3 c r Chinese communisten naderen Hongkong Service Bloembollenexport en kwekerscrediet Radio geeft Woensdag WEK DE GAL IN UW LEVER OP PANDA EN DE MEE8TER-GIDS I leuwe u lit Wereldnieuws Dinsdag 18 October 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Terwijl de communistische legers aan de I worden doorgezonden naar de verschillende Zuid-Oostkust van China in snel tempo de punten van bestemming in bezet China. Die nog overgebleven nationalistische steun- nationalistische blokkade werkt voorlopig punten liquideren, wordt de positie van nog tamelijk afdoende. Dc communisten Hongkong, dc Britse Kroonkolonie, die van zullen op een of andere wijze de bases op een balcon aan een huis waarin de bewo- Formosa moeten uitschakelen om de kans ners elkander om hals pogen te brengen. Hoe de uitslag van het gevecht binnenshuis zal zijn, valt niet moeilijk te voorspellen. Maar zullen de nieuwe heren het balcon met rust laten"' Het hoort er tenslotte bij, doch deze Engelse bezitting zonder meer binnenwandelen en onder communistisch regiem stellen is een stap die de Chinese communisten vooralsnog wat al te gewaagd zullen vinden. Nu Kanton in communisti sche handen is, zou een verovering van Hongkong niet veel hoofdbrekens kosten, doch daarmede zou Engeland rechtstreeks in de Chinese oorlog betrokken worden en wel op een wijze die de te verwachten er kenning van het communistische regiem door Londen natuurlijk onmogelijk zou maken. In feite zou een communistische aanval op Hongkong de nationalisten in de kaart spelen, daar zulk een oorlogsdaad tegen Engeland de Chinese regering een bondge noot zou bezorgen, die met zijn Amerikaan se en Europese relaties niet te onderschat ten is, al kan hij misschien een verovering van Hongkong niet onmiddellijk ongedaan maken. Hongkong is in Engelse handen voor de Chinese communisten een niet te versmaden poort naar het Westen, waar door Peking in staat zal zijn de economisch belangrijke relaties met Engeland en Ame rika intact te houden. Het is niet onmogelijk dat de Chinese communisten de status van Hongkong willen eerbiedigen in ruil voor de erkenning van hun regiem, wat hun be halve een versterking van hun prestige tegenover de nationalisten bovendien nog een mogelijkheid-op-korte-termijn zou schenken om de deplorabele economische toestand in China door middel van een intensieve handel met het Westen nieuw leven in te blazen. Voor Engeland moet deze mogelijkheid niet onaantrekkelijk zijn. Het is een erkend feit dat Londen zich verzoend heeft met de nationalistische nederlaag en dat het geen heil meer ziet in een steun in welke vorm ook aan de naar Tsjoenglcing uit geweken regering. Men houdt in Engelse en Amerikaanse militaire kringen ernstig rekening met de mogelijkheid van een com munistische invasie op Formosa, waarmede het lot der nationalisten bezegeld zou zijn. Ook al komt die invasie niet, dan nog kan er van een hergroepering der nationalis tische strijdkrachten geen sprake meer zijn, ook al beschikken die over een tamelijk sterke vloot en een luchtmacht, die op For mosa hun bases hebben. Voor Engeland is het belangrijk, dat de handel met China kan worden voortgezet. De Engelsen zijn in dat opzicht in een uit zonderingspositie en hun handelshuizen in de grote centra van China, die merendeels reeds in communistische handen zijn, zou den met Peking even voordelig kunnen handeldrijven als met de nationalisten. De Engelsen popelen om die handel weer te hervatten. Zij zouden hun vertegenwoor digingen in de Chinese steden naar Hong kong kunnen terugtrekken en deze handels metropool tot middelpunt van hun econo mische relaties met China kunnen malcen. De ongereptheid van Hongkong zou het hun mogelijk maken voor het wereldwijde rayon, dat