Taxi tel 4333 Tel. 5 De kleine „Geziena" heeft het niet gemakkelijk gehad DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW Predikbeurten Boekt VSV een gelijk spel tegen KFC? Helderse taai Santpoort TAXI! TAXI! Kennemer t. Lantaarn Zaterdag 22 October 1949 REVUE VAN DE ZUIDZIJ het i: nummer Verlengd, verhuisd, gestrand, opgelegd.... De VORIGE WEEK is een en ander verteld over de „I. S. Groen", die in het Spuikanaal is opgelegd. Vlak naast dit schip ligt nog een oude trwaler van IJmuiden, de „Geziena", waar we het terloops al over gehad hebben bij de behandeling van de „Inviërno". De „Geziena" heeft echter zoveel meegemaakt, dat het schip zonder twijfel een aparte plaats in de revue verdient. Het was in 1896, dat bij de werf van J. Duthie Co. te Aberdeen twee kleine trawlers gereed kwamen, die bij de te waterlating gedoopt werden in „Drum- blade" en „Drumblair". Niet lang daarna werden ze door de in Amsterdam geves tigde Stoomvisserij Mij. „IJmuiden", di recteur de heer C. P J. Vuerhard, aange kocht. Eerstgenoemd vaartuig kreeg de naam Holland V (AM 50) en de andere Holland VI (AM 51) en ze havenden in IJmuiden. Het waren beide twee kleine scheepjes en in 1902 besloot men dan ook zc te verlengen. Dit verlengen is bij trawlers maar een paar keer voorgekomen in te genstelling tot de loggers. Een paar jaar na de verlenging begon de eerste verandering van eigenaar te ko men, waarmede ze IJmuidense nummers kregen enandere namen. De Holland V (A.M 50) werd in het vervolg de Pri ma vera (IJM 47) en de Holland VI (AM 51) heette toen Verano (IJM 48). De eigenaresse was de N.V. Visserij Mij. „Pesca", directeur de heer S. A. Bakkér De foto is genomen in de tijd, toen de Verano aan deze maatschappij behoorde. De Primavera was precies hetzelfde. De schepen hadden een opvallend lang voor dek, vooral de afstand tussen voorsteven en voormast was groot. Zij hadden weinig zeeg, wat wel meer voorkomt bij ver lengde schepen. De inhoud bedroeg 160 bruto- en 56 netto reg. ton. Zij waren 36.77 m. lang, 6.18 m. breed en 3.15 m. diep en het machinevermogen bedroeg 300 ipk. Primavera verdween. Ook deze schepen zijn niet bij elkaar gebleven. De Primavera kon in 1916 van de vloot worden afgevoerd, omdat het schip van de reis, die op 17 April aan ving, niet terugkeerde. De Verano heeft zich tot nu toe weten te handhaven, al ligt het schip dan ook enige tijd in het Spuikanaal en is het daarvoor nog enige malen van eigenaar veranderd. Na aan de Mij. Pesca te hebben be hoord ging de Verano in 1919 over aan de heren Joh. N. Klein, N. Parlevliet en J. M. Barneveld. De naam bleef onver anderd, ook toen in 1924 de Visserij Mij. Noorderlicht, dir. W. H. de Voogd, eige naresse van de trawler werd. Eex'st in 1926 veranderde de naam in Geziena IJM 48 toen de heer N. Hol het vaartuig aankocht. In 1929 kwam er een benauwde ure in het leven van de Geziena. Even benoor den IJmuiden kwam het schip op het strand terecht. Na veel moeite is het ten slotte gelukt het vlot te brengen en na afwezigheid van enige maanden kwam IJmuiden terug, maar het I-JM 48 was inmiddels uitgege- ven aan do in Engeland aangekochte I „Evvald", zodat de Geziena een ander nummer kreeg en wel IJM 140. Op 24 'januari werd de trawler publiek geveild en bracht f 39.000 op; nieuwe eigenaar, de fa, M. Saai' Co. tc Hilversum. Na enige tijd in de vaart te zijn ge weest kwam het schip in 1932 terecht bij de l'irma wed. S. I. Groen, de rederij waaraan het nu nog behoort. Wal wel meer schepen is overkomen heeft ook de Geziena meegemaakt, na melijk dat het vaartuig in de Duitse tijd bij de Kriegsmarine terecht kwam en werd verbouwd als „oorlogsschip". Die verbouwing was op een speciale manier geschied. Men had namelijk de verschan sing ter hoogte van de koelkast opge hoogd met hout en dat had veel weg van een schutting. Voorts had men aan weers zijden van de koelkast rails aangebracht. De Duitsers vonden de naam „Geziena" blijkbaar mooi, want toen het schip in Juni 1945 te IJmuiden lag stond deze er nog op. Daarna is het weer een vissers schip geworden. Maar kort is het in de vaart geweest en thans ligt het naast de I. S. Groen in het Spuikanaal, waar schijnlijk zijn laatste rustplaats. