\\oe de Amerikanen achter de Russische atoomexplosie kwamen J 1 RESA HILVERSUM De Britse garantie aan Polen was de zekerste weg naar oorlog iacr 14 October 1949 Russisch lid der Britse Royal Society werkt in een der „Atomgrads" ^Tedeiuerkcr van Reuter, schreef ons blad bijgaande beschouwing aanleiding van de Russische atoom- fjfltplo//"'!?- door Truman bekend gemaakte ont- door atoomsplitsing „ergens in heeft een reeks van vragen op- Ikfen eerste: waarom was het en niet Stalin, die de wereld deze STneriike gebeurtenis onthulde? In eerste Spntie geloofde men, dat de president Verenigde Staten de Russische maar talk eenvoudig de pas wilde afsnijden en m tegelijkertijd de propagandistische d uit de zeilen wilde nemen door als Eb over de gebeurtenis te spreken. Een bedeling van Stalin, Molotof of Wysjin- >i od het psychologisch juiste moment I". Z uitwerking van een propagandisti- atoombom hebben gehad, waarvan de M zeker verzwakt is door het nuchtere ianmané van het Witte Huis. fris echter nog een tweede lezing, welke 1 Moskouse diplomatieke kringen opgeld L Volgens deze mening heeft Stalin Sbewust de president van de Verenigde «aten voorrang gegeven. De Russische («rschalk heeft op drie weloverwogen «oden het er toe laten komen, dat Tru- •an zich tot verkondiger van de eerste jussiiche explosie door atoomsplitsing zou jufcgi, In de eerste plaats zou een mede- door Truman over een dergelijke ontploffing in het buitenland met meer -ioof worden ontvangen dan een Russi- L bekendmaking. Bovendien zou de indruk worden gevestigd dat Rusland het eventuele bezit van de atoombom - door haarzelf als aanvalswapen gebrandmerkt .niet propagandistisch wilde uitbuiten, aangezien Rusland liever over minder oor- dingen zou spreken. De ver- jers van deze theorie geloven Btfs'dat de Russen met opzet voor hun explosie een zodanige plaats zij zonder twijfel door de Amerikaanse meetinstrumenten kon wor- dcj geregistreerd Hoe men atoom-ontploffingen registreert. Sa van de andere vraagstukken is, hoe lat de Amerikanen is gelukt zekerheid te bijgen omtrent de explosie in Rusland. ]fco mag wel aannemen dat Truman zich «er een kwestie van dergelijke strekking set uitsluitend heeft verlaten op mede delingen van zijn geheime dienst. De tegenwoordige wetenschap en techniek leunen een drieledige methode om een ont- fmg door atoomsplitsing op een afstand vele duizenden kilomters met behulp meetinstrumenten vast te stellen. Ten eerste krijgt men gegevens door trillingen, die zich voortplanten door de aarde, Deze trillingen kunnen, evenals die, welke door aardbevingen worden veroor zaakt, worden geregistreerd door seismo-- graten. Volgens deze methode kan men "ecfiïèr slechts ontploffingen door atoom- «plitsjng registreren, welke op of in de •arde plaats hebben, niet explosies in de lacht, aangezien deze niet voldoende krachtige trillingen in de bodem opwek ten om op grote afstand meetbaar te zijn. De tweede waarmeming is gebaseerd op de trillingen in de lucht, veroorzaakt door een explosie van de betreffende omvang. De derde bestaat uit het afzoeken van de lucht •jar sterk radio-actieve stoffen, welke als restanten van een explosie door atoom- tnergie moeten worden beschouwd. De speurapparatén naar dergelijke radio- zetieve verschijnselen zijn uitermate ge voelig. Het is met zekerheid vast te stel len, of dergelijke verschijnselen ver oorzaakt worden door kosmische straling of door een kunstmatige explosie door atoomsplitsing. Uit metereologische ge- pens kan men opmaken in welke rich ting— van het punt van waarneming uit - de explosie moet hebben plaats gehad. Beria, Kapitza en Werner. De eigenlijke heerser over de verschil lende „Atoomgrads", die in de laatste leren