Tante DCIJ kan zich nog bij de eerste zes plaatsen Agenda voor Velsen Bedrijven, gemeente en verenigingen schiepen een cultureel toporggan Heemskerk Alma's dubbele taak Donderdag 20 October 1949 OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Vrijdag 21 October worden in hötel „Ken- nemerhof' vier partijen in het damtournooi om het damkampioenschap van Nederland gespeeld. Ham zal tegen Beers; Dukel tegen Laros; Onnick tegen Ligthart en Doornbos tegen Suyk uitkomen. Voor de DCIJ'ers is de strijd van belang omdat zij nog bij de eerste zes op de rang lijst geplaatst kunnen worden. Deze eerste zes worden het volgend jaar zonder voor wedstrijden in de eindstrijd geplaatst. Keiler, v. Dijk en Gordijn hebben zich reeds geplaatst, voor de overige drie plaatsen komen Doornbos, Dukel, Ligthart, Suyk, Laros, Metz en Vos nog in aanmerking. Zaterdag en Zondag zullen 1-IamDrenth, Keiler—Metz, Metz—Dukel, Keiler—Suyk, LarosLigthart, DoornbosBaas, Onnink —Drenth, Van Dijk—Gordijn, Van Dijk— Baas en Vos—Gordijn tegen elkaar uit komen. Zaterdag 29 October zal de laatste ronde van dit tournooi te Amsterdam gespeeld worden. Dinsdagavond behandeling van Velsens luchtbescherming Raadsagenda telt vele punten De raadsvergadering, die Dinsdagavond Jn het Velsense gemeentehuis wordt ge houden, krijgt de volgende agendapunten te behandelen: Ingekomen stukken; beschikbaarstelling van een crediet voor de organisatie van de luchtbescherming; wijziging van de ver ordening op de heffing van leges; vast stelling van straatnamen; beschikbaarstel len van een crediet voor het aanbouwen van een gedeelte aan het gymnastieklokaal van de „Moerbergschool" te IJmuiden; ge wijzigde vaststelling van de huurprijs van de woning Neptunusstraat 20 te IJmuiden; crediet-aanvrage voor verbetering van de Hagelingerweg te Santpoort; overdracht van Woningwet-woningen aan herbouw- plichtigen; Vaststelling van het bedrag, dat per leerling van het openbaar ULO werd uitgegeven wegens beloning aan vak onderwijzers in de lichamelijke oefening over het jaar 1948 en de bedragen, waarop de besturen van de bijzondere scholen voor ULO, wegens vergoeding van de over dat jaar gemaakte kosten van vakonderwijzers in de lichamelijke oefening aan hun scho len, aanspraak maken; verlenen van een crediet voor het aanbrengen van een elec- trische verlichting in het kleedhuis voor de hockeyclub „Strawberries" op het sport- perk „Schoonenberg"; verlenen van mede werking ingevolge art, 72 der Lager-on- derwijswet 1920, door beschikbaarstelling van gelden benodigd voor de aanschaffing van schoolmeubelen t.b.v. de R.K. Jongens school te IJmuiden; verlenen van mede werking ingevolge art. 72 der Lager-onder- weswet 1920, door beschikbaarstelling van gelden benodigd voor de verandering van inrichting van de Da Costaschool te Velsen (Noord) door vervanging van kolenkachels door gas ver warming; verzoek van het Be stuur van het gemengd zangkoor „Drie huis" om een garantie ten behoeve van de uitvoering van een Oratorium; crediet voor de aanschaffing van meubels en leermidde len ten behoeve van het Gymnasium „Vel- serbeek"; benoeming van onderwijzend per soneel aan de avond-ULO-school; van een leraar en leraressen aan de gemeentelijke huishoudschool te IJmuiden en van een leraar aan het gymnasium „Velserbeek". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: D. J. Folkerstma—Buse, z., Terrasweg 47, Santpoort; J. G. Swiers—Star ken, z.. Kerkweg 20, Santpoort; N. Visser Blok, z„ Eiland 56, IJmuiden; J. C. Hoender dos—van Lieshout, d., Hagelingerweg 120. Santpoort; J. C. JongejanRoos, d., Schulp weg 105, Velsen (Noord): E. van Popta— Visser, z.. Kerkerinklaan 19. Santpoort; Th. A, H. MinSchmidt, z., J. T. Cremerlaan 4, Santpoort. OVERLEDEN: J. van Reeden, 62 j., we duwnaar van M. E. W. de Kort, Dr. Kuyper- laan 39. Velsen: C. K. Oostveen. 