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL 4886 IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden; 5.30 u.: ds. G. Koch van Haarlem-Noord. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. J. van Buuren; 3.30 u.: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Marnix- school Stephensonstraat, 10.30 en 5 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur: ds. J. Drent van Amersfoort. Heilig Avond maal en nabetrachting. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Heilige Dienst; 7 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligïngsdienst 7 uur: Openluchtsamenkrmst, 8 uur: Verlossingsbijeenkomst. De diensten staan onder leiding van kapitein P. Vons. UMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 u.: ds. J. van der Wiel, 7.30 uur: ds. F. Pop, opendenr-dienst: „De zin van ons leven". Geref. Kerk (Goede Herderkerk), 9 u.: ds. R. D. Beukema; 4.30 uur: ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. de Graaf van Haarlem. Verg, v. Gelovigen, 10 uur: Eredienst in gebouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, Casembrootzijstraat, •10 uur: de heer J. Pereboom van Ede. Woensdag 7.30 uur de heer L. J. Pas man van Haarlem. DRIEHUIS. Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. VELSEN. Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 22 October 7.30 uur: Avondgebed. Zondag 23 Octo ber 10 uur: ds. L. Brink; 7 uur: in de school de heer K. Zwitser. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk, 10 en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. 'A. P. Ti chelaar. De Toorts, 10 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Ned. Herv. Kapel, 5 uur: de heer H. W. Hofmeester van Hilversum. Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur: ds. H. W. Wierda van Den Haag-Loosduinen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 3 uur: ds. N. Bruin. BEVERWIJK. Doopsgezinde Kerk, 10 uur: ds. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: ds. Henry F. M. Pol van Amsterdam. Leger des Heils. 10 uur: Heiligingsdienst 7.30 uur: Openluchtsamenkomst; 8 uur: Verlossingssamenkomst. De diensten staan onder leiding van lcapiteine de Zoete. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. J. O. Norel Populierenlaan. 10 uur: ds. W. Oorthuys, Heilig Avondmaal. Groenelaan, 10 uur: Jeugdkapel, de heer H. Voermans. WIJK AAN ZEE. 10 uur: ds. J. D. Jansen. HAARLEM. Church of England, Kinderhuissingel 3 pm. Evening Service, followed by Holy Communion. Rev. R. O. Tasker. Met haar ongewoon lang voordek was de Geziena(IJM 140) een bekende jiguur in IJmuidens haven. VOETBALOVERZICHT VSV heeft óók in de gewijzigde opstelling geen succes kunnen boeken, zodat we na de voorspoedige start tegen ADO nog steeds op de volgende overwinning zitten te wach ten, die niet alleen twee kostbare punten zou opleveren, maar ook het zelfvertrouwen van het elftal ten goede zou komen. Of die overwinning reeds Zondag a.s. tegen KFC te verwachten is? Enige weken geleden zouden we deze vraag zonder bedenken in bevestigende zin beantwoord hebben, maar nu KFC de laatste twee Zondagen zo uit zijn slof geschoten is, nemen we wat meer reserve in acht, Laten we het voorlopig op een gelijk spel houden. Hoewel op het nippertje kon Stormvo gels over WFC de baas blijven. Doordat OSV echter ook won, bleven de IJmuide- naren toch nog twee punten op de Oostza- ners achter. Zondag