debraune c j Htistjes... Men is nog ver af van een oplossing der monetaire kwestie Vergoeding voor materiële oorlogsschade 18 October 1949 een „harde" Benelux-conferentië /Ven ,,i2e correspondent in Brussel). heb nog nooit zo'n harde Benelux- Wie meegemaakt", zcide ons een Jhe monetaire expert. Het betekent Luxemburg de moeilijkheden, welke 'ledige verwezenlijking van een vol- ^economische unie in de weg staan. SS dan ooit tevoren werden onder- moeilijkheden bestonden Deze De monetaire politiek r„ rfe volledige unie mogen 'n 1 a*nr> elkaar geen goud f^ne"'tet-"aanzuivering van handels- Steil' aldus de Nederlandse versie, i nó grond van stevige argumenten f minister-flresident W. Drees werd Minister 'p. Lieftinck, die op deze con- ......de paladijn van het dirigisme was, klaarde dat een land zonder monetaire Ifves niet langer onafhankelijk in zijn ««ineen blijft en het dus uitgesloten S. worden geacht, dat Nederland in de a-nmst nog zou kunnen overwegen goud if dollars af te staan om handelsschulden 'i Betósche visie, welke voornamelijk de verantwoordelijke Belgische Bene- minister werd verdedigd, namelijk van Zeeland, gaat uit van de econo me realiteit. In een economische unie 'X-ii betalingsbalans in evenwicht zijn, V Staatsbudget en ook de kapitaalmark- t Een unie-partner, welke dit interne e «terne evenwicht verstoort, moet on adellijk onderzoeken waar de zwakke f yien Nederland of België op een be- rajld moment aan inflatie doen, dan zal «n dit merken, doordat zich te Brussel 5 Den Haag te veel guldens of francs zul- opstapelen. Deze zullen de minimum eis overschrijden van het monetaire Ljet dat beide landen elkaar toeston- iai Indien de monetaire goudclausule ilsdan niet zou werken dan zou ofwel Vederland ofwel België de financiële last van de fouten, door een van beiden breven, Een land, dat aan inflatie doet, impor- 'ait inderdaad te veel en soupeert dus 'II harde dollars en Zwitserse francs van jj gemeenschappelijke deviezenpot op. jae gemeenschappelijke pot is op de con ventie niet eens meer ter sprake gekomen thet blijkt nu wel duidelijk, dat men nog ^■ais van een oplossing in deze zo be deden monetaire kwestie. Belastingen De regeringen zijn het niet eens over de coiücatie van de omzetbelasting (in Bei ge overdrachttaxe genoemd). Er is wel overeenstemming bereikt in- ake de alcohol en de benzine. De borrel jou in België niet meer dan 4 frs. kosten, «at mogelijkheden opent voor de Neder landse jenever. De benzine zou minder kosten, maar Belgische automobilisten jouden meer belasting op de aankoop van en auto te betalen krijgen. Het bier zou op dezelfde accijns, name lijk drie en een halve keer de vooroorlogse, blijven gehandhaafd. Landbouw Er is weinig overeenstemming bereikt brake de landbouwpolitiek. België wil pen exportfonds oprichten, omdat de Bei- Me boeren nooit de discipline zullen «brengen, welke voor dergelijke organi ses onmisbaar is. De Nederlandse keren willen het gehele dirigistische land- taiwsysteem. behouden, omdat het „on- Autoiri gracht, bestuurder gered Door een verkeerde manoeuvre bij het darten reed gistermiddag een 33-jarïge Amsterdamse vertegenwoordiger met zijn sagen, die geparkeerd stond aan de wal kant, de Keizersgracht in. De 25-jarige schipper P, G., die het ongeluk zag gebeu ren, sprong gekleed te water en slaagde er in de vertegenwoordiger door het raampje in de deur achter de chauffeursplaats uit de auto te halen. De verstrooide bestuurder nad eerst gepoogd het portier te openen, M toen hij hierin niet slaagde, het por- jkrraam achter zijn zitplaats verbrijzeld. Ik brandweer haalde met de kraanwagen de auto op het droge. De vertegenwoordi ger werd van droge kleren voorzien en naar --- gebracht. Prins Bernhard naar Londen Prins Bernhard is hedenmorgen per vlxeg- ®g naar Londen vertrokken, waar hij het *oord zal voeren op het jaarlijkse diner het Britse Instituut voor de Navigatie, «s oe Britse minister van Burgerlucht vaart, lord Pakënham, zal een der sprekers njn. Het instituut werd ongeveer twee jaar v i rï°01 ®n§else autoriteiten op het eoied van de navigatie ter zee en in de lucht opgericht. ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur. evenals Sf. P°nën en vetwormpjes.door netberoemdehuidgeneesmiddel (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 18 OCTOBER S5o^l5°vncer*ge,30uw: Operette Wiener aeöu1?; 8 uur. Frans Hals: „Hallo Wanrti- p leeft- 23°' 7 en 9-15 uur- en9yEpmorada", 14 j., 2, 4.15 nacht» inr' Palace: ..In het duister van de A- L, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: «ur"citvTVai?e''- 18 3- 2. 415. 7 en 9-15 4.30 7 ;;0"Re banneling", alle leeft., 2.15, Shanghai» ^ur' Spaarne: „De slang van 14 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 OCTOBER Kegelbond, Nederlandse Ver- Gïbouw r»it sexuelc hervorming, 8 uur. ^SpiriSten1»' Nederlandse Vereniging V? lJur- Gcm. Concertgebouw, Neuerland—USSR. Russi- ïn avftn^0 8 uur- Bioscopen: Mid- avondvoorstelüngen. miskenbaar" prachtige resultaten heeft op' geleverd en er in elk geval een minimum prijs was gegarandeerd. De conferentie is het echter wel eens over vele technische problemen in verband met de handelspolitiek, de buitenlandse handelsaccoorden, de besparing inzake dollarimporten, Europese politiek. Tenslotte is een van de bijzonderste re sultaten, dat een voor-unie verdrag is ondertekend, waarbij de goud- of dollar- clausule niet zal gelden, namelijk tot 30 Juni 1950, datum waarop de voor-unie in definitieve economische unie moet over gaan. Een datum, welke waarschijnlijk nog wel een paar keer zal worden verscho ven, want in de volledige unie blijft de goud-clausule gehandhaafd. De 9 zee Gebaar van Garbo. De filmster Greta Garbo koestert het plan om in de Parijse opera te gaan meewerken aan een nieuw ballet van Jean Cocteau en Serge Lifar, waarvan zij thans 'het manuscript bestu deert alvorens een definitieve beslissing te nemen. Zij zal er niet in dansen, doch z.ich beperken tot gebarenspel. Het werk is ge baseerd op de tragedie „Phèdre" van Racine en bevat geen gezongen of gespro ken gedeelten. Omtrent de datum der pre mière is nog niets bekend. Werkman-prijs. Ontwerpers en uil gevers. die door hen verzorgde werken in aanmerking wensen te doen komen voor de door de gemeente Amsterdam uitgeloofde H. N. Werkmanprijs-1949 voor het typo grafisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsdrukwerk in Nederland verschenen tussen 1 October 1948 en 1 October 1949, moeten hun inzending voor 1 December 1949 vrachtvrij ten raadhuize doen be zorgen aan de afdeling kunstzaken. De beoordelingscommissie is samengesteld uit mevrouw Susanne Heyneman en de heren mr. M. Nijhoff en Otto Treumann. Als eindresultaat van de door het gehele land gehouden cursus voor vishandelaren, werden Maandag in de vishal van IJmuiden de eerste vakexamens afgenomen. De ixindiduten moesten eerst de diverse vissoorten noemen, daarna schoonmaken en fileren. Foto: Examinandus Hein Schilder uit Volendam vertelt iets over de kabeljauw. Uitzending van militairen naar Oost en West Regering vraagt één jaar ver lenging der machtigingswet Ingediend is een wetsontwerp waarbij verlenging wordt gevraagd voor de machti ging voor uitzending van dienstplichtigen, verleend bij de wet van 4 Augustus 1947. In cleze wet- werd bepaald, dat dienst plichtigen van de landmacht ook zonder hun toestemming naar Indonesië, Suriname en Curagao kunnen worden gezonden, doch dat hun verblijf daar niet langer zal duren dan tot het einde van 1949. Daar het de wens der regering