70 j.. echt genote van Th. K. Smakman, Fultonstraat 11. IJmuiden; E. Straub, 66 j., ongehuwd, Brede- roodseweg 51, Santpoort. OUD-KATHOLIEKE BESTURENBOND De Oud-Katholieke Besturenbond IJmui den, waarbij zijn aangesloten alle plaatse lijke kerkelijke verenigingen, houdt Maan dag 24 October zijn najaarsvergadering in het Oud-Katholieke Verenigingsgebouw. De besprekingen zullen in hoofdzaak zijn gewijd aan het winterprogramma. DONDERDAG 20 OCTOBER Bioscopen. Geen voorstellingen. Gebouw voor Christelijke Belangen. 8 uur: „Doortje Verkerk". VRIJDAG 21 OCTOBER Thalia. 8 uur: „De belevenis van dr. Wassell". Rex. 8 uur: Nieuw programma. Raadhuis. 34 uur: Spreekuur wethou der van financiën. Voor de Haarlemse damcompetitie speel den dezer dagen de dammers uit Halfweg in hotel Kennemerhof tegen DCIJ. De uitslag luidt: IJmuiden II Halfweg I J. SmitP. Kempe02 J. NanneP. v. Duyn 02 A. VooysJ. v. Haele 02 NieuwenhuizenJ. Schaap11 D. OttH. Zoeteman02 J. Waal—J. Bij ma 0—2 J. MeyerM. v. Smeerdijk20 J. BroekN. Zoeteman1- J. v. BeelenG. Ageterhof20 PostJ. Verkuyl i1- Examens vakopleiding vishandel Voor de dezer dagen gehouden vakexa mens van de stichting vakopleiding vis handel slaagden de volgende winkeliers uit onze omgeving: R. P. Womsbecker, Uit geest; W. Zwemmer. Haarlem; C. J. Gras, IJmuiden; K. Goos, IJmuiden. Voorts legden zeventien Volendammers het examen met goed succes af. Verschei dene candidaten waren afkomstig van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Breda, Til burg, Zuid-Limburg en Friesland. Examens Vakgroep vishandel Van de 72 candidaten die Maandag 17 October in de IJmuidense vishallen en ho tel Augusta practische en theoretische proe ven van bekwaamheid aflegden voor de Stichting vakopleiding vishandel, zijn er 52 geslaagd. Dinsdag gingen er 60 vishandelaren „onder het mes" en daarvan hebben er 46 met goed gevolg examen afgelegd. Er wax-en verscheidene IJmuidenaren onder de candidaten. „Wij zoeken" De toneelvereniging „De jonge kracht", onderafdeling van de Christelijke Jonge- mannenvereniging in IJmuiden heeft het toneelstuk „Wij zoeken" in studie genomen. Dit tendenzstuk van J. Boeree gaat men op 16 en 19 November voor het voetlicht brengen. EEN COASTER ZWIJGT De „Claes Compaen", een coaster van 500 ton, die Maandagochtend het laatst bij de Elbe E boei is gesignaleerd, met hout op weg van Brunsbüttel naar IJmuiden, heeft men sindsdien niet meer gezien. Alle sche pen zijn radiotelegrafisch verzocht naar de „Claes Compaen" uit te kijken. Men houdt rekening mei de mogelijkheid dat het scheepje wegens de zware zee een haven heeft opgezocht of ergens ligt te „steken" met de kop dus op de wind is gaan liggen. „Zonnebrand en blaren" De toneelvereniging „Advendo" zal Za terdag 29 en Zondag 30 October een uit voering geven in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Onder regie van de heer F. Hunsche zal het blijspel „Zonnebrand en blaren" ten tonele worden gebracht. „Wie kust de mummie?" De eerste uitvoering in het nieuwe sei zoen zal voor de leden van de Buurtver eniging „Watervliet" Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk worden gehouden. De toneelclub dezer vereniging zal onder regie van de heer G. J. Jansen opvoeren de bekende toneelklucht in drie bedrijven van Lex Karsemeyer: „Wie kust de mum mie?" Tijdens deze uitvoering verzorgen de „Danova's" de entre-acte muziek en de Alkmaarse „The Musical Players" het bal onder leiding van de heer A. Dors. MARKTBERICHTEN Het gaat goed bij „Watervliet" In de jaarvergadering van de Buurt vereniging „Watervliet", welke Woens dagavond in het clubhuis „Kindervreugd" is gehouden kwam vast te staan, dat het deze vereniging nog steeds voor de wind gaat. Op het korte openingswoord van de heer J. Klein, voorzitter, volgde het tot in détails uitgewerkte jaarverslag van de heer J. Helemich. Dit gaf een overzicht van de drie toneelavonden in het vorige seizoen. Het ledental is opnieuw langzaam maar zeker gestegen van 315 tot 330. De penningmeester-, de heer B. Kuhfus, kon een gezonde financiële toestand tonen met een sluitende rekening tot een bedrag van ruim 1800,en een flink batig saldo. Door uittreding van de heren W. Nieu- wenhuis en J. Kremer zagen de heren A. v. Bavinkhoven