als paddenstoelen uit de Russische pond schijnen te zijn gerezen, is Beria, de almachtige chef van de Russische ge- ttime politie. GelijK Stalin is Beria een Georgiër. Hij Keft eerst r.aam gemaakt met zijn boek •re bolsjewistische organisatie in Trans- naukasië", waarin hij natuurlijk voor alles k voornaamste rol van zijn heer en feester in de pre-revolutionaire dagen „do- KRienteerde". In 1946 is hij tot vice-premier «noemd en van zijn post als minister van wmenlandse Zaken ontheven. Daarop kwamen berichten door dat Beria tot «oom-commissaris was benoemd. De Russische kernphysicus nummer één, "to liet eerste Russische atoom-laborato- bom inrichtte is, merkwaardige para- flox—een lid van de Royal Society, de jKI exclusieve Britse academie voor genschappen. Peter Kapitza, die thana «jaren oud is. kwam in 1921 als vluchte rs naar Engeland. Als eerste buiten eer sedert meer dan 200 jaar werd hij Society tVerkozen tot lid van de Royal h 1934 betrad hij voor het eerst weer H. Grift, Amerikaans journalist vaderlandse grond, welke hij 13 jaren eerder naar hij geloofde voor eeuwig verlaten had. Hij zei toendertijd tot zijn Britse vrienden, dat hij slechts een korte studiereis zou maken. Doch de Russen lieten hem niet meer gaan. Men heeft nooit precies kunnen nagaan of Kapitza vrijwillig gebleven is, of dat men hem onder druk heeft gezet. Gedurende de oorlogsjaren ontving hij de hoogste Rus sische onderscheiding, de orde van Lenin en werd hij tot „held van de Sovjet-Unie" geproclameerd. De wetenschappelijke medewerker van Kapitza is Werner Hertz, een jonge Duit ser, eens een van de. „grote verwachtingen" van het Kaiser Wilhelm JhstituL Hij heeft zich onder meer bekendheid verworven door in 1945, weliswaar na productie van de eerste Amerikaanse atoombommen, doch zonder de gegevens, verzameld dooi de aan de productie dier bommen werkende geleerden, zelfstandig de critische afme tingen van een uranium- of plutonium- atoombom te berekenen, dwz. de afmetin gen. waarbeneden geen kernacties van explosief karakter optreden. Deze Werner Hertz werd in 1945 door de Russen met een speciaal vliegtuig gebracht naar het Kaukasische „Atoomgrad 1", gelegen ten Zuiden van Tiflis. Deze man is waarschijn lijk een waardevoller aanwinst voor Stalin geweest, dan alle herstelbetalingen. Te hoge dunk van onze eerlijkheid Een vreemdeling, die het kantoor van een op de Prinsengracht in Amsterdam geves tigde firma bezocht, liet zijn actetas even in een wachtkamer liggen. Toen hij terug kwam miste hij uit de tas een portefeuille met 10.000 Franse francs, 18.000 Italiaanse lires, 750 Belgische francs, 5 Egyptische ponden, 2 Engelse ponden en een biljet van de K.L.M. voor een vlucht Amsterdam Caïro. Bovendien bevatte de portefeuille een ontvangstbewijs van de douane voor 200 Deense kronen en een credietbrief ten bedrage van 100 Engelse kronen. Er bestaat enige verdenking tegen een reiziger die tegelijkertijd bij de firma was om offerte te maken. BBuve aan i - 4 g dat is de échte Gelderse rookworst! g g Het beste wat U op g >^tafel kunt brengen! W &m m Ba m BIs'Üs® (Adv.) Hoofdprijzen Niwinloterij Te Amsterdam is de trekking gehouden van de tweede Niwin-loterij. De eerste prijs een auto met één jaar gratis rijden viel op nr. 672972. Een jaar gratis leven tot een bedrag van f 3600 was de tweede prijs. Deze viel op nr. 215471. De derde prijs viel op nr. 923003 en geeft recht op een hoenderpark, in te richten in overleg met de winnaar, tot een waarde van f 2.000. NEDERLANDSE RECLAMEFILMS IN DUITSLAND Zaterdag zal uit Den Haag een auto karavaan uitgerust met filmprojectie apparaten naar de Westelijke zönes van Duitsland vertrekken. Tien grote Neder landse bedrijven zullen door