de Chinese artikelen nodig heeft en op zijn beurt producten aan China wil leveren, als alleenvertegenwoordiger op te treden. Zulk een bemiddeling opent de schoonste perspectieven voor een handels geest, ook al zijn de klanten communisten! Intussen wordt Hongkong echter om op alle mogelijkheden te zijn voorbereid in staat van verdediging gebracht. De stad ligt propvol met handelsartikelen die door de nationalistische blokkade niet kunnen te krijgen, hun plannen voor economisch herstel uit te voeren. De nationalistische vliegtuigen opereren boven dc delta's en rivieren en bombarderen de jonken die trachten de verbindingen tussen de grote handelscentra aan de kust cn aan de grote rivieren in stand te houden. Het is daarom voor de communistische legerleiding een eerste taak, haar controle op China's terri toriale wateren dermate uit te breiden dat zij deze blokkade te water en in de lucht kan belijden. Vandaar dat de mogelijk heid van een invasie op Formosa vastere vormen begint aan te nemen. De militaire voorbereidingen aan de kust, de bezetting van Amoy en de samentrek king van reserves aan vliegtuigen op vlieg velden in de buurt van de kust doen ver moeden dat de communisten vast van plan zijn de nationalistische weerstandskracht binnen afzienbare tijd een beslissende klap toe te brengen. Want ondanks hun militaire successen en hun snelle opmars komen zij in economische tijdnood, wanneer zij de speïdeprikken die zij te verduren hebben door blokkade en bombardementen op sche pen en jonken, niet spoedig zullen kunnen uitschakelen. Het enorme gebied waarover zij thans heersen en waarvoor zij de ver antwoordelijkheid hebben, stelt geweldige eisen aan de voorziening met wederop- bouwmatei'ialen en voedsel. Daarvoor al leen al zullen zij aan een Brits Hongkong onvergelijkbaar meer hebben dan aan een veroverd, verwoest en verlaten stuk grondgebied, dat bovendien voor de Britten een prestigekwestie zou zijn geworden. Ook wat Hongkong betreft zullen de Chi nese communisten zich waarschijnlijk spie gelen aan de Japanners en het anders doen dan zij. J. L. Maandagmorgen in alle vroegte werd een internationale wagon van de Nederlandse Spoorwegen uit Amsterdam naar Sloten vervoerd, waar dit vehikel dienst zal gaan doen als noodwoning voor een Slotense familie. Het transport op de Haarlemmerweg. Otofzuiger VOOR ALLE REPARATIES HAARLEAi-OR.HOUTSWJ4 XHAARL.EWGMAP (Adv.) Comité tegen huurverhoging wil bond van huurders oprichten Het landelijke actie-comité tegen de huurverhoging, dat enige maanden geleden is opgericht met het doel de huurverhoging zoveel mogelijk te beperken en in de toe komst vaste normen te verkrijgen inzake het onderhoud der woningen, heeft thans contact opgenomen met verschillende groepen en verenigingen van woninghuur ders in den lande, om te komen tot een algemene bond van woninghuurders. Het doel is de positie der huurders te beveiligen en hun algemene belangen te behartigen, vooral wat het onderhoud der woningen betreft. Reeds zijn provinciale afdelingen en een juridische afdeling gesticht welke rechts kundige bijstand verleent en advies geeft. SPOORWEGEN HUREN BELGISCHE GOEDERENWAGENS Er is stagnatie in de fruitexport ont staan tengevolge van gebrek aan vervoers capaciteit bij de spoorwegen. Dit tekort, dat een erfenis is uit de oorlogsjaren, doet zich niet alleen in Limburg, doch ook in andere land- en tuinbouwstreken van ons land gevoelen. Om deze behoefte aan vervoers- gelegenheid zoveel mogelijk tegemoet te komen hebben de Nederlandse Spoorwe gen tijdelijk een aantal goederenwagens van de Belgische spoorwegen gehuurd. Historisch gegroeide, maar wonderlijke situatie AAMBEIENZALF ZETPILLEN •\ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn (Adv.) HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.33 Oog in al. 7.38 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.23 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinde ren". 