J BLAUWDE. W V'. r v Geteisterde streken één grote timmerwinkel Staal, wijn en vacantievreugd eerste producten voor Nederland Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTEÏGGIDS Woensdag 19 October 1949 ZEEUWSE ZWERFTOCHT Wanneer een der Nederlandse romans- producerende dames een bezoek aan Oost burg zou brengen maar dat doet ze niet zou ongetwijfeld na een half jaar op het lijstje van zojuist verschenen boeken een nieuw werk prijken, dat de titel „Het Grote Bouwen" zou dragen. Want in het centrum van West Zeeuws Vlaanderen gaat het waarlijk Amerikaans toe: men struikelt er over kalkputten, rioolbuizen en trottoirbanden, loopt tegen stapels stenen of tegen steigers op, omdat men ogen tekort en wegens het lawaai twee oren teveel heeft komt bij dit flo rerende aannemersbedrijf, waar woning blokken, winkelpaleizen, een raadhuis, ker ken, een watertoren en wat al niet meer tegelijkertijd uit de grond worden ge stampt. De centrale functie van het stadje heeft vooral sedert de oorlog een geprononceerd karakter gekregen: men zou bijna van een zekere oorlogswinst ien koste van Sluis of Breskens kunnen spreken, hetgeen wel in het bijzonder tot uiting komt in de dienst regeling van de stoomtram Breskens Maldeghem (dat is natuurlijk ook allang een bus), die vroeger vooral op de door voer BelgiëVlissingen was gebaseerd en tegenwoordig op Oostburg. De HBS is er sedert de bevrijding om gezet in een lyceum de leerlingen krij gen onderwijs in een verzameling barakken tot de bouw van de nieuwe school, die reeds in 1948 op de urgentielijst stond, werkelijk urgent is geworden. Het wachten is voorts op de Rijksgebouwendienst, die een project moet maken voor het gebouw, waarin Kantongerecht, Belastingdienst, Ar beidsbureau hun tenten kunnen opslaan. Het moet tot eer der officiële instanties in West-Zeeuws Vlaanderen worden gezegd, dat zij voor hun huisvesting niet de laatste gave villa's en herenhuizen hebben gevor derd, doch evenals de bewoners van dit zwaar getroffen land nu al vier jaren lang genoegen nemen met „zeepkisten" (volks naam voor Nizzonhutten) en loodsen. Onttakeld Sluis Vergeleken met Oostburg, dat bovendien Stedebouwkundig herzien wordt, staat Sluis er maar droevig voor. Sinds de geallieer den het plaatsje in October 1944 net zolang beschoten tot er geen steen meer op de andere stond (men kan dit beeld letterlijk opvatten), is het leven eruit verdreven en men is geneigd dit tevens te wijten aan de vorm waarin de herbouw plaats heeft. Sluis, hoewel sinds dat armzalig uur van alle historische schoonheid beroofd, moet en zal een getrouwe copie worden van een goudeneeuws stedeke. Dat zou allemaal nog zo erg niet zijn tenslotte behoeft nie mand er te gaan kijken al komen er ook nu nog honderdduizend vreemdelingen per jaar als die van Sluis er zelf tevreden over waren. We hebben bij de vrouw van de bakker echter een lange jeremiade aangehoord over de onbewoonbaarheid van een rijtje „snoezige trapgeveltjes". De bewoners zijn niet zo enthousiast over het uiterlijk van hun behuizing, dat zij het water in de kelder op de koop toe nemen. Het vreemde is, dat men aan de histori sche stijl van Middelburg veel minder aan stoot neemt. Misschien komt dit omdat het aantal gebouwen, die uit historisch en architectonisch oogpunt de moeite waard zijn, veel groter is. Wellicht ook, omdat het leeuwenaandeel van wat herbouwd is, reeds in de eerste oorlogsjaren gereed kwam en dus de tegenstelling tussen de gloednieuwe baksteen en de gewilde antiekerigheid der winkels en woningen aan Markt