IJmuider Courant Jules Moch geeft het op Indonesië Haarlems Dagblad „Geen opleving van guerilla-strijd op Oost-Java geconstateerd" Gistermiddag besprak de ministerraad de situatie in Indonesië Chinese communisten bezetten Amoy Jaarsansr No. 19375 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, actie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, °10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^ieven op aanvrage bij de Administratie. rgjssweg* Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Veisen, IJmuiden, Santpoon en Omstreken van en ©prcttjte tWBriemffrtje <£nuram (Xrmo Dinsdag 18 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom «jEüWS betreffende Indonesië is II"1., "Mistig en bunnen er niet an- U7 bezorgdheid nota van nemen, 'c'ïtia «mi Djokja is' ondanks de be- n de wapenstilstands-overeenkomst, -^'"de partijen zich zullen onthouden ïblicaties of van enige vorm van S da die strijdkrachten of burgers :-'-fandêre partij zou kunnen uitdagen Ontrusten, met een alarmerende ver- i-f omtrent de toestand in Oost-Java i^fn ,iag gekomen. Hij vreest, op grond '"^incidenten die hebben plaatsgehad, 0 i in dit gebied gewapende botsingen. )iet een en ander mede over twee r!kineen die hij met de Hoge Vertegen- k' - van de Kroon, de heer Lovink, ^rdiger gós een tfghad, waarin hij de H.V.K. niet van °rt t;an de toestand zou hebben kun- Üïrtuigen. De H.V.K., die Den Haag instructies heeft gevraagd, geeft zijner- uiteenzetting waaruit blijkt dat wèl van de ernst van de situatie was en daarover met de Sultan meesproken. Overigens heeft hij ge ïnd dat de gevoerde besprekingen van kouwelijke aard waren. Den Haag geeft ïrommumqué uit waarin het zijn be dding over de verklaringen van de m&j uilsnreekt. Nederlandse militairen ï"<en dat geregelde en ongeregelde repu lse strijdkrachten meer en mee] ■"ic. in TsTprlprla' •seringen in Nederlandse verbindings- -:fs en"garnizoenen, ondanks krachtige ten bij hun commandanten. De Ne- Llanders hebben arrestaties verricht, «ar alleen van gewapenden, die zonder -•chtiging od gebied onder Nederlandse «tróle kwamen. Anderzijds noemt de cjijan die aan de H.V.K. de toepassing van •.■<ere' maatregelen heeft voorgesteld, de Iderlandse houding onredelijk. De H.V.K. antwoordt, dat de door de Sultan voorge le maatregelen inhouden dat de Neder- iaders zich tot de bezetting der garnizoens- '«nira zouden beperken en van alle pa- trouillering afzien. Dat klopt niet met de teealingen van de wapenstil stands-over- eakomst. En dr. Koets heeft een perscon- ieraitie te Batavia gehouden, waarop hij .teft onthuld dat een Indonesisch infiltra nten was ontdekt, dat de Sultan niet ijkunnc-n ontkennen dat hij van dit plan ij de hoogte was en dat men van Neder- jdse zijde gepoogd heeft de uitvoering 0 dit plan tegen te houden. Eet is duidelijk dat de betere verstand- vaaing, die zich een tijdlang in Indonesië sheen te ontwikkelen, weer is verstoord. Stsiemt triest dat daar met name de Sul- È2 van Djokja in is betrokken, op wiens [aniddelend optreden men van Nederland- s zijde een tijdlang zoveel hoop heeft ge- [20. Volkomen duidelijk is de toestand nog Ét en het schijnt niet onmogelijk dat zich «er misverstanden hebben voorgedaan. De vraag of men van Indonesische zijde jehoopt heeft, door onrust het bereiken van resultaten op de Ronde Tafel Conferentie Ie bespoedigen, ligt voor de hand, maar de beantwoording lijkt twijfelachtig. Ook om dat dr. Koets op zijn persconferentie heeft medegedeeld, dat de commandant van een belangrijk troepen-onderdeel van de T.N.I. al veel eerder heeft gezegd, dat hij zich niet an de bepalingen