is, dat door het welslagen van de Ronde Tafel conferentie en na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië zo spoedig mogelijk de voorgenomen repatriëring van de dienstplichtigen der landmacht zoveel als de scheepsruimte toelaat in versneld tempo wordt voortgezet, meent zij niet ver der te moeten gaan dan verlenging van één jaar te vragen, ofschoon louter technisch bezien de vraag kan worden gesteld, of het wel mogelijk zal zijn alle thans in Indonesië aanwezige dienstplichtigen voor einde 1950 Van daar te doen vertrekken. Groningse melkbedrijven eisen opheffing van maximumprijs De provincie en stad Groningen zullen zich van 24 October af slechts met 40 pro cent van de normale hoeveelheid melk te vreden moeten stellen, als de regering niet voldoet aan de eis, die door de Groningse melkconsumptiebedrijven is gesteld om de maximumprijs op de melk op te heffen. De Groningse zuivelindustrie, die voor de export werkt, geeft op het ogenblik 4 cent per liter melk meer aan de leveranciers, dan de consumptiemelkbedrijven, die nog gebonden zijn aan een maximumprijs voor de melk. Met de regering zijn reeds onder handelingen over deze situatie gevoerd, welke echter geen wijziging in de bestaande toestand hebben gebracht. De Groningse consumptiemelkbedrijven hebben nu beslo ten 60 procent van de melk tot zuivel producten te verwerken, waardoor er in de stad en provincie Groningen een groot te kort aan melk dreigt te ontstaan. Onderzoek naar de dood van geïnterneerden in Paramaribo De procureur-generaal in Paramaribo heeft een onderzoek gelast naar de dood van L, Raedt van Oldebarnevelt en L. van Poelje, die in Paramaribo indertijd door militairen zijn doodgeschoten. Zij waren tijdens de oorlog als geïnterneerden uit Indonesië naar Suriname gezonden en wer den op 7 November 1942 voor de gevange nis neergeschoten in wat destijds een ont vluchtingspoging werd genoemd. De weduwe van de heer Van Oldebarne velt heeft uit Nederland een brief gezonden aan de procureur-generaal, waarin wordt verklaard dat de feiten overduidelijk wijzen op een van militaire zijde moedwil lig veroorzaakte dood. Zij diende een aan klacht in tegen de toenmalige luitenant kolonel A. K.. thans wonende te Rotterdam, tegen de tegenwoordige majoor van het K.N.I.L. J. M. en tegen de mariniers H. G. en G. W„ thans gekazerneerd in het kamp Woestduyn te Doorn. Politieman gedood bij botsing Gistermiddag reden drie politiemannen van de groep Tietjerksteradeel op een motorfiets naar Buitenpost voor een dienstbespreking. Plotseling verschenen enige paarden op de weg, die blijkbaar uit het weiland gebroken waren. Op dit moment passeerden de politieman nen op hun motor; een botsing met de paarden was onvermijdelijk. De mannen sloegen tegen de grond en bleken ernstig gewond te zijn. Direct werden zij, na ter plaatse verbonden te zijn naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden overgebracht. De opperwachtmeester J. is inmiddels over leden. Hij was 51 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. De toestand van de beide anderen is zeer ernstig. A. Ph. van Strien ten grave gedragen De aula van Westerveld was gisteren te klein om alle vrienden en belangstellenden binnen haar muren te bergen, die de heer A. Ph. van Strien de laatste eer kwamen bewijzen. Dank zij de luidsprekers konden vele honderden buiten het gebouw evenwel de plechtigheid volgen. De heer C. Schade schilderde „de grote Lex" als een figuur, die een stuwende kracht voor velen was. Als promotor van vele instellingen op charitatief gebied, heeft de mensheid veel aan hem te danken, zo zeide hij. Namens de vrienden en collega's van de Fordorganisatie sprak de heer C. Stengel', directeur van de Fordfabrieken, woorden van waardering en medeleven. Uit