IJmuider Courant Republikeinen in Den Haag zijn jnder somber dan de Sultan Haarlems Dagblad Centrale begraafplaats te Loenen voor hen die in de oorlog vielen Datum der souvereiniteitsoverdracht vermoedelijk tweede helft December Het Gooi en deel van Amsterdam ruim een uur in het donker Sovjet-Unie wil Joegoslavië in géén geval in de Veiligheidsraad ^Jaargang No. 19376 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Jw Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), •y" 47t Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, f 07' 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^tarieven op aanvrage bij de Administratie. Editie voor Velsen, IJmuïden, Santpoori en Omstreken van Woensdag 19 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Soekarno belooft alles te doen om de moeilijkheden op Oost-Java op te lossen ,gRAVENBAGE, is October (ANP). [resultaat was van een aantal misverstan den! Soekarno Jieeft de ^republikeinse den, terwijl naar hun mening een bij- 0«l-Java „„.fc lie ter Ronde Tafel-conferentie ervan - kennis gesteld, dat hij al het mogelijke joen om de bestaande moeilijkheden i betrekking tot de militaire situatie op uit de weg te ruimen, aldus ver- uv speciale correspondent van het 'inleidende kringen van de republi cs* delegatie. Ven verklaarde in deze kringen ervan JLjgti te zijn dat een vredelievende op- ,:'T zou gevonden worden, en zeide dat minder pessimistisch was over de -Wikkelingen op Java dan de sultan van Lja Men voegde hieraan toe dat, gezien ''ver.ioudingen ter conferentie, de opmer en* van de sultan met betrekking tot de lelijkheid van een derde Nederlandse -Üiaire actie te somber was. Zij vestigden 1 aandacht op het feit dat minister Drees l;/en een ontmoeting had met vice-presi- L Hatta, bij welke gelegenheid de stand ï-ji zaken ter conferentie werd besproken levens de militaire situatie op Java een jdenverp van bespreking was. Dergelijke ontmoetingen op het hoogste ,,'veau worden in republikeinse kringen velvuldiger verwacht nu de conferentie rib beweegt naar het stadium der defini te beslissingen. Men gaf in republi- iiinse kringen toe dat er in Indonesië nog Seeds niet voldoende begrip bestaat voor l sfeer van toenadering dis overheerst op fe conferentie en dat alles in het werk roet worden gesteld om dit begrip tot itira te brengen, ofschoon de moeilijk- ten bij de nieuwsoverbrenging en ver leiding in sommige delen van Indonesië li niet gemakkelijk maken. Men was ech- Uf van gevoelen dat zodra volledige infor maties met betrekking tot de resultaten van ié conferentie zouden doordringen in alle jibieden van Java en Sumatra, dit niet zou platen invloed uit te oefenen, in het bij- icnder wanneer wellicht binnen enige jagen positieve resultaten kunnen wor tel gemeld. Met betrekking tot de óorzaken van de aidlge ontwikkeling op Java verklaarden republikeinse delegatie-leden, dat in het bijzonder de situatie rond Soerabaja het Coaster ramt vliegdekschip Eenentwintig vermisten Het 2085 ton metende kustvaartuig Maystone heeft gisteren voor de Schotse kust een gat geramd in de achtersteven van het nieuwe Britse vliegdekschip Al- Het kustvaartuig zonk onmiddellijk de door de storm hoog opgezweepte golven. Tot dusverre zijn slechts 3 overlevenden gevonden van de 24 koppen tellende be- sanning van de Maystone. De botsing vond "s ochtends om vijf uur plaats, doch elf uur hier waren reddingsboten nog naar over zenden aan het zoeken. vliegdekschip maakte water en drie sleepboten proberen het de ondiepe wa teren van de St. Abbs-baai binnen te brengen. Een woordvoerder van de marine echter mede, dat de sleepboten het reer moeilijk hebben daar de storm heil veer van