ien kou, eera griep voor Visserij-varia Alma's dubbele taak Zaterdag 22 October 1949 Umuiden „Zware jongens onder de loupe" De bekende volksschrijver Willem van Iependaal heeft Vrijdagavond in het Pa- tronaatsgeboüw te IJmuiden-Oost voor de leden van de personeelsvereniging „Gas en Water" een tip van de sluier der geheim zinnigheid opgelicht die over de ..onder wereld" pleegt te hangen. Via een min of meer wetenschappelijke inleiding over het recht, waarmee de heer Van Iependaal duidelijk wilde maken dat recht uiteindelijk gebaseerd is op macht en eerst vaste vor men aanneemt zodra van een zekere machtsvorming sprake is. kwam hij tot de theorie der rechtsfilosophie. Deze theorie leert, zo zei hij. dat hetgeen de meerderheid van een volk in een zekere periode zedelijk noemt, na verloop van een aantal jaren on zedelijk genoemd kan worden. Met tal van voorbeelden uit de oude geschiedenis illu streerde de heer Van Iependaal deze uit spraak. Zo herinnerde hij er onder meer aan dat bij de Spartanen een diefstal aller minst als een laakbare daad werd be schouwd maar zelfs gold voor iets vanzelf sprekends. Het calvinistische recht zoals dat tot uitdrukking komt in de oud-testamentische rechtspleging en ook de Katholieke wijze van berechting liet de heer Van Iependaal ter zijde om de zogenaamde moderne rechtspleging, welke aan de Leidse univer siteit wordt gedoceerd, nauwkeurig in be schouwing te nemen. In een smakelijke conférence-stijl liet spreker verscheidene interessante „zaakjes" de revue passeren, doch richtte daarnaast de schijnwerpers op de tragiek die achter al deze gevallen schuilt. De onderwereld is niet immoreel, meende de heer Van Iependaal, zij is a-moreel en heeft een eigen moraal. Geniale mensen die, bijvoorbeeld als gevolg van hun afkomst, in de maatschappij niet geduld worden, spuien hun genialiteit in de onderwereld. Ook de solidariteit van „de misdadiger" werd van diverse kanten belicht. „Deze mensen", zo besloot de heer Van Iependaal zijn causerie, „zijn niet slechter of beter dan wijzij zijn anders". TAFELTENNIS nu in ieders bereik Wij hebben een ruime keuze TAFELTENNISSPELEN Bats (2 kanten rubber) v.a2.25 Netten Posten Ballen 't SPORTHUIS Kennemeriaan 157, Umuiden Tel. 4071 (Adv.) OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Suyk wint van Doornbos In hotel Kennemerhof werden Vrijdag avond weer damwedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland. De fraaiste prestatie leverde Suyk door in een fraaie va-banque partij Doornbos te kloppen. Door dit resultaat heeft Suyk een zeer fraaie kans zich bij de bovenste zes te plaat sen. Dukel speelde remise tegen Laros, Ham won van Beers en Lighthart speelde re mise tegen Onnick. Hedenavond wordt het tournooi voortgezet. Glas en glaskunst Jump-nieuws Dezer dagen speelden twee teams van de bridge-club „De Jump" een wedstrijd voor de competitie van de Nederlandse Bridge Bond tegen B.C. Santpoort. Team I: LigthartWonink en echtpaar Prins wonnen van Santp. I en team V: Am- singv. d. Berg en WeijBreur verloren van Santpoort III. Woensdagavond werd een duplicate- en een ,.Howell"-wedstrijd gespeeld. Echt paar Prins en LigthartWonink winnen van MootBorn en KuiperDe Jong met 54-26 mp. Echtpaar De Groot en mevrouw BreurMains winnen van mevrouw Kra merBaggerman en Lamanv. Pel met 43-31 mp. Uitslag Howell: 1. JonkerSuyk 29y2 Pm 2. WeijBreur 27y2 p.; 3. dames Slaats Rolloos 25p.: 4. Mevr. BrouwerBoon 2312 P-; 5 en 6. Amsingv. d. Berg 23 p.; 5 en 6. De HaasKramer 23 p.; 7. dames De HaasKleij 16 p. SCHEEPVAART umuiden Vrijdag 21 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Andvea Brovis van Aba- dan. Berkelstroom var. Hull. Spes van Kragerö. Vega van Stockholm. Virgo van Helsingborg, Feducia N. van Mantyluoto. Magdalena van Randvik. Mona van Stettin. Baltic van Rotterdam. Irene v. Portsmouth. Cascade van Helsinki. Berend N. van New castle. Vertrokken zijn: Elim naar Rotterdam. Baron Belhal'en naar Havana. True Love n. Hartlepool. Bazel naar Rotterdam. Paraat m Rotterdam Tauri naar Londen. Ponto naar Helsinki. Larenberg naar Rotterdam. Ponza naar Rotterdam. Sandibergen n. Teignmouth. Sigborg naar Londen. Lena naar Rotterdam. Surte naar Londen. Spaarnestroom n. Leith. Polydorus naar Rotterdam. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. ZATERDAG 22 OCTOBER Thalia 7 en 9.15 uur: De belevenis van dr. Wassell. Res 6.45 en 9.15 uur: Wiener melodie. Gebouw Willemsbeekweg 78, 8 uur: Een ge stolen zegen. ZONDAG 23 OCTOBER Thalia 3 uur: Op stap naar Rio. 7 en 9.15 u.: Als Zaterdag. Rex 3, 6.45 en 9.15 uur: Als Zaterdag. Gebouw Willembeeksweg 78, 8 uur: Een ge stolen zegen. MAANDAG 24 OCTOBER Thalia 8 uur: Op stap naar Rio. Rex 8 uur: Als Zondag. Raadhuis 1012 uur: Spreekuur burge meester. Wijkgebouw Witte Kruis. Kennemeriaan 125, 8 uur: Ledenvergadering. De huisvrouw realiseert zich slechts zel den hoe haar huishoudelijk- en sier-glas- werk tot stand kwam. De Velsense huis vrouwen zullen zich er meer bewust re kenschap van geven na de interessante causerie die de heer P. de Zwart, ver tegenwoordiger van de glasfabriek „Leer dam" in het Patronaat hield. Spreker begon met de opmerking dat glas een zeer belangrijke rol speelt in de culturele ontwikkeling van het mensdom. Practisch komt de mens „van de wieg tot aan het graf,, met glas in aanraking: ge tuige de zuigfles en het glasdeksel waar door men nog een laatste blik op het stof felijk overschot van de verscheidene kan werpen. Reeds 3000 jaar vóór Christus werd in Egypte glas, hoewel ondoorzichtig, ver vaardigd. In de 16e en 17e eeuw werd in Neder land gefabriceerd glas zelfs als „echt Vene- tiaans" verkocht. Glasdraad, glaswol en gesponnen glas dat op een tafel was uitgestald, deden de vele mogelijkheden die er voor de weten schap en de techniek bestaan, duidelijk uit komen. De heer De Zwart gaf een overzicht van het werk in een fabriek en wijdde de da mes in in de „eigen taal" van deze indu strie. Het glasblazen is een spoedeisende bezigheid, aldus spreker, die collectief wordt uitgevoerd. Daar er geen nijverheidscursussen voor glasblazers bestaan, zou er een groot tekort kunnen komen aan geschoolde krachten. Dit wordt in Nederland ondervangen door de opleidingsschool aan de fabriek „Leer dam", waar door het ministerie van Onder wijs erkende glasblazers en décorateurs worden „afgegeven". Een brevet van deze school is van internationale betekenis. Tot slot van zijn betoog gaf spreker een „koude" demonstratie van het glasblazen en besprak hij de techniek van de glassier kunst. Na de pauze werd een belangwekkende bedrijfsfilm vertoond. Mevrouw P. de BoerHarder, die na mens de aanwezigen de spreker had wel kom geheten, bracht hem en de filmopera teur aan het einde dank voor het gebodene dat zeer in de smaak was gevallen van de afdeling Velsen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Strawberries—H.B.S. wordt een belangrijke dameswedstrijd Weten de dames van Strawberries in de hockeycompetitie de Bloemendaalse gasten er onder te houden, dan blijft de voor sprong op HDM gehandhaafd en blijven zij ongeslagen aan het hoofd van de ranglijst. Er moet evenwel op felle tegenstand ge rekend worden. Voor de i-eserves belooft de x-eis naar VW I minder goede vruchten te zullen afwerpen, daar de Amsterdam- mers op eigen terrein moeilijk te slaan zijn. Hetzelfde geldt voor de ontmoeting Ever Swift-Strawberries III. Kunnen de perspec tieven voor Strawberries II en III weinig gunstig genoemd worden voor de wed strijden VW Ill-Stx-awberries IV en Hoox-n II-Strawberries V ziet het er nog minder hoopvol uit. Wellicht denken de dames er zelf anders over en bezorgen hun supporters een aan gename verrassing. De heren oxxtmoeten de pas gepromo veerde ploeg „Adelborsten" en zullen ex- goed aan doen de les die zij in Bloemen- daal geleex-d hebben niet te vex-geten. Lukt 't samenspel evenwel, dan blijven de pun ten in Velsen. De x-eserves moeten een belangx-ijke wedstrijd spelen. Alkmaar II behoort ook tot de zwakkere broeders in