IJmuider Courant De duimschroeven toonti Haarlems Dagblad Ook Nederland stemde vóór Nationale Vergadering aanvaardt René Mayer als minister-president Modern seinsysteem bij de Spoorwegen Jaargang No. 19378 aUX: Kenuemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Jen ims4 o 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 0000 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom - TSJECHO-SLOWAKIJE draait het f mmunistische bewind de duimschroe- ic:' rner aan. Het orgaan van de vak- Lingen, Prace, heeft medegedeeld dat fe-<eliike comités een „netwerk van ver- '"vden" zullen organiseren. Het is geen ;P uitdrukking- Maar zij betreft dan mooie zaak. Want die vertrouwden :u'-.V inlichtingen verstrekken over per- n die te grote étages bewonen en vijan- jegens het régime schijnen te zijn. rallen op sjacheraars en anderen uit de der stervende bourgeoisie letten, die "•c -vedel-rechtelijk bestaan leiden." Hun ^'isdus rapport uit te brengen over hun "1'n A's' u dit bekend in de oren klinkt geen wonder, want hetzelfde kleine !Lf was onder het Duitse Nazi-régime r.°: de vooroorlogse jaren in werking. Ik mij evenwel niet herinneren dat het Jonen van te grote étages daarbij als ^arht gold. Het gevolg van de bekend- SLg in Praag zal wel zijn, dat een grote naar kleine étages ontstaat; men zou J zelfs kunnen voorstellen dat de huren «n kleine étages hoger worden dan die J «rote. Maar de huren zullen wel ge- ntroleerd worden. Wie erin slaagt zijn te nte flat voor een kleine te verwisselen 5 overigens nog de kans, dat hij in de Van de blok-spionnen „vijandelijk •Jus het régime schijnt te zijn." Let wel: f-niint te zijn. Stel u nu voor dat ge in een étage bewoont en dat „de ver- ;:.Jde" een buurman is, met wie ge wel Zs een minder prettige gedachtenwisse- hebt gehad. Dan loopt ge een lelijke tferapporteerd te worden als vijandig Snde aan het régime. Want wie is, m vT* blok, het régime? De buurman De spionnen zullen voorts letten op liidieraars en anderen uit de rijen der Lende bourgeoisie, die een wederrechte- ift bestaan leiden. Dit is een wonderlijke 1 Ge moet mij dat niet kwalijk nemen, r-'ar ik vind het zelfs een komische for- ir'ulering reeds omdat onder de begrippen ti-.cheraar" en „bourgeoisie" vrijwel ieder een verstaan kan worden. Als men boos is bn men ieder die iets koopt of verkoopt Een sjacheraar noemen. 'En wat de term bourgeoisie" betreft, die betekent in nuch tere vertaling slechts „burgerij", maar is, in bepaalde toonaard gebezigd, met zoveel verwijt en minachting belast, dat er allerlei uiteenlopende definities van zijn ontstaan. Prof Huizinga heeft indertijd geciteerd hetgeen hij noemde: het onsterfelijke tus senzinnetje" van Jules Renard: „Bourgeois is hij, die niet mijn denkbeelden heeft" (Le bourgeois c'est celui qui n'a pas mes idéés.) Dit zal voor de Tsjecho-Slowaakse regering en haar spionnen, zonder dat zij er de humor van begrijpen, wel de ware definitie blijken te zijn. De spionnen moeten letten op stervende bourgeois die een wederrechtelijk bestaan leiden. Maar dan toch een stervend bestaan. Om precies te zijn: een stervend weder rechtelijk bestaan. Het opletten bestaat waarschijnlijk hierin, dat men er zich goed van vergewist dat de patiënt blijft dood gaan en geen tekenen van beterschap ver- Verder heeft „Prace" gemeld dat een nieuwe zuivering in de nationale sportorga nisatie, de Sokol, op til is. Reactionnaire en onbevoegde functionarissen zullen verwij derd worden. Het is geen bezwaar als dat sportieve overwinningen kost. Drie van de beste ijshockeyers zijn al van de trainings- Üjst afgevoerd wegens onbetrouwbaarheid. Wat is een onbetrouwbare ijshockeyer? Ge denkt misschien: een ijshockeyer die vaak te laat komt als hij voor een wedstrijd is aangeschreven. Of wiens vorm onbereken baar is, zodat hij bij afwisseling goed en slecht speelt. Of