Vierde kooksoven batterij THALIA voor Komt VSV tegen Sparta weer op dreef? Nieuw consultatiebureau voor TBC-bestrijding Visserij- varia^) „Schuttevaêr" gaat problemen uit Beverwijk en IJmuiden aanpakken KHAKI OVERHEMDEN 15.90 JONGENS LUMBER JACKETS 17.90 29.75 HEREN JACKETS Vriidag 14 uc 14 October 1949 Hnoqovengas voor Noordholland meer bedrijfsreserve meer gas voor gemeenten Nadat de vierde lcooksovenbatterij ffe weken geleden in gebruik is ?pM stond de financieel-economi- directeur van de KNHS, prof. J. r ten Doesschate-ons een onderhoud over de consequenties van deze '°tbreiding voor de gaslevering aan Amende gemeenten. ten Doesschate legde de na- iTop het feit, dat de vierde kooks- batterij niet slechts een welkome uit ging is, maar ook en vooral moet die- - als een „schokbreker" voor de drie batterijen, waarvan men mag aan- rtPii dat zij niet meer geheel kunnen Moen aan de huidige hoge eisen. Ook het eigen bedrijf, de beide walserijen en 'Zev speciaal de Walserij-West, heeft grote hoeveelheid koolcsovengas nodig, jjjl? de potentiële uitbreiding der gas- fhricase ook gezien moet worden als een tien naar betere „zelfvoorziening". Dat. •rmt echter niet weg, dat nieuwe afzet- Iseliikkeden voor het Hoogovengas wor- Zoverwogen, waarvan verscheidene ge- fwnten vooral in de kop van Noordhol- jjnd een dankbaar gebruik zullen kunnen Als het gas „vrij" komt Od onze vraag, of de KNHS de verhoog- fe behoefte aan huishoudelijk en indus- ^eei gas kunnen dekken, wanneer het Stel Noordzee-convenfie in werking" Jaad voor ?ee-onderzoek bijeen In Edinburgh kwam de Internationale Ra3d voor Zeeonderzoek in conferentie bijeen Een twaalftal naties was er ver- Senwoordigd. Omtrent de plaats die Schotland zich door zijn traditie in ver band met de visserij en het visserij onder dek in de raad had veroverd, gaf de beer Robertson, onderstaatssecretaris, een uiteenzetting. De heer A. T. A. Dobson, adviseur van 't ministerie van Visserij, roerde het veel besproken onderwerp van de „overbevis- ,ing van de Noordzee" aan en drong er bij óe vergadering op aan gebruik te maken van haar machtspositie om genoemd ge- nar de kop in te drukken. De president zeide verheugd te zijn te ternemen dat het Britse gouvernement i andere buitenlandse regeringsinstan- Ües had gevraagd de North Sea Conven tion in werking te willen stellen. Zondagsdiensten IJMUIDEN: Dokters In spoedgevallen zijn van de groep art sen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot Bevorde ring van de Geneeskunst, van Zaterdag middag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: D. J. Boosman, Stationsweg 7, telefoon 4340 en P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, telefoon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond lluur mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, telefoon 3340. Apotheken Zondags- en nachtdienst heeft apo theek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts Ph. J. Ha- zelager, Hoofdstraat 135, telefoon'8570 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsfestraatweg 145, telefoon 8249. (het theater met" de beate films) Vertoont VRUDAG 14 Oct. 8 uur. ZATERDAG 15 en ZONDAG 16 Oct. en 9.15 uur: ESTHER WILLIAMS in een fantastisch kleurenschouwspel VOOR NU EN ALTIJD met Jimmy Durantc-Lauritz Mel- chior-Johnnie Johnston en Xavier Cugat en zijn orkest. Een moderne show- en amusementfilm vol onver getelijke melodieën, muzikale humor en een schitterend waterballet! Metro Goldwijn film. Toegang 14 j. MAANDAG 17, DINSDAG 18 en WOENSDAG 19 Oct., 8 UUR: DENNIS O' KEEFE in het adembenemende filmwerk BUITEN DE WET Dit met kogels doorzeefd verhaal vol liefde en wraak uit de onderwereld, is een nieuwe prestatie van de sen sationele „T-man" medewerkers, rilmex film. Toegang 18 jaar ZONDAG 16 en WOENSDAG 19 Oct. 3 UTR 2 bijzondere KINDERVOOR STELLINGEN met speciaal pro gramma, o.a. de kleurentekenfilm POPEYE in UI BABA en de 40 ROVERS W komische dieren- en tekenfilms. Een feest voor jong en oud!! Agenda halia, 8 uur: „Voor nu en altijd". Raoiv Vur: »Nicky als detective", dpr - b?s' 84 uur: Spreekuur Wethou- rn financiën. 