10.15 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Wreeroverzicht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 „Gesproken portretten". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor dc jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parle mentair overzicht. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 „Der Obersteiger", operette. 21.35 „Mercadet", hoorspel. 22.20 Kwartet. 22.45 Populair- wetenschappelijke causerie. Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 „Het proces Harry Lange', hoorspel. 12.00 Populaire muziek. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Volksmelodieën. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Koor en solisten. 14.30 Lichte muziek. 15.00 Kamermuziek. 16,00 Platen. 16.15 Voor de kinderen. 17.30 Volksmelodieën. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Dameskoor. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Platen, 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Sportcommentaar. J9.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Com mentaar familiecompotitie. 20.15 Concert gebouworkest. 20.45 Platen. 21.15 „De anti-Christ in zijn persoon en werk", cau serie. 21.35 Zang en piano. 22.00 Populaire muziek. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Ver denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, BRUSSEL. 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Literaire causerie. 17.45 en 18.00 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 21.30 Andaloesische muziek. 22.03 Nieuws. 22.15 en 22.40—23.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Lichte muziek. 13.15, 14.1515.00, 17.10 en 18.30 Platen. 19-00 Maeterlinck- herdenking. 19.10 en 19.40 Platen. 20.00 Groot symphonle orkest. 21.40 Zang en piano. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. De bloembollenexport is een we reldomvattend bedrijf geworden met een omzet van tientallen millioenen. Maar in feite is heel deze handel ge bouwd, en drijft ze grotendeels nog steeds, op het door de kweker ver leende crediet! Aan de bloembollenkweker werden, (en worden nog steeds) op financieel gebied bijzonder hoge eisen gesteld. Wanneer hij zijn bedrijf had gesticht en daarop de le verbare bollen had geteeld, kon hij deze verkopen aan de exporteur, die ze op zijn beurt weer doorverkocht aan de buiten landse relaties. Die levering had meestal in de zomer plaatsmaar niet eer dan in Juli van het volgend jaar kreeg de kweker zijn geld! En wanneer hij eens bijzonder in geld nood zat en bij zijn schuldenaar (de ex porteur) ging vragen of hij misschien een gedeelte van zijn vordering vooruit mocht ontvangen, werd dit toegestaan onder het beding, dat hij daarvoor een rentevergoe ding betaalde. Deze toestand is historisch gegroeid. Het was toch in verreweg de meeste gevallen zo, dat de exporteurs durf en handelsgeest bezaten, méér dan geld, en de kwekers vertrouwden hen hun producten toe en namen er genoegen mee, niet eer geld te ontvangen dan wanneer de afnemers in het buitenland hadden betaald. Een ris kante regelingwant niet alle expor teurs waren even gelukkig of even solide en wanneer het geld niet binnen kwam, werd de kweker de dupe. Hij was dus niet alleen (renteloos) credietgever, maar ook nog risicodrager. Mettertijd groeiden vele exporteursfir ma's uit tot bedrijven met wereldreputatie, die er in sommige gevallen een eigen kwe- kersbedrijf op na hielden. Maar de eigen-, aardige credietpraktijk is gebleven. Oorlog bracht verandering Weliswaar kwam er verandering in die zin, dat