marsil r 3. 3. Reeds vijfduizend Duitsers studeerden in Engeland Prof. dr. G. C. Heringa sprak over het probleem der werkstudenten Goedkeuring van wederopbouwplan blijft bij de minister berusten De radio geeft Zaterdag „Savatiet" l leuwe u Vermageringsmiddelti gevaarlijk? Marsil is veil PANDA EN DE MEESTER-GIDS J Vermageringsbonboas Hl VOLKOMEN VEILIG! Wereldnieuws j Vrijflag 14 October 1949 Wilton Park doorgangshuis der democratie Van onze correspondent te Londen) Tot de schaarse lichtpunten in de inter nationale politiek behoort ongetwijfeld de Engelse instelling, welke reeds grote be kendheid heeft gekregen onder de naam „Wilton Park", zoals het uitgestrekte land goed heet waar zij is gevestigd. Dit is het door de Britse regering opgerichte en door ,alle politieke partijen gesteunde studiecen trum in het lieflijke plaatsje Beaconsfield, twintig mijl ten Westen van Londen, waar eens de grote Disraeli woonde. „Wilton Park" functioneert sinds het einde van de oorlog als een soort volks hogeschool, speciaal bestemd voor Duitsers, die uitgenodigd worden door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Gedurende een zestal weken komen zij in contact met allerlei vooraanstaande per sonen uit het Engelse openbare leven om zich met hen te bezinnen op de belangrijke vraagstukken van deze tijd, in het bijzonder met betrekking tot Duitsland. Het doel is, dat de gasten zich niet alleen oriënteren in een wereld, waarvan zij zolang waren af gesloten, maar vooral hen in aanraking te brengen met een voor hen heilzame open sfeer. Er worden geen dorre cursussen ge geven, maar korte inleidingen dienen als basis voor een vrije discussie, welke beoogt het inzicht te verrijken van de gasten, doch ook van hun gastheren. Van een poging tot „heropvoeding" is door de organisatoren bewust afgezien, omdat deze een min of meer hooghartige houding van overwinnaar tot overwonnene veronderstelt, welke abso luut ongewenst wordt geacht. Bovendien zou iets dergelijks in de praktijk onmogelijk zijn, want ook de studieleiders beseffen, dal zij niet de wijsheid in pacht hebben. Denkbeelden, die builen Duitsland leven, kunnen niet zonder meer door een Duits gehoor worden geaccepteerd, omdat deze ideeën altijd maar een betrekkelijke waar de bezitten, verbonden als ze zijn met een bepaalde historische achtergrond. Het enige wat men wil. is het scheppen van een sfeer van onderling vertrouwen, waarin vruchtbaar kan worden gewerkt en gezocht naar het gemeenschappelijke. Wil ton Park, dat reeds in Duitsland een begrip is geworden de fanatici beschouwen de deelnemers natuurlijk als collaborateurs is daarin goed geslaagd. Men probeert er niet ex-nazi's te bekeren. Zij komen er niet, evenmin als communisten, die zichzelf hebben buitengesloten. Maar het is gelukt om de toch niet zo heel kleine, werkelijk democratisch gezinde laag in het Duitse volk uit de Britse en Amerikaanse zones aan te boren. Wilton Park is de voortzetting van het opvoedingswerk voor speciaal geselecteerde krijgsgevangenen, die men kort na de oor log zoveel mogelijk trachtte voor te berei den op hun taak in een veranderd Duits land. Het kamp was reeds voor bijna vijf duizend Duitsers een geestelijk doorgangs huis. Op het ogenblik komen er om de zes weken zestig cursisten. Men inviteert in hoofdzaak personen, die krachtens hun functie invloed uitoefenen op de publieke opinie, zoals politici, vakbondsleiders, amb tenaren, journalisten, jeugdleiders en so ciale werkers. •Hün verblijf draagt geenszins een uit sluitend theoretisch karakter, w&nt door allerlei bezoeken aan instellingen, schblen, fabrieken en boerderijen, kunnen ze zich een beeld vormen van de practijk. In