ZONNEVELD Het Hek van de Dana. Beverwijk en Omstreken EENMENS WITTE ENVELOP De grote attractie in IJmuiden De knepen van het tuindersvak worden aan velerlei instituten onderwezen Castricums raad was gauw klaar jglerÜag 22 October 1949 5 Zomergroenten worden nu duurder en winterartikelen talrijker trisln de afgelopen week op de Bever- Z, groentemarkt een teruggang te be ten geweest en vele producten ver- en van het toneel. De aanvoer van ^(«artikelen begint groter te worden, ias bijvoorbeeld een behoorlijk aanbod orei dat in het begin der week nog vf'20 cent per kg ging maar later zakte 1 ,-ite tot 12 cent. Spruiten komen er weinig, deze varieerden van 34-53 r k'g. Selderijknollen varieerden yt'ecn behoorlijk aanbod in prijs van 8- •scent oer stuk. De producten die schaars worden „duur betaald". Sperciebonen mU op tot 32 cent per kg, pronkbonen ïrden van 23-45 cent, een partijtje Sbonen bracht zelfs 110 cent per Jioop Spinazie was ook heel goed te Lrkooen voor hoge prijzen namelijk van 55 36 cent per kilo. Minder vlot ging het t de andijvie, deze draaide rond de 10 2 Der kilo. Bospeen liep in prijs terug n,vel van de 18 naar de 12 cent per bos. nwmkool mindert nu snel in aanbod; er ïd voor de eerste kwaliteit tot 47 cent «r stuk betaald. Tomaten komen er steeds Lnder en lopen hierdoor in prijs op. Er d van 18-57 cent per kilo besteed, lijven gaan voor betere prijzen weg n.l. 62-92 cent per kilo. Ook de vraag ar appelen en peren neemt toe. m: 1 Bloemen Voor meer dan 95 procent bestaat de aanvoer op de groentenmarkt uit chrysan- ,»n hiervan is het aanbod deze week bui- Uewoon toegenomen. De meeste kwekers remen het zekere voor het onzekere en hebben, met het slechte weer van deze Lie hun bloemen grotendeels geruimd. De prijzen die steeds vrij goed zijn ge- ïecst liepen aanmerkelijk terug. De tros- chrvsanten van goede kwaliteit brachten hei nog tot 62 cent per bos, het merendeel serd evenwel verkocht voor prijzen van jo.32 cent. Het aanbod van groot-bloemi- £ên was ook aanzienlijk; de meeste soor- len brachten het van 4-11 cent per stuk, enkele onder andere de Rayonanten gill een zelfs tot 22 cent. Een partijtje Nerine bracht het tof 14 cent per stuk. Freesia's rijn er nog weinig evenmin als Gerbera's, Cyclamen blomen noteerden tot 45 cent. per bosje. Eikenblad en duindoorns geven een speciaal herl'st-cachet aan de markt. BIJ de potplanten zijn het de cyclamen die cr steeds meer komen, de goede kwali- leit bracht het tot 145 cent per pot, diver- soorten varens gingen vlot weg. „Dat kunt U ook" Voor de Beverwijkse amateurfotografen- vereniging hield de heer W. J. A. Bartels, tweede voorzitter van de Nederlandse Bond van Amateurfotografen, Vrijdag avond in het verenigingsgebouw aan de Schans, een causerie met als onderwerp „Dat kunt u ook". Spreker zette uiteen dat de beginnende fotograaf meestal de neiging heeft de moeilijkste foto's te ma ken, waardoor vaak teleurstelling ontstaat. Ook wil hij nog al eens overvloedig veel op een plaat vastleggen. De heer Bartels behandelde daarna de techniek van het fotograferen en liet aan het slot van zijn betoog een serie voor beelden aan de vele aanwezigen zien. Duidelijk kwam hierbij het verschil naar voren tussen de foto's, gemaakt in de leer periode en die welke later gemaakt aijn. Van de kans tot het stellen van vragen werd door de weetgierige Beverwijkse amateurs een dankbaar gebruik gemaakt. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, (ie heer G. Broertjes, sprak het welkomst woord en dankte aan het eind der lezing de spreker voor zijn heldere uiteenzet- Goede dag voor „Hotac"-dames Het damesteam van „Hotac", de tafel tennisvereniging van Hoogovenstaten dat Donderdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg voor de competitie van de Ne derlandse Tafeltennisboncl tegen de „Wind- fned"-dames uit Haarlem uitkwam, be haalde een fraaie 9-1 overwinning. Het tweede herenteam dat in Haarlem legen OZI speelde, herstelde zich vam de zware nederlaag van verleden week en won met 7-3. Het derde herenteam speel de eveneens in Haarlem en werd met een '•3 nederlaag tegen Windfx-ied 5 naar huis gestuurd. wordt naakt geboren, Zoals een ieder weet; Uw geld is nooit verloren, Als U door Zonneveld wordt gekleed. Dames- en Herenkleermaker Kanaalstraat 60, Tel. 4170, IJmuiden Agenda voor v Zaterdag 22 October Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: Met 2 Jantjes op stap. L"tor Theater 7 en 9.15 uur: Brief van een onbekende vrouw. Theater 8 uur: Gezworen vijanden. w«o Theater (Castricum) 7.15 en 9.30 u.: «et medaillon. Zondag 23 October. n-onemer Theater 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: r, Jantjes op stap. h- C£er 2,15 en 4"30 uur: LichteliJk swehift; 7 en 9 ij uur; grjef van een w n vrouw. Theater 2.30, 4.30 en 8 uur: Gezwo- cren vijanden. nl Tl}fater (Castricum) 2 en 4.15 uur: ^Ua onzer dromen"; 8 uur: Het °iedaillon. for»,» Mwndag 24 October. nnemer Theater 7 en 9.15 uur: Met 2 .Jantjes op stap. T!le?ter 7 en 9.15 uur: Brief van g ^bekende vrouw. Cofsn J.leflter 8 uur: Gezworen vijanden. Tfteater (Castricum) 8 uur: De m onzer dromen. „Grand Hotel", voor de Gieteling De beambtenvereniging „De Gieteling" van de Hoogovens geeft Zaterdag 29 Octo ber in het Beverwijkse Kennemer Theater een voorstelling, te verzorgen door de to neelclub „Tavido" van „Grand Hotel", een blijspel in vier bedrijven door Bruno Kast- ner, naar het boek „Drie mannen in de sneeuw". De regie berust bij de heer A. H. Holtschlag. Met Dolf Brouwers' band zal er onder leiding van de heer Dors na afloop bal zijn. Het winterprogramma van „De Gieteling" vermeldt verder een kamermuziekavond op 19 November en een serie goede cultu rele avonden in de loop van 1950. Verder zullen er weer bridgedrives worden georga niseerd op diverse Zaterdagen. EEN PRIMA in dozen van 50 stuks 75 CENT. Verkrijgbaar bij AB DE 3DNG Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7, Tel. 5326, IJmuiden (Adv.) „Dokter Bavino" Het terras van het café dat beheerd wordt door vrouw Bongers en haar zoon Willem is het toneel waarop het toneelstuk „Dokter Bavino" zich afspeelt. Deze come- die van Henk Bakker, dfe Vrijdagavond in bet Kennemer Theater te Beverwijk door de amusementsafdeling van de Sportver eniging „Beverwijk" werd opgevoerd, heeft een mysterieuze inslag door een moord, die eens in de herberg werd gepleegd en de echtgenoot van de toen omgekomen vrouw, die zich Dokter Bavino noemt, zoekt reeds jaren naar een spoor van zijn vrouw en kind en trekt van dorp tot dox-p. Bij vrouw Bongers aangekomen tijdens een kermis ontdekt hij eindelijk zijn doch ter die inmiddels tot een lieftallige jonge dame is opgegroeid. Na vele verwikkelingen wordt de moordenaar ontmaskerd. Dus overduidelijk een draak van het zuivex*ste water, maar dank zij de amateurs, die dit melodrama gisteravond op de planken zet ten, heeft het publiek zich er wel mee ge amuseerd. De zwerver (dokter Bavirio) werd dooi de heer Cor Smit goed uitgebeeld; jammer was het echter dat zijn grime en kleding voor een zwerver iets te gemaakt waren. De heer Klaas Smit speelde de rol van de stugge Prum verdienstelijk. Peel, de veld wachter, werd gespeeld door een debutant de heer Jan Vlottes, die zeer rolvast bleek. De rollen van vrouw Bongers (Rie Blee- ker) en haar zoon Willem (Henk v. Lint) werden eveneens naar behoren vertolkt. De heer J. Rijkenboer, voorzitter van de Sportvei-eniging „Beverwijk" sprak aan het begin van de avond een openingswoord en