men voortaan de helft van z'n vordering reeds in November ontving en de andere helft in Maart, doch nog immer gaf de kweker renteloos crediet en moest hij rente betalen wanneer hij z'n vorde ring eerder incasseerde. In 1943 echter verkochten de exporteurs, gezien de on zekere toestanden, aan hun klanten con tant of bij vooruitbetaling, en toen eisten ook de kwekers per 1 November het volle bedrag hunner vordering. Het hoofdbe stuur der Algemene Vereniging, inziende dat deze situatie slechts een tijdelijke was, ontried aanneming van een voorstel in die zin, maar de kwekers namen de gelegen heid waar een toestand die hen reeds lang een doorn in 't oog was, uit de weg te rui men, en het voorstel kwam er door. Zodra echter de export op een meer nor male basis kwam, werd weer de behoefte gevoeld aan de mogelijkheid tot het ver lenen van crediet. In verschillende landen, en niet in de laatste plaats Amerika, ontstaan wij zigingen in de structuur van de handel, waardoor het verlenen van langere cre- dieten noodzakelijk is. Daarom wilden de exporteurs opnieuw een verschuiving van de betaaldalum (November en Maart) maar de kwekers hielden voet bij stuk. Een conflict tussen kwekers en exporteurs Ilse Koch vrij, doch weer gevangen Ilse Koch, een der beruchtste figuren uit het concentratiekamp Buchenwald, kon vanmorgen vroeg de Amerikaanse gevan genis voor oorlogsmisdadigers te Landsberg verlaten, nadat zij haar vier jaar wegens misdaden tegen de mensheid had uitge zeten. De vrijheid ging zij echter niet tege moet, want de 42-jarige vrouw liep als het ware in de armen van de Duitse politie die haar arresteerde onder beschuldiging van 29 moorden op en honderden mishan delingen van Duitsers hoofdzakelijk Joden. dreigde tot het hoofdbestuur der Algemene Vereniging een oplossing voorstelde door het benoemen van een commissie die het credietvraagstuk nauwgezet en objectief zou bestuderen. Deze commissie, waarin zowel leidende figuren uit het bankwezen als vertegen woordigers van het departement en voor aanstaande personen uit het bloembollen vak zitting hadden, heeft thans rapport uitgebracht (in het kort is de zakelijke in houd daarvan in ons blad van Zaterdag jl. opgenomen). Zij heeft zowel de kwekers als de expor teurs hun standpunt uiteen laten zetten, waarbij wel vast kwam le staan, dat de kwekers niet geneigd waren, de oude prac- tijken wéér in te voeren. Het plan werd nog geopperd, te komen tot stichting van een „bloemb'ollenbank" waar de exporteurs crediet zouden kunnen krijgen, doch die bank bleek een lucht kasteel en practisch niet te verwezenlijken. Wanneer de exporteurs crediet nodig heb ben, aldus de commissie, zullen ze daartoe van de diensten der bestaande bankinstel lingen gebruik dienen te maken. De commissie heeft geconstateerd, dat verlenging van de crediet-termijn, als door de exporteurs voorgesteld, zou in houden een ongemotiveerde overheveling van rentelast van de exporteur op de kweker. Zij meent dat de huidige regeling betaling per 1 November de juiste op lossing vormt voor het credietvraagstuk in het bloembollenvak. In- en uitvoer in September Volgens de door het Centraal Bureau voor cle Statistiek samengestelde voorlo pige cijfers had de invoer in September 1949 een waarde van 408,3 millioen (Augustus 1949: 390,3 millioen) en een gewicht van 1.826.000 ton (Augustus 1949 I.850.