Uit de schatten van het Frans Halsmuseum [rvaringen met de zeven plagen Een eiland rijk aan natuurschoon maar belast met tal van problemen Amerikaanse economie wordt bedreigd door staal- en steenkoolstakingen RESA HILVERSUM P. HARTOG HAARVERVEN 22 October 1949 i^nAAN DE NIJL Hel Oosten heeft vele eigenaardigheden aantal artikelen vertelt een bij- '"'Lre medewerker van een recent aan Egypte, het land waar de en hebben stilgestaan, maar waar moderne industrie is opgebouwd, '•f ook voor Nederlands initiatief grote lelijkheden opent. Twiane passen- en deviezencontröle, f, 'kruiers, bedelarij, sjacherende oplichterij, de zeven Egyptische pla- ian deze tijd. Leuke lieden zijn dat, Optische ambtenaren; en zo vlot. '•>11 uur !s avonds tot 3 uur 's nachts 0' ?e op de boot in de rij voor de dou- Oe controle is even tijdrovend als on- Pllig en nutteloos. Nauwelijks hebt ge ïaan wal gezet, of er volgt een overval een leger donkere kruiers. Ze rukken gase uit de handen, rennen er mee 'oor en ge denkt: daar zie ik niets van ff» maai' gelukkig: aan de trein zijn ze Merug. Ge laat u een Egyptisch pond s' uit °de hand grissen. Ze rennen er i vandoor om het te wisselen en ge hïl (al enigszins gerustgesteld)dadelijk jr» terug, maar ze zijn en blijven weg. ste kennismaking met de men- van het Oosten; naar Oriëntalis- 4e'begripPen is dit geen diefstal. Welis- hebben de schurken honderd piaster uw zak m de hunne overgeheveld, «ar daarvoor zijn ze eenvoudig slimmer Lest dan de vreemdeling en zij danken ki voor de gunst. Ge moet u even met deze gedachtengang «rtrouwd maken, alvorens verder te gaan, Lrs zou een reis door dit land een bron «ken van voortdurende ergernis, want ft is nog maar het begin. Straks, vanaf het House, vanwaar de pyramiden wen- rijdt ge op een kameelrug door de isstijn, waar een glasachtige hitte gloeit zand- en woestijnstenen, en ik ver ier u, dat ge op die smoorhete hoge en Êjkelé zitplaats bedroevend weinig hebt -febrengen tegen de taaie volharding van gerende kameeldrijvers. Als ge dan, na dar de eindeloze, duistere en hete r-Vfn te hebben gewrongen, die naar de Selders der Pharao's voeren, weer in de fcaende zon staat en u de ogen uitwrijft, ongesluierd (zeer modern) ptó meisje met waterkruik. een wandeling rond de sfinx en massale doelloosheid van de pyramides _s«t, temidden van bendes bruine bede- ars in lange burnoes, zeurende gidsen, prabeeën-verkopers en waarzeggers, die 660 zwerm lastige vliegen omringen, p ie daarna nog kunt zeggen, dat ge in ^.eerderheid bent gebleven, dan kan ik '"iét dat resultaat slechts gelukwensen. Donkere wijken van Cairo Ongelooflijk druk en compact is het in Cairo, de millioenenstad. De trams puilen uit. Arabieren en negers Ppn zelfs boven op het dak en hangen er kanten in trossen aan als een biien in een boom. Taxi's razen maken weliswaar slachtoffers, maar JA op een donker leven meer of minder r?en bier niet zo nauw. Ondenkbaar •Sj en fascinerend is het bedrijf in de ïs! ^ere s*e§en van de inboorlingen- -n waar ge geen Europeaan meer ont- Ge wringt u tussen Arabieren in Mn.'U luaocJi fllauicicu 11 Z; e nachthemden, pikzwarte nubi- y --r pyjama's, eunuchen en fel- C' (Egyptische boeven). Als in het duizend-en-een-nacht gaan don- ifll i euze vrouwen aan u voorbij, eien zwarte ogen fonkelend boven puer. Maar ge hebt al uw aandacht poor uw vervolgers. ftiiiJrb!?lgers: dat ZIJn de gidsen, de op- §ste en onbeschaamdste vlegels van kunstgemeenschap. "Mrlemse üLïei'aire club van de Haarlemse ric J.- ™easchap heeft de conservator u\,._ ^utatuli-museum te Amsterdam, ktfkdnir ri A' Ett> Uitgenodigd voor vfn de dichter Jan Greshoff voor kk^een te zetten- Zijn lezing heeft ttine i derdag 27 October in de faL 7' Van bet gebouw van de Haar- bii'«i\,r0ngemannen"vereniging aan de VrüH ar ethastr aat 4 November spreekt dr. P. H. d<, u. ?.ver bet toneel in Griekenland waarbiJ' hij in het bij- tragedie „Koning Oedipus" van Defilmw behandelen. 