Vishandelaren met het mes onder het mes Agenda voor Veisen De verbouwing van het Antoniusziekenhuis wordt in het voorjaar een feit Visserij-, varia Veis en-Noori Alma's dubbele taak Dinsdag 18 October 1949 „ZEGT U MIJ EENS.. Beter dan verleden jaar, maar nog lang niet ideaal Een stuk inktvis, dat voor leng wordt aangezien, doet de wenkbrauwen van examinator J. Tecklenburg beden kelijk rijzen en als de examinandus dan even later nog eens een tarbot met het fileermes dusdanig mishandelt, dal de vis aan rafels gaat, zegt hij het iets te luid: „Tjongezodat de arme vishandelaar-winkelier, die deze blunders beging met een droef gelaat uit het pakhuis van de firma Jonge- jans in vishal B stapt. Deze ene candidaat van de 130, die door de stichting Vakopleiding van de Vishan del zowel practisch als theoretisch in IJmuiden aan de tand worden gevoeld was geen ..cursist". Meester-flleerder H. Zon neveld uit Santpoort, die in zes grote Ne derlandse plaatsen zes lessen in visbewer- king gaf, kan het met enige voldoening constateren. En dc secretaris van die zelf de stichting, drs. P. Kuiper is het er mee eens, dat de cursisten het er beter af bren gen dan de niet-cursisten en dat de resul taten van deze examens in het geheel al heel wat beter zijn dan vorig jaar, toen de stichting nog in de kleuterschoenen wankelde en er van een voorbereidende cursus geeit sprake was. Ook de heer A. A. v. Leeuwen uit Bilthoven, een der andere voorvechters van een grotere vak bekwaamheid in vishandelskringen, is nog niet helemaal tevreden, maar ongetwijfeld optimistisch. Inmiddels houdt een van de geëxami- neerden met een licht-verwaand gezicht een ragfijne graat omhoog, die eens een tongscharretje tot steun heeft gediend: met een vaste en geroutineerde hand is er heus wel een goed cijfer te behalen, daar in het pakhuis van Jongejans. „Cursist?" „Jazeker". „Dacht ik al". Vis als vlees Als de huisvrouw haar visje op deze manier gepresenteerd krijgt, zal het ver bruik gestimuleerd kunnen worden, daar hoeft geen moment twijfel aan te bestaan. Als elke Nederlandse vishandelaar zijn v/aar dan ook zo aan de vrouw brengt, zal de stichting haar doel bereikt hebben Het practijk-examen wordt gevolgd door een theoretische ondervraging in een bo venzaal van hotel Augusta, een paar hon derd meter verderop. Een Volendammer legt een aanminnige huishoudschool-lerares uit, hoe het komt dat visvlees na het koken niet meer door schijnend is en elders zit zijn collega uit Hengelo ten overstaan van de gemoedelijke heer J. Kolkman een vitamine-vraagstuk uiteen. Wat precies „wrakke haring" En waarom „walkaken" noodzakelijkerwijs voor de minder goede kwaliteit wordt ge reserveerd. Er zijn kernachtige koppen bij, die met een air van „neem-mij-nou" voor het ta feltje gaan zitten, waar een examinator hem over de beginselen van het enkel- Met de „Groote Beer" huistoe Met het troepen transportschip de „Groote Beer", dat vermoedelijk Maandag 24 Octo ber in Amsterdam aankomt, zullen de vol gende militairen uit onze omgeving repa triëren: Soldaat J. P. Bakker, Nuhout van der Veenstraat 29, Castricum; soldaat K. H. Bouwman, Ruyterstraat 66, Velsen; sergeant majoor M. ten Kate, Bloemstraat 47, IJmui den soldaat eerste klas J.Welp. Rijksstraat weg 82 B, Heemskerk; soldaat J. C. Zuidam, Rambonnetlaan 11, IJmuiden; soldaat D. C. Koster, Frogerstraat 30, IJmuiden; soldaat F. J. van Niel. Beverwijksestraatweg 46, Castricum; soldaat eerste klas J. P. Zwart, Enschedéstraat 40, IJmuiden; soldaat C. A. Dames, Arendsweg 124, Beverwijk; soldaat J. Th. van Vianen, Nieuwe Schulpweg 301, IJmuiden. MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 16 Bergen 17.905; IJM 129 Sham rock 8120; IJM 73 Hoop 16.480; IJM 15 Cornelis 12.170. KW 16 2170: KW 6 6400; KW 51 4950; KW 28 3760; KW 91 2410: KW 107 2700; KW 59 2650; KW 16 1480; KW 89 3930: KW 24 2630; KW 125 4460; IJM 53 2230: KW 169 3500; KW 108 2610; KW 69 3324; KW 53 2290; KW 210 2150: KW 77 2060; IJM 276 1890: IJM 11 3029; IJM 229 3830: IJM 52 2150; BU 33 2430: KW 72 1824; KW 77 2060; IJM 316 2616. DINSDAG 18 OCTOBER Thalia, 8 uur: „Buiten de wet". Rex. 8 uur: „Nicky als detective". Centrale keuken, 8 uur: Lezing door de heer H. Moll. WOENSDAG 19 OCTOBER Bioscopen: als Dinsdag. Tlialia, 3 uur: „Poppey en Ali Baba en de 40 rovers". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. boekhouden begint te polsen. Zij slaan de plank wel eens mis, ook wanneer ze het best weten, omdat ze het al jaren thuis precies zo doen „maar ik kos d'r zo gauw nie oitkomme". Daarom is dit examineren zulk voorzichtig en gevoelig werk en kost het de ondervragers vaak moeite om er achter te komen, wat voor vis zij in de kuip hebben. Maar aan weerskanten wordt de noodzakelijkheid van deze cursus met haar „eindexamen" wel degelijk gevoeld, want de vakbekwaamheid moet omhoog, ook al kost het honderd cursussen. Dat beaamde de heer Jan v. Hal, ver tegenwoordiger van het Belgische Beheer Zeewezen van harte, die met een paar be stuursleden van de federatie van vishan delaren de kunst in IJmuiden was komen afki,jken, al zei hij het dan muzikaler dan wij het hier kunnen neerschrijven. „De dames 'ebbe gepolitoerde nageltjes en de toiletten van de vrouw zijn anders dan vroeger geen wonder dat de vis pan klaar gekocht wil worden". De resultaten van deze eerste examen dag voor winkeliers waren, dat er van de 60 geëxamineerde candidaten 46 slaagden voor het practisch gedeelte. Verleden jaar, toen de eisen veel minder streng waren, kwam ongeveer 60 procent van de exami nandi „er door". Om het damkampioenschap van Nederland Ligthart won van Keiler De verrassing van dit weekend in het damtournooi om het kampioenschap van Nederland, was de overwinning van Ligt- hart op de leider Keiler. Er zijn thans nog drie ronden te spelen en de strijd om de titel gaat nu alleen nog tussen Gordijn, Van Dijk en Keiler. De uitslagen luiden: C. Suyk verloor van J. Metz en A. Ligthart won van Keiler. Laros won van Baas en Drenth speelde remise tegen Doornbos. F. Gordijn won van Onnick en P. Beers en Van Dijk speelden remise. Vos verloor van Ham. P. Beers speelde remise tegen O. Drenth, Vos tegen Baas en Ham tegen Ligthart. Laros verloor van Keiler. In de partij DoornbosMetz deed zich een incident voor. Het reglement bepaalt namelijk dat partijen voor dit tournooi niet mogen worden afgebroken. Wegens het late uur moesten de spelers de zaal ontruimen en Metz weigerde verder te spelen. Het bondsbestuur zal zich nader over de partij, die in remise stand werd afgebroken, be raden. De stand van het tournooi luidt: Gordijn 11 gesp., 18 p. Van Dijk 11 gesp., 17 p. Keiler 11 gesp., 16 p. Metz 11 gesp., 12 p. Doornbos 12 gesp., 12 p. Vos 12 gesp., 12 p. Suyk en Ligthart 11 gesp., 11 p. Ham en Baas 11 gesp., 8 p. Dukel en Laros 11 gesp., 10 p. Beers 12 gesp., 9 p. Onnick en Drenth 11 gesp., 7 p. In een omsingelingspartij tegen Ligthart liet Keiler een steek vallen. De IJmuide- naar wist daar gebruik van te maken en won geheel onverwacht. Ligthart speelde tegen Ham in een gelijk opgaande strijd remise. Lai-os won zijn partij zeer knap van Baas. Laros werd door Keiler zo in het nauw gebracht door de knijpstelling, dat Laros al gauw verloor. Suyk deed het bijzonder slecht dit weekend en verloor zijn twee partijen. Op het ogenblik moet Van Dijk nog tegen Gordijn, Vos tegen Ligthart, Baas tegen Keller, Keiler tegen Van Dijk en Suyk tegen Metz uitkomen. Vrijdagavond wordt het tournooi in hotel „Kennemerhof" voortgezet met de partijen: HamBeers, OnnickLigthart en Doorn bosSuyk. Noordhollandse damcompetitie De uitslagen van de dezer dagen gespeel de damwedstrijden om het clubkampioen schap van Noordholland luiden: Gezellig SamenzijnD.S.T.O. 15-5; Haar lemse DamclubZaandam 10-4 (afgebr.), WormerveerBeverwijk 5-7(afgebr.), Oos terkwartierWeesp 8-12 (afgebr.). SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 17 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Kulwin van Goole. Adjudant van Hamburg. Deo Duce van Kopenhagen. M. L. Emberikos van Gdynia. Midas van Lissabon. Hospitaal kerkschip De Hoop van Noordzee. Euterpe van Gothen burg. Watson Ferris van Melilla. Belocian Falcom. Larenberg van Melilla. Belocian van Gibraltar. Unden van Vesteras. Vertrokken zijn: Frisian Coast naar Rot terdam. Bernhard V n. Emden. Crichiown naar Antwerepn. I Publiek onrustig na wedstriid V.V.U.