de kust afdrijft, fris een torpedojager uitgezonden óm te poeren de sleepboten te helpen. De Khroef van een van de sleepboten is in ten kabel verward geraakt. In de radio- boodschap van het 18.300 ton metende oor- Igischip waarin gemeld is dat men een lek rei, werd te kennen gegeven dat misschien födere hulp nodig zal zijn. (U.P.). Eed van trouw geëist van alle Jsjecho-Slowaakse priesters Het Tsjecho-Slowaakse kabinet heeft «send gemaakt dat van alle Tsjecko- Sowaakse priesters geëist zal worden, dat f^na 1 November de eed van trouw aan 'f ..volksdemocratische regiem" afleg- p- Zij zullen dit moeten doen om hun tonoraria van de staat te krijgen. Het ka- keurde gisteren een aantal besluiten I™, waarbij de nieuwe kerkwetten, die «deden week Vrijdag door de nationale «redering werden goedgekeurd, van r™ w°rden. Krachtens deze wetten pf toezicht op de kerken aan een «uw, bij regeringsbesluit in te stellen «partement toevertrouwd. komende factor zeker was dat Nederlandse autoriteiten in sommige delen van Java minder begrip en tact toonden dan de Ne derlandse autoriteiten in Batavia. Zij er kenden echter, dat de situatie moeilijker en meer gecompliceerd is geworden door de problemen van ravitaillering van het repu blikeinse leger in sommige gebieden, welke problemen deze repiiblikemse leger-een- heden dwingen zich te verplaatsen omdat door stationnair te blijven, zij een te zware belasting zouden vormen voor de wel vaartsbronnen van de bevolking. „Waardevolle belangen" weigeren zich te doen horen 's-GRAVENHAGE, 18 October (A.N.P.) Hedenmorgen heeft er een vergadering plaats gehad van de subcommissie dei- Ronde Tafel-conferentie voor het horen der „waardevolle belangen", teneinde de laatste hand te leggen aan een advies voor de centrale commissie. De politieke correspondent van het A. N. P. verneemt dat de K. K. M. (Kesatuan Kanegaraan Minahsa), de Twapro (twaalfde provincie) en de P. T. B. (Per- satuan Timoer Besar) geen gevolg hebben gegeven aan de oproep der subcommissie om zich te doen horen. De K. K. M. geeft dan alsnog blijk van haar afkeuring over „de geheel willekeu rige wijze, waarop het Minahasische volk door de Ronde Tafel-conferentie is gekwa lificeerd als een „waardevol belang" en zij tekent protest aan „tegen de opzet der en deze gang van zaken, welke in strijd zijn met de beginselen inzake het zelfbe schikkingsrecht der volken en de demo cratie". De vertegenwoordigers van cle P. T. B. en de Twapro hebben op soortgelijke mo tieven eveneens geweigerd, zich door de subcommissie te i*oen horen, doch hebben een hunner afgevaardigd ter overhandi ging van een brief, waarin voor alles werd verzocht om een uiteenzetting „van wat onder de gebezigde uitdrukking „waarde volle belangen" moet worden verstaan". Zij hebben daarbij voorts verwezen naar hun schrijven van 19 September aan de voor zitter der Ronde Tafel-conferentie, de „Negen Mannen" en de UNO en stelden, dat het daarin omschreven standpunt door hen onverkort wordt gehandhaafd. Naar het A.N.P. voorts verneemt, zullen vertegenwoordigers van de Twapro en de P.T.B. morgen te 15.00 uur door Koningin Juliana op het Huis ten Bosch in audiëntie worden ontvangen. m •Öpnrtjtt iqaarlnracfic £ourant (ïmio Directie: P. TV. Peereboom en Robert Peereboom Contact-posten op Oost-Java BATAVIA, 18 October (United Press) De UNO-commissie heeft hier vandaag be kend gemaakt dat zowel de Nederlanders als de Indonesiërs contactposten op Oost- Java oprichten om „onmiddellijke en re gelrechte stappen te nemen ter verhinde ring van incidenten en zo nodig gemeen schappelijk optreden tegen roerige ele menten". Hel woord is aan... R. W. Trine: Het licht schijnt altijd; het enige wat wij moeten doen is op te pas sen, dat er jiiefs treedt tussen ons en het licht. Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagmiddag de Centrale Begraafplaats der Oorlogs gravenstichting te Loenen officieel geopend. Nadat Prinses Wilhelmina het gedenk bord. waarop voorkomen de namen van vele Engelandvaarders, die voor het vaderland gevallen zijn en dat gehangen heeft in Oranjehavente Londen, had onthuld en- namens Koningin Juliana en haarzelf een krans had gelegd, verliet zij de kapel voor een stille omgang langs de graven. Prinses Wilhelmina onthult gedenkbord In Loenen op de Veluwe is Dinsdagmid dag de officiële opening geschied van de centrale begraafplaats der Oorlogsgraven stichting. Daar zullen de stoffelijke resten begraven worden van ongeveer 4000 Ne derlanders, die als gevolg van oorlog en bezetting de dood vonden in het buitenland. Reeds zijn tot dusver 260 van hen in de vaderlandse grond ter aarde besteld. Door verschillende omstandigheden moest de officiële ingebruikneming tot dit ogenblik wachten. De plechtigheid werd onder andere bij gewoond door Prinses Wilhelmina, door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. F. G. C. J. M. Teulings, en prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Mevrouw H. G. van Anrooy-de Kem- penaer, presidente van de Oorlogsgraven stichting, bracht in herinnering hoe vier jaar geleden haar thans overleden echt genoot, de luitenant-kolonel dr. A. van Anrooy, het initiatief nam tot de oprichting van de Oorlogsgravenstichting. Bijzondere dank bracht zij aan Prinses Wilhelmina voor haar belangstelling. Zij was het sym bool van datgene, waarvoor talloze land genoten in de oorlogsjaren hun leven gaven. Mogelijkheid van een „na-conferentie" tussen kleinere delegaties 's-GRAVENHAGE, 18 October (A.N.P.). „Informeel is, reeds gesproken over een datum voor de overdracht van de souverei- niteit. Wij zouden wensen dat deze datum ongeveer midden December is," aldus ver klaarde Sultan Hamid, die als voorzitter van de week van de centrale commissie na afloop van de vergadering dezer commissie het perscentrum bezocht. „Deze datum is echter nog niet vastgesteld", zo voegde de sultan hieraan toe. Voorts deelde de voor zitter van de B.F.O. mede, dat op de ver gadering in een prettige sfeer van gedach ten was gewisseld over de situatie op Java. In een communiqué van de centrale com missie werd later medegedeeld, dat „de centrale commissie grote aandacht schonk aan de huidige situatie in Indonesië." Sultan Hamid gaf voorts als zijn mening te kennen, dat er goede hoop bestond, dat de conferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede resultaten zou komen, waarna dan punten van minder belang later konden worden geregeld, eventueel met kleinere delegaties, die in Nederland zouden kunnen achterblijven na het sluiten van de conferentie. De sultan bevestigde nogmaals, dat de voorlopige staatsregeling van de R.I.S. deze week geheel gereed zou zijn. Publicatie hiervan zal echter eerst geschieden op de eerstkomende plenaire vergadering van de conferentie tegelijk met het charter van de souvereiniteitsoverdracht en het statuut van de Nederlands-Indonésische Unie. In verband met hetgeen sultan Hamid opmerkte over de datum van de souverei niteitsoverdracht verneemt de speciale cor respondent van het A.N.P. nader, dat het vaststellen van een datum inderdaad een punt van overweging is bij de Nederlandse regering. In het memorandum van 22 Juni wordt gezegd: „De deelnemers nemen op zich de overeenkomsten resulterend uit de conferentie, binnen zes weken na haar be ëindiging te ratificeren, zodat de souverei- niteit voor eind 1949 aan de Verenigde Sta