De tunnel te Velsen ,Een droom" passeerde IJmuiden Helderse taai Agennda voor Velsen Alma s dubbele taak Woensdag 19 October 1949 De „Oslofjord" na lange proefvaart in Amsterdam terug Wanneer ooit een schip iets vrouwelijks heeft gehad, was het wel de „Oslofjord'1 toen zij gistermiddag aan de nevelige ho rizon opdoemde en met een gracieuze bocht de liefkozende armen der IJmuider pieren inzwaaide. Dat was het einde van een triumphale driedaagse proefvaart, die het ranke, grijze schip van 17.000 ton over de steeds woeliger wordende Noordzee voerde het was tevens het begin van een scheepsleven in werkelijke dienst, waarvoor zes maanden geleden de kiel werd gelegd op de werf „Oost" van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij in Amster dam. Deze „Oslofjord", de grootste passagiers boot, die voor buitenlandse rekening op een Nederlandse helling groeide, is een sierlijk schip in de volste en ruimste betekenis van het woord haar schoorsteen werd met opzet iets te voorlijk geplaatst om haar prachtige contouren geen afbreuk te doen en haar inwendige harmonieert volledig met de bijna bevallige maar toch zo oer degelijke opbouw van dekken en brug. Reusachtig luxe-jacht Eind September heerste er nog een schier wanhopige wanorde op de „Oslofjord" en de Engelse deskundigen, die dit staal van Nederlandse scheepsbouwkunst" kwamen bewonderen, hebben niet willen geloven, dat de proefvaart voor half October was Uitgestippeld. Een leger arbeiders heeft het geklaard in een kleine drie weken om een rommelige werkplaats in een reusach tig luxe-jacht te transformeren. Luxueus is de „Oslofjord" in hoge mate: de fijnste houtsoorten hebben met hun gepolitoerde spiegeling de sfeer van geraffineerde ver fijning geschapen, die in het Lido, de pro menadedekken en de eerste klas hutten bijna aan een futuristisch hotel maar nooit aan overdaad doen denken. Mahonie, blank berken en glanzend teak werden allerminst gespaard in het 175 meter lange vlaggeschïp der Noorse koop vaardijvloot. dat straks de concurrentie gaat wagen tegen de machtige stomers van de „groten der Atlantische Oceaan". Dinsdagmiddag stak de scherpe boeg uit de Noordzee de IJmuidense sluis binnen met vier sleepboten ten geleide iets over bakboord hellend door de krachtige wind - en als 'n droom in staal is het schip opge varen naar Amsterdam. Nog vóór Kerstmis moet het schip de maidentrip met 630 pas sagiers (al volgeboekt!) van Oslo naar New York gemaakt hebben, hopelijk onder de hoede van de woorden, die kroonprinses Martha van Noorwegen het op 2 April mee gaf: „Moge geluk en voorspoed je volgen op alle zeeën". Nog geen fabrieksuitbreiding Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op de verzoeken van de Java Deurenfabriek Jac. Boon te Velsen (Noord) om vergunning tot het uitbreiden van een deurenfabriek in het perceel Wijkerstraat- weg 128a te Velsen (Noord), en van C. G. Tabak te Beverwijk, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het verwerken van verse groenten in het per ceel Grote Hout- Koningsweg 342 te Vel sen (Noord) door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Oud-Kath. Toneelvereniging „De Plankeniers" opgericht Reeds geruime tijd werd in Velsense Oud- Katholieke kringen de behoefte gevoeld aan een eigen toneelvereniging. Op initia tief van enige personen, die reeds vele malen in Oud-Katholiek verband toneel avonden georganiseerd hebben, is men nu tot oprichting van een toneelvereniging „De Plankeniers" overgegaan. De heer C. v. d. Plas, die in toneelkringen reeds grote be kendheid heeft verworven en ook in Oud- Katholieke kringen zyn sporen op dit ge bied reeds lang heeft verdiend, verklaarde zich bereid de regie over deze nieuwe ver eniging op zich te nemen. In de oprichtingsvergadering van „De Plankeniers" werd de zakelijke leiding op gedragen aan de heer Th. B. van Kleef, en de financiën zullen worden beheerd door de heer T. Vis. Het bestuur wordt gecom pleteerd door de heren J. Wijker en P. A. Peek. Het ligt in de bedoeling de jonge vereni ging met ingang van 1 Januari 1950 te laten starten, waarna waarschijnlijk in April 1950 de eerste opvoering zal volgen. De echte van PRONK Natuurlijk bij het bekende adres C. v. d. MEER KENNEMERI.AAN 151 - TEL. 5386 (Vert. N.V.S.) Amandelen verkrijgbaar op vertoon van lidmaatschapskaart. WOENSDAG 19 OCTOBER Thalia, 3 uur: „Popeye en Ali Baba en de 40 rovers". 