-S.S.V.U. WIJ heeft ook Zaterdagmiddag vrouwe Fortuna niet „mee" gehad; ook tegen SS VU uit Utrecht moest het eerste elftal met 2-0 het onderspit delven. Direct na de j eerste aftrap gaven de Utrechtenaren de i toon aan maar dank zij een hechte verde- diging aan de IJmuidense kant, konden de i gasten niet tot doelpunten komen. Dat de I WIJ-mannen de juiste toon niet konden I vinden bleek uit het gebrek aan goed sa- menspel en SSVU wist dan ook de leiding te nemen, toen doelman Taaie een inge schoten bal niet goed onder controle wist te krijgen (0-1). De IJmuidenaren hadden het verband, vooral in de middenlinie, nog niet gevonden en slecht plaatsen van de voorhoede maakte de ploeg vrij onproduc tief. De anders zo gevreesde aanvalskracht van WIJ was daardoor slechts af en toe in aanleg aanwezig en de „motor" van de voorhoede, Wapenaar, bracht er weinig van terecht. Ook Suyk kwam niet op dreef, zodat het spel al te open bleef en vele onnodige schijnbewegingen de vaart van i het spel remden. De achterhoede van de 1 Utrechtenaren kreeg daardoor een rustige middag. Er is echter vrij wat ontstemming in de WIJ-gelederen ontstaan doordat scheids rechter Druypsteen in vele gevallen een buitenspelpositie meende te moeten con stateren en toen de arbiter even voor het einde het tweede SSVU-doelpunt uit een corner toekende en daarna lachend de bal naar het midden verwees, werd de stem-^ ming er na enkele kleine incidenten be paald niet beter op. Noch publiek noch enige spelers van SSVU staken hun mening over deze, vol gens hen niet juiste spelopvattingen onder stoelen of banken en na het laatste fluitje moesten de spelers zelfs een provisorisch cordon om de scheidsrechter vormen, om hem tegen het opgewonden publiek te be schermen. Naar wij vernemen zal het be stuur van WIJ over deze kwestie een brief naar de KNVB sturen. De reserves van WIJ konden het tegen Sizo 2 niet verder bolwerken dan een 2-2 gelijk spel; het dei*de deed het beter door ETO 1 in Hoofddorp met 7-2 te verslaan en het vierde moest in Sizo 3 zijn meerdere erkennen (1-2). De adspiranten verloren met 3-0 van de Waterloo-adspiranten. Velsen Zeilbootje zonder baas De commissaris van politie te Velsen ver zoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een in het Noordzeekanaal in drijvende toestand aangetroffen zeilbootje: wit geschilderd, aan de binnenzijde rood geschilderd, onder de waterlijn beslagen met blik, nikkelen bolders, voorzien van een stuk bruin geteerd touw. Inlichtingen worden ingewacht aan het Hoofdbureau van Politie te Velsen (Kamer 14). Ventvergunningen worden duurder Ingevolge artikel 3 van de Verordening op de heffing van leges, wordt voor een vergunning om op of aan de wegen, aan de huizen of zonder toestemming van de bewoners op de daarbij behorende erven met voorwerpen of waren, van welke aard ook, te venten en deze te koop aanbieden, een bedrag ad 0.60 aan leges geheven. Deze vergunningen worden in de regel voor een jaar afgegeven. Naar de mening van B. en W. is het tot dusver geheven bedrag niet in overeen stemming met de werkzaamheden, verbon den aan het onderzoek van deze aanvragen en de afgifte van de betreffende vergun ningen. Blijkens ingewonnen inlichtingen in een aantal naburige gemeenten, wordt daar een bedrag geheven, dat varieert van 6.tot 10.per jaar. In verband hiermee stelt het college de raad voor, voortaan voor de afgifte van een ventvergunning, ingevolge artikel 123 van de Algemene Politieverordening, geldig voor een maand of korter, voor langer dan een maand, maar niet langer dan een half jaar en voor langer dan een half jaar, maar niet langer dan een jaar, leges te heffen, respectievelijk tot een bedrag van 1.20, 5.en 8. Open-deur bijeenkomst Als voortzetting van de onlangs gehouden tentactie is door het Evangelisatie Comité het plan opgevat om éénmaal