Voetbal in Kennemerland Dank zij de Nijverheidsschool toinen weer iigfenten beschikbaar Stormvogels zette achterstand in een voorsprong van 2- ■1 om De Marnixschool staat twee lokalen aan het kleuteronderwijs af Agenda voor Velsen 17 October 1949 ^bestrijding KOMT TEKORT leniging tot bestrijding der tuber- P5 V;n Velsen moet over behoorlijke be- beschikken om haar menslievend gunnen volhouden, toolegings- en materiaalkosten zijn in tijd wel heel hoog. Voor een vereni- over voldoende geld en uitleen- H!iaal beschikt is dit niet zo erg, de vereniging echter heeft danig de oorlog geleden en kan dus slechts n met de riemen, die er over zijn. "v «r de oorlog, zo zei de penningmeester Jta financieel overzicht, is het verple- 2 Snateriaal geheel verbruikt. Zeven ijfffenten werden door de bezetters of geroofd. De schadecommissie Sêdde hiervoor een bedrag van IJL 50 welk bedrag voorlopig serveerd tot er gelegenheid is weer W ligtenten aan te schaffen. Ook de Ivalliüe balen" ten b?drage werden gereserveerd voor het Schaffen van nieuw materiaal. RH de verrekening van verpleeggelden ^Ranaloria en de stichting N.S.V. bren- de maatregelen van terugwerkende jfacht veel narigheid en rompslomp mee. eerden onlangs de bijdragen van laatst- imde stichting met terugwerkende verhoogd van 3,— tot 4.50. Dit r., ge administratie het nodige hoofd je meeste sanatoria is de verpleeg- -ijs fhans gestegen tot 5.50 per dag. fa in 1948 niet min£*er dan 7320 ver- legdagen in rekening moesten worden jgcht, loopt het eindbedrag in de papie ren HANDEN INEEN Velsense winkeliers organi seren reclame-actie In samenwerking met Midden standsverenigingen Onder het motto „Koopt in eigen rfaats" wordt in de tweede helft van November door winkeliers- en mïd- öenstandsverenigingen in Velsen een reclame-actie georganiseerd welke onder meer tot doel heeft de band tussen koper en verkoper te verste vigen. Tot nu toe werden alle reclame-acties, van winkeliers- en midden- visverenigingen in Velsen door elk deel ra de gemeente afzonderlijk georgani- sad. Dezer dagen hebben de besturen ra de diverse organisaties echter beslo t-a om de handen ineen te slaan en een gezamenlijke actie op touw te zetten. De handelsvereniging „Groot IJmuiden", ie afdeling Velsen van de R.-K. Midden- ftandsbond, de Algemene Winkeliersver eniging Santpoort en de winkeliersver eniging „Wijkeroog" zullen in de reclame actie welke in de tweede helft van No vember gehouden wordt, samenwerken. Tal van attracties zullen aan deze groots ipgezette reclamecampagne verbonden worden, Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: D. KortAndriesse, z., Hei- «straat 23, IJmuiden-O.; H. KampGou da, z., de Ruijterstraat 44, IJmuiden-O.: C. 1. Broersen—de Graaff. z.. Driehuizer- hrkweg 35, Driehuis; Th. W. Vellema Teekman, z., Acaciastraat 20, IJmuiden-O.; CB.de GraafWensveen, z., Narcissén- rraat 36, Santpoort; S. H. PuntGod- fialk, z„ Vleetstraat 4, IJmuiden; E. SuijzerRoza, d., Bloemend.straatweg 65 rd, Santpoort; OVERLEDEN: R. C. Kremer. 31 j., echt- Hiotevan A. Mastemaker, Frogerstraat 38, Imuiden: A. J. A. Jansen, 44 j., echtgenoot van W. Henneman, Alkmaarsestraatweg 227, Bevei'wijk, ONDERTROUWD: H. Th. van de Logt, Hatertseweg 540, Nijmegen en C. Stapel, Casembrootstraat 35, IJmuiden-O., toek. sires: Casembrootstraat 35, IJmuiden-O.; J. «.Boersma, Iepenstraat 3, IJmuiden-O. en C. Dekker, Huygensstraat 37, IJmuiden; L. A. Vermey, Ogelwightstraat 2, Velsen-N. M E. C. P. de Reus, Geelvinckstraat 77, Velsen-N.; H. Been. Nachtegaallaan 16, IJmuiden-O. J. M. van Leeuwen, Es- flOornstraat 16, IJmuiden-O., toek. -adres: sacfttegaallaan 16, IJmuiden-O.; J. Brou- ^r, Mentawistraat 19, Haarlem en J. G. ■•I- "eehs. de Lethstraat 2. Velsen-N., toek. sares: Mentawistraat 19. Haarlem; K. F. J. -biman, Bloemstraat 7, IJmuiden en E. van w, Bloemstraat 7, IJmuiden, toek. adres: o-oemstraat 7, IJmuiden: A. J. Heijnen, «P'unusstraat 24, IJmuiden en C. M. gomman, Neptunustraat 24, IJmuiden, prtrT°S£ Neptunusstraat 24, IJmuiden. GEHUWD; C. J. van Eekeren en E. G. Eruijtier, Lange Nieuwstraat 90, uecht; S. w. de Reus en M. P. C. Schoe- ».