8 uur: „Buiten de wet". Rex, 8 uur: „Nicky als detective". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Huishoudschool, Cascmbrootstraat, 19,30 u.: Bijbellezing. DONDERDAG 20 OCTOBER Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Hoe 50 jaar geleden gedacht werd over brug en pont Dwars door een flinke najaarsstorm kwam de „Oslofjord" na haar driedaagse proefvaart weer in IJmuiden terug. Foto: Het prachtige schip vaart tussen de pieren de haven van IJmuiden binnen. „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De afdeling IJmuiden der Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" hield Dinsdag haar eerste vergadering in 'het nieuwe seizoen, waarvoor in het Oud- Katholieke Verenigingsgebouw maar be trekkelijk weinig belangstelling was. Na de gebruikelijke aanvangspunten deed de voorzitter de heer W. D. Wiljouw ver slag van de te Rotterdam gehouden alge mene vergadering, waarin verschillende belangrijke besluiten waren genomen. Ten aanzien van het winterprogramma zullen pogingen worden gedaan om met de afdelingen van het bisdom Haarlem een districtsbijeenkomst te beleggen in het voorjaar van 1950. Voorts zal de afdeling trachten in Novem ber een lezingavond te organiseren en ver der in samenwerking met de Oud-Katho lieke Besturenbond een culturele lezing te bewerkstelligen. Nadat verschillende interne zaken ter sprake waren gebracht, nam de voorzitter namens de vergadering met enige hartelijke woorden afscheid van kapelaan D. N. de Rijk, die binnenkort IJmuiden gaat ver laten wegens zijn benoeming tot pastoor te Egmond aan Zee. Kapelaan De Rijk beantwoordde dit met de mededeling bij de vergadering van O.K. O.F. steeds prettige ervaringen te hebben opgedaan. „Stad Dordrecht" verloor haar schroef In de korte Zuidwesterstorm, die in de afgelopen avond en nacht over de Noordzee raasde en bij uitschieters een vrij grote kracht bereikte, kreeg het Nederlandse stoomschip „Stad Dordrecht" op 100 mijl West van IJmuiden het ongeluk zijn schroef te verliezen. Een sleepboot van de firma Doeksen heeft assistentie verleend en na dat de twee vaartuigen met de kop op de wind beter weer hebben afgewacht, zijn zij vanmorgen naar IJmuiden gestoomd. De „Stad Dordrecht" gaat naar de Amster damse Droogdok Maatschappij om te repa reren. Dinsdagavond om 22.40 uur werd de loods- dienst voor Hoek van Holland gestaakt en om 23.45 volgde IJmuiden. In de vroege ochtend zijn de beide loodsdiensten hervat. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 18 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rio Verde van Udevalla. Thor van Swansea. Maasland van Zuid Amerika. Zuidland van Rafsö. Aktjo van Brugge. Tabian van Aalborg. Dotterel van Liverpool. Tom van Ramskar. Baron Bel- haven van Newport. Theodora van Malmö. Eline D. van Rio de Janeiro. Madoera van Batavia. Elim van Rotterdam. Draco van Oporto. Bazel van Hernösand. Oslofjord van Noordzee. Koningin Juliana van Tunadal. Vertrokken zijn: Hughin naar Rotterdam. Jacob Oorburg naar Rotterdam. Treu- love naai- Noordzee. Rempang naar Ant werpen. Friesland naar Helsinborg. MEER BUSSEN IJmuiden-Haarlem om de 20 minuten op de drukste uren Naar wij vernemen zal de NZHVM op haar lijn IJmuiden-Haarlem v.v. de tot nu toe gevolgde „starre" halfuurs-dienst ver vangen door een twintigminuten dienst tij dens de drukste uren. De