eigen land teruggekeerd, wordt het contact met Wilton Park meestal door middel van briefwisseling onderhouden. Bovendien zijn er in Duitsland nu ook „Wilton Park-studie kringen" gevormd. Bijzondere bijeenkomst Deze week wordt er in Wilton Park een zeer bijzondere bijeenkomst gehouden. Vele vooraanstaande politici, waaronder minis ter-presidenten en burgemeesters, die geen tijd hebben om zes wekerwn het buiten land te vertoeven, zijn bijeengebracht om gedurende een week over de bases van de Britse politiek van gedachten te wisselen met een keur van Engelse sprekers, onder wie de philosoof Bertrand Russell en de hoofdredacteuren van bekende politieke weekbladen. De debatten staan op zeer hoog peil. Professor Ensor „Scrutator" uit de „Sunday Times" hoorden wij de stelling verdedigen, dat er niets gaat boven het Engelse tweepartijenstelsel, dat ook Amerika kent en dat de evenredige ver tegenwoordiging funest is, omdat deze tot politiek kannibalisme leidt, zelfs in het kalme en vredige Nederland, waar elke partij er volgens deze spreker op uit. is te zorgen, dat de andere niet aan de macht komt en er te weinig begrip is voor de gedeelde verantwoordelijkheid voor het geheel, zoals dat in Engeland sterk het ge val is. Want daar moet de oppositie altijd zorgen voor de alternatieve regering. De Duitse bezoekers zien duidelijk, dat er gevaren dreigen van een nieuwe ontwik keling in totalitaire richting in hun land, omdat kleine groepen opnieuw misbruik kunnen maken van lacunes in de spelregels der democratie. De phythologische voor waarden voor een tweepartijenstelsel, dat vele sprekers ook als de juiste oplossing beschouwen, zijn echter in Duitsland niet aanwezig. Hoewel ook de leiders van Wilton Park erkennen, dat Duitsland nog lang niet rijp is voor een echte democratie, omdat het nog te weinig innerlijke vrijheid bezit en het besef van persoonlijke verantwoordelijk heid *nog meestal ontbreekt, versagen zij niet in hun arbeid, welke een stuk Euro pese gezondmaking van de eerste orde ver tegenwoordigt. De organisatie, welke het levenswerk is van dr. Heinz Koeppler, die in Oxford stu deerde en er thans docent is, streeft ernaar zo internationaal mogelijk te zijn. Neder land was het eerste land, dat erin betrok ken werd. Enige tientallen landgenoten wa ren reeds in Beaconsfield te gast. Ook Denen en Zwitsers zijn thans ingeschakeld, echter geen Fransen, omdat zij zelf op beperkte schaal soortgelijk werk doen. De Britse minister-president Clement Attlee heeft gisteren de eerste steen gelegd voor een groot concertgebouw aan de zuidelijke oever van de Theems te Londen. De maquette van het concertgebouw, dat plaats zal bieden aan 3450 personen. „Vijftien procent der studenten kan studie en levensonderhoud niet bekostigen" Over de omvang van het „probleem der studenten dus naar werk omzien. Het kan werkstudenten" in Nederland heeft prof. dr. G. C. Heringa Donderdag gesproken in een bijeenkomst, welke georganiseerd was door de Civitas Academica der univer siteit van Amsterdam. Het aantal studen ten dat de kosten van levensonderhoud en van studie niet meer uit eigen middelen of met behulp van een studiebeurs kan bekos tigen, wordt steeds groter. Prof. Heringa zeide dat de moeilijkheden vooral na de oorlog zijn ontstaan, doordat de algemene welstand is gedaald, door de in ongunstige zin veranderde verhouding tussen salaris sen en kosten van levensonderhoud en van studie en door het feit dat het beurzenstel sel onvoldoende is. Er studeren vele jongelieden wier ouders een inkomen hebben dat ontoereikend is om de studeerkosten te betalen. Studenten menen zich met een toegewezen beurs te kunnen behelpen, maar bij herhaling