=M>r Stratingptentsoen 33 rd, Velsen-N.; ^Bakkeren A. van der Linden; P. A. Zijl- kfii- D T?',List: A. G. Bouwens en W. iLu J bheld en T. Horsman, Ruijs- oaelstraat 17, IJmuiden-O. Strawberries vierde twee dagen feest Os hockeyclub „Strawberries" heeft haar vifMPStrurn op luisterrijke wijze ge it Een groot gezelschap was Zaterdag- SsrtA I" hótel „Duin en Kruidberg" te den 00r ^kaar gekomen om oude ban- <e verstevigd en nieuwe aan te knopen Tola stemming, welke daar het ge- tJLvai was, werd het diner dat volgde, dAre?60, 's getafeld en daar waren, ie welgemeende toespraken mede •"■«ra aan. ^ethouder H. de Boer bracht de geluk- Van het gemeentebestuur over; ifdp^T°jW Roos- secretaresse van de ianrtafrDames van de Koninklijke Neder- toied *eyb°nd Het zich evenmin onbe- Ert snrfJ>.Ve'eafgevaardigden van zuster- |proJJa^enigingen droegen in woorden bij. Aan het diner werd onder stra'amK?""01111211 door de heren P. Dijk- lepaar van de lichamelijke opvoe- Hovpn i 7UW' oprichter van de club; stort"' 500f,dredacteur van „De Hockey- V» e 0U(l-leden. ?ounpn°Vertde vastgestelcle tijd wérd be- tvaan,:„ j opvoering van een revue, Yér^L; uitvoering tot in de puntjes nStoïtml .aanwezigen menig vrolijk Ten bezorgde, tot laat i ^eeft een keurig bal de voeten Veel +A nacht in beweging gehouden. fcüüBfpiio,om uit te rusten werd de be- i 2egund, want de ope- fensanti^6 meuwe clubhuis en een thé- 1 egen Zondag weer de aandacht. Gelukkig worden velen in de ge meente bereid gevonden het hunne bij te dragen om de financiële druk te verlichten. Zo heeft de heer L. P. Hubbeling, directeur van de Nijver heidsschool zich bereid verklaard de oude ligtenten weer bruikbaar te doen maken. De dames-handwerkclub S.O.S., die be staat uit een twintigtal leden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, werkt reeds ruim dertien jaar voor het welzijn van patiënten, die in sanatoria zijn opgenomen, door het verschaffen van kleren, die voor bedlegerige patiënten on misbaar zijn. Dit geschiedt in overleg met de beide enquêtrices der vereniging. Toch boekt de penningmeester nog een aanzienlijk tekort en dit kan slechts wor den verkleind als het ledental wordt ver groot. Velsen-Noord „Vier mannen en een meisje" De personeelvereniging „De Plaatwel- lerij" had Zaterdag voor de eerste maal in het nieuwe seizoen haar leden in ge bouw „Concordia" bijeen voor een toneel avond, verzorgd door de toneelclub der vereniging met het vrolijke niemandalle- tje van Anjoe Valo en Koos Brakenberg „Vier mannen en een meisje". Dit gegeven vraagt een grote bezetting waarvan echter slechts drie personen spe ciaal naar voren komen en de overigen het verhaal met enige korte passages com pleteren. Coleta, het meisje, dat mevrouw Hof mans terzijde staat, vindt in de haar gedienstige Hendrik, de kok en Antoon, .de portier, goede vrienden, die Coleta na enige wederwaardigheden in het dorps hotel een snoepreisje naar Zwitserland aanbieden. De zoon van de hötelhoudster is verliefd op dit meisje, maar tracht haar aan de vrienden te onttrekken door in cognito ook het berghötel te gaan bewo nen, waar een gemengd gezelschapje ver blijft met alle gevolgen vandien. De gebeurtenissen in het hotel bleven wat stroef met een wat onduidelijke Cole ta. De typering van Hendrik en Antoon had regisseur Kramer te veel in het gees tige gezocht, hoewel Antoon qua spel en dictie uitstekend was. Het tweede bedrijf voldeed beter. Hier waren de hoofdfiguren et zeer goed „in". De Jonker was een goede figuur en mevr. Van Santen speelde een aannemelijke amoureuze weduwe. Meyer, hoteldirecteur, beantwoordde aan zijn rol, maar Michel bleef te flegmatiek. Tijdens de pauze lieten de één-jarige P. W.-Boys zich horen met mondaccordéon, gitaar en zang en kregen de dames Bergers en Kleibërgen bloemen voor de ondervonden hulp. De heer C. van Voorbergen, voorzitter, kon op deze avond tot zijn genoegen de gehele directiestaf van het bedrijf begroe ten. Hij herinnerde aan het nieuwe, uitge breide winterprogramma met als hoofd schotel de H.O.V.