winterdienstregeling van de NZH ver meldt op werkdagen van zes uur 's morgens tot negen uur een twintig minutendienst van Haarlem-station naar Umuiden-West. Dan volgt tot 12 uur een halfuursdienst zoals thans en tot 7 uur 's avonds wordt dagelijks weer om de twintig minuten dienst gereden. Tot 's avonds 23,35 uur rijdt de bus om het half uur. Van IJmuiden vertrekt er een bus van 6.10 uur tot 9 uur om de twintig minuten, dan tot 12,30 om het half uur, van 12,30 19,30 om de twintig minuten en tot 0.10 uur weer om het half uur. „Mercurius" belegt een contactavond De afdeling Velsen-IJmuiden van de algemene bond van handels- en kantoor bedienden „Mercurius" houdt Maandag avond een contactbijeenkomst in café „Royal" te IJmuiden-Oost. Plet doel van deze avond is het leggen van meer contact tussen leden en bestuur. De heer J. Sterringa, districlsbestuurder is aanwezig om eventuele vragen te beant woorden. Als gasten komen mejuffrouw Jeanne Seyffer, die een aantal gedichten van Adema van Scheltema en Guido Ge- zelle zal voordragen en Jaap Moulijn, die bij de luit zijn eigen zeemansliedjes brengt. MARKTBERICHTEN 18 October 1949 Besommingen IJM 71 Bloemendaal 13.200; LJM 38 Zee- landia 14.860: IJM 25 Flamingo IJM 23 2260. Aanvoer 40 kisten tarbot en tong. 5 kisten tongschar. 1220 kisten haring. 2220 kisten makreel. 150 kisten kabeljauw. 25 kisten koolvis, 10 kisten leng, 280 kisten schelvis, 50 kisten wijting. 10 kisten schar, 30 kisten schol, 10 kisten haai, 20 kisten poon, 10 kisten diversen. Totaal 4080 kisten. Pryzen. Steurharing 29,5029, per kantje. Kabeljauw 216—156: koolvis 5747; leng 84, per 125 kg. Heilbot 2,65; gi'. tong 2,502,40; midd. tong 2,25; kl.midd. tong 2,30; kl. tong I 1,90—1,85; kl. tong II 0,95—0,87; tarbot I 2,34—1,95, alles per 1 kg. Tarbot II 92—81; tarbot III 80; haring 21.50 10,60; makreel 14,6010,60; gr. schol 63; midd. schol 6748: kl. schol 4035; schar tongschar 5756: haai 1410; poontjes 12,5011,50; gr. gul 5649; midd. gul 4239; kl. gul 24,5021,50; gr. schelvis 5849; midd. schelvis 47,5038,50; kl. schelvis 2825.50; braadschelvis 2719,50; wijting 2013,50. alles per 50 kg. Nu zitten wij met de quaestie van de tunnelbouw te Velsen. Eigenlijk is het geen „quaestie", want er heerst eenstem migheid over de noodzakelijkheid, dat die tunnel er zo spoedig mogelijk moet komen. Alleen ziet de regering er, lettende op de financiële mogelijkheden geen kans toe om geld op de begroting van 1950 uit te trekken om de reeds voor de oorlog be gonnen bouw voort te zetten. Het is interessant om uit de archieven op te diepen een adres dat de burgemees ters van Haarlem, Velsen, Alkmaar, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerliede c.a.. Heemstede, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest, Akersloot, Castricum, Lim- men, Heilo, Egmond en Bergen in 1899 dus nu juist 50 jaar geleden aan de Tweede Kamer hebben gezonden over de verbinding der Kanaaloevers in Velsen. Er was toen in Velsen een draaibrug. De doorvaartwijdte was 19.25 Meter en die was te klein omdat de doorvaart van de schutsluizen op 25 Meter was gebracht. De regering had het plan om de brug te laten vervallen en daarvoor een pont in de plaats te stellen. Tegen dit plan hadden de burgemeesters die daarbij gesteund werden door de Kamer van Koophandel en „Bloembollencultuur" te Haarlem overwegende bezwaren. Zij drongen aan op de bouw van een nieuwe brug met een doorvaartwijdte van 55 Meter, waardoor aan de eisen van de scheepvaart, naar zij meenden, volkomen voldaan zou zijn. Daarbij zou gebruik gemaakt kunnen wor den - zo betoogden zij - van de pijler van de bestaande brug, temeer omdat die in 1891, toen de brug door een aanvaring bescha digd was, al zo versterkt was, dat die kon dienen voor een grotere brug. Daarna trachtten adressanten de pon ten „af te breken". „Het schijnt ons aan gegronden twijfel