de tweede klasse en door een kleine overwinning zouden de Velsense gastheren hun positie aanmex-kelijk verbeteren. Stx-awberries I komt als volgt in het veld: Doel: D. Hollmann. Achter: P. Mindex-houd, P. Steyn. Midden: W. Otto, J. Otto, J. Rodenberg. Vóór: C. Maters, K. Bekker, H. Kooy- man, H. Brunik, J. Brimink. Voetbalelftallen WatergraafsmeerStormvogels In de volgende opstelling komt Stormvo gels uit: doel: Kraak; achter: Van den Oever en Snoeks jr.; midden: Schuit, Snoeks sr. en Goedhart; voor: Deuling, Vis- schoonmaker, Smit, De Boer en Tol. Allways ForwardTerrasvogels De Santpoortse club verschijnt als volgt: Doel: Grund: achter: Bus en Akkex-man; midden: Sigerist, Dordmundt en Heilig; voor: Zaal, de Jonge, Van Dun, Kobben, Goedhart. Zondag komt de R.K. v.v. „Velsen" tegen KW in het veld met de volgende ploeg: Demmex's Kuiper C. Tromp B. Tromp v. Bugnum Maarschalk Bx-aam Hoogedijk Bakkum Kaldebosch Wijker Twee belangrijke korfbalontmoetingen MARKTBERICHTEN 21 October 1949 Besommingen Een VI J-trawler besomde f27.600. Aanvoer 190 kisten haring, 580 kisten makreel, 30 kisten koolvis, 80 kisten kabeljauw, 20 kisten poon, 40 kisten haai. 20 kisten wijting, 180 kisten schelvis, 10 kisten leng, 10 kisten divei-sen, Totaal 1160 kisten. Prijzen Heilbot 2,65—2,60; tarbot 2,40—2,25 per kg. Tongschar 58; gr. schelvis 5948,50; midd. schelvis 51,5040; ld. schelvis 35,5030: gr. gul 4541; midd. gul 3433: kl. gul 21,50— 20,50; wijting 24,50—24; gr. schol 76: v. haring 24,50—20,50; makreel 2214,50: poon. 12 10.50; haai 1514,50. per 50 kg. Gr Kabeljauw 152122; koolvis 45.50 42: koolvis wit 94; leng 86—84. per 125 kg. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN. Binnengekomen 21 October: IJM 85 Klaas Wijker, rederij De Daad. met haring, ver trókken 13 October; IJM 39 Schoorl. rederij Petten, met haring, vex-trokken 11 October. Naar zee vertrokken: IJM 183 Viking- bank, RO 53 Dii-kje, Sch 93 Tzonne. Haringdrijfnetvisserij: KW 56 met 480 k„ KW 163 met 540 k„ KW 33 met 570 k., KW 167 met 675 k.. KW 38 met 488 k. Spanning voor Zondag in het vooruitzicht De Velsense kox-fballers, die zich in de vijf voorgaande competitiewedstx-ijden geen enkel verliespunt lieten toebedelen zullen met de ontmoeting tegen de Noord-Amster dammers OBZB een moeilijke taak krijgen Het eerste Watervliet-twaalftal dat thans 32 doelpunten op het lijstje heeft verza meld vindt in OBZB de zwaarste concur- x-ent. Tot een week geleden stonden beide ploegen gelijk, maar KVD bezox-gde de Amsterdammers de eerste nederlaag. Daar om zal dit twaaftal alles doen om de ach terstand in te lopen. Watervliet I vertrekt met de dames C. Broeksma, T. Gieze. W. Jansen, M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weimar en de heren M. v. d. Brink, J. Broeksma, H. Gieze, B. de Heer, R. Velthuys en R. Bergsma. Ook Watervliets tweede twaalftal gaat naar Amsterdam om Amstelodamum 2 te ontmoeten. De verrassende zege van vorige week op het sterke Rohda kan ook nu de doox-slag geven in de poging om de beide punten naar Velsen te brengen, temeer daar BEP (Pui-merend) nu wat gevaar lijker op de ranglijst naar voi"en komt. Het tweede verti-ekt met de dames D. Dubbelman, G. Kluft, S. Sanders, D. Schel ling, H. Voerman, T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, T. Heistra, E. v. Lange, M. Veerbeek, F. Vos en A. de Vi-ies. De thuiswedsti-ijd brengt Watervliet 4 contra Watervliet 5 in het geweei*, waai-bij het vijfde Zondagmoi-gen zonder vrees de „vieren" tegemoet ti-eedt. Zaterdagmiddag spelen de adspiranten van Watervliet a en Oostei-kwartier a in het spoi-tpark „Watervliet". Vier verkeersongelukken op één dag Een 15-jai'ige H.B.S.'er die op weg naar school was, lette Donderdagmorgen op de Stationsweg niet op de naar rechts uitge stoken richtingaanwijzer van een passeren de vx-achtauto, met het gevolg dat hij in de knel kwam toen de auto naar rechts de Velserbrugweg inreed. Zijn fiets kwam on der het rechter achterwiel van de auto en werd deerlijk gehavend. Het