loopt dat op een teleurstelling uit. De kosten voor een jaar studie en levensonderhoud voor iemand, die op kamers moet wonen, moeten minimaal op 1800 worden gesteld. Het maximale-bedrag van een beurs is echter niet hoger dan 1400; meestal is het aan merkelijk lager. Nobdgedwongen moeten de betrokken Onteigeningsparagraaf in wederopbouwwef gewijzigd HEDEN VERKOOP OUD-HOLLANDSE DOEKEN 140 X 180) 46.50 Beperkte voorraad v. DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108—110 - Telefoon 17165 (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.33 „Oog in al". 7.38 Platen. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Oog in al". 8.23 Platen. 8.40 Orgelspel. 9.05 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbeidei-s in de continubedrijven. 11.35 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 13,00 Orgelspel. 13.55 Toespraak over tbc- bestrijding. 14.00 Koorzang. 14.20 Accor- deonmuziek. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 NW-uitzending. 16.15 Amateursuitzending. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansmuziek. 22.25 „De lijmkit", hoorspel. 22.45 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.35 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.30 Waterstanden. 9.35 Strijdtrio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Niéuws en Katho liek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Fanfare orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.25 Kroniek van letteren en kunsten. 16.00 Koorzang. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans". 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Amusementsoi-kest. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Amusmentsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Zang en orgel. 19.50 Commentaar uit de Benelux. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Septet en solist. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.45 Puzle. 21.55 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residentie-orkest en soliste. BRUSSEL, 322 M. (Vlaams programma). 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Platen. 15.00 Orgelspel. 16.00 Gezelle-herdenking: koorconcert. 16.35 Franse muziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Accor- deonmuziek. 17.30 De Ronde Tafel-confe rentie van de radio. 18.00 Accordeonmuziek. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actulaiteiten. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.3024.00 Platen. BRUSSEL. 484 M. (Frans programma). 12.05 Platen. 12.30 en 13.15 Omroeporkest. 13.32 Verzoekpro gramma. 14.30. 15.30 Platen. 16.30 en 17.10 Licht eensemble. 18.30 Accordeonmuziek. 19.00 Kamermuziek. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest en -koren en solisten. 20.45, 21.00, 22.15, 23.00 en 23.30—23.55 Platen. Vèrschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake "het wetsontwerp Tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de be vordering van de bouwnijverheid. In het Voorlopig Verslag was de wens te kennen gegeven, dat de goedkeuring van een wederopbouwplanniet zou berusten bij de minister, maar evenals bij uitbrei dingsplannen bij Gedeputeerde Staten met beroep op de Kroon. Aan deze wens kon de minister niet tegemoetkomen. An ders dan bij een uitbreidingsplan is bij wederopbouwplannen het rijk in financieel opzicht sterk geïnteresseerd. Om gelijke reden treedt de minister evenmin in de suggestie om van de beslissing van de mi nister beroep op de Kroon open te stellen. Op de bezwaren, welke geuit waren tegen de onteigening ten bate van het economisch herstel van het land heeft de minister ge antwoord, dat de mogelijkheid tot deze ont eigening