onderhevig te zijn, dat ook het gebruik van één stoompont, terwijl de tweede als reserve dienst doet, geen belemmering voor de scheepvaart zou zijn. Een stoom pont van de afmetingen, welke, naar wij menen, de regering zich voorstelt, is een onhandig en moeilijk te besturen, vaartuig en bij storm zal groot gevaar voor aan varingen ontstaan, tenzij men wacht op elk schip, dat zich op verre afstand ver toont. Heeft een aanvaring plaats, dan zal, behalve de materiële schade, allicht het verlies van mensenlevens te betreuren zijn. Wij zijn dan ook overtuigd, dat het scheepvaartverkeer door de voorgestelde wijziging niet belangrijk gebaat zal zijn. Integendeel het stoompontverkeer zal nieuwe bezwaren meebrengen en de spoor wegbrug, welke de grootste belemmering oplevert, blijft bestaan. Voor een zo twijfelachtige en in elk ge val zo geringe bevoordeling van het scheepvaartverkeer en de Amsterdamse handel mag een zo groot belang van het landverkeer niet worden opgeofferd. De opheffing van de brug zou zowel voor de nabij gelegen gemeenten, waaronder in de eerste plaats de gemeente Velsen, als voor verreweg het grootste gedeelte der provin cie Noordholland een onberekenbaar na deel opleveren. Deze provincie wordt door het kanaal in twee delen verdeeld, zodat het als een eerste vereiste mag worden beschouwd, dat het verkeer langs de grootste en voornaam ste verkeersweg onbelemmerd kan plaats hebben. Dit toch kan met een stoompont niet het geval zijn, wanneer men in aan merking neemt, dat dagelijks ongeveer 3000 personen en 550 voertuigen de brug passeren. Daar het verkeer steeds toe neemt, zullen voortdurend meer personen in hun dagelijks bedrijf belemmerd wor den". 4 Verder wordt er op gewezen dat toen de Staat aan de Amsterdamse Kanaal maatschappij concessie verleende voor de aanleg van het Noordzeekanaal, daarbij uitdrukkelijk werd voorgeschreven het maken, bedienen en onderhouden van een brug te Velsen. De actie tot het behoud van de brug heeft in 1899 gefaald. De ponten zijn er gekomen. Al hebben die in de loop der jaren minder gevaar opgeleverd dan in 1899 gevreesd werd en al zijn de bezwaren voor de scheepvaart minder ernstig ge bleken dan men toen verwachtte, zelfs nu er vrij geregeld drie ponten varen (binnen kort wordt dit aantal zelfs nog uitgebreid!) toch wordt algemeen ingezien dat de pon ten vervangen moeten worden door een vaste verbinding. Dezelfde argumenten van 1899 zijn nog in het geding, maar zijn nu natuurlijk nog veel klemmender, omdat het verkeer zo enorm is toegenomen. Nu vecht men niet meer voor een brug, maar voor een tunnel. Waarom volgen de gemeentebesturen niet het voorbeeld van 1899 om gezamen lijk bij de regering aan te dringen ojn de tunnelbouw zo spoedig mogelijk ter hand te nemen? Arbeider bestal zijn collega's Door de Velsense recherche werd een arbeider uit Velsen aangehouden als ver dacht van diefstal van drie rijwielen, ge pleegd te Koog aan de Zaan, ten nadele van mede-arbeiders. De fietsen konden in beslag genomen worden en de dader is via de politie te Koog aan de Zaan ter be schikking van de justitie gesteld. Later bleek, dat hij zich bovendien schuldig had gemaakt aan diefstal van een loonzakje met inhoud ten nadele van een collega. Fietsendief Een Velsenaar werd door de recherche aangehouden, terzake diefstal van een rij wiel in de gemeente. Hij bleek het x'ijwiel al verkocht te hebben. Het karretje kon achterhaald worden en de eigenaar heeft het al weer terug. De dader is ter beschik king gesteld van de justitie. Jonge Haarlemmers op het verkeerde pad In samenwerking met de Haarlemse po litie werd een viertal jeugdige delinquen ten, allen uit Haarlem, door de Velsense politie aangehouden als verdacht van dief stal. Zij hadden zich in Haarlem schuldig gemaakt aan enige kleine diefstallen en in Santpoort hadden zij zich in de late avond uren onledig gehouden