die onverwachts de mooiste kansen-om-te-scoren mist. Maar ge vergist u; Dat kan de Tsjecho-Slowaakse regering allemaal niets schelen. Een onbetrouwbare ijshockeyer is, net als de man die een te grote étage bewoont, iemand van wie men niet de indruk heeft dat hij van de Tsjecho- Slowaakse regering houdt. „Gerechtshoven zullen de misdadiger niet meer „idealistisch" bezien en ophouden muffe antiquiteiten-winkels te zijn, waar men misdaden aan de hand van oude uit spraken beoordeelt." Dit laatste betekent blijkbaar dat de jurisprudentie heeft af gedaan in Tsjecho-Slowakije. Men zet dat ouderwetse ding, de ervaring, daarbij ge heel opzij en gaat er met frisse moed op nieuw op los. Zonder idealisme, waarmee in deze aangelegenheid bedoeld moet zijn: het stréven om de misdadiger te verbeteren. Ge weet want wij hebben er in de laat ste tijd zoveel artikelen over in de krant gehad hoe er in ons land naar gestreefd *ordt om het gevangeniswezen te herzien met de bedoeling, dat de straf een op bouwende, verbeterende uitwerking zal hebben. Welnu, zulk beleid wordt onge- twijfeld door idealisme ingegeven. Ik vrees flus dat het valt onder de zaken, die in Tsjecho-Slowakije worden afgekeurd, ban alle Tsjecho-Slowaakse geestelijken hl geëeist worden dat zij na 1 November fe ted aan het volksdemocratische régime peggen. Anders krijgen zij hun honoraria jjiet van de staat. Er zijn overigens, zoals ge -ebt kunnen lezen, bij de razzia's al hon derden van hen gevangen genomen. En wij rullen omtrent de toepassing der nieuwe kerkwetten heus nog wel meer vernemen, -e' toezicht wordt aan een nieuw, bij re- pmgsbesluit in te stellen departement toevertrouwd. Ge kunt u met dit al gemakkelijk voor- ei ,hoe talloze mensen in Tsjecho- oiowakije in angst en vreze leven, iedere jk? opnieuw onzeker omtrent hun bestaan. Ge kunt ook begrijpen dat degenen, die Zetland verlaten hebben, geen berouw rebben van hun besluit, al hebben zij het JfnJn..het buitenland wellicht niet ge- Telijk. Ke kunt u afvragen wie daar in «lecho-siowakije tenslotte het meest in «ngst zit en met overtuiging zeggen: de regering. r. p. //Der Sturmer" ter sprake >n het Britse Lagerhuis R?,arnett Janner (Labour) heeft in het use Lagerhuis de vraag gesteld, of Bevin van de hoogte was dat de drukker "lad'hd ^urmer"' ^et anti-Joodse nazi- aangekondigd zijn blad wederom verschijnen. Bevin antwoordde, dat ie doen hij in dc komen. beeft besloten de lijn Eind- We»en7i!0? en v.v. tijdelijk op te heffen *eas het geringe vervoersaanbod. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ai®pttttjteT3aarlEnwcfteCaunmt(2Cnrai6T6) Vrijdag 21 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75; - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Joegoslavië in de Veiligheidsraad gekozen Wysjinski verklaart dat de Sovjet-Unie de verkiezing van Joegoslavië niet erkent FLUSHING MEADOWS, 21 October (Reuter) De Algemene Vergadering der UNO heeft Donderdag bij tweede stemming Joegoslavië tot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad gekozen in plaats van het "uittredende lid, de Oekraine. De Neder landse delegatie stemde vóór Joegoslavië. Bij eerste stemming werden Ecuador en India met respectievelijk 57 en 56 stemmen gekozen in plaats van Argentinië en Ca nada. Bij deze stemming werden op Joego slavië 37 stemmen uitgebracht en op de Sovjet-Russische candidaat, Tsjechoslowa- kïje, 20. Daar de vereiste meerderheid (twee der den van de uitgebrachte stemmen) 39 was, moest worden overgestemd, waarbij Joe goslavië 39 stemmen verwierf en Tsjecho- slowakije 19. Onmiddellijk na de bekendmaking van de uitslag stond Wysjinski op en verklaarde dat de Sovjet-Unie Joegoslavïës lidmaat schap van de raad niet zou erkennen. Hij werd door voorzitter Romulo tot de orde geroepen, daar het reglement slechts toe laat, dat leden van de Algemene Vergade