8 Octfih - geeft Zondagmorgen tèjtonjner ln bet Frans Halstheater een -i 19fiiw Van de nieuwe Franse film „Pa- bel We'be een overzicht behelst van r-!:iirepingWekk^ldste gebeurtenissen op l%-}9^n p°büek gebied uit de periode erir>ga Wuthrich ra,n HAARLEM JSlPWE VERWARMING '0HNSON OLIEBRANDERS (Adv.) het Oosten. Waar ge ook gaat, ze volgen u als ze u eenmaal tot hun prooi hebben uitgekozen als hyena's en ze laten u niet meer los. Zij weten het maar al te goed: aan het geduld van een Westerling komt eerder een eind dan aan dat van de Arabier. Dus blij ven ze als klitten kleven en schaduwen u in hun wijde witte burnoes als boze geesten. Het is ongelooflijk, maar zo'n achtervol ging duurt zolang uw wandeling duurt: urenlang. En intussen dienen zich lieden aan van allerlei slag, die in brutaliteit en volhardendheid met elkaar wedijveren: souvenirverkopers, water- en pantoffelver kopers, handelaren in reukwerken en zuurtjes met een milliard vliegen er op, sjacheraars in liefdesdranken, kranten- venters (die als ge een blad koopt in die onleesbare Arabische hiëroglyphen voor het schuldig gebleven wisselgeld porno grafische fotografieën offreren), kameel- zweepjesverkopers en zielige figuren in lompen, die helemaal niets verkopen en alleen maar domweg bedelen om een bak- sjisj (aalmoes). Actieve schoenpoetsers mikken een kwak vettige schoencrême op uw (mooi glimmende) laarzen. Bij iedere stap vegen uw broekspijpen er door. Dat wordt u te bar en ge draait u om voor een fikse oorvijg. Maar als ge de smekende ronde hondenogen ziet in een schriel neger gezicht, laat ge uw arm met een zucht zak ken en de man aan uw voeten knielen om de bewerking te ondergaan, op welk mo ment een reus van een Arabier verschijnt, die er zich op beroemt de dader van de klodder zwarte brei op uw schoenen te zijn en op deze goede gronden de neger het recht van poetsen betwist. Een en an der gaat gepaard met een stortvloed van Arabische keelklanken en er ontbrandt Egyptische boer met buffel een woedende strijd aan uw voeten, waar bij de smeerdozen en schoenborstels in het rond vliegen. Intussen voelt ge u bij de mouw gevat: een heel klein, donker, bijna naakt meisje staat daar, fluistert dat Allah zo oneindig groot is en u, o blanke vreem deling, zo grenzeloos goed heeft gemaakt, bedekt uw handen met kussen en smeekt om een baksjisj. Tot ge dan, na deze en andere weder waardigheden tenslotte bij uw hotel aan komt en voor de laatste maal in uw zakken tast voor een baksjisj, om tot de onaange name ontdekking te komen dat uw beurs met de laatste paar piasters is verdwenen. In het hötel worden de ervaringen uit gewisseld. Alle reizigers, komend uit alle windstreken van de aarde, hebben dezelfde ervaringen opgedaan. De meesten durven in het geheel niet meer de straat op. In derdaad, nu de Engelse politie van het toneel verdwenen is, voelt de vreemdeling zich wel eens verloren in het moderne Egypte, in welks onvolprezen musea men wordt geconfronteerd met een cultuur, die tot vijfduizend jaar voor Christus terug- Reis door Sicilië (Van onze correspondent in Rome). „Tiemesse" zei de gemeente-secretaris van het kleine stadje aan de voet van de Etna, „tiemesse". En daar ik die ochtend Teocritos gelezen had om zuiverder de sfeer van dit oude, meer Griekse dan Ita liaanse land te kunnen proeven, klonk het mij gelijk een Helleense groet, door de eeuwen van onderdrukking en verval tot ons gekomen, bezonken en bewaard in de geest van het Siciliaanse volk, zoals de Tanagra-beeldjes, de cameeën en de onvolprezen schone zilveren munten der