met het wegnemen van enige koppen van rijwiellantaarns, fittings en een dynamo. De buit kon in beslag worden genomen en aan de eige naars worden teruggegeven. Bunker bij Velserponf wordt café-terras Het is de eigenaar van een café in de Velsense Meervlietstraat blijkbaar opge vallen dat de bunker, die tegenover zijn zaak staat door vele wandelaars, fietsers en automobilisten, die van de pont gebruik maken, meer dan eens wordt uitverkozen tot rustplaats. Vooral tijdens de zomer maanden is het soms druk op die bunker en dat heeft de eigenaar van „De zwarte os" op een idee gebracht. Na het terrein op de bunker, dat een oppervlakte van 260 vierkante meter heeft, geëgaliseerd te hebben, is men begonnen met de aanleg van een bloemenperk en een tegelpad. Waar een halve meter lager tot voor kort het onkruid nog welig tierde, worden thans de voorbereidende werk zaamheden voor een tweede terrasje uit gevoerd. Het geheel zal in de toekomst worden omgeven met bloembakken en vlag gen en op de terrasjes zullen pax-asols de gasten tegen de zon moeten beschermen. Inmiddels zijn de bermhellingen voorzien van graszoden en is er een trap aangelegd welke naar de theetuin voert. Aan de voet van de bunker wordt een parkeerterrein aangelegd en de bunker zelf zal als keuken dienst gaan doen. Men hoopt tegen het voorjaar de theetuin te kunnen openen. Velsen-Noord Ir. Z. Salverda sprak over Nieuw Guinea Voor het personeel der papierfabriek werd Dinsdag in gebouw „Concordia" een lezingavond gehouden, waarbij de heer ir. Z. Salverda, opperhoutvester in Indo nesië verhaalde van zijn reizen door Nieuw Guinea. De spreker werd ingeleid door de heer P. P. Wentink, personeelchef van Van Gel der Zonen, die mededeelde, dat het het voornemen van de bedrijfsdirectie is om in het komende winterseizoen enige cul turele avonden voor het personeel te orga niseren. De opper-houtvester begon zijn causerie met de opemerking, dat Nieuw Guinea een land van uitersten is. Hier vindt men een petroleumwinning met de meest moderne middelen. Aan de andere kant kan men zich er vaak in het Stenen Tijdperk wanen. Spreker liet de aanwezigen door middel van bijzonder geslaagde lantaarnplaatjes kennis maken met de grootse natuur van dit land met de reusachtige bergmassieven, zijn jungle, moerassen en kalkgebergten met geweldige grotten. Nieuw Guinea is een rijk hout-land maar het transport-vraagstuk maakt 't bijna niet mogelijk het te exploiteren. De heer Sal verda, die per prauw een reis van 350 km door dit land maakte, sprak de verwach ting uit, dat het de Nederlanders gegeven moge zijn in de toekomst te kunnen bij dragen tot de economische ontwikkeling van Nieuw Guinea. De heer Wentink was de tolk van di rectie en personeel voor de prachtige leer zame avond en schonk de spreker en zijn echtgenote een doos oud-Hollands post papier. Vis duur. De' trawlers di* komen, profileren van de met v'ï Haarlem (IJM 9) die deze° -s'Ds beeld 1500 kisten loste, waarva £?Voot" ten dure schelvis besomde op i° k',s- Flamingo (IJM 25) kreeg voor lsnft vis 30 901) Ook de kotters en maakten zeer goede besomming?,, nggers ter IJM 229 besomde bijvoorbPPia 6 kot" vangst 3830. eeld vo0r de Harin& eraag. Er is ook vraa? verse haring. Het seizoen voor de h "aar trekkers nadert het einde; de vangst i schraler, de reizen worden hr>7 Medan (IJM 57) kreeg permi|f jacht te maken op kleinere haring \L t Bloemendaal en Flamingo werd von t ring van goede en grote kwaliteit tVf' I 18 per kist betaald. 