ten van Indonesië zou moeten worden over gedragen".. Men wijst er in dit verband op, dat de Nederlandse regering uiteraard krachtens deze bepaling verplicht is ernaar te streven om voorzover het binnen haar competentie ligt de resultaten van de con ferentie binnen zes weken te doen ratifice ren. Een dergelijke verplichting bindt ech ter noch de parlementen in Indonesië noch het Nederlandse parlement. Overleg van de regering met de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal zal dus ver eist zijn, terwijl de Nederlandse regering zowel als de regeringen in Indonesië reke ning moeten houden met de mogelijkheid dat het proces van ratificatie iets langer kan duren dan zes weken. Men meent echter te weten, dat de Ne derlandse regering alles in het werk zal stellen de souvereiniteit over te dragen op een datum gelegen tussen midden en eind December. FRANSE KABINETSCRISIS tiert""0 Sasten" van de Tsjechoslowaakse Kamer van Afgevaardigden luisteren ttn ^.e^en^Q°rdigers der verschillende kerkgenootschappen naar de behandeling Kerkwet, die de Tsjechoslowaakse kerken tot staatsinstellingen degradeerde en de bedienaren onder eenstreng staatstoezicht plaatste. Schuman weigerde; nu probeert Mayer het President Vincent Auriol heeft René Mayer, voormalig minister van Financiën en leider van de radicalen, Dinsdag ver zocht te trachten een einde te maken aan de kabinetscrisis, nadat Schuman (M.R.P.) een formatie-opdracht geweigerd had. Mayer verklaarde, dat Henri Queuille, de voormalige premier, die eveneens radicaal is, naar zijn mening een nieuwe x-egering zou moeten vormen en hij zou trachten hem te overtuigen een poging te doen. Queuille heeft reeds eenmaal geweigerd. In de wan delgangen is men van mening, dat Mayer de opdracht zal aanvaarden, indien Queuille opnieuw weigert. De parlementsfractie van de radicale partij heeft besloten Mayer de vrije hand te laten. Deze heeft na een kort onderhoud met president Auriol in beginsel de op dracht tot vorming van een regering aan vaard, nadat Queuille opnieuw had gewei gerd. René Mayer zal pas een definitief ant woord geven na het gebruikelijke overleg, waarmede hij intussen is begonnen. Ontploffing en brand in hoofdstedelijke centrale veroorzaakte veel ongerief Spreekster bracht dank voor bet wandbord, dat de Prinses aan de stichting had willen overdragen en dat de namen vermeldt van de omgekomen Engeland-vaai-ders. Dit bord was destijds aangebracht in het huis „Oranjehaven" te Londen. Dank bracht spreekster ook aan alle medewerkenden voor hun onvermoeide toewijding. Zij her dacht diegenen, die hun leven offerden voor het vaderland. Prof. mr. R. Kranenburg, die vervol gens sprak, zeide onder andere: „Zo gaan thans onze gedachten uit naar hen, die in de donkere jaren het leven lieten, ver van degenen, die hen na ston den en liefhadden en die hun heengaan voelen als een diep leed, een schier on dragelijk verdriet. Het Nederlandse volk kan dat leed niet wegnemen, dat verdriet niet vergoeden, maar het kan trachten het schrijnen daarvan iets te lenigen en te verzachten door zijn medeleven, door zijn dankbaarheid voor hun offer tot uiting te brengen in de zorg voor een waardige laatste rustplaats van de geval lenen. Van die eenvoudige plicht heeft ons volk zich willen kwijten". Mr. H. P. Linthorst Homan, voorzitter van het Comité Reünie Engelandvaarders, Vestigde er de aandacht op, dat deze klei ne groep zeker geen aparte positie wenst in te nemen onder de duizenden, die aan het verzet deelnamen. Nadat een koor het Wilhelmus had ge zongen begaf Prinses Wilhelmina zich naar de ingang van de begraafplaats, waar twee kinderen uit Loenen haar op een kussen de sleutel