en J. Antonijsen zich in het bestuur gekozen en werd de heer A. F. Kee bij acclamatie herbenoemd. De heren A. A. Fransse, H. v. d. Wate ring en J. Antonijsen Sr. kregen een plaats in de controle-commissie. Voor het nieuwe seizoen bestaat het voornemen twee uitvoeringen door de eigen toneelclub te doen houden en de derde uitgaansdag te laten vex-zorgen door eigen krachten. Reeds nu gingen stemmen op om in 1950 van het eerste lustrum een bijzondere gebeurtenis te maken. Voor de kinderen zal het programma bestaan uit het gebruikelijke St. Nicolaas- feest en een filmmiddag. Ik zocht rookwaren: nergens was Zoveel keus als in 't Kompas Sigarenmagazijn „HET KOMPAS" Kompasstraat <1 Ilmuiden (Adv.) Driehuis Crematie stationschef J. van Reeden Een deputatie van de Nederlandse Spoorwegen en tal van familieleden en belangstellenden hebben Woensdagmor gen de heer J. van Reeden, in leven sta tionschef van het station Velsen-IJmuiden- Oost, naar zijn laatste rustplaats begeleid, Onder meer waren aanwezig een ver tegenwoordiger van de directie van de Nedei-landse Spoorwegen, de stationschefs van IJmuiden. Beverwijk, Santpoort, Bloe- mendaal en Uitgeest en de wegopzichter van Beverwijk. In de grote aula van het crematorium te Velsen voerde als eerste drs. J. Lohr namens de directie het woord. De heer Lohr zeide steeds getroffen te zijn geweest door de grote eenvoud en eerlijkheid van de verscheidene en schetste de heer Vaxx Reeden als een oprecht mens en een hard wex-ker. In de ruim 40 jaar dat de heer Van Reeden ons bedrijf gediend heeft, al dus spreker, heeft hij getoond een grote waarde voor het bedrijf te bezitten. Namens het personeel vertolkte de heer H. van Mook de gevoelens van diepe ver slagenheid. De heer Van Reeden, zo zei hij, is steeds een voorbeeld geweest van grote dienstijver en wij allen zijn hem grote dankbaarheid verschuldigd voor hetgeen hij voor ons gedaan heeft. Namens het hoofdbestuur en de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Trampersoneel voerde de heer J. Stekelenburg het woord en de heer P. Bloothoofd schetste de overledene als een mens die de gave be zat om iedereen, waarmee hij in aanra king kwam, tot zijn vrienden te maken. De heer W. Soamus die als laatste spreker het woox-d nam, legde vooral de klemtoon op de liefde waarmee de verscheidene steeds zijn werk bij de spoorwegen heeft verricht. Ds. L. Brink, Nederlands Hervormd pre dikant te Velsen, ging tenslotte voor in gebed, waarna de zoon van de overledene de aanwezigen dankte voor de belangstel ling. Tijdens het dalen van de met bloemen overdekte kist vertolkte de organist Geor ge Robert „Wij gelooven allen in éénen God" van J. S. Bach. 19 October 1949 Besommingen IJM 183 Viking Bank 30.098; SCH 93 Tzonne 30.540. IJM 204 4970; KW 21 650. Aanvoer 15 kisten tarbot en tong, 1770 kisten haring, 1200 kisten makreel, 80 kisten kabeljauw, 50 kisten wijting, 5 kisten leng. 200 kisten koolvis. 10 kisten haai, 170 kisten schelvis, 100 kisten schol, 15 kisten schar, 10 kisten diversen. Totaal 3625 kisten. Prijzen Tarbot I 2,30—2; gr. "tong 2,652,60; gr.m. tong 2,652,50; kl.m. tong 2,60—2,50; kl. tong I 2,15; kl. tong II 1,16—1,14. per kg. Gr. schol 64; midd, schol 5446,50; kl. schol 4130; schar 3726; v. haring 2214,50; makreel 17,5012,50; gr. schelvis 6558; midd. schelvis 5443; kl. schelvis I 36,50 27,50; kl. schelvis II 32,5019,50; wijting -16,50; gr. gul 6155; midd. gul 5243; kl. gul 3126,50; kl. haai 14,5014; poon 15,50; kl. koolvis wit 47, per 50 kg. Kabeljauw 216198; Koolvis 5241,50; koolvis wit 118; leng 92, per 125 kg. Het hoekje van Donderdag, 20 October Beste kinderen. Toen verleden week de nieuwe maand- wedstrijd in de kx-ant kwam, kon ik niet vermoeden, dat er zoveel gejuich over op zou gaan. Van alle kanten komen bewijzen van instemming en vragen over de „aankleedpartij" los. We zullen eerst de vragen maar even behandelen. Natuurlijk mag je de getekende pop uit elke krant en elk tijdschrift knip pen en je mag het geheel net zo mooi maken als je zelf wilt. Of je het