IJmuider Courant Pari|s kibbelt Haarlems Dagblad Twee Oost-Europese candidaten voor vacante Veiiigheidsraadzetel René Mayer neemt opdracht aan De politie van versch eidene landen zoekt bende goudsmokkelaars Overeenstemming te Batavia over afbakening der patrouillegebieden dJf Jaargang No. 19377 ,x: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, na 5 uur: 8061 (K 2560), jureaux: Tels/. Rcdac'i6 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, irjrrSSWfiS 1 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ij-tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoori en Omstreken van en ©prctijtc Haarfemsctie «Cmrant (ïnraj t6?£) Donderdag 20 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VALT NIET MEE kabinet-maker Hl Frankrijk te zijn. 's Avonds had de ■L Jules Moch spreek uit: Mock Journalisten nog verzekerd dat hij de V Ae middag om twaalf uur zijn nieuwe kabinet op poten zou hebben. En «pos gaf hij bet als een hopeloze zaak riin opdracht terug. De Nationale had hem als premier aanvaard niet indrukwekkende meerderheid L stem. Wie in Frankrijk premier L'den moet 310 stemmen van de As- r\ftIée 0p zich verenigen. Hij kreeg er, na i ruzie in een nachtzitting, 311. Daarop hii zich op de ministers-jacht en de •'iartijen, die door de omstandigheden ingedreven zijif Katholieken, radica- ïTen socialisten bleken zo slecht tot %enstemming te kunnen komen dat het n drieënhalve dag op een mislukking •r Anderen, waaronder de leider der fs'holieken de Menthon en de afgetreden "t,-ter-president Henri Queuille, hebben Sen alweer voor de eer en het voor at bedankt en nu is René Mayer, van de JvLje partij, candidaat-premier. Hij zal •-teerst de 310 stemmen moeten proberen fiialen en dan zal men weer eens verder vierde Republiek, die nog steeds niet indruk heeft gemaakt van vooruitgang, Leieken bij de Derde Republiek, heeft deze episode weer geen reclame voor Zelfgemaakt. Dit te minder omdat Jules tó tenslotte gestruikeld is over de moei- :'4eid der bezetting van het onder-staats- Z'ariaat van Voorlichting. Een M.R.P.- Engeland, Noorwegen en Denemarken steunen Tsjechoslowakije Donderdag wordt in de Algemene Ver gadering der UNO te Flushing Meadows een verhit debat verwacht over de kwestie van de vervulling der vacature in de Vei ligheidsraad. Joegoslavië en Tsjechoslowa kije zijn de twee candidaten voor de vrij komende zetel van de Oekraine. De Sovjet- Unie, Engeland en Noorwegen hebben te kennen gegeven, de candidatuur van Tsje choslowakije te steunen. Chili, waarmee Tito twee jaar geleden de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zal Joegosla vië steunen, aldus heeft Trucco, de Chi leense onderminister van Buitenlandse Zaken, bekend gemaakt. Ook Frankrijk zal zich in deze waarschijnlijk achter Joego slavië scharen, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De aanspraken van Joegoslavië op het lidmaatschap zijn verder verdedigd door Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Een Engelse woordvoerder te Lake Suc cess heeft het bijeenroepen van een pers conferentie door Wysjinski gelaakt. Deze woordvoerder zag in deze persconferentie, waarin Wysjinski de eventueele verkiezing ZTètourneau, had zich bereid verklaard van Joegoslavië in strijd met het Handvest SXster van Financiën op te treden, noemde, een poging om druk uit te oefenen if-jr dit alleen onder voorwaarde, dat de JLRP. ..ook Voorlichting zou krijgen". Dat rijden de anderen haar weer niet, dat kon Jules Moch dus niet verwezenlijken en toen !ei meneer Letourneau dat hij niet meer see wou doen. Daarmee waren de kansen rerkeken. Het zal u vreemd toeschijnen dat bezet- fogvan een onder-staatssecretariaat ge- Hik de benaming aanduidt: een post van ondergeschikte betekenis over het al dan iet gelukken van een kabinetsformatie klist. Nu, dat is het dan ook. Dat het de Voorlichting betreft maakt het nog minder fjnstig. Er valt niet anders uit af te leiden San dat de „samenwerkende" partijen