1,3 Verwachtingen. Voor de Donderfe- markt komt met verse vis de Dirkie /b 53). De vangst van schipDer C-root - kisten gul, 80 schelvis, 15" tarbot 15V 20 kisten poon en haai en 200 st'nlrt kabeljauw. Met 1600 kisten haring verder de V.I.O.S. I lossen. De verwachtingen voor de visaanvoer het laatst dezer week zijn niet 2,1- Door het stormachtige weer is de kottl en loggervloot nog niet naar de B getrokken. Voor de Vrijdag- en Zate, markt worden slechts vier trawlers ver wacht, namelijk de Thorina (IJM 33, Medan, de Schoorl en de Antje (Ro 15jf En Avant zal met verse vis vermoedS eerst Maandag lossen. JS De vangst van de Thorina is: 600 kisten makreel, 300 kisten schelvis, wijting kool vis en kabeljauw, 60 varia, 60 kisten ha' ring, 50 stuks stijve kabeljauw en 2(i kistjes haring (van 25 kilo). De Antje heeft: 110 schelvis, 70 guL 60 schol, 10 wijting, 35 makreel en 60 via alles manden. 90 stuks stijve kabeljauw Het was Woensdag over de gée> Noordzee zulk slecht weer dat de trawlers niet hebben kunnen vissen. Kotters. Twee kotters van de IJmui. der vloot brachten Dinsdag verse vis asn De IJM 210 had 100 kisten rondvis De IJM 23 had voor de kust 1000 kilo tons buitgemaakt. De haring wordt door de schrale aanvee steeds duurder. Hiervan profiteerde dj Zeelandia IJM 38, die Dinsdag met 11M kisten haring binnen was. De stijve kabel jauw bracht per 10 stuks 108 op. Wel kleine, geen toters. Aan alle op zee verblijvende trawlers is door de IJmui dense redersvereniging een telegram van de volgende strekking verzonden: „Er is een beperkte vraag naar kleine haring er. daar het seizoen ten einde loopt en geen grote aanvoeren meer verwacht kunnen worden werd besloten, dat iedere trawler bij wijze van proef 300 kisten kleine harm; (geen toters) mag aanbrengen". Deze haring zal door de gezamen reders voor de best mogelijke prijs worden verkocht. De haring, die echter geen 10.5? opbrengt wordt normaal „opgevangen". Ik aanvoer heeft plaats voor eigen rekening en risico van rederij en bemanning. Ingevolge een afspraak met de Centrak Bond is de opbrengst-regeling niet van kracht. Afrekening vind plaats op basis van opbrengst. Onder kleine haring wordt verstaan de haring tussen 17 en 21 centimeter. Haring beneden de 17 centimeter mag als „onder maats" niet worden aangevoerd. Houtstof aangevoerd Het Zweedse s.s. „Hollandia" is Dins dagmorgen van de Zweedse haven Gothen burg voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen met een lading va: 1000 ton houtstof. Visserij-raad voor de Middellandse Zee Onlangs is te Rome op het Regioif; Bureau van de F.A.O. voor Europa een cc:- ferentie van een zestal landen gehoude. teneinde te komen tot de stichting van ea Algemene Visserij-raad voor het Middel landse Zeegebied. De afgevaardigden, wel ke uit Frankrijk, Griekenland, Italië, de Libanon en Joego-Slavië kwamen, keur den eenstemmig een stichtingsontwerp goed. Dit ontwerp zal worden voorgelegd aan de jaarlijkse conferentie van de F.A.O. in November a.s. en zal vervolgens aan de belanghebbende F.A.O.-leden-landen wor den toegezonden. Indien vijf ervan tot toe treding overgaan, zal de overeenkomst van kracht worden. De taak van de op te richten organisatie zou analoog zijn aan die van de Visserij raad voor de Indo-Pacific en o.m. net coördineren van de visserij-research van de verschillende landen omvatten. Voons zal zij de regeringen moeten adviseren over de beste wijze van exploitatie van de na tuurlijke hulpbronnen van de zee. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels Ja, dat is goed, zei Alma. En ze moest even glimlachen om het feit, dat ze tegen over Murray Farraday zö was komen te staan, dat ze hem durfde vragen, toch vooral te denken aan de handtekening van een filmster voor haar zusje. Stel je voor, iemand te kennen, die Mario Frayne persoonlijk tot z'n kennis sen heeft, merkte Pansy op, die klaarblij kelijk zichzelf hierdoor ook in aanzien vond stijgen. Wendy Carter zal zo ja loers zijn! Ahna reageerde hier niet verder op. Ze moest er opeens aan denken, dat zij twee mensen kende, die de begeerde handteke ning persoonlijk konden vragen; en met iets van minachting dacht ze aan Gerald ïllion, die haar ook aangeboden had, z'n best voor de handtekening te doen. Ze