rechter onder been van de jongeman raakte bekneld tus sen de fiets en de trottoirband en werd hierdoor gekneusd. Na eerste hulpvei-lening door de heer A. Bakker, kon hij zich naar school begeven. Drie uur later botsten op het kruispunt StrandwegHalkade een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar, als gevolg van het niet vei-lenen van vóoi-rang door de personenauto. Beide wagens liepen enige schade op. Tussen licht en donker sneuvelde een lantaarnpaal op de hoek Meervlietstraat Noorderdorpstraat, als gevolg van een on fortuinlijk ritje achteruit van een auto met onbekende bestuurder. De bestuurder werd echter achterhaald en zal de schade moeten vergoeden. t Nog enige ui-en later kwam een Velsense motox-x-ijder op de Zeeweg in onzachte aan raking met een langs de weg gepai'keerd staande, niet vexTichte bakfiets. De motor rijder liep een wond aan het achtex-hoofd en aan zijn bovenlip op en zijn motor wex-d vrij ernstig beschadigd. Sprong uw auto uit de band? Over de volgende voorwerpen zijn da gelijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag en Zondag, inlichtingen te verkrijgen op het hoofdbureau van politie over: 1 aluminium pannetje; 1 ceintuux-, 1 pull over: 1 hond; 1 hoed; 1 handschoen; 1 auto band met velg; 1 schaartje; 1 muts; 1 auto ped; 1 bril; 1 sleutel van melkbus; 1 kin dertuigje; 1 dekzeil; 1 regenmantel; 1 kin dertasje; 1 fietstas; 1 colliex-. EEN JUBILEUM BIJ HERA. De heer Kist de Ru ij ter, Lijsterlaan 19, IJmuiden-Oost, hoopt a.s. Maandag 24 October het feit te herdenken dat hij 45 jaar wex-kzaam is bij Hex-a machinefabriek te IJmuiden. De jubilaris heeft zich opgewex-kt tot de ziel van de zaak. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE. Nacht van 21 op 22 October. KW 144 met 2 k.; KW 3 met 10 k.; KW 83 met 3 k. uit halve vleet; KW 67 met 50 k.; KW 147 met 100 k. uit halve vleet: KW 73 met 85 lc. uit halve vleet; KW 9 met 85 k. uit halve vleet; KW 7 met 75 k. uit halve vleet; KW 140 met 10 k. uit halve vleet; KW 173 met 20 k. uit halve vleet; KW 50 met 5 k. uit halve vleet; KW 65 met 120 k. uit halve vleet; KW 48 met 10 k.; KW 2 met 2 k.; KW 18 met 10 k.; KW 54 met 4 k.; KW 78 met 5 k.; KW 47 met 4 k.; KW 49 met 17 k.; KW 110 met 30 lc.; KW 41 met 60 k.; KW 44 met 10 lc.; KW 39 met 70 lc. KW 43 met 15 lc.; KW 32 met 5 k.; KW 42 met 8 lc.; KW 29 met 60 k.: KW 15 met 2 k.; KW 20 met 25 lc.; KW 123 met 2 k.; KW 138 met 100 lc.; KW 151 met 25 k.; KW 25 met 10 k.; KW 37 met 17 k.; KW 23 met 10 k.: KW 127 met 30 k.; KW 5 met 35 k.: KW 45 met 2 k.; KW 22 met 160 lc.: KW 159 met 85 lc.: KW 129 met 30 k.; KW 68 met 12 k.: KW 16 met 6 k.; KW 70 met 85 k.; KW 161 met 30 k.: KW 168 met 70 k„ nog 10 netten halen: IJM 283 met 34 k.; IJM 168 met 40 k.: IJM 75 met 17 k.: IJM 74 met 20 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen 18 kantjes. Scheveningen 16 kantjes. Katwijk 29 kantjes. Santpoortdorp „Naked City" voor Santpoorts Bloei Ergens in New Yox-k wordt een vrouw vex-moord een misdaad zoals er in deze wex-eldstad honderden per jaar gebeuren. Een dag griezelt de millioenen bevolking van de rauwe détails in de dagbladen, dan is er alweer een andere, verse sensatie, die de aandacht opeist. Maar inmiddels is de machtige politienxachine in werking ge komen om, met alles wat haar aan techni sche hulpmiddelen, ervaring, gespeciali seerde wetenschap enbluf ten dienste staat uit de acht millioerx mogelijke daders met vakkundige zekerheid die ene werke lijke dader te elimineren. Naked City nu laat ons stap voor stap het verloop van dit eliminatieproces zien in de vorm van een nuchter-zakelijke re portage waarvan xxochtans meer drama tische spankx-acht en beklemmende reali teit uitstraalt dan van menige pursang- sensatiefilm. Op het ietwat melodrama tische slot na een der eerlijkste en gaafste „films-policiers". die wij de laatste tijd zagen. Maar ook om andere redenen is dit een zeer bijzonder filmwerk. Zijn maker. Mark Hellinger heeft namelijk de drie ver schillende