wacht Stormvogels de uitwed strijd tegen Watergraafsmeer. Dat betekent een ontmoeting tegen een elftal, dat op het ogenblik ook een kans op de bovenste plaats heeft. Het zal voor de IJmuidenaren een hele toer zijn om er zonder kleerscheuren af te komen. Velsen schijnt snode plannen te koeste ren om zo gauw mogelijk de derde klas te verlaten. De zege van 4-2 van Zondag j.l. op Alkmaarse Boys wijst ook al in die richting. De uitwedstrijd tegen KW zal ook wel geen moeilijkheden opleveren. Beverwijk krijgt de vroegere tweede klasser SDW op bezoek. De Amsterdammers staan op de ranglijst nog niet zo slecht, maar het feit, dat zij door Schagen de vorige week op eigen terrein werden geklopt, opent voor Beverwijk geen slechte perspec tieven. Kinhelm gaat zich in Castricum met Vitesse meten. Als we de nederlaag van 1-1, welke Kinheim de vorige week leed, tegenover de 5-1 overwinning van Vitesse stellen, dan geloven we, dat we het ver standigst doen, als we het op Vitesse hou den. Kinheim slaagde er de vorige week niet in tegen Always Forward de eer van de gemeente Velsen hoog te houden. Thans gaat Terrasvogels het proberen. Het zal een hele toer worden voor de Santpoorters. Voor de ontmoeting ADO-Kennemers zal wel de nodige belangstelling bestaan. Wij verwachten een gelijk spel of een kleine zege voor de bezoekers, die Zondag geen slecht werk deden door tegen het sterke ZSGO gelijk te spelen. Een belangrijk treffen wordt ook de ont moeting tussen WE en DEM. Evenals bij ADO-Kennemers spreekt hierbij ook de plaatselijke rivaliteit een woordje mee. We ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Kooksblushelling wordt langer En bij de binnenhaven komt een benzinepomp Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat bij besluit van 17 October 1949 ingevolge de Hinderwet ver gunning is verleend aan: A. de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en haar rechtverkrijgenden, tot het uitbrei den van het hoogovenbedrijf, door het op stellen van een oliebijstookinrichting voor ketel 2 in de H.O. Centrale op het hoog oventerrein. het verlengen van de kooks- vermoeden, dat we met de voorspelling van een gelijk spel niet ver van de waarheid af zullen zijn. Voor de Nederlandse Voetbalbeker ont vangt CSV BKC en trekt WR naar OFC. Jef Last over de Duitse jeugd Het Humanistisch Verbond, gemeenschap Velsen heeft de bekende schrijver Jef Last uitgenodigd op Woensdag 26 October in de zaal Willemsbeekweg 78 een lezing te hou den over „Het probleem van de Duitse jeugd". RECRUTENAVOND De Nederlandse Militairen Bond „Pro Rege", afdeling IJmuiden houdt Dinsdag 25 October een „reerutenavond" in het Le ger des Heilsgebouw, ter voorlichting van de over enige dagen in dienst gaande mili tairen. De recruten worden dan voorgelicht door een expert op militair-, medisch- en geestelijk gebied. POLITIEHONDEN IN ONDERLINGE WEDSTRIJD Zondagochtend 30 October wordt in de IJmuidense Heerenduinen in de nabijheid van het zwembad, op het terrein van de Politiehonclen-Dresseerclub Oefening Baart Kunst een onderlinge wedstrijd gehouden door de Politiehonden-Dresseerclub O.B.K. De echte van PRONK Natuurlijk bij het bekende adres C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TEL. 5386 (Vert. N.V.S.) Amandelen verkrijgbaar op vertoon van lidmaatschapskaart. Toneelvereniging Amicifia „Een bruid kwam op bezoek" De toneelvereniging Amicitia, die vorig jaar met Somerset Maugham's toneelspel „De heilige vlam" een prijzenswaardige poging deed iets serieus te brengen en ons een voorstelling presenteerde waar veel zorg aan was besteed, had het met deze eerste avond in het nieuwe seizoen even min gemakkelijk gehad. Maar nu uit an dere hoofde: de heer van Emmerik, regis seur van Amicitia, had door verandering van werkkring plotseling zijn taak