middel van films aandacht vragen voor hun artikelen. Deze films zullen op een doek van 60 vier kante meter worden vertoond tijdens open luchtbijeenkomsten, waarvoor de Ameri kaanse en Engelse bezettingsautoriteiten medewerking hebben verleend. Er zullen ook kleurenfilms worden ver toond over de bloembollenvelden, Aals meer en het Westland, teneinde de aandacht te vestigen op deze exportcentra. Vijftien jaar geëist tegen ex-„Kriminalsekretar" Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam had zich de 45-jarige ex-„Krimi- nalsekretar" H. S. uit Duisburg te verant woorden wegens zijn optreden tegen Nederlandse gevangenen in het laatste halfjaar van de Duitse bezetting. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij behulpzaam was geweest bij het fusilleren van 21 gevangenen bij de Woeste Hoeve als représaille voor de aanslag op Rauter. Hij had dit werd door verscheidene getuigen bevestigd medegewerkt aan het samen stellen van de lijst der gevangenen die ge fusilleerd zouden worden. Ook had hij en dit gaf hij zelf toe meegeholpqp met het transport van de gevangenen naar de fusilladeplaats. Voorts had hij in opdracht van een zijner supérieuren een gevangene op een zand weg nabij Almelo neergeschoten. Ook stond hij terecht wegens 't leeghalen van de wijn kelder van een bewoner van Baarn. Toen hij met de vrachtauto, waarin zich de 400 geroofde flessen wijn bevonden, wegreed, werd hij achtervolgd door een zoon van de eigenaar. Hij liet de wagen stilhouden en arresteerde de jonge man. De jongen werd ernstig mishandeld, zijn beide polsen wer den ontwricht. Op de „Dienststelle" rap porteerde verdachte dat hij een „terrorist" had gevangen. Het gevolg was dat de jonge man de volgende ochtend werd gefusil leerd. De verdachte ontkende de zware mis handelingen. Ten aanzien van de arrestatie in Baarn zeide hij, dat de jongeman pa pieren bij zich had waaruit bleek, dat hij illegaal werker was. Ook verklaarde hij, dat de jongeman gewapend was bij zijn arres tatie. In een fel requisitoir verweet de pro cureur-fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, de verdachte moord, medeplichtigheid aan moord, plundering en zware mishandeling. Hij eiste een gevangenisstraf van 15 jaar. De verdediger vroeg clementie en be toogde dat verdachte in dienst van de Duit sers slecht kon doen wat hem werd opge dragen. Geslaagd dank zij.... (Békende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie - Praktijk Boekhouden - Handelscorresp. (F.D.E.SP.) (Adv.) In Augustus kwamen 2607 woningen gereed Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Augustus 2607 woningen gereed. Deze zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de definitieve cijfers over Juli 1949): Groningen 48 (71): Friesland 79 (54); Drente 109 (206); Overijssel (exclusief N. O.-polder) 165 (208): Gelderland 521 (428): Utrecht 168 (137); Noordholland (exclusief Amsterdam) 196 (182); Zuidholland (exclu sief Den Haag en Rotterdam) 190 (391); Zeeland 199 (255); Noord-Brabant 322 (532); Limburg 299 (400); Amsterdam 27 (63); Den Haag 82 (98); Rotterdam 188 (181); N.O.-polder 14 (50). In de eerste acht maanden van 1949 wer den 25.350 woningen voltooid. In Augustus werd begonnen aan 3916 woningen (in Juli aan 4301). Daar er wederom aan meer woningen werd begon nen dan er voltooid werden, steeg het aan tal in Uitvoering zijnde woningen opnieuw. Dit aantal onderhanden zijnde woningen bedroeg op 1 September 40.024 tegen 38.718 op 1 Augustus. Jammer Af en toe schijnt toch zelfs bij de Haar lemmers, die als regel met on'it ie,-veror deningen niet zoveel sympath hebben een gevoel van verontwaardiging op te leven als er fouten worden gemaakt. Want er zijn nu eenmaal dingen, die