aanboden. Vervolgens ging de Prinses tussen de erewacht, be staande uit leden van land- en luchtmacht en marine naar de kapel, waar zij het gedenkbord onthulde van de omgekomen Engelandvaarders. Dit houten wandbord was destijds aangebracht in het huis „Oranjehaven" te Londen. De uitbreiding van de namenreeks maakte de toevoeging van twee zijpanelen noodzakelijk. Prinses Wilhelmina legde namens Ko ningin Juliana een krans aan de voet van een met de Nederlandse driekleur bedekte katafalk. Minister Teulings legde een krans na mens de regering. Leerlingen van de Apeldoonxse middelbare scholen droegen een veertigtal kransen aan van officiële instellingen en organisaties van het voor malig verzet. Daarna begoxx een défilé van duizenden langs de katafalk. Trompetters van het regiment Huzaren van Boreel, bliezen tenslotte de „Last Post". Door een ontploffing in een hoogspan ningstransformator in de electrlsche cen trale Hoogte Kadijk te Amsterdam zijn gis- teravoixd een groot deel van de hoofdstad en het Gooi ruim een uur van electrische stroom verstoken geweest. Na de explosie in de centrale ontstond brand, welke echter binnen een half uur door de Amsterdamse brandweer, die met veel materiaal was uitgerukt, geblust kon worden. Op het ogenblik van de ontploffing, der tien minuten over half negen, was in de grote transformatorenhal van de centrale alleen de schakelbordwachter Bakker aan wezig. Hij hoorde een hevige knal en op hetzelfde ogenblik schoot uit een van de zes hoogspanningstransformatoren een steekvlam omhoog, die tot het dak van de hal reikte. De honderden liters olie welke de transformator bevat en welke als iso latie dienen, vlogen in brand. Een poging van de schakelbordwachter om de vlammen met een schuimblusapparaat te doven, mis lukte. Via een directe verbinding met de centrale seinzaal waarschuwde de heer Bakker de Amsterdamse brandweer, die reeds na enkele minuten met 'enige motor spuiten bij de centrale arriveerde. De brandende olie werd met drie stralen op een schuimblusapparaat geblust. Het duurde enige tijd voordat de dichte rook in de transformatorenhal was weggetrok ken en men de schade kon overzien. Deze bleek nogal mee te vallen De schakelinrich ting was nog intact, zodat men de andere transformatoren weer inschakelde waar door omstreeks kwart voor tien de stroom- levering aan het Gooi en de hoofdstad her vat kon worden. Radio zweeg Daar de studio's in Hilversum stroom loos werden, moesten de radio-uitzen- 1 dingen van de AVRO en de KRO onder broken worden. De beide zenders in Lopik, die uit Utrecht van stroom worden voor zien bleven in werking. Een lid van het be dieningspersoneel deelde om de vijf mi nuten aan de luisteraars de oorzaak van de onderbreking der programma's mede. In de AVRO-studio kon weldra een nood- installatie de stroomvoorziening gedeelte lijk overnemen, zodat men in staat was, gx-amofoonplaten te draaien en later het buitenlands overzicht van de heer Van de Mandele uit te zenden. Toen omstreeks kwart voor tien de stroomlevering was hersteld reed de „Bonte Dinsdagavond- trein" met een uur vertraging verder. Hoofdstad gedeeltelijk in het donker In Amsterdam heeft het ongerief zich voornamelijk beperkt tot de woorxhuizen en het verkeer. Op het hoofdbureau van politie zei men na opheffing van de storing dat „wonder boven wonder geen enkel ver keersongeluk is gebeurd". Toen de duisternis over de betx-okken stadsgedeelten viel, waande men zich terug in de bezettingstijd. Voetgangei's moesten geruime tijd blijven staan om aan het don ker te wennen. Hier en daar zag men men sen met zaklantaarns lopen. Ook het ver keer hielp de voetgangers, want de auto's, Minister Wysjinski's