ver telde hierover echter niets aan Pansy. Toen de thee afgelopen was, bracht Alma een en ander met vage assistentie van Pansy naar binnen, en toen ze het volle blad op de keukentafel neerzette bemerkte ze eerst, dat iemand anders het huis was binnengekomen. Snel liep ze door de keukendeur de hall in. Ze zag Eva de trap oplopen op een langzame, in het ge heel niet bij haar normale tempo manier. Hallo Eva! riep Alma. Haar zusje keek verschrikt om. Dag Alma! Ik had er geen idee van, dat je vandaag terug zou komen. Wanneer ben je gearriveerd? Eva leek eerder enigszins onthutst dan aangenaam verrast. En tot haar grote verbazing zag Alma opeens, dat haar zusje gehuild had. Tranen waren zo iets abnor maals voor de zelfverzekerde en zeer be heerste Eva, dat Alma haar min of meer ontsteld aan staarde. Eva, wat is er met jou aan de hand? Ze liep de trap enkele treden op en gedurende het volgende moment keken de zusjes elkaar zwijgend aan. Het was een pijnlijk zwijgen, vond Alma. Dan zei Eva opeens, terwijl ze haar kin enigszins uit dagend vooruitstak: Kom mee naar boven, Alma, ik moet met je praten. En ik wil niet dat de anderen ons storen. HOOFDSTUK XII. Langzaam volgde Alma haar zuster de trap op naar boven, naar haar kamer. Nie mand zou eraan hebben kunnen twijfelen, dat dit Eva's kamer was. Het was een gezellig vertrek, waar een zekere char mante rommeligheid heerste. Eva schonk altijd meer aandacht aan zichzelf dan aan haar omgeving en er waren allerlei attributen van het verzorgde moderne meisje te vinden: op een toilettafel stonden potjes en flesjes, er stond een enorme 'derenkast. tegen de muur, waarin Eva's uitgebreide garderobe keurig in de volle lengte opgehangen kon worden, en een lange spiegel zorgde ervoor, dat Eva zich zelf, voordat ze uitging, altijd ten voeten uit critisch kon bekijken Dit keer had Eva echter weinig belang stelling in haar uiterlijk. Ze keek niet, zo als ze bijna altijd automatisch bij het be treden van haar kamer deed, in de lange spiegel. Ze liet zich op haar divanbed neervallen en trok langzaam de hand schoenen uit, die ze nog steeds aan had. Thans ernstig bezorgd, bleef Alma tegen de deur leunen en keek haar zusje aan. Dan liep ze de kamer door en ging naast Eva op het bed zitten. Vertel me nu eindelijk eens, wat er aan de hand is! zei ze dringend. Er is iets heel ergs gebeurd, is 't niet? Eva knikte. Ik denk tenminste wel, dat jij het heel erg zult vinden, zei ze. Ik weet eigenlijk zelf niet, wat ik ervan moet denken. Het is allemaal zo moeilijk. Ze hield op, en opeens vroeg ze Alma, naar 't scheen zonder enig verband: Alma, houd je heel erg veel van Gregory? Eva! Waarom vraag je dat? Omdat het van enorm veel belang is voor ons allemaal! Ons allemaal? Voor jou, bedoel je? Eva knikte en zweeg. Tenslotte merkte Alma met een wonderlijk benauwd stem metje op: Je bent de hele dag met Gregory uit geweest, is 't niet? Ja, het was volkomen onschuldig. We hebben wat gereden in zijn auto. Eva, doe niet zo dwaas. Natuurlijk begrijp ik dat toch. OEva hield haar adem even in en leek opgelucht. Je begrijpt, dat ik helemaal geen bedoelingen had, dat ik helemaal niet.... het kwam alleen jullie hadden erg gekibbeld gisteravond, is 't niet zo? Ja, zo zou je het misschien kunnen noemen, zei Alma langzaam. In ieder geval was Gregory erg boos, bedoel je dat? Eva knikte. Ze begon haar zelfverze kerdheid weer enigszins terug te krijgen. Alma, denk niet, dat ik je wil becriti- seren of dat ik allerlei vragen zal stellen, maar je liet Gregory wel een afschuwe lijk figuur slaan en natuurlijk was hij woe dend daarover. Hij heeft mij er niets over gezegd, denk dat niet Hoe weet je 't dan? vroeg Alma, haast automatisch. Wel, hij kwam veel vroeger terug, dan we verwacht hadden, en natuurlijk vroeg ik hem, w&t er aan de hand was, en hij scheen daarop niet veel te zeggen te hebben, hij