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens): vlees 3,3 (5,4); on gebrande koffie 3,2 (5,4); mais 15,9 (1,9) copra 15,8 (5,4); palmolie 5,6 (1,7); suiker 10,8 (10,1); cacaobonen 5,8 (2,0); onbe- wei'kte tabak 6,8 (9,6); tinerts 10,2 (10,5); steenkolen 15,7 (16,1); minerale oliën 22,1 (27,8); kunstmest 6,4 (8,6); hout 22,3 (29,1); houtslijp en cellulose 4,1 (2,8); on- gesponnen wol 10,3 (6,7); ongesponnen katoen 3,8 (10,3); plaatijzer en staal 13,2 (9,8); staaf- en profielijzer 7,8 (12,6); auto's en autochassis 5,1 (7,4); schepen 5,1 (11,0). De uitvoer had in September 1949 een waarde van 318,3 millioen (Augustus 1949 ƒ296,0 millioen) en een ge<vichi van 952.000 ton (687.000 ton). Belangrijke posten bij de uitvoer waren: (in millioenen guldens): gecondenseerde melk 9,1 (11,2); boter 36.2 (32,2); kaas II,4 (15,2); eieren 3,0 (3,8); bloembollen 36,8 (10,8); verse groenten 7,4 (12,0); aardappelen 4,0 (1,9); appelen en peren 5,8 (3,1); cokes 5,1 (2,9); minerale oliën 13,2 (6.5); kunstzijde garens 3,8 (6,1); wollen .weefsels 3,6 (3,8); katoenen weef sels 12,6 (11,4); vlas 4,1 (2,4); ruw ijzer 2,3 (2,7); tin in blokken 13,9 (5,8); elec- Irische lampen 2,5 (3,2); radioartikelen 8.0 (5,8); schepen 4,8 (18,7). zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. ^lke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Xeem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om do gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Dodelijke val Gisteren is de heer H. Liscaljet uit Eind hoven, die Zaterdagmiddag tijdens de cross country in Blaricum van zijn paard viel en op een boomstronk terecht kwam, in het Diaconessenhuis te Naarden aan de gevol gen daarvan overleden. KONINKLIJKE BOND VAN GEMENGDE ZANGVERENIGINGEN De Koninklijke Bond van Gemengde Zangverenigingen in Nederland hield zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering in Hengelo (O.) onder leiding van de heer C. Overbeek uit Haarlem. De heer G. van Ra- venzwaay te Hilversum werd geïnstalleerd tot muzikaal adviseur van de bond. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. van 't Hoen uit Gouda en F. W. Unlandt uit Amsterdam herkozen. Opgebaggerde goudstaaf gestolen Voor f 80.000 naar België verkocht Toen destijds in de Nieuwe Waterweg naar goudstaven werd gebaggerd, zijn enige van de opgehaalde goudstaven ver dwenen. In het begin van dit jaar zijn enige baggeraars en helers aangehouden, die cle hand in déze diefstallen hebben gehad. Dezer dagen heeft de politie weer enkele personen aangehouden, clie van heling van een goudstaaf verdacht worden. Deze dief stal heeft echter niets uitstaande met de vorige, want de daders, de 25-jarige hoor der S. de J. uit Giessendam en de 47-jarige dekknecht P. van der B. werkten voor eigen rekening. Nadat zij de staaf gestolen hadden hebben zij deze na enige tijd voor 16.000 verkocht. De opbrengst werd ge deeld. De helers zijn de 46jarige vertegen woordiger A. J. van der W. uit Giessen dam, de 38-jarige koopman G. van W. uit Giessendam, de 35-jarige koopman N. M. uit Sliedrecht en de 35-jarige wielrenner J. B. De goudstaaf, die in 1947 werd ver handeld, is door J. B. voor 80.000 naar België verkocht. HERKEURING VAN AFGEKEURDEN. Met ingang van 26 October zal worden opgericht de „Tijdelijke Indelingsraad 's-Gravenhage II".. Bij deze tijdelijke'raad zullen worden her keurd de vóór 14 itöei 1940 voor de militaire dienst afgekeurde personen, voor zover deze personen nog geen 45 jaar oud zijn en herkeuring ten aanzien van de personeels behoefte noodzakelijk is. Voorshands zal deze keuring zich beperken tot afgekeurde ingeschrevenen die arts of tandarts zijn. De bron der moeilijkheden op Oost-Java Onze correspondent te Batavia telegra feerde ons: De bron der moeilijkheden op Oost-Java is artikel 17 van de „Van RoyenRoem"- overcenkomst, volgens welk artikel het republikeins bestuur mag blijven functio neren in je gebieden, waar het functio neerde ten tijde van het van kracht worden van de order tot staken van het vuren. De republiek besteedde volgens Nederlandse zegslieden te Batavia de tijd tussen het be reiken van de overeenkomst en dit van kracht worden van de wapenstilstand voor een grootscheepse infiltratie in en versprei ding over het gebied van de negara Oost Java van de T.N.I.