in de maand in de Goede Herderkerk „open-deur" bij eenkomsten te organiseren. Zondag 23 October zal de eerste bijeen komst plaats hebben. Als voorzitter zal op treden ds. F. Pop, voorzitter van „Kerk en Wereld" te Driebergen. NA TIEN JAAR.. Er zal in de toekomst voor 155 patiënten plaats zijn Meer dan tien jaar geleden werden er plannen ontworpen om het Anto niusziekenhuis te IJmuiden aanzienlijk uit te breiden. De oorlog gooide ech ter een grote schep roet in het eten. De vele technische moeilijkheden, waarmee men in het ziekenhuis te kampen kreeg, plus het gemis van de benodigde materialen, waren oorzaak dat aan een verbouwing voorlopig niet gedacht kon worden. Inmiddels moes ten er wachtlijsten worden aangelegd van patiënten die wegens het nijpend plaatsgebrek niet voor opneming in aanmerking konden komen. Die wachtlijsten bestaan nog en elke dag worden ze langer, want tot nu toe is van een verbouwing nog niets geko men. In Augustus 1948 werd opnieuw een con cept voor een uitbreiding samengesteld, maar al spoedig kwam er bericht uit Den Haag dat het plan op te grote schaal was ontworpen. De zusters hadden namelijk gedacht het ziekenhuis met een nieuwe vleugel te laten verrijken, maar het defi nitieve „neen" van de bevoegde instanties maakte een einde aan deze toekomstdro men. En thans staat er dan een „nood- verbouwirg" op het programma. Aanvankelijk had men gedacht dat reeds deze winter de uitbreidingswerkzaamhe- dea tot het verleden zouden behoren, maar de vele formaliteiten welke vervuld dien den te worden voor men aan het werk kon gaan, zijn oorzaak geweest dat de verbou wing eerst in het komende voorjaar een feit zal worden. Op het ogenblik biedt het Antonius ziekenhuis plaats aan 125 patiënten; na de verbouwing zullen er in totaal 155 opge nomen kunnen worden. Een accomodatie voor 200 patiënten zou echter geen over- Van alle waarheden is deze voor u misschien van de groot ste waarde: Wie niet van zich laat horen, blijft onopgemerkt. Laat geregeld van u horen door in dit blad te adverteren. bodige luxe zijn in een gemeente als Vel sen. Wat er zo al bij komt De vrouwenafdeling zal uitgebreid wor den met drie grote zalen, welke boven op de mannenafdeling gebouwd zullen wor den. Bovendien komen er voor de vrouwe lijke patiënten twee afzonderlijke kamer tjes bij, waarvan er een aan twee patiën ten en een aan 1 patiënt plaats biedt. Voorts denkt men twee kamers voor klasse patiënten in te richten, zodat men dan in totaal de beschikking zal hebben over negen kamers voor de zogenaamde parti culiere patiënten. De huidige meisjeszaal zal in de toe komst dienst gaan doen als „donkere ka mer" en wachtkamer van de Röntgen- afdeling. Voor de meisjes wordt een nieu we zaal bijgebouwd en ook de baby-afde ling wordt met een grote kamer uitgebreid. Ook de verpleegsters komen plaats te kort De tegenwoordige directeurskamer wordt herschapen in leslokaal voor de leerling- verpleegsters en voor de directeur zullen daarom een nieuwe kamer en een spreek kamer beschikbaar worden gesteld. De verpleegsters, die veelal in het zie kenhuis moeten blijven overnachten, krij gen na de verbouwing drie kamers toege wezen en de kloosterzusters zullen zich in de toekomst ook niet langer hoeven te be helpen. want voor hen zullen 21 cellen worden ingericht. Hoewel deze verbouwing niet zo ingrij pend is als men zich had voorgesteld, zal zij toch zeker voor een belangrijk deel de huidige moeilijkheden oplossen. Meubilair voor de R.K. Jongens school in IJmuiden Het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de Parochie „St. Gregorius van Utrecht" heeft aan de raad gevraagd de nodige gelden ter beschikking te mogen kx-ijgen om twee nieuwe lessenaars te kunnen aanschaffen'. De aanvraag voldoet aan de voorgeschre ven bepaling en derhalve stellen B. en W. de raad voor in deze medewerking te ver lenen. Ontspanning voor de Ouden van Dagen Deze week propaganda-actie De commissie voor ontspanning van ouden van dagen in Velsen zal deze week een pro paganda-actie inzetten welke ten doel heeft de Velsense oudjes