meneertje of het mevrouwtje met de stof beplakt of hem/haar er in wikkelt dus echt „een pak of een jurk aan trekt" is mij precies hetzelfde, als het resultaat maar aardig wordt. Aan de slag dus en stuur me maar stapels mooie kartonnen mensjes. De eerste correspondentie komt deze week van ALPENKONINGINNETJE, die ook weer eens komt opdagen. Je vragen over de wedstrijd heb ik al behandeld, dus we kunnen direct eens even over de komende bazar babbelen. Jouw aandeel in de goede gaven lijkt me erg geslaagd. Schrijf je me eens px-ecies, wanneer het feest is, mis schien kom ik wel even kijken. Prachtig zijn de paddestoelen hè, maar zul je voor zichtig zijn? Het verschil tussen een (dode lijk giftige) knolammoniet en een eetbare champignon bijvoorbeeld is zo gering, dat er al heel wat mensen tot hun schade in gevlogen zijn. Je kunt er leuke bakjes van maken, als je wat fantasie hebt en ik neem graag aan, dat jullie kleine tuintjes er magnifiek hebben uitgezien, vooral omdat je ze met herfstblaren hebt versierd. KINKHOORN schrijft een keurige brief -toch niet alleen omdat je zo graag je schuilnaam weer eens gedrukt zag? en raakt nog niet uitgepraat over de prettige vacantie. Vroeger vond ik de vacanties, waarin we „dagtochtjes" maakten, ook al tijd de px-ettigste, want ze waren zo afwis selend. Nog gefeliciteerd met de goeie over gang hoor schelp! Dan is hier ALPENKLOKJE ook al enthousiast over de maandwedstrijd. Die theemuts van jou zal wel extra-mooi wor den als je er zoveel zorg aan besteedt. Je raadsel kan ik wat goed gebruiken, kijk maar eens verderop in ons hoekje. De post- zegelbeurs komt heus terug hoor, maar geduld is een schone zaak! BLAUWDRUIFJE wordt de hekkensluit- step van deze week. Blij, dat je nog leeft, kindje; als ik zo lang niets van mijn nich ten en neven hoor, dan denk ik altijd, dat ze ziek zijn, maar meestal komt er dan plot seling een opgewekt epistel, beginnend met: „Daar is Pietje Puk ook weer eens". Dus ons Blauwdruifje is nu een hele druif geworden met het eindexamen Lagere School in de zak. Het valt in het begin niet mee op de ULO, wel, maar alles went na tuurlijk. Doe maar goed je best, dan kan ik je over een jaar of vier feliciteren. Het nieuwe maandraadsel duurt tot en met November, meiske, omdat we door mijn ziekte wat achterop waren geraakt. Na tuurlijk mag je meer dan één maken. Het mooie weer, waar je over schreef, lijkt nu wel wat „op" te zijn de herfst kan ech ter ook met wat regen en wind gezellig zijn, al kun je dan beter niet op zee zitten zoals de vissers van IJmuiden. Ja, op de Honden- parade heb ik me ook nog een poosje kos telijk vermaakt. Heeft jouw zusje nog wat gewonnen? Zul je je grootvader mijn groe ten terug doen? Met dit briefje moeten we weer sluiten. Tot de volgende keer! TANTE ELS VOOR JONGE HERSENS Deze week heeft Alpenklokje voor een raadsel gezorgd ze dacht zeker, dat Tante Els na haar ziekte maar een handje geholpen moest worden. X het is wit en je schrijft er mee. X een dier met veel stekels Xeen ouderwetse lek kernij. X een sappige rode vrucht. Xniet leugenachtig. X vochtig. Als je de gevraagde woorden goed invult, ontstaat er op de kx-uisjes van boven naar beneden een vertrek van een huis. De Beverwijkse „ABC"-commissie kan nuttig werk doen De Algemene Beverwijkse Culturele Commissie die vanavond in het Luxor Theater een culturele filmvoorstelling organiseert, is in het leven geroepen door verschillende plaatselijke cultu rele verenigingen. De bedoeling van deze federatie is, dat zij, naast het or ganiseren van de HOV-concerten, ook het brengen van goede culturele films en eventueel andere programma's van culturele aard zal propageren en ver zorgen. Op deze manier is het mogelijk dat thans elke liefhebber in staat gesteld wordt con certen of films te bezoeken en het gemeen tebestuur kans zag financiële steun te ver lenen. Tesamen met de steun van diverse industrieën wordt het hierdoor weer moge lijk eventueel ook bekende solisten te la ten optreden. Behalve de Chi'istelijke- en Beverwijkse Besturenbond