Grieken bewaard werden door de Sicili aanse aarde. De gemeente-secretaris was oud en heel doof envoorzichtig. Toen wij (drie buitenlandse journalisten) in de sombere binnenhof van het uit zwarte lava gebouwde raadhuis stonden, had de bode grote moeite hem te overtuigen, dat die drie onbekenden geen „bandieten" waren, doch slechts inlichtingen wilden. Maar toen hij het begreep, het woord „giornalisti" 'tot hem was doorgedrongen, kwam hij op ons toe, vriendelijk oud heertje, en groette ons met zijn „tiemesse". Het duurde even voor wij begrepen, dat hij de „Times" bedoelde, voor hem iden tiek met „buitenlandse pers". Maar hij was heel vriendelijk, de oude gemeente secretaris en -archivaris, en hij kende de geschiedenis van zijn stadje en van de streek en wist van de problemen, waar het plotseling uit een eeuwenlange slaap ontwaakte Sicilië mee te worstelen heeft. In dit gebied, het uiterst vruchtbare land rondom de Etna, zijn die problemen niet zo dringend als in het binnenland. Hier. zijn wegen, al zijn ze schaars, scholen, al zijn ze niet voldoende, en met trots toonde hij ons het hospitaal, stichting van een der voornaamste families van de stad. ,Er is plaats voor twaalf patiënten, maar gelukkig zijn we hier allemaal ge zond en de oude Angelina, de enige, die er verpleegd wordt, is niet ziek, alleen maar oud en arm". Grands seigneurs Zoals deze vriendelijke oude heer zijn ze allen, de Sicilianen met wie wij in aan raking komen. Zij kennen hun land en tegenover vreemdelingen, aan wier eer lijkheid en goede bedoelingen zij niet twijfelen, roeren zij problemen aan, waar over zij onder elkander zelden spreken. Vele eeuwen van onderdrukking en wan bestuur maakten de Sicilianen gesloten en wantrouwend. De regering van het auto noom gebied Sicilië, heeft twintig Italiaan se en vijftig buitenlandse journalisten gevraagd het eiland te bezoeken. De Sici lianen zijn „grands seigneurs", die een gast weten te ontvangen. Hun eiland, waar Sikanen en Phoeniciërs, Grieken en Ro meinen, Byzantijnen en Arabieren, Noor mannen en Zuid-Duitsers, Fransen en Spanjaarden achtereenvolgens een eigen cultuur ontwikkelden, biedt in monumen ten en levenswijze een rijke schakering aan indrukken. De natuur met vulkanen, subtropische plantengroei, de aan Afrika herinnerende steppen van het binnenland, is al even rijk aan variatie. Geen wonder, dat het programma veelbelovend, maar (Adv.) PHILIPS IS TEGEN LUCHTVAART SCHOOL OP WELSCHAP. De N.V. Philips heeft bezwaar tegen de vestiging van de rijksluchtvaartschool op Welschap, omdat het bij dag en nacht vliegen in de omgeving van de Philips- fabrieken storend kan werken op het ne men van geluidsproeven en op de nood zakelijke nachtrust van het personeel van Philips. De directie van Philips heeft dan ook in overweging gegeven de school te vestigen op een ander nabij gelegen vlieg veld (Deurne werd genoemd). Zulks met steun van de Philipsfabrieken. overdadig was. Uit de vele indrukken hopen wij voor onze lezers een beeld te kunnen distilleren van dit meest aan trekkelijke deel van Italië. En reeds hoor ik protest. „Sicilië" is geen deel van Italië, zeggen de separa tisten, maar een Italiaans wingewest. De regering weet ons alleen te vinden voor belasting en dienstplicht. Sicilië, zegt een ander en ook hij heeft gelijk, is het enige deel van Italië, dat veel meer exporteert dan importeert. Wij zijn het productieve deel van het land en het Noorden, dat door middel van hoge be schermende invoerrechten op alle indus trieproducten, ons dwingt Noord-Italiaan se stoffen en machines te kopen, verrijkt zich op onze kosten, maar geeft ons scho len noch straten. Wij moeten onze belan gen zelf behartigen en de beste vorm is autonomie. Verdeling van de grond, zegt de een. In