zag er alleen maar erg on gelukkig en verslagen uit. Alma keek haar zusje, dat nooit veel aandacht had getoond voor verdriet van andere mensen, even verwonderd aan. En toen zei hij, dat hij schoon genoeg van alles had, en dat hij wat om wilde rijden, en hij vroeg mij, of ik mee ging, wat ik deed. Ja, natuurlijk. Er heerste weer even een stilzwijgen tussen de zusjes. Het is allemaal zo vreselijk moeilijk begon Eva dan aarzelend weer. Moeilijk om uit te leggen, wat er daarna gebeurde, bedoel je? Eva knikte, en Alma voelde, hoe ze op een wonderlijk onpersoonlijke wijze, als ging het haar nauwelijks aan mede lijden had met haar mooie, oppervlakkige en weinig gevoelige zusje, dat nu voor de eerste keer in haar leven een werkelijk grote emotie scheen te verwerken te heb ben. Op de een of andere manier was ze niet in staat haar eigen geval met Eva's moeilijkheden in verband te brengen. Ze kwam nog niet op het idee, dat zij de benadeelde derde zou kunnen zijn. Ze voelde zich alleen maar véél ouder dan Eva en ze had de neiging Eva te helpen in haar moeilijkheden, iets wat onder andere omstandigheden als de man in kwestie niét Gregory was geweest ook volkomen bij Alma gepast zou hebben. Ik neem aan, begon Alma langzaam, terwijl ze haar stem zo goed mogelijk trachtte te beheersen, dat jullie het er toen over gehad hebt, dat ik hem had teleurgesteld en dat hij je gezegd heeft, dat hij het niet begreep en misschien heeft hij je gevraagd, of ik erg wispelturig was. Ja, zo was het ongeveer, stemde Eva toe. Ik geloof, dat hij meer gezegd heeft, dan hij aanvankelijk wilde. Natuurlijk, dat gaat vanzelf, zei Alma toegeeflijk. En wat gebeurde er toen? Alma, we hebben ik bedoel hij heeftheus geen kwaad over je ge sproken. Hij wilde er alleen maar achter komen, hoe het mogelijk was, dat zoiets kon gebeuren. En hij constateerde, dat je eigenlijk nóóit echt tijd voor hem had gehad. Hij scheen verslagen te zijn over deze ontdekking en vroeg zich af, of je wel werkelijk om hem gaf. Hoelanghoud jij al van Gregory, Eva? was alles wat Alma zei. Al lang voordat hij jou ten huwelijk vroeg. Alma had dit antwoord niet verwacht en keek snel even op. - Het is de volle waarheid, zei Eva, en haar stem klonk eerder triest dan uit dagend. Maar, lieve kind, ik heb er nooit enig idee van gehad. - Nee, natuurlijk niet. Eva glimlachte flauwtjes. Ik kon je dat moeilijk laten weten, vind je wel? Terwijl jij degene^ met wie hij wilde trouwen. Ik sta stomverbaasd, dat je je gevoe lens zo goed wist te verbergen. Zo ben ik nu eenmaal, zei Eva ietwat kortaf. Voelde je je.erg ongelukkig? Eva haalde haar schouders op. Ze sprak niet gemakkelijk over haar diepste gevoe lens. Weet.Gregory het? Alma street met haar tong langs haar droge lippen- Ja, hij weet het nü. Bedoel je Alma slikte even öaI jullie vandaag een en ander samen uitge praat hebt Alma, het heeft geen zin er langer om heen te draaien. Ik weet niet, hoe net allemaal precies in z'n werk is gegaan - het had natuurlijk iets te maken met vfl boosheid en verontwaardiging over JOU' optreden en mijn woede over het feit. iemand anders.al was jij het ook - de man, van wie ik hield, zó kon behan delen maar, hoe het ook zij, op een ge geven moment stortte hij zijn hart uit a ik zei ook meer dan ik behoorde te zegg®- Ik wil mezelf niet verdedigen, maar ik alleen constateren, dat de mééste me#* zichzelf onder dergelijke omstandig»**®: verraden zouden hebben. Niemand nee ooit veel medeleven van mij ondervono® omdat ik nu eenmaal niet erg gem||g seerd ben ixx andermans narigheden, hl Gregory scheen zo dankbaar te zijn v mijn sympathie en het leek zo vanzelf- ""J" cj.i.pauut v-il J.1CI ".w. -- sprekend om hem te helpen over alles dv* te komen. Hij zei, dat het merkwaar^ was, dat ik altijd tijd voor hem sciie te hebben en. (Wordt vervoWJ'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6