eerste persconferentie: „Ernstige verslechtering in de betrekkingen tussen Oost en West zou het gevolg zijn" LAKE SUCCESS, 18 October (Reuter) Andrej Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden op een persconferentie te Lake Suc cess zijn eerste persconferentie als minister verklaard, dat iedere poging cm Joegoslavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechtering van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. Wysjinski verklaarde, dat een derge lijke stap tot complicaties in de UNO zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joegoslavië's poging om een zetel in de Veiligheidsraad te verkrijgen „een uitdaging van de Sovjet- Unie" en verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië in de raad niet als wettig of rechtvaardig zal worden erkend. „De Sovjet-Unie zal zich nooit verzoenen met een dergelijke schending van het hand vest der UNO", zo zeide Wysjinski. Op de vraag of de Sovjet-Unie de can- didatuur van Joegoslavië twee jaar geleden wel zou hebben gesteund en zo ja, waarom nu dan niet, antwoordde de Russische mi nister, dat de Sovjet-Unie altijd een can- didatuur op geografische basis, die ge steund werd door de meerderheid der lan den van het betrokken gebied, zou steunen. Gevraagd om een commentaar op de mening, dat Joegoslavië een zetel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Wysjinski: „Andex-e landen, waaronder Tsjechoslowa- kije, hebben ook het hunne tot de oorlog bijgedragen". Men vroeg Wysjinski voorts, of de Sov jet-Unie zou weigeren langer zitting in de Veiligheidsx'aad te nemen, als Joegoslavië gekozen werd. Wysjinski antwoordde, dat de verkiezing van Joegoslavië niet als wet tig zou worden erkend. „De Sovjet-Unie zal echter niet te voren aankondigen, wat zij voornemens is te doen". Atoompraatje Op een vraag met betrekking tot de atoomenergie verwees Wysjinski naar het desbetreffende communiqué van het Rus sische persbureau Tass en naar de verkla ring van Molotof in 1947, dat de Sovjet- Unie sinds 1947 over atoomwapens be schikte. Wysjinski vex-klaarde, dat de Sovjet-Unie op haar stuk zou blijven staan wat betreft het verbod van de atoombom en interna tionale controle der atoomenex-gieproductie. De Sovjet-Unie wil periodieke inspecties van atoomenergiefabx-ieken. In de loop van het interview verklaarde hij nog: „Het is mogelijk, blijvend ver trouwen te hebben in de UNO. Wij zouden het schrikbeeld van de atoombom moeten uitvagen. Natuurlijk is er nu op dit punt enige wijziging gekomen in de Amerikaan se openbare mening en mijns inziens be tekent dat enig voordeel. Ik geloof, dat er nu meer objectiviteit, meer nuchterheid heerst. De Amerikaanse pers vertelt haar lezers, dat de atoombom misschien uit uw handen op uw tenen zal vallen. Dit wekt enig optimisme bij mij". Koningin Juliana en Prins Bernhard, die op 26 October een bezoek aan Amster dam brengen, zullen 's avonds in het Cen traal Theater de voorstelling van „De zilve ren fluit" door „Het Vrije Toneel" onder leiding van Cor Ruys, bijwonen. motoren en fietsen reden langzamer dan gewoonlijk, maar verspreiden een licht, dat in het donker ongewoon fel leek. In vele huiskamers werden kaarsen of petroleumlampen ontstoken. Op het vliegveld Schiphol heeft men vrijwel geen hinder vaxx de storing gehad. Evenals op vele andere plaatsen ging het licht hier om kwart voor negen even uit maar dadelijk ook weer aan, omdat Schip hol wordt gevoed door de P.E.N.