het binnenland van Sicilië is alleen grootgrondbezit mogelijk, houdt een ander vol. Een vitaal, en gezien de agrarische hervorming, die De Gasperi wil doorzet ten, actueel vraagstuk. Er zijn problemen genoeg in dit oude land. Niet hier tussen het strand van Taormina en de sneeuwbedekte, rook- pluimbekroonde Etna. Maar ginds in het binnenland. Verminderde koopkracht kan ernstige gevolgen hebben Vruchtbaar kinderschrijver. De kinder schrijver, litterator en paedagoog, W. G. van der Hulst te Utrecht bereikt op 28 October de zeventigjarige leeftijd. Ter gelegenheid daarvan zal hem op Zaterdag 20 October door het „Contact van Christelijke auteurs" in samenwerking met enkele uitgevers tijdens een receptie in Hótel des Pays Bas te Utrecht een huldeblijk worden aangeboden. In October 1900 schreef hij op dertigjarige leeftijd zijn drie eerste kinderboekjes en dit najaar verschijnt zijn „Rozemarijntje en de Zwarte jongen" als zijn acht-en-zeventigste. Zijn kinderbijbel beleeft nog steeds herdruk op herdruk, Gedenksteen. Er is een comité opge richt. dat voorbereidingen treft om een gedenksteen aan le brengen in het huis, waarin de Friese schrijver Waling Dijkstra te Holvverd vele jaren heeft gewoond. Waling Dijkstra schreef in de tweede helft van de vorige eeuw talloze voordrachten, toneelstukken en enkele romans. Tevens stelde hij een Fries woordenboek samen. Gedrukte suite. De pianosuite Arcana musae clona" van Rudolf Escher is met steun van het Prins Bernhardfonds in druk verschenen. Hierdoor is het mogelijk ge worden, dat deze Nederlandse compositie, waarvoor mede door de arbeid van de schichting Dönemus ook belangstelling in het buitenland bestaat, thans inderdaad tot uitvoering kan komen. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Middenstands diploma, Algemene Ontwikkeling, Engels (Adv.) (Van onze correspondent te New York). In Augustus van dit jaar konden wij melden, dat het optimisme in het Ameri kaanse zakenleven aan het terugkeren was. In een slotparagraaf werd echter een voorbehoud gemaakt: ..Het beeld kan na tuurlijk altijd verstoord worden door van buiten komende oorzaken, zoals grote sta kingen, een acute crisis in Engeland of een vierde ronde loonsverhogingen". Helaas moet thans worden gemeld, dat deze „nieuwe oorzaken" zich inderdaad hebben voorgedaan en thans de gehele Amerikaanse economie weer uit haar op gaande lijn dreigen te gooien. Enige maan den geleden begon het te rommelen in de staalindustrie en de automobielindustrie, beide van uitermate grote betekenis in de gehele Amerikaanse economie. De „United steelworkers of America" (C.I.O.) bij monde van president Philip Murray, eisten een vierde ronde loonsver hogingen plus een pensioenregeling. De staalindustrie weigerde, erop wijzend, dat de kosten van levensonderhoud dalend waren en dat elke kostenverhoging in de staalindustrie'prijsverhogend zou werken voor staal en op die manier het terug kerend zakenvertrouwen schade zou doen. Beide groepen hielden halsstarrig aan hun gezichtpunt vast en alle tekenen wezen op een staking. Totodat op het laatste ogenblik president Truman m«5i de suggestie kwam van een commissie-van-drie (door Truman aange steld) die de industrietak staal zou be studeren en advies zou uitbrengen over de vraag of aan de eis der vakvereniging vol daan kon worden. Aangezien Truman en Murray politiek onder één deken liggen, accepteerde Mur ray onmiddellijk, blij dat hij van het voor uitzicht van een onpopulaire en kostbare staking af was. De staalindustrie, die kwade ervaringen heeft met presidentiële commissies, accep teerde onder het uitdrukkelijk voorbehoud, dat het resultaat van de studie van de com missie-van-drie niet als bindend beschouwd zou worden. Commissie Tot ieders opluchting