8 uur: filmavond „Het Zon- Thei: Z™RDAG 15 OCTOBER Rrt. ft' en 9-15 uur: als Vrijdag. en 9.15 uur: als Vrijdag. «jSKSS* 8uur: symPhonie- gas mettertijd zonder bindende distribu tie-voorschriften kan worden afgenomen, antwoordde prof. ten Doesschate, dat er alle réden is om aan te nemen, dat de ver plichtingen der Hoogovens in zulk een geval inderdaad kunnen worden nage komen! Rijer Tol gehuldigd In het kantoor van de N.V. Visserij Maat schappij „Rode Zee" in IJmuiden werd dezer dagen de trawler-matroos Rijer Tol gehuldigd met zijn zilveren „ambtsjubi leum". Het was de eerste keer dat een opvarende voor een dergelijk jubileum in de bloemetjes werd gezet, want voor zover de IJmuidense annalen betrouwbaar zijn, is het nog nooit voorgekomen, dat een varensgast een kwart eeuw bij dezelfde rederij werkte. Hij werd dan ook duchtig gevierd en een enveloppe met inhoud werd hem door de directie aangeboden. Dat er aan boord van de „Zwarte Zee", de traw ler die Tol vele jaren van en naar de vis serij heeft gedragen, een stevig glas op dit exceptionele feest is geleegd, hoeft geen betoog en ook thuis moest de jubilaris pog menige gelukwens in ontvangst nemen. V.V.I3. verwacht een verder herstel Zaterdagmiddag ontvangt de V.V. IJmui den het sterke SSVU uit Utrecht. Na een teleurstellend begin lijkt er een kentering in de verrichtingen van WIJ te zijn ge komen, en schijnt WIJ zijn inzinking te. boven te zijn, gezien de 4-0 overwinning op Dindua van verleden week. Wij wagen het dan ook te voorspellen, dat SSVU zon der punten naar de Domstad terugkeert. De reserves en het vierde gaan samen naar Hillegom om respectievelijk het twee de en het vierde elftal van Sizo te be kampen, er wordt op een overwinning gerekend. Het derde elftal trekt naar Hoofddorp om ETO I te ontmoeten. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. Het pas opgerichte adspiranten-elftal is de gast van Waterloo A, en zal het niet makkelijk hebben tegen de geroutineerde adspiranten van deze club. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 13 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Brandaris van Rot terdam. American Defender van Antwer pen. Hesperus van Kotka. Larix van Kotka. Svangen van Trangsundi Marathon van Fowey. Prinsegracht van Kotka. Argos van Izmir. Rijnstroom van Londen. Blackpoint van Baltimore. Goldfinch van Londen. Hol- dernene van Barrydock. Ariel van R'dam. Vertrokken zijn: Echo naar Rotterdam. Evanger naar Antwerpen. Saturnus naar Lakevanern. Van Brakel naar Wilhelms- hafen. Rebo naar Helsingborg. Holland naar Terschelling, Express naar Parijs. Seaham naar Goole. Phoenix naar Gothenburg. VOETBA L O VERZICHT V.S.V. kan nog maar niet op slag komen, j wedstrijd speelden als de afgelopen Zondag Merkwaardig, omdat het, nu Van Onsélen i in de tweede helft tegen A.P G.S., zouden weer. van de partij is, toch dezelfde ploeg wij er minstens één winstpunt in zien. is, die het vorige seizoen zo linea recta op V.V.E kan zich zelf en Velsen een goede het kampioenschap afstevende. Het is dan dienst bewijzen door D.C.G. één of twee ook te hopen, dat de spelers Zondag tegen winstpunten afhandig te maken. Maar dat Sparta weer eens beter op dreef zijn, want gold de laatste jaren een ontmoeting