-concerten en daarnaast culturele filmavonden en de voorgenomen bezoeken aan opera-uitvoeringen. Een geanimeerd bal: met „The Musical Players" en de heer A. Dors besloot de geslaagde uitvoering. Na ruim veertig arbeids jaren rust Onzer zeer grote belangstelling heeft de heer K. Raat, hulpmonteur in de electri- ciens werkplaats van Van Gelder Zonen papierfabriek na een diensttijd van ruim 43 jaren afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leef tijd. Na aanvankelijk in verschillende functies werkzaam te zijn geweest bracht de heer Raat ongeveer 20 jaar in de E.W. door, waar hem in de grote tekenkamer veel waardering ten deel viel. De bedrijfschef, de heer P. Krabben dam, herinnerde aan de verschillende vroegere functies en zei daarbij, dat de hakloods het langst onder de mokerslagen van de scheidende zal hebben gedreund. Namens het personeel schonk de chef een fraaie huiskamerlamp als afscheids cadeau. De heer C. Spoelstra wist op gees tige wijze te herinneren aan de arbeidstijd in de E. W., waarbij smakelijk werd ge lachen, vooral toen een persoonlijke sur prise aan de scheidende collega werd ter hand gesteld. Namens de reisclub van de afdeling over handigde de heer C. Luttikhuizen met de beste toekomstwensen een herinnerings plaquette. Met een kort dankwoord besloot de heer Raat dit afscheid, waarna allen de oude kameraad de hand drukten. Concert „Euphonie" Na een lange periode van sluimering, waarin we maar heel weinig van het sym- phonieorkest „Eupohnie" vernamen, is de vereniging weer aan de slag gegaan, heeft onder leiding van haar nieuwe dirigent Jac. Stoffer duchtig geoefend en achtte zich zodoende capabel om weer eens het con certpodium te beklimmen. Ten overstaan van een goedgevulde zaal kwam men met een programma dat voor de pauze gewijd was aan Haydn's militaire symphonie en Schubert's kwartet opus 125 en na de pauze het luchtiger genre koos met een Waldteufelwals, het 2-tal Hongaarse dansen van Brahms en Popy's Suite oriën tale. De bijnaam militaire symphonie kreeg bet werk van Haydn doordat hij daarin gebruik maakt van de middelen der z.g. Janltscha- renmuziek van de vroegere Turkse sol daten, als triangel, bekkens en grote trom, welke laatste instrumenten deze avond maar zeer bescheidenlijk werden aange wend. De adagio-inleiding was meteen een goede inzet voor het strijkerscorps, dat ook dit maal goed was bezet en uiterst fraai partij gaf, voornamelijk in het derde deel. Aan fluiten, hobo en klarinet de eer om met vere hun vrolijk pijper-achtig allegro geblazen te hebben. Plet klonk fris. Het aardige, overbekende menuet met z'n rhythmisch geprononceerd trio kreeg door toedoen van de dirigent een extra muzikale verzorging; het koper zowel als het hout sloten zich goed bij de voornaam gestreken viool- en cello-partijen aan. Be houdens een enkele wankele plek in het allegretto en de presto-finale had het samenspel die goede kwaliteiten welke ik van Euphonie de laatste jaren gewoon ben te horen. En vooral waren het weer de strij kers die door hun klankontwikkeling excel leerden in deze klassieke symfonie. Na de pauze hadden de uitgevoerde wer ken een meer populair aspect, zodat zo'n bekend paradepaardje van vroeger als De Oosterse suite van Popy daar een genoege- lijk onderdak vond. Het Kennemer strijkkwartet bestaat uit de heren Stoffer, Horvath, Van Delden en Koopman, die het Schubert-kwartet in Es- dur, opus 125, onder grote aandacht en con anima vertolkten, Vooral de eerste vio list, de heer Stoffer, maakte van zijn pro minente partij een voortreffelijk brok Schubertmuziek, dat mede door de artis tieke voordracht van het ontroerende Ada gio niet naliet diepe indruk te maken. De gemeentelijke steun, die Euphonie ten deel gevallen is. heeft het gemeentebestuur verdisconteerd in een 150-tal gratis toe gangsbewijzen, uit te reiken aan de ouden van dagen. Een mooi voorbeeld hoe men het nuttige met het aangename weet te ver enigen, zodat alle partijen gebaat zijn. Namens de vroede vaderen waren de heren Veenstra (secretaris) en Visser (wethouder) aanwezig. A. J. VAN DER WEIJDEN MARKTBERICHTEN 15 October 1949 Besommingen IJM 99 Batavia 14.890; IJM 54 Limburgia 12175 IJM 230 1229; IJM 249 380: IJM 213 480; KW 92 930; WR 67 1876; HD 125 1760. Aanvoer 140 kisten tarbot en tong, 10 kisten griet, 10 kisten poon, 5320 kisten haring, 15 kisten makreel, 130 kisten schelvis, 200 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw, 10 kisten koolvïs, 60 kisten schar, 620 kisten schol. 