van het accoord Van "loyen-Roem zou houden. Ter Ronde Tafel Conferentie is besloten ia' alle commissies Vrijdag rapport om- tent de stand van zaken zullen uitbren- ESL De mogelijkheid van een beëindiging ier conferentie tegen 1 November is wel geopperd, maar bij het opperen is het tot isver gebleven. De kans lijkt gering, om- ia: men het over verscheidene kwesties Mg niet eens is geworden omdat bij voorbeeld de besprekingen over. de be langrijke kwestie-Nieuw Guinea nog vol strekt niet gevorderd schijnen te zijn E omdat men aan Nederlandse zijde blijk baar niet voelt voor een ontwikkeling, die skere kwesties tot later oplossing zou uitstellen, In het algemeen kan opgemerkt worden dat als de tijd der grote beslissingen nadert men bij zulke onderhandelingen zeer vaak voor een min of meer critieke situatie, warin het gevaar van mislukking tot snel- .■e besluiten noopt, komt te staan. Of de meuw opgetreden spanning in Indonesië de uitwerking zal hebben stalt te bezien. Wij wachten in enige spanning op verder ophelderende berichten; het nieuws van «laatste dagen stemt niet tot optimisme. Finland en Joegoslavië krijgen tóngen van de Wereldbank Crnled Press meldt: De Wereldbank Maandag bekend dat leningen zijn verstrekt aan Finland en Joegoslavië ten ««age van 2.300.000 dollar en 2.700.000 oilar. De geleende gelden zijn bestemd aankoop van machinerieën voor de ,^ricage van timmerhout. De leningen zijn gestaan ten einde de huidige en te ver- Jc( schaarste aan timmerhout in Euro- j n te verminderen door middel van opvoe der productie in verschillende landen- PNdueenten. I «nipu ^®"®ldbank deelde mede dat ook I wrS-nde!ingen §aande zij» met Tsjecho- akije op soortgelijke voorwaarden. Maarschalk Tolboechin overleden «jj. cuur Ivanowietsj Tolboechin, wÜf-D .00rl°g bevelhebber van het TRussische leger aan het Oekrainse ijauls Mandag na een lange en ernstige ClTleden' aldus maakte Radio Mos- v ?nac^ bekend. De maarschalk Wen ^°de Plein *e Moskou begraven in 55 iaar oud geworden. Van fcaricv-v1 *S v'a gewoon soldaat in het hooacjn3 *eger opgeklommen tot de fepfa lang 'n bet rode leger. Tijdens de dacht nnWe-r?ldo.?rlog vestigde hij de aan een h b1't van Stalingrad, datdn!* j ^evel voerde over een leger, tuim7S b'i moest bevrijden. In drie dagen brakhn eter met zij» leger afleggend, öafiPQ1 andere Sovjet-Russische for- ïniadp u1" de Dl»tse linies heen en ver- tont mel. de troepen van het Don- van Ju - omsingeling van het zesde leger in hL o arschalk Paulus te voltooien. iioMon 1Gt"le§ers de Duitsers terug Tolboechin zijn manschap- 2^ijeMnSn?ië tater BulSarije en Nederlands commentaar op buitenlandse berichten: Dr. Koets: „Niemand denkt aan een derde politiële actie" De jacht op de Siciliaanse bandiet Giuliano en zijn bende duurt voort. Reeds -zijn verschillende handlangers van deze „koning van Sicilië" gepakt, doch de Italiaanse politie staat nog voor de taak om honderden stille medewerkers" van Giuliano uit te schakelen, teneinde de eigenlijke bende bij verrassing te kunnen overvallen. De foto toont een moment uit de jacht: Een boerenwoning wordt onderzocht nadat de deur is geforceerd. Druk overleg in Den Haag Republikeinse delegaties overlegden eveneens 's-GRAVENHAGE, 17 October (ANP) De gevaren, welke de militaire situatie in Indonesië in zich bergt, zijn hedenmiddag in een vergadering van de Nederlandse ministerraad besproken, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP. Van republikeinse zijde werd in Den Haag als commentaar gegeven, dat cle dooi de Sultan van Djokja gekenschetste situatie een reden te meer is om de Haagse confe rentie zo spoedig mogelijk