men niet doet, die men gewoon niet kón doen. Zonder achterlicht op de fiets: goed, vijftig kilo meter per uur door de Grote Houtstraat: vooruit, voorrangswegen: nu ja Maar er zijn van die dinger, die wij toch allemaal even erg vinden. Waarvan allemaal beginnen te trillen van ver ontwaardiging. We kunnen geen paard zien mishandelen, of een fiets zien stelen, of ook en dat gebeurde gisteren een auto in de verkeerde richting zien rij den in de Gierstraat, of de Grote Hout straat of de Jansstraat. Dat kan gewoon niet. Het publiek begint met de zondaar in overtreding met epen mond na te kijken. Het kan een dergelijke overtreding niet onmiddellijk bevatten. Maar toen dan gisteren die jeep van de Marine vrolijk door de Jansstraat naar de Grote Markt reed en de mensen over de eerste verbijstering heen waren, kwamen de krachtige woorden. De woorden, die een sterke twijfel Uitdrukten aan opvoe ding, verleden en toekomst van de chauf feur en ook een plotseling opgekomen afkeer van alle strijdkrachten en de Ma rine in het bijzonder. De jeep snorde rustig verder naar de hoek van de Grote Markt. Mensen bleven aan beide zijden van de straat staan, het geval nakijkend. Uit hun ogen sprak kennelijk de hoop, dat deze jeep zou merken van welk een oerstevige constructie onze stadsbussen zijn. De bloeddorst in de ogen der toeschouwers groeide met de seconde. De jeep tourde opgewekt verder, toeterde niet. gaf geen richting aan en sloeg met een flink gan getje de bocht om en de Grote Markt op. Een minuut bleef het stil onder al die op recht hopende mensen. Toen zij nog geen oorverdovende klap hadden gehoord, begonnen zij langzaam door te lopen. Een slagersjongen keek nog eenmaal achterom. „Jammer", zei hij. En slingerde zich weer op zijn fiets. E. P. Met de Queen Elizabeth" arriveerde uit Amerika in Southampton de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eriiest Bevin. Hij werd door de dokwerkers van South ampton hartelijk begroet met de roep „goede oude Ernie". De oorlog begon na een reeks fatale vergissingen Stalin wist dat het Westen Hitier naar het Oosten wilde dringen hij kaatste de bal terug De oorlog begon Terwijl Engeland een langdurige vrede verwachtte, waren de Nazi's bezig geweest om separatistische bewegingen in Tsjecho- slowakije aan te moedigen, teneinde een ineenstorting van binnenuit te bewerkstel ligen. De 14e Maart riepen de Slowaken hun onafhankelijkheid uit, nadat hun lei der, Pater Tiso, een bezoek aan Hitler in Berlijn gebracht had. In nog grotere ver blinding gaf de Poolse minister van Buiten landse Zaken, kolonel Beek, uitdrukking aan. zijn volledige sympathie voor de Slo waken. Op de 15de Maart marcheerden de Onze gedegen kennis a'|f merken stofzuigers stelt ons in dUiï \Te-reparatie naar Uw volle tevre- Teiö uit te voeren. Verkoop van alle ««Ken stofzuigers vanaf f 94.—. Stof- SoSr„Uls "?itsa". Grote Houtstraat 132 J LUXOr Bioscoop. Tel. 16693, Haarlem. (Adv.) Studie-congres voor de dans Juü ?n 30 October wordt in het AMJV- vow d j ^msterdam een studie-congres nrJs 8®hbuden, waar0p de profes- E Ï-,G- vïln der Leeuw en dr. F. J. J. nnrfJ? referaten zullen houden over de ÏÏX*?