fasen van de intrige op ox-iginele wijze versmolten met het schijnbaar onbe wogen voortspoedende alledags-leven van de metropool. Telkens weer onderbreekt hij even de handeling om een moment te richten op een stx-aatscènetje: de melkboer, die zijn ochtendronde maakt, een silhouet ees KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis van de „skyline" of een groepje spelende kinderen in Eastside. Het effect is verbluf fend: het stadsdécor gaat niet alleen leven, maar schijnt bovendien op onverklaarbare wijze nieuwe suggestieve kracht te ver lenen aan de naar haar climax hollende moordzaak: alsof gans deze menselijke mierenhoop zich toch ondex-bewust bedreigd weet, zolang die ene moordenaar vrij rond loopt. Hellinger heeft met deze bijzondere en zuivex-e filmische vormgeving zoveel nieuwe mogelijkheden bloot gelegd, dat men deze Naked City, die gisteravond voor „Santpoorts Bloei" in het Jeugdhuis draai de en vanavond nog eens haar schoon heden openbaart, gerust een mijlpaal in de geschiedenis der filmindustrie mag noemen. Velsen-Noord „Wijkeroog"-winkeliers vierden zilveren jubileum Receptie en feestavond in Concordia De Vereniging van Winkeliers „Wijker - oog", die algemeen bekend is als de W.V.W. en in 1924 haar ontstaan vond in het initi atief van de toenmalige winkeliers B. v. Jelgershuis, Jac. Groot, L. W. Kuipex-, A. Vermeer en anderen, heeft Vrijdagavond in gebouw „Concordia" haar jubileum-recep tie gehouden, waarvoor in de kringen van neringdoenden een goede belangstelling was. In zijn openingsx'ede zeide de heer E. Sanders, voorzitter, dat hoewel het 25- jarig bestaan van de W.V.W. geen wereld schokkende gebeurtenis is, dit jubilexim toch niet onopgémex-kt voorbij kan worden gegaan. Het deed de voorzitter genoegen verschil lende oude vrienden te zien, die gedurende de 25 jaar lid van de W.V.W. zijn geweest, waax-bij hij speciaal de heren Th. Bruynzeel en A. Vermeer begroette. Na een terugblik op de schade door de oorlogsomstandig heden aan de winkelstand van Velsen- Noord toegebracht, sprak de heer Sanders de wens uit dat dit deel van Velsen een ge stadige groei tegemoet mag gaan tot heil van de bevolking en vooral van de winke liers. Van de oud- en ere-voorzïtter de heer H. H. Meyer en de Harmoniekapel „De Eendracht" waren schriftelijke geluk wensen ingekomen, alsmede van de R.K. Harmonie „St Caecilia", welke een mooie bloemengroet zond. Met de voorzitters van de aangesloten buurtverenigingen kwam de heer J. W. L. Scherpenhuizen, voorzitter van de Vereni ging „Velsen-Noord Vooruit" zijn dank uit spreken aan het adres van de winkeliers, die steeds worden aangeklampt om hun steun aan de buurtverenigingen te geven. Spre ker, die voor de relatie van thans zeer er kentelijk was, hoopte dat de band nog ver stevigd mocht worden. Namens de zustervex-eniging, de Alge mene Winkeliersvereniging „Santpoort", oveiiiandigde de heer J. D. van Schone- veld met gelukwensen bloemen. De Velser Middenstandscentrale was ver tegen wooi-- digd door de heer C. de Jong, voorzitter, die vertelde, dat de middenstandssamenwer- king in deze gemeente goed is, getuige de gezamenlijke St. Nicolaas-actie. Namens de Winkeliers- en Handelsver eniging „Groot-IJmuiden" uitte de heer H. Homburg grote erkentelijkheid jegens de zustervereniging om voorts te herinne ren aan de goede oude tijd in „Wijkeroog". De heer Homburg wenste „Wijkeroog" in Kustigre markl. Het storm,.,,, van de laatste dagen heeft r?® ducht parten gespeeld. Aan 4, fïSI ït. markt verscheen slechts épn T er% „Thorina" (IJM 33) die door het 3?' van andere vissers een filkse h 'iVen maakte. De kistjes haring van den f 11 per stuk en ae makreel 0 a;- voor 18 tot 20 gulden. Schipper Crf de onder meer een consign?!*.^' van 5 kisten snoekbaars aan v^lZtndin! 