moeten neerleggen en de werkende kring min of meer aan zijn lot moeten overlaten. Men had, voortbouwende op de regie-aanwij zingen die „achtergelaten" waren, met eigen kring verder gestucieerd. „Een bruid kwam op bezoek" is een titel die veel belooft; het is een luchtig verhaaltje echt iets om een seizoen mee te beginnen van twee vrijgezellen broers, droogstoppels eerste klas, die plots een vreemde juffrouw in bruidsgewaad op bezoek krijgen. Deze heeft het op de ju- welencollectie gemunt van een der broers, maar de intrige rolt zo smakelijk verder dat alles in het reine komt en de gefin geerde bruid de facto haar witte gewaad weer kan aantrekken. De gang van zaken op het toneel hield de aandacht van het goedlachse publiek prettig bezig. De speelsters en spelers had den er zelf zo'n plezier in dat het bepaald zuur zou wezen van de recensent om er afkeurende woorden over te schrijven. Niet dat dit toch er bij hoorde; als en semble gezien waren allen aan elkaar ge waagd en men werkte als goede amateurs gezellig sartien om zo het beste beentje voor te zetten. Het tweetal vrijgezellenbroers Mortimer en Wilson, voorgesteld door de heren W. Kuypers en A. Jongens, begon het eerste bedrijf goed. Ze waren door hun originele manier van acteren, zo simpel en ingênue, het succes van de lach. De entree van de bruid was een „pakkende" scène, pakkend voor het tweetal zowel als voor de z.g. bezoekster tegen wil en dank, mevrouw J. Rol. De laatste was een uitstekende derde in het kader van deze uitvoering, zodat het niemandallige verhaal een aangename tijd passering was. De speurende en alles vermoedende tante Henrietta vond in mevrouw W. van der Horst een praatgrage vertolkster, die het tempo met animo opvoerde. Want zo af en toe moest de souffleur te hulp komen. Dat blijft een zwak puntje bij Amicitia, die rolkennis! Het tweede bedrijf liep aanzienlijk beter dan het eerste; er was een ontwapenende gulheid van spel bij allen, die veel echt dilettantisme door de vingers deed zien. Een „stalen" butler zag ik van H. Pre- nen, die onbewogen over het toneel schreed. Mevrouw W. Kol was Ann, de keukenprinses die haar mondje niet thuis had gelaten. C. Roskam speelde prima een politie agent, weliswaar geen Amerikaanse maar een volbloed Nederlandse. Niettemin een leuk derdeplansrolletje dat goed ver zorgd werd. P. Kamminga stelde een inspecteur voor die meetelde en mejuffrouw E. Nijzink maakte van haar rol alles wat men er van verlangen mocht in deze omlijsting. Zo kan Amicitia, ondanks vele angstige hartkloppingen voordat er gehaald werd, op een prettige avond terug zien. die zich zowel voor als achter liet voetlicht door een gcnoegelijkc sfeer kenmerkte. A. J. VAN DER WEIJDEN. De geschiedenis van dr. Wassell (Thalia). De Amerikaanse regisseur Ce cil B. de Mille, die zich reeds vroeg een grote faam verwierf door zijn groots opge zette historische drama's, waarin vooral de massa-regie opviel wij herinneren slechts aan „Het teken des kruises" heeft in de roman van James Hilton „De geschiedenis van dr. Wassell" stof te over gevonden voor een film, die een groot pu bliek zeker van de eerste tot de laatste meter zal boeien. Dr. Wassell is een Amerikaans geleerde, die, nadat hij in China de mensheid en de wetenschap met opoffering van het eigen geluk heeft gediend, als marine-officier wordt belast met de verzorging van de bij de strijd om Java gewond geraakte ma trozen van de „Marblehead". Het wordt een wel zeer benaLiwde ontsnapping aan de greep der Japanners, zo benauwd zelfs, dat men op meer dan één plaats geneigd is een vraagteken achter het verhaal te zetten. Er zijn twee positieve kwaliteiten in „dr. Wassell" aan te wijzen, die veel doen ver geven: de sympathieke wijze waarop het aandeel der Nederlanden in de oorlog tegen Japan wordt weergegeven