of Nieuwe burg een beetje is vervaagd. I Evenals de Zeeuwse hoofdstad is ook Vlissingen één grote timmerwinkel. „Nieuw Vlissingen" bestaat uit enige ruim opge zette woonwijken, waar ook nieuwe ideeën op het gebied van de bouwkunst een kans hebben gekregen. De étage- werd er al evenmin als de montagebouw geschuwd en vooral wanneer men de stad uit de richting Koudekerke nadert, komt men onder de indruk van een fraai geconcipieerde stadsindeling. Gewend als de bewoner van het Westen is aan het fenomeen der dubbele bewoning, schat men het aantal inwoners op veertigduizend, maar later blijkt, dat Vlissingen maar nauwelijks 21.000 zielen overschrijdt. Drie duizend mannen verdienen hun brood op de werven en de fabriekshallen van „De Schelde". Inwoning is ginds niet zo algemeen toegepast om iedereen onderdak te ver schaffen als hier, omdat men de beschik king had over vele, zij het verre van com fortabele noodwoningen. De huurprijzen in de nieuwe woonwijken schommelen om de zes gulden per week en dat is eigenlijk te veel voor de „Schelde"- arbeiders, wier loon dichter bij de veertig dan bij de vijftig gulden per week ligt, Toen de gemeente de huren nog eens wilde verhogen met een toeslag voor het tuin onderhoud uniforme voortuintjes, want dat stond netter voor de vreemdelingen, was de leuze brak prompt een huur- staking uit. De gemeente heeft haar project l "T50C4 Al* andere middelen ge- faalt) hebben Ihv hoestaan- vallen minder benauwd te maken, neem dan liet middel waarop nog slechts zelden vergeefs 'n beroep Is gedaan :ABI)¥sYroOP (Adv.) LUXEMBURG EN DE BENELUX toen maar herzien. Ook zonder voortuin tjes voor vreemdelingen is het leven der metaalbewerkers al moeilijk genoeg en velen hebben zich een bijverdienste ge schapen om enige luxe boven het nood zakelijke levensonderhoud mogelijk te maken. Intussen steekt Vlissingen niet alleen in de woningbouw het Westen de loef af, met name Zandvoort kan jaloers zijn op de stad van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Niet wegens het strand, want dat is maar smal letjes, doch wel om de prachtige Boulevard met zijn vele, gezellige hotels. Ondanks hun aanwezigheid wordt nog gestreefd naar de herbouw van het fameuze „Brittannia", zo als Vlissingen en heel Zeeland ook de moed niet opgeven hün eigen lijndienst op Enge land te herkrijgen. Wanneer dat het geval zal zijn, maken de Engelsen hun entrée in dat deel van ons land, dat zich, hoewel gruwelijker gehavend clan welk andere ook, het snelst heeft her steld. De Zeeuwen gaat het echter nog lang niet vlug genoeg. J. H. B. (Van onze correspondent in Brussel). Het groot-hertogdom Luxemburg is on betwistbaar nog een werkelijke oase van welvaart, sociale vrede en wijs staatsbeleid. De werkloosheid, die in het partnerland België een sociale plaag aan het worden is, bestaat daar vrijwel niet. De grote staal- maatschappijen, de kurken waarop de Luxemburgse economie drijft, houden hun arbeiders aan het werk, ook al zou normaal, ten gevolge van de vermindering der staal- orders, tot wegzenden van een gedeelte van het personeel moeten worden besloten. Het Zeeuivsvlaamsc stadje Aardenburg werd, evenals Sluis, Oostburg en Breskens, in de Septemberdagen van 1944 ernstig getroffen. De in architectonisch opzicht merkwaardige Sint Bavohet kerkgebouw bestaat uit twee gedeelten: de iïi Romaanse stijl gehouden voor- of wandelkerk en de Gotische achter- of predikkerk had het zwaar te verduren. Enkele buitenmuren werden gedeeltelijk weggeslagen en de 68 meter hoge toren stond zo wankel, dat een hevige storm in December 1946 korfe metten met het gevaarte maakte. De restauratie werkzaamheden zijn sindsdien eén stuk opgeschoten, zoals bovenstaande foto toont. h Ik houd veel, en dit moogt ge wel weten, Van een glas goede wijn bij mijn eten, Er na een pousse café, Doch ervoor liefst twéé „TIP VAN BOOTZ", niet te vergeten. ■n TIP VAN BOOTZ Inz. Mevr. C. L.