el- Jaar de functie van voorlichter over het regeringsbeleid niet toevertrouwd'hebben. Hetgeen, op zijn beurt, doet twijfelen aan ie objectiviteit dezer voorlichting. Hu is René Mayer aan bod. Hij was een is: voornaamste figuren in het kabinet- Queuille. Dat wil volstrekt niet zeggen dat jij slagen zal, want hetzelfde moet van Mes Moch getuigd worden. Maar in Parijs ismen van mening, dat een radicaal de beste kans onder de drie soorten zou heb- t;n. Het klinkt niet erg eerbiedig: de drie soorten, maar het valt moeilijk er eerbiedig over te schrijven. Met vertoningen van deze aard wordt de parlementaire democratie niet gediend, maar verzwakt. Zij verliest gezag en vertrouwen. Sommigen zullen sre commèntaar op zulke verwarring en Sbbelarij geven, anderen er de spot mee •kijven. Het laatste is het bedenkelijkste. 3e Fransen zelf, met de scherpte van geest kun eigen, hebben de vermaarde spreuk in te wereld gebracht die zegt dat het lach wekkende dodelijk is le ridicule tue. Sr is te Parijs veel gepraat over de mo- Klijkheid van Kamerontbinding. Daar kon Ce Derde Republiek, na een sombere er- Taring in de eerste jaren van haar bestaan Kt een staatshoofd, dat er een machtsmid- Kl van maakte, nooit meer toe komen. Maar het huidige kiesstelsel heeft er ook een rem op gezet. Want onder Evenredige Vertegenwoordiging wij hebben dat zelf ervaring zijn geen verschuivingen im betekenis in de krachtsverhoudingen te." partijen te verwachten. Dus zou het resultaat zijn dat het parlement even moei- li hanteerbaar bleef als tevoren. Dit is des te waarschijnlijker omdat gemeenteraads- EKiezingen onlangs op zekere gestegen langstelling hebben geduid voor de drie Pptijen, die het nu zozeer oneens zijn. En !l zouden de communisten denkelijk verder fclies lijden, men verwacht toch zeker r' zij zouden worden weggevaagd, «als in Noorwegen, waar tenslotte geble- •■■a is dat zij van hun elf zetels in het geen enkele hebben behouden. Als der parlementaire democratie zo- jeer lalen in het vormen van een stabiel «wnd kan men trouwens niet anders ver enten dan dat dit ontevredenheid wekt P ce communisten helpt hun positie te j~onaven. Als men de dictatuur buitens- v, houden en de democratie der vrij- aa handhaven, is het aangewezen beleid «zecemocratie goed toe te passen en daar- vr.aaar. Sezag in den lande te vergroten ^usschien zal René Mayer slagen. Dat in de vorming van een kabinet, •-vemen zal hij het middel te haat kun- i dat Moch nog heeft gepoogd toe namelijk twee onder-staatssecre- asca van Voorlichting te benoemen, die ---samen weer kunnen gaan kibbelen over J*ag welke de juiste voorlichting is, of elkaar in kunnen gaan voorlichten, fei voe^en wel voor twee als - msi j ,en een man van him partij was '-Vpb ■^•P- wou niet. Misschien wil J. nu wel, onder het motto: er moet 5,,'^,ns een eind aan komen. Maar als iré-V ï1'slaagt' een ander, kan men veel van verwachten? Ook - ja, voor- k ?Snse democratie wekt de indruk, Vastgelopen1 i grenzen van haar land A R*R Activiteit aan de grenzen van Joegoslavië gemeld fe. 20 0='ober (Reuter). Het iStt communisti5che blad Borba 2iiio '0ensdag dat Hongarije, Roeme- witiMtJiv» 6 en -^ibenië hun troepen en fevicrh» krachten weer langs de Joego- 'r^a Wa„ ®renzeil hadden opgesteld en Étsven w 'net bet aanleggen van loop- '^óretifjo 0Uwen van bunkers en het ^"den k-n Van draadversperringen. Ook "tirde fierheden vermeld over be lden in ovlet:-Russische troepenbewe- Vernenië gr!nsgebieden van Hongarije en ^sisehnt n Bulgai'Ue, waar zich geen aantal <FoePan bevinden, zou evenwel technici cindVJeo"Russische specialisten en 'r«ennmQn SePtember aanzienlijk zijn het blad- De troepen !Svië wnr^en aan de grenzen van Joego- 1 -)>tn °Pzettelijk met „oorlogs- la bewerkt, aldus Borba. op andere delegaties. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel medegedeeld, dat Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad voor Tsjechoslowakije zal stemmen. De woordvoerder zeide verder, dat de verklaring van Wysjinski volgens welke de Sovjet-Unie zich zal verzetten tegen het Joegoslavisch lidmaatschap van de Veilig heidsraad, „een zeer slechte indruk" had gemaakt. Engeland keurt deze verklaring sterk af. Het steunt de candidatuur van Tsjechoslowakije in overeenkomst met ar tikel 23 van het Handvest waarin vastge legd is dat de niet-permanente leden van de Veiligheidsraad volgens een gelijkmatige geografische verdeling gekozen dienen te worden. De opvatting, dat de verkiezing van Joegoslavië onwettig en onrechtvaardig zou zijn, zoals Wysjinski had gezegd, is echter ongegrond, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Aoheson, heeft de be wering van zijn Russische collega Wysjinski dat verkiezing van Joegoslavië in de Vei ligheidsraad niet volgens de regels zou zijn, van de hand gewezen. Hij zeide, dat de benoeming van de niet-permanente leden Staat van beleg in Iranese provincie In de provincie Larista aan de Perzische golf is de staat van beleg afgekondigd na dat onlusten in verband met de verkie zingsuitslagen waren uitgebroken. Minstens drie personen hebben daarbij het leven ver loren. Demonstranten die het niet eens waren met de wijze waarop de verkiezingen ge leid waren, bestormden de stembureaux en staken het gebouw waar het bestuur zetel de in brand. Drie leden van de verkiezings- raad werden doodgeranseld. Onmiddellijk werd de staat van beleg afgekondigd en oproerige elementen zullen meteen berecht worden. (United Press). Weer planters vermoord BANDOENG, 19 October (Aneta). Bij een overval op de onderneming Tjimatis nabij Tjiandjoer werd de employé H. van Schuylenburgh gedood en zijn collega Ver meulen ernstig gewond. Zwaar gewond wist de laatste een militaire post te waarschu wen. Een nader onderzoek heeft uitgewe zen, dat de overval is gepleegd door de eigen ondernemïngswacht van de onder neming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee plan ters van de thee-onderneming Sidamanik van de H.V.A. nabij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employés, de heren P. W. van Dort en A. J. Noteboom, waren met twee ondernemings wachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabijheid van het emplacement in een hin derlaag. De beide ondememmgswachters wisten te ontkomen en waarschuwden een militaire post, die een patrouille uitzond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden waren zij gehuwd, zij hadden respectievelijk twee en vier kin deren. Vlees volgende maand bonvrij? Naar het A.N.P. verneemt zal de vlees- distributie waarschijnlijk op 1 of op 15 November worden opgeheven. Winston Churchill heeft in zijn functie van Chancellorvan de universiteit te Bristol de plechtigheid van verlening der eredoctoraten aan de Amerikaanse ambas sadeur Lewis Douglas en Viscount Alan Brooke geleid. Churchill verlaat de hal van de universiteit na de ceremonie. van de raad geschieden moet op grond van hun bijdrage aan de internationale vrede en veiligheid zowel als van geografische overwegingen. „Joegoslavië," aldus zeide Acheson, „is Oost-Europees. Het is ook Sla visch en het is communistisch. Het enige wat ontbreekt is algehele overheersing door het Kremlin en daaraan wordt in het Hand vest of andere overeenkomsten niet gere fereerd als voorwaarde voor lidmaatschap van de Veiligheidsraad." Ten aanzien van de Britse steun aan Tsjechoslowakije voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad zeide Acheson: „Men kan er verschillend over denken. Dit is geen kwestie van wereldschokkend belang." Ook Denemarken heeft bij monde van zijn woordvoerder ter UNO bekend ge maakt dat het Tsjechoslowakije zal steu nen. Amerika en Engeland niet terug naar de gouden standaard WASHINGTON, 19 October (Reuter). Op een persconferentie heeft de Ameri kaanse minister van Financiën John Sny der, de geruchten tegengesproken, volgens welke Engeland en Amerika tijdens de in September te