niet kan worden gemist met het oog op de gebieden, waarvoor geen weder opbouwplan nodig is, doch waar toch een zeer snelle onteigening nodig kan zijn. Vele bezwaren, welke zijn aangevoerd legen de onteigeningsparagraaf zijn voor de minister aanleiding geweest deze para graaf geheel te herzien. Op talrijke punten is teruggekeerd tot het systeem en de pro cedure van de Onteigeningswet. Het Voorlopig Verslag suggereert om vorming van de in de provincies bestaande rijksdiensten (de provinciale directies van de wederopbouw en volkshuisvesting) tot organen van het provinciaal bestuur. De minister meent, dat deze kwestie pas aan de orde kan worden gesteld, wanneer het rapport van de commissie-Van den Bergh tot herziening van de Woningwet is ver schenen. De minister meent, dat omtrent de be tekenis en het vaststellen van het bouw programma misverstand blijkt te bestaan. Het geheel vrij laten van het bouwen zou onmiddellijk nieuwe spanningen in het leven roepen, omdat de beschikbare mate rialen en arbeiders zeker in de eerste jaren nog ontoereikend zijn om in de behoeften, welke als gevolg van oorlogsschade en achterstand op alle gebied voorlopig ab normaal hoog blijven, te kunnen voorzien. Daarom zal het totale bouwvolume, in één jaar te verwerken, in evenwicht moeten zijn met de materialen en arbeidskrachten, welke naar verwachting ter beschikking zullen staan. In het kader daarvan moet de urgentie van de onderscheidene categorieën van bouwwerken bepaald worden. Tevens wijst de regering erop, dat de betalings balans van ons land nog steeds niet in evenwicht is. De investeringen in bouw werken waarvoor de grondstoffen voor een niet gering gedeelte moeten worden ge ïmporteerd, dienen te worden beoordeeld in het kader van de totale deviezenvoor- ziening. Ook daarom is het gewenst voor deze investeringen jaarlijks een program ma op te stellen. Tenslotte vestigt de regering er de aan dacht op, dat het van groot belang moet worden geacht de werkgelegenheid in de bouwnijverheid zo stabiel mogelijk te doen zijn. Mede om deze reden kan hét opstel len van een jaarlijks bouwprogramma nut hebben. De wens, dat de Gedeputeerde Staten bij de vaststelling van het bouwprogramma worden gehoord, wijst de minister van de hand, omdat het hier gaat om landelijke economische belangen en omstandigheden. In het voorlopig verslag is gevraagd om een voorziening in verband met het arrest- Beverwijk, dat de Hoge Raad op 3 April 1947 heeft gewezen en dat het voorschrij ven van noodzakelijke verbeteringen aan woningen bemoeilijkt'. De minister heeft aan dit verzoek vol daan. Aan het verlangen om de regelen betref fende de steun van overheidswege voor volkshuisvesting bij de wet vast te stellen, kon de minister niet voldoen. De vooruit zichten zijn nog zo onzeker, dat onmiddel lijke aanpassing aan gewijzigde omstandig heden steeds mogelijk moet zijn. Regelen bij algemene maatregel van bestuur,' gelijk in de wet is voorzien, acht hij daarom de uiterste mogelijkheid. Crematie H. J. Volkmaars Onder grote belangstelling is Donder dagmiddag het stoffelijk overschot van de heer H. J. Volkmaars, directeur van 's Rijks belastingen en domeinen in Am sterdam, naar het crematorium te Velsen gedragen. De directeur-generaal van het ministerie van Financiën, de heer H. Postma liep in de stoet mede, evenals luitenantkolonel G. Albarda, divisie-commandant van de Koninklijke Maréchaussée te Amsterdam. Tien douanebeambten droegen de kist door de lanen van Westerveld, vier doua nen hielden de slippen van het rouwkleed geheven. In de aula voerde de directeur van de dienst uit Breda, de heer C. A. Takken het woord, die het een groot voorrecht achtte als