naam van de N.V. Haarlemse Auto centrale, waarvan het gehele personeel aan wezig was, voerde de heer M. Beverdam het woord. De symphatie van de Ford-dealers in Nederland werd vertolkt door de heer M. Boissevain. De Regionale Autnmobielsportclub West werd vertegenwoordigd door de heer J. A. van Beeck Calkoen, die als voorbeeld van het organisatorisch talent van de overledene de Tulpenrallye memoreerde. Na deze spre ker kwamen nog vele anderen getuigen van hun bewondering en vriendschap voor de ontslapene. Nadat het Wiegelied van Brahms was gespeeld, werd de kist naar de groeve ge dragen, waar het Onze Vader werd gebeden. Een zwager van de overledene bedankte daarna voor de grote belangstelling. Beoefening basketball kan niet uitgebreid worden De Haarlemse basket-ballcompetitie is begonnen. De animo voor deze, vooral voor indoortraining geschikte sport wordt steeds groter, Thans nemen 9 dames- en 13 heren- ploegen aan de competitie deel. In Haar lem kan geen, althans zeer weinig propa ganda voor basketball worden gemaakt. De zalennood "is zo groot, dat alleen verenigin gen, welke reeds over een zaal beschikken, kunnen spelen. De voor basketball ge schikte zalen zijn met uitzondering van De Doelen, alle in gebruik bij turnvex-enigin- gen. Deze moeten ook reeds woekeren met de ruimte, zodat voor basketball geen tijd overblijft.Behalve 'sZaterdags en 's Zondags wordt op het ogenblik elke avond in de Doelen gespeeld des Vrijdags in het voormalig Sandermstituut. Basketball be oefenen H.O.C. (handbal en athletiek), de Sportbond (turnne), H.H.C. en S.C.H. (bei den honkbal) en de Politie Sportvereniging Haarlem. Federatie van getroffenen wijst wetsontwerp af De Landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een uitvoerig adres, waarin zij te kennen geeft het Wets ontwerp op de Materiële Oorlogsschade onaanvaardbaar te achten. De federatie heeft op haar in April ge houden congres getracht een positieve bij drage te leveren tot oplossing van het oor logsschadeprobleem door een aantal wijzi gingen voor te stellen, welke hel wets ontwerp, voor de opzet waarvan zij weinig waardering kan hebben, toch nog juist aanvaardbaar zouden maken, als wettelijk gesanctioneerde voorlopige voorziening, welke binnen afzienbare termijn door een definitieve, bevredigende regeling zou kunnen worden vervangen, zo wordt in liet adres verklaard. Het grote verschil tussen datgene, wat de federatie als een redelijk en billijk mini mum meent te mogen verwachten, en het geen door het wetsontwerp in zijn hui dige vorm wordt geboden, clwingt de oor logsgetroffenen dit wetsontwerp als vol komen onaanvaardbaar te kwalificeren. De federatie doet daarom een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging dit wetsontwerp niet te aanvaarden. In de motivering van het door de fede ratie ingenomen standpunt wordt opge- merkt dat door het wetsontwerp ongeveer 3,9 milliard aan oorlogsschade zal worden vergoed. Bij integrale vergoeding zou een bedrag van ongeveer 5,9 milliard nodig zijn. Hierdoor wordt de suggestie gewekt als zou de totale oorlogsschade in de par ticuliere sector rond 5.9 milliard bedragen. Dit bedrag is echter naar de mening van de federatie veel te laag gesteld. Bepaalde categorieën oorlogsschade heeft het wets ontwerp geheel verwaarloosd. De taxaties in andere categorieën liggen zodanig be neden de werkelijke schade, dat het totaal van de werkelijk geleden oorlogsschade in de particuliere rector zeker op 2 milliard meer moet worden begroot. Wanneer dus het wetsontwerp slechts 3.9 milliard van de oorlogsschade zal vergoeden, dan bete kent dit, dat in f»ite slechts ongeveer de helft van de werkelijk geleden schade wordt vergoed. Het adres noemt voorts als bezwaar het ontbreken van de mogelijkheid