te beëindigen. Voorts wees men erop, dat de republi keinse autoriteiten alhier zich afvragen of er wel een voldoende contact bestaat tussen de Nederlandse autoriteiten in Den Haag en die in Batavia, gezien het verschil in vredelievende gezindheid dat men tussen beiden meende te kunnen opmerken. Ook zag men in republikeinse kringen in het optreden van de Nederlandse militairen, in liet bijzonder in Oost-Java, het gevolg, dat steun zou worden gegeven aan de extréme richtingen van rechts en links in de republiek (Daroel-Islam en communis ten) tegen het gezag van de republikeinse delegatie ter conferentie, terwijl door dit optreden ook het gezag van de republiek zowel nu als in de naaste toekomst bij het gehele Indonesische volk zou worden ver zwakt. Tenslotte wees men op de slechte indruk die naar hun inzicht dit Nederlandse optreden in geheel Zuid-Oost-Azië zou maken. Intussen heeft de situatie in Indonesië een onderwerp van ernstige beraadslaging uitgemaakt tussen de leidende figuren van de BFO en de republiek in een gemeen schappelijke vergadering van hedenmor gen. Van Nederlandse zijde gaf men als zijn mening te kennen, dat wanneer de Neder landse militairen mannen ontwapenen dit geheel terecht geschiedt binnen de grenzen van het aan hen toegewezen patrouille- gebied. „Het maakt in dat geval geen ver schil uit of dit individuen zijn dan wel mili taire formaties betreft". Voorts werd' erop gewezen dat alle mede delingen over dergelijk optreden volgens de documenten van de wapenstilstandsover eenkomst dienen te geschieden aan de ..Central Joint Board". De documenten van deze overeenkomst wijzen de weg aan hoe dergelijke zaken moeten worden behandeld en geregeld. Zowel de republikeinse als de Indonesische regering hebben elk hun ver antwoordelijke instantie die met medewer king van de UNO-commissie deze zaken kunnen regelen. In de wapenstilstandsover eenkomst is bepaald hoe men zich zal moe ten gedragen. Deze aangelegenheid staat dus geheel buiten de Haagse conferentie. De onthullingen van dr. Koets in Bata via tonen aan dat men aan Nederlandse zijde eveneens invloed had kunnen uitoefe nen op de conferentie als men dit had ge wild. Voorts was men van mening, dat het republikeins gezag ondermijnd wordt niet door de Nederlandse houding maar door de republikeinse ondermijnende elementen. De Nederlanders kunnen het republikeinse gezag niet behulpzaam zijn in de verster king van zijn prestige door hulp te geven aan hen, die tegen de bepalingen van de wapenstilstand in infiltreren. Van Neder landse zijde wordt trouwens niet aange nomen, dat dit laatste wetens en willens de bedoeling van de republikeinse regering In Nederlandse kringen verklaarde nien hedenavond naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen nader, dat men het zeer be treurde, dat de republikeinse minister van Defensie op 16 October verklaard had, dat de Nederlandse houding ten opzichte van de uitvoering van de overeenkomst betref fende het staken der vijandelijkheden de harmonie in Indonesië en een succesvol einde van de Ronde Tafel-conferentie in gevaar brengt. De Nederlandse regering aldus deze nadere verklaring heeft harerzijds niets onbeproefd gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige voorwaarden te scheppen voor het verkrijgen van een redelijke en spoedige oplossing van het In donesische geschil. De thans van republikeinse zijde gestelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zou den terugü'ekken op een, aantal hoofdplaat sen en de verbindingswegen tussen die hoofdplaatsen, welke verbindingswegen ook ter beschikking zouden staan van de TNI, is in