en de onopzet telijke pacifistische strekking. Gary Coo per speelt dr. Wassell. J. H. B. Op stap naar Rio begint Maandag avond T h a 1 i a's linnen venster op te fleu ren en dit dwaze muziek-verhaal met de twee rivalen Bob Hope en Bing Crosby in de hoofdrollen, vertelt luchtig en zeer amu sant allerlei menselijke zwakheden, die echter voortdurend de neiging hebben tot grofheden af te zakken. Er gebeurt het een en ander in deze rolprent en de twee heren-hoofdacteurs verdwalen van de ene vreemde situatie in de andere, spelend en zingend alsof ze het ganselijk niet vreemd maar uiterst prettig vinden. Het is de be doeling dat u het ook prettig vindt. voor binnen- en buitenland (Adv.) Ruïne van Brederode IET NAJAAR hoeft 2ijn komen die voor de visserman6°n'55 pas op het moment, dat hij dP Qan nV' „f ,i„ i,J vie neus tu de pieren of in de haven steekt hïl U%i een goede besomming is met dé» i0> weersomstandigheden voor de b een beetje tegen kan, groter ¥ter dagen van de grote hitte en al wP 'n de zoutzweren wel eens machte ÏÏgÜ al slaapt het niet altijd lekker intjk onder, wanneer de schuit zo te i-J V00N al wordt het water hard kouder het werk onder de zware boks geen nï j 15 er is een mogelijkheid, om een W®" boterham te veroveren. ele&t De haringtrekkerij is zogoei pen; alle Katwijksc loggers hebben .W1- alweer aan boord en de Engel,'K begint op gang te komen. """S Dat wil dus zeggen, dat de ver,, v voor dit jaar haar langste tijd he.fi ,"'1 En op zo'n moment ts de nu™ 51 terug te zien. Wanneer de reder W?' zal hij niet ontevreden zijn n.rli.O fooi, die hem word toegeworpen S zo graag een eerlijke beloning hik?I in West-Duitsland. Nu is er werf4 van een aanvullend contingent"tn,?1" blijmoedig kunnen we er moeiliih „,1 f Want de „verse" is afgelopen a1'C;1 het anders goed voor kunnen zim' p S wel eens de indruk, dat de regering iets voor de Nederlandse visserij dmtV er even graag te laat mee komi - hebben^' "U 6enS nie' °Vei'°Pbl** Dat men dit seizoen vrij bevrediu r noemt, mag gedankt worden aandeooT? regeling, want daar komt het toch r van, dat de gemiddelde prijs om de dsn gulden is komen te liggen en dat is maal niet zo slecht voor een eerste keè' Toch is er van deze tevredenheid veel te merken aan de Zuidzij viwt kosten drukken nog altijd te zeer on bedrijf om een gelukte noodsprong abt- zakelijk ^succes te bejubelen. Daar gaan masrcj eens stemmen op, om de hele zaak De Ruine van Brederode in Santpoort, die voor velen nog een attractie is en ieder jaar druk bezocht wordt, moet verstevigd worden, op dat in de toekomst nog velen een indruk zullen krijgen van het leven van het geslacht der Brederodes. Moderne stalen steigers staan nu langs de toren en onder leiding van Monumen tenzorg wordt er gewerkt voor de instandhouding van de ruïne. f Practische dierenliefde Bij de gemeentereiniging werd deze week een jonge hond gebracht „ter opruiming". Lampenier begrijpt zulks nooit helemaal, maar dat zal wel aan hem liggen, vermoedt hij. Het was zo'n plezierige spring-in-'t-veld, dat de toe komstige executeurs van het doodvonnis het niet over hun hart konden verkrijgen het beestje de laatste schok te be zorgen.' Vijf minuten na een telefoontje aan een paar die renvrienden was de bedreigde knaap gered. Er is gelukkig altijd baas boven „baas". Onpractische dierenliefde Nijvere handen hebben langs de IJmuider straatweg wat fleurig gras gezaaid, om dat Flora daar best wat ste viger vertegenwoordigd kon zijn. Maar er is één plekje waar het gras beslist niet ge dijen wil omdat twee levens lustige honden er onder toe zicht van de baas zo zwaar te keer gaan, dat een stoomploeg geen beter werk kon doen. De voogd aller Velsense beplante vlaktes laat vragen, of dat niet wat minder kan, want anders blijft het geld kosten en dat geld moet