succes van haar toneelspel. Ge lukkig deed niemand 't licht in de auto aan en dus kon ze rustig in het donker achter over leunen, zonder dat iets in het oog liep. Slechts één keer gedurende de rit stelde mevrouw Farraday bezorgd de vraag: Voel je je al iets beter? Ja, dank u. Het spijt me zo, dat ik het feest op deze wijze verstoord heb. Dat hindert niet, zei mevrouw Farra day. En daarna spraken ze geen woord meer, totdat ze aan het hotel kwamen. Gesterkt door het idee, dat haar „come- die" bijna voorbij was, wist ze haar hou ding van zieke nog even vol te houden, toen Andrew Urquhart erop stond hen in de lift naar boven te begeleiden tot aan hun appartementen. Toen ze eindelijk alleen met mevrouw Farraday in de zitkamer was, zonk ze met een zucht van verlichting in een diepe stoel. Voel .ie ja weer goed? vroeg mevrouw Farraday. Welhet is prettig weer hier te zijn, antwoordde Alma ontwijkend. Dat bedoel ik niet, zei mevrouw F""; day. Ik bedoel.ben je nu weer helen# in orde, nu er geen reden is om lange: - simuleren? Er heerste even een pijnlijk zwijgen.!* keek Alma langzaam op naar haar w®* geefster. Jou mankeerde niets. Is 't wel? nier& mevrouw Farraday kalm op. Nee.inderdaad, ik had nietsv zonders, gaf Alma toe, en zette zichisa~ voor de storm, die hierop los zou ten* In plaats daarvan zweeg mevrouw ifc" day echter er bleef zwijgen. Het were dragelijk. Ze wist niet, wat ze verwacht had: deze verwijten, ontslag, of woorden van verachting haar onhandige bemoeiingen. Hoe verrrfcedde u dat? vroeg K - slotte verlegen. Ik ben zelf te vaak écht ongestm 0 weest, om niet onmiddellijk te zien, simuleerde, antwoordde mevrouw day droogjes. Maar als u dat dan door®l waarom liet u het dan voorkomen, u me au serieu.x nam? Waaron" dan met me mee naar huis gegaan Misschien, zei ze, over haar sc tot Alma sprekend, misschien was- afkerig van een goede reden om feestje ook te kunnen verlaten. Alma was sprakeloos van verbaz' ze ook verwacht had, het was zeKflc Ze staarde mevrouw Farraday verwondering aan, terwijl deze opnam en luisterde; eerst met resse, dan plotseling met grote m en bezorgdheid. (Wordt M"1*®

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6