strijd met de wapenstilstandsovereen komst en zou bovendien de Nederlandse troepen in een positie plaatsen, die mili tair gesproken onhoudbaar is. De Nederlandse regering zo ver klaarde men in Nederlandse kringen verder draagt kennis van het stand punt, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ten opzichte van de voor stellen van de republikeinse minister van Defensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedgekeurd en is bereid daarvan de consequenties te dragen, omdat verlating van dit stand punt 3iaar de vaste overtuiging van de Nederlandse regering een chaotische ontwikkeling van zaken in Indonesië zou betekenen ,die de ordelijke over gang van het oude op het nieuwe be stel onmogelijk zou maken. Aan Nederlandse zijde vertrouwt men, dat alle constructieve krachten in Indonesië zullen samenwerken om het ontstaan van een nieuwe ramp in Indonesië te voor komen en om alsnog op korte termijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de Ronde Tafel-conferentie. BATAVIA, 17 October (United Press). - Heden werd vernomen, dat het op vier I punten op Oost-Java tot botsingen is ge- komen tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten, namelijk rondom Wilingi, 100 kilometer ten Zuid-Oosten van Soera- baja, bij Pasoeroean, 45 kilometer ten Oos ten van Soerabaja, te Dampit, 100 kilo meter in Zuid-Oostelijke richting van Soe rabaja verwijderd en te Probolinggo, 75 kilometer ten Oosten van Soerabaja langs de kust. Bijzondei'heden zijn nog niet be kend. Gemeld wordt voorts, dat de Nederlandse strijdkrachten met zuiveringsoperaties zijn begonnen rondom Malang. Nederlandse lezing BATAVIA, 18 October (Aneta) Een officieel woordvoerder van de Nederlandse strijdkrachten heeft hedenmorgen omtrent de algemene toestand in Oost-Java ver klaard, dat er geen sprake is van een plot selinge opleving van de guerilla-activiteit, zoals buitenlandse persberichten melden. Weliswaar werd enkele dagen geleden een order onderschept, die was uitgevaardigd op het hoofdkwartier van de guerillas in Oost-Java, waarin opgewekt wordt de strijd te hervatten. Blijkbaar als gevolg van deze order zijn enige incidenten voor gekomen, doch deze zijn niet van die aard, dat van een algehele opleving kan worden gesproken. Op 12 October werd in Wlingli nabij Blitar de assistent van het dorpshoofd, die deel uitmaakte van het republikeinse schaduwbestuur, gearresteerd, omdat zijn aanwezigheid onrust veroorzaakte. De republikeinse commandant zond hierna aan de Nederlandse troepencommandant een ultimatum, waarin gezegd werd, dat, tenzij Vrijdagochtend zes uur de assistent-wedana in vrijheid gesteld zou zijn, hij de order tot staken der vijandelijkheden zou opzeggen en de plaats Wlingli zou aanvallen. Het ultimatum werd van Nederlandse zijde ge negeerd, waarna tegen middernacht aan de stadsrand geschoten werd, hetgeen de vol gende nacht herhaald werd. Deze schiet partijen veroorzaakten geen gewonden of doden. In het gebied van Pasoeroean en Probo linggo hebben Nederlandse troepen enige geïnfiltreerde republikeinse militairen ge arresteerd die de oorzaak van de ordever storingen waren. Hierbij werd niet ge schoten. De woordvoerder legde er de na druk op, dat geen schietpartijen en geen botsingen gedurende de laatste week in dat Bulgarije opent de rij Bulgarije heeft als eerste staat na de Sovjet-Unie de Oost-Duitse volksrepubliek erkend en besloten tot uitwisseling van diplomaten. Minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Poptomoff heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken van Oost- Duitsland Georg Dertinger telegrafisch van het besluit