ring in een dergelijk geval slechts hun keuze toelichten. Voor de stemming had Wysjinski zijn standpunt, dat een verkiezing van Joego slavië in strijd met het Handvest is, voor de vergadering uiteengezet. Ofschoon voor zitter Romulo hem ook hierbij tot de orde riep en erop wees, dat dergelijke verkla ringen voor een geheime stemming niet geoorloofd zijn, zette Wysjinski zijn rede voort. Naar Reuter meldt, heeft cle verkiezing van Joegoslavië in Engeland algemene vol doening gewekt, ofschoon de Britse dele gatie had verklaard voor Tsjechoslowa- kije te zullen stemmen. De Manchester Guardian schrijft, dat het te betreuren zou zijn als Rusland nu uit de UNO zou treden, ofschoon dit „al heel weinig verschil in de praktijk" zou maken. Het blad noemt de wijze, waarop Wysjinski Tsjechoslowakije's candidatuur had gesteund „niets minder dan chantage". Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië „niets was om over opgewonden te raken". Hij geloofde niet, dat deze kwestie een ernstige scheu ring in de UNO te weeg zou brengen. In diplomatieke kringen te Lake Success acht men het protest van Wysjinski betrek kelijk gematigd. Kar del j, de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, die de Joegoslavische delegatie naar de UNO leidt, was van mening, dat de positie van Joego- Prins Bernhard, die met zijn Dakota naar Engeland vloog om een diner in het Instituut voor Navigatie bij te wonen, werd bij aankomst te Kingway begroet door Sir Robert Watson Watt, de uitvinder van radar. Prins Bernhard was ere-gast bij het diner, dat werd bijgewoond door admiraals, luchtmaarschalken en professoren. Amerikaanse diplomaten in Europa confereren PARIJS, (United Press). Acht Ame rikaanse diplomaten, waaronder de hoog ste diplomatieke vertegenwoordigers in West- en Oost-Europese landen, zullen heden in Parijs bijeenkomen voor de eerste van een reeks „informatieve conferenties", waartoe het Amerikaanse department van Buitenlandse Zaken opdracht heeft ge geven. Hoewel de Amerikaanse ambassade te Parijs verklaart, dat de bijeenkomst niet bedoeld is voor het nemen van politieke beslissingen, wees men er niettemin op dat de besprekingen van belang zijn voor de Amerikaanse deelneming aan Europese aangelegenheden. De conferentie van heden wordt bijge woond door George W. Perkins, assistent staatssecretaris voor Europese aangelegen heden, James C. Dunn, ambassadeur te Rome, Lewis W. Douglas, ambassadeur te Londen, John J. McCloy, hoge commis saris in Duitsland, Alan G. Kirk, ambassa deur in Moskou, Ellis O'Bridge, ambassa deur in Praag, W. Averell Harriman, rei zend ambassadeur voor het Marshallplan en David K. E. Bruce, ambassadeur in Pa rijs. Voorts zal aan de besprekingen worden deelgenomen door de deskundige op het gebied van Russische aangelegenheden Charles E. Bohlen, die thans als gezant aan de ambassade te Parijs verbonden is. Volgens de Parijse ambassade is een dei- redenen dat de informatieve bijeenkomst wordt gehouden de omstandigheid dat het dikwijls moeilijk is „telegrafisch" van ge dachten te wisselen. slavië in de Veiligheidsraad zal „bijdragen tot de internationale samenwerking en vredelievende betrekkingen in de wereld". „Wat Wysjinski ook zegt, Joegoslavië be- hoort nog tot Oost-Europa", zo zeide hij. In sommige kringen te Belgrado acht men de verkiezing van Joegoslavië een harde slag voor het prestige der Sovjet- Unie; niet alleen in het Westen maar ook in de landen der Cominform. De Nederlandse stem Nederland heeft Donderdag de candida tuur van Joegoslavië voor de zetel in de Veiligheidsraad gesteund. Daar Joegoslavië precies het vereiste aantal van 39 stemmen heeft behaald, zou men de Nederlandse stem als doorslag gevend kunnen beschouwen. Tot vlak voor de stemming was het nog niet geheel zeker, of Nederland aan zijn aanvankelijk voornemen om Joegoslavië te steunen