-troepen, teneinde recht te kunnen doen gelden op het bestuur over deze deelstaat. Men denke bijvoorbeeld aan de overval door enige honderden T.N.I.- militairen op Soerabaja, de dag voor het in werking treden van de order tot staken van het vuren, teneinde daar als bestuur te mogen zetelen. Dezelfde tactiek werd in de Pasoendan gevolgd, doch in Oost Java is de reactie over het algemeen heftiger. Men verzet zich daar met alle macht tegen repu blikeinse inmenging in het bestuur van deze negara. De republiek harerzijds wei gert echter de troepen terug te trekken en eist het gezag in dit gebied op, benevens terugtrekking van de Nederlandse troepen. Aangezien deze volgens de overeenkomst niet gewapenderhand mogen optreden, pas sen zij een omsingelings- en ontwapenings tactiek toe, om zodoende de nagara in staat te stellen onbedreigd het bestuur over eigen gebied te voeren. De sultan van Djokja heeft de H.V.K. niet kunnen overtuigen van de noodzaak en de plicht van de Nederlanders om toe te geven aan het verlangen, van Djokja, aan gezien de Nederlanders er van uit gaan, dat. de deelstaat republiek niets te maken heeft op het grondgebied en in het bestuur van de gelijkwaardige deelstaat Oost Java. Dit leidde tenslotte tot de opzienbarende ver klaring van de sultan, welke verklaring een inbreuk wordt geacht op de „Van Royen Roem"-overeenkomst. „Waterman" en „Empire Brent" brengen militairen terug Op 13 October is de „Waterman" en op 14 October de „Empire Brent" uit Tand jong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord van de „Waterman" bevinden zich, behalve een detachement der Konink lijke Marine en individuele demobiliseren- den, de volgende onderdelen der Konink lijke Landmacht: 3-9 R.I., 3-12 R.I., 11de genie-veldcompagnie en staf bataljon ge nietroepen der 7 December Divisie. Aan boord van de „Empire Brent" be vindt zich, behalve een detachement Ko ninklijke Marine en individuele demobili- serenden, het onderdeel 3-1 R.I. Politiekruiser op bezoek Vanmorgen arriveerde in de IJmuidense vissershaven de Engelse politiekruiser „True Love" van de visserij-inspectie, voor een kort bezoek aan IJmuiden. VAN VOLLENHOVEN-FABRIEKS COMPLEX BRACHT 896.000,— OP. Nadat vorige week Maandag het fa briekscomplex van Van Vollenhovens bier brouwerijen te Amsterdam in opbod was gezet, werd Maandagavond de gebouwen in afslag en combinaties geveild. Het fabriekscomplex heeft in totaal 896.000,opgebracht, dus 100.000,-- meer dan het bedrag, dat bij de biedingen van de vorige, week werd bereikt. Het koelhuis met garage, waarvoor slechts 160.000.werd gebden, werd opgehou den. Grote bedrijven traden niet als kopers op. De meeste percelen gingen naar parti culieren. De PTT kocht een gedeelte van het complex. ADVOCAAT VERRIED JOODSE LANDGENOTE. In 1943 behandelde de 32-jarige Rotterdamse advocaat en procureur J. B. voor een cliënt een echtschei- dingspx'ocedure. Deze cliënt wilde scheiden van zijn Joodse vrouw, die daartoe echter niet bereid was, omdat zij vreesde, dat zij na de echtscheiding naar Polen zou worden gezonden. Om haar te verhinderen een verweer te voeren, verzocht de NSB- advocaat aan zijn Duitse relaties, de vrouw gedurende enige maanden op te sluiten. Het huwelijk werd ontbonden en de vrouw werd naar Polen gedeporteerd. Zij is niet teruggekeerd. Deze advocaat, die deswege en ook om zijn beheer van Joods vermogen en het dienstdoen bij de Landwacht door het Haagse Bijzondere Hof tot 9 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, stond gisteren terecht voor de Bijzondere Raad van Cas satie. Hij vond zijn straf te hoog. De pro cureur-fiscaal dacht daar echter anders over. Zeer scherp laakte hij de handelwijze van requirant, wiens naam volgens de pro cureur-fiscaal van de lijst van advocaten geschrapt moet worden. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De tot dusver ten aanzien van populie ren- en wilgenhout geldende distributie is opgeheven. Voor het vellen blijft een z.g. kapvergunning vereist. 7. „Gij zult zelden zo vervolgde Joris Goedbloed tot Panda „gij zult zelden een zó algemeen ontwikkeld, ik mag wel zeggen geléérd leermeester aangetroffen hebben, als ge thans voor u ziet in mijn eenvoudig persoon! Het is overbodig om op te merken, dat de prijs die ik u voor mijn onovertroffen lessen zal vragen, slechts een geringe is! Leert niet reeds de grote Caesar ons: Vent, vidi. vilantropi- cum? Alzo, dus, vrindje.lfJa, maar. zei Panda, „er zat geen stof op de jas van die meneer!" „Het zou uw leermeester aangenaam zijn, wanneer gij thans die zotteklap over deze domme reiziger staak- let," sprak Joris verfijnd. „Dan geeft ge me tenminste de gelegenheid om mijn vol zinnen ten einde te spreken en me vervol gens met u naar een museum te begeven teneinde u enige aanschouwelijke lessen toe te dienen". En vervolgens riep hij tot de eigenaar van het café: „Oberkellner! Ik wens af te rekenen'" De vlijtige man schoot toe, en Joris haalde een dikke, pui lende portefeuille te i'oorschyn, waaruit hij met duim en wijsvinger een bankbiljet opviste. ..Het is te veel, dat weet ik," sprak hij tot de waardmaar ge moogt alles behouden, dan kunt ge uw vrouw eens een pretje gunnen. Komt„Die porte feuille is van de reiziger!" riep Panda. Die is van meneer Bobberbroek! Ik zie het zelf! Dédrom moest je zijn jas afklop pen. Joris deed alsof hij niets hoorde en begaf zich waardig naar buiten, en Panda kwam dansend van woede en op winding achter hem aan. „Je bent een zak kenroller!" riep hij. „Een leliike zakken roller!" „Komt, komt," suste Joris veront waardigd. „Ge moogt uw gebrek aan goede manieren niet zo openlijk tonen, lastig ventje w. opv ,„u Aveyron" j ningen $ven A. van Liefland Jr n_ roe dm g van de de - - i!de In 1800 werd een jongen elf, die tot dan toe in S iaat o! Aveyron m Zuid Frankriit .1 van geleefd, na tevoren al tweVi"* S genomen en ontsnapt te S-van, gebracht. M» Hij fungeerde daar eerst ai kermis-sensatie, maar toen het rf, een «ort was kwam hij onder de hoeL euw^-;' Itard', de directeur van he?^ J^n E.y instituut, die vier menselijke vermogens bii hem norhafe te ontwikkelen. Het result** pr°ktt£ poging was wat de jongen mm vVaa óiè leurstellend, want hij was 7 ^etrof te- duidelijker bleek zwakzinnig weinig inzicht by hem te nru*L,lel werd hij wel Primitief-menJ'Sfeb, j mige gevoelens. Belangrijk bS.fl .131«u- ment door de behandelingsw^e exp5r- die zijn methode aan aanpaste en niet punt voor Dunt L --1? gesteld programma afwerkte Va-t- waarom, zegt de schrijver dit .3*» leerzaam is voor leerkrachten bij het onderwijs aan abnormSieS Üit> Over de plaats van het exDSm( paedagogische wetenschap en in ai 111 fc denis daarvan wordt maar in W v 'ai«. sproken; het gaat voornamel rt?e- proeven, waarover de sehriivefVom vens ontleent aan de publicaties'SE. zelf. Die zyn niet alleen belanS^ voor wie hun betekenis in ruim» *7?®* kan beoordelen; voor anderen zij het begrip over de aard van d* lijke waarnemings- en commT s6' vermogens. Itard's hoop en wanhnn?