Washington gehouden econo mische conferentie overeengekomen zouden zijn om terug te keren tot de gouden standaard. Tsjechische grensplaatsjes met de grond gelijk gemaakt De Tsjechische grensdorpjes Böhmisch- Schwartzach en Unterhütte bij de Duitse grens zullen omstreeks eind October met de grond gelijk worden gemaakt, zo berichtten te Furth im Wald gestationneerde beamb ten van de Beierse grenspolitie. Hun mede deling is gebaseerd op inlichtingen die zij hebben verkregen van Tsjechische vluchte lingen. Zij zeiden te hebben vernomen dat in het Tsjeehisch-Duitse grensgebied al verscheidene grensplaatsjes met de grond gelijk zijn gemaakt. Die opei'aties zouden, zo verklaarden zij, door de Tsjechische overheid worden uitgevoerd om de grens strook tot ontvolkt gebied te maken en daardoor de grenscontrole te vergemakke lijken. (U. P.) Eerste Kamer Hef woord is aan Instelling van een Indonesische commissie? De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag een voorstel van de heer Molenaar (V.V.D.) behandeld, dat beoogt een commissie voor Indonesische Zaken in te stellen. De heer Molenaar achtte dit nodig opdat de Ka merleden op de hoogte kunnen komen van de stand van zaken ter Ronde Tafel-confe rentie. De heer Kropman (K.V.P.) verklaarde dat zijn fractie bezwaar heeft tegen het voorstel omdat er niet zozeer behoefte be staat aan een commissie, maar aan een betere voorlichting van het gehele volk. De heer Van Santen (Comm.) zag in het voorstel een poging om de invloed van het parlement te verminderen, waaraan zijn fractie niet wenste mee te doen. „Een kind kan begrijpen", zo zei de heer Van Santen, „dat er in de commissie geen lid van mijn fractie komt". De heer Molenaar achtte het nood zakelijk dat de Kamer voortdurend op de hoogte wordt gehouden met Indonesische aangelegenheden vooral nu de toestand zich met de dag wijzigt. De Kamer besloot hier na op een nader te bepalen datum het voor- stel-Molenaar in behandeling te nemen. De voorzitter deelde mede, dat begin volgende maand het wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de afdelingen der Eerste Kamer zal worden behandeld. Petit-Senn: De waarheid omtrent onze ver dienste ligt lussen hetgeen men er ons uit bclee/dheid over zegt en hetgeen wij er uit bescheidenheid over zeggen. De donkere dagen van de herfst zijn met hun regen en stormvlagen, weliswaar iets later dan gewoonlijk, gearriveerd. De zon moet nog ivennen aan deze nieuwe situatie en probeert ontstemd de wolkenflarden te verjagen, doch het is voorlopig uit met haar rijk. Een enkele maal valt er nog een gouden straaltje op de wereld, op de Spaarnestad, en zoals de foto toont op de sluis bij Spaarndam. Coalitiekabinet uit de middenpartijen zijn oogmerk Heffing op de productie van kaas Met het ingaan van de wintermelk- periode zal een wijziging worden gebracht in de melkprijs voor de boer, welke ook in in de prijsregelingen voor kaas en melk producten een wijziging noodzakelijk maakt. Het Bedrijfschap voor Zuivel be reidt deze regelingen voor, welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening getroffen beschikking, die beoogt de consumptiemelkvoorziening te vergemakkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd zo gewijzigd, dat de consumptiemelk voorziening in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening acht het dan ook nood zakelijk tot herstel van de prijsverhouding op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boe renkaasproducenten verplicht een heffing te betalen van 35 cent per kg. voor door hen na 22 October 1949 te produceren kaas. PARIJS, 19 October (United Press) René Mayer, die als minister van Financiën in 1948 de Franse fi-anc redde en die be schouwd wordt als een van de meest voor aanstaande Franse financiële experts, heeft de opdracht tot vorming van een ka binet aanvaard. Naar verluidt zal hij trachten uit de mid denpartijen een coalitiekabinet samen te stellen. Hedenmiddag zal hij de Nationale