werd de aangekon digde staking afgelast en de commissie zette zich aan het studeren. Het resultaat Kantoormachinehandel HAARLEM - SCIIOTERWEG 122 - TEL. 12681 Schrijf-, tel- en rekenmachines Kantoormeubilair (Adv.) In Den Haag zijn de vrouwen in de meerderheid In Den Haag zijn er op elke 1000 vrou wen 894 mannen. De leeftijdsgroepen tot en met 19 jaar zijn duidelijk sterker bezet door de mannen dan de vrouwen. In alle volgende leeftijdsgroepen „overheersen" j echter de vrouwen. In de leeftijdsgroep 3034 jaar zijn er op rond 20.000 mannen rond 2500 vrouwen meer; in de groep 5054 staan tegenover 14.60t) mannen rond 3.200 vrouwen meer. In de groep van de 9094-jarigen telt Den Haag 49 mannen tegenover 161 vrouwen. Bij vergelijking van de toestand van 1899 met die van 1947 blijkt hoezeer de jeugd relatief is afgenomen en de ouderen zijn toegenomen. Ten opzichte van 1899 is de totale bevolking op 31 December 1947 bijna 2% maal zo groot geworden en in de leef tijdsgroepen van 5564 jaar en in die van 65 jaar en ouder is de bevolking 3maal zo groot geworden. De gebortecijfers bewegen zich tussen 10 en 35. Zeer belangrijke stadsgedeelten met een gezamenlijke bevolking van ruim 115.000 inwoners hebben cijfers tussen 26 en 30, welke in 1948 75 tot 100 procent hoger zijn dan het algemeen ge boortecijfer van voor de oorlog. Dinsdagavond heeft de toneelgroep Come- dia onder regie van Cor Hermus in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de Nederlandse première gegeven van het blijspel Harvey" door Mary Chase, dal in Amerika jaren achtereen publiek heeft getrokken. De hoofdrol wordt vertolkt door Han Bentz van den Berg, die men hier ziet bij de schilderij van zijn vriend het konijn, dat alleen in zijn door drank benevelde fantasie bestaat. was, dat de commissie tot de conclusie kwam, dat dit de conjunctuuropleving zou aantasten. In plaats daarvan kwam de com missie tot de conclusie dat een pensioen regeling wel op haar plaats zou zijn. Deze pensioenregeling zou neerkomen op een bedrag van 10 dollarcents per uur per werknemer. Phil Murray accepteerde de conclusie on middellijk als bindend en eiste tevens dat de industrie de gehele premie zou betalen, hoewel de staalindustrie hem nogmaals met nadruk wees op het eerder gemaakte voor behoud. Wel was de industrie bereid om over een pensioenregeling te onderhandelen, mits de arbeiders een deel van de bijdrage in het fonds zouden opbrengen, zij het dat de in dustrie het grootste deel zou bijpassen. Murray hield voet bij stuk, evenals de werkgevers, die zich zelfs niet lieten be ïnvloeden door het feit, dat de United Au tomobile Workers met Ford een contract hadden gesloten, waarbij de bijdragen in liet pensioenfonds geheel door Ford worden betaald. Aangezien niemand bereid was water in de wijn te doen, begon zo op 1 October jl. de staalstaking. In de achter ons liggende weken daalde de bedrijvigheid van ruim 80 procent tot minder dan 10 procent. Dat er nog enig staal wordt geproduceerd, wordt verklaard door het feit, dat enkele maatschappijen de eisen van de vakvereni ging geheel hebben ingewilligd. Intussen zijn 500.000 staalarbeiders werkloos ge worden. Fatale datum Op 1 October, toen de staking begon, hadden de 'grote verwerkers voorraden voor ca. 6 weken. Tot half November kan de verwerkende industrie dus op een been min of meer vooruit, maar indien de sta king zou voortduren tot 1 December, dan zouden er meer dan 5 millioen arbeiders op straat komen staan en zou er snel een ma laise intreden, die de gehele economie on dermijnt. De situatie wordt nog verergerd door het feit, dat de eeuwig belligerente John Lewis ook weer bezig is en een paar honderd duizend man uit de mijnen heeft opge roepen. In het laatste jaar is gebleken dat