hebben de volgende bedrij ven hun steun toegezegd: Chemische"' fa briek „Superol", Ceta Bever, de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken N.V., gieterij „Kennemerland", P.E.N., N.V. de Plaatwellerij, machinefa briek „De Kennemer", gieterij „De Nijver heid", chemische fabriek Noord Holland, Verenigde Chemische Fabrieken, de coöpe ratieve tuindersvereniging „Kennemer land" en Van Hattum's Havenwerken. Voor leden en personeel van genoemde organisaties en ondersteunende bedrijven wordt op de toegangsprijs een reductie ge geven. In het bestuur van de ABC-com- missie hebben zitting genomen de heren B.D.C. kon het niet bolwerken tegen „Zaandam" Het is jammer dat de Beverwijkse Dam club Dinsdagavond de uitwedstrijd tegen damclub „Zaandam" voor de hoofdklasse der competitie van de Nederlandse Dam- bond met 14-6 verloren heeft, mede als gevolg van het feit, dat een drietal zeer sterke spelers, te weten H. Buis, J. A. Oussoren en H. Diederiks, door invallers vervangen moest worden. De remplagant G. Nooi'dermeer uit het derde tiental, was de enige Beverwijker die de beide punten in de wacht kon slepen. Th. Kortekaas speelde aan bord drie remise en is de enige BDC-speler die in de afgelopen vijf wed strijden voor de hoofdklasse-competitie nog geen enkele wedstrijd verloren heeft. De uitslagen luidden: Zaandam IBDC I 14-6. B. May—P. C. Bais 1-1; P. Blees—C. M. Snel 2-0; H. BurggraafTh. Kortekaas 1-1; S. BosmanP. Smit 1-1; J. BosChr. Bakker 2-0; B. Visser—A. Peekei 1-1; P. Beundei'J. de Vlugt 2-0; T. v. d. Made A. C. v. Staalduinen 2-0; K. EldersenL. Haver 2-0; A. KraaijG. Noordermeer 0-2. De zesde wedstrijd voor BDC I is vastge steld op Woensdag 26 October in de boven zaal van veilinggebouw ,,'t Centrum". De tegenpartij wordt dan het eerste tiental van de Haarlemse Damclub. Op dezelfde avond zal het derde tiental van BDC de strijd aanbinden tegen Hoofd dorp I. „De dame met de witte bmp" Uitgaande van het hoofdcomité van het Nederlandse Rode Kruis werd Woensdag avond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een bijeenkomst belegd, waar een film over het leven van Florence Nightingale werd vertoond. Florence Nightingale, de grondlegster van de moderne Rode Kruis verpleging gaf haar betrekking als gou vernante op, toen de Engels-Russische oorlog or de Krim uitbrak om de gewonde soldaten te verzorgen. Het sterftecijfer onder de gewonden be droeg toen 56 procent. Door haar gestage arbeid daalde dit cijfer tot 6 procent. De onvermoeibare verpleegster, die 's nachts een witte lamp droeg, kreeg al gauw de naam van „de dame met de witte lamp". Ook ziekte is haar niet bespaard gebleven en de cholera overmeesterde haar. Terug Engeland werd zij onderscheiden en richtte daar scholen voor toekomstige verpleegsters op. De aanwezigen, meest dames, hebben van deze film veel kunnen leren. DOOPSGEZINDE GEMEENTE-AVOND Woensdagavond werd in het Kerkge bouw der Doopsgezinde gemeente aan de Meei'straat in Beverwijk een gemeente avond gehouden, waarvoor veel belang stelling bestond. De voorzitter der com missie voor gemeentedagen en -avonden, de heer F. D. Raadman uit Santpoort open de en mevrouw Vonk-Elfring gaf een be spreking van het nieuwe boek van L. L. Douglas „De Mantel". De muzikale om lijsting werd door de heer S. v. d. Wal verzox-gd, die verdienstelijk orgelspel ten gehore bracht. Deze eei'ste gemeente avond mag als zeer geslaagd beschouwd worden. P. Rijken, voorzitter: J. de Jager n meester en J. Smit. secretaris De art"1"8* stratie is voorlopig gevestigd'aai K1'* serweg 12. 8 aan ae Indien de ABC-commissie erin slaa* samenwerking van de plaatselijke cni»f! 7 verenigingen uit te breiden en te S.1® digen kan hieruit voor Beverwijk goeds voortvloeien. °S veel Veel ifgebroken partijen bij „Weenink De Beverwijkse schaakclub „Weew-i heeft Dinsdagavond in het „Witte Kr pi badhuis aan de Baanstraat weer een tal wedstrijden gespeeld voor de wint?' competitie. Van de vijftien «sfi.' werden er zes afgebroken. De uiwl, luidden: ültsla8«» lste afd.: J. a MuyenK. Slings afohr. N. Molenaar—C. Koomen afgebr H 't Hoff—H. Nijman afgebr.; J. Mever'i?1 C. Nijman 1-0: J. Meyer jr.