-M. te Bilthoven onlv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Radio- ochtendblaö. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio-ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Economische causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 „In 't spionne tje". 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Populaire muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Kaleidoscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Radio-volks muziekschool. 19.35 Ronde Tafel-confe rentie. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest en solist. 21.05 Avondschool. 21.30 Amerikaanse muziek. 22.00 Platen. 22.10 Interview. 22.25 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM JI, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Arnhemse Orkestvereni ging. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Platen. 18.15 Causerie van de Christelijke Midden- staandsbond. 18.30 Plalen. 18.40 Reportage. 19.00 Nieuws. 10.15 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Groningse avond. 21.00 Familiecompetitie. 22.05 Pla ten. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 12.15 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Causerie over Marnix Gijsen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.40 Platen. 22.52 Nieuws. 22.5623.00 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.15 en 14.00 14.30 Platen. 17.10 Lichte muziek. 18.30 Omroeporkest. 19.00 Idem. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel, 22,15 Platen. Valse briefjes van honderd werden in Luikgedrukt Vijftien leden van bende valse munters gearresteerd Ambtenaren van de centrale ter bestrij ding van falsificaten zijn er in samenwer king met de gemeentepolitie van verschil lende Nederlandse steden en Belgische politie in geslaagd een aantal valse munters te arresteren. In het geheel zijn vijftien personen gearresteerd, die zich bezig hiel den met de vervaardiging en verspreiding van valse bankbiljetten van honderd gul den. Ongeveer een maand geleden werden in Aken en Düsseldorf valse honderd-gulden biljetten verspreid. Een onderzoek wees uit, dat enkele Belgen en Nederlanders deze biljetten in omloop hadden gebracht. Enige tijd later werd in Den Haag op aanwijzing van een winkeljuffrouw in een herenmode zaak een Belg aangehouden, die met een vals honderdgulden-biljet zijn inkopen probeerde te betalen. De centrale der be strijding van falsificaten ontdekte, dat dezelfde man ook in Utrecht valse bank biljetten in omloop had gebracht. De Belg werd aan een streng verhoor onderworpen met het resultaat, dat de politie zijn hand langer, ook een Belg, kon arresteren, die met een auto, waarin de biljetten waren verborgen, naar ons land was gekomen. Van deze tweede Belg leidde het spoor naar een kermisreiziger. Het onderzoek wees verder uit, dat deze man bij een drukker in Luik had gewoond. Tijdens een huis zoeking bij deze drukker werden de clichés gevonden waarmee de valse biljetten wer den vervaardigd. Briefjes van honderd gulden werden bij de drukker niet gevon den: toen de man gemerkt had, dat de politie hem op het spoor was, had hij de voorraad valse bankbiljetten, 