gevolg zou geven Van de aanvang af hadden twee vragen voor de Nederlandse delegatie een belangrijke rol gespeeld, na melijk of Joegoslavië enige kans zou ma ken en hoe de andere mogendheden van het Atlantisch pact zouden stemmen. Hoewel het vrijwel zeker was, dat België en Luxemburg Joegoslavië zouden steunen, bestond er tot Donderdagochtend nog enige twijfel omtrent Frankrijks houding. Na ruggespraak voor de stemming besloot de Nederlandse delegatie voor Joegoslavië te stemmen. Men verdiept zich in gissingen over de verdeling der stemmen. De stemming was geheim en men kon van bevoegde zijde tot dusver geen lijst van de stemming krijgen. Men gelooft, dat behalve vijf landen van het Slavische blok ook vijf landen van het Britse gemenebest, Noorwegen en Dene marken, Frankrijk en België en drie Latijns-Amerikaanse landen, waaron der Argentinië en Peru, de candidatuur van Tsjechoslowakije steunden De voornaamste organen van de UNO zullen na 1 Januari als volgt zijn samenge steld: Veiligheidsraad: China, Cuba, Ecuador, Egypte, Frankrijk, India, Noorwegen, Rus land, Engeland, Verenigde Staten, Joego slavië Economische en sociale raad: Australië, België, Brazilië, Canada, Chili, Tsjechoslo wakije, Denemarken, Frankrijk, India, Iran, Mexico, Pakistan, Peru, Polen, Rusland, de Verenigde Staten, Engeland en China. Beheersraad: Argentinië, Australië, Bel gië, China, Dominicaanse Republiek, Frankrijk, Irak, Nieuw Zeeland, Philippij- nen, Rusland, Engeland en de Verenigde Staten. (United Press). Radio-Unie wil meewerken aan elecfriciteitsbesparing Met het oog op de ook deze winter nood zakelijke electriciteitsbesparing overweegt de Nederlandse Radio-Unie haar uitzen dingen met ingang van 15 November van half acht tot half negen 's morgens te on derbreken. In de op 28 October te houden vergade ring van de Unieraad zal hierover een be slissing worden genomen. Het woord is aan N apoleon: In al wat men onderneemt moet men twee derden van de rede la ten afhangen en één derde van het toeval. Wie de eerste breuk ver groot is kleingeestig, wie de twee de vergroot roekeloos. Chinese communistische troepen staan aan de grens van Hongkong, waar zy slechts door een smalle brug van Brits gebied gescheiden zijn. Een appèl van communistische legeronderdelen, gefotografeerd van Engels terrein af. Rechts een lid van de vrouwelijke hulptroepen. Franse kabinets - crisis Het blij ft echter de vraag of hij een kabinet zal kunnen vormen René Mayer, de radicale financiële des kundige en minister van Financiën in het kabinet-Schuman, is gisteren met de ver wachte ruime meerderheid van 341 tegen 183 stemmen door de Franse Nationale Ver gadering tot minister-president gekozen. Het vereiste minimum was 310 stemmen. Mayer genoot de steun van de socialisten, de meeste progressieve Katholieken, radi calen en radicaal-gezinden en sommige ge matigden. De communisten stemden tegen, terwijl de Gaullisten, enkele conservatieven en enkele progressieve katholieken zich v,an stemming onthielden. Ofschoon de socialistische fractie met 55 tegen 34 stemmen in de pauze besloten had Mayer te steunen, voelt de meerderheid in het bestuur van de socialistische partij er niet voor om aan een regering onder zijn leiding deel te nemen, daar zij hem te rechts acht. Waarnemers zijn dan ook niet te optimis tisch over Mayers kansen om een kabinet te vormen. Zij achten het niet onmogelijk, dat hem eenzelfde lot zal treffen als Moch, die, na door het parlement tot premier te zijn gekozen, zijn opdracht moest terug geven, omdat hij niet in staat was een regering te vormen. De voornaamste punten van zijn program, dat Mayer aan de Nationale Vergadering voorlegde, waren: financiële stabilisatie, wederinvoering van vrije onderhandelingen op collectieve basis in particuliere bedrij ven, beperking van het stakingsrecht van ambtenaren en