Vergadering om een vertrouwensvotum vragen. Verwacht wordt dat hij 330 a 350 stemmen zal krijgen, in tegenstelling tot zijn voorganger Jules Moch die slechts 311 stenimen heeft gehaald. Daarna zullen voor hem echter pas de moeilijkheden be ginnen. De socialisten hebben beloofd hem te steunen, maar wilden zich er niet over uit laten of zij zich bereid zullen tonen aan een door hem te vormen kabinet deel te nemen alvorens zij zijn program kennen. Inmiddels hebben de socialisten en de MRP hun voorwaarden voor deelneming aan de regering bekend gemaakt. Alles wijst er op dat de zelfde meningsverschillen zich zullen voordoen die het kabinet- Queuille ten val hebben gebracht en de pogingen van Moch hebben doen falen. Het voornaamste struikelblok blijft nog steeds de kwestie van lonen en prijzen die de huidige crisis heeft veroorzaakt en die nog niet is opgelost. Ten aanzien van die kwestie staan de socialisten nog steeds lijn recht tegenover de rechtsen en de midden partijen. Betrouwbare bronnen zeiden dat Mayer vrijwel zeker het plan van Moch inzake een loontoeslag voor de laagste klassen ten einde het minimum loon op 15.000 francs per maand te brengen zal overnemen. Hij zou er dan op wijzen dat een dergelijke maatregel slechts een keer zal worden ge nomen. Verder werd verwacht dat hij evenals Moch terugkeer naar vrije onder handelingen tussen werkgevers en werk nemers zal voorstellen. Een moeilijk punt zal, naar wordt ver wacht, de socialistische eis zijn, tegen 1 Januari 1950 de reeds lang beloofde sala risverhogingen voor ambtenaren toe te staan. Met die verhoging is 80 milliard francs gemoeid. Mayer, die bankier is en zich voorstander heeft getoond van een zo gezond mogelijke financiële politiek, is naar verluidt tegen inwilliging van die eis gekant omdat dan de financiële last te In April komt er een nieuwe spoorbrug bij Zwijndrecht De hulpspoorbrug over de Oude Maas bij Zwijndrecht zal volgend jaar door een dubbelsporige worden vervangen. De nieuwe brug zal in April 1950 wor den geplaatst. Zij zal dan worden gemon teerd naast de bestaande enkelsporige brug, die op 15 Juli 1946 in gebruik werd genomen. Het ligt in de bedoeling de brug na de montage naar de definitieve plaats te verschuiven en met de winterdienst- regeling in October 1950 in gebruik te stellen. zwaar zal gaan drukken. Gemeend wordt dat hij bereid zal zijn de salarissen te ver hogen tot een bedrag van 40 milliard, echter op voorwaarde dat de financiële draagkracht van het land daardoor niet zal worden geschaad. De andere Mayer Een ander wrijfpunt zal misschien de overwogen opneming van Daniel Mayer in het kabinet worden. Deze wordt immers door zijn optreden als minister van Arbeid in het vorige kabinet verantwoordelijk ge acht voor de val van de regering Queuille. Hij is zoals men weet linkssocialist. De radicalen en de MRP zijn niet erg op hem gesteld, maar de socialisten zullen de strijd om zijn opneming in het kabinet zeker tot het laatste uitvechten. Hoe dan ook, als Mayer er in slaagt een kabinet samen te stellen, dan zal het in ieder geval zeer weinig afwijken van dat van Queuille. Internationaal complot beschikte over acht vliegtuigen en gebruikte Schiphol als transitohaven Op Schiphol gedetacheerde rechercheurs in het bezit van een diplomatiek paspoort van rijkspolitie hebben gedurende negen van Costa Rica en van een koffer, inhou- maanden een onderzoek ingesteld naar een omvangrijke smokkelarij van goud. In Nederland zijn geen strafbare feiten ge pleegd, maar de internationale smokkel bende gebruikte Schiphol als transitohaven. De rijkspolitie te Amsterdam heeft een belangrijk aandeel gehad in het vaststellen van de feiten en door haar onderzoek de grondslag gelegd voor het optreden van de politie-instanties in Zwitserland, Frankrijk, België, Engeland en vermoedelijk ook Spanje, tegen deze bende. Negen maanden geleden viel het op, dat op Schiphol verscheidene „wilde" vlieg tuigen, meestal