300 stuks, verbrand. De valse munters hebben ruim 200 valse bankbiljetten verspreid. Al deze biljetten zijn door de politie gevonden en in beslag genomen. De biljetten waren goed nage maakt. Zij waren alleen iets fletser van kleur. De opdruk „100 gulden" was wat onduidelijker dan op echte biljetten. Twee doden bij auto-ongeval Een ernstig auto-ongeval heeft gister avond twee mensenlevens geëist. Omstreeks zes uur reed een kleine auto met grote snel heid langs de Waalhaven in Rotterdam. Voorbijgangers zagen de wagen plotselii^g slippen en met grote vaart tegen een boom botsen. De auto werd totaal vernield, de twee inzittenden werden er uit geslingerd. De passagier, de 52-jarige kapper L. D. A. uit Pernis bleek op slag te zijn gedood. De bestuurder, de 40-jarige aannemer C. V., eveneens uit Pernis, had een schedelbasis- fractuur opgelopen. Enige uren later is ook hij overleden. Dr. Drees sprak met Mohammed Hatta Minister-president dr. Drees, voorzitter van de Ronde Tafel-conferentie, heeft naar het A.N.P. meldt, een onderhoud gehad met de republikeinse vice-president en voor zitter van de republikeinse delegatie. Mo hammed Hatta. Waarschijnlijk is bij dit onderhoud ook de situatie op Java ter sprake gekomen. Acht jaar geëist tegen ex-„Kriminalsekretar" Hij zette executieplaats in Halfweg af Tegen de 42-jarige iï. Ehlscheid uit Es sen, in 1945 Kriminalsekretar bij de Sicher- heitspolizei te Amsterdam, heeft de advo caat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam acht jaar gevangenisstraf ge- eist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in het kamp Vught. waar hij leider was van de politieke afdeling, een gevangene had geslagen. E. gaf dit feit toe, evenals zijn deelneming aan de afzetting bij de fusil lering van tien gevangenen te Halfweg, als représaille voor een aanslag op de spoorlijn Amsterdam-Haarlem. Het derde punt, het neerschieten van twee Nederlanders te Laren op 11 April 1945, als représaille voor het doodschieten van twee Duitse soldaten, ontkende verdachte. In de nacht van 10 op 11 April hadden vliegtuigen in de buurt van Eemnes wapens voor de B.S. neerge worpen. Twee Duitsers, die met een vracht auto passeerden, werden na een vuurge vecht neergeschoten. De S.D.-chef Lages had toen een onderzoek bevolen. De Duit sers arresteerden twee personen waarvan er een niets met de zaak te maken had. Er was echter in zijn tuin een weggeworpen stengun van een der B.S.'ers gevonden eri daarom was hij gearresteerd. Verdachte zei dat bevel was gegeven de twee arrestanten te fusilleren. Hij had ech ter, naar hij zeide, niet aan de fusillering deelgenomen. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requi sitoir. dat de verdachte in zijn eerste ver klaring heeft toegegeven wel aan de exe cutie te hebben deélgenomen. Op 1 November zal het Hof uitspraak doen. Zwitserland wijst de drie Nederlandse ambtenaren uit De Zwitserse bondsraad heeft besloten de drie gearresteerde ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Financiën uit te wijzen. De ambtenaren kwamen een week geleden naar Zwitserland om de daar wonende Nederlander G. te ondervragen over het ongeoorloofd overbrengen van Nederlandse aandelen en gelden naar Zwit serland. De ambtenaren werden gearres teerd op grond van een verbod in de Zwit serse wet om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zonder toestemming van de autóriteiten. Het besluit van de bondsraad volgde op de overhandiging van een Nederlandse nota waarin verontschuldigingen werden aangeboden. De Zwitserse