tegen Sparta als een niet te lastige opgave, dit seizoen staan de zaken wel even anders. Het heeft er meer van, dat Sparta een aan val op het afdelingskampioenschap wil doen. Als V.S.V. het dan ook tot een gelijk Ten bate van het bouwfonds van het Kleuterhuis „Margriet" te Haarlem is een tweede verloting georganiseerd. De hoofdprijs is het hier afgebeelde houten landhuisje, dat geplaatst is in de Wilhelminastraat tegenover de H.B.S. te Haarlem. In de wachtkamer van het gebouw dei- Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Velsen wachten in spanning de patiënten hun beurt af. Het is er vol, want zowel in Velsen als in Beverwijk is het aantal tuberculose gevallen na de oorloggeste gen. En ook de zogenaamde twijfelgeval len moeten worden „doorgelicht". Dokter Hoefnagels en zijn helpsters werken onver moeid, maar de ruimte is erg bekrompen en dat komt het tempo niet ten goede. Gelukkig komt daaraan spoedig een einde. Men hoopt aan het eind van dit jaar een Zweedse barak in gebruik te kunnen nemen, dié op de speelplaats van de voormalige school D. aan de Heidestraat wordt opgetrokken. Zo zal het .grote gemis van het gebouw aan de Briniostraat, waar voor de oorlog de heer A. Peek de scepter zwaaide en dat door bezettershand .werd afgebroken, enigermate worden vergoed. Tevens kan dan de secretaris van de vereniging tot bestrijding van Tuberculose, de heer W. Chr. Suwerink, de sombere toon uit zijn jaarverslag doen wijken. In zijn betoog op de algemene vergade ring, die gisteravond ten huize van mevr. Peek werd gehouden, zei deze spreker namelijk onder meer: Het consultatie bureau bewees weer afdoende zijn nood zakelijkheid. De gebrekkige huisvesting schreeuwt echter om een oplossing. Wat het eerste aangaat: helaas het bureau is nog layg niet overbodig. In 1948 werden er 01 zittingen gehouden, 3059 onderzoekingen werden er verricht. Voor een eerste onderzoek meldden zich 851 personen, de huisbezoeksters legden 4257 bezoeken af in 702 gezinnen met 1255 patiënten. In de sanatoria werden 22 pa tiënten opgenomen, 11 kregen in een ziekenhuis onderdak en 87 kuurden thuis. Ook dit jaar, zo zei de heer Suwerink, werden wederom groote moeilijkheden on dervonden door 't enorme gebrek aan sana toria- en ziekenhuisruimte. De wachttijd is dikwijls heel lang, wat op de genezing belemmerend werkt. Een snelle verbetering van de ongewenste toestand is echter niet te verwachten. Uit de verdere gegevens die de secreta ris publiek maakte bleek, dat op 1 Januari 1948 er 513 gezinnen met 1052 patiënten huisbezoek kregen. In de loop van het jaar werden nieuw ingeschreven 89 ge«innen met 203 patiënten. Gelukkig konden 192 gezinnen met 488 patiënten worden afgeschreven, zodat op 1 Januari 1949 nog 410 gezinnen met 767 patiënten onder toezicht van de vereniging stonden. In 40 gezinnen met 40 patiënten werden 69 artikelen uitgeleend, 16 ont smettingen hadden plaats en 5 ligtenten waren in gebruik. Wat de woningtoestand van de onder controle staande gezinnen aangaat: in 343 gevallen was deze goed te noemen, in 57 gevallen voldoende en slechts 10 gezinnen waren pertinent „onvoldoende" gehuisvest. In elk geval zijn dit cijfers die spreken, niet slechts tot hen die daadwerkelijk pro fiteren van deze humane, particuliere in stelling. Maar in een gemeente met meer dan 42000 inwoners is een ledental van 596 toch uitzonderlijk klein te noemen. Men schijnt nog niet ervan doordrongen te zijn, dat "tuberculosebestrijding een volksbelang is. Wie patiënt is denkt met dankbaarheid aan hen, die belangeloos hun vrije tijd geven aan dit werk. Wie geen patiënt is." kan het worden. Want wie garandeert dat men onbesmet blijft, waar in