van de Bulgaarse regering ken nis gegeven. (United Press). gebied gemeld werden. De meeste van de geïnfiltreerde republikeinen werden gear resteerd in de plaatsen zelf. De woordvoerder verzekerde verder, dat de plaatselijke Nederlandse commandan ten nog steeds voortgaan rret het zoeken van contact met de TNI-commandant;en. Betreffende de republikeinse bewerin gen, dat de Nederlandse troepen uit be paalde gebieden zouden worden terugge trokken zonder waarschuwing aan de TNI zeide de woordvoerder: „Bij alle terugtrek kende troepenbewegingen werd hiervan tevoren kennisgegeven aan de plaatselijke waarnemers van de UNO-commissie en de terugtrekking geschiedde onder hun toe zicht. Ook de republikeinse officieren in de betrokken gebieden waren op de hoogte gesteld". Over de republikeinse beweringen, dat de Nederlanders versterkingen hadden ge stuurd naar bepaalde gebieden in Oost- Java, zeide de woordvoerder, dat de oor zaak van deze geruchten mogelijk gevon den kan worden in het feit, dat door de terugtrekking in de overeengekomen ge bieden troepen zijn vrijgekomen, die uiter aard ergens dienen te worden onderge bracht in afwachting van hun definitieve bestemming. Dat bepaalde gebieden volgens een vooropgezet plan zouden zijn versterkt met nieuwe troepenzendingen noemde de woordvoerder absoluut onjuist. Geen derdeactie In een persconferentie, die dr. Koets voor Nederlandse persvertegenwoordigers hield, zeide, dr. Koets naar aanleiding van de uit lating van de Sultan van Djokja. dat de mogelijkheid van een derde politiële actie niet uitgesloten was: „Niemand, die wel bij zijn zinnen is, denkt aan een derde mili taire actie." Hel woord is aan.... Bogumil Goltz: Een mooie lieve vrouiv die onge trouwd blijft is een stille en toch luide aanklacht tegen alle man nen. Noorse communisten verliezen hun enige zetel Tengevolge van tellingsfout in klein dorpje Bij een hertelling van de stemmen in het Noorse dorpje Hedmark is ge bleken, dat een enveloppe met 51 voor de arbeiderspartij bedoelde stemmen abusievelijk aan de communisten was toegewezen. Nu deze stemmen dus aan de rechtmatige eigenaar zijn toegekend, heeft de communistische partij in Noor wegen de enige zetel verloren, die zü bij de verkiezingen nog had overge houden. De thans bekend gemaakte, officieuze uitslag van de Noorse verkiezingen, heeft de zetels in het „Storting" als volgt ver deeld (tussen haakjes: oude parlement): Arbeiderspartij 85 (76) Conservatieven 23 (26) Liberalen 21 (20) Agrarische partij12 (10) Christelijke Volkspartij 9 (8) Communisten 0 (11) De officiële einduitslag van de telling zal morgen bekend worden gemaakt. Republikeinse delegatie gaat in ieder geval eind October huistoe Dr. Soekiman, lid der republikeinse dele gatie in Den Haag, die onlangs naar Djokja is vertrokken om inlichtingen te verstrek ken aan het republikeinse kabinet, heeft te Djokja verklaard dat de republikeinse de legatie in ieder geval eind October naar Djokja zal terugkeren,ongeacht of de Ronde Tafel-conferentie dan geëindigd zal zijn of niet. Hij verklaarde overigens te vertrouwen dat op die datum een goed eindresultaat zou zijn behaald. (Aneta). Nog geen Franse regering Robert Schuman thans formateur in Frankrijk Britten «^communisten gescheiden door een wankele brug Driehonderd man communistische sol daten hebben gisteren het spoorweg- en verkeersknooppunt Tsjoemtsjoen aan de grens van Hongkong bezet. Onderdelen van generaal Tang Sang's leger trokken de plaats binnen en namen de overgave in ontvangst van een 300-tal na tionalistische verdedigers, aan wie het niet gelukt was zich te voegen bij hun kame- dementen