74 cent per kilo werden opgehnóT V:-: Zaterdagmarkt. De ZaWi was al iets levendiger, hoewel gRlarl;: schuiten of kotters aan de afsbo ,g ge{!1 nen. De „Antje" (RO 15) voerde 3on?bt verse vis aan. De „bchoorl" m,, ,l!» kwam met 1400 en de „Klaas löL, "I 1350 kisten haring binnen. De h M Maandagmarkt. Voor de M*, t zijn een vijftal trawler-; mende. De „Medan" (IJM 57wai re delijk 900 kisten makreel, s.sn i-;,. eriT!0È- del ijk 900 kisten makreel, 350 kta™ en 100 kisten kleine haring „En Avant" (IJM 8) voert 800 kS'J1 vis aan en de „Claes Compaen" zal haring aan de afslag verschijnen r 13 mon de Danser" tenslotte zal i aanvoex-en. Huistoe. De Poolse trawlers Law - en „Polesië" zijn op weg naar huis Pn'w ,veim0edoel;:'k Maandagavond in g£ e uit Bever! 1850 k°tkistenhi- 60 kisten kabeljauw en koolris^en'li kantjes steurharing aan boord SrhJ Zwaan heeft de gehele reis met slecht?» te kampen gehad. In en uit dok. De V.I.O.S. I gaa- Amsterdam dokken en de „Gloria" fl.iv 37) die enige maanden geleden doorril Weimar van de VEM werd overgenwS is na een grote beurt zover opgeknaotfr zij Maandag, onder de naam „Tuban?' naar de visserij zal vertrekken. J-ange uit Bevó wijk heeft een vangst van 1300 kisten ring, de „Polesië" heeft 1850 kisten w?' de nieuwe toekomst een grote bloei t» onder het voortvarende bestuur. Vervolgens complimenteerden nog qs mede-oprichters, de heren A. Venver ei Th. Bruynzeel, die thans als évacué elder- verblijven. De feestavond Aansluitend aan de receptie bood Jij. keroog" haar leden en talrijke genodigd een feestelijke bijeenkomst aan. welke r- door de heer Bert Pijpers, conférencier.-j zijn ingeluid, opende met een gevarièe- programma van het Show-orkest Ja Velno's" onder leiding van Barend Kuhfcx „The Caravan" van Duke Ellingta. gearrangeerd door de pianist Cor Am* met verschillende instrument-soli en li Samoas werden pittig gebracht. Bert Pijpers wist de aanwezigen bezigt; houden met een praatje en een liedje e.i met grote verwondering voor zijn mani pulaties heeft het publiek mr. Berry aan schouwd, die zich een zeer goed goochelaar toonde. Een geanimeerd bal besloot dit „1 keroog"-j ubileumf eest. Koninklijke waardering voor trouwe dienst Vrijdagmorgen werd de heer Jac. Xijssei werkzaam in de Bouwafdeling van Vai Gelder Zonen N.V. Papierfabriek op hei gemeentehuis ontvangen door burgemceslt: mr. M. M. Kwint. In tegenwoordigheid van ir. A. J, Allan, lid der plaatselijke directie van het bedrijf, heeft de burgemeester de heer Nijssen, dia Donderdag, 27 October zijn veertigjar.g arbeidsjubileum zal vieren, de ërémedal in brons, verbonden aan de Orde vac Oi-anje-Nassau overhandigd. Zondag 6 November hopen onze lieve ouders en groot ouders T. VAN ES-VISSER hun 25 jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun liefheb bende kinderen JannieWim KrijnWilly Koos Kleinkind Willy IJmuiden, Torricellistr. 22. EXAMENOPLEIDING C. DENIJS en L. DENIJS Frans M.O. leraren Engels M.O. Duits M.O. Resultaten ter inzage Zaanenlaan 114. Tel. 23907 DANKBETUIGING Voor de vele en treffende bewijzen van medeleven, welke wij na het overlijden en bij de teraax-debestelling van onze innig geliefde on vergetelijke vrouw, moeder, dochter en behuwddochter GRIETJE CORNELIA DIEKS, echtgenote van de heer H. van Voox-bergen Jr. mochten ondervinden, be tuigen wij hiermede onze rechtgemeende dank. IJmuiden-O., October 1949. IJmuiderstx-aatweg 181. H. van Voorbergen Jr Hansje A. Dieks-van Voorst Joh. Dieks H. van Voorbergen Sr. H. van Voorbergen- Opdendrees. Mede namens onze kinderen betuigen wij onze oprechte dank bij ons huwelijk on dervonden. B. DUBBELD T. DUBBELD- HORSMAN Ruysdaelstr. 17. IJmuiden-O. 5 November a.s. hopen ALBERT KBAAI REINA KRAAI. BROERSC de dag te herdenken, dat i voor 12]4 jaar in de Kil werden verbonden. E nog lang gespaard mo:;: blijven is de wens van hun Ouders Henk en Annie, Jan, Riekje IJmuiden, Kennemeriaan 29. Vanaf 26 October a.s. jew tigd te Velsen-Noord DUINVLIETSTRAAT 1» C. van Wielink Arts Spreekuur dagelijks van tot 9 uur en volgens af: C. L. van Wielink-Klimp Arts Zuigelingencontróle vaml Dinsdag 15 November va 2 tot 3 uur. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 46) Maar haar gezichtje nam.een diepbedroef- de uitdrukking aan, volkomen in tegen stelling met de vrolijke opgewektheid, die ze in Gregory's bijzijn voox-gewend had. Gedurende het laatste uur had ze al haar aandacht nodig gehad om de delicate situatie op de juiste wijze te behandelen, en daardoor had ze nog geen gelegenheid gevonden zich te realiseren, hoe haar hele leven door de gebeurtenissen van de laat ste 24 uur veranderd was. Ze zag de toe komst als een berg voor zich. Weinig fleu rig, triest en kaal was deze toekomst.... Hoezeer ze zich ook met allerlei andere dingen bezig had gehouden gedurende de afgelopen weken, altijd was er op de ach- tergrond dat gevoel van geluk en veilig heid geweest, dat haar verloving met Gre gory haar had gegeven. Zelfs als de dingen eens helemaal verkeerd liepen, had ze al tijd kunnen denken: Het duurt niet lang meer. Gregory en ik gaan weldra trouwen en dan beginnen we een eigen gelukkig leven. Dat was nu alles anders geworden. Er waren nu geen plannen meer te ma ken voor het huis, 'dat zij met Gregory zou bewonen. Er waren nu geen proble men meer over het tijdstip van haar hu welijk, of het een winter- of voorjaars bruiloft zou worden, of ze een witte bruid zou zijn, of ze bruidsmeisjes zou hebben, en of het een rustige of een gx-ootse brui loft zou moeten zijn. Gelukkig had ze nooit met Eva over dergelijke détails gespx-oken. Ze had haar zusje onbewust, die pijn bespaard. Nu was de zaak net omgekeerd. Sentimentele herinnex-ingen, waaraan ze zich zo vaak met veel genoegen over had gegeven, leken nu dwaas. Ze zou nooit meer met hem kunnen lachen over haar eerste liefdegevoelens voor hem, toen ze nog een klein schoolmeisje was. Dat was allemaal voorbij Ze moest en ze wist, dat ze dat kon voortgaan met zichzelf voor te houden, dat als Gx-egox-y van Eva hield, het beter was, dat ze daar nu achter waren geko men. Maar het was een negatief soort troost. Diep in haar hart wenste ze, dat het allexnaal maar een boze droom was, waaruit ze zou ontwaken met Gregory's ring nog steeds aan haar vinger Benham Kruispunt, waar-schuwde de conducteur, als voelde hij, dat z'n een zame passagier tot de wei-kelijkheid terug gebracht moest worden. Haastig opsprin gend stapte Alma uit de bus, die ramme lend vex'der x-eed. Terwijl ze alleen op de weg achtex-bleef, werd Alma zich ervan bewust, dat het een bijzonder mooie na zomeravond was. Wat is het hier heerlijk, dacht ze met een vaag getroost gevoel, en wat een geluk, dat ik op Benham Lodge mag werken. Ik houd van hen allemaal daar. Zij zijn.nee, niet als de familie, maar op de een of andere manier heb ik toch het gevoel, dat ze tot mijn kringetje behoren Ze moest flauwtjes glimlachen bij de gedachte, hoe de mannelijke Farraday's op haar zienswijze zouden reageren. En terwijl ze de glooiende weg naar het huis opwandelde, voelde ze zich minder een zaam en verloren, als had ze opeens weer het gevoel gekregen, dat ze toch èrgens nog wel behoorde. Het was wondeiTijk, dat ze als 't ware automatisch hierheen gegaan was, nu een verblijf thuis gedurende enkele uren onmogelijk voor haar was ge worden. Toen ze aan de laatste bocht in de weg kwam, zag ze Murray uit de open voordeur haar tegemoet komen. Hallo, Alma! Ik zag je aankomen uit een van de bovem-amen. Wat brengt jou op dit uur van de dag hier? Ik.wilde even informeren, hoe het met uw vader is, en of uw moeder de hele geschiedenis niet al te veel kwaad heeft gedaan. Lieve kind, dat is ontzettend aardig van je. Hij nam haar arm, terwijl hij met haar naar het huis terugwandelde. Maar je had best op kunnen bellen, in plaats van persoonlijk dat hele eind naar hier te komen. O, ik kon net de bus pakken en ik zou mevrouw Farraday graag even spreken, als ze tenminste niet meer te bed ligt. Ze zal het heel prettig vinden je te zien. Ze noemt je de beschermengel van de familie en ik ben ervan overtuigd, dat dat geen gekke naam voor je is. Hij lachte, terwijl hij dit zei, maar zijn harde, heldere ogen rustten gedurende een enkel ogenblik met iets van vertede