—C. v Ziil u 2e afd.: J. v. d. Does-A. TervooiS gebr.; J. Versevelt—W. Nijkamp 0-1-n Duinmeyei"A. Alders 0-1. 3e afd.: J. Meiier sr.-J. Reinhout n.1. M. MetzelaarG. de Koter 1-0; a. ij VriesJ. G. Jimmink afgebr.; LeeuwenA. Priester 1-0. 4e afd.; H. StilC. Molenaars 0-b L. Casemier—J. Marion afgebr.; J. Marion- C. Molenaars 1-0. va „Het Volkskind" Het was mevrouw Tyburg uit Amster. dam, die Woensdagavond voor de Katho lieke Arbeiders Vrouwen, afdeling Heems. kerk, in het KSA-gebouw een lezing hield over „Het Volkskind". Uitvoerig en met meestal pakkende voorbeelden, lichtte zij de verschillen toe, die er te ontdekken zijn in de aard van kinderen van arbei ders, zigeuners of werklozen, zwarte han delaren, havenarbeiders en a-socialen, die niet voor hun kinderen kunnen zorgen. De Mater Amabius-scholen doen veel goeds voor deze laatste categorie waar naast ook de kinderpolitie en de gezins- voordij een enorm grote steun zijn voor deze jeugd. Aan het einde van de causerie mocht mevrouw Tyburg een dankbaar applaus ontvangen. Van het groene laken Tussen de Heemskerkse biljartclub „De Zon" en „Meeresteyn" te Beverwijk werd Dinsdagavond de laatste competitie-wed strijd gespeeld. De uitslag was 23-41 in het voordeel van Meeresteyn, dat daardoor de uitgeloofde médaille in de wacht sleepte. Katholiek Thuisfront In de concertzaal van café „De Zon" werd Woensdag een avond gegeven tan bate van Katholiek Thuisfront. De zaal was flink bezet toen de heer W. de Ruijter een woord van welkom sprak tot de aan wezigen. Het toneelstuk „Geef mij Uw hand" werd ook nu weer door „Ons Genoegen" uit stekend vertolkt. Het spel liet niets te wensen over, zodat de aanwezigen de intrige met grote spanning volgden. De KJB-band zorgde voor de muziek en aan het einde van de avond sprak de heer W. de Ruijter een dankwoord aan „Ons Ge noegen" voor het gebodene. Een bal be sloot deze geslaagde avond. DE „VLISSINGEN 20" MOET GESLOOPT WORDEN. Het visserscheepje „Vlissingen 20", dat Maandag op de dijk van Westkapel!» strandde, verkeert thans in een zodanice toestand, dat het niet meer versleept ia- worden. Het zal worden gesloopt. Nieuwe vinding in een siag populair Een helderder en zachter wil De Nederlandse huisvrouw staat in de regel nogal sceptisch tegenover nieuwe vindingen. Zij kijkt nu eenmaal graag de kat uit de boom. Maar blijkt de nieuwigheid werkelijk van belang, dan zal zij er Keel gauw haar hart aan verpanden. Wij hebben dat gezien met de stofzuiger, eerst aax-zelend en wantrouwend bezien, - en toen in één slag populair. Wij zien dat thans opnieuw met de nieuwe vin ding op wasmiddelengebied, het z.g. „actie! wit", dat is verwerkt in „Castella" Zelfwer kend Wasmiddel. Ongetwijfeld is het resul taat van dit nieuwe wasmiddel weinig min der dan verbluffend. De was komt vele malen helderder en zachter uit het „Castella"-sop, dan ooit te voren op enige wijze mogelijk kon zijn. De werking van „Actief Wit" berust op de methode van het optisch bleken, die sa men met reeds bekende bleekmiddelen en het normale wasproces het effect oplevert, waar- over zoveel vrouwen met merkwaardige geestdrift spreken. (Adv.) FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels M) Eva hield op, als was ze zelf verbaasd over haar woordenvloed. Alma liep naar het raam en staarde naar buiten. Wat viel er te zeggen op het verwijt „dat ze nooit tijd voor hem scheen te heb ben"? Hoe kon ze haar zuster een verwijt maken, dat deze wel tijd voor hem had? Iemand had eens gezegd, dat je altijd tijd 'vond voor iets, dat je wérkelijk graag wilde doen, en misschien was dit dus wel de proef op de som, dat Eva meer om Gregory gaf dan zij Als ze méér van Gregory had gehouden, misschien had ze hem dan boven haar familie gesteld? Misschien had ze mevrouw Farraday dan aan haar lot ovex-gelaten? Misschien had ze dan alles in de steek gelaten om te voorkomen, dat ze hem, die ze boven alles lief moest hebben, verdriet