regering zal na de uitwij. zing het incident als gesloten beschouwen, Belgische caféhouder zocht in ons land „animeermeisjes' En smokkelde horloges De vorige week heeft in enkele bladen een advertentie gestaan, waarin aan een welbespraakt meisje van ongeveer twintig jaar een betrekking in een hötelbedrijf te Antwerpen werd aangeboden tegen een salaris van 400.per maand, met vrije kost en inwoning. Voor verlof voor tewerk stelling in België werd gezorgd. Gegadig den konden zich in een café te Rotterdam aanmelden. Enige meisjes, die er wel iets voöT voel den om in Antwerpen 400.per maand te gaan verdienen, werden in het café ont vangen door een Belgisch echtpaar, dat met een auto naar Rotterdam gekomen was. De politie was eveneens van de partij. Het bleek, dat er drie meisjes aangenomen zou den worden om in het Antwerpse café, waarvan de Belg eigenaar is. van 's mid dags twee uur tot sluitingstijd, de klanten te „animeren". Van iedere omgezette borrel zouden de meisjes een gulden krijgen. De zedenpolitie die de zaak onderzocht, kon de Belgen niets ten laste leggen, maar de economische recherche maakte tegen 't echtpaar proces verbaal op, omdat zij voor de Rotterdamse caféhouder twee horloges over de grens hadden gesmokkeld. Bij een bezoek aan België had hij daarvoor het echtpaar 100 ter hand gesteld. Ook tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt. Bij een garage houder hadden de Belgen nog een schuld van 400.Hij heeft beslag op de auto laten leggen. Arnhemmers kregen „De Halfbloed'' niet te zien De voorstelling, die Willem Goossens' Volkstoneel van het stuk „De Halfbloed" zou geven in de Arnhemse stadsschouwburg is niet doorgegaan. Toen de volle schouw burg het begin van de voorstelling afwacht te, werd meegedeeld, dat de actrice me vrouw Adri Roelofs geweigerd had om op te treden en dat de opvoering dientengevol ge niet kon doorgaan. Het publiek kon de entree-biljetten aan de cassa inleveren en kreeg zijn geld terug. Naar de heer Goossens meedeelde, zou mevrouw Roelofs vlak voor het begin der voorstelling een extra gage van 250 hebben geëist. De heer Goossens had deze eis afgewezen. Mevrouw Roelofs verklaarde, dat de heer Goossens haar voor een speeltijd van 20 dagen geëngageerd had en dat zij het over het bedrag der gage eens waren. Maandag avond zou de heer Goossens haar echter hebben meegedeeld, dat gedurende 13 dagen niet zou worden gespeeld en dientengevolge over deze dagen geen gage zou worden uitbetaald. Mevrouw Roelofs verklaarde daarop, dat zij er niet aan dacht om onder die omstandigheden op te treden, tenzij de heer Goossens haar alsnog de gage over de 13 dagen zou uitbetalen. Dit heeft de leider van het ensemble geweigerd. Het bedrag aan 3 pet. Grootboekschuld 1946, dat tussen 1 Maart en 30 September 1949 in betaling is gegeven ter voldoening van aanslagen in de bijzondere heffingen, heeft het vastgestelde bedrag der periodieke af lossing per 1 November 1949 overtroffen. Daarom zal op 1 November 1949 geen aflos sing van deze schuld geschieden. I Het groot-hertogdom produceert onge veer 150.000 a 200.000 ton staal per maand en in de staalexport naar Nederland ziet Luxemburg een van de grote voordelen van de ontworpen economische unie Benelux. In het kader van de voor-unie is overigens reeds een aanvang gemaakt met de vol ledige vrijmaking van de Belgisch-Luxem burgse staalexport naar Nederland. Op de lijst der vrijgemaakte goederen komt ook de wijn voor. De Luxemburgse Moezelwijnen zullen dus vrij in Nederland kunnen worden geïmporteerd en