deelde mede dat de amusements-afdeling steeds meer leden gaat tellen. Tot besluit van deze toneelavond werd er nog enkele ui-en gezellig gedanst op de muziek van de versterkte „Bellini's" onder balleiding van de heer J. Bolhoven. Een koninklijke tentoonstelling van poppen Welwillend afgestaan door H. M. Koningin Juliana. Tevens een geheel modern ingericht en van electr. licht voorzien poppenhuis. OPENING DER BAZAR ten bate van de nieuw te bouwen Geref. Kerk door de Weleerwaarde Heer Ds. R. D. BEUKEMA te IJmuiden A.S. WOENSDAG 26 OCTOBER 3 UUR N.M. En nunaar de Marnixschool, Stephensonstraat te Umuiden. Woensdag 26 October, Donderdag 27 October en Vrijdag 28 October tussen 3 en 10 uur n.m. Wij verwachten U! (Adv.) TUINDERSPROBLEMEN October: lessen beginnen weer (Van onze tuinbouwmedewerker). Zodra October weer op de kalender verschijnt, gaan op het platteland de verschillende onderwijsinstellingen voor de tuinders beginnen. Het tuinbouwonderwijs in Kcnnemer- land is nog niet zo erg oud. Het was omstreeks 1918, dat de eei-ste tuinbouw- avondcui-sus in Heemskerk wex-d ge houden en deze werd spoedig gevolgd door enkele cursussen voor volwasse nen en avondlessen in andere plaatsen, zoals Castricum cn Heiloo. In de loop der jai-en is de mogelijkheid tot ontwikkeling in het tuindersvak steeds toegenomen. Dit is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het feit dat het tuin bouwonderwijs door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd gepropageerd en gesubsidieerd. Al leen een goed ontwikkelde tuindersstand, die zowel praktisch als theoretisch is ge schoold, kan de toenemende concurrentie van het buitenland het hoofd bieden. Voor het organiseren van een tuinbouw cursus in een of ander tuinboüwvak is slechts vereist, dat een tuinbouwvereniging een voldoend aantal leerlingen heeft. De cursus wordt dan tegen een zeer gering lesgeld door gediplomeerde leerkrachten gegeven. Aan deze cursussen geven het Rijk en de Provincie subsidies en de landelijke ovei-heid houdt een wakend oogje in het zeil. Kansen voor de kinderen Welke ontwikkelingsmogelijkheid heeft thans de tuinderszoon, die van de lagere school afkomt? In de eerste plaats is er de lagere tuin bouwschool, waar het onderwijs vier jaar duurt en de leerling kan direct na het ver laten van de gewone lagere school op dit instituut komen, als alle klassen zijn door lopen. Het is een wintel-dagschool; de les sen worden dus alleen gedurende het win- tei-halfjaar en overdag gegeven.. Het eerste jaar wordt twee dagen, de volgende jai'en slechts één dag per week les gegeven. Aan het einde van dit onderwijs volgt een examen voor het diploma. Bovendien zijn er de zogenaamde tuin- u Grondaankoop voor woningbouw bouwavondcursussen voor 15-jai*igen en ouderen; de lessen worden twee of drie avonden per week gegeven en ajleen ge durende twee winterhalfjaren. Ook hier volgt aan het einde een examen. Het diploma van beider onderwijs is de laatste paar jai-en in waarde gestegen, om dat zonder dit diploma aan de beginnende tuinders geen teeltvei-gunning meer wordt verstrekt en dus alleen met een diploma een bedrijf kan worden gesticht. Naast deze avondcursussen, die verschil lende „faculteiten" bezitten als groenten-, fruit-, bloemenbollen- en bloementeelt, zijn er nog speciaal-cursussen voor volwassenen op allerlei gebied. Hier kan in een bepaald aantal uren een inzicht worden gegeven in bijzondere problemen of onderwerpen, als daar zijn: bemestingsleex-, tuinbouwtech niek, verwarmingsleer, of welk ander ac tueel onderwerp dan ook. Na het gewone lagere onderwijs kan de tuinbouwvakschool worden gevolgd. Dit is weer een dagschool, waarbij 's morgens theorie wordt gegeven en 's middags prac- tisch werk moet worden verricht