scholen, in bijeenkomsten en vergaderingen vele mensen samen komen? De bestrijding in Nederland wordt met kracht ter hand genomen. Het „hemd is nader dan de rok" en zo is Velsen dichterbij huis dan Groningen. Wie in Velsen zijn verantwoordelijkheid beseft kan zich als lid opgeven bij een der bestuursleden: H. van der Veen, Jan Kostelijklaan 5, W. Chr.. Suwerink, Hard draverslaan 28, R. S. van der Veen, Spie- ghellaan 27, A. Rolloos, Feithlaan 10, W. F. Serlié, Marnixlaan 15, mevrouw Hek man-Offermans, Hoofdstraat 236 of mé- juffrouw Zwikstra, Duinvlietstraat 85. ACALVIT het nieuwe middel tegen hoofdroos, vroeg tijdige kaalhoofdigheid en haaruitval. DROGISTERIJ DE GROOT TROMPSTRAAT 168 TELEF. 4486 (Adv.) Drukte. Donderdag waren er handen te kort om de grote visaanvoer te lossen. De Abraham (Sch 91) moest op de tweede losbeurt wachten met 1250 kisten vis, hoofd zakelijk makreel. De Abraham loste voor de Vrijdagmarkt, De Jacoba (IJM 21) loste 1600 kisten haring en de Herman (Sch 92) deed er nog eens 1700 kisten bij. De KW 37 Nederland 6 had eveneens verse haring. Makreel Werd in 1000 kisten aangevoerd door de Norma Maria (IJM 6) die ook nog 150 kisten divcr- spel brengt, zou dit geen slecht resultaat zijn. Stormvogels liet de vorige Zondag een steek vallen. Toch is alles nog lang niet ver loren, want de ploegen in deze afdeling zijn zo aan elkaar gewaagd, dat nog wel meer grote plaatsverwisselingen zullen volgen. De volgende tegenpartij van Stormvogels is W.F.C. Deze Zaanse ploeg is al evenzeer van behoorlijke sterkte, zodat een aardige wedstrijd verwacht kan worden. Ook hier zou een gelijk spel ons niet verwonderen, maar toch voelen we het meest voor een kleine overwinning van Stormvogels. Van de derde klassers past het allereerst Terrasvogels voor het voetlicht te halen. Dé Santpoorters toch leverden een opmerke lijke prestatie door H.R.C. zijn eerste ver- liespunt te bezorgen. Zo'n ploeg moet ook van A.P.G.S. kunnen winnen. Velsen boekte zijn eerste verliespunt. De spelers zullen tégen Alkmaarse Boys wel weer op de volle tauit beslag leggen. De Kennemers, dat reeds vijf punten op het leidende Q.S.C. ten achter is, trekt naar Z.S.G.O., dat-ook een kans op de bovenste plaats heeft. We durven op niet meer dan een gelijk spel te rekenen. Vitesse kan tegen het de laatste plaats bezettende D.I.O. op hevige tegenstand re kenen. Het zou ons niet verwonderen, als de Castricummers een veer moesten laten. Kinheim krijgt Always Forward op be zoek. Als de Velsenaars nu eens de gehele zal ni^t meevallen. In de thuiswedstrijd tegen K.V.V. zien we voor D.E.M. een schone gelegenheid om zijn aantal winstpunten met twee te vermeerderen. Van de vierde klassers is V.V.B. vrij., I.E.V. krijgt Rivalen tegenover zich en het ?<in aanbracht. °e Pe ten (MM 49) had 103a Irictön ■■••inri.on flflfl l,,rtA» mnL-vnA Qohin- zou ons meevallen, als de Noordelijke Vel- senaren het tot een gelijk spel brachten. C.S.V. moet na zijn fraai succes van Zon dag zeker in staat geacht worden ook Schel- lingwoude er onder te houden. „Devaluatie" In het gebouw van de voormalige Cen trale Keuken te IJmuiden werd Donder dagavond een cursusvergadering door de federatie der drie Velsense afdelingen van de P. v. d. A. belegd, waar namens de Wiardi-Beckman-stichting het woord werd gevoerd door drs. J. Pescha wiens onder werp het probleem der devaluatie trachtte te omvatten. Hij ging uit van de monetaire positie van ons land in de oorlog, veroor zaakt door Nederlands materiële verliezen. „Met het herstel gaat het goed" merkte de spreker op, „maar dit is nog lang geen reden tot juichen, want de beperkte wel vaart is slechts schijn". De onevenwichtige