en aanvallen, zich teruggetrok ken op het eiland Tsjin Moen, zeven mijl ten Oosten van Amoy. Met de verovering van Amoy beheersen de communistische troepen nu op Swatoe na alle Chinese havens. Zij kunnen zich thans nog beter voorbereiden op mogelijke amphibische aanvallen op Formosa, het eiland dat het laatste toevluchtsoord in raden, die de grensstad hadden ontruimd China is van generaal Tsjang Kai Tsjek. - 1-:: Amoy was tot dusverre de voornaamste doorvoerhaven voor troepen die op For mosa waren getraind en naar het front ver trokken. Koffie en thee worden duurder Met ingang van vandaag zijn de prijzen van koffie en thee voor de winkeliers ver hoogd. Voor het publiek gaat de prijsver hoging op 24 October in. Koffie die 0,98 per half pond kostte, zal nu 1,10 gaan kosten. De prijs van thee, die nu 0,74 per ons kost, zal tot 0,80 stijgen. om zich te begeven naar Ysjoengsjan nabij Macao. Incidenten deden zich bij de bezet ting van Tsjoemtsjoen niet voor. Andere onderdelen van Tang Sang's strijd krachten staan op het punt bezit te nemen van Sjataoekok ten Oosten van Tsjbemt- sjoen. Te Tsjoemtsjoen zijn de communistische en Britse troepen slechts gescheiden door een wrakke brug van nauwelijks dertig meter lengte. Verwacht wordt dat de brug spoedig zal worden gerepareerd. Gezag hebbende bronnen in Hongkong zeiden te geloven dat het handelsverkeer tussen Kan ton en Hongkong spoedig zal worden her vat. Hij zei verder dat de communisten bereid schijnen te zijn de afgebroken spoor weg- en telefoonverbindingen tussen beide steden te doen herstellen. De meeste zaken lieden in Hongkong zien reeds reikhalzend uit naar hervatting van de handel met Kanton. Nog één haven in nationalistische handen Later op de dag hebben de nationalisten Amoy opgegeven. De val van die grote haven en marinebasis na een belegering door de rode troepen van langer dan een maand, werd bekend gemaakt door de mi litaire woordvoerder van de nationalistische regering op Formosa. Naar verluidt heeft het nationalistische garnizoen van Amoy, dat tot dusverre dapper stand had gehou den onder hevige communistische bombar- President van Bolivia afgetreden Enrique Hertzog, president van Bolivia, is afgetreden, aldus is officieel te La Paz bekend gemaakt. Hertzog had reeds in Mei wegens ziekte de uitvoerende macht over gedragen aan de vice-president Mamerto Urriolagotia. PARIJS, Reuter. Naar officieel ge meld wordt, heeft Jules Moch zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen, opgegeven. Moch heeft Maandagavond pre sident Vincent Auriol de hem verstrekte opdracht tot de vorming van een nieuwe regering teruggegeven. Bij het verlaten van het presidentieel paleis verklaarde Moch tegenover journalisten, dat hij bij zijn pogingen op velerlei moeilijkheden was ge stuit, Daar kwam nog bij, dat Letourneau (afgevaardigde van de MRP, aan wie de portefeuille van financiën was aangeboden) hem Maandagavond mededeelde, om ver schillende redenen het aanbod van de hand te moeten wijzen. Nadat Jules Moch zijn opdracht tot het vormen van een nieuwe Franse regering had teruggegeven, heeft president Auriol Robert Schuman van de republikeinse volkspartij (MRP) uitgenodigd zich met deze taak te belasten. Schuman was minis ter van Buitenlandse Zaken in het onlangs afgetreden kabinet Queuille. President Auriol zou heden zijn bespre kingen met politieke leiders hervatten. Naar vernomen wordt, zal waarschijnlijk Frangois de Menthon, voorzitter van de MRP-fractie, als eerste zijn opwachting maken. Het falen van Jules Moch in zijn pogingen om een kabinet samen te stellen, hoewel hij in de nationale vergadering een