van het type Beechcraft, landden. Wat zij eigenlijk kwamen doen was niet duidelijk. Toen de rechercheurs bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en bagage had uitgeladen, welke snel met een auto was weggebracht, besloten zij een onderzoek in te stellen. Spoedig bleek, dat men te doen had met een bende smokkelaars, die zich bezig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten. Men stuitte bij het onderzoek op vreemde dingen. Zo was een partij goud, afkomstig uit Portugal, via Schiphol naar Madrid vervoerd. Ook zen dingen, afkomstig uit Zwitserland en be stemd voor Italië, gingen via Schiphol. Later bleek, dat men door via Schiphol te gaan in het bezit kwam van documenten, welke het vervoer een legaal aanzien gaven. Via kleine vliegveldjes, bijvoorbeeld in Luxemburg, wist men zich van deze papie ren te ontdoen om dan verder het goud op papier te laten verdwijnen en er dus vrij mee te kunnen handelen. Ook kwam aan het licht, dat de smokkel bende over acht vliegtuigen en zeer veel geld beschikte. De kopstukken van de bende waren afkomstig uit Oost-Europa en hadden kans gezien de nationaliteit van West-Europese landen te verkrijgen. De bakermat van deze smokkelarij is waar schijnlijk in Zwitserland gelegen. Af en toe werden partijen van meer dan honderd kilo goud vervoerd. De bende maakte ook mis bruik van valse en ook echte diplomatieke paspoorten. Enige tijd geleden arriveerde op Schiphol een zekere Stanforth Krebbs, Republikeinse eisen ten aanzien van de toestand op Oost-Java BATAVIA, 20 October (Aneta). Het communiqué van de UNO-commissie be treffende de gisteren gehouden vergadering van de centrale gemengde commissie meldt, dat besloten is de regentschappen Ponorogo, Patjitan en Wonogiri, de districten Moenti- lan en Salam, alsmede de regentschappen Poerworedjo en Wonosobo als patrouille- gebieden aan de TNI toe te wijzen. Het regentschap Temanggoen, met uitzonde ring van de districten Moentilan en Salam werden aan de Nederlandse troepen als patrouillegebieden toegewezen. Zonder vooruit te lopen op een definitieve beslis sing ten aanzien van de districten Parakan en Tjandiroto zal hier voorlopig de be staande situatie gehandhaafd blijven, over eenstemmend met de status en sterkte van de troepen van beide zijden op 19 October. Met betrekking tot de rest van de resi denties Madioen en Soerakarta, het regent schap Keboemen en het gehele gebied, onder jurisdictie van de plaatselijke ge mengde commissie te Poerwokerto vallend, kwamen partijen overeen de patrouillegang te coördineren, totdat ten aanzien van deze gebieden verdere overeenkomsten zijn ge troffen. Teneinde een gecoördineerde patrouillegang te vergemakkelijken, zullen partijen hun troepen meer geconcentreerde standplaatsen geven. Deze beslissingen werden genomen „op grondslag van de besprekingen in de plaat selijke gemengde commissies en met in achtneming van de voorstellen van de ver tegenwoordigers van beide partijen en de leden van de UNO-commissie in deze com missies". De centrale gemengde commissie besprak tevens de situatie in Oost-Java, zo vervolgt het communiqué. De republikeinse ver tegenwoordiger stelde vast, dat ofschoon de uitvoering van de order staakt het vuren in Oost-Java en in het bijzonder in het gebied van Soerabaja verre van bevredigend is, er geen reden is tot onnodig pessimisme en hij zeide, dat hij goede hoop had dat de situatie zou opklaren. Hij verzocht dat de Neder landse autoriteiten daartoe de volgende maatregelen zouden treffen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle ge vangenen en burgerambtenaren, die na 10 Augustus zijn aangehouden. b. Het teruggeven van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn genomen. c. Geen arrestaties of ontwapening zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde commissies of zonder over eenkomst tussen de commandanten van beide partijen. De Nederlandse vertegenwoordiger gaf toe, dat de toestand