die baas ook mee ,c-- ------ geia moei cue Daas ook blushelhng met 15 meter, het verplaatsen 1 helpen opbrengen. Laat van een kraaninstallatie van de giethal naar de ruwijzergietmachine; B. de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage en haar rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een benzinepompinstallatie op het schier eiland tussen de Oostelijke en Westelijke binnenhaven te IJmuiden. nu eens wel gras over groeien, baas. Uitwisseling Lampeniersknecht, die zich dezer dagen in Santpoort liet kortwieken, vroeg de schaar- ridder waar hij zich nu wel het haar liet ontnemen, want dat een kapper zulks zelf zou vermogen te doen, was deze knecht te geleerd. Het bleek, dat er 's Maandagsmiddags, ils de Santpoortse kappers de scheerstoelen koud kunnen la ten worden, een uitvasie van coiffeurs naar Haarlem-Noord heersten dat Dinsdags de Haarlem-Noordelingen bij hun Santpoortse collega's tot besnoeiing hunner haardossen op bezoek zijn. Nu weet de lieve lezer tenminste, wat op die dagen al deze hard-fiet- sende haarkunstenaars op de Rijksstraatweg beduiden. Waarom? Dienstplichtig soldaat uit Beverwijk klaagt zijn nood bij Lampenier over het feit, dat hij niet voor vol wordt aange zien. Staande bij de pont met de duim omhoog is hem na melijk overkomen, dat een manspersoon in een overvoede automobiel de liftende dienst plichtige luidkeels tussen enige flarden radiomuziek toever trouwde: „Jullie kenne alle maalWaar zich de stipjes bevinden wordt des lezers fantasie met een gerust hart ingeschakeld; maar het was minder duur dan de auto. Later vertelt de krijgsman heeft een smalheupig en ijselijk mopperend bestelwa- gentje zich over hem ontfermd. Ja, soldaat, het is niet alles goud was er rijdt. Schilders, waar zijt gij? Vorige week heeft Lampenier een aarzelend lichtje aange stoken bij de ongeorganiseerde Velsense kunstschilders, die misschien wel tot een kunst kring te brengen zouden zijn. Van verscheidene kanten ont vangt Lampenier nu juich kreten over dit plan en meneer J. H. Verhoog uit de Willebrordstraat bijvoorbeeld is er vlak voor. Als lid van het Sint Lucasgilde pakt hij de ezel direct bij de polen en zegt: „Drie punten zijn van primair belang: a. Wie zijn de liefhebbers? Hun namen moeten ver zameld worden; b. Is er gelegenheid? Een grote zolder, een school lokaal of een gymnastiek lokaal zou prachtig zijn en c. Wie zal de artistieke lei ding op zich nemen?" Bij wijze van suggestie geeft deze heer Verhoog een be taalde kracht, bijvoorbeeld een schilder uit Haarlem. Verder wijst hij er op, dat alle leden ten Zuiden van het Noordzee kanaal moeten wonen, om het Beverwijkse gilde niet op het palet te trappen. Overigens zou er heel goed met de Beverwijkse kunstbroeders samengewerkt kunnen worden zegt hij. Bravo. Laat men eens onder zijn flambard krabben en met ver dere plannen komen; de wil is er en de weg komt dus van zelf. In de gouden gloria Volgende week Zondag, de dertigste, gaat in Velsen-Noord een bruigom de bloemetjes buiten zetten en hij doet daar mee eigenlijk een werkje, dat hij al meer dan veertig jaar heeft opgeknapt. Tuinknecht J. Snijders van t Beverwijkse „Scheybeeck" is. die dag na melijk vijftig jaar stuurman van de huwelijksboot en zijn passagiere A. Th. v. Zutphen, die hij in 1899 uit Assendelft afhaalde, vormt de andere helft van het gouden echtpaar. De familie Van Hatlum in de Wijk heeft in die veertig jaren ook een beste tuinbaas aan Snijders gehad cn uit dat gezonde leven tussen de kinde ren van Flora is een pittige bruigom overgebleven. Bloe metjes buiten zetten is niet altijd een schadelijk tijdver drijf. merkt Lampenier, die zijn hartelijke gelukwensen in de Schoonoortscrsat aan de voeten van de echtelieden j komt neerleggen. LAMPENIER te doeken. Een schipper zei het dezer