onder deskundige leiding. Het onderwijs gaat hier dieper op de teelt van de gewassen in, dan bij de eerder genoemde lessen. Een verdere trap in de ontwikkeling van de tuinder vormt de middelbare tuinbouw school. Hier duurt de opleiding 2 of 3 jaar en zij bestaat uit dagonderwijs gedurende de gehele week. Behalve in cle tuinbouw- vakken wordt onderricht gegeven in talen, plantkunde en andere, meer „algemene" vakken. Dan is er nog de cursus tot oplei ding van tuinbouwvakonderwijzer. Deze op leiding duurt ongeveer drie jaar met 1 dag per week les. Het einddiploma geeft de be voegdheid tot het geven van lessen aan de tuinbouwavondcursussen. In Kennemerland is thans een lagere tuinbouwschool gevestigd te .Beverwijk, tuinbouwavondcursussen worden in ver scheidene plaatsen gegeven en Beverwijk is ook nog een tuinbouwvakschool rijk; mid delbaar onderwijs kan gevolgd worden in Lisse of te Hoorn. Wil men de Landbouwhogeschool te Wa- geningen bezoeken, dan is hiervoor een einddiploma van de H.B.S. vereist. Dit onderwijs is niet meer voor de „gewone" tuindei-, maar meer bedoeld als opleiding van wetenschappelijke wei-kers en hogere ambtenaren op het grote gebied van de gehele Nedex-landse Landbouw. Vrijdagavond kwam de nieuwe gemeente raad voor het eerst bijeen. Of dit de reden was van de vlotte afwei-king weten wij niet, maar de vergadering duurde precies 62 minuten, Toen klopte burgemeester C. F. Smeels voor liet laatst en was deze vergadering voorbij. In zijn openingswoord heette de voor zitter alle leden van harte welkom. Alle leden waren tot zijn vreugde aanwezig. Zonder hoofdelijke stemming werden tot leden van de commissie tot nazien van de Gemeentebegroting 1948 benoemd de heren J. v. d. Mcy (K.V.P.), S. Belgravc (C.H.) en mevrouw Verhoef (K.V.P.). Ingevolge artikel 8 van de woningruimte- wet 1947 behoort de gemeenteraad jaar lijks een commissie te benoemen, die in geval van vordering door B. en W. geraad pleegd dient te worden. Tot deze commis sie werden benoemd: mevrouw E. Bakker Peters, de heer J. Bastiaan, de heer J. de Nijs, de heer C. Twisk en de heer H. J. Beyersbergen-Van Henegouwen. Tot plaatsvervangend lid werd gekozen mepuffi-ouw J. P. M. Boelrijk. De i-aad kon zich geheel vereni gen met de opzegging van de huur door de Dïstx-ibutiedienst, ingaande 1 November a.s. De Caslricumsc Schoolvereniging zal het voormalige Distributiekantoor in gebruik krijgen. De huur zal 35 per.-maand be dragen. De huur voor de R.K. Kleuterschool, die een locaal in het gebouw voor de School met de Bijbel heeft, welk lokaal door het bestuur van deze school aan de gemeente is overgedaan, zal 25 bedragen. De heer Th. B e r 1 e e (K.V.P.) vroeg of deze huur geldt voor één lokaal en kreeg van de voorzitter een bevestigend ant woord.. De heer Berlee meende, dat de School met de Bijbel voor een tweede lo kaal een bedrag vraagt, dat hoger ligt dan dat, wat de gemeente vraagt. Volgens de heer W. Beumer (K.V.P.) bedraagt dit bedrag 35 per maand. Vooi-ts was deze van mening, dat de subsidie voor de school verenigingen verhoogd zal moeten worden, daar zij anders deze extra lasten (de loka len waren oorspronkelijk gratis ter be schikking gesteld) niet kunnen dragen. De burgemeester merkte op dat hiermede Mijnen langs kust te Wijk aan Zee Het hoofd van de afdeling hydrografie van het ministerie van Marine vestigt cr de aandacht op, dat voor de Nederlandse kust te Wijk aan Zee tussen de hoogwa- terlijn en de 8 meter dieptelijn, nog steeds rekening gehouden moet worden met de aanwezigheid van een aantal, destijds door de Duitse Weermacht aangebi-achte anti- invasie-mijnen. Deze zogenaamde „Kha- tie-mijnen" moeten zeer gevaarlijk ge acht worden voor alle soorten van vaar tuigen, waaronder ook vallen, jachten, pleziervaartuigen cn kustvisserijvaartui gen. Hebben bonnen geen waarde meer? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 19 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Twee distributiekaarten, shawl, autoped, rozenkrans, 2 paar dames kousen, damestas, hei-enrijwiel, baret, ont- bijtlaken, muntbiljet, padvindersriem, dek zeil, overhemd, broche, nagelgarnituur, dameshandschoenen en twee honden. Falderalderiere Daar raakten wij dezer dagen geheel buiten onze schuld zo maar in het Von delpark verzeild. Wij willen namelijk wel toegeven dat wij over het algemeen niet dol zijn op dei-gelijke stukjes na tuur van duui-zame afi-astering vooi'- zien. Onze kortste weg leidde er echter dooi-heen. Nu moeten wij u vertellen, dat wij bij ae ingang even geaarzeld hebben. Daar ttond namelijk een groot bord, dat de toegang vei-bood aan ven ters, beroepsfotografen cn hen die vertoningen verrichten. Nu veiTichten wij nooit; vertoningen en vénten ook niet, maar op onze gehele verdei-e tocht werden wij gekweld door de gedachte dat aan beroepsfotografen het genot van de Vondelpai-k-natuur wordt ont zegd. Zelfs als ze niet zouden willen, kieken. Wij zagen ze in gedachten we nend voor de hekken zitten. Nu zijn wij weer niet zo solidair dat wij niet zijn doorgewandeld en wel zo eerlijk om te vertellen dat de wande ling ons wèl heeft gedaan. Wij zagen er allemaal aardige dingen. Over het rui terpad naderde een paard, dat een dame vervoerde. Wij kenden dit paard, want het was de Isabel die naar de merk- waai-dige naam Biscay luistert. Biscay dan slofte rustig door de bruine blade ren op de grond en begaf zich op het door de gewoonte aangegeven punt bij de derde bank peinzend in dx'af, om zijn amazone de genoegens van een hei'fstrit deelachtig te doen wox-den in de drie gangen, die door het manege-bedrijf volgens zijn advertenties aan de leer lingen worden onderwezen. Nadat deze indrukwekkende combi natie onze aandacht niet langer geboeid hield, hebben wij ons oog met welge vallen laten rusten op de fi-aaie tinten van het herfstige park, Om een groene weide, waarop Den vermolmd stuk ber kenboom de indruk lag te wekken een gevelde houtreus te wezen, stonden de beuken en eiken in de warme gloed van geel en bruin onder een blauwe hemel waarlangs een frisse wind witte wol- senplukken deed voortsnellen als men sen die haast hebben om de bus te halen. Het rook er heerlijk naar het derde kwartaal van het jaar en wij konden ons best voorstellen dat twee bladerenharkei-s en twee vijvermodder- scheppers liever op de stelen van hun werktuigen geleund conver seerden over de hun opgelegde taken dan werkelijk tot uitvoering ervan over te gaan. Speels haxicten zij af en toe een blaadje opzij naar een andei-e plaats, die hen beter scheen te bevallen. Eén harker was er echter, die zich afzijdig hield. Hij sloeg met grote be langstelling een paartje gade dat bezig was op tedere wijze het seizoen voor amoureuze activiteit in de buitenlucht te sluiten. Hij keek daar met grote tedei-heid naar en verwierf daarmee onze sympa thie, zodat wij hem hebben laten ver eeuwigen. Wij zijn daarna doorgelopen naar de vijver, waar wij het schone lied „Alle eendjes zwemmen in het water faldei'alderiere, falderalderiere" beves tigd zagen. Ons bleek daar dat er ook in de vogelwereld x*angen en standen oestaan, want bij de voerplaats lagen de iwanen op de eerste rang, dan kwamen de woerden en geheel achteraan de ivijfjes-eenden. D'- zwanen hadden daar mee echter buiten het levendig sociaal besef van de Amsterdammei's gerekend, die met grote kracht en goedertieren heid hun afvallig brood naar het schel linkje wierpen, hetgeen ons weer bo venmatig verheugde. De zwanen dx-even verbijsterd heen en weer en