10 kisten bot, 20 kisten diversen. Totaal 66.45 kisten. Twee trawlers besomden f 33.800. Prijzen Heilbot 2.95; gr. tong 2,45—2,25; gr.m. tong 2,25—2,10: kl.m. tong 2,25—2,10; kl. iong I 1.90—1.70; kl. tong II 1,01—0,83; tar bot I 2,25—1.65, per kg. Tarbot II 108—90: tarbot IV 43; gr. schol 62—52; midd. schol 58—24: kl. schol 25— 14.50; schar 27—4.90; bot 21,50—19: verse haring 13,10—10.55 makreel 17,50—12; kl. haai 2,80: era gul 40.50—37,50; midd. gul 3128: kl. gul 19—18; gr. schelvis 53.50— 47: midd. schelvis 5548; kl. schelvis I 33: kl. schelvis II 29—23; wijting 16,50—3,50, per 50 kg. Kabeljauw 136—105, per 125 kg. Geen doelpunten bij TerrasvogelsA.P.G.S. Na de uitstekende prestaties van' Terras- vogels tegen sterke clubs als Zilvermeeu wen en HRC waren we nieuwsgierig, hoe de Santpoortse club het er tegen de ste vige ploeg van de Amsterdamse politie. APGS, zou afbrengen. Terrasvogels heeft uit deze weinig fraaie strijd een punt in de wacht gesleept. Röbken werd op dus danige manier bewerkt, dat hij met zware ihwendige kneuzingen het veld moest ver laten. De eerste helft toonde APGS zich het sterkste en Grund moest nog al eens ingrijpen, hetgeen hem goed afging. De rust ging in met 00. Na de eerste helft gaf Terrasvogels de toon aan, doch de Amsterdamse verdedi ging bleek zeer hecht. Gedoelpunt werd er dan ook niet. Met 00 eindigde deze wed strijd, die zeer zwak geleid werd. D.E.M. verloor van K.V.V. Voor de rust was DEM iets sterker en na een half uur kon middenvoor J. Slolema- ker, deze meerderheid in een doelpunt omzetten. (10). Even later -maakte J. Braun van KW een doelpunt, dat echter door de scheidsrechter wegens buitenspel afgekeurd werd. Met 10 brak de rust aan. Na de hervatting vertoonde het spel precies het omgekeerde beeld van voor de rust KW was sterker en aanval op aan val werd op het Beverwijkse DEM-doel ondernomen. Na een kwartier spelen maakte J. Braün gelijk. (11). Hierna bleef DEM in de minderheid. Voor KW doelpunte achtereenvolgens J. Goeclmans en W. Bak waardoor de gasten met 31 wonnen. D.C.G.—V.V.E. 3—0 Met enigszins geflatteerde cijfers ver loor WE in de hoofdstad van DCG. De bezoekers waren niet de mindere van DCG. In de eerste helft ging het spel gelijk op, waarbij WE enige kansen kreeg. De achterhoede van DCG was echter paraat. 10 minuten voor rust doelpuntte de linksbui ten der thuisclub. Na de hervatting zette WE een groot offensief in dat geen resul taat opleverde. Wel doelpuntten de gast heren. DCG bracht in de laatste minuten de stand op 30. Kinheim leed een grote nederlaag De Hoornse gasten bezaten in de sterk verjongde en goed getrainde ploeg een zeer snel elftal, dat uitstekend combineer den bijzonder actief was. Oit ontbrak bij Kinheim. hoewel geenszins in de eerste periode bleek, dat een zware nederlaag wachtte. Reeds na twee minuten passeerde rechtsbinnen Hart Groeneveld en plaatste de bal hoog in de bovenhoek, vier minuten later gaf v. d. Linden de bal goed voor en A. Prinssen doelpuntte onhoudbaar. (11). De Hoornse voorhoede had er zin in. Groeneveld kopte voor de voeten van Hart, die met een houdbare schuiver van grote afstand Rademakers wederom pas seerde. (12). Always Forward combi neerde keurig en gaf Kinheim handen vol werk. Nadat de paal eenmaal redding had gebracht, scoorde rechtsbuiten Freeze, (13). Nu was Kinheim er geheel uit. Na leen half uur brak linksbinnen Pieterse if raai door en doelpuntte. (1—4). Groene veld trok nu naar de middenlinie, maar dit had weinig zin. Toch kregen A. Prinssen en v. d. Linden beiden nog een kans, doch zij schoten vlak langs het Hoornse doel. Het zat Kinheim na de rust niet mee. De Vries in het Hoornse doel was niet te passeren. Het verband bij de thuisclub was zoek en Groeneveld en v. d. Wateren konden het ook niet alleen bolwerken. Toen de Kinheim-verdediging voor ver meend buitenspel bleef staan had de Hoornse linksbuiten-v. d. Pol gelegenheid om te scoren. Ongeveer