enige spreker de goede eigenschappen van zijn overleden vriend en collega naar voren te mogen brengen. Volkmaars was een grootmoedig, edel en nobel mens. die deelde in de vreugden en smarten van allen. Rust thans zacht in de eeuwige vrede, zo eindigde de heer Takken zijn korte toespraak. De klanken van Schuberts „Standchen" begeleidden de kist bij het dalen, waarna een zwager van de overledene dank bracht voor de betoonde belangstelling. niet ontkend worden dat dit soms de ener gie van het individu stimuleert en in zo verre nuttig is dat deze jongelui de levens omstandigheden buiten de universitaire maatschappij al jong grondig leren kennen. Maar het belemmert hun studie veelal in ernstige mate. Zij missen talrijke colleges, bereiden tentamens en examens vaak on voldoende voor, moeten hun studietijd langer rekken dan normaal en boeten in aan zelfvertrouwen. Vele jonge mensen leven, aldus prof. Heringa, op deze wijze jaren lang op de rand van een tekort, want het aantal voor hen geschikte betrekkingen is meestal niet groot. Zij bekrimpen zich in hun maaltijden of slaan zo nu en dan een maaltijd over, hebben geen geld voor kleren en voor ont spanning. Het omvangrijkst is het probleem in Am sterdam, waar 25 procent der studenten als „werkstudent" moet worden beschouwd. In Leiden, Utrecht, Groningen, Delft, Wa- geningen en Nijmegen liggen die percen tages lager, maar in het algemeen mag toch wel worden gezegd dat 15 procent van de Nederlandse studenten financiële tekorten door het vervullen van tijdelijke baantjes dekken moet. Het maandgeld bedraagt voor vele stu denten niet meer dan 100, hoewel 150 als het minimum wordt beschouwd (althans voor Amsterdam). Er zijn echter velen, die met zestig of zeventig gulden moeten zien rond te komen, de studiekosten inbegrepen. Op het plaatselijk bemiddelingsbureau te Leiden stonden in het vorige cursusjaar 129 gegadigden ingeschreven voor werk, te weten 57 meisjes en 72 jongens. Van die meisjes warep er 24, die maandelijks over .minder", dan 80 te beschikken hadden. Bij de jongens bedroeg dat aantal 30. Slechts drie van de ingeschrevenen hadden een in komen van meer dan 125 per maand. Er is meer vraag naar werk dan er wordt aangeboden. De voorkeur der werkzoeken den gaat vooral uit naar bijlessen en admi nistratief werk. Juist dergelijk werk wordt weinig aangeboden. Men hoopt thans dat een landelijke actie er toe leiden zal dat meer werkgelegenheid zal worden aangeboden: in de eerste plaats bijlessen en administratieve bezigheden, maar ook hulp aan doktoren, assistentie in laboratoria. Er wordt in de eerste plaats hulp verstrekt aan degenen,.die aantonen kunnen dat zij het hoog nodig hebben. Zij, die willen helpen, dienen te be denken dat de student niet elke wille keurige functie kan aanvaarden en dat er voldoende mogelijkheid voor hem open moet blijven, zich aan zijn studie te wijden. Belangrijk is ook het verschaffen van werk in vacantietijd, speciaal in de maanden Juli en Augustus. In oogstkampen, jeugdkam pen, zelfscholen e.d. konden vorige jaren tal van studenten te werk worden gesteld. Cursus voor jeugdleiders Evenals vorige jaren heeft de Jeugdcom missie van de afdeling Haarlem van de KNVB plannen gemaakt om in het winter seizoen een cursus te houden voor jeugd leiders. De eerste bijeenkomst is bepaald op Donderdag 27 October. Dan zal Karei Kaufman een inleiding houden. Op 22 No vember spreekt de heer F. van Veen uit Amsterdam. De cursisten komen in restau rant Brinkman aan het Plein bijeen. In de loop van het seizoen worden enkele middagen voor de jeugd gehouden. De eerste is vastgesteld op Zaterdag 5 Novem ber in het Kennemer Theater in Beverwijk, de