wij zouden hen aan willen raden zich naar het In ternationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark-paviljoen te begeven waar hun ornamentale deftigheid mogelijk meer op prijs wordt gesteld. Wij hebben ons trouwens zelf nog even naar het ICC begeven over het tegelpad dat daarheen leidt daarbij zorgvuldig oplettend niet op de naden tussen de tegels te trappen, want dat geeft ons een onbestemd gevoel van narigheid om te zien of de heer Van de Eei-enbeemt die dat instituut met grote stuwkracht leidt, op het terras aanwezig was, maar hij ontving net hoge gasten, wat hij erg goed kan en waar wij hem niet bij wilden storen. Tenslotte brachten wij een kort be zoek aan het rosarium waar wij alweer een bord met verbodsbepalingen ont waarden, dat de toegang ontzegde aan loslopende kinderen en honden en aan bestuxirders van rijwielen. Ziet vrien den, dat gaat ons nu te ver. Waax-om wel bestuurders van naamloze vennoot schappen en automobielen en waarom niet bestuurders van rijwielen? Dit sluit vxijwel alle Amsterdammers van rosa rium-bezoek uit en daarom hebben wij deze instelling ook niet willen bekijken. Al zagen wij niet zonder afgunst naar twee loslopende honden die in grote gemoedsrust, niet verstoord door ethi sche beginselen, door de struiken kuierden. Jeanne in blik Waar Overtoom en Amstelveenseweg tezamen vloeien en 't centrum rijst van verre, waren gistermiddag de anders zo ingetogen chauffeux-s van vierwielige motorvoertuigen krampachtig in de weer om enige nieuwe vex-keersregle- menten uit te lokken. De oorzaak van de toeterende consternatie was een droefgeestige groepering van drie men sen cn een paardekop, welke de indruk wekte cle aansluiting met de een of andere historische optocht te zijn kwijt geraakt en zich nu enkele eeuwen mis plaatst gevoelde. Bij nader onderzoek bleek het trieste gezelschap niets meer of minder voor te stellen dan een me thodisch ingeblikte Jeanne d'Arc met twee sloffende schildknapen, die zich kennelijk meer zox-gen maakten over de duur van hun lijdensweg dan over het heil van kerk en vaderland het geen men ook niet mag verwachten van drie huurlingen, die reclame voor een film moeten maken. Suykerbuyk is baas Wij hebben ons 21 September ver- galoppeercl in de dancing Casablanca op de Zeedijk. Zoals gij u mogelijk zult herinneren betitelden wij in ons stuk over dit établissement „Klaartje" als de bazin. Wij werden daartoe gedreven door cle dominerende rol die zij in het gezelligheidsleven ter plaatse speelt en door het voortdui-end geroep om „klaai*- tje" hetgeen bij nader inzien op de je never blijkt te slaan. Nu schrijft een accountantskantoor ons dat de exploi tant van Casablanca naar de naam A. Suykerbuyk moet luisteren. Klaartje, zo schrijven de accountants olijk, is wel dikwijls in de Casablanca aanwezig, maar niet als bazin of eigenares. Eige naar en baas. zo melden zij ons, is de heer Suykerbuyk voornoemd die als zo danig ook altijd 's avonds in zijn zaak staat Waarvan acte. Brand zonder brand Als de demonstratie met zijn revolu- tionnaire uitvinding op 3 November in het Olympisch Stadion aan de verwach tingen voldoet, dan zal het Amsterdamse stadsbeeld over laten we zeggen vijftig jaar want eerder zal men het over de standplaats wel niet eens kunnen worden versierd zijn met een monu ment ter ere van opzichter Prent, die het mogelijk heeft gemaakt om huizen Jacques Moolenijzer dirigeert Zon dagavond in het Concertgebouw het Haags Symphonie-orkest, dat een programma van filmmuziek uitvoert met medewerking van de sopraan Mimi Erb, de tenor Chris Reumer en de pianist Geza Frid. Op 25 Octo ber treedt de Canadese celliste Zara Nelsova in de kleine zaal voor het eerst in ons land op en een dag later debuteert hier de