vijf minuten voor het einde ging Freeze er alleen van door en maakte het halve dozijn vol. (16). Rivalen—I.E.V. 8—1 De ontmoeting van IEV op een zeer zanderig veld tegen Rivalen te Amsterdam is geëindigd in een volkomen débacle voor de gasten. Reeds bij de eerste aanval had Rivalen succes. Door een misverstand in de achterhoede werd Van Tunen spoedig voor de tweede maal gepasseerd. Toen Zoutman ongeoorloofd aangevallen had kon v. Tunen de strafschop niet keren. (30). Wel probeerde IEV zich los te wer ken, maar na ruim een half uur scoorde Rivalen weer en tien minuten later werd het zelfs 50. Na de hervatting werd het spoedig 60, Toen wisten de bezoekers geruime tijd stand te houden. Na twintig minuten werd van Tuilen gepasseerd, doch Zoutman sloeg de bal uit het doel. De strafschop werd in een doelpunt omgezet. (70). Daarna was IEV er volkomen uit ondanks hard werken en na 25 minuten spelen werd het zelfs 80. Verkooyen, die verschillende kansen onbenut had gelaten redde na een half uur de eer. (81). Velsense secretarie-ambtenaren voetbalden tegen Zandvoortse collega's Op een van de velden van het gemeen telijk sportpark „Schoonenberg" hebben de ambtenaren van het Velsense raadhuis Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd ge speeld tegen hun Zandvoortse collega's. Hoewel de techniek van de Velsenaren ongetwijfeld beter was dan die van hun tegenstanders, sleepten de gasten een 3- overwinning uit het vuur. Onmiddellijk na de aftrap ging Velsen tot de aanval over. Linksbinnen Labou- chère stormde op het vijandelijke doel af, doch moest al spoedig ervaren dat de Zandvoorters op dreef waren. De Zand voortse achterhoede plaatste de bal naar hun middenvoor die, na enige Velsenaren tactisch gepasseerd te hebben, een keihard schot op het Velsense doel richtte. Met een sierlijke zwaai belandde doelman Van der Pieterman iets later dan de bal in de tou wen. 01. Stormvogels had, in tegenstelling met de vorige week, middenvoor De Boer weer in de gelederen en als ooit gebleken is, wat deze speler voor de voorhoede van Storm vogels betekent, dan is het wel in deze ont moeting. Hij was de beste speler uit de voorhoede en bracht met twee fraaie doel punten zijn club in veilige haven. Dat hem onder dergelijke omstandig heden het missen van een strafschop in de eerste helft vergeven wordt, ligt voor de hand, hoewel wel even aangestipt mag worden, dat Stormvogels in dit opzicht bijna een reputatie begint te krijgen. Vóór de rust werd er aan beide kanten niet beste gespeeld. WFC was nog het minst In Januari kunnen de lessen beginnen De vereniging voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag in IJmuiden heeft plannen ontworpen om te komen tot de oprichting van een kleuterschool, die ondergebracht zal worden in de Marnixschool aan de Stephensonstraat. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om de school in Januari reeds te openen. De belangstelling voor deze Gerefor meerde kleuterschool in IJmuiden is zeer groot, zodat lang niet alle kleine „candi- daten" een plaatsje zullen kunnen krijgen. Daar men slechts de beschikking heeft over twee lokalen van de Marnixschool, denkt men ongeveer 80 leerlingen aan te kunnen nemen. Wéinig belangstelling? Het meubilair is reeds besteld, doch leer krachten zijn nog niet benoemd. Het be stuur is voornemens om behalve een hoofd en een gediplomeerde onderwijzeres twee helpsters aan te stellen. Er blijken zich ech ter slechts weinig meisjes voor dit werk te interesseren. Een gedeelte van de speelplaats van de Marnixschool zal speciaal voor de kleuters worden ingericht, waar zij onder deskun dige leiding en afgescheiden van de leer lingen der lagere school, zullen kunnen spelen. Zal de gemeente een steentje bijdragen? Daar de exploitatie van de school hoge onkosten met zich brengt, welke niet in zijn geheel door het bestuur gedragen kun nen worden, heeft men de gemeente ver zocht de gehele salariëring van het perso neel op zich te nemen. Een beslissing hier over is nog niet genomen. Vooral voor Nieuw-IJmuiden is de op richting van deze kleuterschool van groot belang. In dit deel van de gemeente heeft men namelijk