van beroep op een onafhankelijk beroepsorgaan. Het systeem der ambtelijke vaststellingen, het ontbreken van rechtszekerheid en de nood zaak van een goede beroepsregeling komt naar het oordeel der federatie het sterkst lot uiting bij de regeling van de schade vaststellingen. De uitkomsten van deze schadevaststellingen wijken sterk af van wat het ingediende wetsontwerp zou doen vermoeden. Dit wordt in het adres uitvoe rig toegelicht. Voorts merkt het adres op, dat nog altijd geen rekening is gehouden met de omstan digheid, dat koi-L na de bevrijding vele oorlogsgetroffenen gedwongen waren de meest noodzakelijke goederen aan te schaf fen die in de desbetreffende gebieden alleen in de slechte kwaliteit te krijgen Kleine jongens wilden een „roofoverval" plegen Winkelierster bedreigd met klapperpistool Twee jongens van naar schatting elf en veertien jaar hebben een poging gedaan de kas van een winkel in electrische arti kelen aan de Overtoom te Amsterdam, vlak bij het politiebureau, te veroveren. Een van hen vroeg, wijzende op een lampekap, aan de vrouw van de eigenaar, die in de winkel stond, wat die kap kostte. De vrcuw, die verbaasd was, dat deze kin deren belangstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: „Die is nogal duur". „Geef mij dan maar de kas", was het ant woord van de jeugdige „rover". Tegelijker tijd haalde hij een klapperpistooltje te voorschijn en richtte het op de vrouw met de mededeling: „Het is geladen!" De vrouw, die even schrok, riep haar man te hulp, die in liet sousterrain bezig was. De man snel de naar boven en greep dc jongen beet. Deze verzette zich zo hevig, dat de winke lier hem na een vechtpartij, eerst in de winkel en daarna op straat, moest loslaten. Merkwaardigerwijs hebben voorbijgangers zich niet met de vechtenden bemoeid. De jongste „rover" was al direct aan de haal gegaan. Maandagavond zijn de beide „rovers' door hun vader naar het politicbureau ge bracht. Inmiddels was gebleken, dat zij in zes winkels waren geweest. Overal hadden zij met het klapperpistool gedreigd, maar nergens hadden zij enig succes geboekt. De vader had de jongens 's middags gezien toen zij met het klapperpistool een winkel uitkwamen. Hij had hun het pistool afge nomen en de jongens naar huis gebracht. Des avonds las hij het verhaal van de „overval" in een krant, hetgeen hem aan leiding gaf de knapen naar de kinderpolitie te brengen. Na een verhoor heeft deze de knapen weer naar huis gestuurd. De politie beschouwt het voorgevallene als een ern stige zaak, vooral omdat de oudste jongen Zijn 11-jarig broertje, die de consequenties van zijn daden nog niet kan overzien, heeft meegenomen. Elf leiders van de Amerikaanse communistische partij werden door het gerechtshof in New York veroordeeld tot een maximum gevangenisstraf van tien jaar en een geldboete van 10.000 wegens een samenzwering om de regering ten vul te brengen. Een groepsfoio van de veroordeelden. waren. Een extra tegemoetkoming hier voor zou naar het oordeel der federatie zeker noodzakelijk zijn. Een van de ernstigste bezwai'en, die de federatie tegen het wetsontwerp koestert, betreft de schaderegeling voor bedrijfs- uitrustingen. De federatie protesteert ook met klem tegen de verklaring van de minister, waar in deze beroep tegen reeds vastgestelde schadeloosstelling afwijst. Hier zijn zovele onbillijkheden begaan, dat een herstel hiervan niet meer dan redelijk is, aldus het adres. Tenslotte vestigt de federatie de aan dacht der Kamer op de regeling van de uitkeringen der Molestverzelïeringsmaat- schappijen. Het kan vooi'komen, dat een getroffene met de uitkering van de ver zekering mede, meer ontvangt dan zijn schade heeft bedragen. Padvindersraad veroordeelt kampeerregelingen „Tour-kampeerders" hebben de overhand De Nationale Padvindei-sraad heeft tij dens een persconferentie bezwaren kenbaar gemaakt tegen de thans bestaande rege lingen voor het kamperen. Deze zouden naar zijn inzicht hinderend zijn voor het opvoedend karakter van deze jeugd-orga- nisatie.