Engelse pianist Dudley Bridge. Maandagavond ko men de Concertgebouwvrienden bijeen om te luisteren naar het Bresser-kwartet, dat werken van Purcell, Beethoven en Max Reger speelt. Op het programma der jeugd- concerten van Woensdag onder lei ding van Hein J or dans komt onder meer de Symphonie concertante van Jurriaan Andriessen voor. De koninklijke familie gaat Woens- ïagavond naar het Centraal Theater In de hoofdstad uit om van Cor Ruys en de zijnen het blijspel ..De zilveren fluit" te zien. De zaaldeuren sluiten om kwart voor acht. Avondkleding is niet ver plicht, doch zal op prijs worden ge steld. Zaterdagavond begint in Carré een serie voorstellingen van een inter nationale ijsrevue. Ten besluite enkele titels van nieuwe films: in Tuschinski draait „Jeanne d'Arc" met Ingrid Bergman in de titelrol, in Royal beleeft Mark Hel- lingers „Wet zonder recht" zijn Nederlandse première en in het kleine Theater de Uitkijk spelen Edwige Feuillère en Stewart Gran ger samen in een product van Teren ce Young, dat „De Vrouwenhater" heet. af te branden zonder dat de huizen afbranden. Intelligente lezer als ge zijt, begrijpt ge natuurlijk wel dat het er hier niet om gaat op bovennatuurlijke wijze met de duivel z'n moer in con currentie te treden, doch om het de schilders een beetje moeilijker te ma ken hun georganiseerde aanslagen op de historische gebouwen te plegen. Voortaan zullen deze zich bij het ver wijderen van oude verflagen moeten bedienen, indien althans de geschiktheid bewezen wordt, van de zo te noemen Prentbrander, welke zich op de manier van een strijkijzer langs de gevels be weegt. Omdat de heer Prent, opzichter in de gemeente-werkplaatsen. uit hoof de van deze functie geenszins verplicht is tot het doen van uitvindingen, mag hij zelf de baten van het octx-ooi incas seren, zodat zijn ijzer van twee kanten strijkt. BOEDA. in de nieuwe gemeentebegroting rekening is gehouden. De gemeente wil weer heel wat grond aankopen van particulieren ten behoeve van de woningbouw en voorts de Heem- stedeiweg van de Nederlands Hervormde Gemeente, die voor een bedrag van 1 overgenomen zal worden, om dan door de gemeente onderhouden te worden. Zo krijgt de gemeente weer enige stukken bouw grond met een oppervlakte van ongeveer 13.000 mï. De raad kan zich hiermede ver enigen. Voor de nieuwe straten worden de namen Vondelstraat, P. C. Hooftstraat. Const. Hui.igensstraat, Burgemeester Boreelstraat, Burgemeester Lommenstraat en Burge meester Zaalbergstraat gekozen. Over de naam van vier kleine straatjes, in totaal omvattende twaalf huizen voor ouden van dagen, werd nogal gedelibe reerd. De fractie van de P. v. d. A. is het cr volgens de heer Berlee (K.V.P.) niet eens of de naar ..Rusthof' dan wel „Rust- wijk" zal zijn. De heer Berlee brak een lans voor „Rustwijk", want het is geen hofje. De leden waren het oneens en op voorstel van de burgemeester werd de naam bepaald op „Rusthof". De vex-goeding van 5 voor de huur van de oude politiepost door het intercommu naal bureau voor de Wederopbouw, met inbegrip van verwarming cn verlichting, werd goedgekeurd. In de rondvraag kwam eerst de heer H. J. B e y e r s b e r g-V an Henegou- w e n (Castricums Belang) aan het woord. Deze vroeg inlichtingen over de verschil lende waterprijzen voor de woningen. Vol gens deze spreker varieert de waterprijs van 0.40 tot 1.80 en huizen met ver schillend oppervlak hebben soms een ver schillende waterprijs. Door de antwoorden van diverse raadsleden werd spreker ech ter tevreden gesteld en zal nu afwachten wat het P.W.N. in deze zegt. De heer H. Twisk (K.V.P.) bracht „De Fijne Winkel" ter sprake Volgens hem zijn de landbouwers gedupeerd, daar zonder voorafgaande waarschuwing de grond ont eigend wordt, terwijl