betalingsbalans en het derven der Indo nesische inkomsten plus de weggevallen voordelen uit het Duitse transitoverkeer noemde hij als de hoofdoorzaken en als remedie gaf hij een voorgezette Marshall -hulp en een verhoogde nationale inspan ning. Diepgaand besprak drs. Pescha vervol gens de recente rede van de heer Holtrop, die een verdoorgevoerde versoberingspoli- tiek voorstond. De productiviteit van de arbeider kan echter zo merkte hij op door het ver der aanhalen van de buikriem onmogelijk bevorderd worden evenmin als de onder nemingslust van dë Werkgever gestimuleerd zou worden door een verregaande verso-, bering, zodat hij de principes van de heer Holtrop niet kon delen. IJmuiden- West Zaterdagmiddagmuziek in oud-IJmuiden Zaterdagmiddag zal de IJmuider Har monie in het raam van haar propaganda- actie een muzikale wandeling door IJmui- den-West maken. Van het repetitielokaal aan de Zeeweg gaat de route via Willems- beekweg en Kennemerlaan door de De Rijpstraat naar de Julianabrug en daarna marcheert het corps langs de Koningin Wilhelminakade, de Bik en Arnoldkade en de Oranjestraat via de Bothastraat en de Bloemstraat naar de Julianabrug terug om dan de omgeving van de Marconistraat met een bezoek te vereren. Door de Edison- straat gaat men tenslotte via de Rambon- netlaan naar de Zeeweg terug. BINNENSCHIPPERS BIJEEN Reeds geruime tijd werd het ont breken van eer. IJmuidense afdeling van de Koninklijke schippersvereni ging „Schuttevaêr" als een gemis ge voeld, temeer daar IJmuiden niet al leen als zeehaven maar ook als haven voor de binnenscheepvaart van bete kenis is. Bovendien worden de belangen van de IJmuidense industriën er mee gediend wanneer „Schuttevaêr" ook in IJmuiden een kern van leden heeft die niet alleen in de bres staan voor de belangen der schippersbevolking maar ook hun aan dacht wijden aan de uitbreiding van het binnenscheepvaartverkeer. In deze be woordingen ongeveer leidde de heer A. Zeylmans de algemeen secretaris van „Schuttevaêr" de heer T. P. Keyzer in, die Woensdagavond in het Bevrachtings commissariaat aan de Stationsweg te Vel sen het doel en streven van de schippers vereniging uiteen kwam zetten. De heer Keyzer greep terug naar de allereerste pogingen van „Schuttevaêr", nu bijna 100 jaar geleden, om het hoofd te bieden aan de dreigende concurrentie die spoor- en wegenverkeer het scheep vaartverkeer aandeden. Uit het initiatief van schipper Jan Willem Schuttevaêr die begreep dat er een verandering in de schipperswereld op komst was, en dat er voor de belangen van de schipper gevoch ten diende te worden, is in de loop der jaren een organisatie gegroeid welke zich tot doel heeft gesteld om vooral de goede verstandhouding tussen de binnenscheep vaart en de handel te bewaren, om daar naast een neutraal terrein te vormen waarop de schippers, over allerlei wat hun belangstelling heeft, van gedachten kunnen wisselen. Aan de hand van tal van voorbeelden welke er op wezen dat men over het al gemeen de belangrijkheid van het binnen scheepvaartverkeer in Nedexiand niet be grijpt. betoogde de heer Keyzer, dat het noodzakelijk was dat de schippers zich verenigden om de buitenwereld betere gedachten over het bestaansrecht van de schipper bij te brengen. De heer Keyzer belichtte vervolgens de werkwijze van de vereniging en ging op de vruchten die het werk van „Schutte vaêr" had afgewox-pen diep in. Nadat ook voor het schippersonderwijs de aandacht gevraagd was en spreker tenslotte nog maals de noodzakelijkheid van een IJmui dense afdeling van de organisatie naar voren had gebracht, ging men over tot het kiezen van een voorlopig bestuur. Als secretaris-penningmeester werd de heer A. Zeylmans aangewezen. Over het bezet ten van de voox-zitterszetel zal in de eerst volgende vergadering gestemd worden. Tevens zullen dan het probleem der lig plaatsen in IJmuiden en de outillage van de Beverwijkse haven ter tafel komen. MARKTBERICHTEN 13 October 1949 Besommingen IJM 6 Norma 15.500; IJM 49 Petten 14.900. RO 1 KW 37 3260; IJM 249 151. Twee VEM-trawlers besomden f 38.5 Aanvoer 60 kisten tarbot en tong, 10 kisten tong schar, 4080 kisten verse haring. 