^Men acht het toeristisch kamperen van 3 a 400.000 Nederlanders buiten de jeugdorganisaties (die ongeveer even talrijk zijn), dat uit oogmerken van vacantie-ont- spanning wordt gedaan, van totaal ander karakter dan het kamperen van bijvoor beeld padvinders en verkenners, dat om redenen van opvoedkundige aard en licha melijke en mentale training wordt be oefend. De thans bestaande regelingen van de Nederlandse Kampeerkaarten-Centrale, de vaak daaruit voortvloeiende gemeentelijke verordeningen en het voorshands onbe kende wetsontwerp, dat regeling van het Nederlandse kampeerwezen beoogt, hinde ren de padvinderij in de uitoefening van haar taak. De Kampeerkaartencentrale, eertijds met volle steun der padvindersoi'ganisaties op gezet, is thans administratief onderge bracht bij de A.N.W.B. Onder aandrang van deze organisatie zijn in vele gemeenten verordeningen tot stand gekomen, die on ordelijk kamperen aan banden leggen. De gemeenten echter, zo redeneert de Nationale Padvindersraad, houdt geen re kening met de categorieën „toeristen- kampeerders" en „opvoedende kampen". Men scheert alles over één kam. Over het geheel genomen heeft, naar het oordeel van de Nationale Padvinders- raad, de Kampeerkaartencentrale met be hulp van het administratieve lichaam van de A.N.W.B. een te grote invloed, zowel in de Nederlandse Kampeerraad als bij het opstellen van het ontwerp-Kampeerwet. In de Kampeerraad zijn de jeugdorganisa ties, aldus de padvinderij, niet voldoende vertegenwoordigd. Dit heeft tot gevolg ge had, dat het toeristisch kamperen een te grote invloed heeft gekregen. Waar „toe ristisch kamperen" en „educatief kampe ren" van ongeveer dezelfde omvang zijn, acht men een regeling, die in het bijzonder rekening houdt met het bonafide, jeugd- vormend werk, dat in zomerkampen ge schiedt, zeer gewenst. De padvinders- en verkennersorganisaties wensen in elk ge val autonoom te blijven en willen zich niet neerleggen bij een voor dit werk nadelige regeling. Nu in de toekomst een kampwet ter tafel zal komen, acht men het nood zakelijk, dat speciaal met de belangen van de padvinderij en andere bonafide, vor mende jeugdorganisaties rekening zal wor den gehouden. r Bij informatie te bevoegder plaatse ver nam het A.N.P., dat het onderhavige wets ontwerp nog lang niet gereed is. Van de Nederlandse Kampeerraad werd vernomen, dat deze instelling binnenkort zijn visie op dit vraagstuk zal geven. Tan Malakka toch niet dood Berichten over hernieuwde communistische activiteit In inlichtingen-rapporten uit Java wordt gezegd dat er sterke aanwijzingen zijn, dat Tan Malakka, de communistische leider, van wie gemeld was dat hij in April ge- executeerd is, nog steeds in leven is en bezig is de republikeinse guerilla's aan te zetten hun strijd tegen de Nederlanders te hervatten. Verantwoordelijke kringen zeggen dat er in deze rapporten de nadruk op wordt gelegd, dat het niet honderd procent zeker is dat Tan Malakka nog steeds actief is, doch dat de aanwijzingen van de afgelo pen dagen, dat dit inderdaad het geval is, vele zijn. Inlichtingen, bij republikeinse eenheden gevonden, wezen er op dat Tan Malakka verantwoordelijk was voor het schenden van de wapcnstilstandsovereenkomst dooi de guerilla's en voor hervatting van mili taire activiteit, niet inbegrip van de bezet ting van gebieden die zij voor de order „staakt het vuren" niet bezet hielden. Welingelichte kringen zeggen dat repu blikeinse leiders op 25 Mei hadden gemeld, dat Tan Malakka geëxecuteerd was op be vel van