nog niet de beschikking over een inrichting voor kleuteronderwijs en vooral de ouders zien de opening ervan dan ook met vreugde tegemoet. MAANDAG 17 OCTOBER. Thalia, 8 uur: „Buiten de wet". Rex, 8 uur: „Mickey als detective". Palronaatsgebouw, 8 uur: Nutsavond. DINSDAG 18 OCTOBER. Bioscopen: Als Maandag. slecht op dreef en daardoor kwam het, dat de verdediging der thuisclub meer in actie moest komen dan die van WFC. Kraak was weer uiterst betrouwbaar en Snoeks Sr., Van den Oever en Broekhuizen waren grote struikelblokken, hoewel dient erkend, dat laatsgenoemde het tegen rechtsbuiten Van der Toren niet gemakkelijk had. De IJmui dense voorhoede, waarin alleen De Boer opviel, had tegen de soliede achterspelers Slot en Kome weinig in te brengen. Maar na de hervatting speelde Storm vogels beter. Het plaatsen van de bal was nu goed verzorgd en in de voorhoede kwam wat meer actie. Vooral De Boei*, die blijk baar zijn missen van een strafschop goed wilde maken, was buitengewoon actief en Van Opbergen legde wat minder vrees aan de dag voor zijn bewakér. Desondanks nam WFC de leiding door Sman, toen Kraak in zijn uitziclft werd belemmerd en daar door kansloos werd gepasseerd. Het begon er toen benauwd voor Storm vogels uit te zien, want de achterhoede van WFC was moeilijk te passeren. Na een hoekschop echter kwam de bal bij de zich vrij ver van het doel opgesteld hebbende De Boer, die nu Betlem passeerde (11). De strijd om de zege was spannend. Om beurten moesten de verdedigingen in actie komen, wat ze goed afging, totdat een drib bel van De Boer de verdediging van WFC te machtig bleek (21). SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 15 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Thisbe van Caen. Julïane van Rouen. Bortwick van Immïng- ham. Salta van Antwerpen. Brimonger van Antwerpen. Limfjord van Gdynia. Hoog land van Goole. Jac. Oorburg van Strahl- sund. Atlas van Gdynia. Bernhard V van Newcastle. Escaut van Parijs. Stentor van Catania. Eben Haëzer van Londen. Doro thea van Rotterdam. Madjo van Södertalje. Amazone van Gefle. Vertrokken zijn: Oslofjord naar Noord zee. Vidar naar Rotterdam. Trianta naar Helsinki! Liberty naar Rotterdam. Artvine naar Le Havre. Black Point naar Hampton Roads. Brandaris naar Kingeslyn. Ariel n. Halfstadt. Larix naar Antwerpen. Kuwi n. Rotterdam. Delfshaven naar Antwerpen. Bortwick naar Rotterdam. Nordkap naar Mellos. Prinsegracht naar Rotterdam. Hast I naar Londen. Arusa n. Gothenburg. Alt naar Goole. Westland naar Rio de Janeiro. Jans naar Londen. Regeja naar Londen. Goldfinch naar Londen. Berkel- stroom naar Huil. Dagö naar Brunsbuttel. Rijnstroom naar Londen. Marathon naar Bremen, Aangemoedigd door hun succes gingen de gasten er onmiddellijk weer met de bal vandoor. De Velsenaren hadden echter een uitstekende verdediging en onderbraken de aanvallen. Hoewel zij enige malen ver naar voren drong en de Velsense doel man nog menig angstig ogenblik bezorgde, vergroten de Zandvoorters hun voor sprong niet. Velsen maakte verscheidene keren goed gebruik van het slechte samenspel van hun gasten en bouwden vlak voor de rust een uitstekende aanval op; linksbinnen Labouchère maakte gelijk. (11). In de tweede helft stuitten de Zandvoort se aanvallen op een pittige verdediging van de Velsense achterhoede, maar al spoedig kreeg doelman Van der Pieterman voor de tweede maal het nakijken. (12). De Velsenaren lieten dit niet op zich zitten en ontwikkelden een uitstekend samenspel dat beloond werd met een keihard schot van de Velsense middenvoor. (22). Hierna gaven de Zandvoorters de toon aan. Even voor dat scheidsrechter W. Kra mer het einde aankondigde doelpuntte Zanüvpört nog eenmaal. (23). Watervliet was overwegend ster ker tegen D.S.V. uit Bussum (81) Ondanks het feit, dat Watervliet enige invallers (sters) telde, stevenen de groen gelen rechtstreeks op het kampioenschap af. De Bussumse DVS-ploeg, welke tot nu slechts kleine nederlagen leed, werd Zater dagmiddag met 8-1 verslagen. Dit was voor Watervliet de vijfde zege in successie. Wa tervliet beschikte over een snelle eerste aanval, waarbij mej. W. Jansen meteen van de