econo mie danig kwetsbaar is. Werkgelegenheid voor ieder die werken wil, is slechts mo gelijk indien er nergens kinken in de kabel komen. Het productievolume is dan zo enorm, dat ieders inkomen nodig is als I koopkracht om de productie op te nemen. Vals dus ergens inkomen weg. dan begint er meteen een tendenz van minder kopen, die de neiging heeft zich verder te ver takken. Zal Truman ingrijpen? Algemeen bestaat het vermoeden, dat Truman de werkgevers en de werknemers nog even op hun eigen houtje zal door la ten bakkeleien, maar dat hij niet later dan begin November een ernstige poging zal doen om de pensioenknoop door te hak ken en iedereen weer aan het werk te krijgen. Beide partijen geven dan gewoonlijk iets toe. Beide partijen zijn wat meer voor rede vatbaar geworden, nadat zij financieel een flink verlies hebben geleden en bij een presidentiëel ingrijpen kunnen zij volhou den, dat zij niet vrijwillig „toe hebben ge geven". Ook de staking in de mijnen moet de volgende maand bijgelegd worden, want weliswaar zijn er flinke voorraden kolen boven de grond het is hier een abnor maal zacht najaar maar zou er plotse ling een koudegolf intreden, dan loopt het kolenverbruik snel op en vliegen de voor raden weg. De belichaming van het gezag zien wij in talrijke portretten uit de zes tiende en zeventiende eeuw van verschillende zijden belicht. Afgezien van de magistraten, voorkomende op de schuttersstukken, die wij hier buiten beschou wing laten, huisvest het Frans Halsmuseum niet minder dan drie burge meesters. Respectieve lijk geportretteerd in 1581, 1631 en 1661 ver tegenwoordigen zij hun tijd op karakteristieke wijze. De Haarlemse bur gemeester Jacob Huy- gensz. Gael, in 1581 op 28-jarige leeftijd door Pieter Pietersz. gecon- terfeit werd door de schilder in een houding gedwongen, die we ook vaak waarnemen op de vroegere portretgroepen. Deze bewegings-dwang kenmerkt zich door de ietwat onnatuurlijke wendingen van de tors en de daarmee samen gaande manualen, die bijvoorbeeld in de ove rigens baanbrekende schuttersmaaltijd van zijn leerling Cornells van Haerlem (van 1583) soms buitensporige af metingen aannemen. De Amsterdamse burge meester, Jan Appelman, tachtig jaar later door Jan Victors gepor tretteerd, vertoont de allure van het re- het voorrecht to beurt vereeuwigd te wor- genten-type uit het derde kwart der zeven- den door Frans Hals! Evenals Pietersz. en tiende eeuw. Het ruimte-belemmerende Victors deed Hals zijn model natuurlijk architectonische fond achter burgemeester verschijnen in het „kleed" van zijn tijd, Gael, heeft plaats gemaakt voor een neu- doch hij vermocht daarenboven de mens, trale achtergrond, waartegen de Amster- len, volkomen vrij van het rethorische pathos der zestiende eeuwers, maar ook van de tot concentie verstarde allure in de jongere portretkunst der Gouden Eeuw. Na de beschouwingen op deze plaats zijn wij reeds vertrouwd met de volumi neuze verschijningen der banketterende officieren op Hals' maaltijden. Daarbij realiseerden wij ons wat de bestemming was van al die spijs en drank en de con sequentie daarvan voor de smulpapen, die him gezonde eetlust en aanstekelijke dorst niet onder stoelen of banken staken! We herkennen in onze burgemeester on getwijfeld de disgenoot van deze levens genieters, maar men zou geneigd zijn te vermoeden dat Hals hier de omvangrijk heid van zijn model te baat genomen heeft om het „gewicht" van zijn autoriteit als het ware tastbaar te maken Des burgemeesters autoriteit spreekt echter niet slechts uit zijn imposante om vang. Wanneer men de ostentatieve plaat sing beschouwt van de machtige rechter hand op de stoelleuning, naast het ver rukkelijk geschilderde leeuwenmaskertje en opmerkt hoe de handschoen in de lin kerhand