generaal Sungkono, republikeins militair gouverneur op Oost-Java. Zij zeg gen dat er geen verder bewijs was dat de executie inderdaad is geschied. Het conflict aan het Leeuwarder Gymnasium Enige tijd geleden is een conflict ont staan tussen curatoren en leraren van het stedelijk gymnasium te Leeuwarden. Het college van curatoren, gebruik makende van zijn reglementaire bevoegdheid, had tegen het advies van de leraren in een aan tal leerlingen van de vierde naar de vijfde klas bevorderd. Ook werd een zoon van een der curatoren, die vier onvoldoenden had, alsnog bevorderd. Op een door de curatoren uitgeschreven vergadering was de meer derheid der aanwezige ouders van mening, dat de curatoren moesten aftreden. De cu ratoren verklaarden echter dat de aan wezigen niet representatief geacht werden voor alle ouders. B. en W. hebben thans het college van curatoren, de rector en de leraren verzocht schriftelijk hun lezing te willen geven over het geschil. Het college stelt de raad voor alle stukken in handen te stellen van een commissie met de wethouder van Onder wijs als voorzitter. Deze commissie zal dan een rapport uitbrengen aan de gemeente raad. Chopin-herdenking van de Volksuniversiteit Recital door Sas Bunge De Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken heeft er voor gezorgd, dat in onze stad een waardige Chopin-herdenking plaats had op de avond van de dag waarop de grote componist van onsterfelijke piano muziek een eeuw geleden overleed. De Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum kreeg een maximaal aantal bezoekers te bergen. Er werd niet over Chopin gespro ken, men liet hem zelf aan het woord met een reeks markante composities, die ver tolkt werden door de bekende pianist Sas Bunge. Zo v.*as het goed, want waar zijn muziek klinkt, zijn woorden overbodig. De jonge pianist had zich een zeer zware taak gesteld met een programma dat ge weldige concentratie vergde. De beide Po lonaises (op. 40 A en c) waren slechts te beschouwen als een aanloop, om zich ver trouwd te maken met de accoustielc en ook wel een beetje om „erin te komen". Maar bij de tweede reeks nummers, aanvangende met de achtste Prélude, had de concertgever de klankverhouding in zijn macht en nu begon dan ook de geest van Chopin zich te manifesteren. De polyryhtihmiek scheen geen bezwaren op te leveren om de klank helder en het geheel suggestief te houden. Het Impromptu in Ges werd mede zeer poëtisch gespeeld. Nochtans was Sas Bunge deze avond doorgaans op z'n best op mo menten dat hij zich als temperamentvol virtuoos kon laten gelden. Zo maakte de hartstochtelijke Baliade in f een sterke indruk van zijn herscheppingsvermogen en één van de hoogtepunten van zijn recital is buiten kiif de finale van de Sonate in b. Zo waren ook de brillante Etude in cis uit op. 10 en vooral de monumentale in •a uit op. 25, waarmee het recital op grootse wijze besloten werd, veruit te verkiezen boven de lyrische in E (op. 10, no. 3) en de elegische in cis (op. 25, no. 7). Maar het zou dwaas zijn 'hieruit de conclusie te trek ken, dat het typisch romantische van een gedragen Chopin-melodie de jonge pianist niet ligt, temeer daar hij in de Etude in E (op. 25, no. 5) het tegendeel bewees door bij het „sostenuto" een buitengewoon no bele expressie te geven aan de fraaie tenor melodie. Dat was als cello-spel op de piano. De grillige en salon-achtige Chopin van de Mazurka's en van het Largo der Sonate lijkt mij echter bij Sas Bunge nog niet vol komen achter het notenspel vandaan te komen. Er mag bij zoveel moois in zijn prestatie, bij zoveel geestdrift, temperament en vaardigheid, ook nog wel iets te wensen blijven. Bovendien, we mogen het wel eens goed bedenken, Chopin is een lastig heer schap met zijn geregeld wisselende