tweede wordt in Januari te Haarlem gehouden en de derde in Hillegom. Deze bijeenkomsten vormen een onderdeel van het programma van het vijftigjarig be staan van de Haarlemse Voetbalbond: Spoorwegpersoneel wenst herziening der loonregeling Huidige bepalingen dateren van 1 Januari 1946 In Utrecht hebben de afdelingsbesturen van de R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van de arbeidsvoorwaarden. Medegedeeld werd dat de personeelraad aan de hand van de voorstellen van de R.K., de Protestantse- en de algemene orga nisatie een rapport heeft opgemaakt, waarin vele en belangrijke verbeteringen voor het personeel zijn verwerkt. De standpunten van de personeelraad en van de vertegen woordigers der directie lagen echter zover uiteen, dat aan overeenstemming over de grote lijnen niet te denken viel. De ver tegenwoordigers der directie verklaarden, dat van verhoging der lonen geen sprake kan zijn en motiveerden dit met de overwe gingen. dat de financiële positie van 't be drijf geen grotere personeelslasten toelaat en dat 't College van Rijksbemiddelaars geen goedkeuring aan een loonsverhoging zal willen geven. De voorstellen tot verhoging van enkele loonschalen, die door de ver tegenwoordigers der directie aanvankelijk waren ingediend, zijn later ingetrokken. Tenslotte werd besloten de onderhandelin gen aan te houden totdat er meer klaarheid zou komen omtrent de gevolgen van de devaluatie en de overige regeringsmaat- regelen. In een gemeenschappelijke verkla ring van de directie en personeelsraad is tenslotte vastgelegd, dat thans slechts aan de minister kan worden voorgesteld, tot verlenging van het huidige Reglement Dienstvoorwaarden voor een jaar over te gaan, onder gelijktijdige invoering van een aantal wijzigingen, ten aanzien waarvan de directie en de personeelsraad overeenstem ming hebben bereikt. De personeelsraad zal zo spoedig mogelijk nadat de bestaande onzekerheid is weggenomen op de reeds vóór de devaluatie door de raad noodzake lijk geoordeelde salarisherzieningen terug komen. De directie is dan bereid de besprekingen te hervatten". Aan het einde van de vergadering werd een motie aangenomeix, waarin wordt vast gesteld, dat de thans geldende loonregeling behoudens een kleine correctie op de vier laagste loonschalen dateert van 1 Januari 1946, dat deze is vastgesteld op gegevens en verhoudingen zoals die eind 1945 golden en dat in de andere sectoren van het be drijfsleven sindsdien een belangrijke loon stijging heeft plaats gehad. Geëist wordt, dat de lonen van het spoorwegpersoneel in overeenstemming zullen worden gebracht met het sinds Januari 1946 algemeen ge stegen loonpeil. In de motie wordt voorts de opvatting verworpen, dat de arbeids voorwaarden van het spoorwegpersoneel afhankelijk dienen te worden gesteld van de financiële uitkomsten van het bedrijf. Donderdag kwam de Nederlandse Ver eniging van Spoor- en Tramwegpersoneel in vergadering te Utrecht bijeen om dit onderwerp te behandelen. Aan het slot der uitvoerige besprekin gen is een resolutie aangenomen waarin ernstige teleurstelling, en ontstemming wordt uitgespx'oken over de wijze, waarop van de zijde der bedrijfsleiding het over leg is gevoerd over de, naar de mening van de Nederlandse Vereniging, redelijke voorstellen van de personeelsraad. „De opvatting, dat de algemene economische omstandigheden van het ogenblik bijzon dere moeilijkheden scheppen om tot af doende maatregelen te komen, worden echter onderschreven. Daarom wordt goedgekeurd, dat de besprekingen over de herziening van het Reglement Dienstvoor waarden thans worden aangehouden", al dus de resolutie, „totdat naar het oordeel van het hoofdbestuur de bestaande