wordt „getoond" als werd daar aan door de schilder welhaast iconogra fische betekenis toegekend, dan is men geneigd hierin de twee kardinale bevoegd heden van het burgemeestersambt gesym boliseerd te zien: hel hoogste stedelijke gezag en de representatie. Maar die prach tig vloeiend geschilderde handen beves tigen tevens het karakter dat spreekt uit de sterke regenten-kop. Deze wordt om zoomd door de schuimend geschilderde kraag, als het ware het koele licht absor berend, dat ook het gelaat het krachtig accent geeft en zijn equivalenten vindt in de handen, eveneens sterk contrasterend zijn coltegas uit. Maar hém geviel dan ook teEen het stemmige fluweel. Bij ernstige beschouwing van het ge heel, verzuime men niet de geniale tech niek te bewonderen in de als licht-toetsen geschilderde nagels, het levendige opper vlak van de lederen-stoelrug met de goud- ingeponste ruitvormige versieringen en de Waarom zoudt U tot de laatste week wachten met een geslaagde opname voor St. Nicolaas van Atelier „NELL HERBERT" Lange Veerstraat 13 Telefoon 11178 (Adv.) GARAGEHOUDER VERVALSTE NATIONALITEITSBEWIJZEN. Voor het Arnhemse gerechtshof stond terecht een 48-jarige garagehouder uit Ootmarsum. Wegens het vervalsen van nationaliteitsbewijzen van auto's was hij door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij gebruikte nationaliteitsbewijzen van ge sloopte auto's om daarmee clandestien uit Duitsland ingevoerde auto's te dekken. Voor elk vervalst nationaliteitsbewijs kreeg hij f 200, welk geld hij deelde met een inmiddels tot zeven maanden gevan genisstraf veroordeelde hoofdsectiechef van de douane, die hem op het denkbeeld had gebracht. De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank in Al melo. A. MOLENDIJK, DAMESKAPPER SANTPOORTERPLEIN 1 Portret van mr. Nicolaes van der Meer, burgemeester van Haarlem door Frans Hals. Aetatis Suae 56, Anno 1631. (Paneel 128 bij 100,5) cm. Legaat jhr. Fabricius van Leyenburg 1883. de verschijning Van der Meer boven zijn damse magistraat, naar de conventionele tijd te plaatsen, zonder nochtans de waar- fjjne genuanceerde stofuitdrukking van het opvatting van het toenmalige mode-por- digheid van zijn ambt te kort te doen. Costum. In alle opzichten kan de beeltenis ret, aan een tafel onvermoeid van zijn Sterke en originele persoonlijkheid als Hals van ^eze burgervader worden beschouwd waardigheid zit te getuigen. was, wist hij de waardigheid van hoog- In artistiek opzicht steekt burgemeester sie gezagsdrager der stad aan ons kenbaar Van der Meer met kop en schouders boven ie maken met schijnbaar simpele miöde- als een „monument' van Hollands glorie! H. P. BAARD. TEL. 19706 (Adv.) voor Haarlem ZATERDAG 22 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Cabaretavond met bal (Willy Vervoort), 7.30 uur. Stadsschouw burg: „Iene miene mutte" (Cabaret Wim Son- neveld). 8 uur. Rembrandt: „Singendc Engel", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: .."Dis sen liefde en zonde". 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: ,.Het regiment der verdoemden", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Een avontuur in Berlijn". 18 j., 2,15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De man in Texas 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van Mayer- ling", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). ZONDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: ..Iene miene mutte" '.Cabaret Wim Sonneveld), 8 uur. Gem. Con certgebouw: Jubileumvoorstelling Kilima Hawaiïans, 8 uur. Frans Hals: Haarlems Kunstgemeenschap „Parijs 1900", 10.30 uur. Krelagchuis: nationaal kapconcours. 2 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen MAANDAG 24 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5