zou doen? Het was moeilijk op dit alles nü een antwoord te geven, Het deed er ook niet meer toe. Zoals de situatie nu was, had het geen zin meer daarover te piekeren. Zonder zich van het raam af te wenden vroeg ze Eva: En wat zegt Gregoi'y zelf van dit alles? Hoe bedoel je? Eva's stem klonk ver schrikt en weinig zeker.. Wel, Eva, om het duidelijk te zeggen, hij kan maar één van ons beiden hebben. Wié kiest hij? Er heerste een ïang, wonderlijk geladen, stilzwijgen, en tenslotte zei Eva, bijna fluisterend: Mij! Alma hield even haar adem in. Hoewel ze het aan had voelen komen, gaf dit concrete antwoord haar toch een schok. Een maand of wat geleden zou ze het vol komen aanvaai'dbaar hebben gevonden, dat Gregory, Eva boven haar verkoos. Het had haar toen eigenlijk wonderlijk toege schenen, dat hij dat niét had gedaan. Maar nu.Nu v/as hij haar aanstaande man. Binnen niet al te lange tijd zouden ze trouwen; ze had toekomstplannen met Gregory gemaakt, en ze kon zich niet in denken, dat alles nu opeens veranderd was. Ze had vaak met hem over Eva gesproken, vol goedaardige critiek, als Eva weer eens bijzonder egoïst was opgetreden, en haar eigen wil had doorgezet. Maar zelfs dat scheen nu een deugd in zijn ogen! Hij vond het immers juist zo bijzonder van haar, dat ze altijd tijd voor hem wist te vjnden. Terwijl zij, Alma, hoewel vaak spijtig, steeds rekening had gehouden met de be langen van het gezin, naast die van haar zelf, en hem! Zat 't misschien daarin? Had hij de in druk gekregen, dat ze hem verwaarloosde en dat hij voor haar niet meetelde? En zag hij haar gedrag van gisteravond als het toppunt van haar gebrek aan belang stelling voor hem? Wat bleef er nu nog voor kans hem alles uit te leggen, zoals ze zo vast van plan was geweest? Wat gaf een xxitleg nu nog? Hij zou er zich alleen maar door bezwaard gaan voelen... Ze draaide zich langzaam van het raam om naar haar zusje. Wil Gregory met mijpraten over alles? O nee, wehüis niet van plan jou iets te zeggen Niet van plan mij iets te zeggen? Hoe kan dat nu? Dat is toch onvermijdelijk. Eva zuchtte en streek door haar krul lende haar; ze vond het klaarblijkelijk geen gemakkelijke opgave om Alma zowel haar zienswijze, als die van Gregory uiteen te zetten. Alma, het is niet énkel een gevolg van zijn boosheid over jouw optreden. Het is niet zö, dat hij uit pure spijtigheid nu maar het eerste het beste andere meisje het hof is gaan maken. Hij begrijpt nog steeds niets van jouw houding, evenmin als ik trouwens. Maar hij verwacht, dat je een en ander zult kunnen verklaren, en hij voelt zich nog steeds aan jou ge bonden, tenzij je hem loslaat. Het was niet zijn bedoeling openlijk te zeggen, dat hij eigenlijk van mij houdt. Hij is daar niet eerder dan vandaag helemaal zeker van gewox'den. We merkten, dat we onze gevoelens ten opzichte van elkaar aan 't uitspreken waren, voordat we eigenlijk beseften, wat dat betekende, en Maar zoiets kan twee mensen toch niet opeens, in énkele minuten, duidelijk worden, merkte Alma op en ze trachtte zich goed te houden. Nee, natuurlijk niet. Zoals ik je ge zegd heb, heb ik altijd al van hem gehou den. Maar wat hem beti'eft, is zijn gevoel voor mij in de laatste weken zö gegroeid, geloof ik. De laatste weken, dat zij zo in beslag genomen was door allerlei andere dingen en zelfs niet aanwezig was geweest! Gedurende enkele ogenblikken kwam er een gevoel van bittere spijt en teleurstel ling over Alma. Maar ze trachtte zich onmiddellijk te herstellen en de situatie duidelijk onder ogen te zien. Als Gregory werkelijk meer van Eva hield dan van haar, dan was het voor hen allen beter, dat dit nu ontdekt was. Het had geen zin tegen je zelf te zeggen: Als ik maar dat of dat had gedaan, dan zou alles an- dex-s gelopen zijn. Niemand zou nu meer oorzaak en gevolg na kunnen gaan. Als zij anders was opgetreden, misschien wa ren dan inderdaad zijn gevoelens ten op zichte van haar niet veranderd. Maar ze was op deze manier opgetreden, omdat zij nu eenmaal zichzelf was, Alma Brendall. En geen spijt of goede wil kon daar meer iets aan vei'anderen. Ze was opgetreden op de wijze, die karakteristiek was voor haai-, en ze bleek dus niet het soort meisje te zijn, dat hij wex-kelijk kon liefhebben. Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik zelf met Gregory ga praten, zei ze moedig. Wat zal je hem zeggen? vroeg Eva en haar stem klonk ongewoon verschrikt. Ik weet het -ïog niet, zei Alma, het geen volkomen waar was. Alma,' zeg hem vooral nietIk bedoel, hij zal 't me nooit vergeven of begrijpen, als je hem vertelt, dat ik met jou over wat er vandaag gebeurd is, ge praat heb. Hij zal denken, dat ik gepro beerd heb jou tot daden te brengen. En dat was m'n bedoeling niet! Tenminste Eva streek met een mat gebaar over haar gezicht. Ik weet het ook niet meer, wat m'n bedoeling was. Het leek me alleen zo waanzinnig, dat Gregory met jou zou trouwen, terwijl je niet veel om hem j gaf, en hij er alleen mee doorging, omdat) hij zich" gebonden voelde, dus uit een soort plicht; en dat, terwijl alles, als een en an der eens duidelijk gezegd werd, nog in orde zou kunnen komen. Ja, ik begrijp wat je bedoelt. Almaben je.erg boos op me? Nee, natuurlijk niet Eva. Ik ben op niemand.boos. We kunnen nu een maal aan onze gevoelens niets 'doen. En ik vind het kranig van je, dat je destijds je gevoelens zo goed wist te verbergen en instemde met mijn verloving, zodat ik toen volmaakt gelukkig kon zijn. Dank je, maar dat maakt de zaak nu niet veel beter, zei Eva droogjes. Ten slotte heb ik nu je geluk bedorven, is 't niet? Nee, zei Alma, terwijl ze haar wenk brauwen fronste, zo moet je het, geloof ik, niet stellen. Als jij en.Gregory van elkaar houden, dan zou het geen zin ge had hebben, onze verloving voort te laten bestaan, en Alma, er is één vraag, die je nog steeds niet beantwoord hebt in deze hele discussie. En die is? Hoeveel houd jij van Gregory? Opnieuw wendde Alma zich af en staar de uit het raam, zodat Eva haar gezicht niet kon zien. Op dat moment realiseerde ze zich, dat het aan haar lag, of haar zusje en Gregory hun geluk ongeschonden zou den kunnen aanvaai'den, of met een vaag gevoel van schuld, dat er misschien altijd een schaduw op zou werpen. Als ze haar gedrag van gisteravond rechtvaardigde, dan zouden ze weten, dat ze nog altijd van Gregory hield en dat ze haar beiden verkeerd beoordeeld hadden. Maar ze wist ook, dat beiden dachten en hoopten dat haar onverklaarbare gedx-ag in Londen veroorzaakt werd door haar min der intense gevoelsn ten opzichte van Gregory. Het leek een uitweg uit alle moeilijkheden, en met een diepe zucht antwoordde Alma op Eva's vraag: Nee; Eva, ik houd, geloof ik, toch niet zoveel van hem als ik aanvankelijk dacht. Mis schien had het veel langer geduurd, voor dat ik tot die conclusie was gekomen, als je me dit alles niet had verteld. Maar zoals de zaak er nu voorstaat..Z! draaide zich van het raam naar Eva ott en zag, dat deze er opgelucht en minder ongelukkig uitzag. O Alma, als ik dat werkelijk ma? geloven! Als Gregory dat ook kan ge* lovenZe voegde er niet aan toe. „dan is alles in orde!" Maar dat bedoeld ze kennelijk wel. Alma glimlachte flauwtjes. »k met Gregory gaan px-aten, herhaalde z Alma ging naar haar eigen kamer. trok een jas aan, en verdween uit het huis, Z was blij, dat ze niet haar moeder of Pa'w tegen 't lijf liep. Ze voelde zich niet insta om antwoord te geven op wat voor opmer kingen ook. Ze had er spijt van, dat ze Gregory m tevoren had opgebeld om een afspraak m hem te maken. Nu zou ze Gregory's tam lieleden niet kunnen ontlopen. Daar echter niets meer aan te doen. En aan andere kant was het juist haar bedoeii s het onderhoud een zeker ongedwon|f cachet te geven. Toen ze echter de i insloeg, die Barx-owmead op de kor manier met het gedeelte van de stad, Gregory woonde, verbond, kwam ze de ontdekking, dat het lot, dat haa deze geschiedenis zo weinig vriend^ gezind was geweest, ditmaal haar een g wilde bewijzen, want in de verte zag Gregory aan komen wandelen. (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6