uitgooi af verrassend passeerde en doel puntte (1-0). Een uitstekende combinatie stelde invaller Bergsma na een kwartier in staat het tweede doelpunt te scoren (2-0). Hoewel de tweede verdediging goed werk verrichtte, kon een DVS'er uit een mooie doorloopbal tegenscoren (2-1). Dit resul taat gaf de groen-gele aanval, die niet zo snel was, nieuwe actie en M. v. d. Brink vergrootte na 35 minuten de voorsprong. Vrijwel direct na de vakwisseling maakte Gieze uit een doorloopbal onder de korf er 4-1 van. Na de hervatting hadden beide ploegen veel last van het glad geworden veld. Uit een goed aangegeven bal van Gieze doelpuntte mej. J. van Vught (5-1) De Bussumse verdediging werd nu wel sterker, maar moest toch door De Heer voor de overmacht zwichten (6-1). Talrijke schoten gingen tegen de korf of op de rand, totdat na 25 minuten opnieuw De Heer een mooie schijnbeweging uitvoerde en de stand op 7-1 bracht. Vijf minuten voor het einde kreeg v. d. Brink de bal netjes door van mej. Sanders en het eindresultaat werd 8-1. Verrassende zege van het tweede In de te Westzaan tegen Roda 2 gespeelde vrij gelijk opgaande ontmoeting, die in een hoog tempo de Watervlieters tot snelle ac tiviteit dwong, nam de thuisclub na 25 minuten de leiding. Dit prikkelde Water vliet en met goede combinaties kreeg De Vries, nadat de gasten nog een strafworp misten, tien minuten voor de rust met een afstandschot gelegenheid de gelijkmaker te scoren. Met de hervatting was Watervliet aan vankelijk sterker, maar onverwacht her overde Roda na tien minuten de leiding (2-1). De gasten bleven iets sterker en plaatste Gieze een strafworp in de korf (2-2). In de derde opstelling werd Water vliet weer even aggressiever en uit een goe de combinatie maakte Heisira het derde doelpunt (2-3). maar even daarna, tien minuten voor het einde, werd het 3-3. Met de eerste aanval was alles mogelijk Er ontspon zich een vlugge, gelijkopgaande strijd, waarin Watervliet gelukkiger was, Een mooi schot van Veerbeek en een mi nuut voor het einde een treffer van De Vries brachten de stand op 3-5. Handbalsters van Dmond in het veld In de handbalwedstrijd tussen 'de dames van IJmond en Bato uit Haarlem waren beide ploegen volledig. Direct ontspon zich een vlugge, aantrekkelijke strijd met goed samenspel, waarbij beide doelen om beurten in gevaar verkeerden. De aanval van Bato was iets gevaarlijker en na tien minuten had een doorbraak, gevolgd door een hard schot, succes (0-1). De IJmuidense dames wijzigden hun opstelling, hetgeen een ver betering betekende, zodat IJmond wat meer in de aanval kwam. Wel scoorde IJmond tegen, maar het doelpunt werd afgekeurd. Aanvoer. „Allan Water" (IJM 34) was Zaterdag met 1600 kisten haring en 40 kisten verse vis aan de afslag. „Catha- rina Duyvis" (IJH 60) voerde 1200 kisten haring aan. „Limburgia" (IJM 54) loste 1025 kisten en „Batavia" (IJH 99) 1200 kisten haring. „Er bij". C.C.D.-ambtenaren hebben in de afgelopen week tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het verhandelen van vis zonder een geldige bedrijfserkenning. Ook werd tegen enige garnalenvissers opgetreden wegens het aanvoeren van ondermaatse zeevis. Overkant. De Adelante (IJM 19) heeft de afgelopen week in Grimsby ge lost. Schipper K. Blok had bijna 1000 kis ten vis en besomde f 16000. De Adelante is opnieuw ter visserij uitgevaren. Verwachting. Voor de Dinsdagmarkt in Gdynia is thuisstomende de Poolse trawler Podlasie. Schipper A. Modder uit Beverwijk heeft 1700 kisten haring en 30 kantjes steurharing in de ruimen. Volksverhuizing. Nu hel IJsselmeer- seizoen voor de palingvisserij weer geslo ten is komen vele schuitjes daar vandaan naar IJmuiden om de garnalen en platvis visserij uit te gaan oefenen. Zaterdag krioelde het dan ook van de schuiten met visserijmerken van alle denkbare Neder- landse vissersplaatsen. Een klein gedeelte der palingvisserij blijft na 1 October nog de snoekbaars-vis serij uitoefenen. Druk. Voor de eerste Maandag-„beurt" hebben niet alle trawlers die binnen wa ren, kunnen lossen. De Haarlem (IJM 9) die 1200 kisten vis en 400 kleine kistjes haring had, de Bergen (IJM 16) met 1250 kisten haring