gedurende het winter seizoen een zo gevarieerd en uitgebreid mogelijk programma aan te bieden. Door middel van brochures wil men trachten de belangstelling van de Velsenaren voor dit sociale werk levendig te houden. Zonder medewei-kïng van Velsens burgerij kan de commissie de taak die zij zich gesteld heeft, niet volbrengen. De directie van het Rex-theater heeft de commissie reeds enige filmvoorstellingen toegezegd en het symphonie-orkér.t „Eu- phonie" zal voor haar volgende concert 150 plaatsen voor de ouden van dagen beschik baar stellen. Dat niemand achterblijve de commissie haar werk mogelijk te maken. Verkoop van grond Burgemeester en Wethouders delen de raad nede, dat hen een verzoek bereikte van C. T. van der Weele te Velsen, als ge machtigde van F. Lischer en S. A. Geensen, beiden wonende te Bataviri, om aan hen te verkopen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van ongeveer 992 m2, gelegen aan de» Van Tuyllweg te Velsen. Tegen inwilligiiig van dit verzoek bestaat bij het college geen bezwaar. Het college stelt daarom voor aan ge noemde heren bovengemeld gedeelte bouw terrein te verkopen tegen de prijs van 6.50 per m2 en onder de gebruikelijke voor ver koop van grond gestelde voorwaarden. „Kennemerland" vergadert in „Kennemerhof" De Vereniging voor aquarium- en terra riumhouders „Kennemerland" houdt Vrij dag 21 October haar jaarvergadering in hótel „Kennemerhof". De agenda vermeldt onder meer de be stuursverkiezing en de prijsuitreiking van de onlangs gehouden kweekwedstrijd en huiskeuring. De heer Roodzant houdt een praatje over „Huiskeuring". „Het Nut" opende het winter seizoen met een Zuid-Afrika-avond De zeer vele Velsenaren die Maandag avond de seizoenopening van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen hebben bijgewoond, zullen er zeker geen spijt van gehad hebben naar het IJmuidense Pa tronaatsgebouw te zijn gekomen. Als eerste van een serie filmvoorstellin gen onder de titel „Kris Kras door de wereld", werd een aantal buitengewoon interessante filmpjes over Zuid-Afrika ver toond, voorafgegaan door een in leidend woord van de heer H. Bloem. Spreker noemde Zuid-Afrika het land van de tegenstellingen en legde de klemtoon op het grote contrast dat er bestaat tussen de zwarte en de blanke bevolking van dit rijke werelddeel. De factorijen welke door de zeevarende volkeren van West-Europa in de zestiende en zeventiende eeuw langs de leusten van Zuid-Afrika werden gesticht, zo vertelde de heer Bloem, breidden zich langzamer hand uit tot steden en dorpen. Allengs namen de blanken het heft in handen en werden zij toonaangevend in het groeiende maatschappelijk bestel van het land. De kafferstammen, die vele jaren het bestaan van de blanken bedreigden, hebben zich in de loop der tijden met de vestiging van de kolonisten verzoend en zijn nu in de talrijke industrieën en landbouwbedrijven werkzaam. Niet alleen onder de zwarte maar ook onder de blanke bevolking treft men grote tegenstellingen aan. Zo worden er bijvoor beeld in West-Afrika twee talen gesproken: het zogenaamde Afrikaans en het Engels. De bevolking van Zuid-Afrika heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de geallieerde overwinning in de tweede wereldoorlog. In een interessant filmpje werd een beeld ge geven van de omschakeling die er onder meer in de staalindustrie ten gerieve van de geallieerde oorlogsvoering heeft plaats gehad. Tal van Zuid-Afrikaners schaarden zich als vrijwilliger onder de Engelse vlag en de staat heeft deze jonge mensen op velerlei wijzen de gelegenheid gegeven, zich meer aan het maatschappelijk leven aan te passen. In een leerzame rolprent over de opleiding van jonge boeren werd hier sterk de aandacht op gevestigd. Tot slot van deze geslaagde avond werd een belangwekkende film vertoond over de zeden en gewoonten van de kafferstam men. De scherpe tegenstelling tussen de oude en de nieuwe beschaving kwam hier in zeer duidelijk tot uitdrukking. De burgemeeslër van Velsen mr. M. M. Kwint en diens echtgenote woonden deze eerste bijeenkomst van het Nut bij. Dokter voor „Noord" komt voigende week Naar wij vernemen zal de nieuwe arts voor Velsen-Noord, de heer C. v. Wielink uit Zaandam, reeds volgende week zijn intrek in de gemeente nemen en wel in de Duinvlietstraat. Klaarmaken. De ,,Vertrni>„ heeft Maandag 320 manden verf' !Kw 6) Men is thans op de logger de tra wl netten te vervangen on netvleet. De KW 6 zal deze nen vertrekken naar de En»,. r,S| Bak. Een partij van' 25 schelvis bracht de PctronelbTÏS.