bezuiniging op staatsuit gaven. Als een van de doeleinden der Fran- De „lat" vervangen door lichten In de nacht van 23 op 24 October zal tussen Utrecht en Driebergen een nieuw lichtseinstelsel in dienst worden gesteld ter vervanging van de armseinpalen, of, zoals de meester op de locomotief ze noemde, de latten. Het idee van lichtsei nen bij de spoorwegen is op zichzelf niet nieuw. Ook het automatische blokstelsel was al eerder toegepast, onder meer tus sen Den Haag en Voorschoten. Het zijn hier echter geen nieuwe seinen, doch ver bouwde palen van het verdwijnende systeem. Het „dag- en nacht-lichtseinstel- sel", zoals de nieuwe beveiliging wordt genoemd, zal in de toekomst op grote schaal worden toegepast. Het is de be doeling om in de komende jaren geleide lijk alle hoofdbaanvakken van een auto matisch blokstelsel te voorzien. Op het baanvak Utrecht-Arnhem zijn reeds de nieuwe lichtseinen aangebracht, waarvan het gedeelte tussen Utrecht en Driebergen in de nacht van Zondag op Maandag in dienst wordt gesteld. Men heeft juist dit traject gekozen omdat deze lijn als eerste voor het grootste deel is voorzien van een nieuwe bovenbouw en dus ook op dat ge bied is gemoderniseerd. Na dit traject komt het baanvak Am sterdam-Utrecht aan de beurt. De chef van het Seinwezen der Nederlandse Spoor wegen, ir. J. H. Verstegen, ontwierp in samenwerking met zijn tijdens de spoor wegstaking overleden voorganger ir. H. J. van Aalderen het systeem. Hij maakte na de oorlog enkele reizen naar Amerika en wist de „General railway signal com pany" te Rochester in de staat New York zover te interesseren, dat de seinen die voor het nieuwe stelsel nodig waren in Nederland in licentie vervaardigd konden worden door de speciaal daarvoor opge richte Spoorweg sein-industrie. De aan delen van de nieuwe Nederlandse maat schappij zijn verdeeld tussen de „General railway signal cy" en Philips. Twee soorten lichtseinen De seinpalen, die overdag armseinen en 's nachts lichtseinen tonen, zijn in het nieuwe systeem vervangen door twee soorten lichtseinen. In de eerste plaats door seinen met één licht, dat de kleuren groen, geel of rood kan tonen en seinen met drie boven elkaar geplaatste lichten welke de combinaties wit-groen of wit geel en een rode kleur kunnen geven. In het laatste geval branden de andere twee lichten niet. De nieuwe seinen geven niet meer een richting, doch uitsluitend snel heden aan. De palen met één licht komen voor op de vrije baan. De seinbeelden met drie lichten zijn alleen aangebracht voor stations en aansluitingen, dus daar, waar met verschillende snelheden gereden moet worden. Zowel de seinen met één licht als die met drie lichten tonen rood als stop sein. Langs elk baanvak komen deze seinlichten ongeveer op afstanden van an derhalve kilometer voor, waardoor het baanvak in blokken is verdeeld. Met de invoering van dit lichtseinstel sel is het schema van voor- en hoofdsein paal verlaten, daar iedere lichtseinpaal tevens de stand van de volgende aangeeft en dus tegelijkertijd hoofdseinpaal en voor seinpaal voor de volgende is. De stralen bundels zijn dermate geconcentreerd dat ze bij iedere zonnestand duidelijk waar te nemen zijn. Een „ruststroom" die ononder broken door rails en apparatuur gaat, zorgt er voor, dat bij elke optredende storing automatisch de onveilige toestand wordt getoond. De wagenbestuurder moet zijn trein dan tot stilstand brengen en zich via de bij iedere seinpaal aange- bi-achte telefooninstallatie met het dichtst bijzijnde station of post in verbinding stellen om nadere instructies. Met het nieuwe lichtseinstelsel zullen de Neder landse Spoorwegen over een modern be veiligingssysteem beschikken. De automa tische werking levert een belangrijke be sparing op, die volgens de verwachting de aanschaffingskosten geheel zullen dekken. se buitenlandse politiek had Mayer