1500 kisten makreel, 320 kisten schol, 100 kisten schel vis, 110 kisten wijting, 70 kisten koolvis, 50 kistenu schar, 60 kisten kabeljauw, 100 kisten haai, 10 kisten heek, 10 kisten leng, 20 kisten diversen. Totaal 6500 kisten. Prijzen Heilbot 3—2,70; tarbot I 2,25—1,70; gr. tong 2,452,30; gr.m. tong 2,152; kl.m. tong 2.302,15; kl. tong I 1,951,80; kl. tong II 1,12—0.90, per kg. Tongschar 57; schartong 30; gr. schol 58; midd. schol 44—27,50; kl. schol 2610; schar 225,50; makreel 16,5011,15; verse haring 13.6010,60; midd. schelvis 4741 kl. schelvis I 32—27.50; kl. schelvis II 32— 27; wijting 18,50—3,50; gr. gul 50; midd. gul 35: kl. gul 1914.50: kl. koolvis 2315; ham 57: kl. haai 7.50—4,90; poon 14,50; kl. heek 33. per 50 kg. Kabeljauw 172—94; koolvis 42—38,50: leng 82; gr. heek 184, per 125 kg. 13 punten 14 punten 15 punten in prima kwaliteit en uitvoering (914 jaar) Bordeaux-bruin met ritssluiting vanaf Ph.deKoning Herenmodes KENNEMERLAAN 24 IJMUIDEN - TEL. 4963 IJmuiden-Oost V.A.R.A. gaf feestavond In het Patronaatsgebouw De V.A.R.A. heeft haar Velsense leden Woensdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een uitstekend cabaret programma voorgezet, waar aan een keur van bekende radio artisten mee werkten. In vlot tempo werd een reis door de wereld van de kleinkunst gemaakt waaraan de zanger-conférencier Max van Praag, die als gids fungeerde, wel het leeuwenaandeel heeft gehad. Z'n orginele grappen, beken de liedjes en geestige voordrachten werden met een hartelijk en verdient applaus be loond. De accoi'déonist Tonny Bakkencs had al spoedig de sympathie van het publiek ge wonnen. Hij bleek niet alleen op het schip- persklavier maar ook op de piano een ware virtuoos te zijn. De Russische zanger Wassia Krimsky kan tevreden zijn over de manier waarop de Velsense V.A.R.A.- mensen op zijn liederen en dansen uit de Kaukasus reageerden. Tijdens bijna iedere cabaret-voorstelling komt de laatste tijd een goochelaar de aandacht van de aan wezigen vragen. Zelden echter heeft een illusionist als Clem Clements op IJmuiden se 'planken gestaan. Deze exclusiviteit bleek- dan ook wel duidelijk uit de ovatie die hem na afloop van zijn fenomenale trucs ten deel viel. Een even hartelijk ap plaus moest deze rasartist in ontvangst nemen in zijn hoedanigheid var^Mr. Swips, de sneltekenaar. Ook als clown kon hij in alle opzichten gewaardeerd worden. De voordrachtkunstenaresse Julia de Gruyter vulde het programma met enkele zeer goede declamaties en de Wailane Ha- waïans van Aart Boender zorgden voor de romantiek van de Zuidzee-eilanden. De heer M. Sluyser hield een korte pro- paganda-rede, waarin hij wees op de grote betekenis welke de V.A.R.A. heeft voor het progressieve denken in Nederland en op de belangrijke culturele arbeid van deze omroepvereniging. V.V.IJ. en de „Privé-secretaresse" Al is het later geworden dan in de be doeling lag zodat vele Patronaat-bezoekers IJmuiden voor een mistige dwaaltuin moeten hebben versleten, de privé-secre taresse in de gedaante van mejuffrouw S. Hunsche, die gisteravond stormenderhand de zaal veroverde, heeft dit inconvenient vermoedelijk wel weer goed gemaakt. De afdeling toneel der voetbalvereniging „IJmuiden" is