®» aan met de vangst van 120 i-u, f Voor de volgende reis krii«T ro*t logger een „bak". De Bergen (IJM 16) bracht a,„ van 300 stuks kabeljauwen kisten haring en 90 kanties 3t :»i naar huis. "«fcfc, Verwachtingen. Voor d» w markt lost de Viking Bank fcf Schipper Gravemaker heeft verse vis, meest makreel. De t, **5 93) lost haring. Uon»t (S3 Polen. De „Delfin II» fc met zoute haring van de visser» men. Als de logger Woe'nsd buXrW°rdtdeVanESt,elMt^ Zonder haring is uit Engeland de Korab II (Gdy 115). Deze lo£ 3 derde Poolse logger aan de vifS4 nemen. enJ Makreel is Dinsdag door de si, (IJM 25) en de Bloemendal m j gevoerd. Vooral de vangst Koper (1400 kisten makreel en «ft? varia) is prachtig. Gunstig. Slechts 30 kisten slechte kwaliteit verdwenen Maand»! opvangregeling. De haring van goel l liteit was 13 tot 12. Makrcef&' zeilde prijs. De Haarlem (IJM «n grote partij kleine haai. Andere viZ? als schol, schelvis en kabeljauw wateS maaktZ'Jn S°ed8 b8S0mmi»8® ss Wind. OvervallendoordeZmd.tr, ter storm moesten de garnalenvissers M- dagmorgen de visserij beëindigen en™ de haven vluchten. De IJM 249 was de hoogste vansc - 100 kilo garnalen. Ook de kustvlwt- loggers en kotters moest in de haver - beter weer wachten. „De Hoop". Maandag is het hospkar. kerkschip „De Hoop" in IJminfaHS komen. Het schip heeft ligplaats «mc5 aan de IJmuidense bootsteiger. Na ti? dagen vacantie vertrekt de bemanning^ naar de haringvloot op zee. Hersteld. De Poolse trawler ,We-: is in IJmuiden aangekomen. Schipper Tl Steen heeft twee maanden met de ooc' - Gdynia liggen repareren. Nu is de tar> klaar en als de Hollandse leden der hei ning aan boord zijn genomen gaat men haringtrekken. Van Rijswijkstraat wordt verder bewoond Nadat nog slechts enkele dagen gelede: ook de laatste der voor rekening van papierfabriek aan de Van Rijswijkfe gebouwde woningen door een gezin is trokken, heeft de bouw van de dertien b pitale woningen aan dezelfde straat zit goede vorderingen gemaakt, dat de her- bouwplichtigen nog vandaag reeds eal deel daarvan kunnen betrekken. Deze huizen, die onder de aannen» firma P. en G. Buur te Haarlem-Vete geworden zijn tot verreweg het moeë bouwobject in Velsen-Noord sedert i> wederopbouw- en uitbreidingsplannen, vormen een aaneensluitend geheel met ea keurig front van uitgebouwde grote ra men. De indeling is ruimer dan tot hefe kon worden bereikt. Maandag werden de twee eerste w ningen opgeleverd en deze zullen in d> eerstkomende dagen worden betroSe. Men verwacht, dat de laatste van ditiii» blok van dertien woningen in de tasi week van November eveneens haar be»:- ners zal huisvesten. Feestavond voor jubilerende winkeliers Wegens het 25-jarig bestaan van de tb- kelïersvereniging „Wijkeroog" wordt Vr;- dag in gebouw „Concordia" een feesiavct gehouden, waaraan van acht tot nepte.: een receptie voorafgaat. Na de ott::« opening van het feest wordt dit verzcre: door de medewerking van Bert Pijp1, conférencier met het Showorkest 3 Velno's" onder leiding van Barend Kiiu en mr. Berry, goochelaar en telepaat. WIELRIJDSTER VIEL. Zaterdagmiddag kwam de 35-jarige 10 M. H. wonende alhier, tengevolge van feit, dat een jongetje plotseling de ^1 overstak, met haar rijwiel te vallen. Ktë de heer A. P. Bakker de eerste hulp ai verleend, werd het slachtoffer per ziete- auto naar het Antonius-ziekenhuis vfr voerd. Bij onderzoek bleek dat de wrichtsbanden van haar linkerknie f scheurd waren. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 42) Hij maakt het naar omstandigheden goed, dank je, antwoordde Murray. Pansy keek verschrikt. Wat bedoelt u? Is hij ziek geweest? O.Murray keek even naar Alma hij heeft.een ongeluk gehad en Een ongeluk? Op straat? Nee, hij maakte zijn geweer schoon en raakte toen zichzelf. Wat, een schot? riep Pansy, als altijd belust op sensatie, uit. Hij had dus dood kunnen zijn! Maar hij is niét gestorven, merkte Alma kalm op, en hij maakt het nu heel goed, zodat er geen reden is opgewonden te zijn. Waar zijn de anderen? Moeder is in de tuin, en Richard is op een wandeltocht, en Eva is uit met Gregory. Uit met Gregory? Pansy knikte. O. Alma voelde even iets van een wonder lijke steek in haar hart, die helemaal niet logisch te verklaren was. Dan kwam Pansy opeens met de openhartige vraag: Waar om ben je zó beestachtig tegen die goeie Gregory geweest in Londen? Het moet wel héél erg geweest zijn, want hij is met de volgende trein teruggereisd en kwam direct hierheen. Ik hoorde hem Eva alles vertel len. En vanmorgen vroeg was hij al weer hier. O, het was helemaal niet zo erg. Al leen maar een misverstand, legde Alma haastig uit, en ze bloosde, omdat ze voelde hoe Murray haar gadesloeg. Gaat u mee naar de tuin, dan kan ik u aan moeder voorstellen, voegde ze eraan toe, zich tot I hem wendend. i Murray volgde haar naar de tuin, maar i maakte geen enkele opmerking, en Alma was bang, dat hij Pansy's woorden op de- I zelfde, ietwat verontruste, wijze als zij in j z'n binnenste overwoog. I Mevrouw Brendall was erg blij haar dochter weer te zien, en niet minder ver- heugd, dat ze in gezelschap was van „de belangrijkste man van Midchester". Nie- mand kon zich charmanter voordoen dan mevrouw Brendall, als ze in een goede i bui was, en Alma zag dat ze Murray zowel boeide als amuseerde. Dat kwam goed uit, j aangezien Alma zich helemaal niet in een stemming voelde voor luchtige conversa tie, terwijl allerlei verontrustende gedach ten door haar hoofd stormden. Niet dat er werkelijk enige reden voor bezorgdheid was, daarvan was ze wel overtuigd. En nog minder om jaloers op haar zuster te j zy'n, nu deze een dagje met Gregory uit was gegaan. Als zij zelf niet aanwezig was, dan was het toch doodnormaal, dat Eva wat met haar aanstaande zwager in de auto ging toeren. Ze had alleen geen geduld om nog erg veel langer te wachten met haar uitleg. Ze had dadelijk met Gregory willen praten, vóórdat hij iemand anders van de familie had gezien. En ze voelde, 1 dat hij wel héél, héél erg boos geweest moest zijn, dat hij over het voorval met iemand anders dan haar had gesproken. Ongetwijfeld waren het niet meer dan enige toespelingen op hun onenigheid ge weest, omdat hij toch moest uitleggen, waarom hij zo snel uit Londen terugge keerd was, maar zelfs dan Met grote moeite trachtte Alma haar aandacht te bepalen bij het gesprek van haar moeder met Murray Farraday en zo nu en dan ook iets te vertellen over de gebeurtenissen, die geleid hadden tot de overhaaste terugtocht uit Londen. Pansy zat ademloos te luisteren en slaakte zo nu en dan de een of andere uitroep. Haar bezorgdheid voor „haar" meneer Farraday was echter zö echt, dat niemand het over zich kon verkrijgen haar terecht te wijzen of een inlichting, die ze hebben wilde, te onthouden. Bent u er helemaal zeker van, dat hij echt weer beter wordt? vroeg ze angstig. Absoluut, verzekerde Murray haar vriendelijk. Dat wil zeggen, voor zover een mens zeker kan zijn in een geval, waar levensgevaar heeft bestaan. Doet u hem mijn hartelijke groeten en wenst u hem het allerbeste? vroeg Pansy ernstig. Natuurlijk, antwoordde Murray, ter wijl hij even met zijn hand door haar haren streek en haar vaag verwonderd aankeek. Misschien vroeg hij zich af, hoe zijn heers zuchtige vader er in geslaagd was Pansy's hart zo compleet voor zich te winnen. Je mag hem op komen zoeken, zodra be zoek toegestaan is, beloofde hij. O, dank u wel! riep Pansy vol enthou siasme uit, terwijl mevrouw Brendall kal merend opmerkte: Pansy mag echt geen last veroorzaken, ze is nog zo'n kind en voelt alles niet zo aan. Murray knikte Pansy met een begrij pend lachje toe. Ze is helemaal niet lastig, zei hij. Daarna nam hij afscheid van mevrouw