het tot stand brengen van goede betrekkingen met een democratisch Duitsland genoemd. In het debat over dit program had de socialistische fractieleider om een compro mis op verschillende punten verzocht. Evenals Moch bleek ook Mayer voor stander van amnestie of verlaging der straf fen voor de collaborateurs en verder kon digde hij aan dat zijn regering alles zou doen om het conflict in Indochina bij te leggen. Uit Mayer's woorden viel op te maken dat het zijn bedoeling was een ka binet te vormen waarin alle niet-commu- nistische partijen van uiterst rechts tot de socialisten vertegenwoordigd zijn. De communist Jacques Duclos zorgde voor een tumult dat 20 minuten duurde, toen hij de niet-communistische partijen aanviel. Hij schetste Mayer als de „bood schappenjongen van het huis Rothschild", daarmede doelende op het feit, dat Mayer, die oud-minister van Financiën is, zijn financiële loopbaan in een der Rothschild- banken begonnen is. Dreigend wetsontwerp in Bulgarije Speciaal hof voor afvallige regeringspersonen De Bulgaarse minister van Justitie Radi Naydenoff heeft in een buitengewone par- lementszitting de volksvertegenwoordiging verzocht een wetsontwerp op vervolging van leden van de regering wegens misda den tegen de staat en tegen staatsburgers aan te nemen. Wordt de wet aangenomen dan zullen leden van de regering kunnen worden be recht door een hof dat zal bestaan uit een president, twee rechters en vier door het parlement gekozen juryleden. Mocht een te berechten lid van de regering mede plichtigen hebben dan zullen ook die voor hetzelfde hof moeten verschijnen. In het ontwerp wordt verder bepaald dat de uit spraken van het hof onherroepelijk zijn. Er mag aan worden herinnerd dat twee ministers, namelijk Stephan Tontsjeff (spoorwegen) en Pakto Kunin (financiën) onlangs van hun posten zijn ontheven. Het plan van de Bulgaarse regering tot instelling van een speciaal gerechtshof voor leden van de regering geeft ook aan leiding tot de veronderstelling dat de voormalige vice-premier Traitsjo Kostoff wellicht spoedig terecht zal moeten staan wegens sympathieën voor Tito. Kostoff is in de herfst van dit jaar uit de regering verwijderd om zijn „onvrien delijke en onoprechte houding" jegens de Sovjet-Unie. Het was bekend dat Kostoff niet acoord ging met de onderdanige po sitie van zijn land ten opzichte van Rus land. Die houding was in de ogen van de „oprechte" communisten even erg als de rebellie van Tito. Het wekte dan ook geen verwondering dat Kostoff zich het mis noegen van de Cominform op de hals haalde. Men herinnert zich artikelen die on langs in de Joegoslavische pers zijn ver schenen en die de mogelijkheid opperden dat in Sofia spoedig een proces van het soort dat Rajk aan zijn eind heeft ge bracht, zal plaats vinden. (U. P.) Volgend seizoen 11 jagers voor „Willem Barendsz" Winst der N.V. over 1948/'49 bedraagt f 638.084. In het jaarverslag over het boekjaar 1948-'49 van de Nederlandse Maatschappij voor de walvisvaart N.V., het derde ver slag sinds de oprichting, deelt de directie mede, dat de totale productie in het ver slagjaar aan traan en potvisolie 18.381 ton (v. j. 14.209) heeft bedragen. De totale opbrengst inclusief de getaxeerde waarde van het nog onverkochte vlees bedroeg 18.433.160 tegen vorig jaar 14.521.106. De traan werd wederom voorverkocht aan de Nederlandse regering. Tengevolge van de toegenomen wereldproductie liep de prijs van potvisolie sterk terug, zo dat slechts een prijs verkregen werd, voldoende om de kostprijs te dek ken. De lever werd naar het buitenland verkocht. Slecht weer beïnvloedde de vangst in de laatste weken van het afge lopen seizoen nadelig. Vergeleken met de gemiddelde vangstresultaten van buiten landse ondernemingen is het behaalde re sultaat bevredigend. Twee van de drie aangekochte Japanse jagers zullen tijdig gereed