in Oost-Java verre van bevredigend is en herinnerde er aan, dat de Nederlandse delegatie reeds dikwijls uit eengezet heeft, dat bepaalde aspecten reden tot bezorgdheid gaven. Deze aspecten die nen echter niet overdreven te worden. Hij nam aan dat in ieder geval de voorgestelde maatregelen op basis van wederkerigheid worden toegepast en hoopte binnen een week de houding van zijn regering te kun nen bekend maken. dende 25 kg goud. Dit goud was volgens de papieren bestemd vóór de gezant van Costa Rica in Frankrijk en dus transitogoed. Als zodanig is het ook door de Nederlandse douane behandeld. Aanvankelijk zou het, door douane-formulieren gedekt, per auto over de grens worden vervoerd. Het Belgi sche grenskantoor was echter gesloten. Men reed naar Amsterdam terug en besloot het goud per vliegtuig te vervoeren. Daar de rijkspolitie deze zaak niet ver trouwde, werden de autoriteiten op het vliegveld Le Bourget ingelicht. Aanvanke lijk kostte het grote moeite de Franse politie-autoriteiten te overtuigen dat er iets met dit goudvervoer niet in orde was. De Franse commissaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Parijs op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen, maar niet te vertrekken. Dit telegram wist de politie echter te onder scheppen. De „koerier" vertrok met het goud van Schiphol en amveerde op Le Bourget. Toen hem gevraagd wérd door de Franse douane of hij iets had aan te geven, zeide hij: Neen. Toen hem verzocht werd zijn koffers te openen wees hij op zijn diplomatieke paspoort en verklaarde daar toe niet verplicht te zijn en ook niet het plan daartoe te hebben. Uiteraard leidde dit tot allerlei verwikkelingen, zodat ten slotte het departement van Buitenlandse Zaken van Frankrijk eraan te pas moest komen. Daar Krebbs echter niet in Frank rijk was geaccrediteerd en zijn paspoort evenmin een koerierspaspoort was, besloot de Franse douane toch de koffers te openen. Daaruit kwamen toen de 25 kg goud te voorschijn. Op het vliegveld bleken handlangers van Krebbs aanwezig te zijn. Bovendien ston den twee „diplomatieke" auto's klaar om wanneer het gelukt was de douane te pas seren, onmiddellijk het goud te vervoeren. Na een onderzoek door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apotheker is en deel uitmaakt van de Gezondheidsraad der Verenigde Volken op vrije voeten gesteld. Het goud is echter in beslag genomen. Tevens kwam aan het licht dat tot driemaal toe grote partijen goud Frankrijk waren binnengesmokkeld. Een merkwaardige ervaring had op dit punt de Nederlandse luchtvaart maat schappij Aero-Holland, waarvan een der vliegtuigen was gecharterd voor het ver voeren van een grote partij goud. Deze moest gebracht worden naar Luxemburg en alles geschiedde met deugdelijke papie ren. In Luxemburg aangekomen wilde men èn het goud èn de papieren van de maat schappij hebben. De vliegtuigbestuurder ging hier niet op in, waarop hij opdracht kreeg het goud maar weer terug te brengen naar Amsterdam. De bedoeling is geweest in Luxemburg de papieren te laten afstem pelen en voor zover nodig terug te zenden aan de Nederlandse douane en dan verder het goud per eigen vliegtuig in Frankrijk binnen te smokkelen. Dit gebeurde meer malen op kleine vliegveldjes, waar geen of onvoldoende controle is en soms ook, zoals kortgeleden gebeurd is bij Lyon, door het per parachute uit te werpen. Het goud werd meestal vervoerd naar Tanger. NU EN DAN BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig verandering in temperauur. Matige tot krachtige en in de kustgebieden tijde lijk harde Zuidwestelijke wind. 21 October: Zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur Maan op 6.29 uur, onder 17.17 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 October: Hoog water: 2.07 en 14.28 uur. Laag water: 10.11 en 22.28 uur. Vrijdag 21 Ocober: Hoog water: 2.48 en 15.07 uur. Laag water: 10.53 en 23.13 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1