het nieuwe seizoen begon nen met een vrolijk en soms zelfs dwaas stuk maar dank zij de hoofdrolspeelster is het volledige gemis aan diepgang aller minst betreurd: deze bijdehande Joyce Allingworth leverde een stukje amateur toneel van de bovenste plank en zelfs al waren de omspelenden ver beneden de maat gebleven, dan was het succes wellicht nog verzekerd geweest. Die „anderen" lieten zich evenwel graag meeslepen in het vuur van de strijd om van een lichte lijk losbandige maar karaktervolle jonge dame een bruikbaar lid der maatschappij en een gelukkige vrouw te maken. Daar was bijvoorbeeld haar directeur, Francis Darnley, die van de heer W. Groeneveld niet altijd het volle pond kreeg hij bleef wat gedwóngen maar zich toch bij het vorderen der intrige vrijer ging be wegen. Zijn kantoorpersoneel maakte dankbaar van de kans gebruik, om vol ledige caricaturen van hun rollen te maken: de schutterende boekhouder Markham en de dodelijk-verliefde miss Roberts gingen wel eens wat al te ver maar kregen juist daardoor de zaal danig aan het lachen. In een hoog tempo is het stuk er door gehaald tot volle tevredenheid van het publiek, dat in de pauzes wel wat zwaar op de proef werd gesteld met het oog op de decorwisselingen maar zich daarnaast dankbaar toonde voor de muziek van des heren D. Wijker's „IJmuidens Roem". Al konden wij aan het gespeelde menuet weinig gratie ontdekken, de andere num mers van het repertoire werden met kennis van zaken over het voetlicht gebracht en het drietal „alleenstaande" jongedames kreeg dan ook prompt de zanglustige» mee, toen er een potpourri gespeeld werd. De vice-voorzitter J. v. d. Vlis opende de avond, die onder meer door wethouder H. de Boer werd bijgewoond. W. Jeugddienst in de Oude kerk Voor de Nederlands Hervormde Gemeen te van Velsen wordt Zondagavond in de Oude Kerk een jeugddienst gehouden,waar in dr. H. v. d. Loos, predikant te Haarlem- Noord, zal spreken over het onderwerp: „Een zeldzaam diploma". Voorafgaande aan deze dienst zal de or ganist Adriaan Verschoor het orgel be spelen- kisten, waarvan 900 kisten makreel. Schip per De Groot moest voor familieomstandig- lxeden van een lid der bemanning naar huis. Platvis werd tenslotte door de schuitjes aangevoei'd. De kleine schol blijft met 20 per kist stevig aan de prijs. Wiron III doet het goed. De in Augustus in de vaart gebrachte verbouwde motor- logger Wiron III .(IJM 221) „vaart tot nog toe uitstekend". Schipper Buis vist tussen de trawlers op rondvis en bracht deze week 350 kisten mooie vis aan. De besomming bedroeg 12000. Garnaal en eend. De garnalenvissers „zeven" voor het koken op zee de garnalen, waardoor de kleine garnalen afvallen. Auto's uit Noordholland staan 's middags gereed om bij binnenkomst van de garna- lenvloot dii-ect het afval te laden. Het wordt gebruikt als eendenvoer. Verwachtingen. Voor de Zaterdagmarkt lossen met haring de Allan Water (IJM 34) 1500 kisten en de Catharina Duyvis (IJM 60) 1300 kisten. Limburgia (IJM 54) 1000 kisten haring. Verse-vis-boten met makreel lossen op verzoek van de vishandelaren-rokers niet meer op Zaterdag. Voor de Vrijdagmarkt lossen vier traw lers. Met 900 kisten haring en 150 kantjes steux*haring is er Alkmaar (IJM 31) en de Batavia (IJM 99) komt met 1200 kisten haring. De Claesje (RO 46) heeft 1050 kis ten makreel en varia en de Abraham (Sch brengt 1250 kisten makreel en varia aan. Om Zaterdag weer te kunnen'varen, wa ren enige trawlers reeds Donderdagmiddag binnen. Verhuizen. De vijf trawlers Maria- Liesebeth (IJM 114). Zeehond (IJM 70), Oostzee (IJM 147). Perseus (IJM 45) en Katwijk Twee (KW 134) liggen al geruime tyd stil aan de vishalkade van de vissers