stem mingen! Overziet men het geheel, dan was er volop reden om de vertolker van het zware programma dankbaar te zijn. Overtuigende momenten als in de Ballade, in de Sonate en in enkele Etudes bepaalden de sfeer van deze waardige Chopin-herdenking. JOS. DE KLERK. Amateurtoneel „Cremer" speelde „Komedie" Johan Broedelet, Noel Coward en Férenc Molnar hebben zonder het zelf te weten bij wijze van doopgeschenlc talrijke goede ge dachten gestrooid in de kamer waar Henk Bakker en Jan van Ees hun blijspel „Kome die" ter wereld brachten. Maar drie is teveel, zegt een oud kinderliedje, zelfs voor bronnen van inspiratie. Het voornaamste bezwaar tegen dit heus niet onaardige en zelfs voortreffelijk speelbare stuk luidt dan ook, dat er gegoocheld wordt met een over vloed van vondsten en verrassingen die elkaar om bet hardst ontkrachten. Elke grappige inval leidt op de een of andere wijze tot grenzenloze overdrijving. Boven dien tiert er in deze lusthof een ontstellende hoeveelheid onkruid van buitenlandse woorden hetgeen niet getuigt van liefde voor de vaderlandse letteren! „Cremer" bracht dit stuk gisteravond voor de derde keer in ruim tien jaar (met een telkens andere bezetting) in première. Het succes bleef ook nu niet uit. Ondanks de genoemde gebreken bevat het menige aardige scène en snedige opmerking, vooral in het gedeelte voor de pauze. Het is een wonderlijke verhaspeling van toneel en werkelijkheid, met als centrale figuur een adellijk jongmens, dat enige malen van zijn vader het vreemde bevel krijgt om binnen het uur een verloving te sluiten dan wel in het huwelijk te treden. Bij zijn pogingen om het zover te brengen wordt hij het slachtoffer van zijn eigen vindingrijkheid, hetgeen de toeschouwers aanleiding geeft tot vaak buitensporig vermaak. Zoals wij dat gelukkig gewend zijn, stond de vertoning op een behoorlijk peil en waren de spelers voorbeeldig op elkan der, ingesteld. Helaas echter is het nodig deze amateurs er op te wijzen dat zij nogal onverstandig handelen door zichzelf de allures van beroepsacteurs aan te meten. Eki Oostwald-Bouwer bijvoorbeeld bedient zich meer en meer van een serie toontjes en maniertjes, die haar zeker niet geringe natuurlijke talent ernstig geweld aan doet. Op een enigszins andere wijze maar met hetzelfde resultaat probeert Wim Rijke af en toe een komische uitwerking te berei ken, die buiten zijn rol omgaat of er althans niet uit voort komt. Laat men zich spiegelen aan de correcte stijl, waarmede Jacques Timmerman op het tweede plan een butler met traditionele mensenkennis vertolkte. Kees Crombouw was opgescheept met een tekst, die hem een onmogelijke houding ten aanzien van de gebeurtenissen voorschreef, maar hij bracht een frappei'end uiterlijk mee. Hulde zonder reserve komt toe aan An neke de Wilde, die overtuigend van haar veelzijdig kunnen blijk gaf. Zij speelde comedie in de ware zin van het woord, zo wel onder het mom van actrice als dat van de aan Pygmalion herinnerende inbreekster. Speciaal het relaas van haar zogenaamde I levenservaringen in het tweede bedrijf, met een ruw accent dat even ontroering wekte, ging haar meeslepend af. Zij deed het zelfs betreuren dat het maar een grap was. DAVID KONING. Gemeenteraadsverkiezingen in Opper-Oostenrijk Zondag zijn in Opper-Oostenrijk ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De recht georiënteerde volkspartij kreeg in 80 procent van de gemeenten een meer derheid. Zij zal 357 burgemeesters kiezen, de socialisten 51 en het uiterst rechtse ver bond 12. Het blok van communisten en links socialisten behaalde in geen enkele ge meente een meerderheid. De uitslagen komen nauw overeen met die van de algemene verkiezingen van een week geleden.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5