wij zien een zeer grote toekomst voor deze wijnen op de Nederlandse markt, omdat Neder land een groot visverbruiker is veel groter dan België en deze wijnen uit stekend geschikt zijn om Dij visgerechten te serveren. Dit jaar is de oogst slecht uit gevallen, er is niet veel wijn, maar de kwaliteit is een van de beste welke sedert jaren is bereikt. Voor 35 francs is reeds een zeer goed wijntje te krijgen, dus onge veer 3 gulden. Het is aan Joseph Bech, sedert 25 jaren minister van Buitenlandse Zaken en vanwijnbouw, te danken, dat de Luxemburgse Moezel tot een export product werd gemaakt. Bech overwon het individualisme der wijnbouwers, richtte coöperaties op en bij elke verkiezing zen den de dankbare inwoners van de Moezel vallei hem opnieuw naar het parlement. Bij de vorige verkiezing poogden de socialisten in de wijnvallei door te dringen, maar het werd een jammerlijke mislukking. Als derde grote hoop, welke Benelux hier doet rijzen, noemt men de toeristische industrie. De Luxemburgse hötelnijverheid is beter georganiseerd dan de Belgische. Ze is in het algemeen redelijker in haar prijzenschaal. Een volledig menu, in een gemiddeld restaurant van Luxemburg, kost van 30 francs tot 100 francs, of ongeveer telkens 20 francs goedkoper dan te Brussel, De zaak wordt gecompliceerd, als men weet dat de Luxemburgse lonen in het algemeen 20 a 30 procent hoger liggen dan de Bel gische. Hoe kan Luxemburg goedkoper leven dan België en tevens meer verdie nen? Er zijn minder middenstanders en zij zijn redelijker in hun prijzen, alhoewel de meeste verbruiksgoederen, van de choco laderepen tot de nylonkousen toe, door de Belgische grossiers geleverd worden. België koopt 80 procent van het expoi'tcontingent van de Luxemburgse wijnen. Dezer dagen zeide ons sen Nederlandse autoriteit dat Luxemburg het vacantie-oord kan worden voor de Nederlanders die van bergen en bossen houden, van forelvangst, kanovaren op de kleine onstuimige berg riviertjes, enzovoort. Voor 125 francs kan men in de mooiste streken van Viand en en Echternach reeds volledig pension krijgen, Ja, dit kleine land met zijn 300.000 inwo ners is een oase, alhoewel het ook zijn pro blemen heeft. Het land heeft een van de laagste geboortecijfers van Europa. De landbouw is ten achter op de overigens zo efficiënte en moderne industrie. Zal het stabiele en wijze regeringsbeleid van Dupong en Bech hier ook de afdoende middelen weten te vinden? i leuwe %ven -------- -wiunic tnf De geschiedenis van de vES w-etê%s-v. door Dr. J. Presser; Uitg puilde dam-Brussel. g' Wse'>ier, igH Een man alleen, door T P. Leopolds Uitg. Mij Nv' n* Hofstra- tr Strijd aan het Wad don'; ?en Haa? 3" Uitg. Van Loghum Slater™ Op Wacht in de Dessa h^&i Gooyer; Uitg. Bosch A- C Baarn. tuning j-,7 Kruis of munt?, door u» 1 Een Brabantse roman; NV tL"» Cis Mij Leiden. ^«Ische Cv In dienst van mijn Voltr a van Chaim Weizmann; oo^n?U'0oi<1£U? and Error, vert, door Uitg. Born N.V.. Assên"^- Vaa j-L: De Bloemekens van'de Heir, - cus, Een vertaling van r Francisci et Sociorum Eiuskei van Paul Saba tier, door pr£euife* Cap.; Uitg. H. Mc BATAVÜS Rijd en ffir bekend door kwaliteit (Adv.) Kledingmagazijn in de hoofd stad beboet met f 41.000.