-centrale in Velsen. In noodgevallen heeft men op Schiphol installaties die de centrale ge bouwen en loodsen zelf van stroom kunnen voorzien. In het concertgebouw te Amsterdam kon de muziekuitvoering doorgang vinden om dat ook daar een noodverlichting is. Het telefoonnet in Amsterdam-Oost was overbelast doordat blijkbaar iedereen zijn kennissen opbelde. De schaatsliefhebbers, die op de ijsbaan in de Apollohal een baantje trokken, ston den plotseling in het donker op glad ijs. Bij kaarslicht kon de baan worden ont ruimd. Het personeel van de Oranjesluizen heeft in het duister de „Jan Nieveen" van de dienst AmsterdamLemmer naar buiten weten te loodsen. Daarbij kon men gebruik maken van de boordlampen van het schip. Op het Centraal Station te Amsterdam heeft men van de storing niets gemerkt. Het electrische treinverkeer kon ongestoord voortgang vinden. Het station Muider- poort en het Amstelstation werden daar entegen in het duister gehuld. De beveili gingsinrichtingen werkten niet meer elec- trisch en moesten met de hand bediend worden. De seinlichten op deze beide sta tions konden overgeschakeld worden op batterijen. Het treinverkeer langs deze stations ondervond slechts geringe vertra ging. De trams in de hoofdstad konden blijven rijden. Oorzaak van ontploffing nog niet bekend De oorzaak van de ontploffing in de transformator in de centrale Hoogte Kadijk kon nog niet worden vastgesteld. Men i denkt aan kortsluiting of overbelasting, doch dit kan pas worden vastgesteld als de transformator is gedemonteerd. Indien het inwendige beschadigd is, zal het herstel vermoedelijk een maand duren. Gedurende die tijd zai de stroomvoorziening via vijf in plaats van zes transformatoren moeten geschieden. Men hoopt dat hierdoor in de spitsuren geeix moeilijkheden zullen ont staan. Koning Leopold accoord met meerderheid van 55 procent Binnenkort „volksraadpleging" over Belgische koningskwestie Gisteravond heeft de Belgische eerste minister, Gaston Eyslcens, een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Koning Leopold te Pregny. Door de eerste minister gex-aadpleegd omtrent de draagwijdte van de „onbetwist- bax'e meerderheid", waarover de Koning wenst te beschikken om de uitoefening van zijn prex-ogatieven te hernemen, heeft de Koning geantwoord, dat hij slechts met een inachtneming van 's lands belangen de gegevens zou beoordelen welke de volks raadpleging zou opleveren en dat hij zich hiernaar zou schikken. De Koning voegde hier aan toe, dat het percentage der stem men niet het enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hij niet zal over wegen de uitoefening van zijn preroga tieven weer op zich te nemen, indien het getal gunstige stemmen niet een minimum van 55 procent der geldige stemmen be draagt. Eyskens heeft de Koning medegedeeld, dat dadelijk na de volksraadpleging de uit slag er van aan de Koning, aan de regering en aan het parlement zal worden medege deeld, opdat deze onmiddellijk kunnen onderzoeken in hoeverre deze kan bijdragen tot 'n oplossing van de koningskwestie. In dien het parlement het wetsontwerp tot de instelling van een volksi-aadpleging goed zal keuren, is de regering voornemens zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daarvan over te gaan. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Waddeneilanden en de kust gebieden van Friesland, Holland en Zeeland: matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: vannacht vrij koud en overwe gend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuien en iets koeler dan vandaag. 20 October: Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur Maan op 4.56 uur, onder 17-04 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 October: Hoog water:.1.18 en 13.45 uur. Laag water: 9.24 en 21.39 uur- Donderdag 20 October: Hoog water: 2.07 en 14.28 uur. Laag water: 10.11 en 22.28 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1