en 90 kantjes steurharing, de Mary (IJM 61) met 1510 kisten haring, de „De Hoop" (IJM 73) met 1000 kisten vis, de Cornelis (IJM 15) met 1000 kisten vis en de Bloemendaal (IJM 71) met 750 kisten makreel en 150 kisten vis lossen Dinsdag. Er waren slechts twee loggers die met rondvis des nachts met de eerste los- beurt losten. Twaalf kusttrawlloggers en elf kotters losten platvis. Door het storm achtige weer waren de vangsten niet zo groot als vorige week. De Noordloggers worden eerst Woensdag en Donderdag aan de markt verwacht met rondvis. De „Bloemendaal" lost Dinsdag. Ver moedelijk komen diezelfde dag met ha ring de Zeelandia, de Tzonne en de Viking Bank. Het is evenwel nog mogelijk dat een der laatste twee trawlers voor de Woensdagmarkt lost. Voor de Woensdagmarkt komt verder de Flamingo (IJM 25). Het was voor Eato een opluchting toen het eindsignaal klonk. HFC Heemstede I—IJmond H (0-0) De Velsense handbal-benjamins is het in Heemstede niet gelukt om meer te krijgen dan een gelijk spel, ondanks een duidelijk veldoverwicht. Het spel van de IJmond- dames leed echter aan een te groot egoïsme, waardoor de Heemsteedse verdediging ge makkelijk kon ingrijpen. Doelpunten bleven uit. IJmuiden-Oost BIJBELLEZING. De heer H. Moll uit Dordrecht hoopt. Dinsdagavond een bijbellezing te houden in het lokaal van de voormalige centrale keu ken aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. Als onderwerp heeft hij gekozen: „Wat is uw toekomst?" VLAM IN DE PAN Brand in „De Tijdgeest" door uitstromend gas verergerd Consternatie in de Trompstraat Met de kreet „brand!" rende de vrouw van bakker H. M. J. Fiege op de hoek van de Trompstraat en de Frans Naerebout- straat in IJmuiden-Oost Zaterdagmiddag om half vier naar buiten. Toen zü bezig was met het bakken van patate-frites sloeg na melijk de vlam in de pan, die op een gasstel in de bakkerij stond. De buren gingen het vuur direct te lijf en waarschuwden de brandweer, die een kwartier later met de grote spuit en de gereedschapswagen arriveerde. Inmiddels waren echter de gesoldeerde plekken in de gasmeter, die vlak boven het oplaaiende vuur. hing, doorgesmolten, zodat het gas de vlammen van extra voedsel voorzag en de situatie gevaarlijk dreigde te worden. Kor date buren draaiden echter de hoofdgas kraan dicht, zodat de brand wat minder werd, maar toch nog door het dak van de bakkerij sloeg. De brandweer kon met een straal op de waterleiding het vuur echter onder de knie krijgen en om kwart voor vijf stonden de rode wagens weer in de garage. De schade is aanzienlijk: niet alleen de walmkap in de bakkerij en een deel van het dak zijn vernield, maar ook de electri- sche leidingen werden dusdanig beschadigd, dat de machinerieën in het bedrijf niet functionneren. Daar de bakkerij „De Tijd geest" van de heer Fiege echter over een nevenbedrijf beschikt, kon het werk van daag doorgaan. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft direct een nieuwe meter geplaatst. De schade wordt door assurantie gedekt. Clubhuis „Die Bogenheimers" officieel in gebruik genomen Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van gemeentebestuur en ouders de officiële opening van het nieuwe clubhuis van de groep „Die Bogenheimers" geschied. Onder de aanwezigen waren burgemeester Smeets, gemeentesecretaris Van Lunen, architect Kaper en afgevaardigden van afdelingen uit Zaandam, Beverwijk en Alkmaar en de Hopman van de Christelijke Padvinders- groep „Abel Tasman" uit Castricum. Na het openingswoord van Hopman Glass vertelde de heer Van Kekens, voorzitter van de oudercommissie de wordings geschiedenis van „Die Bogenheimers" en de bouw van het nieuwe clubhuis op rijm. De heer Kaper werd een boekwerk aan geboden. De heer Brandwijk, die de schouw gemetseld had, ontving een doos sigaren. Door een haag van padvinders begaf de heer Kaper met zijn echtgenote, gevolgd door de burgemeester en de gemeentesecre taris zich naar het clubhuis, dat de heer Kaper opende. Des avonds is een kampvuur gehouden- kampiederen en yells weerklonken e« patrouilles en een welp werkten aan het programma mede.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3