dJ nog: „We gaan er toch onderdoor" Het was een oude schipper en zijn to was gerijpt door de vele jaren, dat hij in de last, daarna in de ruimen en tens'® op de brug had gestaan. „Er is maar fe uitweg" zei die oude baas „nieuwe klar» en nieuwe visgronden". Dat was in air- simpelheid vrij raak geschoten. De nteni klanten moeten er komen, wil de vissj haar afzet op de lange duur kunnen hrl haven het buitenland zal de Nederig haring en vis moeten eten en in het binne;. land zal de vis niet onder, maar naast v vlees moeten komen te staan. Want üi straks het vrijgeven van het vlees het enj! in de vissector wordt gevoeld, ligt aan ca zelf: zodra er een stuk filet op tafel sa komen dat de handelaar in een vrolijk cA lofaantje heeft afgeleverd en zodra dek!sj. sieke „juffrouw" gaat zeggen „We ela vandaag vis, want vlees wordt me te due:' dan komt er weer perspectief. Maar de bereikbare uitbreiding van a consumptie moet ook op zee bijgehouda kunnen worden en daarom zal er e!c=.i gezocht dienen te worden, op plaatsen wu; onze concurrenten ook al een oogje ky dwalen omdat ze van de Noordzee af willn Daar is een moderne vloot voor nodig. Zodat we ondanks alles weer op k eeuwige bouwplan terug moeten grijper. O, Den Haag, wanneer? VOOR EEN TWEEDS VLET: De Kennemerlaan zet f grote winkelweek op toi De traditie van de winkelweek it d IJmuidense Kennemerlaan wordt dit ju.' van 29 October tot en met 5 November ft- rieus voortgezet in de vorm van eenpi<« reclame-actie, die als sympathiek uiigs® punt de hoognodige steun aan de IJmuidfi Reddingsbrigade bezit. De netto-opbrengst van deze winkelweek zal namelijk ten goede komen aan o! IJ.R.B., die als eerste punt van haar ver langlijstje een tweede vlet voor de dier;! binnen de pieren kan aanwijzen en de Ken nemerlaan—winkeliers hopen dat aan ij' einde der actie een flinke spaarpot aanti reddingsbrigade kan worden overhandig: Het ligt in de bedoeling gedurence winkelweek verschillende trekkingen te fr ganiseren in hötel Kennemerhof, waifS de eerste Zaterdag de 29e wordt gehovcc Ruim 40 winkeliers van alle bratf» nemen aan de actie deel, zowel uit ':- Oostelijk als uit het Westelijk deel m IJmuidens eerste winkelstraat. Zij stuk voor stuk een waardevolle prijs schikbaar, die geëtaleerd gaat worden en zullen bovendien via hun organisatie,#' kencentrum Kennemerlaan" geldpnj® uitloven. Bovendien wordt er een motor® rijwiel als hoofdprijs ter beschikking steld, zodat de totale geldswaarde der ü- prijzen de 2000 te boven gaat. Vrijdagavond de 28e October worn.- zakelijk evenement officieel geopend-^- in Kennemerhof en deze cere"r wordt door middel van geluidverst^j- aan de hele Kennemerlaan kond ge®- zo mogelijk zal er ook nog gramofooc-- ziek worden gegeven. .j Moge het initiatief van deze za.tëj- IJmuiden aan de zo dringend nodige we strand vlet helpen! Officiële feestelijkheden in het Missiehuis Het zilveren jubileum van het misne- huis in Driehuis, dat deze zomer een uitermate geslaagde fancyJj®- een tuinfeest kracht werd mjgö*- wordt op de dagen 7, 8 en 10 ber officieel gevierd. a-j De 7e November zal het feest P - worden geopend met een pontine^; om 5 uur op te dragen door mgr. J- bers, bisschop van Haarlem in de K«. het missiehuis. Dinsdag 8 Novemoe - er om 10 uur een Hoogmis met fees katie van de pastoor ter parochie H. Engelmundus, J. P. Bik en de ww zal van 11,30 tot 13 uur de gelegen felicitatie openstellen. Des avow het toneelspel „Victory" van Jon^n.ff.; opgevoerd en in besloten kring den» op 10 November het feest te enkele zilveren jubilarissen, J® Pater v. Baar, die 25 jaar li ier-c^ broeder-® Krul, die een kwart eeuw x?°r staat. Op 13. 20 en 27 November-- ouders der studenten, de zelatn oucl-studenten het jubileum kuna vieren.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6