— De economische politierechter te Amster dam heeft schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen een van de grote kleding magazijnen in de hoofdstad. De aanklacht tegen dit magazijn hield in het ongeoorloofd doen afleveren van stof fen en kleding, het afgeven van stoffen zonder punten aan het personeel en het verhandelen van goederen zonder punten tussen de afdeling confectie en de afdeling handel van dezelfde firma. De verdediging had aangevoerd, dat de twee afdelingen tot één bedrijf behoorder en zij dus niet als gescheiden bedrijven moesten worden gezien. In zijn vonnis betoogde de politierechter dat beide afdelingen van verschillende in stanties handels-, respectievelijk produc tievergunningen hadden ontvangen, dat een gescheiden administratie werd gevoerd en beide afdelingen dus als verschillende lichamen moeten worden aangemerkt. Hij beschouwde de gemaakte overtredingen niet als moedwillige fraude. Inplaats van de geëiste boete van ƒ75.000,luidde zijn vonnis ƒ41.000,boete te vervangen door vijf maanden hechtenis, te ondergaan dooi de directeur van het bedrijf. O.F.M. sterdam. De Gast en andere verhalen - dranath Tagore: ingeleid en gaals vertaald door B. Dhaw^l Meulenhoff, Amsterdam: 2d7SiUlH De Belofte, door Pearl S TWu titel: The Promise, vert, dóór pS^. de Canter: Uitg. A. W. B° UtrechtAntwerpen. bz, Drakenzaad. door Pearl S tw. titel: Dragonseed, vert. door c Uitg. A. W. Bruna Zoon, utrech werpen. uuecQt-Aa:, Sinuhe, De Egyptenaar. Tinn,,. Mika Waltari (geedenkschrifte?1 geneesheer, ongeveer 1350 iaar V oorspr. titel: Sinuhe. EgyntiiaïnJVW Fins vert, door W. A. FÏok—LnaiJ Van Holkema Warendorf ft A sterdam. Ac. De Kruisvaarders, Het is pIqU. beurd, door Stefan Heym; oorsprSl' Crusaders, vert, door Walter Uitg. Republiek der Letteren AnS^' Van drie kleine dwergjes. De vipr - De gelaarsde kat gefopt, door J sïnfr Do bruiloftsgasten. door David S-er': Uitg. L. Stafleu, Leiden. TonUi- Twee jaar ruzie over muziektei Indertijd is door een comité „Rotteni- dankt Wezep" aan de burgerij vanfe,' gemeente Oldebroek, een bedrag van veer 5000 aangeboden, teneinde das-- een bestemming ten algemene ni geven. Dit bedrag werd aangebtw dank voor de verzorging van inwonen'ó- Rotterdam, die in de bezettingsjaren tijdi een razzia waren opgepakt en op hund» reis naar Duitsland enige tijd in eenvi-, te Wezep verbleven. Voor deze gelden zou te Wezep een - ziektent gebouwd worden, doch de inwos- van Oldebroek,die gedurende de boette, jaren ook hun steentje bijdroegen ter s, hoeve van de Rotterdamse gevang-:-- vinden het een onbillijke regeling. zep de voorkeur in deze zou genieten. Gedurende meer dan twee jaar twist cc nu. waar in de toekomst muziek gemafc zal kunnen worden. BOOM VERSPERDE VOOR MR. D'AIIl! DE WEG NAAR NICKERIE De burgemeester van Amsterdam, mr.i J. d'Ailly, ervoer de moeilijkheden van hit reizen door het binnenland van Surinas, Hij was Zaterdag in gezelschap van de den van het Surinaamse College van Ai- gemeen Bestuur, de heren A. Brakke a W. Hewitt, per motorboot over de binnen, wateren naar Nickerie vertrokken. Maa- dagmorgen gaf men uit Nickerie telegra fisch aan Paramaribo kennis, dat er va het gezelschap geen spoor was te bekent Maandagavond kwam het gezelschap in Paramaribo terug: een omgevallen boom i de smalle Arrawarrarivier had het geze- schap genoopt de terugreis te aanvaarda VRACHTSCHEPEN WORDEN VER BOUWD VOOR PASSAGIERSVERVOER, De Koninklijke Nederlandse Stoomboot- Maatschappij heeft besloten de vrachtsebi- pen „Pericles" en „Socrates'', die op lit! ogenblik verbouwd worden tot pas: schepen met een accommodatie voor 1:5 passagiers elk, andere namen te ge Het m.s. „Pericles" zal als passagiersschi? de naam „Oranjestad" dragen. De „Soa- tes" wordt „Willemstad" gedoopt. Bij de keuze van deze namen htó overweging gegolden, dat de schepen te belangrijke rol zullen spelen in het vefe tussen Nederland en de Nederlandse As'.