* »dails en relegie" en „het da*:" r, ckaana als instrument van de bibnn'j eerstgenoemde spreker zal in het de vraag behandelen, hoe de Klizipi le§en het dansen °P grond van ftonnn i °n moi'ele overwegingen over eet! 1 worden. Het congres wordt boom m_T' cen demonstratie-avond. Men wL0? deze wÜze een dieper contact te ktdsnc j en de beoefenaren van de bal- volk ri rkydimische bewegingskunst en Dr. Josef Tiso, pion in het Duitse spel ter liquidatie der Tsjechoslowaakse eenheid. Duitse troepen Praag binnen nadat de Tsje chische president Hitiers eis ingewilligd had om een „protectoraat over Bohemen" te vestigen en het land dienovei-eenkomstig te bezetten. Britse „garantie" De vorige zomer, toen de overeenkomst van München gesloten werd, had Engeland Tsjechoslowakije een garantie gegeven tegen iedere aanval. Maar Chamberlain vertelde het Lagerhuis nu, dat, naar zijn mening de afscheiding van Slowakije de ga rantie waardeloos gemaakt had en dat hij zich door deze verbintenis niet gebonden achtte. Hoewel hij zijn spijt betuigde over datgene, wat geschied was, deelde hij het Huis mede, dat hij niet inzag, dat het onze politiek zou veranderen. Binnen enkele da gen echter maakte Chamberlain een volle dige „ommezwaai" zo plotseling en verre gaand. dat de wereld er verbaasd over stond. Hij nam hals over kop het besluit om iedere volgende zet van Hitier onmo gelijk te maken. De 29ste Maart bood hij Polen aan om dit land „tegen iedere actie te beschermen, welke de Poolse onafhanke lijkheid bedreigde en waartegen de Poolse regering het dienovereenkomstig nood zakelijk achtte om zich te verdedigen". De vage bewoordingen van de garantie legden Engelands lot in de handen van Pojen bestuurders, mannen met een zeer twijfelachtig en wankelmoedig oordeel. Bovendien was het onmogelijk om de ga rantie na te komen behalve met de hulp van Rusland en toch waren er geen vooraf gaande stappen ondernomen om te weten te komen of Rusland inderdaad hulp zou ver lenen en of Polen deze zou aanvaarden. Er is verteld, dat het kabinet, toen het ge vraagd werd de garantie goed te keuren, zelfs niet eens het rapport van de generale staf te zien kreeg dat aan het kabinet dui delijk gemaakt zou hebben, hoe onmogelijk het was in de practijk ten minste om Polen ook maar de minste doeltreffende hulp te verlenen. De stem van Lloyd George was als die van een roepende in de woestijn, toen hij het Huis waarschuwde, dat het een dwaas heid was, welke zelfmoord betekende, om zulk een verregaande verplichting op zich te nemen zonder zich eerst van Ruslands steun te verzekeren. Maar de meesten van de toonaangevende sprekers gaven uitdruk king aan hun vast geloof, dat de garantie Hitier af zou schrikken en dat zij zou hel pen om de vrede te bewaren! Dit was wel de duidelijkste aanwijzing van de algemene atmosfeer van zinsbegoocheling, veroor zaakt door heftige opwinding. Rusland opnieuw genegeerd De garantie aan Polen was inderdaad de zekerste weg om een vroegtijdige uitbar sting en een wereldoorlog te veroorzaken. Zij was de combinatie van een maximale verleiding en een uitgesproken uitdaging. Zij prikkelde Hitier om de nutteloosheid van zulk een garantie te laten zien, welke gegeven was aan een land, dat buiten het bereik van het Westen lag. Het was nu alleen nog maar mogelijk voor de Britten om een oorlog te vermijden door zich de steun van Rusland te verzeke ren, de enige macht, welke Polen directe hulp kon verlenen en óp deze wijze Hitier af kon schrikken. Maar ondanks de critieke toestand waren de stappen van de Britse regering aarzelend en halfslachtig. Cham berlain had een grote afkeer van Sovjet- Rusland en Halifax een hartgrondige gods dienstige antipathie, terwijl beiden de kracht van de Russen evenzeer onderschat ten als zij die van Polen overschatten. Maar behalve hun eigen aarzelingen waren er nog de bezwaren van de Poolse regering en de andere kleine machten in Oost-Europa tegen het aanvaarden van mi litaire steun van Rusland, daar deze landen bevreesd waren, dat een versterking dooi de Russische troepen gelijk zou staan met een invasie. Zo werd de gang van de Engels-Russische onderhandelingen even langzaam als die van een begrafenisoptocht. Geheel anders was Hitiers antwoord op de nieuwe toestand. Engelands heftige