zijn voor de vangst van het seizoen 1949-'50. In het aanstaande seizoen zal met 11 jagers wor den uitgevaren (v. j. 10). Een der oudere jagers zal aan de dienst worden onttrokken. In de fabrieksinstallatie van het moeder schip werden wederom verbeteringen aan gebracht, die de productiemogelijkheid ten goede zullen komen. De kosten van alle reparaties, nodig om de vloot weer zeilklaar te maken voor het seizoen 1949-'50 werden geheel ten laste van de bedrijfsrekening van het afgelopen seizoen gebracht. Voor reparatie en onder houd is 2.094.002 (v. j. 1.831.169) onder de bedrijfskosten opgenomen. Voor de vier jaarlijkse survey van de „Willem Barendsz" en enige jagers in 1950 werd een bedrag van 1.012.500 ten laste van de bedrijfs rekening gereserveerd. Voor afschrijvingen werd een bedrag van ƒ4.504.752 (ƒ4.030.000) bestemd. In totaal is thans sedert de oprich ting der maatschappij 10.810.000 afge schreven. De vloot staat thans voor 6.611.365 te boek. Deze afschrijving wordt noodzakelijk geacht, omdat de hoge exploi tatiekosten tot voorzichtigheid manen. De lening Herstelbank staat met 3.000.000 (v. j. 6.000.000) op de balans van 30 Juni 1949. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van 638.084 (ƒ416.205) Voorgesteld wordt een dividend van 4 pro cent (onv.) aan preferente en 7 procent (5 procent) aan gewone aandeelhouders. Door de uitbreiding der jagervloot en de verbetering der fabrieksinstallatie, zomede het feit, dat de maatschappij over geheel ingewerkte bemanningen met grote vak bekwaamheid beschikt, wordt dit seizoen met vertrouwen tegemoet gezien. Met de Nederlandse regering wordt wederom on derhandeld over de verkoop der traan- productie. Ontheffingen van de prijsstop In de Staatscourant zijn enige onthef fingen van de Prijsstop 1949 gepubliceerd, waarbij enige houtprijzen en zaagtarieven, met uitzondering van populieren- en wil genhout, worden vrijgelaten. Tevens wordt de prijsstop 1949 opgeheven voor inlandse huiden en vellen en voor minerale smeer oliën en vetten. Voorts wordt toestemming verleend tot doorberekening van de wettelijk toelaat bare inkoopprijzen van de in de volgende artikelen te verwerken grondstoffen: cos metische artikelen: landbouwwerktuigen en -machinès; landbouw tractoren, zuivel bereidingsmachines en onderdelen; huis houdelijk en laboratorium glaswerk; ma chines en krachtwerktuigen; optische ar tikelen; poetsmiddelen; pharmaceutische specialités en andere chemische producten met uitzondering van tandpasta, schoen- crème en boenwas; dameshoeden en -ba retten; herenhoeden; petten en baretten; enveloppen, postpapier, loon-en monster zakken; labels, papieren zakken: verschil lende houtproducten; houtbereiding; elec- trotechnische artikelen, gereedschapsma chines; hef- en krachtwerktuigen; motor revisies, inmaakglazen en inmaakpotten. Zondag 6 November autorijden De minister van Verkeer en Waterstaat heeft voor Zondag 6 November het Zon dagsrijverbod opgeheven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 12 Februari te Brussel, tussen Nederland, België en Luxemburg enerzijds en Zwitser land anderzijds gesloten tariefovereenkomst. De nieuwe lichtsignalen die in de toekomst langs alle spoorlijnen in Nederland tot de veiligheid zullen bijdragen. Rechts op de paal nog een oude Jat", Nü EN DAN BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien. Sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder voornamelijk des nachts in het binnenland. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. 22 October: Zon op 7.16 uur. onder 17.32 uur Maan op 8.04 uur, onder 17.33 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 Ocober: Hoog water: 2.48 en 15.07 uur. Laag water: 10.53 en 23.13 uur. Zaterdag 22 October: Hoog water: 3.29 en 15.48 uur. Laag water: 11-36 en 23.57 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1