on zekerheden zijn opgeklaard". Voorts wordt het personeel opgeroepen tot „grote waakzaamheid, tot activiteit en tot versterking van de vakbeweging, op dat het levenspeil van de Nederlandse werkers in het algemeen tegen de drei- ging van het ogenblik afdoende kan wor den beschermd en opdat zo spoedig moge lijk een situatie wordt geschapen waarbij de actie voor verbetering van het Regle ment Dienstvoorwaarden zal kunnen wor den hervat". - Een machinefabriek in Weert, gehuis vest in een locomotievenloods der Neder landse Spoorwegen, waarin suikerwerk- en verpakkingsmachines werden vervaardigd, zal een, nieuw gebouw stichten voor de vervaardiging van schrijfmachines. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Wollen ruiten 95 Moiré Grote keuze Japonstoffen vanaf f 6.95 140 cm breed 65 lts aven „Onderdrukking en v I J. M. Meulenhof? b' Van Loghum SlatS^è Arnhem. ölal(*u$ jjf „Later, als alle feiten en 1.4,1 van alles wat ons nu verbat bekend zullen zijn, zullen LsVCr'v-~ te en diepte van deze jaren geheel kunnen overzien en bSr hebben we tijdens de DuitseS^"- li ons verlangen naar een ving van de geschiedenis van tl volk in dat tijdvak weergegeven Aan dxe wens wordt, vluwL j hadden gehoopt en voortreffelijk T1 v hadden durven dromen, voldaan 5n faamde uitgevershuizen SiS'J*9»- in vier delen verschijnende n?!n king en Verzet" een standaardw,^- geen enkele wens inzake object®^ trouwbaarheidvolledigheid en1' niet de geringste verdienste £LT onbevredigd laat. Elk verschijS 3^ maar enigszins in de jaren i<un heeft meegeteld in het beeld da» van die periode hebben gevormd recht wedervaren: de medewerkt als regel „zelf bij geweest'' én dat niet het geval was, kenden ziid.' dip tot dp informntioV>rnT,„— «5 die tot de informatiebronnen voefe zekere breedvoerigheid werd schuwd tal van voetnoten VÊ scherp zijlicht op de in de tekst EJ gebeurtenissen of personen en doch nimmer verzandde het w*7* een dor, academisch betoog Als vpT-; noemen_wij dat Prachtige'hoofdsK mr. C. R. C. WfjékeihëlTBhd» Duitse rechtspraak en de heldeS - van dr. A. F. G van Hoesel o5£fi chologie der Duitse methoden Na-oorlogse strijdpunten wenk-, ontweken: bleef H M van Randwl-v „Fout en „Goed" objectief tegen«": onderwerp, hij verviel zeker niet :n neutraliteit. Vele bijdragen leest men jS adem uit, met alleen door het gemaV- mee de schrijvers feiten en ideeën te ordenen in het mozaïek van de&Ü* jaren, maar vooral ook omdat veel viift gepubliceerde nieuw is en corrigere-G-'' werken op reeds gemeengoed doch wegens gebrekkig inzicht omui'W vattingen. Zo werkt het overzicht v W. Drees van de voorgeschiedenis 5J Nederlandse Unie opgenomen inó- juist van de pers gekomen dertiend»V' vering zeer verhelderend Tenslotte vormen ook de talrijke fat J toe onbekende foto's een waardevoli» drage. Men zou de samenstellers van o-, drukking en Verzet" zeker onrecht door te verklaren, dat hun werk 'oer* is voor hen die nog eens willen nalezend het was". Dit boek reikt verder he'fa ons iets verstaan van al die gecomp!icp-< in elkaar vervlochten en terzetó elkaar weer afstotende krachten die os? de oppervlakte van ons volksleven Voor de volgende geslachten zal er uiti in deze geschiedschrijving geboekt wederwaardigheden zeker lering te" tr* ken zijn. j jQ Wees gerust: In tegenstelling met de mening, dit ta werkelijk goed vermageringsmiddel p. vaarlyke stoffen zou moeten bevalt* om tot de gewenste resultaten te lelde; is Marsil een volkomen onschadelijk tt toch werkzaam middel, doordat het o; berust op de bijzondere eigenschap van een blaaswier (Fucus veslculw, Sinds jaren wordt het extract van te plant voorgeschreven om zijn ontvet* tende eigenschappen, die