re actie en zijn verdubbelde maatregelen tot herbewapening gaven hem een schok, maai de uitwerking was de tegengestelde van die, v/elke bedoeld werd. Thans ervan over tuig^, dat Engeland zich overal tegen Duitse gebiedsuitbreiding zou verzetten en be vreesd overal geblokkeerd te zullen worden indien hij draalde, vond hij, dat hij zijn stappen tot 't verkrijgen van „Lebensraum" moest versnellen. Maar hoe kon hij dit doen zonder een algemene oorlog teweeg te brengen? Hij verkropte daarom zijn haat tegen en zijn vrees voor het Bolsjewisme richtte al zijn inspanning erop om Rusland te verzoenen en zich van Ruslands neutra liteit te verzekeren. Het was een omme zwaai, welke zelfs nog onrustbarender was dan die van Chamberlain en nog ramp zaliger in zijn gevolgen. Het Russisch-Duitse pact Hitiers hofmakerijen tegenover Rusland werden vergemakkelijkt, doordat Stalin reeds met een schuin oog naar het Westen keek. De natuurlijke wrok van de Russen over de manier, waarop zij in 1938 door Chambérlain en Halifax genegeerd waren, werd verhoogd, toen na Hitiers intocht in Praag hun nieuwe voorstel voor een ge meenschappelijk defensief verbond een lauwe ontvangst vond, terwijl Engeland hals over kop, zonder Rusland daarin te kennen, een regeling met Polen trof. Niets Captain Liddell Hart Terwijl de Engelse regering na de over eenkomst van München zich in slaap liet wiegen door de veronderstelling dat Hitlers aggressie was onderdrukt en een tijdperk van vrede in aantocht was, maakte Duitsland zich gereed voor nieuwe successen bij de uitbreiding van zijn levensruimteDit en de verdere ontwikkeling der dingen, die zou leiden tot oorlog, beschrijft ons Captain Liddell Hart heden In dit laatste gedeelte van zijn artikel, „De oorlog begon na een reeks fatale vergissingen", waarvan ons blad het publicatierecht verwierf. Captain Basil Henry Liddell Hart is in Engeland zeer bekend als een militair expert en historicus. Hij.maakte de eerste wereldoorlog mee in het Britse leger en hij bleef daarna tot 1927 in dienst. Hij legde zich toen al enkele jaren toe op het geven van militaire adviezen aan grote dagbladen en hij werd vervolgens militair mede werker van de „Daily Telegraph", de „Times" en ook van „Encyclopaedia Britannica". Gedurende de tweede oorlog gaf hij zijn adviezen aan de Britse regering. Vele legers, ook buiten Engeland, maken nu van zijn ideeën gebruik. Hij staat voor al bekend als een pionier op het gebied van de gemechaniseerde oorlogvoering. kan met meer zekerheid de twijfel ver diepen en de verdenking verhogen. De 3de Mei was een waarschuwing die alleen door de blinden maar misver staan kon worden vervat in het nieuws, dat Litwinof, Ruslands commissaris voor Buitenlandse Zaken, „ontheven" was van zijn funotie. Midden Augustus voltrok zich een defi nitieve verandering. Deze kan veroorzaakt zijn door de Duitse bereidwilligheid om Stalins verregaande voorwaarden in te willigen vooral de vrije hand voor de Russen in de Baltische staten in tegen stelling tot de aarzelende houding en het voorbehoud van Britse zijde. De verande ring kan ook samengehangen hebben met het voor de hand liggende feit, dat Hitier de actie tegen Polen niet kon uitstellen tot na het begin van September, opdat het weer hem geen parten zou spelen. Het uitstellen van de RussischDuitse overeenkomst tot in het laatst van Augustus gaf Rusland in dit geval de zekerheid, dat er geen tijd voor Hitier en de Westelijke mogendheden zou zijn om een tweede overeenkomst van München te bewerkstelligen welke een gevaar voor Rusland zou kunnen beteke nen. Het ging vergezeld van een geheime afspraak, dat Polen verdeeld zou worden tussen Duitsland en Rusland. Chamberlain was intussen in