* er bovendien een dramatische eenheid Slag om de B-36 in een nieuwe fase Eisenhower getuigt voor Congres-commissie Er wordt reeds sinds het begin vin a jaar een strijd gevoerd tussen de Ufa van het Amerikaanse leger en de H macht enerzijds en de marineleiding zijds over de vraag of de „B-36" het Si' bardementsvliegtuig zal zijn voor het uit" voeren van bombardementen over s-g. afstand, of dat deze hun bases op vlisfa schepen hebben. Men verwacht, dat in de loop van devo'. gende week een nieuwe ronde van cea strijd zal worden gestreden, daar dan hoa officieren van het leger en luchtmacht* tuigenis zullen afleggen voor de commisa voor de.strijdkrachten van het Amerika», se Huis van Afgevaardigden. Van de reusachtige „B-36"-bommenwe- per wordt gezegd dat hij, met medevoerri van een bommenlast tot een gewicht va ongeveer 4500 kilogram, een vlieggberö heeft van circa 16.000 kilometer. In de afgelopen week is de ene Ameri kaanse admiraal na de andere voor decoÉ- missie voor de strijdkrachten verschat» om te protesteren tegen de overschatte} van de betekenis van de „B-36" voor het in een toekomstige oorlog uitvoeren var. inter-continentale bombardementen met de atoombom. De leiding v. leger- en luchtmacht is to voornemens in de loop van de komende week haar hoogste officieren waar de niet meer in actieve dienst zijnde er. voormalige opperbevelhebber van de ge allieerde legers in West-Europa, generaal Dwight D. Eisenhower getuigenis vooi de commissie te laten afleggen. Het is thans gebleken dat het hier niel slechts gaat om een twist tussen de opper- officieren van de Amerikaanse vloot ener zijds en de hoogste leiders van legeren luchtmacht anderszijds, doch dat een fun damenteel verschil van inzicht omtrent de in een toekomstige oorlog te volgen bi bardementstactielc aan de dag is getredi Noodweer. Tijdens het noodweer dat Ga- temala de vorige week twee dagen tel heeft geteisterd, kwamen 117 perMM» om het leven, liepen 21 anderen verwen- dingen op en werd grote schade aange richt aan oogst en eigendommen. (Uni ted Press). Eventueel. Het Amerikaanse ministerie va Buitenlandse Zaken maakte gistcravoc- laat bekend dat de Amerikaanse am bassadeur in Belgrado Cavendish Cu- non met maarschalk Tito besprekingen heeft gevoerd over eventuele vrijlate! van aartsbisschop Alois Stepinac. üt nï een veroordeling wegens verraad eu langdurige gevangenisstraf uitzit. (Uni ted Press). Verstekeling-. Een Constellation vertra Zondag met 38 passagiers uit New ïorf en arriveerde in Shannon (Ierland Maandag met 39, na een race met et ooievaar te hebben verloren. Mevrou- Darink Parker, echtgenote van e# Amerikaans soldaat die te Wiesbaou gestationneerd is, schonk 'smor???siu? half zes in de Colstellation op 400 «J van Shannon on op 8000 voet boven» Atlantische Oceaan het Icven^aan zoon van vier pond. Men geloof ;aai® de eerste geboorte in de lucht Ki»* een vlucht over de Oceaan is, {fnm Alarm. De Amerikaanse luchtmacht^ goede mogelijkheden in ®en n luchtalarmsysteem, waarbij sen°"r.l(t, baar signaal in een gewone raw*"» zending wordt ingevoegd, dat ciale ontvangers in een licht-, zoemersignaal wordt omgezet. Ongeluk. Bij Riverside (Californt^« lichte bommenwerper van J J 11 IV- UUllllUCflWCHiwi kaanse luchtmacht, een B-26, in raking gekomen met draden v hoogspanning cn neergestort. Bel fel ijk overschot van 4 der 5 Inatw" heeft men reeds gevonden. Overschot. Rachele Mussolini, wj a de Duce, heeft bekend /jemaakL familie niet weet waar het'U Mussolini is begraven en heen a ruchten, dat het stoffelijk °ver*^L de familie zal worden terugleg*** ontkend. Conferentie. De Sovjet-Russische rn van Buitenlandse Zaken, sjinski, zou heden te Lake Su« persconferentie beleggen, n*1 jaar geleden, dat Wysjinsto Success, als vertegenwoordig" Sovjet-Unie bij de UNO conferentie hield, toen hij zyn resolutie tegen ..oorlogsgestooK rariprine had jnge». Algemene Vergadering hau u.»-- Jaar. In het heilig jaar zullen in bate van de bedevaartgang*» Jaar"- en „Jubileum"-*: verkocht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2