zonder q schadelijk bijeffect, een zeer guctóji invloed hebben bij chronische z» lijvigheid en zijn gevolgen, zoals masj- en darmvervetting, benauwdheden n ademnood. De Marsil vermageringsbonbons gate- deren U een gelijkmatige, niet te taf! vermagering. Dat is van groot bf want zoals niemand in één week - dik wordt, dient U bij het vermagera óók de natuurlijke Weg te volgen, U moet dus een Marsil-kuur doen, te is volkomen veilig en - zoals talkfl brieven van enthousiaste gebrulkiitn (en gebruikers!) bewijzen - voert Mini beslist tot het gewenste resultaat, ft- bruik afwisselend Marsil rose en bh:», U kry'gt dan zeker Uw jeugdig ilü figuur terug (Adv.) 4. Ja nu had Joris Goedbloed grond onder de voeten. Panda kon gewoon zijn mond wel houden. Dit schilderij", zo ging Joris opgetogen voort„voorstellende Lig gende Kikvors" is van een meesterhand, u zonder twijfel ivel bekend. Manuel Pa- radesole was het. die dit het aanschijn schonk. Een heerlijk stukje, Sir! Doch volg mij naar dit verrukkelijk aardewerk dit ceramiek mag ik wel zeggen vol ont roerend lijnenspel. Hoe teder uit zich hier de grote geest van onze onvergetelijke Dipasso!" „Interessant! Interessant!" sprak William T. Bobberbroek. „Blijf zo staan, ouwe jongen. Dan kom je ook op de kiek. Dat zullen de lui thuis aardig vinden!" „Zonder twijfel zullen de luitjes thuis een goede fotografie op prijs weten te stellen", knikte Joris bescheiden. „Ex Fotograf ia lux." meenden reeds de Klassieken! „Doch volg mij naar de galerij der experimenta- listabstrahisteniscumenterialisten! „Tjon ge! Dat. allemaalvroeg William T. Bob berbroek. „Zeg, jij hebt heel wat onder de pet, Pietersen! Moeilijke baan, gids?" ,fliet voor een ruim-ontwikkeld persoon aan te pas.. met brede kennis", zei Joris eenvoudig, en zo ging die rondleiding voort, zonder dat Panda nog één woord kon zeggen. En bij de uitgangtja, dat was echt naar voor Panda; toen was William T. Bobberbroek helemaal vergeten dat Panda bestond en hij drukte Joris Goedbloed een ruime be loning in de hand. „Nou dat heb je best gedaanPietersen!" sprak hij tot Jo ris. Bedankt en tot kijk!" „Het genoegen was aan mijn zijde", deelde Joris minzaam mede. En Panda kwam er helemaal niet (Adv) Heropvoeding. Te Athene is bel maakt dat een groep van 26T v^ matige Griekse communisten, die-* tuchtschool op het eiland Man» „heropgevoed" waren, vrijgelaten Scheiding. Shirley Temple, de 2Hw filmster, gaat scheiden van baar John Agar. Agar verklaarde, dit-, nader besloten zal worden op grond de scheiding zal worden g«^ Icarus. De Finse parachutist Viktor is gisteren om het leven gekomen. - hij trachtte met behulp van lereni gels te vliegen, nadat hij op eer- van 1700 meter uit een vliegtuig gesprongen. Hij viel als een steens beneden zonder zelfs zijn vleugen te kunnen slaan. Vluchten. Volgens het met Britse - verschijnende Duitse blad >>^.r A moeten boekhandelaren in MeckJ® de namen opschrijven van die Zweedse woordenboeken Kop» laatste tijd zijn vele burgers v® Sovjet-zóne naar Zweden gevlu En nog eens vluchten. De Beierse politie meldt dat Duitse arbeiae*r recruteerd door de autoriteiten Russische zóne, wegversperring© brengen en loopgraven maken grens tussen de Russische en o« rikaanse zóne. Men neemt aan, geschiedt om illegale grensoVö*8' ding tegen te gaan. Opvoeding. Volgens gezaghebbend lijke bron te Praag zijn thans schatting 300 Katholieke in Tsjechoslowakije gearreste>er gens hun verzet tegen de nieu wet. Blijkens de laatste beriep verschillende streken des lanCrorf^ï alle priesters, die als „°ng reactionnair" te boek staan,w en naai- „opvoedingskampen den.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2