het laatst van juli onderhandelingen met Hitier be gonnen door bemiddeling van zijn ver trouwde raadsman Sir Horace Wilson over het sluiten van een ïngelsDuits pact, dat „Engeland in staat zou stellen om zich te bevrijden van zijn verplichtingen tegenover j Polen". Maar het DuitsRussische pact,1 dat op het laatste ogenblik kwam, had niet de uitwerking waar Hiïler op rekendf. In tegendeel, het maakte de „Bulldog-menta- liteit" wakker een geestesgesteldheid van blinde vastbeslotenheid, welke geen oog had voor de gevolgen van zijn daden. In deze gemoedsstemming kon Chamber lain zich niet neutraal houden, tenzij hij zowel in het verlies van zijn prestige als in het breken van zijn woord wilde berusten. Het succes van Stalins „stap op zij" Stalin was zich er maar al te zeer bewust van geweest, dat de Westelijke mogend heden de neiging gekoesterd hadden om Hitler in Oostelijke richting, in Ruslands richting, gebiedsuitbreiding te laten zoeken. Het is waarschijnlijk, dat hij het Russisch Duitse pact als een geschikt middel be schouwde om Hitiers aggressieve drang in de tegengestelde richting te leiden. Met andere woorden: Door zijn snelle stap op zij zou hij zijn onmiddellijke èn zijn moge lijke tegenstanders tegen elkander laten botsen. Dit zou op zijn minst een vermin dering van de bedreiging voor Rusland be tekenen en het zou zeer goed zulk een ge meenschappelijke uitputting van de kant der tegenstanders ten gevolge kunnen heb ben, dat Rusland zich van het na-oorlogse overwicht in Europa meester kon maken. Het pact betekende de verwijdering van Polen als een buffer tussen Duitsland en Rusland. Maar de Russen waren altijd de mening toegedaan geweest, dat de Polen met meer waarschijnlijkheid zouden fun geren als een speerpunt voor een Duitse inval in Rusland dan als een barricade er tegen. Door mede te werken aan Hitiers verovering van Polen en door dit land met hem te verdelen, zouden zij niet alleen een gemakkelijke weg volgen om hun bezit van vóór 1914 terug te krijgen, maar zij zouden ook in staat zijn om Öost-Polen in een barrière te veranderen een ruimte, welke, ofschoon enger, door hun eigen strijdkrachten bezet gehouden zou worden. Dit scheen een meer betrouwbare buffer dan een onafhankelijk Polen. Het pact effende ook de weg voor Ruslands bezet ting van de Baltische staten en Bessarabië, wat nog een uitbreiding van de buffer zou betekenen. In 1941, nadat Hitier Rusland binnen gestormd was, leek Stalins stap opzij een kortzichtige list. Het is waarschijnlijk, dat Stalin het weerstandsvermogen van de Westelijke mogendheden overschatte, door welke zij Duitslands kracht uit hadden kunnen putten. Het is eveneens waarschijn lijk, dat hij de aanvankelijke weerstands kracht van zijn eigen strijdmachten over schatte. Wanneer men de Europese situatie in 1949 echter overziet, schijnt het niet zo zeker als in 1941, dat zijn „stap opzij" een nadeel was voor Rusland. Voor het Westen daarentegen heeft hij een onmetelijke schade veroorzaakt. Maar de voornaamste blaam daarvoor rust op degenen, die ver antwoordelijk waren voor de politiek van uitstel en overhaasting, terwijl zij stonden tegenover een tastbaar gevaarlijke toe stand, welke ieder ogenblik tot een uit barsting kon leiden. Duits-Russische „vriendschap". (Star, Glasgow). Amsterdammers maakten papieren- „rijksdaalders" Zij hadden er reeds 60.000 gedrukt In het begin van September werd bij de politie in de hoofdstad aangifte gedaan door verscheidene personen, dat zij valse muntbiljetten van een rijksdaalder hadden ontvangen. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in en wist enige personen aan te houden die de valse rijksdaalders had den uitgegeven, maar zij bleken te goeder trouw te zijn. Geen hunner wist, op welke wijze de valse biljetten in hun bezit waren gekomen. Dank zij het kordate optreden van een tramconducteur kon dezer dagen de zaak tot klaarheid worden gebracht. De conduc teur ontving van een trampassagier een papieren rijksdaalder en zag direct dat deze vals was. De man, die hem het biljet had gegeven, sprong van de tram. De conducteur deed evenzo. Toevallig pas seerden twee agenten en weldra was de vluchteling, die een café in de Oude Brug steeg was ingeschoten, gepakt. Onder de barkruk waarop hij was gaan zitten, wer den niet minder dan zeventien valse rijks daalders gevonden. Aanvankelijk trachtte de man met al lerlei verhalen de politie om de tuin te leiden, maar tenslotte viel hij door de mand. Hij had samen met een vriend beiden verkeerden in financiële moeilijk heden het plan opgevat vals geld te maken. De een werkte in een papiergroot handel, de ander had een cartonnagefa- briekje. Een fotograaf werd in de arm genomen om een goede foto van een rijks daalder te maken. Aanvankelijk weigerde de man, maar toen hem werd verteld, dat het ten bate van de tbc-bestrijding nood zakelijk was een goed cliché van een rijks daalder te maken en als bewijs valse docu menten van het ministerie van Financiën werden getoond, hielp de fotograaf te goe der trouw mede. In een offsetdukkerij werd met het zelfde verhaal bereikt dat een cliché werd gemaakt en weldra kon er gedrukt worden. Dc twee vrienden huur den een offsetpers en een hariUpers en in begin September werden de eerste rijks daalders „op de markt" gebracht. Het vlotte met de uitgifte niet zo best. Daarom werd contact gezocht met drie mannen die bereid waren voor 1.25 per stuk de valse biljetten in omloop te brengen. Een van hen liep op de kermis in de Linnaeusstraat bijna tegen de lamp. Hierdoor kregen de handlangers er genoeg van en moest een van de vervaardigers zelf geld gaan uit geven met het voor hem noodlottige ge volg. Persen, cliché en ongeveer 60.000 valse i-ijksdaalders werden in beslag ge nomen. De beide vervaardigers en hun handlangers zijn gearresteerd. Van de fotograaf en de clichémaker staat vast, dat zij te goeder trouw waren, al kan men zeggen, dat zij toch wel erg lichtvaardig gehandeld hebben. Wanneer zij even geïnformeerd hadden bij de poli tie, zouden zij direct hebben geweten of er toestemming voor het drukken van namaak-rijksdaalders voor de tbc-bestrij ding was verleend. De politie neemt aan, dat nog ongeveer 300 valse rijksdaalders in omloop zijn. VOETGANGERSTUNNEL IN DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft verleden jaar besloten een crediet van 175.000 te verstrekken voor de bouw van een voetgangerstunnel, die naast de be staande tunnel onder de spoorbaan Dordt— Rotterdam zal komen. Binnen afzienbare tijd zal men met de uitvoering van de plan nen beginnen. De Nederlandse Spoorwegen zullen het werk aanbesteden en toezicht houden op de bouw en de gemeente Dord recht zal het betalen. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 14 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Hals: „Hallo met wie?", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Enamorada", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „In het duister van de nacht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Omstre den aarde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De banneling", alle leeft., 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De slang van Shanghai", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 OCTOBER Gem. Concertgebouw: „De halfbloed" (Willem Coossen's volkstoneel), 8 uur. Stadsschouwburg: „Wat iedere vrouw wel weet" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5