Brendall en Alma begeleid de hem door het huis naar zijn auto, vurig hopend, dat hij geen toespelingen zou maken op Pansy's ongevraagde inlichtin gen over Gregory en Eva. Misschien voelde hij, dat opmerkingen van sympathie of bezorgdheid op dat mo ment niet welkom waren, want hij zei niets. Alleen, toen hij achter het stuur in z'n auto zat, keek hij Alma met een glim lach aan en zei half plagend: Toen je de eerste keer bij mijn moeder kwam, vertelde je, dat je oudste zuster en je moeder veel knapper waren dan jij. Het is inderdaad waar, dat zijn ze. Maar ik blijf erbij, dat die Gregory van jou, door jou uit te kiezen, bewezen heeft een zeer verstandige jonge man te zijn. En vriendelijk groetend reed hu weg, terwijl Alma de wagen na bleef staan kijken met een verwonderde uitdrukking op haar ernstig kijkende gezichtje. Wat aardig van hem om dat te zeggen! Het was zijn manier om haar te verzekeren, zich geen zorgen te maken. En werkelijk enigs zins opgemonterd liep Alma het huis weer binnen. Of haar moeder evenveel wist als Pansy, was haar niet bekend. Hoe het ook zij, ze toonde aanmerkelijk meer tact en maakte geen enkele toespeling op Gregory's onge lukkige bezoek aan Londen. Of had ze 't misschien te druk met het overdragen van de diverse huishoudelijke bezigheden, die Alma nu weer op zich moest nemen? We hebben je toch zó gemist, kindje, deelde ze Alma met grote oprechtheid mee. Tenminste ik vooral. De anderen be schouwen jouw werk als vanzelfsprekend en begrijpen niet, wat het voor verschil maakt, of iemand een dergelijk huishou den alleen moet besturen of met z'n tweeën. Ik heb aldoor geholpen, riep Pansy verontwaardigd uit. Natuurlijk, liefje. Haar moeder glim lachte mat. Maar iemand kan geen werke lijke hulp verwachten van een kind van jouw leeftijd. Alma is mijn rechterhand, als ze thuis is. De „rechterhand" glimlachte vol begrip, qn realiseerde zich, dat mevrouw Brendall nu practisch complete rust voor zichzelf nodig zou achten. Het is heerlijk weer thuis te zijn, zei Alma warm en ze meende het oprecht. En toen Alma enkele uren thuis was, had ze inderdaad al het gevoel, dat ze helemaal niet weg was geweest. Zö was ze meteen al weer opgenomen in de dage lijkse werkzaamheden. Maar aan de andere kant vond ze het heerlijk, weer in de haar zo vertrouwde omgeving te zijn, zonder alle moeilijkheden en complicaties, die er bij de Farraday's geregeld schenen voor te komen. Moeder kon erg lastig zijn en wie was dat eigenlijk bij tijden niét? maar je kende haar tenminste door en door! En Pansy's kinderlijke en dikwijls weinig tactvolle openhartigheid vond Alma, na haar afwezigheid, verfrissender dan ooit. Het was een genot weer in de ver trouwde kring in de tuin thee te drinken, ook al moest ze zelf alles voor een derge lijke theedrinkerij klaar maken. Boven dien was het amusant het middelpunt van de belangstelling te zijn, met een moeder, die alles wilde weten, en een dat aan je lippen hing. Zag je werkelijk Dolores De!n®f en Mario Frayne? vroeg Pansy, terf? ze haar zuster met verhoogd respect^' keek. Ja, inderdaad. Van heel dichtbij? Ja, ik stond vlak bij hen, gaf Ww toe. Wat jammer, dat je geen handt® ningen hebt gevraagd, zuchtte Pansy. niet de bedoeling had het falen van n zuster op dit gebied nog eens te oner strepen, maar haar nalatigheid toen helemaal zonder commentaar voorbij laten gaan. Goed dat je 't er over Hebt, zei Dat doet me eraan denken, dat Farraday me gezegd heeft, dat wl schien wel een handtekening van Frayne kan bemachtigen. w Meneer Farraday? De mijie jouwe? vroeg Pansy vol opwinding. Wel.aarzelde Alma, die de# schrijving van de heren Farraday wet vaardbaar vond, ik bedoel meneer Farraday. Had ik dat maar ik hem er daarnet naar Pansy verwijtend uit. Hij heeft er natuurlijk nog voor gehad, met al die drukte in met het ongeluk van z'n vader, - Alma op. ..-j. O, ik hoop maar, dat hij tw£-1 seet. zuchtte Pansy. Vast en zeker niet. Maar als hij er niet meer aan wil je hem er dan aan herinneren. (Wordt vervol dan P$

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6