verschillende mensen reeds de grond aan het bewerken waren en bollen plantten. De voorzitter zei, dat de contrac ten op 15 November 1948 afgelopen zijn. Zij konden de grond nog wel gebi'uiken, maar elk jaar zou het laatst kunnen zijn. De landbouwers hebben niet gevraagd, of zij ook in 1950 weer konden verbouwen, maar zijn eenvoudig hun gang gegaan. De heer Twisk vroeg of do betrokkenen geen winstderving kunnen krijgen. Daar kan echter niets van komen volgens do burgemeester. Op een opmerking van de heer N. V e 1 d t (K.V.P.) over dit onderwerp, zei de v o o r- zitter dat de heer Veldt in ieder geval van te voren zou hebben gevraagd of het raadzaam was de grond te bebouwen, het geen de laatste beaamde. „We zijn ge meente en geen afzetters", zei de voorzitter. „Wij willen het volle pond betalen, maar niet meer. Denken cle landbouwers, dat zij benadeeld zijn, dan is de Grondkamer er nog om te oordelen". De heer V e 1 d t vroeg nog, of de weg dwars door de Klaverweide wel zo urgent is. Volgens de voorzitter is dat inderdaad zo, gezien de woningbouw. Hierna sloot de voorzitter met een dank woord voor de vlotte afwerking de ver gadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden 1 portemonnaie, inhoud 10 c. en een ï'ozenlcans, 1 glacé handschoen, 1 huissleutel. Inlichtingen elke Dinsdag en Vrijdag aan het politiebureau Dorps straat 1. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. D. Dijkstra, em. predikant van Amsterdam. Geref. Kerk, 9 30 en 17 uur: ds. J. H. Meyer van Baarn. Herv. Evang. Ver., 10.45 uur in de Ger. Kerk: ds. Volger van Amsterdam. TONEELNIEUWS. De toneelvereniging „De Schakel" zal op 12 November a.s. een uitvoering geven van „Geef mij uw hand" in de zaal Roozen- daal. Op 24 October a.s. geeft „St. Pancratius" de onvoering „Vrouwe Regina" voor leden van de N.K.V.B. VEILINGPRIJZEN. Sla 45 ct„ bloemkool 2638 ct., peren 57 ct„ appelen 11 ct„ andijvie 58 1/2 ct., snijbonen 5281 ct., stokbonen 59 ct., knolselderij 6 1/215 1/1 ct., spruiten 14 63 ct., witlof 3 ct„ dubbele bonen 52 71 ct„ komkommers 23 ct., tomaten 1940 ct., bospeen 1315 ct„ pronkbonen 2834 ct., i-ode kool 4 1/2 ct., kroten 3 1/2 ct., groene kool 8 1/210 1/2 ct., prei 4 ct, breekpeen 99 1/2 ct. Heemskerk Tuinbouwcursus gestart Woensdagavond werd in de R.-K. Jon gensschool de twee-jarige tuinbouwcursus geopend in tegenwoordigheid van de heer J. v. d. Kleij, vertegenwoordiger van de Rijkstuinbouwconsulent; pastoor L. C. v. d. Nouweland, alsmede de commissie van toezicht de heren N. Vendel, Th. Bruins. Door diverse aanwezigen werden woorden van opwekking gesproken tot de leerlingen en leraren. Kerstpakketten-actie Samenwerkend in NlWIN-verband wordt dezer dagen een inzameling gehouden on der de Heemskerkers om een grote Kerst pakketten-actie voor de militairen in In donesië op touw te zetten. R.-K. VROUWENBOND. De R.-K. Vi-ouwenbond afdeling Heems kerk zal Woensdag 26 October een leden vergadering beleggen in café „De Zon". Mevi-ouw Schelfhout van der Meulen zal dan spreken over „Het grote geheim van moeder en kind". Het „Trio Melodia" zal zijn medewerking verlenen. Koe doodgereden De veehouder P. Timmer uit Heemskerk liep op de Communicatieweg met drie koeien. Een naderende vrachtwagen deed een der beesten opschrikken zodat de koe tegen de auto botste. Het beest is aan de verwondingen overleden. De vrachtauto eed echter i*ustig door. COLLECTE. De colecte ten bate van het Protestants Thuisfront heeft in Heemskerk f 144.90 opgebx-acht. VAN HET GROENE LAKEN. In café „d'Oi-anjeboom" te Heemskex-k werd Woensdagavond een competitiewed strijd gehouden tussen de biljartclub „De Oranjeboom" en D.J.P. uit Zaandam. De gasten wonnen met 6—2.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7