haven. Omdat er plaatsruimte nodig is voor de in bedrijf zijnde kottervloot worden de trawlers verhaald naar een rustiger plaats. Engelse wal in zicht. De drie Katwij ker loggers Robert William (KW 123). Ne derland 6 (KW 37) en Aafje Jacoba (KW 41) hebben de trawlharingvisserij beëin digd. De loggers nemen de drijfnetvleet aan boord voor de Engelse wal-visserij. Indien de vangsten daar overvloedig worden, zal IJmuiden heel wat verse haring te verwer ken krijgen. In de krebbcn. De te Vlaardingcn thuishorende logger Neeltje heeft erg voor spoedig gevist. Met 42 last in de tonnen kwam de logger Vrijdagmorgen in Vlaar- dingen aan de markt. Daar de bemanning geen tonnen meer had, werd de overige vangst van 100 kisten vers in de „krebben" gestort. Velsen Strawberries opent het nieuwe clubgebouw In het weekeinde zal de K.H.C. „Straw berries" het vierde lustrum vieren. Zaterdag 15 October zullen leden en oud leden aan een diner in Hotel „Duin en Kruidbex'g" aanzitten. De leden voeren een Strawberries-revue op. waarbij het dans-orkest de „Bambooz- lers" verder zijn medewerking verleent. In een der bijzalen van het hotel is nog een kleine tentoonstelling ingericht, waar fotomateriaal en andere herinneringsstuk ken uit de oude tijd een plaats krijgen. Zondags om 11.30 uur wordt het ver bouwde clubhuis „d# Kopbei-g'' genaamd, dan officieel geopend. Het wedstrijdgedeelte omvat, behalve competitiewedstrijden voor Strawberries IV en-V (dames) op Zaterdagmiddag en voor de heren van het vijfde elftal op Zondag enkele onderlinge wedstrijden, waarbij o.a. de oud-leden de stick zullen kruisen met de jongere generatie. Per open mailcoach wordt er na afloop hiervan naar de Thepschenkerij „Velser- beek" gereden, waar voorzitter Dopheide de gelegenheid zal hebben om het eerste gedeelte van de lustrumviering voor afge lopen te verklaren. VOOR 80 GEDEMOB1LISEERPEN Feestavond en sympathiek gebaar van „Onderlinge Vriendschap" De buurtvereniging „Onderlinge Vriend schap" organiseert op Donderdag 20 Octo ber een grote feestavond in het Thalia- theater te IJmuiden. Het bekende Alk maarse cabaretgezelschap van „Duo Wijo" zal deze avond in een non-stop jubileum revue zijn 15-jarig bestaaix vieren. Be halve muziek, zang en voordracht ver meldt het veelbelovende programma het optreden van de telepaath Remidol die al menigmaal het IJmuidense publiek ver steld heeft doen staan van zijn bijzondere gaven.- In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering heeft „Onderlinge Vriend schap" besloten voor deze avond 80 plaatsen voor uit Indonesië gerepatrieerde Velsense militairen beschikbaar te stellen. Van Maandag 17 October af kunnen mi litairen die aan deze sympathieke uitno diging van „Onderlinge Vriendschap" ge hoor willen géven, toegangsbewijzen af halen bij mevrouw G. van Roden-van Hooff, President Krügerstraat 35, IJmui den. Intrekking van de verordening op de retributieheffing Naar aanleiding van en in aansluiting op het door de gemeenteraad van Velsen genomen besluit van 22 Maax-t 1949 be- tx-effende de retributieregeling voor de toelating van leerlingen op inrichtingen van middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs, wordt de raad thans in over weging gegeven om met ingang van het heffingstijdvak 1949/1950 de verordening op de retributieheffing, welk besluit in middels is goedgekeurd door de secretaris generaal van het departement van Bin nenlandse Zaken, gewijzigd door burge meester en wethouders als vertegenwoor- digex's van de gemeenteraad, van kracht te doen blijven ten aanzien van de aan het genoemde tijdvak voorafgaande hef fingstijdvakken.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7