- Ien. 8. Joris Goedbloed deed net alsof hij van de prins geen kwaad wist maar Panda gaf het niet op! „Lelijke dief! Lelijke zak kenroller!" zei hij nog eens. „Ik zal het aan de politie vertellen!" „Luid spreken is een slecht aanwensel van onopgevoede kinderen!" antwoordde Joris leerzaam. „En dat woord „lelijke" moet ge tcrugnehien, kereltje! Dat is een onbeleefde uitdrukking, die ikEn toen zweeg hij plotseling, terwijl een angstige blik op zijn gelaat kwam. Want wie zou daar anders naderen dat, terwijl Panda daar maar liep te schreeuwen dat Joris een zakkenroller was! Nog voordat Panda de naderende vreemdeling gezien had, wendde Joris zich plotseling tot hem en sprak op gedempte, maar ontroerende toon: „Luister, makker tjezoals altijd hebt ge mijn betere ik in mij wakker gemaaktGe hebt gelijk! Driewerf! Pecunia lupus est, roepen de Vaderen ons toeHier, hier hebt ge het bewijs mijner schandeneem dan die gevloekte portefeuille, die mij tot dan.... William T. Bobberbroek!....? En zwakheid verleidde dan verdwijn ik nu uit uw leven voor immer om elders een beter en eerlijk bestaan op te bou wen.... Herinner u mijner met mededo genEn rrrroets weg \>as hij, de hoek om! Panda bleef verbaasd staan, met de portefeuille in de hand en zo vond William T. Bobberbroek hem! „Ha, Jansen!" riep de heer Bobberbroek. ..Dat is fijn van je, jongendat je me de centen- bak terug komt brengen! Dank je! Maar waarom smeert die vrind van je hem zo haastig?" „O...., o.... alstublieft...." hakkelde Panda. Bewijs. De Zweedse schrijver Birger ïcr- stensson heeft 3000 kronen uitgelcct- voor ieder, die een authentiek kan leveren van de juiste geb»-~ datum en namen van Staün en Tito. Officieel „0". De communistische party|3 Noorwegen zal in het nieuwe parte niet vertegenwoordigd zijn, zo in officieel bevestigd. Bij hertelling v®* stemmen is gebleken, dat in het sta-. Hedmark 51 stemmen, die op de sl isten waren uitgebracht, abusievelijk communistische stemmen zijn gerei©. De verdeling der zetels in het meu«- parlement is dus als volgt: Social 85 (voorheen 76), Conservatieven a (25), Liberalen 21 (20), Agranöï" (10), Christelijke Volkspartij 9 c- Communisten 0 (11). Processie. Tijdens een processie te J»s Rivola (Italië) weigerden de ren®: van een vrachtauto aan de kop van - stoet, waarop zich het beeld van - Madonna bevond. De auto reea acn uit de helling af op de processiegang in. Ben boer, die het crusilix m werd tegen een muur doorgedruK personen werden ernstig gewond. Slechte gieters. De Tsjechoslowaakse b» nister-president Zapotocky heeft op j vakverenigingscongres mededeling 8 daan van plannen, om gevangene'1 tig werk in gieterijen te laten verr „om hen tot goede burgers te mas^ Bergen. Drie Engelse ontdekkingsreis s hebben meegedeeld in Canada dn nu toe onbekende en nooit in kaa bracht bergen te hebben ontaeK waren er op uitgetrokken om v Brits museum zeldzame planten eng logische curiosa te zoeken. TlJdêm verblijf in het Canadese rotsgeberg- deden zij hun ontdekking. Licht geval. Een hof van beroep v™* veringsaangelegenheden te w® heeft ten aanzien van de een» van Hitier, Eva Braun, de uitsp- van de rechtbank bevestigd, n -v dat Eva behoort tot de „lichte gew" Haar vermogen zal in beslag genomen. Storm. Stormen op de Atlantische^ hebben Dinsdag de reis ra- schepen, die op weg naar «e zijn, vertaagd. Men verwacht,t „Queen Elizabeth", de „Nieuw dam" en vijf tot 24 uur te laat zullen ïers

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2