ring op Alma. Uw moeder overdrijft de dingen, die ik heb gedaan, zei Alma ernstig, maar ze bloosde van genoegen. Wel, wees er in ieder geval van over tuigd, dat Bai-rowmcad niet het enige huis is, waar je geapprecieerd wordt, antwoord de hij luchtig. Was iedereen blij je terug te zien? O ja.zei Alma. En.hij keek haar plagend aan wat van meer belang dan al het andex'e is, vond de beledigde Gregory je verkla ringen aanvaardbaar? Wel.antwoordde Alma, die een dergelijke vraag niet verwacht had, enigs zins aar-zelend, hij is tenminste niet meer boos over wat er gebeurd is. En dus is alles weer voor elkaar? Alma zweeg. Ja? Zeg 't mij! zei hij opeens nadruk- kelijk, en haar andere hand in de zijne j nemend, trok hij haar om, zodat ze hem recht in 't gezicht moest kijken. Het was haar linkerhand, die hij vast pakte, en hij scheen hieraan iets te mer- ken, want zijn doordringende blauwe ogen wendden zich van haar gezicht af, en haar hand opheffend, bekeek hij deze met aan dacht. Lieve help, zei hij, en Alma kreeg de indruk, dat hij werkelijk van zijn stuk gebracht was, je draagt geen ring meer. Ja, dat klopt. Ik. Wat is er gebeurd? Het is een zaak, die alleen Gregory en mij aangaat. Het spijt me heel erg, maar het is voor u van geen belang. Natuurlijk is het voor mij wél van belang, zei hij ongeduldig. Je denkt toch niet, dat ik ermee accoord ga, dat hij ver keerd van jou denkt, omdat jij onze fami- I lie-moeilijkheden aan het opknappen was? I O, maar dat is het niet. j Wat is het dan? I Hijhij houdt meer van iemand anders, zei Alma, en opeens barstte ze in j tranen uit. Hij houdt meer.O, arm kleintje, huil niet zo! Opeens voelde Alma Murray Farraday's sterke armen om zich heen en hoe het ook was, het leek haar volkomen nor maal, dat ze haar verdriet op zijn schou der uithuilde. Het had zelfs, een wonderlijk vex-troostend effect. HOOFDSTUK XIII. Zo, nu heb je genoeg gehuild, hoorde Alma Murray's stem ergens boven haar hoofd zeggen, en ze moest er opeens aan denken, dat zijn stem geleek op die van zijn vader, toen hij mevrouw Faxraday de vorige avond tx'oostend had toegesproken. Het spijt me heel erg, zei Alma, ter wijl ze haar tranen afveegde. Tot haar 1 ovei-grote verbazing kuste Murray haar even luchtig op haar voorhoofd en zei: Vooruit, vertel me nu alles maar, alsof J het vanzelfsprekend was, dat zij hem in I vertrouwen zou nemen, en alsof hij recht erop had, alles te horen. Er is eigenlijk niet veel te vertellen De zaak zit zo, dat hij tot de ontdekking i is gekomendat hij meer van Eva houdt. Wat een dwaas! O, meneer Farraday, dat mag u niet zeggen. Maar hij is het! Als die man werke lijk zo dwaas is om je zusje te verkiezen boven jou, dan kan ik je zeggen, dat je l blij moet zijn, dat je hem niet krijgt. Alma lachte flauwtjes. De mesa mannen hebben Eva liever dan mij, ze kinderlijk en zonder enige wrok, offlï het zo'n vanzelfsprekend feit voor was. Ik geloof niet, dat je erg goed wat de meeste mannen van jou dente zei hij met een geamuseerde glimlaci Zullen we naar binnen gaan? Alma werd er zich opeens van bewust dat ze nog steeds midden in de opr."1"'" stond, omstrengeld door Murray's ai Ja, natuurlijk, zei ze enigszins in c war. Laten we naar binnen gaan. En in u zich over mij maar niet bezorgd. Ik grijp niet, waarom ik opeens huilde. Waar schijnlijk omdat ik er tot op dit mom» nog geen gelegenheid toe gehad had. Ik voel me erg gevleid, dat Fj'j mijn schouder uitgekozen hebt om 0" te huilen, zei hij plagend. Maar toen ze hem een wonderlijk va gende blik toewierp, vroeg hij snel «- enigszins ademloos: Wat bedoel je me zó aan te kijken? Welik verwonder me ero dat ik u- Een heel geschikte persoon vina bij uit te huilen? Alma glimlachte en drukte °Peen^. arm. Dat is het precies. Als ]e nu eenmaal moet huilen, dan moet ik *3 ven, dat uw schouder wonderlijk troos werkte. Hij lachte ook, maar Alma kre s indruk, dat hij haar met iets van baarheid aankeek. (Wordt vertok

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8