meer derheid verwierf, wordt in Parijse politieke kringen gezien als een gevolg van een ver breding van de kloof tussen de rechter- en linkervleugels van de partijen der „derde macht" in Frankrijk op het punt van de voornaamste kwesties van eco.nomisch-poli- tieke aard. Leiders van de zakenwereld en de con servatieven achten de tijd gekomen voor een terugkeer naar een liberale economi sche politiek en het toeroepen van een halt aan verdere overheidsbemoeiing. De rechtse en gematigde parlementsfracties hadden er op gerekend, dat Moch er niet in zou slagen een constitutionele meerder heid te verwerven en zo de weg voor een andere radicale premier zou vrijmaken. De vijf dagen van politiek gemanoeuvreer, waarbij de voornaamste twee partijen Moch wel officieel steunden maar achter de schermen zijn kans op succes ondermijnden, zullen, naar men meent, er niet toe bijdra gen het gezag van de parlementaire instel lingen in Frankrijk te vergroten, maar veeleer de kans op een voortijdige ontbin ding van de nationale vergadering doen toenemen. Niet-Russen uit de Kaukasus gedeporteerd Atoomproeven of troepen verplaatsingen? Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mt .- dat het offi ciële rapporten heeft ontvangen waarin wordt bevestigd dat de Sovjet Unie vrijwel de gehele niet-Russische bevolking van het Russische deel van de Kaukasus heeft ge ëvacueerd. Die streek is in tal van publi caties genoemd, als het gebied waar on langs atoomexplosies zijn voorgekomen. Lincoln White, woordvoerder voor het departement, deelde mede dat volgens de rapporten ongeveer 17000 Grieken en andere personen van niet-Russische natio naliteit het slachtoffer van de deportaties zijn geworden. De gedeporteerden zijn voor het merendeel kleine boeren, zakenlieden en handwerkslieden. Naar verluidt hebben zij zonder voorafgaande waarschuwing hun woningen moeten verlaten en zijn zij zonder veel omhaal naar de Sovjet-repu bliek Kazakstan in Centraal Siberië ge transporteerd. White zei, dat tengevolge van de depor taties in het Russische deel van de Kauka sus geen personen van niet-Russische na tionaliteit zijn achtergebleven. Hij zei geen redenen voor de deportaties te kunnen gis sen. De Griekse regering heeft tegen de deportaties geprotesteerd. De rapporten hebben hier aanleiding ge geven tot veronderstellingen dat de Russi sche overheid het gebied wellicht van niet- Russische invloeden heeft willen zuiveren in verband met atoomproeven of groot scheepse troepenverplaatsingen (dit gebied grenst aan Turkije en Iran). Zes mariniers in vrijheid gesteld SOERABAJA, 18 October (Aneta). De T.N.I. heeft zes Nederlandse mariniers, die twee en halve maand geleden gevangen ge nomen waren tijdens een vuurgevecht ten Noorden van Bodjonegoro, in vrijheid ge steld. Het overige deel van de patrouille was bij dit vuurgevecht gesneuveld. Maandagmorgen raakte een visserscheepje uit Vlissingen bij West-Kapelle in moeilijk heden. Een visnet raakte in de schroef en het stuurloze vaartuig dreef op de dijk b(j West-Kapelle. De bemanning heeft het vaartuig verlaten. AANVANKELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Morgen over dag krachtige Zuidwestelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tijdelijke opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. 19 October: Zon op 7.11 uur, onder 17.39 uur Maan op 3.25 uur, onder 16.32 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 October: Hoog water: 0.17 en 12.54 uur. Laag water: 8.22 en 20.39 uur. Woensdag 19 October Hoog water: 1.18 en 13.45 uur. Laag water: 9.24 en 21.39 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1